גם לראש הממשלה מותר שיהיו קווים אדומים

מי שתוהה מדוע המאבק בתאגיד חשוב כל כך לנתניהו עד כדי איום בהליכה לבחירות, צריך לשאול את עצמו מדוע ההגנה עליו כה חשובה לכחלון עד שהוא מפר למענו את ההסכם הקואליציוני

צילום: מרים אלסטר /פלאש90

צודק מי שאומר שזה טירוף ללכת עכשיו לבחירות. הקואליציה יציבה והומוגנית, הכלכלה במצב מצוין, וכן, גם הסקרים לא חוזים לימין גדולות ונצורות.

אכן, זה באמת יהיה טירוף אם נלך לבחירות בגלל נושא כמו תאגיד השידור במימון ציבורי. אבל מפלגות הקואליציה מאיימות בבחירות כל הזמן על דברים קטנים. שימו לב למשברים הקואליציוניים שהתרחשו מאז הבחירות: היה לנו משבר סביב עבודות הרכבת בשבת; היה משבר סביב פינוי עמונה, נתיב האבות ובתי עפרה; והיו משבר ואיומים סביב מס דירה שלישית.

האם באמת היה שווה לאיים בהליכה לבחירות בגלל עמונה? האם מישהו חשב שהממשלה שתקום במקומה תהיה ימנית יותר? פרו־התנחלויות יותר? ברור שלא. האם היה שווה לליצמן ודרעי ללכת לבחירות בגלל עבודות הרכבת בשבת? הממשלה האחרת תהיה דתית יותר? פרו המדינה היהודית יותר? ברור שלא.

והנה ההפתעה: גם לראש הממשלה ולליכוד יש “דברים קטנים” שחשובים להם מאוד. גם להם יש רצונות להגשים ומדיניות בתחומים שונים שיקרים ללבם. וגם להם יש עקרונות והבטחות בחירות שחורגות מהניהול הכללי של המדינה. זו לא רק זכותם, זו למעשה חובתם.

וכמו בנושאים ה”קטנים” שחשובים עד מאוד לשותפות הקואליציוניות, גם נושא התקשורת נכלל במפורש בסעיפי ההסכם הקואליציוני, שבו נאמר כי מפלגות הקואליציה יתמכו ברפורמות שיוביל הליכוד בשוק התקשורת. אם תרצו, זו ה”עמונה” של נתניהו, או “קדושת השבת” ו”הזגות הצעירים” שלו. כל אחד והעקרונות שלו, וגם לנתניהו ולליכוד מותר.

אחרי הכול, המאבק של נתניהו בנושא התאגיד והתקשורת הוא מוצדק וחשוב. שוק התקשורת בישראל רווי כשלים שמונעים את פתיחתו לתחרות אמתית. השידור הציבורי המסואב והמוטה היה רק בעיה אחת מני רבות. אך כשהתברר שהתאגיד שיקום רק יחריף את הבעיה, יקבע את ההגמוניה לעוד שנים רבות ויטיל נטל נוסף על תקציב הממשלה, זו הייתה חובתו של נתניהו לחזור בו ולהתנגד להקמתו.

ראש הממשלה מוביל מהלך היסטורי בתחום התקשורת, שהחל ברפורמה בשידור הציבורי ויסתיים במתווה פילבר לרפורמה בשידור המסחרי. ישראל שאחרי הרפורמות הללו תהיה חופשית יותר, פלורליסטית יותר, תחרותית יותר ומגוונת יותר. השוק ייפתח למשקיעים מחו”ל, יוסרו חסמים, ויהיה קל יותר ליזמים חדשים להיכנס לתחום ולהתחרות בגופים הקיימים.

כדי שמהלכי הליברליזציה יהיו אפקטיביים, אסור שהשידור הציבורי ישתלט על השוק ויפריע. על כן, צודק מי שדורש מהשידור הציבורי להיות יעיל יותר, צנוע יותר ומרוסן יותר. בשל כך יש להעדיף את רשות השידור החלשה הנוכחית ולא את התאגיד החדש, שהדם הצעיר שבו יחד עם המימון הציבורי האדיר שהוא שואב, יהוו חסם בסיסי בשוק. מי שמתלונן כל היום על “מונופולים” ו”טייקונים” שמונעים תחרותיות וחוסמים את השוק, אמור להבין זאת.

לשבירת כלים קואליציונית יש תמיד שני צדדים. מי שתוהה מדוע המאבק בתאגיד חשוב כל כך לנתניהו עד כדי איום בהליכה לבחירות, צריך לשאול את עצמו מדוע ההגנה עליו כה חשובה לכחלון עד שהוא מפר למענו את ההסכם הקואליציוני. מה לחוץ לו לשמור על ההגמוניה התקשורתית של השמאל? מה בוער ליו”ר כולנו לתדלק לעוד שנים רבות גוף חסר ביקורת וחסר אחריותיות שפועל מכספי ציבור?

כמו בכל משבר קואליציוני, כולם טיפסו על עץ גבוה וצריכים למצוא דרך לרדת ממנו. למשה כחלון יש היום סולם. אם הוא רוצה לרדת, העסק ייפתר תוך דקה, אולי אפילו בסוג של פשרה בנוסח תאגיד תמורת פילבר. אם כך זה ייגמר – ותרשו לי להמר שכך יהיה – יצא הפסדנו בשכרנו.

אחרי הכל, זה באמת יהיה טירוף ללכת על בחירות כלליות רק כדי להקים עבור השמאל את תאגיד השידור במימון הציבורי.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

15 תגובות למאמר

 1. מסכימה עם כל מילה! ברצוני להוסיף שהמשבר הציף בעיה קשה מאד בעניין “המשילות בישראל” . התרבות הפוליטית הנהוגה כיום בישראל היא כזו המקדשת את הכל למען האינטרס האישי .אין לויאליות בסיסית לממשלה , למעשה , בכל רגע נתון יש אולטימטום לראש הממשלה וחתרנות אישית 24/7 . הדגש בעיקר על הליצן נפתלי בנט שמתיימר להיות ראש ממשלה. בושה גדולה שזהו המנהיג של הציונות הדתית שרוכב על גב המצביעים הללו מטעמי קידום עצמי. (אני בספק אם בנט ימני בכלל הרי אחיו הוא לפיד ויש לו קשר מצוין עם התקשורת בידיעות אחרונות ובערוץ 2) לדידי, נתניהו יצר את המשבר הזה בין היתר לאותת למר בנט וכן גם לכחלון לחדול מהאיומים התכופים ולהחזיר אותם לגודלם הטבעי והאמיתי של מפלגות קטנות שמהוות חלק מקואליציה בראשות נתניהו.
  תקוותי שעם ישראל יתבגר סוף סוף ויבין שאין לבחור במפלגות קטנות שפוגעות ביציבות הממשלה סוחטות ומאיימות ללא הרף . וכל הכבוד לנתניהו שעשה לזה סוף. שיהיה לו בהצלחה!!!

 2. הייתי תומך בביבי אילו היה סוגר הן את התאגיד, הן את גלי-צה”ל והן את רשות השידור. לעניות דעתי, במדינה דמוקרטית הממשלה והצבא לא אמורים להחזיק לא בעיתון ולא בתחנת שידור. אין שום צורך בשידור “ציבורי” שהוא שם קוד מכובס לשידור בשליטת פוליטרוקים פוליטיים “עצמאיים ואוביקטיביים” במימון משלם המסים. אנחנו הרי לא ילדים ומכירים היטב את מידת ה”אוביקטיביות” של השידור הציבורי.

  שימו לב, בשבועות האחרונים סגירת רשות השידור היא הנושא הראשון והעיקרי בכל מהדורת חדשות בערוץ הראשון. איך אומרים בישראלית? “חפרתם”!!!

  סליחה, האם זה באמת הנושא החשוב ביותר על סדר היום? יותר מהגזרה המתחממת בסוריה? יותר מהתדרדרות הביטחון בעוטף עזה? יותר מהיחסים עם ארה”ב? אילו במקום רשות השידור היה מדובר בפיטורי אלפיים עובדים מכמה מתפרות בגליל או בנגב, האם גם אז היינו עדים לקמפיין אגרסיבי כזה של עורכי החדשות בערוץ הראשון תוך ניצול המשאב הציבורי לצרכים אישיים?

  יש לפתוח את השמים לתחרות אמיתית שבה כל מי שיכול ורוצה יקים תחנת שידור, כשם שבעיתונות הכתובה והאינטרנטית כל מי שיכול מקים עיתון או אתר אינטרנט.

  אז נכון, זה מחייב פיטורים של כמה מאות עובדים וזה כואב מאוד (לא, אין כאן שום ציניות). אבל מלכתחילה לא הייתה הצדקה להעסיק אותם על חשבון משלם המסים, אז שיגידו תודה על השנים הארוכות שאכלו מידינו, וכעת שיקבלו את הפיצויים שלהם ויחפשו עבודה באחד מתאגידי השידור הפרטיים שיקומו בע”ה. בהצלחה!

 3. על איזו תחרות בשוק התקשורת אתם מדברים בדיוק? התקשורת המסחרית היא ברובה פח אשפה של תכניות ריאליטי זול שכל מטרתן היא בצע כסף ונזמטרלחברה ולתרבות גדול אף מרווחיהן החומריים. תחנות הרדיו האזוריות משדרות תכניות שהצבע המוביל בהן הוא צהוב. רשות השידור המזדקנת והלא יעילה היא עדיין כפרח בוהק ביחס לתקשורת המסחרית. התחרות בשוק הזה רק תוריד עוד יותר את רמתם של התכנים.

 4. כחלון רואה עצמו שוקע בסקרים , גבאי כבר נטש את ספינתו הטובעת לטובת גיגית “המחנה הציוני” .
  למרות מאמציו , נושא הדיור לא ממש מתרומם בקצב הנכון ויתרה מזאת : למרות שהוא מגלה סמנים של תחילת קיפאון בהתייקרויות ואפילו סימני הוזלה , האופוזיציה והעיתונות העוינת מנסים להסתיר את העובדות ומשגרים ספינים של כשלון קולוסאלי של המדיניות הממשלתית.
  ותהליכים כגון אלה לוקחים שנים , כך שעיתונות עם מוסר אתי , כשלנו , יכולה לנסות ולהצליח פרק זמן ארוך בהסתרת האמת…..
  לעומת זאת – בהצלחות יש לו , לכחלון , המון שותפים ….
  וגם ביבי , אם נודה על האמת , כראש ממשלה נוטה לקחת לעצמו קרדיט על השגי שריו…
  תכונה המתסכלת את הנאמנים לו…
  אם לא יגיע לבחירות עכשיו , כחלון , יאלץ לשבת בשוליים כמו יעלון….לתפיסתו.
  הוא כמובן טועה.

  מן המפורסמות שהמקדים בחירות בפוליטיקה הישראלית – תמיד משלם מחירים בקלפי.

  מי שיגרום להפלת ממשלת הימין – יתחרה ב”מחנה הציוני” וב”מרצ” על אותה אוכלוסיה קבועה ולא חכמה.
  וזו אוכלוסיה נכחדת .
  אם יפרק את הממשלה – ישאר ממנו חיוך נעים ותמונה בארכיון…
  כמו שקרה לארליך . כמו שקרה לבייגה….
  כמו לחתול הצ’יישרי של עליסה בארץ הפלאות…

 5. להקים עבור השמאל ?? חחח…
  השלטון בידי הימין והבכיינות לא מפסיקה.
  מדהים.

 6. ממש לא מבין, מי שקבע את הכללים להקמת תאגיד השידור, זה הליכוד, אז מי הפריע להם לקבוע כללים שימנעו נטייה שמאלה, ושידור מאוזן…

  ומצטער מאוד הבעת התמיכה מצד ביבי במסכנים ברשות השידור זו הצביעות בהתגלמותה, וגרמה לי בחילה, וזו טעות גסה. רוב הציבור שונא את רשות השידור וכל מה שקשור אליה שמצצו את הדם של הציבור בקשית שנים רבות, והריקבון שם מחייב סגירה, ומצידי שיקפצו שם כולם מהגג.

  פה ביבי איבד אותי ובגדול, שיפסיק לשגע את האנשים, עד שסוף סוף מצליחים לסגור את הגוף הרקוב שנקרא רשות השידור פתאום הוא החליט להתהפך ולמנוע את הסגירה, מהר מהר שיחזור לתלם, כי רק הפסד יצא לו מתמיכה במוגלה שנקראית רשות השידור

 7. למה שר האוצר מתעקש שכל הכסף שהלך כבר להקמת התאגיד (שהוקם ע”י ביבי בממשלת ביבי הקודמת) לא יילך לאיבוד ? כי הוא אדם אחראי, ולא דביל כמו ראש הממשלה ותומכיו.
  אתם דבילים.

 8. זוהי תמימות הגובלת בבורות לחשוב שביבי פתאום התאהב בשוק החופשי והוא נלחם באופן עקרוני כדי ששוק התקשורת יהיה חופשי בלה בלה בלה. ביבי הרבה יותר מדי מתוחכם בשביל ללכת לבחירות על כזה דבר פעוט, והרבה יותר מדי אופורטוניסט בשביל לעמוד על עקרונותיו עד טיפת הדם האחרונה. ביבי הוא לא אדם של עקרונות. אם הוא היה אדם של עקרונות, הוא לא היה משחרר אלף מחבלים, ולא היה מקפיא את הבניה ביו”ש, ולא היה תומך בהתנתקות, ולא היה מגדיל את הממשלה בטירוף, וסביר מאוד להניח שהוא לא היה מושל כבר 8 שנים ברציפות… ביבי הוא פוליטיקאי ממולח ומבריק שמפתיע את יריביו ויוצא מנצח (ברוב המוחלט של הפעמים). זהו מהלך פוליטי בשביל ביבי ולמען ביבי. לא בשביל עקרון שאנשי ימין כלכלי אוהבים.

 9. ביבי עשה טעות עם הפוזה של החמלה המזוייפת לעובדי רשות השידור, מדובר באנשים הכי שנואים בארץ, שהרוויחו את השנאה ביושר אחרי שנים של ניצול, רשות השידור היא גוף רקוב ומושחת, והפתרון היחידי זה לסגור אותם, ואת אף אחד זה לא מעניין כמה יקפצו מהגג, להיפך

  ובהם ביבי תומך…… אותי הוא הפסיד ובגדול

 10. ביבי עשה טעות עם הפוזה של החמלה המזוייפת לעובדי רשות השידור, מדובר באנשים הכי שנואים בארץ, שהרוויחו את השנאה ביושר אחרי שנים של ניצול, רשות השידור היא גוף רקוב ומושחת, והפתרון היחידי זה לסגור אותם, ואת אף אחד זה לא מעניין כמה יקפצו מהגג, להיפך

  ובהם ביבי תומך…… אותי הוא הפסיד ובגדול

 11. אתה יודע שבסופו של דבר החרדים הפסידו בעניין השבת והעבודות המשיהו, והמפד”ל הפסידו בעניין עמונה שנחרבה, והממשלה בעינה עומדת.

  אז אם עצירת תאגיד השידור זה שבת ועמונה של ביבי, התאגיד כנראה הולך לקום, לפי ההגיון שלך…

 12. ההסבר היה מתקבל אם אכן היינו רואים את נתניהו פועל במשך השנים להוציא את אנשי השמאל ממוקדי הכח. אבל בפועל מה שהיה שכל השנים הוא בלם כל שינוי במערכת המשפט עד שסוף סוף שקד הצליחה לשנות קצת. לפני לא הרבה זמן הוא מחק חוב של ערוץ 10 לציבור. את רשות השידור וגלי צה’ל נתניהו היה פשוט צריך לסגור לפני הרבה שנים. שמענו ממנו המון תלונות שום נקיפת אצבע מעשית לסגור אותם שום נקיפת אצבע לרדיו חופשי פתאום נהיה לו כל כך דחוף הנושא של התאגיד?!

 13. התאגיד עוד לא התחיל לשדר וכבר אתה קובע שהוא מוטה שמאלה.
  כשל רטורי שעליו מבוססת כל ה”מאמר” הזה

 14. אלוהים נמצא בפרטים הקטנים. לבסוף, כן תאגיד לא תאגיד, העיקר הוא באותם אנשים שאיכשהו מוצאים אותם שולטים במערכות הממומנות על ידי הציבור, שולטים שנים רבות, מכתיבים את הקו המוביל, נותנים את הציביון לכל התמונה.
  אני כן חושב שישנם אנשים מאד חזקים בתאטראות, במוזאונים, ברדיו, בטליויזיה, שנתמנו לפני עידן ועידנים בדרכים שרובם לא כשרות, שניראה כאילו הפכו את המוסדות הללו למעוזים שלהם, משם הם רוצים לקבוע עבור כולנו, בכסף שלנו, מהי מדינת ישראל. והאנשים האלה יעשו הכל, הכל, כדי להישאר שם.
  מצד שני, אינני מאמין לתום הלב לכאורה של ראש הממשלה. הוא לא באמת רוצה תקשורת פתוחה לשמה. הוא רוצה תקשורת תומכת מהללת מקלסת ומשבחת את נתניהו. הוא רוצה שליטה מוחלטת בה ובמסריה. הוא בונה את המערכת באופן כזה שהיא תבנה אותו בחזרה. ואין דבר שחשוב למשפחת נתניהו מלהישאר בבלפור, לנצח נצחים.
  לפיכך כן יש מקום להחליף את האנשים הכוחניים שהשתלטו להם על התרבות והעיתונאות והשידור הציבורי. אבל להיזהר שזה לא יהיה בכדי להפוך את כולם להעתקים של ‘ישראל היום’ הידוע לשימצה.

  1. טריק טוקבקיסטי מוכר של מטקבקי הקרן החדשה לישראל: “אני לא שמאלני, אבל נתניהו חייב ללכת – לטובת הימין, לטובת המדינה, לטובת הפלנטה הזאת”.