“בנט רוצה להיות חלופה לליכוד ומהמר על הקיום הפוליטי של הציונות הדתית”

הקדמת הפריימריז בבית היהודי מעוררת סערה במפלגה. פעילים בולטים תוקפים את היו”ר ואת דרכו. עו”ד יוסי פוקס: “בנט לא מעוניין בחברי האיחוד הלאומי, כי הם ימניים מדי ודתיים מדי”

מובילה בסקרים, אבל לא מתמודדת. שקד ובנט. צילום: מרים אלסטר /פלאש90

בהחלטת בזק יזם יו”ר הבית היהודי נפתלי בנט לפני כחודש את הקדמת את הפריימריז לראשות המפלגה, שיתקיימו בעוד חודש בדיוק. חברי כנסת של המפלגה עודכנו על כך בשיחות טלפון ובמסרונים כשעה לפני פרסום הידיעה בכלי התקשורת. בתוך זמן קצר שלח עוזרו של השר בנט הודעות לח”כים בבקשה להודיע על תמיכתם במועמדותו של היו”ר המכהן, שהיווה למעשה המועמד היחיד באותו רגע עקב ההודעה הפתאומית. ואכן, אחד אחרי השני פרסמו הח”כים את תמיכתם בנפתלי בנט לראשות המפלגה.

לאחר ההלם הראשוני, הצטרפו למרוץ שלושה מועמדים נוספים: אל”מ (במיל’) יונתן ברנסקי, הרב יצחק חי זאגא, והרב שמעון אור שזוהי התמודדותו השנייה מול בנט. המועמד המשמעותי יותר מתוך השלושה הוא ברנסקי, אך ספק רב אם הוא מסוגל לנצח את בנט.

ההנמקה הרשמית של מנכ”ל המפלגה ניר אורבך להקדמת הפריימריז היא היערכות המפלגות השונות לקראת הבחירות, והחקירות הפליליות של ראש הממשלה נתניהו.

ד”ר הדר ליפשיץ, חבר לשעבר בועדת המקצוע אזרחות ומרצה במכללת אשקלון מפקפק בנימוקים הללו, וטוען שמדובר בניסיון להבטיח את נצחונו של בנט: “ברור שזה פחד מאיילת שקד. אם איילת שקד תתמודד מולו היום היא תביס אותו”, הוא סבור. ואכן, סקר שהתפרסם השבוע בגלי צה”ל מראה שאם שקד תעמוד בראשות הבית היהודי המפלגה תקבל 15 מנדטים, לעומת 12 מנדטים עם בנט על פי הסקרים.

הסקר הוזמן על ידי יו”ר הפורום המשפטי למען ארץ ישראל וחבר הבית היהודי עו”ד יוסי פוקס, יחד עם חברים ותיקים נוספים מהמפלגה. לדברי פוקס, הם לא פנו לשרת המשפטים לפני הזמנת הסקר משום שהיא הייתה מתנגדת לו.

“המטרה שלנו היא לא להדיח את היו”ר המכהן, אלא לשאול את נפתלי בנט לאן הוא לוקח את הציונות הדתית”. אמור ל’מידה’ פוקס. “יש כאן שתי אפשרויות: או שהוא רוצה לקחת את הציונות הדתית כבסיס ועל גבי הבסיס להוסיף קהלים חדשים, או שהוא עסוק במרוץ האישי שלו לראשות הממשלה ולשם כך כל האמצעים כשרים, גם אם הוא יחסל את הכלי הפוליטי של הציונות הדתית”.

לדברי פוקס, “בנט רוצה להיות חלופה לליכוד. הוא לא אומר את זה בפירוש כי הוא לא רוצה להסתבך עם הגרעין הקשה של המפלגה, אבל לשם הוא חותר”. לזה פוקס וחבריו מתנגדים: “פה יש לנו מחלוקת עמוקה איתו. לדעתנו אם הוא עושה את הפעולה הזו – הוא מהמר על הקיום הפוליטי של הציונות הדתית. הוא משנה את ה־DNA של המפלגה והופך אותה לליכוד ב’. בין אם הוא יצליח ביעד שלו להגיע לראשות הממשלה ובין אם לאו, מהכוח הפוליטי של הציונות הדתית לא תישאר אבן על אבן”.

מה משמעות הסקר?

“הסקר שהזמנו אומר דבר מאוד פשוט. אם האפשרות הראשונה נכונה ואם בנט רוצה לפתוח את המפלגה לקהלים נוספים בלי לשנות את ה־DNA שלה, אז איילת שקד החילונית כיו”ר המפלגה תביא את הקהלים הנוספים. שקד תוסיף מנדטים בלי להרחיק את סמוטריץ’, יוגב או שולי מועלם. תן לאיילת שקד לעמוד בראש. אבל אם האפשרות השנייה היא הנכונה, אנחנו לא ניתן לזה לקרות. אני לא רוצה להיות שותף למהלך של ריסוק הציונות הדתית. לצערי אני מתרשם שמדובר במרוץ אישי לראשות הממשלה, ואנחנו לא מוכנים להיות הפיגומים שלך בטיפוס למשרד ראש הממשלה”.

ואולי הסקר מעיד על שביעות רצון גדולה יותר מתפקודה של שקד?

“חד וחלק. שקד הצליחה הרבה יותר מבנט בתפקיד שלה, כי היא הייתה עסוקה בו רוב רובו של הזמן, בעוד שנפתלי בנט היה עסוק בכיפופי הידיים הבלתי פוסקים עם נתניהו, שמילאו 90% מהקדנציה שלו. זה הזיק באופן כללי לציונות הדתית”.

מה דעתך על המאבקים בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי?

“עסקתי הרבה בניסיונות איחוד של ‘הבית היהודי’ עם ‘האיחוד הלאומי’. אם השאלה היא רק על הפרטים, כיצד בדיוק יתבצע הפריימריז, אני אומר לך שיש פתרונות שיכולים להיות מוסכמים על שני הצדדים. אבל שמעתי לא פעם ולא פעמיים שבנט אומר שהוא פשוט לא מעוניין בחברי הכנסת של האיחוד הלאומי, כי הם ימניים מדי ודתיים מדי. הכל מתחבר לשאלה אחת: מה נפתלי בנט רוצה”.

התקציב שמגיע כיום לישיבות הוא הגבוה ביותר מאז ומתמיד

בניגוד לביקורת הנוקבת של עו”ד פוקס, דוידי בן ציון, סגן יו”ר המועצה האזורית שומרון, תומך ללא סייג בנפתלי בנט לראשות המפלגה. בן־ציון מצדיק את ההחלטה להקדים את הפריימריז: “לא ברור מה נתניהו רצה במשבר סביב התאגיד, האם הוא מעוניין להקדים את הבחירות או לא, והאם הוא בכלל יעמוד בראשות הליכוד. לכן בנט קיבל החלטה אסטרטגית להקדים את הפריימריז”.

נמתחת ביקורת על בנט שהוא מטשטש את הזהות הדתית של המפלגה במטרה להרחיב את הקהלים שלה.

“נכון שבקדנציה הנוכחית המפלגה הרימה בעיקר את הדגל של ההתיישבות ולא עסקה בנושאי דת ומדינה”, מודה בן ציון, אך מסביר: “ברגע שהמפלגות החרדיות נכנסו לקואליציה, התחום הזה כבר מטופל על ידן, אם כי בהחלט יש מקום להוסיף. נכון שנפתלי בנט אישית פחות מתעסק בתחום הזה, אבל יש במפלגה חברי כנסת מצוינים שכן מרימים את הדגל הזה, וזה מה שחשוב. יש עבודת צוות”.

ומה בנוגע למועמדות תיאורטית של איילת שקד? בן־ציון משבח את תפקודה של שרת המשפטים, אך טוען שאין לקבל החלטות על סמך סקר אחד בודד, ומכל מקום, מאחר שהיא עצמה איננה מעוניינת להתמודד נגד בנט, אין טעם לעסוק בשאלה הזו.

גם ח”כ לשעבר אבי וורצמן תומך בהמשך הובלת הבית היהודי על ידי נפתלי בנט. “הבית היהודי בקדנציה הנוכחית עשתה דברים שלא נעשו מאז קום המדינה”, קובע וורצמן, שמכהן כיום כמנכ”ל הכפר השיקומי ‘עלה נגב’. “מי האמין שיהיה שופט עליון מהיישוב דולב?”, הוא שואל. “מערכת החינוך פורחת, הפרויקט של הזנקת מקצוע המתמטיקה ושאר מקצועות המדעים מצליח, עולם הישיבות משגשג – המכינות הקדם־צבאיות, ישיבות גדולות, ישיבות קטנות, ישיבות תיכוניות. התקציב שמגיע כיום לישיבות הוא הגבוה ביותר מאז ומתמיד. אתה שומע מישהו מתלונן? אם אתה לא שומע, סימן שטוב לכולם”.

אבל עושה רושם שעיקר ההישגים מגיעים מכיוונה של שקד ולא מכיוונו של בנט.

“זו הסתכלות לא נכונה. איילת שקד פרלמנטרית מצוינת ומגיעות לה כל המחמאות, אבל היא קיבלה את התפקיד הזה בזכות ההישג הגדול של נפתלי בנט במשא ומתן הקואליציוני, ובזכות עבודת השטח שלו. אי אפשר לנתק בין השניים”.

לסיום מותח וורצמן ביקורת מרומזת על ברנסקי, שתוקף חזיתית את בנט ושואף להחליפו בראשות המפלגה ללא שכיהן אפילו כחבר כנסת. נזכיר רק שאת השיטה הזו למד ברנסקי מפוליטיקאי אחר, ששמו הוזכר פה כבר מספיק.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

18 תגובות למאמר

  1. אכן יוסי פוקס התמודד על מקום ברשימת הליכוד, ואפילו לא כ”כ מזמן: http://www.inn.co.il/News/News.aspx/246267

   העובדה שהוא מדבר עכשיו גבוהה גבוהה על הצורך בשמירה על הבית הפוליטי של הציונות הדתית היא צביעות ממדרגה ראשונה.

 1. האיחוד הלאומי לא סיפק את כמות הבוחרים שתצדיק את מספר חברי הכנסת שקיבלו
  רוב הבוחרים שלהם הצביעו לאלי ישי ומקטרים על הבית היהודי
  עושים מעשה זמרי ומבקשים שכר כפנחס

 2. בעידן בו יש חברי כנסת ציונים דתיים בכל מפלגות הכנסת מיש עתיד וימינה, הקיום הפוליטי של הציונות הדתית לא תלוי במפד”ל/הבית היהודי ואפשר לומר שהיא למעשה סיימה את תפקידה ההיסטורי.
  כל חברי הכנסת של הבית היהודי (ללא תקומה) היו יכולים להיות בליכוד ולהיפך. הגיע הזמן לאיחוד.

 3. שקולי הדעת של האנשים פה בעד בנט לוקים מאד בחסר הם לא מכירים את בנט האמיתי. אני זיהיתי כל מה שפוקס מזהה רק עכשו עוד כשבנט העמיד את מועמדדותו הראשונה. צריך היה רק להקשיב למה שאמר ולמה שלא אמר. היום הוא כבר הרבה יותר שקוף. רוב האנשים סומאו עיניהם מהמנדטים, אף אחד לא שאל או לא היה איכפת לאף אחד מה הוא מתכוון לעשות עם המנדטים הללו. מכל מקום התנהלותו במשרד החינוך אינה הצלחה כ”כ גדולה כפי שוורצמן רואה ובאתר זה נכתב על זה רבות. גם כסף לישיבות והאולפנות הדתיות לא הגיע וההורים עדין חנוקים.

 4. כיפופי הידיים הזיקו בעיקר למשרד החינוך, שהמשיך להיות מנוהל על ידי פקידים ותיקים שמאלנים.

 5. ההשוואה בין בנט לברנסקי לא במקום.
  המפד”ל לפני בנט היתה מפלגה גריאטרית שגרדה את אחוז החסימה מלמטה, ואחרי הרשקוביץ הכושל הגיע בנט כמושיע שאכן הרים את המפלגה מהקרשים להישג אדיר.

  ברנסקי ושאר המתמודדים עכשיו לא באים כמושיעים אלא כטרמפיסטים שמנסים לקחת את המפלגה חזרה לכיוון המפד”לי, ולא מבינים שהמשמעות תהיה התרסקות בבחירות.

 6. איילת שקד לא עשתה שום מהפכה! לא ביטול וועדת השתיים, לא מינוי שופטים מאתגרים לעליון, לא שינוי וועדת המינויים, לא שינוי שיטת סניוריטי – כלום שום דבר ועוד פעם כלום! בנט הצליח עם 5 יחידות והכנסת תפילת הדרך ללימודי הזהירות בדרכים. פטאתים.

  1. יוסי פוקס הוא ליכודניק שנשלח על ידי נתניהו כדי לפצל את הבית היהודי.
   בנט ימשיך להנהיג, ויוביל את הבית היהודי להנהגת המדינה בקרוב.
   ההישגים של שקד ממש לא מספקים.
   בחירת שופטים היתה צריכה לצאת לחלוטין מידי השופטים.
   ביטול הסניוריטי הכרחי.
   מנגנון קביעת הרכבי בגצ חייב להשתנות

 7. מפלגה דתית אורתודוקסית לא יכולה להעמיד בראשה אישה, לא כל שכן חילונית.

 8. בסוף החריבו את עמונה לא השאירו שם אבן על אבן. בתקופת אולמרט, אריה אלדד ואפי איתם חסמו בגופם את הפרשים של המשטרה באמונה. והפעם כלום.

 9. עם כל הביקורת על בנט, אני מאמין, שנתניהו לא ניצל את ההזדמנות לקבל הסכמה מנשיא ארה”ב החדש לביטול “פתרון (או שמא, “חזון”) שתי המדינות ולא ניצל את ההזדמנות להעברת שגרירות ארה”ב לירושלים. הרי המפלגה הרפובליקנית הוציאה רק לאחרונה, בעידן טראמפ, את עניין 2 המדינות ממצעה, וטראמפ כבר היה מוכן ומזומן להעביר את השגרירות. בכל הכבוד, מוטב שחברי הליכוד יבחרו מנהיג חדש בהקדם.

 10. שקד לא תקבל 15 מנדטים וגם לא חצי מזה.
  לא רק בגלל הכישלון הטוטאלי שלה כשרת משפטים
  אלא כי היא יקירת הכנופיה הפיאודלית ששולטת בכל,ללא קשר לבחירות,בדיוק כמו הפרזנטור ממפלגת ארנון מוזס או גדעון סער שמיועד להחליף את נתניהו
  שיודח בקרוב בשל התיקים והחקירות.
  זוהי מטרת מנגנון הטרור של תיקים וחקירות :

  להוציא משתפים של הכנופיה בתמורה לזיכוי (ליברמן,הנגבי,שרון) או להדיח מי שלא מוכן להיות
  משתפ (כמו אולמרט בשל מינוי דניאל פרידמן).