ראש מחלקת חקירות בכיבוי אש: “השריפות בנובמבר – טרור”

טפסר רן שלף, האחראי על חקירת גל השריפות האחרון, מפזר את הספקות בנושא: “כמעט 90 אחוז מהשריפות המשמעותיות היו הצתות. המציתים היו ערבים, היישובים שנשרפו היו של יהודים”. ראיון

"אני איש מקצוע, אותי מעניינת האמת ולא משחקים". טפסר שלף. צילום: דוברות רשות הכבאות

כמעט חצי שנה חלפה מאז גל השריפות הגדול של נובמבר, והנרטיב המרכזי שהשתרש בתקשורת ואצל ליאור שליין ב’גב האומה’ הוא שלא היה מדובר בהצתות מכוונות אלא בצירוף מקרים, שינויי אקלים ושלל הסברים שונים ומשונים. טענת ראש הממשלה וגורמים נוספים כי ישראל חוותה “טרור הצתות” זוכה לזלזול בוטה מעל דפי ‘הארץ’ ובקרב חברי הכנסת של השמאל, וניסיונות להציג מידע סותר נתקלים בחומות של השתקה והפחדה.

מי שיודע את האמת הוא טפסר רן שלף, ראש מחלקת חקירות ברשות לכבאות והצלה, והאיש המוסמך ביותר במדינת ישראל בתחום. שלף, שמתוקף תפקידו היה ממונה על חקירת גל השריפות בנובמבר, טען כבר בסוף נובמבר ב’ידיעות אחרונות’ כי ישראל חוותה גל הצתות, אך נזהר במקביל מלעשות את הצעד הנוסף ולהגדיר את אופי האירוע במסגרתו שטחים נרחבים במדינת ישראל עלו בלהבות. רק לאחרונה, לאחר שהתברר לו כי ישראלים רבים ממשיכים להיות משוכנעים שהטענה כי ישראל חוותה לפני כחצי שנה גל של הצתות מכוונות היא בגדר “הסתה” או אגדה אורבנית, הבין שלף שהציבור הישראלי צריך לדעת את האמת על מה שהתרחש במדינה בנובמבר 2016.

“כן, היה פה טרור הצתות”, קובע שלף בחדות בראיון מיוחד ל’מידה’. “אין פה בכלל דילמה ואין פה ספק. כל היישובים שנשרפו בשריפות הגדולות היו של יהודים, כל מי שנעצרו או שהוגשו נגדם כתבי אישום היו ערבים, ומבדיקה יסודית שערכנו, באף מקום אחר במזרח התיכון, כולל לא אצל הפלסטינים, לא חוו גל שריפות בעוצמה שאנחנו חווינו”.

תסכולו של שלף לנוכח המסר שהשתרש בתקשורת גדול, כאשר הממצאים הברורים שבידיו שונים לחלוטין. כבר בימים הראשונים של האירועים, עוד בטרם כבתה האש, ביקשו ח”כים מהשמאל ומכלי תקשורת מסוימים להנחיל נרטיב שלפיו מקורן של השריפות אינו בהצתות. “לגל השריפות אחראים שינויי האקלים, לא הצתות”, פסקו בנחרצות ב’מעריב’ ימים ספורים מתום האירועים, והוסיפו כי הטענות להצתות הן בגדר “עשן בלי אש”. בערוץ 2 תהו “מה נשאר מההצהרות” של ראש הממשלה ושרים בכירים כי ישראל חוותה גל טרור של הצתות, ודיווחו לצופים “על גל טרור ההצתות שכנראה לא היה”.

בינואר האחרון ניסה עיתונאי ‘מעריב’ קלמן ליבסקינד לנפץ את בועת ההכחשה, כאשר חשף דו”ח של ‘הרשות לכבאות והצלה’, הקובע כי מקורם של קרוב ל-90 אחוז ממוקדי השריפות הגדולות היה הצתה, אך ב’הארץ’ לא התרשמו וטענו כי מדובר ב”אש בלי עשן”. בעיתון השמאל אף האשימו את הרשות לכבאות שעשתה “מאמץ יצירתי” בניסיון לשכנע את הציבור כי ישראל חוותה גל הצתות על רקע לאומני, “בלי גיבוי מספיק בראיות”. ח”כ אחמד טיבי דרש מהשר לביטחון הפנים גלעד ארדן ומהמפכ”ל רוני אלשיך להתפטר, כאשר תהה “מה נשאר מהשקר הזה של טרור ההצתות?”

בפועל, נראה כי “טרור ההצתות” אינו “שקר”, אלא דווקא תיאור מדויק של המציאות. הרשות לכבאות והצלה מיפתה כ-1,700 מוקדי שריפות בישראל וביו”ש בנובמבר האחרון. חלק מהשריפות היו ביישובים יהודיים וחלק ביישובים ערביים – חלקן נגרמו כתוצאה מרשלנות ותנאי מזג אוויר וחלקן האחר כתוצאה מהצתות. כך או אחרת, הרוב המוחלט של השריפות היו בהיקף קטן וכובו תוך זמן קצר כשהן גורמות לנזק זניח בלבד. “השריפות האלו היו קטנות וכמעט חסרות משמעות ולכן לא נכללו בסטטיסטיקה שלנו”, מסביר שלף.

הסטטיסטיקה הרלוונטית אליה מתייחס רמ”ח חקירות בכבאות והצלה נוגעת לשריפות ה”גדולות” או “המשמעותיות” – שריפות שכדי לכבותן נדרשו למעלה מ-10 צוותי כיבוי, ושיצרו את מירב הנזק לטבע ולרכוש, דוגמת השריפות בחיפה, זיכרון יעקב או נטף. ברשות לכבאות והצלה סיווגו 80 מוקדי שריפות כ”גדולות” (מתוך כלל 1,700 מוקדי השריפות). שלף מאשר את הנתונים שפרסם ליבסקינד, שלפיהם קרוב ל-90 אחוז מהשריפות הגדולות (71 מתוך 80) נגרמו כתוצאה מהצתות. הוא גם מוסיף כי כלל השריפות הגדולות התרחשו בקרבת יישובים יהודים. “אתה רואה שבימים הראשונים של האירועים המאזן בין שריפות שפרצו בגלל רשלנות ובין שריפות שנגרמו מהצתות היה יחסית מאוזן”, מסביר שלף, “ואז, ככל שחלפו הימים, פתאום אתה מבין שכל השריפות נגרמות מהצתות. מישהו הבין את הפרינציפ שבמזג האוויר שהיה אז, שכל דבר יכול להתלקח לשריפה”.

ב’הארץ’ טענו שהממצאים שהצגתם לא גובו בראיות.

“יש מי שמשחק עם הדברים. העיתונאים כותבים לפי האג’נדה של העיתון שלהם. אני יכול להוכיח בפני כל אחד שרוצה שהנתונים האלו נכונים, ברמה שגם הדיוט שלא מבין בנושא יסכים איתי אחרי שאראה לו את הממצאים”.

לדעתך מנסים להסתיר את האמת כדי לשרת אג’נדה?

“יכול להיות, לא יודע ולא יכול להילחם בזה. אני איש מקצוע ומציג את העמדה המקצועית שלי בכל מקום שאתבקש. אותי המשחקים האלו לא מעניינים. עובדה שבשריפה בבית מאיר תפסו שני פלסטינים מיריחו שבאו לגנוב, ואני אומר לך שסיכויים גבוהים ששופט היה מכניס אותם לכלא אם היו מאשימים אותם בהצתה. אבל מה גילינו בסוף? שהמג”בניקים שחיפשו את הפלסטינים האלה הרימו פצצות תאורה והפצצות הן אלו שיצרו את הדליקה. אני מספר את זה כדי להראות שאותי לא מעניין להאשים אף אחד, אותי מעניינת האמת. אני בודק כל מקרה באופן פרטני, ובסוף נותן תמונה כללית. וכן, התמונה הכללית היא שמדינת ישראל עברה בנובמבר האחרון גל טרור של הצתות”.

ביצעתם בדיקה השוואתית שלא התרחשו אירועים דומים באזורים סמוכים לישראל?

“כמובן. מזג אוויר לא מכיר בגבולות, ועובדה שבלבנון, סוריה, ירדן, עיראק, מצרים וכל יתר המדינות השכנות לא עברו כלום לעומת מה שאנחנו עברנו”.

ומה בנוגע לרשות הפלסטינית?

“גם שם בדקנו. באותה תקופה הם המשיכו לבצע שריפות אשפה כמו שהם תמיד עושים, אבל זה נעשה כרגיל תחת השגחה במקומות מיועדים, ולכן זה לא התפשט לשריפות ענק כמו אצלנו”.

“אני לא צריך שהמשטרה תעצור חשודים כדי לקבוע שמדובר בהצתה”

רבים בתקשורת ובשמאל נאחזו במיעוט העצורים בחשד להצתות (37), ובמספר הנמוך (5) של הדליקות שהוגשו בגינן כתבי אישום נגד חשודים בהצתה, כהוכחה לכאורה לכך שהשריפות בנובמבר לא היו בגדר הצתות. שלף מבהיר כי סוגיית לכידתם של המציתים או הגשת כתבי אישום נגדם “אינה רלוונטית לשאלה האם התרחשו או לא התרחשו הצתות”.

למה זה לא רלוונטי?

“קח לדוגמה את הנושא של פריצות. מקרי הגילוי של הפורצים עומדים על אחוזים בודדים. אז מה זה אומר, שאין פריצות? בטח שיש, פשוט לא יודעים מי פרץ. כך גם לגבי הצתות. זה שלא מצאו מציתים לא אומר שלא מדובר בהצתה”.

כיצד אתה קובע ששריפה מסוימת היא הצתה?

“לפני שאני קובע אם מדובר בהצתה או לא, אני דוגם את השטח בעשרות נקודות שונות כדי שלא יהיה לי צל של ספק. בנירית למשל מצאנו במוקד הדליקה שני צמיגים במרחק 300 מטרים אחד מהשני. בזיכרון יעקב איתרנו כמות גדולה של בנזין. בנווה צוף-חלמיש המציתים הדליקו נייר טואלט כדי להדליק את האש. בנטף, השריפה השנייה (שבה נשרפה כליל המסעדה ביישוב, ג”צ) נגרמה מבקבוקי תבערה שנזרקו מכפר סמוך. מזל שזה הסתיים במסעדה כי אם הרוח הייתה הולכת לכיוון שונה – כל היישוב היה הולך. אפשר להמשיך ולפרט בנוגע לכל אירוע ואירוע. אני בעסק הזה של חקירות כבר שלושים שנה, גם במשטרה וגם בכבאות. מכיר ויודע את העבודה”.

המשטרה כשלה בלכידת המציתים?

“לא, אי אפשר לבוא למשטרה בטענות. באופן מסורתי, אחוזי הגילוי של מציתים בשטח פתוח הם נמוכים מאוד. לך תעלה על מישהו שהדליק נייר טואלט והתחיל שריפה, כשאין לך מצלמות באזור ולא מודיעין. מי שתולה את השאלה אם הייתה או לא הייתה הצתה בשאלה אם תפסו מציתים, פשוט לא מבין איך הדברים עובדים”.

בפרקליטות משמיטים את המניע הלאומני: “מעשה קונדס”

למרות הקושי הגדול באיתור מציתים, הצליחה המשטרה כאמור לעצור קרוב ל־40 חשודים בהצתות. רובם שוחררו, אך נגד 11 מתוכם הוגשו בכל זאת כתבי אישום בחשד לביצוע הצתות בחמישה מוקדים שונים ברחבי הארץ. כל 11 הנאשמים הם ערבים – שמונה מהם אזרחי ישראל, ושלושה פלסטינים מיהודה ושומרון. ארבעה מהנאשמים הואשמו בגרימת שריפות קטנות יחסית, ולכן שריפות אלו לא נכללו בסטטיסטיקה של שלף ואינן רלוונטיות לדיון. אחד מאותם ארבעה נאשמים אף שוחרר בינואר האחרון.

שבעת העצורים הנותרים מואשמים כי הציתו שריפות בשלושה מוקדים שונים, בהתאם לחלוקה הבאה:

א. שני צעירים מאום אל־פחם (אחד מהם קטין) מואשמים בהצתה שאירעה ביער ברושים הסמוך לישוב מי עמי. הנאשמים מיהרו להימלט מהמקום, אך נתפסו בידי רכז הביטחון של מי עמי. כתוצאה ממעשיהם התפשטה האש לעבר שדה קוצים ונשרפה צמחייה המשתרעת על פני שטח של כ-290 מ”ר.

ב. שני קטינים בני 17 מהכפר ג’דידה־מכר מואשמים בהצתה בחורשת אחיהוד. השניים התמקמו בחורשה, הדליקו גפרורים והשליכו אותם לעבר ערימות של עלים וענפים יבשים. כתוצאה ממעשיהם נדלקה אש אשר התפשטה וכילתה שטח ביער בשווי כספי הנאמד ב־12 אלף שקלים.

ג. שלושה צעירים פלסטינים מהכפר דיר אבו־משעל שבאזור רמאללה מואשמים בהצתת שריפה ביישוב נווה צוף (חלמיש) שבבנימין. כתוצאה מהשריפה פונו מבתיהן 350 המשפחות המתגוררות ביישוב. כ־18 בתים עלו באש וקרסו, וכ־25 נוספים ניזוקו מהלהבות. ארבעה בני אדם נפגעו באורח קל, בהם שני כבאים.

בשני המקרים הראשונים, כתבי האישום הוגשו על ידי פרקליטות מחוז חיפה לבית המשפט המחוזי בעיר. במקרה השלישי הוגש כתב האישום על ידי הפרקליטות הצבאית. כאמור, בכל כתבי האישום מתואר דפוס שלפיו הנאשמים מטריחים עצמם ליישובים יהודיים הסמוכים למקום מגוריהם, ומציתים שם שריפה. למרות עובדות אלו, בכל כתבי האישום הוחלט באופן תמוה להשמיט את הרקע הלאומני למעשים. השמטת הרקע הלאומני מתפרשת בקרב ציבורים מסוימים כהוכחה נוספת לכך שגל השריפות בנובמבר האחרון לא היה בגדר טרור.

בשיחה שקיימנו עם גורם בפרקליטות מחוז חיפה, נאמר לנו כי “לא כל הצתה נובעת ממניע גזעני (לאומני, ג”צ). יש גם מניע פלילי”.

אילו מניעים פליליים למשל?

“מעשה קונדס, אם משעמם לך, או רשלנות. נגיד זרקת גחלים של נרגילה ולא שמת לב שהם התלקחו”.

לפי כתבי האישום, הנאשמים לא עשו “מעשה קונדס” ביישוב שלהם, אלא הציתו שטחים בסמוך ליישובים של יהודים. מצד שני, אם המציתים יודו שפעלו מתוך מניע לאומני, ייתכן שהעונש שלהם יהיה חמור יותר. איך אתם מחליטים אם להכליל את המניע הלאומני בכתב האישום?

“צריך ראיות ומידע מודיעיני, אבל לרוב הבן־אדם צריך להודות ‘אני שרפתי כדי לשרוף יישוב יהודי'”.

לנוכח דבריו של הגורם בפרקליטות חיפה, ובצירוף העובדה שלנאשמים, כאמור, יש אינטרס מובהק שלא להודות כי הציתו על רקע לאומני (מכיוון שהודאה כזו עלולה לגרור שנות מאסר רבות יותר) – ברור כעת מדוע באף אחד מכתבי האישום לא נכלל המניע הלאומני.

בדובר צה”ל בחרו שלא להגיב לפנייתנו בנוגע להחלטת הפרקליטות הצבאית להשמיט את הרקע הלאומני מכתב האישום נגד המציתים הפלסטינים בנווה צוף.

ניתן היה להניח כי רשויות המדינה השונות משמיטות את הרקע הלאומני להצתות מתוך מניע כלכלי, במטרה להתחמק מתשלום פיצויים לנפגעים. אלא שבאופן מפתיע דווקא רשות המסים, הגוף שאמון על מתן הפיצויים, היא כרגע המוסד הממלכתי היחיד שהכיר בעובדה כי ב־11 מהיישובים שניזוקו מגל השריפות האחרון, “מדובר בהצתות שמקורן בפעולות איבה”. בתגובה לפנייתנו מסרו ברשות המסים כי קביעת הרשות שמקורן של ההצתות ב”פעולות איבה” נסמכה “על מידע שהתקבל ממשטרת ישראל ומנציבות כיבוי אש”. למעשה, ברשות המסים טוענים כי גם במשטרה סבורים שחלק נכבד מההצתות מקורן בטרור לאומני.

בתגובה לפנייתנו, במשטרה לא הכחישו את תגובת רשות המסים, אך נקטו בלשון דיפלומטית יותר ומסרו כי “איננו מתייחסים לסוגיית המניע או לפילוחים נוספים שהתבקשו בפנייה”. תגובת המשטרה תובא במלואה בסוף הכתבה. לאחרונה כתבנו בהרחבה ב’מידה’ על מדיניות הפוליטיקלי־קורקט של המשטרה, המספקת מידע חסר או חלקי בכל הנוגע לזהותם של מבצעי עברות אלימוּת, בעיקר אם מדובר בערבים או במסתננים, מתוך רצון “שלא לתייג אוכלוסיות”.

השריפה בחיפה הוכרה כ”פעולת איבה”

בין היישובים שהשריפות שהתחוללו בתחומיהן הוכרו על ידי רשות המסים כ”פעולות איבה” ניתן למנות את זכרון יעקב, גילון, נטף, חלמיש, נירית וחיפה. שלף מספר כי בנוגע לחיפה, שבה התחוללה השריפה הגדולה ביותר (60 אלף איש פונו, 600 בתים ניזוקו), “החקירה שלנו הסתיימה”, אך הוא אינו יכול לחלוק עם הציבור את ממצאיה מכיוון שהמשך החקירה, שעליה ממונים כעת גורמי הביטחון, מסווג. במקביל, במשטרה מסרו לנו כי גם בימים אלה נמשך “ניהול תיקי חקירה במחוזות השונים” בנוגע להצתות בנובמבר.

לדברי שלף, “השריפה בחיפה היתה עלולה לגבות קורבנות רבים בנפש. אני לא רוצה לתת רעיונות לאף אחד, אבל בוא נאמר שהכל ענין של טיימינג והיה לנו שם מזל גדול. הפעלנו בחיפה אמצעים ומאמצים שלא הפעלנו מעולם”.

היית מצפה שהנאשמים בהצתות יישפטו באותה חומרה שבה נשפטים מחבלים?

“אני לא מתערב בעבודה של המחוקק או השופטים. המדינה קבעה עונשי מאסר של עד 20 שנה למי ששורף רכוש מדינה, עונש ששקול לדין הריגה. וכאן אנחנו לא מדברים רק על שריפת עץ או חורשה, אלא על סכנה ממשית לחיי אדם. לשמחתי עשינו עבודת נמלים והצלחנו למנוע אסון”.

אתה חושש מגל שריפות נוסף בקיץ הקרוב?

“אני בטוח שרק נלך ונשתפר מבצעית, וכך גם הגופים האחרים שסייעו לנו, כמו צה”ל. אבל כדאי שגם גורמים נוספים, שיכולים אולי למנוע מראש אירועים כאלו, יראו איך אפשר להנמיך את הלהבות, תרתי משמע, לטובת כולנו”.

תגובות

מפרקליטות מחוז חיפה נמסר: “במהלך חודש נובמבר האחרון הוגשו על ידי פרקליטות מחוז חיפה לביהמ”ש המחוזי בעיר סה”כ 4 כתבי אישום בגין 4 אירועי הצתה באזור, נגד 4 קטינים ו-4 בגירים תושבי אום אל פחם, דיר חנא וג’דידה-מכר. בכל האירועים לא הייתה אינדיקציה למניע על רקע לאומני”.

ממשטרת ישראל נמסר: “משטרת ישראל פעלה במהלך מבצע ‘באש ובמים’ במישור המבצעי, החקירתי והמודיעיני, בכלל הזירות בהן אחזה האש, במטרה לשמור על בטחון הציבור ולהגיע לחקר האמת. חקירות אלה נוהלו בכלל מחוזות המשטרה, בשת”פ מקצועי עם גורמי כיבוי אש, בסיומן הועברו 11 תיקי חקירה לפרקליטויות השונות, לרבות הפרקליטות הצבאית. כעשרה חשודים נעצרו עד תום ההליכים והוגשו נגדם כתבי אישום, לצד המשך ניהול תיקי חקירה במחוזות השונים. מטבע הדברים איננו מתייחסים לסוגיית המניע או לפילוחים נוספים שהתבקשו בפניה”.

מרשות המסים נמסר: “רשות המסים עדכנה ב-14 בדצמבר את רשימת אירועי השריפות ביישובים שהוכרו כנזק הזכאי לפיצויים לפי חוק מס רכוש וקרן הפיצויים. כמצוין בהודעתה, קביעת הרשות נסמכה על מידע שהתקבל ממשטרת ישראל ומנציבות כיבוי אש לגבי אירועי השריפות, ומסקנתם היא כי מדובר באירועים של הצתה מכוונת ובניסיון של כוחות הביטחון לאתר מציתים”.

מדובר צה”ל לא התקבלה תגובה עד מועד פרסום הכתבה.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

50 תגובות למאמר

 1. מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו.
  תראו לי עוד עם אחד שככה מחפה על רודפיו ורוצחיו

 2. כתבה חשובה ולו מן הבחינה שמחייבת היערכות הרבה יותר מתוחכמת לתיעוד וניטור כל מה שקורה בשטחים הפתוחים. אבל אליה וקוץ בה. הכתבה חסרה מסגרת רחבה יותר: כמה אחוזים מן האזרחים הערבים אכן שותפים או מצדדים במעשים כאלה? מהי משמעות יוזמת הרשות לשלוח כבאיות לטובת ישראל? מה יש לעשות מעבר להיערכות בטחונית פרקטית? מה תרומת ערבים לפעולה נגד האסון, במשטרה, במכבי האש, במערך הרפואי? כיצד לחזק יסוד זה? כיצד לחנך? כיצד להרתיע?

  אגב, ההשוואה לנעשה ברשות ובמדינות ערב בזמן השריפות, איננה משכנעת. עם זאת, נראה שהמסקנה הכוללת נכונה.

  1. מנסיוני האישי ומהכרותי את הנושא אני שם את ידי באש…..הכל הצתות….די עם הזיות השמאל

 3. הסתה ברורה ………….. חייבים לעצור את המסיתים. בכל מקרה לדעתי עקב בעיות מזג אוויר ישנו היתכנות שזו יחזור כל שנה (במקרה שהמזג אוויר יתקוף שוב במקומות של יהוד) ויהיה אף יותר גרוע בעוד כמה מקומות במקביל שבו ישנה צמחיה בתוך עיר . זה שלא היה מאות הרוגים בחיפה זה בגלל שהכוחות הצליחו לחלץ את עשרות אלפי אנשים בזמן . לעולם לא אשכח את אותו יום שבו אתה פותח את כלי התקשורת ובכל מקום שבו אתה צופה הם בטוחים שזה האירוע המרכזי וכמובן שהם תועים לעצמם איפה הכיבוי אש ? לעולם לא אשכח שבו ראש העיר חיפה יונה יהב היה לו רצון לשמור על קור רוח ובמקום לבקש להתפנות בקול של קור רוח הוא היה נשמע על סמים וטען שלא צריך לדאוג ולא צריך להיכנס לפאניקה ולהתפנות, יותר מאוחר הגיע בשידור ראש הכבאות בצפון והגדיר את המצב בקול היסטרי כאסון וכמלחמה כאשר שדרנים מתוך אולפן ממוזג ניסו להבין האם מדובר בסכנה כמו שריפת הכרמל בתשובה לעג לו שאי אפשר בכלל להשוות בחומרתו של שריפת יער (שהיה בדיעבד טרגדיה עצומה) לשריפת שכונות בתוך עיר שמאכלסת עשרות אלפים .

 4. לא ברור לי למה לא מופיע בדוח שהיו מספר שרפות ,לפחות עשרה המחבלים מהכפר נחלין הציתו את יערות גוש עציון ,חלקם נתפסו ונשפטו .לצערי קיבלו ענשים מגוכחים מדובר בנזקים של מאות אלפי שקלים,זאת לא השנה הראשונה שהמחבלים מהאזור מציתים את היערות של גוש עציון ,ברצוני לציין שבשנה שעברה הוצתו עשרות רבות של שרפות ביערות גוש עציון.אין כמעט הרתעה לנבלות,ההצתות הם בודאות על רקע לאומני.

 5. מרדכי ליפמן: רוח הקודש היא שהציתה?!

  בתקשורת, במיוחד במדיה האלקטרונית, זו הטעונה ב”פובליציסטיקה” עד למחנק (של המאזינים השבויים, בעל כרחם ), “מתנת” המגישים לעם היושב בציון, החלו, לאחר השריפה הנוראה שפקדה אותנו, ואימללה אלפים, להישמע זמירות חדשות. הטון המרכזי בהם חזר על הטענה: לא הוכח שהשרפות היו מעשי ידי אדם, וליתר דיוק מעשי ידי בני דודנו הערבים…
  אני תוהה איך יתכן שכתב בתקשורת בכלל ובערוץ 2 בפרט, ולא, לא נזכיר שמות… באמת מסוגל להאמין שהשריפות התלקחו לפתע. יש מאיין. רוח הקודש היא שהציתה? אם ברוב המכריע של האתרים התגלה יותר ממוקד הצתה אחד, אם כולן התלקחו בו זמנית, אם נמצאו שרידים של בקתבי”ם ושל אמצעי הצתה… מה עוד נחוץ? העובדה שלא מוצאים את המבעירים עצמם, ויכול מאד להיות שגם לא ימצאו אותם לעולם, משחררת, מאחריות? פוטרת מעריכת דין וחשבון נוקב עם הנהגת הציבור הערבי? פוטרת את אותו חלק מהציבור הערבי (חלק קטן אמנם), מחשבון נפש? משחררת מדיון נוקב ולא מרוח על האסון שנחת בעיקר על היהודים? ואגב, אנא בחנו, חמש שנים אחורנית. האם היו שריפות במגזר הערבי (אולי כן, אבל בודדות)? ואילו במגזר היהודי היו מאות, וגם, כמה הצתות אתם זוכרים ברשות הפלשתינית, בחמש השנים האחרונות? עתונאים מלומדים, “אוהבי ישראל”, טלו קורה מבין עיניכם, וצאו כבר, צאו לכם מה”פוליטקלי קורקט”, אותה תקינות הפוליטית, המסרסת אתכם, ומונעת מכם לעשות עבודתכם כראוי. די!!

  1. הכי מעניין שהתקשורת לא דורשת להפסיק לתת פיצויים על חשבון המדינה כי זה לא לאומני.

 6. כל עוד אין ראיות שניתן להציג בבית המשפט כל זה לא יותר מאשר אויר חם המופק על מנת ליצור מתחים ולחצים. לו הביב הגיבור היה דואג למשטרה כמו שצריך ולמג”ב כמו שצריך שלא לדבר על שירותי כבאות תקינים – לא היינו רואים גל שריפות כזה ותוצאות כאלה.
  להאשים זה יופי, זה מצויין. מה עם לקחת אחריות על מניעה? הרי זה הסלוגן של לוחמי האש – המניעה.
  כסף יש לטמבל הזה לכל דבר – מלבד למה שצריך. למה שיטרח? המשטרה וכבה”א ישמרו לו על הכסא?
  טפלו באמת הכואבת, לא בתוצאות ההזנחה שניתן למנוע!!!

  1. תגובתך שגויה. השאלה האם היה גל הצתות אינה משפטית, אלא שאלה אמפירית. בשביל לדון בזירה הציבורית, או האנושית בכלל, אין צורך כלל בהליכים משפטיים. המשפט מתקיים רק בין כותלי בית המשפט ולשם תקינות פרוצדורלית.
   95% מהשאלות הציבוריות, המדעיות והאמפיריות, אינן קשורות כלל למשפט פלילי. למשל, אני יכול לטעון שהיה גל טרור פלסטיני בראשית שנות ה2000, מבלי “להוכיח” זאת משפטית. כך, גם לגבי אשמתו של ערפאת, מבלי שהתנהל נגדו משפט. לכן שאלת ההצתות ראוי שתתנהל גם בתקשורת, וברור שהכתבה הזו היא בעלת משקל אדיר.

  2. קראת את הכתבה אדון אגדות וסיפרים?
   נניח שחוקר שריפות מגלה סימני הצתה ביער. מה אתה רוצה, שהוא ילך לבית המשפט ויגיד להם מצאתי סימני הצתה? השופט לא יבין מה הוא רוצה ממנו!

   בקשר לאחריות על מניעה. זה תפקיד של משרד החינוך, לא של חוקר שריפות.

  3. אויבי ישראל מנסים להחליש אותה והם עושים את זה גם בעזרת עורכי דין משוחדים, עיתונאים קנויים בכסף וגם בעזרת טוקבקיסטים בשכר. חבל שיש כל כך הרבה עיתונאים וטוקבקיסטים שתמורת בצע כסף מוכנים למכור את בני עמם לאינטרסים של אויביהם. בנימין נתניהו – היהודים אוהבי ישראל יודעים בדיוק מי מנסה להפיל אותך.

  4. הוגשו כתבי אישום או לא הוגשו? אז איך זה בדיוק נחשב לאגדות? מה גם שבתור אחד שמגן על ערבים ואוהד אותם, היה מצופה ממך לגלות יותר הבנה וסימפטיה לאגדות ההבל ולסיפורי הכזב, שבני המגזר מתמחים בהם. למשל, אילנות היוחסין המפוברקים שלהם, שמראים איך לכל אחד מהם יש משפחה שישבה בארץ כבר מאה דורות לפחות.

  5. טוב לקרוא קולות שפויים.. מעניין שמכל ההצתות לא מת אף אחד אבל האוטובוס של הצוערים שמתו – היה באשמת טפשות יהודית – אף אחד לא לקח אחריות.. אז מה זה אומר ? שהיהודים שורפים צוערים ?
   בדרך כלל אלה שנראים כמו ערבים – נוטים להאשים את הערבים ..

  6. מי שחושב שיש צדק בבית משפט או ש’האמת יוצאת לאור’ חייב להתעורר מהסרט שהוא חי בו. על כס המשפט יושבים בני אדם. עורכי דין הם בני אדם. כולם עושים טעויות לעיתים ביודעין ולעיתים בשגגה לעיתים כתוצאה משוחד, לעתים יש עדי שקר, לעתים מזייפים ראיות, לעיתים סוחטים או מאיימים על שופט או פרקליט וכו’. מי שחושב שבתי המשפט הם הפתרון להכל פשוט לא יודע היכן הוא חי. חשוב לזכור שופט איננו מומחה ולמרות זאת שופטים לוקחים לעצמם את החירות להחליט בניגוד לדעתו של מומחה וגורם מוסמך למרות שזה נוגד אפילו יושרה בסיסית שלא לומר מקעקע את יסודות המשפט. המצב כל כך איום ונורא שלא אחת המשטרה עצמה מרימה ידיים מראש ולא מגישה כתבי אישום לא שמורידים את הרף או שהולכים להסדרי טיעון מופחתים בהודאה חלקית או ללא הודאה בכלל. מי שרוצה לעצום עיניים ולטמון את הראש בחול אדרבא תתחפרו עוד יותר עמוק. מי שרוצה לדעת את האמת שילך כמה ימים לדיונים בבתי המשפט בארץ ויראה מה מתרחש שם ויקרא פסקי דין וידבר עם עורכי דין. “האמת לעיתים רחוקות מרימה את ראשה המכוער” (אביגדור פלדמן, עו”ד צמרת – https://youtu.be/NMVG9o1ilKA?t=5m31s ).

 7. האים אטעה אם אחשוב שהמציתים רובם ישראלים??

 8. המסקנה היא לשנות את המדיה משמאל לימין.
  שנית להרים רחפנים שיסרקו איזורי יער.
  שלישית לעשות פעולות בשטח למניעת התפשטות שריפה.למשל גיזום עצים.ניקוי עשביה.הפרדה בין חורשות בשבילי כורכר.התקנת ברזיות כיבוי בשטח.
  מצלמות.תוספת כבאיות.ונטיעת עצים רטובים.במקום האורן היבש והדליק בקיץ.

 9. עכשיו הכל התבהר. אלו היו הצתות וברור שזה ערבים, אבל כולם מסתירים את זה בגלל האג’נדה שלהם. הדוגמה שהוא נתן לגבי הפריצות היא מצויינת אגב. הרי אנחנו יודעים שכמעט כל הפריצות זה על ידי ערבים, פשוט אי אפשר למצוא אותם. אז יש לי רעיון שמאוד ישפר את ההרתעה: נניח שיש X פריצות בשנה שלא מוצאים את האשמים. אז בואו נקח כל שנה X ערבים אקראיים ונאשים אותם בפריצה. אפשר לעשות את אותו דבר לגבי ההצתות. מכיוון שאנחנו גם ככה יודעים שמדובר בערבים, אנחנו מרוויחים פעמיים: גם עשינו צדק וגם קיבלנו הרתעה.

  1. אתה מתבלבל בין הליך משפטי שצריך בו להעניש אדם מסוים, לבין דיון ציבורי, אסטרטגי, על עניינים אמפיריים: האם המציתים היו על רקע ערבי במקרה הממוצע וכיוצא בזה.
   לשיטתך גם לא צריך חוקים, כיוון שהחוק “מניח מראש” ללא הוכחה שאנשים עלולים לבצע פעולות רעות, ובכך מדובר למעשה בעונש קולקטיבי שמושת על חפים מפשע.

  2. וודאי שצריך חוקים, שיקבעו למשל שאסור לפרוץ לבתים או להצית שריפות. השאלה היא איך משיגים הרתעה וצדק. מכיוון שבמקרה הזה אנחנו יודעים שמדובר בערבים, כי הרי מי יצית שריפות או יגנוב חוץ מערבים, הפתרון פשוט. צריך להעביר מסר, ומכיוון שאנחנו לא מכניסים לכלא יותר ערבים מאלו שעשו את זה אין שום בעיה מוסרית. זה הרי בדיוק מה שאנחנו עושים עם הריסת בתים והטלת סגרים, לא? מה ההבדל? הבעיה היחידה הסמול שמחריב אותנו מבפנים וכובל לנו את הידיים באמצעות בג”ץ והתשקורת.

 10. זהות המציתים ברורה לכולם. השאלה היא המניע לזריית החול בעיניים.
  אתם טוענים לשמאל ימין (שלא באמת קיים פה).
  אני טוען למניע כלכלי קרי – כיסוי ביטוחי ופיצויים.

  1. זה היה די ברור שמדובר בהצתות של ערבים, אבל תודה על גיבוי דרך סמכות רצינית וסקירה של הנושא.
   אבל זה לא מוריד מאומה מהעובדה, שרבים פה במידה שמתקשים להשלים עימה, שתדירות ועוצמת גלי היובש שאנו חווים בעשור האחרון הינם בהחלט סימפטום של שינוי אקלים ומגמת התחממות והתייבשות באזורנו משנה לשנה.
   הגיע הזמן שכבר תסירו את המשקפיים האידיאולוגיות שלכם ותבינו את האמת המרה.

 11. אילו המדינה והרשויות המוסמכות היו מאשרות שמדובר בארוע לאומני, המדינה היתה חייבת לשאת באחראיות לפיצוי התושבים , כך שבהתכחשות רשמית לארוע טרור לאומני, המדינה מטילה את אחראיות הפיצוי על חברות הביטוח שסביר כי תשתמשנה בכל תחבולה אפשרית שלא לפצות את מי שניזוק/נפגע מההצתות.

 12. ערה לגבי “כל היישובים שנשרפו בשריפות הגדולות היו של יהודים” כראיה למשהו:

  בישראל 1214 ישובים, מתוכם 1086 יהודיים¹. כך שגם אם נשים בצד את זה שיש יישובים ערבים שנשרפו (לכן, אני מניח, ניסח בכוונה בתור “בשריפות הגדולות”), היינו מלכתחילה מצפים רנדומלית ש-9 יישובים יהודיים ייפגעו על כל יישוב ערבי.

  (ואפילו מעט יותר – 90% מהישובים יהודיים, כלומר שהשאר כולל גם ישובים בדואים וכמה נוצרים, לא רק ערבים. כן מתוך אותם 137 יישובים לא-יהודיים, כמעט שליש (42), בנפת עכו. מבט חטוף בנפת עכו מראה שמרבית הישובים, ככל שישנם, שליד יערות – הם יהודיים.)

  ¹ http://cbs.gov.il/shnaton67/download/st02_16x.xls

  1. אתה מניח רנדומליות ללא אפריורי מתאים. צריך להניח רנדומליות בהנתן שהמציתים הם ערבים. חוכמולוג.

 13. זה היה די ברור שמדובר בהצתות של ערבים, אבל תודה על גיבוי דרך סמכות רצינית וסקירה של הנושא.
  אבל זה לא מוריד מאומה מהעובדה, שרבים פה במידה שמתקשים להשלים עימה, שתדירות ועוצמת גלי היובש שאנו חווים בעשור האחרון הינם בהחלט סימפטום של שינוי אקלים ומגמת התחממות והתייבשות באזורנו משנה לשנה.
  הגיע הזמן שכבר תסירו את המשקפיים האידיאולוגיות שלכם ותבינו את האמת המרה.

 14. וואו שאפו על כתבה ככ מושקעת וברורה
  הפתרון היחיד משיח בן דוד

  1. כשאברהם אבינו שלח את ישמעאל למדבר הוא לא היה צריך הוכחות

 15. ספרו משהו חדש.
  זה ידוע שהערבים הציתו שריפות.
  מי שאין לו קשר לאדמה לא אכפת לו לשרוף את מה שעליה

 16. כל הכבוד רן , בשנים האחרונות יש טשטוש מכוון של אמת , כי זה משרת אינטרסים שלכל מיני גופים , בעיקר את השלטון. אמת צריכה להשמע , אני מכיר ומעריך את רן שלף . ומודה לו על האמת שלו .

 17. הממסד במדינת ישראל, מאז שהוקמה. מנסה בכל הכלים לשמור על “שקט תעשייתי”. “אהבת הזולת”, “דו קיום”, וכו’. טרור- של יחידים. שנאת ישראל- הס מלהזכיר. הכל טוב, מתוק, ורוד, סוכר…
  כל השנאה החולנית של מדינות ערב, שנחשבות כאן כמתונות – לא זוכה לשום גינוי.
  מצריים- המדינה הכי אנטישמית בעולם. ומה התגובה כאן – “הסכם שלום, שעובד”…

 18. שום דבר שכתבתם פה לא הופיע כבר בהארץ לפני כמה חודשים. זה לא סותר את העובדה שרוב המקרים האלו לא קשורים לערביי ישראל אלא לישובים צמודי גדר.

 19. הוידאו השני שמצורף לכתבה הוא לא מגל ההצתות האחרון אלא מיולי 2015

 20. ציטוט – כן, היה פה טרור הצתות”, קובע שלף בחדות. “אין פה בכלל דילמה ואין פה ספק. כל היישובים שנשרפו בשריפות הגדולות היו של יהודים, כל מי שנעצרו או שהוגשו נגדם כתבי אישום היו ערבים, ומבדיקה יסודית שערכנו, באף מקום אחר במזרח התיכון, כולל לא אצל הפלסטינים, לא חוו גל שריפות בעוצמה שאנחנו חווינו”

 21. נשאלת השאלה הבסיסית. איזה אינטרס יש לשמאל לטעון שהשריפות לא היו מעשי טרור ולימין יש אינטרס הפוך?

 22. כאילו שלא ידענו. רק שמאלנים עם מוח של בת-יענה יכלו לחשוב ההיפך…!

 23. ככה זה כשהחונטה השמאלנית שלטת גם בתישקורת וגם ברשויות אכיפת הצ/חוק.
  רן שלף מסכן את ראשו בעימות עם שקרני השמאל השולטים במדינה.

 24. מרדכי ליפמן: רוח הקודש היא שהציתה?!

  בתקשורת, במיוחד במדיה האלקטרונית, זו הטעונה ב”פובליציסטיקה” עד למחנק (של המאזינים השבויים, בעל כרחם ), “מתנת” המגישים לעם היושב בציון, החלו, לאחר השריפה הנוראה שפקדה אותנו, ואימללה אלפים, להישמע זמירות חדשות. הטון המרכזי בהם חזר על הטענה: לא הוכח שהשרפות היו מעשי ידי אדם, וליתר דיוק מעשי ידי בני דודנו הערבים…
  אני תוהה איך יתכן שכתב בתקשורת בכלל ובערוץ 2 בפרט, ולא, לא נזכיר שמות… באמת מסוגל להאמין שהשריפות התלקחו לפתע. יש מאיין. רוח הקודש היא שהציתה? אם ברוב המכריע של האתרים התגלה יותר ממוקד הצתה אחד, אם כולן התלקחו בו זמנית, אם נמצאו שרידים של בקתבי”ם ושל אמצעי הצתה… מה עוד נחוץ? העובדה שלא מוצאים את המבעירים עצמם, ויכול מאד להיות שגם לא ימצאו אותם לעולם, משחררת, מאחריות? פוטרת מעריכת דין וחשבון נוקב עם הנהגת הציבור הערבי? פוטרת את אותו חלק מהציבור הערבי (חלק קטן אמנם), מחשבון נפש? משחררת מדיון נוקב ולא מרוח על האסון שנחת בעיקר על היהודים? ואגב, אנא בחנו, חמש שנים אחורנית. האם היו שריפות במגזר הערבי (אולי כן, אבל בודדות)? ואילו במגזר היהודי היו מאות, וגם, כמה הצתות אתם זוכרים ברשות הפלשתינית, בחמש השנים האחרונות? עתונאים מלומדים, “אוהבי ישראל”, טלו קורה מבין עיניכם, וצאו כבר, צאו לכם מה”פוליטקלי קורקט”, אותה תקינות הפוליטית, המסרסת אתכם, ומונעת מכם לעשות עבודתכם כראוי. די!!

 25. תספרו את דבריו של טפסר רן שלף ללוסי האריש…

  לוסי האריש היא אכזבתי הגדולה. הגעתי למסקנה זו אחרי שנוכחתי ביכולתה הפנומנלית, להיאחז בשקר בכל כוחה, בכל הקשור לשריפה הגדולה בחיפה בנובמבר שעבר. שום דבר, גם לא חוות דעת של אנשי מקצוע, מהשורה הראשונה, לא הזיזו אותה מעמדתה השקרית כי השריפות נגרמו במקרה ולא הוצתו במכוון, משל רוח הקודש היא שהציתה. אל תבלבלו אותה עם העובדות. באירוע אחר היא התנפלה בגסות רוח יוצאת דופן על ח”כ מצטיינת נאוה בוקר ופשוט לא נתנה לה לדבר… אני תמה כל פעם מחדש כיצד “מצליחים” בטלוויזיה,שוב ושוב ליפול בפח מחדש, כשהם בוחרים אנשים לתפקידי הגשה. הטלוויזיה, שמאבדת רייטינג במהירות האור, משוועת למגישים מליגה אחרת. די. עייפנו כבר מה “לוסי אהרישים”!

 26. הייתי בבית בני בישוב גילון (גליל מערבי),ואש התחילה לעלות מכיוון הישוב הערבי שעב.

 27. ***”כאשר רוצים לנצח מלריה מייבשים ביצות ולא רודפים אחרי יתושים”.
  זהו פתרון היחידי וזול ביותר כל השאר מבואי סתום הנועדים לשבירת הראש בקיר!!!…
  ****************** טראנספר מרצון בכפיה תמורת פיצוי************
  ***לעם השיקרי,צאצאי מהגרי עבודה שרובם הגיעו בימי מנדט בריטי וגם את השמם שהם לקחו לעצמם ב1964 הוא שם שיהודים נתנו לעמי הים (יוונים) בתנ”ך שפלשו לארץ ישראל ממיצרים אחרי סיכסוך עם מיצרים כי שירתו שם כשכירי חרב ושלערבים ,שמקורם חצי אי ערב, אין כל קשר עמם כי הם נעלמו בשבי בבלי.
  לכן הפתרון היחיד הוא רק פירוד עמים, ופירוד עמים צודק ואמתי הוא טראנספר ערבים ,רצוי, מרצון בשיטת “פינוי פיצוי” מצד שני להפסיק לעשות להם כאן גן עדן כדי לעודד אותם לעזוב ,ואלה שנלחמים בישראל מבצעים פיגועים להפקיע את רכוש משפחתם שזהו כלי הרתעה חזק מאוד, כי נוכחותם כאן שעולה לנו ים בכסף אז רצוי להשקיע אותו ולא לבזבז כל שנה *ובמקרה של פיגועים נפקיע רכוש וקרקעות של מחבלים. חתמו ותחתימו אחרים , שיתוף מירבי!!! נ.ב. סיפרו לכולם, הפיצו ותביאו ותחתימו אנשים רק במאמץ משותף נקדם את העצומה שלנו…
  http://www.atzuma.co.il/rasutleidudaziva
  *******************************************************************

 28. לא מבין את עניין השריפות ה’גדולות’. ההבדל בין שריפה גדולה לקטנה הוא האם היתה צמחיה יבשה שיכולה להרחיב את האש, וכו’.
  יש בטקסט הזה הרבה חיבורים של נתונים שלא מובילים לשום מסקנה, לא לכאן ולא לכאן. ממה שאני זוכר, המסקנות החד משמעיות היו מהצד שקרא לזה גל טרור הצתות, מה שהמרואיין כאן לא מצליח להוכיח מלבד החיבור של ‘אני יודע שהרוב המוחלט זה ערבים כי אני יודע ותאלצו להאמין לי’ לבין זה שהוא קורא לזה טרור, וכאן כבר חשפת האג’נדה. הוא חוקר שריפות, מכאן ועד מסקנה על הכוונות של המציתים- יש מרחק, זו לא הסמכות שלו.
  ובמלחמה של אג’נדה מול אג’נדה- כולם טועים במידה זו או אחרת.