רעידת אדמה בארה”ב: ממשל אובמה ריגל אחר צוות הקמפיין של טראמפ, והתקשורת שותקת

חשיפת בלומברג: סוזן רייס, היועצת לביטחון לאומי של אובמה, הנחתה את סוכנויות הביון לספק לה מידע על האזנות סתר שבוצעו לצוות הקמפיין של טראמפ

האזינו לטראמפ? אובמה והיועצת שלו לביטחון לאומי סוזן רייס; צילום: CC) BY-ND 2.0) via Flickr

אחרי חודשים ארוכים של קמפיין תקשורתי נגד טראמפ בנוגע לקשריו עם הרוסים, חשיפה עיתונאית חדשה של העיתונאי אלי לייק מרשת ‘בלומברג’, מגלה כי גורמים בממשל אובמה האזינו לאנשיו של טראמפ במהלך הקמפיין תוך ניצול לרעה לכאורה של סמכויות הממשל. על פי התחקיר, מי שעמדה מאחורי המהלך הייתה לא אחרת מאשר סוזן רייס, היועצת לביטחון לאומי של אובמה. אם ההאשמות נכונות מדובר בפוליטיזציה והשחתה חמורה של המערכות השלטוניות.

החשיפה של בלומברג מגיעה על רקע הכאוס שבו מצויה המערכת הפוליטית והמודיעינית בארה”ב מאז נבחר טראמפ למועמד הרפובליקני לנשיאות. עוד במהלך קמפיין הבחירות החלו להישמע החשדות כי סוכני ביון רוסים הם שפרצו למחשבי המפלגה הדמוקרטית ולחשבון הדואר האלקטרוני של ג’ון פודסטה, מנהל הקמפיין של המועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון. כזכור, חלק מן ההתכתבויות הללו פורסמו ופגעו קשות במרוץ של קלינטון.

בשלב הבא נשמעו האשמות בדבר קיומו של קשר בין אנשי טראמפ לאנשי פוטין, במטרה להביא לניצחונו של המועמד הרפובליקני בבחירות. ראש ה-FBI ג’יימס קומי הודיע בקונגרס לפני כמה שבועות כי נפתחה חקירה בנושא כדי לבחון את החשדות, אך עד כה לא סופקו הוכחות לשיתוף פעולה שכזה. מתנגדיו של טראמפ במפלגה הדמוקרטית ובמרבית כלי התקשורת בארה”ב לא התרשמו מהיעדר העדויות לתאוריית קשר בין הבית הלבן לבין הקרמלין, וממשיכים לפמפם את ההאשמה כי טראמפ ניצח בזכות חתרנות רוסית.

והנה, בדיוק לפני חודש, ב-4 במרץ, צייץ הנשיא טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כי הנשיא אובמה צותת לו וליועציו במהלך מערכת הבחירות. כלי התקשורת, כמעט ללא יוצא מן הכלל, עטו על הציוץ של טראמפ וחבטו בנשיא על כך שלא סיפק כל הוכחה לטענות חמורות אלו. אלא שהשבוע, בעקבות הדלפות נוספות, הציוץ של טראמפ נראה אמין יותר. לפי הדיווחים השונים, הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) אכן האזינה לפני הבחירות, בהנחיית רייס, לשיחות של אנשים הקרובים לטראמפ ולבני משפחתו.

לפי החוק בארה”ב, כאשר אזרח אמריקני מן השורה נקלע לסיטואציה שבה מאזינים לשיחותיו על לא עוול בכפו – כלומר כאשר סוכנות הביון מאזינה לאדם מסוים שמנהל שיחה עם אותו אזרח אמריקני ולכן גם שיחותיו נקלטות – הסוכנות חייבת ‘למסך’ את שמו של האזרח. כלומר, שמו ופרטיו נמחקים מדו”חות המודיעין.

אלא שרשת ‘פוקס’ חשפה אתמול כי כבר לפני כשנה הורתה רייס, אחד האנשים הקרובים ביותר לאובמה, לבטל את אותו ‘מיסוך’ בכל הנוגע לשיחות שבהן נשמעו אנשי טראמפ. בשלב זה טרם ברור מה הייתה מטרתה, ומדוע היא החלה בביטול ה’מיסוך’ רק לאחר שטראמפ נבחר להיות מועמד המפלגה הרפובליקנית. לא ברור גם לכמה אנשים בדיוק צותתו, אבל לפי הדיווחים מדובר באנשים קרובים מאוד לנשיא טראמפ, כולל לבני משפחתו.

אם הדיווחים הללו יתבררו כנכונים, המשמעות היא שרייס ניצלה את תפקידה הרם ואת סמכותה כיועצת לביטחון לאומי לצרכים פוליטיים, במטרה לצותת ולעקוב אחר מועמד המפלגה היריבה. בשלב זה רייס מאשרת כי אכן ביקשה לברר את זהות האנשים בהקלטות, אך טוענת שהדבר נעשה כפעולה שגרתית שאינה קשורה לטראמפ או למי מאנשיו. כמה סנטורים כבר דורשים לזמן את רייס למסור עדות תחת שבועה בוועדת המודיעין של הסנאט, כאשר גם סוכנויות המודיעין כמובן חוקרות את הנושא.

לא פחות מדהים מהגילויים עצמם הוא השתיקה המוחלטת של מרבית כלי התקשורת בארה”ב בנושא. לאחר חודשיים של כיסוי מקיר לקיר של החשדות לכאורה לקונספירציות הקשורות להאזנות סתר, סוף סוף ישנה הוכחה אמתית לקנוניה מודיעינית. אך מלבד ‘פוקס’ השמרנית, יתר הרשתות המרכזיות מתעלמות מהסיפור. ה’ניו יורק טיימס’, שנחשב לשופרו של הנשיא אובמה בתקופת הממשל הקודם, כתב למשל על הסיפור רק בעמוד 17 בגרסתו המודפסת. במקביל, שלוש מבין ארבע מהדורות החדשות המרכזיות בארה”ב כלל לא הקדישו זמן שידור לסיפור המטלטל. אם תרצו, זו הסיבה שבעיני חלק נרחב מהציבור האמריקני טראמפ יותר אמין מהתקשורת.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

34 תגובות למאמר

 1. חשיפה זו לא אמורה להפתיע אדם. יש לזכור שרייס היא זו שפמפם את הטענה שרציחתו של השגריר האמריקני בלוב נגרמה כתוצאה מהפגנה ספונטנית, ולא פיגוע מתוכנן. ולגבי שתיקתה הרועמת של התקשורת הזרם המרכזי – כל עוד שפרטים לא מתאימים לנרטיב שמראה את טראמפ בצורה שלילית לא רואיה לסיקור.

 2. בוא נשאל הפוך- על מה בדיוק יש לאנשי טראמפ לדבר עם יעדים מודיעיניים של הביון האמריקאי?

  1. מאיפה הבאת שזה מה שהוא עשה? ובכל מקרה, תגדיר יעד מודיעיני. של מי? מחר גם אני ואתה יכולים להיות יעד כזה אם צרוף מילים שנאמר יקפוץ במחשבי אחת הסוכנויות.

  2. למה להפוך? כמובן אם אתה שמאלן או סתם שונא טרמפ, לשנות כיוון בשיחה כדי לעמם ולהשליך ספקות בעמדת היריב זו טקטיקה מוכרת ולעוסה.
   להזכיר לך שבארה״ב , לא כמו בנתניה , פוליטיקאים שמשתמשים במודיעין לאומי כדי להשחיר ולהשחית אופוזיציה פוליטית נכנסים לכלא.
   נשיא נכנס ואנשיו תמיד משוחחים עם אנשי ממשל זרים בתקופת שינוי שילטון. זה רגיל, נורמלי, חוקי לחלוטין ורצוי.

  3. תלוי מי יעדי המודיעין. אם המודיעין עוקב אחרי השגריר הדבר לא אומר שלא ראוי לפקיד רפובליקני להיות עם השגריר בקשר. מה שכן ידוע מעל לכל ספק הוא שבוצע מעקב עקיף אחר אזרח ארצות הברית ללא צו בית משפט. ואז זהות האזרח הודלפה. עבירה. פשע. חידלון. אין הוכחה להתערבות רוסית אך יש ראיה לשחיתות שלטונית קרימינאלית

  4. לא בוצע ״ציצות לאנשי טראמפ״ אלא לחשיפת מעורבותם במגעים עם מטרות חשודות שמצותתים להם

   מדובר כנראה בראיות שהושגו בחריגה מהנוהל שלא כדין ולכן לא תהיה קבילה בבית משפט

   אבל זה לא אומר שאנשי טראמפ חפים מפשע

   להיפך

   אם דיברת בטלפון עם סוחר סמים, אתה לא תמים

  5. תגובה אופיינית של ישראלי שמאלן שלא מבין דבר וחצי דבר בדמוקרטיה.

   מדובר בציטוט לא חוקי שגם שימש את הילארי קלינטון בקמפיין שלה. על הרבה פחות מזה ניקסון נאלץ להתפטר. כנראה שזה יהיה מספיק בשביל להכניס את סוזן רייס ועוד כמה בני בליעל לכלא.

   אגב כעת נחשף שמומחה לזיופים הכריז שתעודת הלידה של הנשיא לשעבר אובאמה היא מזוייפת.

  6. ניקסון התקין ציתות לא חוקי לאזרחים אמריקאים במפלגה הדמוקראית

   פה הציתות היה חוקי – מצותתים לרוסים

   זה שאנשי טראמפ דיברו איתם – פה הבעיה.
   מספר אנשי טראמפ כבר התפטרו על קשרים עסקיים מפוקפקים עם הרוסים ואחר כך שיקרו לגביהם, ואחד ביקש להפוך להיות עד מדינה

 3. הו וואו. כמעט שום דבר ממה שכתבתם פה לא נכון. בניגוד לציוץ של טראמפ, אובמה לא הורה על ציתות לאיש. מדובר בחקירה שהתנהלה ביוזמת סוכנויות הביון לאחר שעלה חשד למעורבות רוסית בקמפיין, טענה שראש הבולשת אישר ואף הציג ראיות תומכות. זה לא אומר שהייתה בהכרח קנוניה, אבל זה כן אומר שהרוסים השפיעו על מערכת הבחירות האמריקאית, בין שבידיעת טראמפ ובין שלא (בניגוד מובהק למה שכתבתם). רייס עצמה ביקשה להסיר את החיסיון מחלק מהשמות (כאמור, לא הורתה על הציתות, אלא ביקשה לחשוף את השמות בדיעבד) על מנת, כך היא מסבירה, להבין את הקונטקסט של המתרחש. הסיבה שהתקשורת, מלבד פוקס הימנית, לא מתיחסים לזה בכותרות היא בדיוק בגלל שאין פה הרבה, מלבד ניסיון נואש של אנשי טראמפ להסיט את הזרקור מהראיות הנערמות כנגדם. ההירתמות של מידה לצד הממשל האמריקאי הנוכחי, שמילא אם היה רק מושחת לכאורה, אלא עכשיו מתברר גם כהרבה פחות מוכן להתיישר עם הקו המדיני של הליכוד, נראית בעיקר כמו תגובה פבלובית – אם זה תומך באיזו צורה בטענות השמאל, אתם ישר נגד.

 4. התקשורת בכלל לא שותקת, העלו את הסיפור בכמה וכמה רשתות ותכניות, דווקא מהצד הליברלי. זה מעלה את השאלה איך נקלעו אנשי הקמפיין לשיחות עם יעדים מודיעניים של המודיעין האמריקני. ולמה להם לשתוק? בינתיים הקדנציה של טראמפ מייצרת טלוויזיה מצויינת.

  1. חבל שהקדנציה של אובמה לא ייצרה כזה עניין. מה לעשות, ככה זה כשמשחקים גולף כל היום במקום לעבוד.

 5. בדיחה גרועה. היחס בין סיפור הציתות לסיפורי רוסיה אינו מתקרב מבחינת החומרה.

  העובדות לגבי הציתות:

  – לפי בלומברג, לא היה ציתות מכוון על טראמפ. מתוך ציתותים לשיחות חשודות – עם גורמים מחוץ לארה״ב – רייס ביקשה לקבל מידע על מקרים בהם מעורבים אנשי טראמפ.
  הטענה של טארמפ מקבילה לטענה של עבריין שזה לא בסדר שצותתו לו לטלפון בשיחות עם ראשי המאפיה

  – לפני שבועיים טראמפ טען שהציתות בוצע על ידי המודיעין הבריטי ואז נסוג

  – חברי ועדת המודיעין של הקונגרס, כולל רפובליקאים, הצהירו שלא ראו ראיות לציתות לטראמפ

  – יו״ר ועדת המודיעין, נונס (רפובליקאי), נפגש בחשאי לבדו עם ״מקור בבית הלבן״ ויצא בהודעות לעיתונות בלי לידע את הועדה

  לעומת זאת, העובדות לגבי הקשרים של טראמפ עם רוסיה:

  – ה-FBI הודיע שיש בסיס מספיק לחקור קשר בין מקורבים לטארמפ לבין רוסיה על מנת לפגוע בקמפיין של קלינטון

  – מנהל הקמפיין פול מנפורט נאלץ לפרוש באוגוסט כשהתגלתה מעורבותו בעסקאות פיננסיות עם מנהיגים אוקראינים פרו רוסים והוא מצוי בחקירת FBI

  – היועץ לבטחון לאומי מייקל פלין נאלץ לפרוש כשהתגלה ששיקר לגבי תקשורות שהיו לו רוסיה וכספים שקיבל וכן התברר גם ששימש לוביסט עבור ממשלת טורקיה עד לרגע מינויו

  – דובר הבית הלבן ספייסר שיקר כשטען שמנפורט ופלין היו שוליים, כשלמעשה הם היו בכירים

 6. הסוכנות מאזינה לשיחות עם גורמי חוץ, ורייס ביקשה לדעת על מעורבות של גורמי טראמפ בשיחות כאלה

  ה-FBI כבר הודיע שנאסף מספיק מידע על מנת להחליט על פתיחת חקירה על קשרים בין מקורבי טראמפ לרוסיה במטרה להטות את הבחירות

  מהבחינה הזאת זה קצת דומה ל״אזרח תמים״ שמתלונן שמצותתים לשיחות שלו עם ראשי המאפיה

  צריך לציין גם שטראמפ טען לפני שבועיים ששירות המודיעין הבריטי האזין לו ואז חזר בו
  (כנראה, כמו דברים אחרים, משהו שטראמפ ״מאמין בו״ למרות שאין לו אחיזה במציאות)

  הקשרים עם רוסיה בממשל טראמפ הם חד משמעיים: מנהל הקמפיין שלו שאולץ לפרוש עקב קשרים עם רוסיה (ששיקר לגביהם) מצוי בחקירת FBI, היועץ לביטחון לאומי נאלץ לפרוש בנסיבות דומות, ביקש להיות עד מדינה וסורב.

  התרגיל של להפריח קצת עשן ולהשתלח בתקשורת מאוד מוכר.

  ברור שמי שלוקח בו חלק מנסה לדחות את הקץ של אשמים

 7. אתה מסלף כמה וכמה עובדות.

  א. כתבת: “מתנגדיו של טראמפ במפלגה הדמוקרטית ובמרבית כלי התקשורת בארה”ב לא התרשמו מהיעדר העדויות לתאוריית קשר בין הבית הלבן לבין הקרמלין”

  רק השבוע הוושינגטון פוסט פירסם כתבה עם קשריו הענפים בין טרומפ ורוסיה: https://www.washingtonpost.com/graphics/national/trump-russia/?utm_term=.67d388bf8c5a

  הכי בולטים הינם: פאל מנאפורט – מנכ”ל מטה טראמפ בזמן הבחירות – סייע לפוטין ואוליגארכים האחרים בכיבוש של אוקראניה.

  מייק פלין – יועצו לביטחון המדינה לשעבר – שיקר בנוגע לקשריו עם השגריר הרוסי.

  גאף סאשינז – פריקליטו של טראמפ – שיקר בנוגע לקשריו עם רוסים.

  טראמף הבן ממשיך לקיים עסקים עם רוסים בכירים.

  ב. אתה כותב “לפי הדיווחים השונים, הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) אכן האזינה לפני הבחירות, בהנחיית רייס, לשיחות של אנשים הקרובים לטראמפ ולבני משפחתו.”

  זה לא מה שכתוב בכתבה של בלומברג. בכתבה כתוב שה-NSA האזין לגורמים זרים בלי קשר לרייס. אבל מכיון שהסוכנות גם הבחין באזרחים אמריקאים בהאזנות, הם הודיעו לרייס שהם מסירים את שמותיהם כפי הנוהל לאמריקאים. היא ביקשה לא להסיר את השמות. זה שונה מאיך שאתה ניסחת כאן.

  1. רייס בסך הכל ביקשה לא להסיר את השמות… חבל שזה בסך הכל לא כל כך חוקי.

  2. מעניין איך אלה שמתלוננים על קשרי טראמפ לרוסיה, היו מרוצים לגמרי מקשרי אובמה ועוד יותר מכך קרי, עם האיראנים. זה היה כנראה בסדר גמור.

  3. ” חבל שזה בסך הכל לא כל כך חוקי”

   א. מי אמר?

   ב. זה עדיין שונה ממה שתואר בכתבה לעיל.

  4. “מעניין איך אלה שמתלוננים על קשרי טראמפ לרוסיה, היו מרוצים לגמרי מקשרי אובמה ועוד יותר מכך קרי, עם האיראנים. זה היה כנראה בסדר גמור.”

   לא יודע על איזה נתונים אתה מסתמכך להכריז שאותם אנשים שמתלוננים על קשרי טראמפ היו מרוצים עם קשרי אובמה עם איראן?

   מעבר לכך, לא ידוע לי על פרשות דומות לאלה של טראמפ. אובמה וקרי לא קיימו יחסים אסורים עם האיראנים ולא היתה לאיראנים השפעה אסורה על הממשל האמריקאי. אולי ההסכם לא היה לרוחי, אבל זה לא קשור לשקרים על יחסים אסורים.

  5. לאילן-
   א. מי אמר? החוק האמריקני. מה שרייס עשתה חמור בכל מצב. אבל אם עשתה זאת מטעמים פוליטיים בלבד, ונראה שאכן כך היה, זה כבר ממש פלילי.
   ב.שקרים על יחסים אסורים? אני לא יודע אם זה נכון בקשר לאובמה, אבל קרי? יש מישהו שבאמת לא יודע על משפחת קרי-זריף המאוחדת והאוהבת?

  6. לרמי כוהן –

   א. נא לספק את הסעיף בחוק אמריקאי שאוסר על הרשות המבצעת לבקש את השמות של האמריקאים שהוזכרו בהאזנות. זה נראה די מקובל מכיון שהרשויות ביצעו האזנות כאלה פעמים רבות ללא עתרה. ביותר מרבע מההאזנות, ביותר מאלף מקרים, הרשיות כן נענו לספק את השמות של האמריקאים:

   “…the NSA issued 4,290 reports that included identifying information about US citizens under FISA’s Section 702, which allows for surveillance of non-US individuals. In 1,122 of those cases, the agency ultimately unmasked the information.”
   https://www.wired.com/2017/04/sorry-susan-rice-not-smoking-gun/

   ב. בנוגע לקרי-זריף, לא ראיתי שום מקור אמין שמעיד על קשר משפחתי.

 8. אני לא מבין מה העניין. לא ברור שכשסוכן רוסי מנהל שיחה, השאלה עם מי הוא מדבר יכולה להיות רלוונטית?

 9. אובמה ואנשיו הם שמול פוליטי. מישהוא חשב שלאנשיי שמול משתיחים מוסוליני היטלר סטאלין ועוד רשימה ארוכה
  שלאנשים האלו ולמפלגות ותנועות אופייני הסגת כל הגבולות מניפולטיביות שקר ואנטשמיות
  ליהודים ממפלגות האלו ולמפלגות כאלו בתוך ישראל אופייני זילזול בעם יהודי ושינת עצמי. ככה זה מתבתה בהם אנטישמיות מפלגות שמול
  מה פלה שמשטר אובמה ריגל אחרי יריבים פוליטיים
  היה מוזר אילו זה לא היה.

  1. היטלר וסטלין הם פאשיסטים שזה ימין קלאסי: שמרנות, לאומנות, גזענות, שנאת זרים וכו׳

  2. לעומרי –

   lol סטאלין איש ימין? הוא היה מתהפך בקברו לו היה שומע שמשייכים אותו לימין. כבר ראיתי הרבה תעלולים מחשבתיים, אבל בשטות כזאת טרם נתקלתי.

  3. סטלין היה שמאל כלכלי
   אבל הטוטליטריזם והאימפריאליזם – ימין מדיני

 10. הנה דוגמא ל Fake news.
  ואף גרוע מכך.
  בכותרת מופיעה עובדה. ממשל אובמה ריגל !!!!
  במאמר זה הופך להאשמה לכאורה.
  וכמובן נשכחת העובדה שכבר הייתה בדיקה ששללה את האזנות.

  וכמאמר אחד העם -חצי נחמה.

  אפשר נדע להתייחס לכל הנכתב ביומון הימני הזה כ Fake news

  1. המסקנה המתבקשת – האתר הזה אינו ראוי לצפייה בידי אדם ישר והגון כמוך. אנא, הענש אותנו ושלול מאיתנו את זיו נוכחותך כאן. ‘הגדה השמאלית’ מחכה לך.

 11. זאת בסך הכל תעמולה זדונית ובלתי מהימנה של תומכי טראמפ שרוצים להפנות את תשומת הלב מגילויים יום יומיים של קשרי אנשי טראמפ עם אנשי פוטין שיחד הרסו את הדמוקרטיה האמריקאית על ידי התערבות רוסיה בבחירות והמלכת הפודל שלהם לנשיא.

  1. מוזר שכאשר האייתולות המליכו את הפודל שלהם כנשיא, לפני שמונה וארבע שנים, היית הרבה פחות מודאג…

 12. תראו ביל מאהר בהוט vod – פרק 7 העונה.
  שם בלי בושה הוא מצדיק את ההאזנה ואומר שהיא בכלל האזינה נגד רוסיה ולכן זה חוקי. תראו ותקיאו.

 13. כל הכבוד לטראמפ! הגיע הזמן שארה”ב תפסיק להיות רכרוכית וליברלית ותתחיל לעבוד עם פוטין הגבר בשיטות הרוסיות. לא מבין על מה כל המהומה? טוב מאוד שטראמפ והעוזרים שלו מדברים עם רוסיה, אני גם מקווה שהדיבורים האלו יובילו למעשים. קודם כל להעיף את כל המוסלמים מארה”ב, אח”כ לסגור את כל העיתונות הליברלית עם האג’נדה החתרנית ולהכניס את כל העיתונאים לכלא, ולבסוף להחליף את כל השופטים בשופטים פטריוטיים שטובת המדינה לנגד עיניהם, ואז להעמיד למשפט את כל ראשי המפלגה הדמוקטרית על בגידה, ובראשם אובמבה המחבל המוסלמי.

  איזה כיף לראות שסוף סוף דברים מתחילים לזוז!

 14. כל סיפור טראמפ ורוסיה זה “פייק ניוז” – פרופגנדה שנועדה “להסביר” את ההפסד של הילארי ולעשות דה לגיטימציה של ממשל טראמפ.
  הוכח מעבר לכל ספק כי לא היה שום השפעה (רוסית) על ההצבעה עצמה – הבחירות לא נגנבו.
  מה שכן טוענים – “רוסיה התערבה בבחירות”, “רוסיה השפיעה על התוצאות”. וכיצד?
  דרך פרסומי “ויקיליקס” (מחשבי המפלגה הדמוקרטית והאי-מיילים של פודסטה)
  ובכן, כל מה שפורסם בויקיליקס היה אמת – הפריימריז הדמוקרטיים היו מכורים/מוטים כנגד סנדרס וראש המטה של קלינטון הוא חתיכת חרא לא קטן אך זה לא זכות הציבור לדעת משום שזה פגע במועמדת השמאל, חביבת התקשורת הגברת קלינטון. כמו כן לא הביאו שום הוכחה כי האקרים רוסים עשו זאת אלא ע”י ספקולציות מוזמנות מראש (צריכים להאשים מישהו והרי רוסיה ופוטין הם האויבים האולטימטיביים).
  לפיכך, אין שום הוכחה אמיתית כי הרוסים עשו זאת ואין שום דרך לקבוע כיצד זה באמת “השפיע” על תוצאות הבחירות.

  מדוע לא בודקים את ההשפעה שהייתה לתקשורת האמריקנית על הבחירות? לסיקור השלילי והמוטה כנגד טראמפ (העובדה שיותר מ90 אחוז “מהעיתונאים” תרמו לקלינטון), להערות מנהיגי אירופה והאפיפיור כנגד טראמפ, לתרומות של המדינות הזרות כולל רוסיה לקרן קלינטון, להתערבות הבוטה של מכסיקו (קריאה לתושבים מכסיקנים בארצות הברית להוציא אזרחות ולהצביע בבחירות, פוליטיקאים מכסיקנים המעודדים הצבעה המונית של קהילות ממוצא מכסיקני בארה”ב – לנהור לקלפיות…) -האם כל אלו לא ניסו להטות את תוצאות הבחירות לטובתה של קלינטון?
  רוסיה היא מעצמה עולמית ושחקן חשוב ברמה הגלובלית-כלכלית – גם לטראמפ וגם לאנשיו היו מגעים עם אישים רוסים, בין אם כלכליים (עסקים ברוסיה) או פוליטיים (קשרים על השגריר או אישים) בדיוק כמו לקלינטון ואנשיה (פודסטה קיבל מהרוסים 35 מיליון דולר…)

  אז מדוע רוסיה? משום שמדיניות אובמה בהקשר הרוסי כשלה לחלוטין (אתחול היחסים) ורוסיה מהווה יריב מיתולוגי לאמריקה – לרבים, כולל רפובליקנים כמו מקיין יש זיכרונות מהמלחמה הקרה.
  מה שקורה כיום בסיוע התקשורת, קהילת המודיעין והמפלגה הדמוקרטית זה ציד מכשפות פוליטי של גופים שמסרבים לקבל את תוצאות הבחירות.