הם קראו לו “הבובה של פוטין”, ואז הוא תקף בסוריה

אחרי שתיארו את טראמפ כ”מועמד החלומות” של אסד וכ”פודל של הקרמלין”, התקיפה האמריקנית בסוריה טורפת את קלפיהם של הפרשנים. אבל אל דאגה, ב’ניו יורק טיימס’ כבר מאשימים אותו ב”סיכון היחסים עם רוסיה”

השתיק את המבקרים; הנשיא טראמפ מודיע על התקיפה בסוריה. צילום מסך.

“מזל טוב אסד, מזל טוב דאעש: מועמד החלומות שלכם ניצח”, זו הייתה כותרת מאמר בעיתון ‘הארץ’ ב־11 בנובמבר, שלושה ימים לאחר ניצחונו של דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות בארה”ב. בכותרת המשנה נכתב כי “טראמפ לא התנהג עד כה כמי שיתייסר בגין המציאות בסוריה ויקדיש מאמצים לפתרון המצב. הפקרת תושבי סוריה לגורלם צפויה לתת זריקת מוטיבציה לארגוני הטרור לפגוע במטרות במערב”.

ב’הארץ’ המשיכו לפמפם את התעמולה שהפיצו מתנגדי טראמפ, שלפיה הנשיא האמריקני הוא למעשה סוכן של פוטין בבית הלבן. “טראמפ יהפוך את רוסיה לגדולה שוב”, נכתב ב’עיתון לאנשים חושבים’,  שהסביר לקוראיו כי פוטין הוא “אלילו” של הנשיא האמריקני. במאמר שהתפרסם רק ביום שישי האחרון לפנות בוקר, קבע חמי שלו, שליח ‘הארץ’ לארה”ב, כי “החשדות על קרבת טראמפ למוסקבה מעיבים על חופש פעולתו בסוריה”. כידוע, שעות ספורות לאחר מכן שוגרו 58 טילי שיוט מסוג ‘טומהוק’ לעבר בסיס חיל האוויר של צבא אסד והרסו עשרות מטוסי קרב סורים, בהוראתו הישירה של הנשיא האמריקני. במקביל, ראש ממשלת רוסיה דמיטרי מדבדב הצהיר כי התקיפה בסוריה היא “צעד מהתנגשות צבאית בינינו לבין ארה”ב”.

היחס הנוקשה של ממשל טראמפ כלפי רוסיה והמתקפה נגד צבא אסד שומטים את הקרקע מתחת לנרטיב שלפיו הנשיא האמריקני הוא “בובה” או “פודל” של פוטין. “טראמפ לקח לדמוקרטים את ‘הקלף הרוסי'”, הודו לאחר התקיפה ב-CNBC, רשת הטלוויזיה שנחשבת לביקורתית כלפי הנשיא הרפובליקני. בעיתון ‘יו.אס.איי טודיי’ הוסיפו כי בעקבות התקיפה בסוריה “הרומן בין טראמפ לפוטין הוא נחלת ההיסטוריה”.

עיתונאי ‘הארץ’ לא היו היחידים בישראל שהפיצו בחודשים האחרונים את תאוריית הקונספירציה בדבר קנוניה שנקשרה לכאורה בין הבית הלבן של טראמפ לקרמלין של פוטין. עורך החוץ של חדשות 2, ערד ניר, טען למשל לפני הבחירות כי “טראמפ לא ראוי להיות נשיא”, בין היתר כי הוא “מעריך” את פוטין. מקבילו של ניר בערוץ 10, נדב איל, כינה את פוטין “פטרון” של הנשיא האמריקני, ו’החמיא’ לנשיא רוסיה על כך שהצליח לכאורה להכניס לבית הלבן את המועמד המועדף עליו. “כמעט שלושה עשורים אחרי נפול ברית המועצות ודווקא כעת, כשהיא מכווצת ונאבקת, הצליחה אמא רוסיה לבחור לעצמה בן אמריקאי וללוות אותו, צעד אחרי שעל, הלוואה אחרי השקעה, אל הבית הלבן”, כתב איל במגזין ‘ליברל’.

כמובן, התקשורת הישראלית לא קבעה על דעת עצמה כי טראמפ הוא סוכן של פוטין – האשמה חמורה שנכון לעכשיו אינה נתמכת בראיות עובדתיות (בימים אלו בוחן הקונגרס האם רוסיה התערבה בבחירות בארה”ב). העיתונאים המקומיים בסך הכל הדהדו את המסרים שיצאו מכלי תקשורת פרוגרסיביים בארה”ב, העוינים את הנשיא. חודש לפני הבחירות, למשל, קבע מאמר המערכת של ה’וושינגטון פוסט’ כי טראמפ הוא “הבובה של פוטין” – מונח שמספר ימים לאחר מכן השתמשה בו גם הילרי קלינטון כדי לתקוף את טראמפ במהלך אחד העימותים הטלוויזיוניים ביניהם. כזכור, קלינטון כיהנה כשרת חוץ תחת הנשיא אובמה כאשר הממשל הקודם הנהיג את מדיניות ה’אתחול מחדש’ של היחסים עם רוסיה, מדיניות שחיזקה את מעמדה של רוסיה.

התיאור של טראמפ כמי שמקבל הוראות מהקרמלין היה משותף למרבית כלי התקשורת המרכזיים בארה”ב. ב’ניו יורק טיימס’ תיארו את טראמפ בדצמבר האחרון כ”פודל” של נשיא רוסיה, ב-CNN דיווחו כי הבית הלבן של טראמפ “נראה כמו הקרמלין”, במגזין ‘טאבלט’ תיארו את זכייתו של טראמפ כ”ניצחון רוסי”, וב’ואניטי פייר’ קבעו כי “מפחיד לחשוב שטראמפ מיישם תכנית בהוראה ישירה של פוטין”.

המחסור בראיות לקשר בין טראמפ לפוטין לא הפריע גם להילרי קלינטון ולצוות הקמפיין שלה להפנות אצבע מאשימה כלפי בוחרי טראמפ על כך שאפשרו לסוס טרויאני של הקרמלין להיכנס לבית הלבן. “הילרי הזהירה אתכם בנוגע לרוסיה”, טענה לפני כשבועיים ג’ניפר פלמיארי, אחראית התקשורת בצוות הקמפיין של קלינטון, “אבל אף אחד לא הקשיב”.

ה’אזהרות’ שאליהן התייחסה פלמיארי נוגעות בעיקר לנאום שנשאה קלינטון ימים ספורים לפני הבחירות, שבו תיארה את טראמפ כעושה דברו של נשיא רוסיה. “פוטין מתמרן את דונלד”, טענה המועמדת הדמוקרטית, “פוטין הוא קצין מודיעין מנוסה עוד מימיו בקג”ב. הוא יודע כיצד להיכנס לראש של דונלד – לעשות את דונלד הבובה של הקרמלין. ונראה שזה עובד”. קלינטון אף הביעה ביטחון כי טראמפ ייענה לכל דרישותיו של הנשיא הרוסי בנוגע למשטר אסד. “דונלד אותת לפוטין שהוא יאפשר לרוסיה לעשות ככל העולה על רוחה, מאוקראינה לסוריה ומעבר לכך”, פסקה המועמדת לנשיאות.

סגן הנשיא של קלינטון מתנגד לתקיפה

לאחר התקיפה בסוריה ביום שישי האחרון, כלי התקשורת האמריקנים לא היססו לסובב ב-180 מעלות את האג’נדה שלהם בנוגע ליחסי טראמפ ופוטין. הנשיא האמריקני, שעד לפני רגע היה שתול של הקרמלין, הפך לפתע למי שמעמיד בסכנה את עתיד היחסים בין שתי המדינות. “התקיפה בסוריה מסכנת את יחסי ארה”ב ורוסיה”, נכתב בכותרת הראשית של ה’ניו יורק טיימס’. ב-CNN הלינו על כך שבעקבות התקיפה נגד צבא אסד, “התקוות של טראמפ להפשרת היחסים עם רוסיה נגוזו”.

מתנגדיו הקיצונים יותר של הנשיא האמריקני לא ויתרו על תאוריית הקונספירציה החביבה עליהם בדבר קשר בין וושינגטון למוסקבה. במגזין ‘סלון’, למשל, נתלו באזהרה המוקדמת שהעביר הבית הלבן לקרמלין בדבר ההפצצה בסוריה כהוכחה לכאורה לכך שטראמפ הוא אכן ה”בובה” של פוטין. טענה דומה נרמזה גם מכיוון אחד המגישים ברשת MSNBC. השדרן ריצ’ארד פאולר, הנחשב לכוכב עולה בשמי השמאל האמריקני ומי שמיליוני אמריקנים מאזינים לתוכנית הרדיו שלו, טען כי ממשל טראמפ לא היה צריך להזהיר את הקרמלין על המתקפה מכיוון שרוסיה “התערבה בבחירות בארה”ב”. למעשה, חלקים בשמאל האמריקני תבעו שארה”ב תהרוג במכוון חיילים רוסים ובכך תגדיל משמעותית את הסיכוי לעימות מזוין עם חייליו של פוטין – דינמיקה מסוכנת שעלולה אף להידרדר לכדי מלחמת עולם שלישית – רק כדי שטראמפ יוכל ‘להפריך’ האשמות חסרות ביסוס כי הוא סוכן של הקרמלין.

קלינטון, ששעות ספורות לפני התקיפה בסוריה קראה לפעולה צבאית אמריקנית נגד צבא אסד בתגובה על השימוש בנשק כימי מצד הנשיא הסורי, נמנעה מלשבח את התקיפה בסוריה ובמקום זאת בחרה להאשים את טראמפ כי אינו פותח את גבולות ארה”ב לפליטים סורים. במקביל, מי שהיה מיועד לסגן הנשיא של קלינטון, הסנטור טים קיין, האשים את טראמפ כי בעקבות התקיפה הנשיא האמריקני “מסלים” את המצב בסוריה, ואף כינה את המתקפה בסוריה “לא חוקית” מכיוון שלא אושרה בקונגרס. קיין, הנחשב לאחד האנשים הקרובים ביותר לנשיא אובמה, התעלם מכך שהממשל הקודם ביצע קרוב ל־3,000 תקיפות בסוריה ובעיראק, בלי שאובמה ביקש אישור מוקדם מהקונגרס.

קיין גם הפיץ ציוץ של טראמפ משנת 2013, שבו התרה בנשיא אובמה שלא להפציץ בסוריה, ואף הדגיש כי “צריך אישור של הקונגרס” בשביל פעולה כזו. הציוץ של האזרח טראמפ מ־2013 אכן נוגד את פעולתו של הנשיא טראמפ ארבע שנים מאוחר יותר, אך בשורה התחתונה, בעוד שאובמה הפר את הבטחתו לעם הסורי לתקוף את אסד אם ישתמש בנשק כימי נגד אזרחיו, טראמפ הוא מי שבסופו של דבר אכף את “הקווים האדומים” שהציב הנשיא הקודם, וגרם למשטר הרצחני בדמשק להתחיל לשלם מחיר על פשעיו.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

16 תגובות למאמר

 1. בהארץ אין עיתונאים.
  בכל מקום עבודה,אחרי כמות כזאת של בזיונות,חמי שלו היה מחפש מקצוע אחר.

 2. מה ההתרגשות מהתקיפה האמריקאית בסוריה? התקשרו לפני כן לפוטין שהתקשר לאסד שהבריח את הציוד והדברים החשובים ביותר. לבינתיים התגובה של פוטין נראת מתואמת עם דונלד בדיוק כמו התקיפה

 3. “העיתון לאנשים חושבים” אהבתי… אהבתי נורא! חחח …

  1. “העיתון לאנשים חושבים”
   לאנשים שחושבים שרק הם יודעים

 4. ממש במקרה לא היה אף מטוס רוסי באזור שדה התעופה בזמן ההתקפה, לא היה משגר נ״מ רוסי וכל הפעולה המהוללת הצליחה איכשהו גם לא לעשות שום נזק לרוסים וגם להפריך את החשדות בדבר קשר בין הנשיא האמריקאי לרוסיה. עובדים עליכם חברה׳, ואתם בולעים את זה בלי לחשוב.

 5. אובמה תקף מטרות של דאעש בסוריה. כשביקש מהקונגרס אישור לתקוף מטרות של אסד הרפובליקנים סירבו ולכן הוא לא תקף. טראמפ, אפרופו, התנגד נחרצות לתקיפה נגד הממשל הסורי בתקופת אובאמה.

 6. רק ליכודניקים מטומטמים שביבי מסובב על האצבע הקטנה שלו כבר 10 שנים ברציפות, יכולים לקנות את ההצגה של טראמפ ופוטין, כדי לנקות את טראמפ מהחשדות שהוא סוס טריאני שתול של הקרמלין ופוטין שמחזיק הרבה חומר מוקלט נגדו בבית הלבן. שני גאונים מרושעים ומושחתים שמצליחים לעבוד רק על חסרי מוח בורים וחסרי השכלה כמו הליכודניקים שמצביעים לביבי שדופק אותם כבר 10 שנים ברציפות.

  1. איזו קביעה נחרצת מר מודיעין.
   אין ספק שיש סיכוי שמה שאתה אומר נכון במידה מסויימת, אבל ההסברים האחרים לא פחות הגיוניים לכן אין לך שום סיבה לצאת בהצהרות כאילו מדובר באמת האחת והיחידה. אני חייב לציין שעד כמה שאני מתעב את פוטין ואת טראמפ, הסיכוי שמדובר בקנוניה משותפת של השניים כדי לטהר את שמו של האחרון נראית לי פחות סבירה מאשר ההסבר הפשוט יותר של שליפה פופוליסטית מהמותן של טראמפ האידיוט שגם מוקף באידיוטים ללא שום אסטרטגיה (או ידע מינימלי) בכל הקשור למזרח התיכון או רוסיה. אבל אני לא פוסל גם אלמנט של הזמת החשדות של הקשרים עם רוסיה.

 7. רמת העיתונאות של עיתון הארץ התדרדרה מאז עזב חנוך מרמרי את שורותיו. מילא רדיקליזציה, אך הרמה הכללית ירדה, ובנסיון להעלות את מספר המנויים הוא הולך ונהיה יותר ויותר צהוב.

 8. חבל להשחית מילות פרשנות על “הניתוחים” של עוורי השמאלץ

 9. הערת אגב. מאשמים את טראמפ על שהזהיר את הרוסים לפני התקיפה. רק לחשוב מה עלול היה לקרות אם יהרגו חיילים רוסים במתקפה.
  אני מתפלא מדוע לא מאשימים את טראמפ בשינוי המדיניות כלפי רוסיה כי נפגע כביכול מהאשמה שהוא יהיה בובה בידי פוטין. ורצה להראות לכולם שהם טועים….. ולא באמת זאת היא המדיניות שלו….
  הרי לכל התנגדים אין עקבות כלל לשנות דעה תוך דקות.