הפסיקה המטורללת ביותר של בית הדין לעבודה

פסיקת בית הדין לעבודה בעניין חברת החשמל יצרה תקדים חדש ומסוכן: לא רק מעסיקים חייבים להיוועץ בעובדים לפני שינויים, גם המדינה לא יכולה לחוקק ולהוביל רפורמות ללא הסכמתם של ברוני הוועדים

אג'נדה סוציאליסטית קיצונית. שופטי בית הדין הארצי לעבודה בדיון אחר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ביום חמישי האחרון אשרר בית הדין לעבודה את פסיקת בית הדין האזורי בחיפה, שלפיה מימוש הרפורמה הממשלתית במשק החשמל כפוף לקיום משא ומתן בין המדינה לעובדים. במבט ראשון זוהי ידיעה סתמית ושגרתית, אך כשיורדים לפרטים נחשפת שערורייה רבתי בנוגע לעומק ההטיה והאקטיביזם של בתי הדין לעבודה בישראל.

בית הדין יצר כאן תקדים מסוכן: לא רק מעסיקים ובעלי חברות צריכים לקבל את הסכמתם של ועדי העובדים על שינויים בחברה, אלא גם המדינה עצמה – קרי ממשלה והכנסת – איננה רשאית לחוקק חוקים ולהוביל רפורמות חשובות במשק מבלי לנהל מגעים עם ועדי העובדים הרלוונטיים.

צריך לשפשף את העיניים כדי להאמין: הריבון הדמוקרטי במדינה הוכפף לגחמותיהם של עסקני ההסתדרות, ואין פוצה פה.

ועכשיו לפרטים: בשנת 1996 חוקק ‘חוק משק החשמל’. החוק כלל מתווה לביצוע רפורמה במשק החשמל, שתכניס תחרות בייצור ואספקת החשמל. בין היתר נקבע כי חברת החשמל תישאר מונופול בתחום התשתית והובלת החשמל לבתים, אך חברות נוספות יוכלו לייצר חשמל ולהזרימו לרשת.

הרפורמה המדוברת הייתה אמורה להיכנס לתוקף ב־2006, ובמועד זה היה אמור לפקוע רישיון הייצור של חברת החשמל. אלא שבעקבות לחצים ומחאות מצד העובדים, יישום הרפורמה החיונית מתעכב ונגרר שנים ארוכות.

בינתיים המשיכה רשות החשמל, גוף שהוקם על פי החוק, לקדם תחרות בתחום הייצור, והעניקה רישיונות לחברות שונות. גם העניין הזה לא מוצא חן בעיני עובדי חברת החשמל, והם נלחמים בכל האמצעים העומדים לרשותם נגד פתיחת שוק החשמל לתחרות.

כך, בשנת 2013, כאשר חברת ‘דוראד אנרגיה’ שקיבלה רישיון לייצור חשמל ביקשה להתחבר לרשת החשמל, עובדי החברה החליטו לשבש את חיבורה ונקטו עיצומים.

במסגרת סכסוך העבודה הפנימי שנוצר בין חברת החשמל לעובדים, דרשו הצדדים לערב את המדינה. בית הדין לעבודה קבע שהמדינה תנהל מגעים ישירות מול העובדים, שהרי הרפורמה הממשלתית במשק החשמל משפיעה על עובדי החברה. בית הדין התנה את החיבור של ‘דוראד’ בכניסה של המדינה למשא ומתן מול עובדי חברת החשמל, תוך שהוא מזהיר את המדינה שלא לבצע שום צעד לקידום הרפורמה לפני פתיחת המשא ומתן, וקובע כי על המדינה וחברת החשמל “לנהל משא ומתן אינטנסיבי, אמיתי ובתום לב עם נציגות העובדים, באופן שלא תיווצרנה עובדות בשטח הפוגעות באופן חד־צדדי ובלתי הדיר בזכויות העובדים, בתנאי עבודתם ובביטחונם התעסוקתי”.

במקום להפריד בין “המדינה” (כלומר, הממשלה כמיישמת חקיקה של הכנסת) ובין סכסוך העבודה בתוך חברת החשמל בין ההנהלה לעובדיה (שם יכול לשרור סכסוך עבודה, ויכולה להיות חובת היוועצות), בית הדין ביטל את ההפרדה והפך את “המדינה” והנהלת חברת החשמל לגוף אחד שחייב לנהל משא ומתן עם העובדים.

למעשה, בית הדין לעבודה מונע מרשות החשמל ליישם חוק שחוקקה הכנסת, המחייב אותה להעניק רישיון ייצור חשמל ליצרנים שעומדים בתנאי החוק. אם המדינה נותנת רישיון ליצרן חשמל היא עוברת על צו בית הדין, אבל אם היא נמנעת מלתת אותו, היא עוברת על החוק. מדהים.

אם לא די בעצם אשרור ההחלטה הבעייתית של בית הדין האזורי, בית הדין הארצי הוסיף והתיר לעובדים לשבות כרצונם, ושוב, כאמור, נגד יישום החלטה שלטונית דמוקרטית המעוגנת בחקיקה. הכוח לבטל או ליישם מדיניות נלקח מנבחרי הציבור בישראל, ונמסר לידיהם של ברוני הוועדים.

בפסקה מופרכת במיוחד ביקר בית הדין הארצי את רשות החשמל על כך שפעלה בעצם על פי חובתה החוקית, והנפיקה רישיונות ייצור חשמל בלי להמתין להסכמת העובדים:

מאז ועד היום, משך למעלה מ-20 שנה, לא גובשה תכנית רפורמה לחברת החשמל תוך היוועצות ומשא ומתן עם נציגות העובדים, לאור השלכותיה של אותה רפורמה על תנאי עבודתם וביטחונם התעסוקתי של עובדי החברה.

הבנתם את זה? רפורמה מקיפה שתוזיל את מחירי החשמל לכל המשק, תפחית את עלויות הייצור ואת יוקר המחיה של כלל האזרחים, נתקלת כבר שנים ארוכות בחבלה מכוונת מצד עובדי חברת החשמל, ומי שמגבה אותם הם שופטי בית הדין הארצי לעבודה. טובת הציבור? ריבונות הממשלה והעם? שלטון החוק ויישום חוקי הכנסת? הצחקתם את בית הדין. מדינת ישראל הוקמה למען מטרה אחרת: לשרת את העובדים המאוגדים, החזקים והמקומבנים ביותר במזרח התיכון.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

15 תגובות למאמר

 1. ואני שואל שאלה פשוטה:
  אצל מי עובדים שופטי בית הדין לעבודה?
  הכוונה ב”עובדים” היא לקשר אידיאולוגי לרעיונות וארגונים שתכליתם הרס המדינה.
  או שמא “עובדים” זה פשוטו כמשמעו? מי משלם להם על הטיית הדין?

 2. בדמיוני, בימי קדם, שהשופטים היו נבחרים על ידי העם, אילו היו מוציאים מתחת ידם פסיקה מעוותת בניגוד לכל הגיון וצדק, אלה היו עומדים למשפט בכיכר העיר וגזר דינם של אותם מושחתים היה מתבצע בו במקום.

 3. מי שחושב שהיצרנים הפרטיים של הטייקון התורן יוותרו על ליטרת הבשר שלהם..
  שימשיך לחלום!! מבחינת הכותב שיפטרו את כל העובדים וגמרנו .. למזלנו יש שופטים בארץ שיודעים שלא על כל דבר צריך להסתכל דרך החור של הגרוש.
  גם לעובדי חברת החשמל יש זכויות (מפתיע!)
  לא ניתן לדחוק את ייצור החשמל מידיה של חברת חשמל מבלי לקחת אחריות לגביי העובדים שיילכו הביתה.

  1. אין לי אלא לאחל לך שתזדקק למשהו מחברת החשמל (שהוא קצת יותר מהחלפת נתיך שרוף) מבלי שתהיה לך פרוטקציה.

 4. בושה. אני מקווה שיעמידו את הכתב נוטף השינאה ואת העיתון לדין על ביזוי בית הדין.
  לא נותר לנו דבר מקודש כבית הדין, ולא ניתן שלא לכבדו, יהו פסיקותיו אשר יהיו.

  1. ומה בדבר אפשרות שהשופטים ביזו את מוסד בית המשפט בפסיקה שלהם?

  2. התבלבלת. ישראל היא דמוקרטיה, בה אכן הממשלה מחוייבת לבצע את פסקי בית הדין, אבל האזרחים יכולים להעביר ביקורת על כל פסק דין. מה שמקודש בדמוקרטיה הוא חופש הביטוי, לא עובדי ציבור. אם אתה מעוניין בהשתקה של כל ביקורת על עובדי ציבור, ושופטים ביניהם, בגלל שהם “מקודשים” אתה מוזמן להגר למדינות נאורות כמו צפון קוריאה או ונצאולה. איפה שהשמאל שולט ביד רמה, וחתולי רחוב נחשבים למעדן מלכים.

 5. כל כך נכון!

  כבר שנים שחבורת בריוני הוועדים מנהלים את המדינה, ודופקים את כולנו…

 6. לא “מטורלל” כמו העובדה שברוב המכריע המקרים מוציאים צו מניעה כנגד שביתה

  1. צודק, צריך לאפשר לעובדים לשבות כאוות רצונים, ולחברות לפטר כאוות רצונן.

 7. עובדי חברת חשמל הם מאוגדים וחזקים ומנצלים לעתים את כוחם לרעה. אבל “מידה” אמור לכוון קצת יותר גבוה מה”מאמר” הזה. תנו לינק לפסק הדין, כדי שנוכל לראות אם אכן נהגתם ב”מידתיות”, תסבירו על איזה אדנים משפטיים נשען פסק הדין, ואל תכוונו את הביקורת אל בית המשפט כמוסד ואל השופטים כבני אדם. אולי הבעיה היא בחוקי העבודה של מדינת ישראל? יכול להיות שאני טועה, אבל המאמר הזה שטחי.