למה ברגותי והטורטית משגעים כל כך את השמאל?

“לוחם החופש” ו”המנהיג האותנטי” התגלה כנוכל בזוי, ובעיקר כאדם לא חכם במיוחד שנפל בתרגיל למתחילים. פלא שהמעריצים בשמאל מתוסכלים?

נתפס עם המכנסיים למטה. מתוך סרטון השב"ס

יש סיבה טובה לכך שמובילי הדעה בשמאל התעלמו ככל האפשר, ואז התאמצו לגמד ככל הניתן, את הסרטון שבו נראה מרואן ברגותי, מנהיג שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים, מנשנש טורטית. וזו לא רק העובדה שהסרטון מפקפק במניעיה הטהורים של השביתה, ומחסל את דימויה כמחאה הומניסטית על תנאי כליאה ועל דיכוי פוליטי. יש גם סיבה טובה לכך שבמקום לכעוס על ברגותי, השמאל, כמו ילד כועס, מפנה את פרצופו החמוץ דווקא למי שחשף את הבלוף, השר ארדן והשב”ס, או מכלה את זעמו בכלי התקשורת ששיתפו פעולה עם המתיחה בעצם שידורה.

והסיבה היא שברגותי בגד לא רק בעמיתיו האסירים ובמאבקם, אלא גם בשמאל הישראלי. מה לא אמרו עליו? שהוא מנהיג אותנטי, שהוא גיבור פלסטיני, שאם נשקיע במניה שלו – יהיה לנו פרטנר אמיתי. עמוס עוז העניק לו ספר עם הקדשה נרגשת, מנהיגי שמאל עולים לרגל לבקרו בכלא כאילו היה אסיר ציון. סופרלטיבים הורעפו על מזגו הלבבי, על אומץ לבו, על אישיותו הכריזמטית, על הגותו הפילוסופית ועל אנושיותו כי רבה. על חלקו בפעילות טרור מחלו כי שלום הרי עושים עם אויבים, והלא גם עם ערפאת דיברנו בסוף. בעצם, גם לערפאת עשינו מקלחת תדמיתית שכזו, ותחת הדמוניזציה הישראלית שהתעקשה בטמטומה הלאומני להתייחס אליו בשנות השמונים כארכי־טרוריסט, היה דחוף לנציגי השמאל לבקר אותו “במצור” ולחזור משם מוקסמים.

ועכשיו הם מוקסמים מברגותי ומהשביתה ההרואית שהוא מוביל. הטרוריסט שהיה לסמל של התנגדות לא אלימה, לאייקון של מאבק אזרחי למען זכויות אדם ונגד דיכוי. זה לא קשור לטרור או ביטחון, הם דופקים עם היד על השולחן, זה עניין של תנאי כליאה. כמה מלל ופיוט הוקדשו לטור ההיסטורי שלו ב’ניו יורק טיימס’, שהוברח מן הכלא פיסות־פיסות כמו יומן נדיר שהוברח מן הגטו. הנה מגישה לנו ההיסטוריה את החוליה החסרה באנלוגיה ישראל-דרום אפריקה, כיבוש-אפרטהייד. עכשיו זה מושלם: לפלסטינים יש נלסון מנדלה. הכול הרי נרטיבים ואסוציאציות פסאודו־היסטוריות: אם זה כלוא, ושובת רעב, ומבריח את כתביו החוצה – זה חייב להיות גנדי, או מנדלה, או מלקולם X.

ואז בא הווידאו. ועם וידאו, בניגוד לדימויים רומנטיים, קשה להתווכח.

אפשר כמובן לרמוז שהוא מזויף, הסרטון, ואני מודה שהשתכנעתי שאפשרות כזו איננה הזויה לגמרי. אפשר לטעון שזה כלי מלוכלך בלוחמה פסיכולוגית שנועדה לדכא את רוחם של אסירים חסרי ישע, אף שאת אותו הדבר צריך לומר ביושר גם על מחוללי השביתה בכלא ותועמלניה מחוץ לכלא, שמלהגים בפתיחות על טקטיקות שנועדו להביך הממשלה ועל יצירת לחץ דיפלומטי. והם גם מבינים בדיוק איזה כאוס ואלימות יכול המאבק לחולל אם וכאשר ייפגע אחד השובתים. לא הייתי מעז לרמוז שאולי בסתר לבם הם מתפללים לאיזה אסון שיסבך עוד יותר את ממשלת ישראל. אפשר גם לבקר את מניעיהם של מי שהפיצו את הווידאו, ולצעוק עד השמיים שמדובר בבידור “סאדו־לאומני” לאספסוף הישראלי הפשיסט. זה אולי אפילו קצת נכון, למרות הניסוח הילדותי.

אבל זה לא משנה את העובדה שברגותי, האח מרואן היקר, ויחד אתו עדת מליצי היושר שלו בשמאל הישראלי, נתפסו עם המכנסיים למטה. ולא בפעם הראשונה. כי הנלסון מנדלה שלהם, המרטיר עטור התהילה, התגלה כנוכל בזוי, שמרמה, פשוט כך, את הציבור שאותו הוא מתיימר להנהיג. חמור מכך, הוא גם התגלה כאדם לא נבון או פיקח במיוחד, שנופל בתרגיל אינפנטילי של בית ספר לסוהרים מתחילים. גם לא ישר במיוחד, וגם קצת טמבל. על הסוס הזה הם הימרו, וזה האיש שאותו הם מנסים לשווק לנו כפרטנר הבא. זה האיש שהם מתארים לנו, במבט מצועף ובנימה מאוהבת, כפילוסוף הנמק בתאו, כאיש שיחה וספר, כאדם מחויב, נחוש, הנכון להקריב את עולמו למען חירות עמו.

אז הברגותי שלכם עבד לא רק על החבר’ה שלו, אלא גם עליכם. ומה שמפליא הוא שדווקא השמאל, שנורא דחוף לו בימים אלה להציג את עצמו כאגף הרציונלי בוויכוח הפוליטי, כמי שבמקום משיחיות מבסס את עמדותיו על קריאת מציאות, ובעיקר כתנועת נגד לתעשיית ה’פייק ניוז’ – לא מסוגל להתמודד עם עובדה אחת קטנה. לא יכול להישיר מבט להוכחה פלילית. לא רוצה לדון במה שמשתמע ממנה. מסרב בתוקף להסיק מסקנה. לא ביחס לברגותי, ולא ביחס למה שהאנקדוטה הזו עשויה להעיד על התעמולה הפלסטינית. במקום זה, הם משליכים רפש על משדרי הטלוויזיה ששיתפו פעולה עם “התרגיל המביש” של השב”ס, ומסתלבטים על השר ארדן.

כשחושבים על זה, זה דפוס קבוע שנמשך מקריסת אוסלו ועד היום. בכל פעם שהפלסטינים פישלו, מפיגועי הטרור בשיאו של משא ומתן ועד טריקת הדלת של אבו־מאזן בדיאלוג עם אולמרט ולבני, רקע השמאל הישראלי ברגליו והתעקש להוכיח שדווקא ישראל הכובשת והפשיסטית אשמה. האירוניה היא, וזה מצחיק, שבמקביל לניסיונות לטשטש את הפדיחה שסידר להם ברגותי, יש בשמאל מי שמתפלל לשובו של אהוד ברק לפוליטיקה. האם אהוד ברק לא עשה לערפאת בקמפ־דיוויד מה שעשה ארדן לברגותי בכלא?

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

18 תגובות למאמר

 1. בניגוד לעם היהודי בגלות שהצטיין בזכרון היסטורי העם הישראלי הוא בעל זכרון של דג זהב.
  הרי כשהיה ברגותי ראש התנזים בימי האינתפאדה השנייה בתחילת שנות ה-2000 הוא ציווה על אנשיו להלחם עד המוות. למרות זאת הוא התגלה כנאה דורש ולא נאה מקיים כשנכנע ברגע שחיילי צה”ל התקרבו אליו. הדברים הם ידועים ואין צורך להציג פני מופתעים כל פעם.

 2. לאורך מאבקינו ארוך השנים עם הפלסטינים
  כל פעם שיש לנו מהלך מבריק שפוגע בהם
  השמאל קופץ בכעס.
  ככה זה שהקבוצה שלך חוטפת גול.

 3. רק דבר אחד קפץ למול עיני, שהרי הדברים הכתובים כאן אינם מחדשים (למרות שמתארים ברהיטות ובבהירות את המצב, ועל זה יישר כוח). מה שקפץ לנגד עיני הוא זה:
  “בכל פעם שהפלסטינים פישלו, מפיגועי הטרור בשיאו של משא ומתן ועד טריקת הדלת של אבו־מאזן בדיאלוג עם אולמרט ולבני…”.
  אני לא יודע אם זו סתם פליטת פה, חוסר תשומת לב או עניין של סמנטיקה, אבל לקטלג את הטרור הערבי בתור “עוד פשלה”, ולא במקום מה שהוא באמת קרי מדיניות זדונית ומכוונת לחלוטין, מסתיר ומערפל את תמונת המצב ועושה עוול גדול למאבק הצודק שלנו נגדם. לתשומת לב הכותב.

 4. הא? אז ראיתם שהשמאל נשאר די מנומנם לכל הסיפור עם ברגותי ו״מבצע טורטית״ והסקתם שיש פה איזה מזימה לגמד את זה? בחיי, הימין מכור לדרמה עד כדי כך שהוא מצליח לשכנע את עצמו שגם כששום דבר לא קורה זו בעצם הוכחה ל״תסכול עמוק בשמאל״ ושאר חרטטוטים. חבר׳ה, בואו תתחברו למציאות. אז ברגותי נשבר ואכל טורטית. ביג פאקינג דיל. לא כל דבר הוא הוכחה לקונספירציה סודית שהשמאל מוביל נגד המדינה.

  1. בקטע הזה באמת צריך ללמוד מהשמאל. הם שקולים וענייניים כל הזמן. נמנעים מלנפח ידיעות אזוטריות רק כדי להרוויח קצת נקודות. הם למשל לא יכלילו, לא יגחיכו ולא ילעגו לעולם

  2. מה פתאום קונספירציה? קונספירציה זה משהו סודי ונסתר. השמאל משתין על המדינה ועל כלל תושביה בקשת ומהמקפצה, כבר שנים. מה בדיוק סודי בזה?
   ובקשר לאדישות שמגלים כביכול אנשי התקשורת ושאר דוברי מחנה ה”שלום” לסרטון הטורטית, כנראה שלא היית בארץ בימים האחרונים – או שאתה מרחף לך בניחותא ביקום מקביל. “אדישות”, היא לא המילה הראשונה שעלתה בדעתי לנוכח שלל התגובות שראיתי בטלוויזיה וברשת. “עשייה במכנסיים”, יהיה תיאור טוב יותר.

  3. כן תשמע אתה כל כך צודק. הצרה שלכם השמאלנים שאתה מסתמכים יתר על המידה על הזיכרון הקצר שלנו.
   זוכרים לכם איך הייתם שקולים, עניניים, קרים, נותנים לרשויות לעשות מלאכתם ולא יצאתם בהאשמות שב, כשסניף בצלם בירושלים עלה באש. זוכר?
   לקח לז. גלאון וליצור השני, זנדברג, בערך עשרים שניות כדי להכריז שזה תג מחיר.
   האש עדיין ליחכה את הקירות וגבר ז. גלאון דרשה להעמיד לדין את האחראים.
   כמובן, ששעתיים לאחר מכן, כשחוקר השריפות קבע שמדובר בשריפה על רגע קצר חשמלי, נדמו השיקולים הקרים, הענייניים, המילים שתומכים ומחזקות את רשיות החוק במציאת האשמים. שם נותרה דממה.
   ע, השמאלנים הם פשוט אסופה של תומכי אוייב. נכון שלא כולם, רק רובם.
   השמאל לא גוף קונספירטיבי עדיין לטעמך?
   גם לא דין יששכרוף השקרן וחבורת הזבל של “שוברים שתיקה”?
   גם לו ההליכה לאו”ם עם אבו-מה-זה של מנכ”ל בצלם?
   גם לא הלשון החומה שקיבלתם עם הביקורים התכופים שלכם במוקטעה עד שהמאבטחים שם מכירים אתכם בשמות הפרטיים שלכם?
   מרוואן בארגותי הוא ארכי מחבל, שאתה ודומיך תומכים בו. בית דין ישראלי הרשיעה אותו בחמישה מעשי רצח אבל לגביך הוא “לוחם חופש”
   קונספירציה? קונספירציה זה איך אנשים כמוך החרישו טבח של מעל ל 1500 “קורבנות שלום”?
   קונפירציה, זה איך לעזאזל כל פעם שאתם שומעים את המילה “שלום” היא מכסה על פשעים כנגד האנושות וכנגד בני ישראל שהחברים הערבים שלכם מבצעים בעידודכם המלא?
   להתחבר למציאות? זה לא מצחיק אותך תגיד? מחבל מורשע בחמישה מעשה רצח שאתה קורא לו “לוחם חופש ופרטנר לשלום” ואתה מבקש ממני להתחבר למציאות?
   תגיד, אין לכם את הפיצ’ר הזה? בושה?????
   שמאלנים, הכי תחתית החבית שיש.

 5. למה אתה נלחם קודם כל בשמאל ורק אחר כך באויבים? למה אתה מכוון ראשית את דעותיך בדרך השנאה והנקמה האישית שלך במקום ברציונל בסיסי? מה הבעיה שלך עם מליוני יהודים שהאידיאולוגיה הפוליטית שלהם שונה משלך? אני אסביר לך, אתה כבשה. נסחפת לתוך מערבולת התעמולה הכל כך זולה של ביבי ויועציו שזה פשוט מדהים. יהיה קשה מאוד לצאת ממנה. מערבולת שעובדת בשיטת ההסטה, להסיט את המחשבות שלך מהפשעים הכלכליים, מהשחיתות העצומה, מהשקרים לתוך אויב דמיוני מומצא הקרוי “השמאל”!!!. אגב, זה לא ביבי המציא, אלא אסטרטגיית “הפרד ומשול” העתיקה, הוא פשוט הולך בדרכה וזה עובד לו מצוין. “השמאלנים” האלו שאתה כל כך שונא הם עמודי התווך של הכלכלה הישראלית. לא פחות ולא יותר. מציע לך לעצור, לנשום, להפסיק לשנוא מליונים מעמך רק כי גידלו אותך על טהרת השנאה-קודם ולהתחיל להבין את הפוליטיקה האמיתית מאחורי ההצגות התקשורתיות עבור הכבשים.

  1. כי זה מה שצריך לעשות.
   קרא את ההיסטוריה היהודית ותחכים קצת. זה מתואר בפירטו בספר מכבים:
   קודם נלחמים במתיוונים, אחר כך ביוונים.
   לא נלחמים באויב כאשר יש מרגלים בקרבך המנסים להרעיל ולעשות דמורליזציה לעם.

   מעבר לזה, אף אחד מהקשקושים שלך לא חדש. הסתה הסתה, אתם סתם עניים ואנחנו מחזיקים אתכם פה בחסד, אתם שונאים, ביבי ביבי, הסתה.
   אחרי זה יש לכם גם החוצפה לשאול איך זה שאף אחד חוץ מאתם עצמכם וסטודנטים פרזיטים למדעי הדשא מצביע לכם.

 6. זה לא מוזר. שמול אהב לניו וסטאלין. שמול אהב מוסוליני והטלר
  .זה מהות של שמול.
  יתרה מזה. על תקראו להם שמול.
  זה קבוצת אפורים שחסר להם קישרון והם מנסים להתנקם בחברה באי הקרה שלהם
  היות ואין להם בסיס רחבה הם תמיד יסתמחו על הדיקטטור כל יכול. מין כזה אישיות חזקה שכביכול עומדת להגשים פאנטאזיות שלהם. זה לא יהיה. בשל אפוריות שלהם וחוסר קישרון כל תוכניות תמיד יהיו בגדר פאנטאזיות
  הם אנשים מסוכנים. כי סיג של אנשים שהם יש הם תמיד מוכנים להתנקם לחברה על ידי טרון נוראי
  זה לא משהוא דימיוני זה עובדות מהיסטוריה.

  1. לא צריך בכלל להתייחס לשמאל יש כאן טרור רוצחים אותנו וזהו מה יש לדבר צריך לפרק אותם וזהו.

  2. צאו לנו מהחיים לתמיד ועכשיו. אין בינינו כלום משותף עוד ולא נעים לחיות איתכם באותה מדינה. מספיק כבר ודי! מה לנו ולכם בכלל? 0 הגיב:

   כל הכבוד גרגורי. הסמאל הוא שמו של מלאך המוות בתלמוד

 7. צאו לנו מהחיים לתמיד ועכשיו. אין בינינו כלום משותף עוד ולא נעים לחיות איתכם באותה מדינה. מספיק כבר ודי! מה לנו ולכם בכלל? 0 הגיב:

  הסמאל הוא שמו של השטן בתלמוד ולא בכדי. נותר רק לקבל מאנשים אלה בחילה ותחושה שהתפצלנו סופית לשני עמים שונים שאין ביניהם שום קשר. משום כך לא ברור מה הם מחפשים בארץ ישראל ולמה הם ממשיכים לשבת בינינו? לא יהיה נפלא עבורם לעבור למקום אחר בו לא יחושו לאומיות – שהיא מצרך נתעב בעיניהם ויוכלו להתבולל ולהיעלם לנצח? וכמה טוב זה יהיה עבורנו. באמת שזה כבר במחוזות הזויים ולא נסבלים. ללא סולידריות בסיסית הם ממש מיותרים כאן ואף מהווים איום בטחוני לעם ישראל ולמדינה היהודית.

 8. איתן
  אתה מסתכל על אוסף התגובות מהמחנה שלך ובתור אדם אינטלגנטי אתה מקגיש בנוח?
  לא עולה בך בחילה קלה? אין בך געגועים למעט ממלכתיות שהייתה גם ובעיקר בימין האמיתי.