כולם יודעים שג’יימס קומי היה צריך ללכת

פיטורי קומי יותר ממוצדקים. אובמה צריך היה לעשות זאת בעצמו כשהייתה לו הזדמנות לכך

ניצל את סמכויותיו לרעה; ג'יימס קומי. צילום: CC BY-NC-ND 2.0 via flickr

פיטוריו הפתאומיים של מנהל ה-FBI ג’יימס קומי הפכו לפתע את היוצרות: האיש שדמוקרטים רבים תלו בו את האשמה על תבוסתה של הילרי קלינטון הפך פתאום, נכון לציוצים הליברליים בטוויטר, לכומר האנגלי תומאס בקט, ואילו דונלד טראמפ הפך לפטרונו, המלך הנרי השני, ש”נפטר מכומר טורדני”.

כזה הוא טבעה של הפוליטיקה המתעתעת, שנבל הופך להיות הבחור הטוב – פשוט מכוח העמדה שהוא משרת בכל ויכוח שאתה מעוניין לנהל.

לי ולאחרים אין מושג מדוע פיטר טראמפ את קומי. מכתב הפיטורין של טראמפ מגלה כי קומי “אינו מסוגל להוביל את הסוכנות באופן יעיל”. אבל אם להודות על האמת, שאלת יעילותו של קומי אינה מוטלת בספק, ואי-אפשר לפטור בלא-כלום את טענתה של ‘חבורת בקט’ שטרמפ הביא לפיטוריו כדי להכשיל חקירה של ה-FBI בנוגע להתערבות הרוסית בבחירות.

עם זאת, שיקול דעתו של קומי היה צריך להיות מוטל בספק לאחר התנהלותו הנוראית בבחירות לנשיאות בשנה שעברה – וכל מנכ”ל, נבחר או ממונה, צריך להגיע למסקנה שמדובר בשיקול דעת לקוי.

הודעתו של קומי ב-5 ביולי 2016 על החלטתו שלא להמליץ להעמיד לדין את קלינטון בפרשת הדואר האלקטרוני הייתה מעשה חמור. אם, כטענתו, כל מי שבחן את כלל הראיות היה אכן שותף להחלטה שלא להמליץ על כתב אישום, מדובר בשימוש לרעה בכוחו ובסמכותו למתוח ביקורת על התנהגותה של הילרי. אכן, הדברים שהשמיע היו כה שליליים, שזה נשמע כאילו הוא עומד להמליץ הגשת כתב אישום – ממש עד לרגע שבו הכריז כי לא יעשה זאת. זה לא היה נכון, זה לא היה צודק, וזה לא היה ראוי.

קומי טיהר את קלינטון בכך שהטיל צל ענק על אנשי הקמפיין שלה. זו הייתה קלות ראש של התביעה, ולדעתי ברק אובמה היה צריך לפטר אותו כבר אז ומיד.

האופי המזעזע והמבלבל של הצהרתו הוביל את בית הנבחרים לזמן את קומי להעיד, ולהבטיח כי ימשיך לעדכן את חברי הבית בכל שינוי בהליכים. ולכן, כאשר חקירתו של אנתוני ווינר העלתה כי על המחשב הנייד שלו נמצאו הודעות דוא”ל שהעבירו לו אשתו, אוּמה עַבֶּדין, העוזרת הקרובה ביותר של קלינטון, לקומי אכן לא נותרה ברירה אלא ליידע את חבר הקונגרס הרפובליקני ג’ייסון חפץ על כך שה-FBI עומד לבדוק את הודעות הדוא”ל האלה כדי לוודא שלא היו חדשות או מסווגות.

קומי הכריז שנתקף “בחילה קלה” לנוכח המחשבה שייתכן והייתה לו השפעה על תוצאות הבחירות, אבל אולי ‘בחילה’ איננה המילה הנכונה כאן. אולי מה שהטריד אותו לא הייתה קיבתו אלא מצפונו. התעקשותו להפוך את עצמו לחלק מהסיפור האלקטורלי בבחירות ב-5 ביולי, במקום פשוט לנסח הצהרה שתקבע כי משרד המשפטים לא מצא עילה לכתב תביעה נגד הגברת קלינטון, הציבה מעל כל דבר אחר את הגאווה העצמית היהירה שלו ואת קשיות העורף להגן על כבוד הסוכנות שבראשה עמד.

בהודעה על הפיטורין, כלל הבית הלבן מסמך שחיבר סגן התובע הכללי רון רוזנשטיין, המשמיע היטב את הטיעון הזה. “איננו מקיימים מסיבות עיתונאים במטרה לשחרר מידע מבזה בנושא חקירה פלילית שנדחתה”, הצהיר רוזנשטיין. הוא ציין גם כי “המנהל [קומי] שגה בכך שנטל את סמכותו של התובע הכללי ב-5 ביולי והודיע על מסקנתו שיש לסגור את התיק ללא העמדה לדין. אין זה מתפקידו של המנהל להודיע על כך”.

רוזנשטיין איננו שחקן פוליטי; הוא היה התובע הכללי במדינת מרילנד תחת ממשל רפובליקני ודמוקרטי כאחד (של בוש ושל אובמה), לפני שמוּנה למספר שתיים במשרד המשפטים (רק לפני שבועיים הסתיים תהליך אישורו בסנאט). אין שום סיבה להטיל ספק בתקֵפות ובאמִתות הטענה שהשמיע רוזנשטיין בתזכיר שלו, שכותרתו “השבת אמון הציבור במשרדי החקירה הפדרליים”.

הקִבעון של קומי באשר למעלותיו הטובות הוביל אותנו ואותו לשטח לא מוכר. הוא קבע תקדים מסוכן, שלפיו אנשים שניתנה להם אחריות עדינה ומעוררת יראה לחקור אזרחים אחרים על פשעים ועבירות, יכולים פשוט לעשות ככל העולה על רוחם מבלי לדבוק בעיקרון שכל אדם הוא חף מפשע עד שיוכח אחרת, ושאין להתבטא על אדם כעל פושע כאשר במקביל מטהרים אותו מכל אשמה.

טוב יותר לארצות-הברית שג’יימס קומי אינו עומד עוד בראש ה-FBI. קומי איננו תומאס בקט. הוא המפקח ז’אוור.

המאמר פורסם באתר ‘קומנטרי‘.
מאנגלית: שאול לילוב

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

7 תגובות למאמר

  1. “להעמיד את עצמך פני מטומטם”…
   מי שמתנסח כך, אפילו לא מנסה להעמיד (את עצמו) פני מטומטם. הטמטום שלו פשוט גלוי מדי וזועק לשמיים.

 1. טראמפ צריך לעשות לג’יימס קומי, מה שקומי עצמו עשה במערכת הבחירת להילרי – ולטראמפ עצמו, ובעצם, לכל הציבור האמריקני. אצל קומי, שבוע אחד הילרי הייתה בחקירה, שבוע לא, וחוזר חלילה. כך בדיוק מן הראוי שטראמפ יפטר את קומי, יעסיק אותו מחדש בעוד שבוע, שוב יפטר אותו, וכו’ וכו’. בסגנון משחק הכסאות. מה יש? גם לג’יימס הנחמד שלנו מגיע להרגיש איך זה כשמשחקים לך בחיים ומטרטרים אותך ללא סוף.

 2. מדהים לראות את הפליק פלאק לאחור שעושים כל מלכחי הפנכה של טראמפ. לפי טראמפ, עד לפני שבוע ה- FBI היה אשם רק בכך שלא עשה מספיק כדי להכניס את קלינטון לכלא. טראמפ, שלא ידוע בשתקנות הגדולה שלו, אמר וצייץ את זה רק בערך 6000 פעם. למעשה זה הייתה טענת הקמפיין העיקרית שלו נגד קלינטון! (ביחד עם עוד המון שקרים ששדרני הרדיו הימניים הארה”ב פיזרו לאוויר).

  עכשיו, יומיים לפני שקומי מבקש לקבל עוד משאבים לחקירה, פתאום מפטרים אותו, בלי להודיע לו אפילו, בגלל שהוא אמר יותר מדי דברים רעים על קלינטון? תגידו לי, אתם רציניים? אתם באמת מצפים שמישהו יקנה את השטויות האלו?

  שלא נתחיל בכלל לדבר על כך שטראמפ *הוא לא ימני ולא רפובליקאי*. הוא מאמין בהגנות על עובדים דרך מיסוי ומכסות ייבוא. איך זה בדיוק מסתדר עם האג’נדה שלכם?? איזה סיבה יש לכם בדיוק לתמוך בו? כי הוא פופוליסט ואנטי מהגרים? אז יש לי חדשות בשבילכם: מהגרים זה מושג קפטילסטי טהור. הרצון של אנשים להגר למדינה אחרת כדי לעבוד שם קשה ולשפר את המצב הכלכלי שלהם זה מהות הקפילטיזם.

  הימין הנוכחי הוא בושה וחרפה לימין האמיתי. חוץ מאנשים כמו ג’ון מקיין ורובי ריבלין ויהודה גליק לא נותרו צדיקים בסדום.

  1. זה לא בגלל שהוא אמר דברים רעים על קלינטון, זה בגלל שהוא בכלל דיבר. הוא איש חקירות, מתפקידו לחקור. הוא לא עו”ד, לא מתפקידו להאשים/להגן על נאשמים, והוא לא שופט ולכן גם לא מתפקידו לקבוע כלום.
   אם היית מוציא את הראש מהתחת היית מבין את זה לבד

 3. הוא היה צריך ללכת לפני שלשה חודשיים. אבל את טראמפ זה עניין. הוא דווקא שיבח את פעולותיו השנויות במחלוקת וכנראה ניצח בגללם. מה שהשתנה מאז שזה החקירה בנוגע לקשרים לכאורה בין רוסיה למטה טראמפ, ולכן הוא פיטר אותו. מאד מטריד. בנוסף טראמפ באמת חשב שהדמוקרטים ישמחו בגלל שלטענת חלקם הוא הביא להפסדה של קלינטון והוא היה מופתע לנוכח התגובה. נראה שהנשיא מטומטם ואין אף אחד שיגיד לו את זה או שייעץ לו בחכמה וזה עוד יותר מטריד.

 4. כתבה מדוייקת ומנוסחת באופן מקצועי מאד. הבקיאים בנושא, והמציאותיים שביננו, ודאי יסכימו עם הפרשנות שבה.
  מאד משמח שיש אתר תוכן כזה עם רצף כתבות מצויינות כאלו.
  תודה רבה לכותב ולאתר מידה