השידור מטומטם והציבור ישלם

הניסיונות לסגור את התאגיד ולהוביל בו שינויים נתקלו בחומה בצורה של היועמ”ש ובג”ץ. אם מישהו היה צריך סיבה נוספת להתנגד לעצם קיומו, הוא קיבל אותה היום

על כידוני בג"ץ והיועמ"שים. צילום: מרים אלסטר /פלאש90

אתמול בערב השלים בג”ץ את הצלע החסרה במארג האינטרסים האנטי־דמוקרטי שעליו מבוסס תאגיד השידור הישראלי החדש. אחרי התגייסות טוטלית של הברנז’ה התקשורתית, האליטה התרבותית, עמותות השמאל ומערך הייעוץ המשפטי לממשלה, הגיעה פסיקת בג”ץ שהקפיאה חקיקה של הכנסת והשלימה את המהלך: תאגיד ‘כאן’ החל הבוקר את שידוריו נגד האינטרס הציבורי, נגד רצון הציבור, נגד החלטות הרשות המבצעת והמחוקקת.

הדבר היחיד שנותר “ציבורי” בשידור הציבורי הוא המימון. שלכם ובשבילכם!

זאת יש לומר: עצם קיומו של שידור ציבורי במתכונת הנהוגה בישראל היא בעייתית מאוד. השידור הציבורי נהנה ממונופול על התדרים הארציים, ואזרחי ישראל נאלצים לבחור בין הרדיו של הממשלה לרדיו של הצבא. זהו מצב אבסורדי המהווה פגיעה מובנית בחופש הביטוי. כל ניסיון לתאר את המצב הזה לאדם שלא גדל כאן, נתקל בגבות מורמות ובתמיהה רבתי. ובצדק.

השידור הציבורי מעוות את שוק הפרסום. מכיוון שתחנות השידור הממשלתיות נשענות על תקציבי המדינה, הן מתחרות באופן לא הוגן על הכנסות הפרסום, ומייצרות שוק שמתחרים פרטיים מתקשים להתמודד בו. איזה משקיע שפוי יסכן את הונו ומרצו בתחרות נגד הממשלה?

השידור הציבורי משבש את השיח הציבורי ופוגע אנושות בחופש הביטוי. מי שזוכים לשדר לאומה הם המעטים והמקורבים שנבחרו על ידי “מועצות ציבוריות” ומנגנונים לא דמוקרטיים אחרים. מהציבור ניטלת הבחירה החופשית, והוא צריך להגיד תודה בכל פעם שה”מומחים” ו”אנשי המקצוע” זורקים לו פירור בשם ה”ייצוג ההוגן” או הפוליטיקה המגזרית.

החודשים האחרונים של המאבק נגד הקמת התאגיד ועד פיצולו לימדו אותנו לקחים רבים. התאגיד נחשף במערומיו: תומכי התאגיד מצדיקים אותו בכך שהשידור הציבורי יהיה מנותק מהאינטרסים של החברות הגדולות במשק, המשחיתים לטענתם את השידור המסחרי. אבל בפועל התאגיד מעסיק את חברות הלובינג הגדולות במשק ואת עורכי הדין של הצמרת העסקית והמשפטית בישראל. יח”צנים מובילים קיבלו רצועות שידור יוקרתיות, והמקושרים שבעיתונאים השתלטו על המסך. ראשי התאגיד הכניסו את כל האינטרסים העסקיים והפוליטיים, אבל לא סיפרו על זה לאף אחד. צריך מידה רבה של חוסר יושר כדי להמשיך ללהג אחרי זה על “אמון הציבור”.

וצריך גם לומר משהו על הפוליטיקה. רבים בימין מספרים לנו שהתאגיד החדש יהיה משהו אחר, שיהיה שם ייצוג הוגן והגיוני לימין, ושהמערכת החדשה מבינה את האחריות הציבורית המוטלת עליה. עיון קל בלוח השידורים מגלה שלאמירות הללו אין שום כיסוי.

כך למשל, למעט החלפה של בני טייטלבוים בקלמן ליבסקינד (חובש כיפה ימני בחובש כיפה ימני), רצועות האקטואליה של הבוקר נותרו בשליטה מוחלטת של השמאל. התמונה דומה בשאר הפרויקטים של התאגיד. ראשיו השקיעו מאמצים רבים בהחתמת חובשי כיפות או יוצאי עדות המזרח, אך בפועל כמעט כולם בעמדות זוטרות, ללא גישה למיקרופונים או לרצועות האסטרטגיות באולפני השידור. כמו שאומרים, עובדים עלינו בעיניים.

רק אתמול קיבלנו הדגמה חיה לפוליטיזציה העמוקה של התאגיד, בפיטוריו המהירים וחסרי הפשר של אראל סג”ל מהנחיית התכנית ‘ערב חדש’. על פי הידוע ל’מידה’, המפטר הוא ככל הנראה אלדד קובלנץ, שמנהל את הטלוויזיה החינוכית וגם את התאגיד. בשעות הבוקר קיבל סג”ל טלפון המבשר לו שהוא יפסיק להגיש את המהדורה, אך הסערה הציבורית שהחלה בעקבות הצעד הזה הובילה לביטולו. זו הרוח הנושבת בתאגיד, ושלא יספרו לכם אחרת. אנשי ימין שעדיין מאמינים שיכול לצאת מזה משהו טוב, הם או תמימים מאוד או מועסקים בתאגיד.

הניסיונות לסגור את התאגיד ולהוביל בו שינויים נתקלו בחומה הבצורה הקבועה של האוליגרכיה הישראלית. היועץ המשפטי לממשלה מנע את האפשרות לסגור אותו לחלוטין, ובג”ץ שוקל לבטל את פיצולו. אם מישהו היה צריך סיבה נוספת להתנגד לעצם קיומו, הוא קיבל אותה היום.

משידור שנכפה על הציבור באמצעים דרקוניים ואנטי־דמוקרטיים שכאלה, לא יכול לצאת דבר טוב. לא לחופש הביטוי, לא לדמוקרטיה ולא לציבור.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

17 תגובות למאמר

 1. רק לפני כמה חודשים כתבתם מאמר דומה על התאגיד ואז הכותב שלו, באתר שלכם הלך לעבוד בתאגיד.

 2. השופט העליון שפוסק בסוגיית הפיצול בתאגיד הציבורי -חנן מלצר- היה בתפקידו האחרון לפני התמנותו לשופט=יועץ משפטי של מפלגת העבודה!!!אין מקריות בעתירה דווקא לפניו!אינני מטיל חס וחלילה ספק ביושרתו המקצועית שמתבטאת בהחלטותיו~!

  1. לגודל, בהחלט יהיו כאלה שכן יטילו ספק ביושרתו בנושא אם הוא מתקשר ליסודותיו הפוליטיים. וכבר היו דברים מעולם.

  1. כי מפלים את המזרחיים בתקשורת ובמשרד המשפטים (גופים שלמעשה לא ניתן “לגעת” בהם כי הם שולטים באכיפת (או אי אכיפת) החוק.

  2. מי מפלה את המזרחיים בתקשורת ובמשרד המשפטים? רינו צרור (טריפולי)? רינה מצליח (טוניסיה)? איילה חסון (מרוקו)? אמנון לוי (סוריה)? ניסים משעל (עיראק)? מני מזוז (טוניסיה)? אליהו מני (עיראק)?

 3. אתה סתם מגזים. היום הקשבתי להם והיו המון דמויות חדשות ומרעננות:
  אריה גולן קרן נויבך ואחרים

 4. נסיון להסביר את המצב לאדם שלא גדל פה נתקל בגבות מורמות, ובצדק”
  שורת המחץ של הכתבה. האזרחים אכן, בפועל בוחרים בין התחנה של הממשלה לתחנה של הצבא.
  יש משהו מאוד חזק אצלנו שהופך את זה לנורמאלי, ב’מדינת צבא’.
  ואנחנו כעת בשלב בו עלינו להיות חזקים דיינו כדי לעמוד בכוחות עצמנו.
  אבל יותר מזה, ושוב אני מגיעה לתחום החינוך: עלינו להיות, קודם כל, מספיק חזקים דעתניים ולראות את האמת נכונה, מבעד לכל, בכל מצב, גם אם התקשורת או כל כלי אחר, עדיין לא מספיק חזק לעמוד בכוחות עצמו. זה קשה מאוד.
  מעבר לפיתוח חשיבה בקורתית. בראש ובראשונה-פיתוח חשיבה. כאשר חושבים על מה שעושים, יש אפשרות גם לחשוב אחרת, היכן שצריך.

  יש מה להרחיב, אך אבחר שלא לעשות זאת כעת

 5. למה לתת רק חצאי עובדות. מה זאת אומרת שרק התקשורת והברנז’ה התגייסה? ומה עם ארדן שקידם את השידור הציבורי במתכונת של ה BBC (אני מניח עם עמדה פחות אנטי ישראלית)? ומה עם ראש הממשלה נתניהו שדיבר על הצורך לשמור על רשות השידור ולא פותח את שוק התקשורת לשחקנים חדשים למרות שהוא בשלטון כבר 9 שנים?
  אפשר וצריך לבוא בטענות על כל מונפול שמנסה למנוע תחרות, אבל צריך גם להכין תשתית כדי ששחקנים חדשים יכנסו למערכת. עד אז זה נראה שזה מריבה פשוט בין אליטות מי תשדר מה.

 6. פשוט סתומה! חסרת פרופורציות…מחפשת כותרות…

 7. יש לחסל את בג״צ במתכונתו הנוכחית ועד שזה יקרה הסמאל ימשיך לשדר לכם את התעמולה שלו. בתלמוד שמו של השטן הוא סמאל כידוע ולא בכדי! הגיב:

  לא יעזור שום דבר כל עוד בג״צ שהוא המתרס של השמאל באמצעות שמאלנים שבחרו את עצמם בעצמם לשבת שם ולנהל את הפוליטיקה שלהם במקום בכנסת בבג״צ ובכל תמנון הייעוץ המשפטי שבוחש בקרבי הממשלה הכנסת והמדינה כבתוך שלו – ימשיך להתקיים במתכונתו הערמומית ג
  ונבת השלטון באפלה.

  כל עוד לא יהיה פה מנהיג נחוש וחזק שיקבל מספיק מנדטים ולא יפחד מהשמאל, ימשיך השמאל שאיבד כוחו בכנסת והעתיק פעילותו לבג״צ כדברי פרופ׳ מאוטנר, לנטרל את הממשלה והכנסת ונבחרי הציבור יכולים לשכוח משלטון. השלטון היחידי פה הוא של השמאל והשמאל הקיצוני ושלא יספרו לכם אחרת. אין פה משהו אחר. הכל רמיה ועבודה ערמומית בעיני הציבור בנוסח של שודד הים המשפטי אהרון ברק ומעשיו.

  יש לחסל את בג״צ במתכונתו הנוכחית ואת השופטים תבחרנה אך ורק ממשלות ישראל המתחלפות ורק לאחר שימוע עומק בכנסת במהלכו יתברר במי צריך לבחור כשנדע את עמדותיו בנוגע למדינה יהודית, לזכותנו הבלעדית על הארץ, להיותה של השפה עברית השפה הרישמית היחידה בה, להיסטוריה של עמנו ולתנ״ך ולבטל את הועדה לדילים מסריחים ואפלים הנקראית הועדה לבחירת שופטים בראשות שלושה מהשמאלנים הללו שבוחרים את עצמם בעצמם.

  כל עוד בג״צ ישלוט, לא יהיה שינוי ואנחנו נהיה הכלבים שנובחים לחינם בעוד שיירת הסמאל המחסלת את מדינת היהודים צעד צעד באמצעות שיטות נלוזות ופסיקות הזויות ומסוכנות תמשיך לעבור כאילו העם היהודי במדינת היהודים זה אוויר. בג״צ הוא מתרס ההגנה על כל מעשי הרשע הללו של הקרן החדשה ואירגוני המימון הזר והשיטנה והחבלה התקשורתית המתנהלת כאן באין מפריע על חשבון העם ונגדו.

  צריך לפעול. היללות הללו לא יעזרו.

  המהפיכה החוקתית הינה בסך הכל שם קוד סמוי למעשה של גניבת שלטון באופן לא חוקי וסמוי כפי שמסבירים זאת רבים ומצויינים מבין בכירי עולם המשפט כפרופ׳ מאוטנר, פרופ׳ דיסקין, ורבים רבים נוספים.

 8. ראיתי אתמול את שידורי התאגיד בטלויזיה זה הזכיר לי את ערוץ 2 לדעתי אין צורך בשני ערוצים זהים.

 9. וצריך לציין ובגדול: זה עוד כשלון קולוסלי של הימין בכלל והליכוד בפרט. 40 שנה ועוד לא למדנו מה זה ל-ש-ל-ו-ט . למרות שהיה לנו ממי ללמוד

 10. הכל נכון, אבל העיקר חסר מן הספר: שתיקתו והתרפסותו של ביבי בפני החונטה המשפטית, לא תשמעו ממנו אף מילה נגדה גם אחרי שהיא דרסה אותו וניגבה בו את הרגליים בפרשת התאגיד. ובשתיקתו, ביבי נותן לגיטימציה ציבורית להמשך שלטון האימים של החונטה המשפטית.

  גרוע מכך, ביבי כידוע לא מסתפק בשתיקה אלא גם מטרפד באופן פעיל כל יוזמת חקיקה שמטרתה להחליש את שלטון החונטה המשפטית, וכזכור גם התרברב בכך בקולו בראיון לערוץ הכנסת לפני כמה שנים.

  1. הנחיה קבועה של הקרן החדשה לישראל לטוקבקיסטים מטעמה: כשאתם שופכים רפש על נתניהו תתחזו לאנשי ימין, הימנים טיפשים מדי בשביל להבין את הטריק הזה.