תדהמה במגזר: העיתונאים הדתיים-לאומיים מעדיפים את שקד וסמוטריץ על פני בנט

המכה שספג יו"ר הבית היהודי בסקר הפנימי של העיתונאים הדתיים, משקפת את האכזבה הציבורית מהמנהיג שהבטיח להיאבק בשמאל, אך מוביל את המגזר שוב ושוב לקרבות אבודים מול מפלגת השלטון

סקר מפתיע. השרים בנט ושקד. צילום: ישראל שלם /פלאש90

משאל שנערך בקרב 66 עיתונאים דתיים לאומיים העובדים במגוון כלי תקשורת העלה ממצאים מפתיעים בכל הנוגע לפופולריות של יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, בקרב מי שמתווכים את פעילותו ודעותיו מציבור הבית שלו.

במשאל הגיבו המשיבים לשתי שאלות. האחת, מי לדעתם המתאים ביותר להיות ראש ממשלה בעידן שלאחר נתניהו; השנייה, עד כמה הם מרוצים מחברי הכנסת הדתיים (כולל איילת שקד). בשתי השאלות יו"ר הבית היהודי בנט לא זכה במרב הקולות.

בנוגע לשאלת החלפת נתניהו – שאלה תיאורטית כרגע, שהמענה עליה בבוא הזמן תלוי בגורמים רבים שאינם ידועים כעת –  עקפה השרה שקד את היו"ר בנט וזכתה ב-26 אחוז מהקולות, לעומת 24 אחוז בלבד לבנט. הבא אחריהם הוא גדעון סער, עם 21 אחוז, שמשקיע מזמנו בקשר עם עיתונאי הקבוצה בחוגי בית ומפגשים שונים.

אך את המכה הקשה ספג בנט בשאלה השנייה – עד כמה מרוצים עיתונאי הבית מתפקודו של הנציג הפוליטי הבכיר ביותר שלהם. מתברר שבנט, עם ממוצע של 3.53 נקודות מתוך 5, מפסיד לא רק לשקד המובילה את הטבלה עם 4.47 נקודות, אלא גם לחבר הכנסת סמוטריץ' (3.56). בנט, המכהן כשר בכיר בממשלה, רק מעט יותר פופולרי מחברי הכנסת אלקין (3.48) ואדלשטיין (3.38) מהליכוד, ולא רחוק ממועלם (3.33) וגליק (3.23).

קרדיט לגרפים: משרוקית דיגיטל

כיצד ניתן להסביר את הנתונים הללו?

הרשו לי להציע השערה. בנט ושקד יושבים על משבצת דומה בכנסת – נציגי מפלגת המגזר, השואפים להוביל מדיניות לאומית לוחמנית ותקיפה. באתר זה ביקרנו את שני השרים על התנהלותם במשרדיהם, ועל כך שאינם מספקים את הסחורה שאותה הבטיחו, ותחת עינם הפקוחה ממשיך השמאל הקיצוני לשלוט ולקבוע את סדר היום.

אלא שיש הבדל מהותי בין השניים. בעוד ששקד מנהלת מאבקים מתוקשרים על בסיס קבוע עם מוקדי הכוח הפקידותיים שבמשרדה, בנט בחר לעבוד עם המערכת ולנסות להוביל בה מהלכים "בשיתוף פעולה" עם הגורמים השמאליים במשרד ומחוצה לו.

שקד נלחמת אפוא את המלחמות האסטרטגיות הנכונות, אך נכשלת טקטית בסימון המטרות ובקצירת ההישגים. לעומת זאת, בנט בחר לוותר על המלחמות והפקיר את הזירה כולה לטייס האוטומטי של הפקידות והביורוקרטיה. שקד אולי שגתה בבחירת השופטים שלה, טעתה בביטול הרפורמה בלשכה, ולא ממנפת נכון את הכוח הציבורי שבידה, אך היא מגלה נחישות ואומץ לצאת נגד בכירי משרדה ולחטוף על כך אש בתקשורת.

התנהלות דומה מאפיינת את הפוליטיקה של סמוטריץ'. ה"טובים" וה"רעים" בעיניו ברורים כשמש, והוא לא מהסס לתקוף את השמאל ולספוג על כך ביקורת חריפה (אם כי השתתפותו לאחרונה בכנס הקרן החדשה ועיתון הארץ מעידה אולי על שינוי כיוון לא מבורך).

הפוליטיקה של בנט הפוכה. חישבו על כך: מתי בפעם האחרונה שמעתם על עימות בין שר החינוך בנט לפקיד בכיר במשרדו? מתי יצא השר לקרב צודק נגד המנגנון המסואב של משרד החינוך? מתי הוא הגן בתוקף על איזון בתכנים והוצאת תכני שמאל מובהקים? קמפיינים מתוקשרים יש, יוזמות ו"מהפכות" שונות יש למכביר, אך במה זה שונה מכל שר אחר בכל ממשלה שהיא? בתקופת בנט, מועמדת שעמדותיה השמאליות והתנהלותה הכוחנית כבר פורסמו קיבלה קביעות בתפקיד הבכיר ביותר במקצוע האזרחות .

מצביעי הימין מצפים לרוח אחרת, ולשינוי מעמיק של מוקדי הכוח במדינה. אבל בנט שומר על שקט תעשייתי במשרדו, ואת העימותים והמלחמות שלו הוא מנהל מול ראש הממשלה ומפלגת השלטון. יש לזה אולי אפקטיביות מסוימת בתור קמפיין בחירות, אבל בהתנהלות היומיומית בממשלה מצפים משר בכיר לנהוג אחרת.

הציבור – אם לשפוט לפי הצבעות העיתונאים הדתיים לפחות – מבין דבר או שניים. הוא מעריך אומץ ונחישות, וסולד מהתחמקות מאחריות ומהמאבקים הפנימיים שבנט כופה על מחנה הימין.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

20 תגובות למאמר

 1. תראו כשבנט מדבר לא ברור איפה מסתיים בנט ומתחיל יועץ התקשורת קליגהופט. כנ"ל לגבי אראל מרגלית הבבואה של בנט משמאל.
  לדעתי לבנט יש פוטנציאל עצום אבל ברגע שהוא נתן יד חופשית ליועץ התקשורת שלו, כבר לא ברור איפה מתחיל בנט ואיפה מתחילה הדמות התקשורתית שלו, ומעל הכל איפה היא מסתיימת.

 2. הכותרת היתה צריכה להיות:"תדהמה במגזר-14% מהעיתונאים הדתיים-לאומיים היו רוצים לראות את לפיד כראש ממשלה"

  1. לפי הכתבה, הסקר נערך בקרב 66 עיתונאים דתיים. 14% מ-66 זה 9. כלומר יש תשעה עיתונאים דתיים (סליחה, עיתונאים עם כיפה) שרוצים לראות את יאיר לפי כראש ממשלה. זה לא כל כך מדהים לדעתי. אני חושב שאם היתה מתפרסמת רשימת משתתפי הסקר אפשר היה לנחש מי הם.

 3. נראה שלפי דעתך שר החינוך בכלל לא אמור לדאוג לחינוך – כל מרצו צריך לפנות לפיטורי שמאלנים ושינוי תוכניות לימודים

 4. הוא זוקף לחובת איילת שקד את הרפורמות שלא התממשו, אבל שוכח את האשם האמיתי: ביבי נתניהו שהודיע מראש שימנע מאיילת שקד לעשות רפורמות במשרד המשפטים

 5. עוד בשנת 2011 שהתקשורת הציגה את בנט כמוסליני הבא אני ידעתי את האמת, מדובר באדם לא רציני שמשנה דעותיו כזיקית, מעולם לא החזקתי ממנו. איילת שקד להבדיל עושה רושם מעולה, הלוואי שהיא תחליף את נתניהו עוד 20 שנה ולא צמד חמד בנט/לפיד (מחק את האופציה הגרועה)

 6. בנט לא נראה ימין אמיתי. גם לפי כתובת מגורים, גם לפי כל מיני סימנים , כמו הופעה בכנס הארץ למרות מה שכתבתם באתרכם וגם אהבת תשקורת כלפיו מדליקה אור אדום חזק. הוא איש שיודע לקדם את עצמו. גם שקד. זה שהוא נותן גז בלמידה מתמטיקה אהבתי. בצד שני בית היהודי עמוק משמאל חברתי.

 7. נו באמת.. הגזמתם.. תדהמה במגזר.. כולה 64 עיתונאים.. לקחתם את רחוק מידי.

 8. שקד ובנט חד הם ושניהם מריונטות של השמאל. הם לא עושים שום דבר לטובת המחנה הדתי-לאומי אלא רק מחזקים את השמאל ואחרי כל צעד שהם עושים לחיזוק השמאל, אחד ממנהיגי השמאל תוקף אותם על איזו אמירה "לאומנית" כביכול שלהם – וזאת כדי לעזור להם להמשיך למכור לבוחריהם התמימים את התדמית הלאומית שלהם:

  http://rotter.net/forum/scoops1/389753.shtml

  http://rotter.net/forum/scoops1/382749.shtml

  http://rotter.net/forum/scoops1/371219.shtml

  http://www.news1.co.il/Archive/002-D-118475-00.html

 9. גם כן חדשות. 66 עיתונאים זה בקושי מדגם מייצג של העיתונאים הדתיים, שלא לדבר על הציבור הדתי. מה גם, שכאשר בוחרים עיתונאים, די קל לדעת מראש מה הכיוון של רובם, ככה שמי שהיה רוצה יכול היה לבחור 66 עיתונאים אחרים ולקבל תוצאות אחרות.

  בקיצור, ברנז'אות במירעה: עיתונאים מדברים עם החברים שלהם ועושים מזה כותרות.

 10. בנט הוא כוכב ומהפכן, וכל כוכב כאשר הזוהר הולך וההצלחה מתדרדרת אז ישנו תהליך של רצון למשהו חדש. בנט בא ועשה מהפכה שהוא רוצה להנהיג את העם, והוא הצליח להתחיל את המהפכה ובמקום מפלגה קטנה הוא הביא קהלים חדשים, אבל בסופו של יום אותם נסקרים שואלים את עצמם האם בנט יכול להמשיך במהפכה והם לא מאמינים שבסופו של דבר בנט הדתי יצליח להביא קהלים חדשים עקב הכיפה, ולכן הם חושבים ששקד שהיא חילונית והיא לא צריכה לתרץ את עצמה על כל דבר (למרות שהתשקורת לא יעשו לה הנחות ) היא תצליח יותר ולכן הרצון בה מכוון יותר שהיא תצליח להביא יותר קולות ולא בגלל שבנט לא כשיר.

 11. ב"ה
  הדברים נכונים. בנט נותן לרפורמים ודומיהם להשתולל בלימודי היהדות במשרד החינוך,
  כך שהקרן החדשה חוגגת שם. זה לא יאומן שהימין בשלטון, והקרן החדשה מחנכת את ילדי ישראל.במיוחד בתחום עיצוב התודעה והזהות היהודית ישראלית.
  קישור: https://drive.google.com/open?id=0B1UTjneiIqMpdS1kaHA2Wk1kSms

 12. א. זה לא בהכרח קשור למעשיו או מחדליו של בנט. קיימת נטייה אנושית לחוסר שביעות רצון מהמציאות באשר היא, ושאיפה ש"משהו חדש יתחיל" (אירוני משהו).
  ב. מתי יערכו סקר דומה בקרב הרופאים הדתיים, או השרברבים הדתיים?

  1. חחח אהבתי.
   אם אין כסף אפשר סקר של הרופאים והשרברבים הדתיים.
   שישקף את כל המגזר.

 13. כולם במשרד החינוך יודעים. לא היו ימים טובים לפקידות כימי בנט. המפוחד מהפקידות, מכור למהלכים פופולריים ובעיקר לא מבין מהחיים שלו.

 14. וואו העיתונאים הדתיים לאומיים יענו הכתבים של אתר מידה. תגידו שאתם מעדיפים את שקד וסמוטריץ׳ וזהו. בנט ראש מפלגה של כל ישראל.

 15. אין לכם במה לעסוק חוץ מהשטויות הללו? מה זה אומר שחבורה של 66 אנשים חושבת משהו. זה חדשות? זה סקר? זה סתם קשקוש. חבל שאתר רציני כמוכם מבזבז את האשראי המקצועי שלו על שטויות כאלה

  1. איך מזהים את הטוקבקיסטים של האופוזיציה? הם תמיד מגיעים בזוגות: אחד מגיע כדי לכתוב שהאתר הזה מתעסק בשטויות והשני מגיע כדי להסכים "לגמרי" עם דעתו של הראשון. איך מזהים את כאב הראש שהאתר הזה גורם לאופוזיציה? לפי כמות הטוקבקיסטים שלו שמגיעים בזוגות.