מחקר חדש: התקשורת האמריקנית אובססיבית ומוטה נגד טראמפ

מכון מחקר אמריקני: רשתות הטלוויזיה בארה”ב הקדישו זמן סיקור ל’יחסי טראמפ-רוסיה’ באלפי אחוזים יותר לעומת נושאי ליבה כמו המלחמה בטרור. במקביל, בכירים ב-CNN הודו ב”ציד מכשפות” נגד הנשיא

התקשורת סימנה אותו; טראמפ. צילום מסך.

טענותיו של הנשיא טראמפ כי כלי התקשורת המרכזיים בארה”ב מסקרים באופן מוטה ואובססיבי את הקשרים לכאורה בינו ובין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין זוכות כעת לרוח גבית. לפי מחקר של מכון אמריקני העוסק בחקר התקשורת שפורסם בימים האחרונים, למעלה ממחצית (55 אחוז) הדיווחים בתוכניות האקטואליה השונות בטלוויזיה האמריקנית על תקופת נשיאותו של טראמפ, עסקו בחקירת התערבותה לכאורה של רוסיה בבחירות האחרונות לנשיאות.

המחקר בחן 364 דיווחים הנוגעים לממשל טראמפ, בהיקף של 640 דקות, שפורסמו בחודש וחצי האחרונים – מאז מונה רוברט מולר ב-17 במאי לתובע מיוחד לבחינת הקשרים לכאורה בין אנשי טראמפ לקרמלין. ממצאי המחקר העלו כי העיסוק בנושא הרוסי האפיל על סיקור נושאי הליבה שבהם עוסק הממשל בשיעורים גבוהים במיוחד – פי 20 מסיקור תוכנית הבריאות החדשה שמבקש טראמפ לקדם, פי 100 מתוכניותיו לשיפור התשתיות במדינה ופי 450 (!) מהרפורמה במסים שמתכנן הבית הלבן. לשם השוואה, בעוד שהתקשורת האמריקנית ניצלה 353 דקות שידור לנושא הרוסי, היא הקדישה 29 דקות בלבד למאבק של הממשל החדש בדאעש וביתר ארגוני הטרור של האסלאם הקיצוני.

תכנית הערב של רשת ABC, “חדשות העולם”, הייתה האובססיבית ביותר, כשהקדישה ל’יחסי טראמפ-פוטין’ 63 אחוז מזמן השידור שלה שנגע לממשל החדש. תוכניות הדגל של ABC ו-CBS, שתי רשתות אחרות הנחשבות לעוינות לנשיא, נמצאות במקום השני והשלישי ברשימה.

המחקר גם מצא כי יותר משליש מהדיווחים על הנושא הרוסי התבססו על מקורות אנונימיים. לעתים, ההישענות על אותם ‘מקורות אנונימיים’ הובילה לדיווחים שהתבררו בהמשך כמנותקים מהמציאות. כך למשל, רשת CNN דיווחה מפי “מקור ב-FBI” כי בעדותו הצפויה בסנאט יפריך ג’יימס קומי את הטענה של טראמפ כי ראש ה-FBI לשעבר אמר לו במספר הזדמנויות כי אינו מצוי תחת חקירה. בפועל, קומי העיד בדיוק להפך, והרשת נאלצה לפרסם תיקון בולט באתר שלה על הדיווח השגוי.

בשבוע שעבר התפטרו שלושה עיתונאים של CNN עקב מעורבותם בכתבה נגד הנשיא טראמפ שהתבררה כמומצאת. הכתבה עסקה בחקירה המתקיימת לכאורה בסנאט בנוגע לפגישה שנערכה לפני השבעת טראמפ כנשיא, בין מקורבו אנתוני סקרמוצ’י ובין יושב ראש של קרן השקעות רוסית. במציאות, סקרמוצ’י לא נכח בפגישה. עיתונאי הרשת שהיו מעורבים בכתבה התפטרו, ו-CNN התנצלה על הפרסום השגוי בפני מקורבו של טראמפ והסירה את הכתבה מהרשת.

גוף תקשורת מרכזי נוסף הנחשב עוין לטראמפ ושנאלץ בימים האחרונים לפרסם ‘תיקון’ לידיעה לא מהימנה שהתבססה על מקורות אנונימיים, הוא ‘ניו יורק טיימס’. בידיעה שפרסם העיתון בשבוע שעבר נכתב כי כלל 17 סוכנויות המודיעין האמריקניות משוכנעות כי רוסיה ניסתה להתערב בבחירות לנשיאות. הדיווח היה שגוי, ובפועל רק ארבע סוכנויות גרסו כי הרוסים ניסו לסייע לטראמפ במירוץ מול הילרי קלינטון. “לא כל 17 הסוכנויות היו שותפות להערכה זו”, נכתב בתיקון שפרסם העיתון.

כזכור, בשימוע בפני הסנאט שנערך לפני כחודש הודה קומי כי הדליף ל’ניו יורק טיימס’ את מזכרי שיחותיו עם טראמפ על מנת להשיג את מינוי התובע המיוחד מולר לחקירת המעורבות הרוסית. קומי פוטר מתפקידו כראש ה-FBI על ידי טראמפ במאי האחרון.

“כל הנושא הרוסי הוא בולשיט”

הסיקור המוטה והחד-צדדי של הקשרים לכאורה בין ממשל טראמפ לרוסיה מדרדר את מידת האמון של הציבור האמריקני בכלי התקשורת המרכזיים לשפל חסר תקדים. מסקר שנערך לאחרונה על ידי מכון המחקר ‘ראסמוסן’ עולה כי יותר ממחצית מאזרחי ארה”ב חושבים שהעיתונאים האמריקנים מוטים נגד הנשיא. נתון זה נוסק ל-76 אחוז כאשר הנשאלים הם מצביעים רפובליקנים.

תחושת המיאוס מכלי התקשורת המרכזיים נשענת בין היתר גם על מחקר של אוניברסיטת הרווארד עליו דווח ב’מידה’, ושגילה כי טראמפ קיבל ב-100 ימיו הראשונים בתפקיד סיקור שלילי בשיעור של 80 אחוז, פי שניים מאובמה.

תחושה זו זכתה לביסוס לאחרונה בעקבות התחקיר המקיף של ‘פרויקט וריטאס’, גוף תקשורת עצמאי, על רשת CNN. במסגרת התחקיר תועדו במצלמה נסתרת בכירים ב-CNN כשהם מודים כי הסיקור האובססיבי של הרשת את יחסי טראמפ ורוסיה אינו נשען על עובדות ממשיות, אלא מוּנע משילוב של איבה עזה לנשיא ומשיקולי רייטינג.

“כרגע זה בעיקר בולשיט”, הודה ג’ון בוניפילד, מפיק בכיר ב-CNN, ביחס למעורבות הרוסית. בוניפילד אף התגאה בכך ש”הרייטינג שלנו גבוה מאוד” בעקבות סיקור יחסי טראמפ-פוטין, ואישר כי חברי המערכת ב-CNN “היו רוצים לראות את טראמפ נזרק מהבית הלבן… טראמפ צודק כשהוא טוען כי מנהלים נגדו ציד מכשפות. אין שום הוכחה שהוא ביצע פשע”.

בחלק אחר של התחקיר הודה הפרשן הבכיר של CNN, ואן ג’ונס, כי המעורבות הרוסית בבחירות היא בגדר “שום כלום”. הצהרה זו מנוגדת לחלוטין לאמירה פומבית של ג’ונס עצמו בזמן שידור, ולפיה רוסיה “תקפה את ארה”ב” במהלך הבחירות האחרונות לנשיאות. מפיק בכיר נוסף ברשת כינה את ציבור הבוחרים האמריקני “מטומטמים ביותר”, והודה כי CNN נוטה באופן מובהק לשמאל הפוליטי.

 

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

17 תגובות למאמר

 1. גלעד, תעשה שעורי בית… “מכון המחקר” הוא לא מכון אובייקטיבי. The Media Research Center (MRC) is a politically conservative content analysis organization based in Reston, Virginia, founded in 1987 by activist L. Brent Bozell III.[1] Its stated mission is to “prove—through sound scientific research—that liberal bias in the media does exist and undermines traditional American values.

 2. ברור שהיא מוטה נגד טראמפ. כי הוא גרוע. כי הוא בושה לעצמו, לאמריקאים, ולאנושות.
  הייתם רוצים שהיא תהיה ״מאוזנת״ ו״פוליטיקלי קורקט״ לגבי האסון המהלך הזה?

  1. אכן עולם הפוך. נשיא שדואג לעמו, שצמצם תוך כמה חודשים את כמות המסתננים ממכסיקו ביותר מ – 65%, שמחדש את עוצמתה של ארצו בזירה הבינלאומית ושעיקר מרצו מוקדש ליצירת ג’ובים חדשים, נחשב לאסון ולחרפה. ולמה? מפני שהוא מעליב את התקשורת, ולא שותק כאשר היא תוקפת, מכפישה ומעליבה אותו. ממש לא יפה מצידו.
   ולעומתו הלא-נשיא אובמה, שכל מורשתו היא ג’נוסייד במזרח התיכון, הסכם אווילי ונפשע עם איראן, שחיזק את מעצמת הטרור הזו תמורת מילים יפות והרבה הרבה כלום, וחוק בריאות חולה, שלא עובד ומאיים לגרור את המדינה לפשיטת רגל, נחשב לעילוי ולמשיח. ולמה? מפני שהתקשורת יצרה לו דימוי של “האינטלקטואל הקולי”, וכיסתה על כל אינספור מחדליו, ועל כך שחלק ניכר מזמנו העביר על מגרש הגולף – כנראה בניסיון כושל להפוך לטייגר וודס מספר שתיים.
   מה אפשר להגיד? כנראה חז”ל צדקו כשקראו לעולמנו “עולם השקר”.

  2. רק בושה לאנושות? טראמפ הוא בושה לכל הגלקסיה. אי.טי בוכה כל לילה לפני השינה בגללו. והקלינגונים בכלל בטראומה. ומה שהכי נורא זה שאם טראמפ ישיג פשרה והסדר עם פוטין, הוא עוד עלול אפילו למנוע את פריצתה של מלחמת העולם, שאובמה, קרי וקלינטון עבדו עליה כל כך קשה, ואז מה נעשה?

 3. עם טראמפ זה או שאתה נדהם כל פעם מחדש מרמות הטימטום הטהור שהאדם הזה מסוגל לזקק, או שהוא הדוצ’ה שלך. מסכנים הילדים שנולדים ומתבגרים לתוך עולם שבו רפה שכל כמו טראמפ יכול לעמוד בראש מעצמה.

  1. אמריקה חוזרת לעצמה וכל מני מינים ומלשינים שכמותך זועמים על כך.

  2. עם אובמה, או שנדהמת מכמות ההרס והחורבן שהיצור ההוא הצליח לזרוע בכל חלקה טובה, או שהוא היה המשיח שלך. מסכנים הילדים שמוחם נשטף להעריץ את החלאה ההיא, המועמד מג’קרטה, שכהונתו כנשיא הייתה ליקוי מאורות של האומה האמריקנית ואחת משעותיה העלובות והנירפות ביותר.

  3. אני ממש לא מעריץ של אובמה, אבל לפחות הוא לא היה אידיוט. אם כהונתו של אובמה הייתה ליקוי מאורות כהונתו של טראמפ זה רצח אמריקה.

 4. האמריקאים מטורללים לגמרי. עסוקים כל היום במלחמות והשמצות. הערבים סביבנו נלחמים בינהם במלחמות אינסופיות. האם אנחנו נפלנו על הראש לתת לאמריקאים או לערבים להכתיב לנו את גורלינו במדינתנו הקטנה? להכתיב לנו תנאים, משא ומתן שהולך לשום מקום, הגבלת יכולת הלחימה בטרור ועצירת בנייה יהודית בזמן שפלשתינים פןלשים לכל אדמה ריקה. גם לנו יש מלחמות פנימיות. בואו נתנהג כמו מדינה ריבונית ואחראית ונפעל אך ורק לפי מה שטוב ליהודים ולא מה טוב לאמריקאים או לערבים.

 5. לא מפתיע,ובישראל זה גרוע עוד יותר,כאן לא מפטרים עיתונאים שקרנים אלא ממשיכים להעסיק אותם ומצפצפים על האמת ועל העם!

 6. למה לא פרסמתם את הסרטונים עצם של פרויקט וריטאס? הייתם עושים תרגום לעברית על הדרך.
  הייתי עושה דבר כזה בעצמי אבל זה לא כאילו יש לי פלטפורמה כמו שלכם.

  לא נשכח שערוץ 2 עשה יד אחת עם השקרנים מהCNN בזמן הבחירות, לא נשכח גם ששידרו לנו את כל השקר הזה של “רוסיה” בשידור חי בYNET אבל משום מה הם לא צייצו מילה לגבי מה שנחשף בפרויקט וריטאס.

  FAKE NEWS, או בעברית צחה: תשקורת!

 7. מאוד דומה למה שקורה אצלנו בישראל רק ששם עיתונאים נוכלים מתפטרים. אצלנו לא.

 8. כמובן שקניית בחירות אינה נושא עיקרי כשהקונה הוא לאומן והמוכר לאומן גם כן (אני מקווה שהימנים באתר יבינו סרקזם)