המחבל הרוצח מחלמיש עומד להיות מיליונר

‘מבט לתקשורת פלסטינית’: הרשות הפלסטינית תחלק השנה מעל ל-1.2 מיליארד שקלים למחבלים ולבני משפחותיהם – גידול חד לעומת 2016. שיאני השכר: רוצחי תינוקות, נשים וקשישים

המיליונר החדש | צילום: פייסבוק

4.3 מיליון שקל. זה הסכום שצפוי לקבל המחבל מחלמיש כמשכורת מהרשות הפלסטינית. כך עולה מספר התקציב של הרשות הפלסטינית, אשר תקציר שלו פורסם באתר של מכון המחקר ‘מבט לתקשורת פלסטינית’. מהנתונים עולה כי המחבל צפוי לקבל מהרשות שכר בגובה 12 אלף שקלים בחודש. אם ייכלא המחבל ל-30 שנה, השכר יצטבר לסכום האמור.

מהדו”ח עולה כי מאמצי ממשל טראמפ ללחוץ על אבו מאזן לצמצם את התמיכה בטרור לא נשאו פרי, והרשות אף מגבירה את תמיכתה במחבלים.

סכום הקצבאות הכולל שתשלם השנה הרשות למחבלים ולבני משפחותיהם עומד על למעלה מ-1.2 מיליארד שקלים. מדובר על גידול חד לעומת הסכומים ששולמו על ידי הרשות ב-2016 – בשיעורים של 13 אחוזים למחבלים הכלואים בבתי הכלא הישראלים; ו-4 אחוזים למשפחות מחבלים שנהרגו במהלך ביצוע פיגוע. בסיכום הכולל, 6,300 פלסטינים היושבים בבתי הכלא בישראל מקבלים משכורות מהרשות בסכום של 550 מיליון שקלים; בעוד שקרוב ל-27 אלף משפחות של מחבלים שנהרגו במהלך ביצוע פיגועים נהנות מקצבאות בגובה 687 מיליון שקלים.

המשכורות למחבלים-אסירים ולבני משפחותיהם משולמות על ידי הרשות לפי ‘סולם דם’, שבמסגרתו סכום הקצבה עולה ככל שהמחבל מרצה עונש מאסר ארוך יותר בבית הסוהר. המשמעות היא שאבו מאזן ואנשיו קושרים ישירות בין ביצוע פיגועי טרור לרווחה כלכלית ובכך מייצרים לפלסטינים תמריץ של ממש לרצוח כמה שיותר יהודים.

לדוגמה, פלסטיני שביצע עבירה ‘קלה’ כמו זריקת אבנים ללא נפגעים ומרצה בכלא הישראלי 4-0 שנים יקבל מהרשות 1,400 שקלים בלבד על כל חודש בו ישהה בבית הסוהר. פלסטיני המרצה 20-15 שנים משלשל לכיסו כ-7,000 שקלים לחודש, ומי שנגזרו עליו עד 30 שנות מאסר יתוגמל במשכורת חודשית של עשרת אלפים שקלים מידי הרשות. הרף העליון ביותר של ‘סולם הדם’ שמור למחבלים המרצים 30 שנה ומעלה – העונש שצפוי להיגזר על המחבל שביצע את הפיגוע בחלמיש. אסירים אלו, הזוכים לקצבה של 12 אלף שקלים לחודש, מרצים בחלקם הגדול מאסרי עולם על חלקם בפיגועי הטרור המחרידים ביותר שזכורים מהשנים האחרונות: טבח חמשת בני משפחת פוגל באיתמר, רצח שישה מתפללים בבית כנסת בהר נוף, דקירתה למוות של הילדה הלל אריאלי יפה ז”ל מקרית ארבע, רציחתה של דפנה מאיר ז”ל מעתניאל וכעת גם הפיגוע בחלמיש נכנס לרשימה מחרידה זו.

ערבים ישראלים שווים יותר

במידה והמחבל נהרג במהלך ביצוע הפיגוע מקבלת משפחתו תשלום חד-פעמי של 6,000 שקלים. בנוסף, זוכה המשפחה לקצבה חודשית של 1,400 שקלים, כשהסכום גדל בהלימה למספר נשותיו וילדיו של המחבל ההרוג. על כל אישה לה הוא נשוי, מקבל המחבל 400-300 שקלים לחודש ועל כל ילד נוסף 50 שקלים.

ההנחה כי תשלומי הרשות הפלסטינית למחבלים מעודדים טרור זוכה גם להוכחה בשטח. לאחרונה פרסם ‘מבט לתקשורת פלסטינית’ תמלול חקירה של מחבל שנעצר אחרי ניסיון כושל לרצוח ישראלים בפיגוע דריסה בבית חגי ב-2014. בחקירתו, הודה המחבל, ח’אלד רג’וב, כי המניע שלו לפיגוע היה ש”משפחתי תקבל כסף” מהרשות הפלסטינית “ותחיה ברווחה”. לדברי המחבל, “הכי טוב להרוג חיילים; כך גם יש להם נשק, והם יירו בי ויהרגו אותי. אבל אם לא יתאפשר לי להרוג חיילים, אני אנסה מתנחלים… העיקר שאמות ושיהרגו אותי, כדי שילדיי יקבלו קצבה ויחיו מרוצים.”

הרשות הפלסטינית לא מסתפקת בעידוד תושבי יו”ש הערבים לבצע פיגועי טרור, אלא גם מדרבנת את ערביי מזרח ירושלים ובייחוד את ערביי ישראל לצאת ולרצוח יהודים.

לפי ספר התקציב של הרשות, משפחות מחבלים תושבי ירושלים או אזרחי מדינת ישראל שייהרגו במהלך ביצוע פיגוע ייהנו מתוספת של 300 שקלים לחודש לעומת משפחת מחבל הרוג מיהודה ושומרון. לדוגמה, משפחות המחבלים מאום אל פאחם שרצחו שני שוטרים בהר הבית ביום שישי שעבר ומשפחת המחבל מג’בל מוכבר שביצע את פיגוע הדריסה בארמון הנציב לפני כחצי שנה, מתוגמלים בסכום גבוה יותר מאשר משפחתו של עבד אל-פתאח א-שריף, המחבל מחברון שנורה למוות על ידי אלאור אזריה לאחר שדקר חייל. במידה ומחבל ערבי-ישראלי נותר חי לאחר שביצע פיגוע ומרצה בשל מעשהו עונש מאסר בכלא ישראלי, המשכורת החודשית לה הוא יזכה מהרשות תהיה גבוהה ב-500 שקלים לעומת זו של אסיר-מחבל תושב הרשות, דוגמת זה שביצע את הפיגוע האחרון בחלמיש.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

20 תגובות למאמר

 1. האם ישראל לא יכולה לעשות דבר כדי למנוע זאת? או אולי לא רוצה לעשות דבר?

 2. ההתנהלות הטרוריסטית של הרשות אינה חדשה. מה שמעניין וכל אזרח ישראלי צריך לשאול את עצמו כיצד ממשלת הימין תומכת ומשתפת פעולה עם רשות זו. שיתופי פעולה בתחומים רבים כל כך ובמיוחד בכל מה שקשור לביטחון לאומי.
  ממשלת ישראל מפקידה את ביטחוננו בידי רשות פלסטינית שתומכת ישירות בכלכלת מחבלים ואיפה כל השרים והח”כים? לאן כולם נעלמו? זה ימין זה?

 3. “נהדר” … לעשות “שלום” ו/או לתת מדינה לצמאי דם יהודי/ישראלי ….
  התמימות והעיוורון האופפים חלק מהעם היהודי – בלתי נתפסת.
  אין ספור הוכחות ניתכות בפרצוף עמנו וכאילו כלום ….
  תשלום התלוי בעוצמת האכזריות כלפי יהודים/ישראלים מוכיחה את הבהמיות של אלה שנמצאים לצידנו ולא ברורה , לי לפחות , איפה נמצאת מלחמת החורמה כנגד התפיסה הזאת בכלל.

  שבוע טוב , חודש טובות ובשורות טובות לכל עם ישראל.

 4. מה עושים עם זה? מי מוביל מהלך לתעל את הדבר לפסים מעשיים של שינוי? איפה הקמפיין הגדול שכל כך מתבקש וכל כך חוצה מחנות?
  איפה המחאה החברתית האמיתית שצריכה לפרוץ כאן?
  מי מהקוראים ירים את הכפפה?

 5. לא מפתיע לראות שמרשימת העברות הכספים היורדת לפרטי פרטים נעלם הגיב:

  שם הבנק הישראלי המאפשר תשלומים אלו כתגמול לכל שחיטת יהודי בישראל

  1. הוא כבר 10 שנים בשלטון.
   כנראה שהוא לא יכול לשנות את זה….

 6. איני מצפה מהממשלה לעשות דבר.
  הממשלה במדינה חלשה.ובלתי החלטית.
  ועיניה תלויות מה יגידו.הערבים.האירופאים.האמריקאים.
  ולכן אין מה לצפות.
  מה שכן צריך האזרח הפשוט לעשות כפי יכולתו
  לאבטח את עצמו.במיוחד באיזורי עימות.
  האזרחים צריכים לדרוש מהממשלה.מיגון טוב יותר.
  שידרוג הגדרות.שידרוג האבטחה.ועליהם לערוך סיורים בישובים.להתקין סורגים ופלדלת.מסביב לכל בית להקים גדר.וכלב הגנה.וכן להצטייד בנשק.ונשק
  קר לכל אחד.מדובר באיזורים מסוכנים למדי.
  בכלל את נושא משמר האזרחי צריך לעודד ולשדרג.

 7. מקווה שביום מהימים ממשלת ישראל המושחתת תחליט על חיסול מחבלים וסייעניהם ומסיתים כולל בעלי ת.ז כחולה…
  מעניין כמה יקבלו מחסליהם של ראד סלח,אחמד טיבי,חנין זובי, ח’טיב ושאר חלאות…

 8. מידה כנגד מידה, ככל שהתקציבים לכפיה דתית בישראל עולים, ככה אלוהים מעניש אותנו עם הרוצחים הללו שהתקציב שלהם עולה.

  1. לך חפש תרופה להזיות במוח החולני שלך. מתוסכל חולני הזוי שמעודד כפיה חילונית ומזלזל בדם של אחים שלו לעם יום אחרי פיגוע. אין לך חלק במדינה הזאת ואין לך חלק בעם הזה סע מכאן לכל מקום אחר ועזוב אותנו בשקט.

 9. כבר כמה עשורים זאת המדיניות הרשמית של הרשות הפלסטינית. אין כאן משהו חדש שאנחנו לא יודעים. לא מבין על מה התרעומת פתאום.

 10. הכל בהסכמת ובאישור כל ממשלות ישראל מ1993 ועד היום כבר 24 שנה.

 11. אין שילטון בישראל. מי בדיוק רוצים שיטפל בהסתה ???
  ביבי סמרטוט
  שריו מושחתים במקרה הטוב
  השרות הציבורי מושחת, עצל, לא יעיל ולא שירותי.
  קציני הצבא הבכירים עסוקים בכסת”ח ע”ח חיי חייליו.
  משטרת חלם בורחת מעימות עם הטרור, הפדאיון המבצע גניבות ורוצח.

  שופטי ישראל מרחמים על האכזרים במקרה הטוב, מושחתים עם אג’נדה וכיס רחב במקרה הרע.
  בקיצור, לא פלא שיהודים נרצחים כתחביב בשעות הפנאי של ערביי יהודה ושומרון וכן הערבים עם תעודות הזהות.

 12. יש כמובן דרך פשוטה וקלה למנוע את זה: לקזז את הסכומים האלה מכספי המסים של העובדים הפלסטינים בישראל שמועברים לרשות.

 13. לגבי התשלומים לפלסטינים לדעתי אין מה לעשות. אבל לגבי התשלומים המועברים לתושבים הירושלמים ולאזרחים ישראלים האם לא ניתן לעקל סכומים אלה.?למשל הם גם מקבלים תשלומים שונים וקיצבאות מביטוח לאומי. האם אי אפשר לבטל תשלומים וקיצבאות אלה למשפחות המחבלים ?.