המסר מקיפול המגנומטרים: הטרור משתלם

את המאבטח מהשגרירות בירדן צריך היה להחזיר בנחישות, לא בהתרפסות וכניעה

סממן ריבונות. המגנומטרים בהר הבית | יונתן זינדל/פלאש90

הקבינט המדיני-ביטחוני החליט להסיר את גלאי המתכות וגם את המצלמות שהותקנו בשערי הר הבית, ואולי גם את אלו שהותקנו בשער האריות ובשערים האחרים של העיר העתיקה, אחרי רצח שני שוטרי משמר הגבול האיל שתאוי וכמיל שנאן. ההחלטה הייתה קשורה גם לשחרור מאבטח ישראלי בשגרירות ישראל בירדן, הנהנה מחסינות דיפלומטית, בעקבות שליחות של ראש השב”כ לירדן ומשא ומתן שניהל עם עמיתים בממלכה ההאשמית.

החלטת הקבינט מדברת על פיתוח אמצעים חכמים אחרים בסכום אגדי של 100 מיליון שקלים כדי להחליף את גלאי המתכות והמצלמות. אני מוכן להמר ששום דבר משמעותי לא יפותח בעתיד הנראה לעין, ושההחלטה על פיתוח האמצעים נועדה לזרות חול בעיני הציבור ולהשלותו כאילו יש לממשלה דרך לקיים את ריבונות ישראל בעיר העתיקה בכלל ובהר הבית בפרט.

אבל גם אם באורח נס יפותחו בתקופה הקרובה אמצעים חדשים ויעילים, הסיכוי שהצבתם תעבור בשלום הוא אפסי. מבחינת שונאי ישראל המוסלמים אין הבדל בין גלאי מתכת, מצלמה או כל מכשיר אחר: כל אמצעי כזה משמעותו ריבונות יהודית על הר הבית, מציאות המנוגדת לתפיסה האסלאמית הבסיסית שיהודי חייב לחיות כ”בן חסות” תחת רחמי האסלאם ולשלם מס גולגולת, כדי לקיים את המצווה המוסלמית להשפיל את היהודי, המופיעה בקוראן.

ללא ספק, ממשלת ישראל התקפלה ונסוגה בה מהחלטתה להפעיל אמצעי אבטחה בכניסות להר הבית. החל מהיום, רק יהודים ותיירים ייאלצו לעבור בדיקה משפילה כדי לוודא שאינם נושאים תפילין וסידור כשהם נכנסים להר. מוסלמים, שהוכיחו ב-14 ביולי שדווקא מפניהם יש להתגונן, ימשיכו להיכנס למקום הקדוש ללא בדיקה וללא בקרה ועם יכולת להבריח אמצעי לחימה. הלחצים הופעלו על ממשלת ישראל ממספר כיוונים: ערביי ישראל, תושבי השטחים, מדינות ערביות ומוסלמיות, מדינות אירופה וארה”ב.

משמעות ההתקפלות הישראלית מול הלחצים הללו חמורה מאוד. הכישלון הראשון היה העובדה שממשלת ישראל לא תיאמה את צעדיה עם הממשל האמריקני, ובעיקר עם ג’ייסון גרינבלט, השליח של טראמפ למזרח התיכון. הממשלה לא צפתה את גל ההתנגדות האסלאמי ולא הכינה מראש גיבוי אמריקני להצבת אמצעי האבטחה, שכל אמריקני מבין שהם מחויבי המציאות הטרוריסטית שהשתלטה על העולם המתורבת.

שונאי ישראל המוסלמים מקבלים עידוד אדיר מהחלטת הממשלה, והדרישות שהם יגישו למדינת ישראל בעתיד רק ילכו ויתגברו, כמו תיאבון המתגבר עם האוכל. הטרור, כך מתברר, משתלם. במקום להתמודד עם אתגרים ולנצח בהם את מבקשי רעתנו, מדינת ישראל מחפשת פתרונות קלים, מידיים וזמניים. עם ישראל עוד ישלם מחיר גבוה עבור “ההישג” הזמני של “הרגעת השטח”, שכלל לא בטוח שאכן יגיע.

הסרת אמצעי האבטחה הוכיחה שהמוסלמים ניצחו שוב את היהודים. פעם נוספת התברר שממשלת ישראל מוססה את הנחישות שאפיינה את עם ישראל בעת הקמת המדינה ובמלחמות שליוו את חיינו על נחלת אבותינו מאז 1948. שום הצהרה, בומבסטית ככל שתהיה, של הנשיא, של ראש הממשלה ושל שריו, פקידיו, קציניו ושוטריו, לא תכסה ולא תסתיר את האמת המרה והמבישה: טרוריסטים אילצו את ממשלת ישראל להתקפל ולסגת מהחלטתה הנכונה והראויה, שלא הייתה מוצדקת ממנה.

איך תביט ממשלת ישראל בעיני משפחות שני חיילי משמר הגבול, שתאוי ושנאן? מה יגידו כל אותם שרים חסרי אחריות למשפחות חללי הטרור, שללא ספק יגבר בגלל הרכרוכיות שהציגו בהחלטתם השערורייתית להסיר את אמצעי הביטחון בבירת ישראל? איך תתמודד משטרת ישראל עם גל טרור שייווצר בגלל האיוולת של הממשלה, המטילה על המשטרה משימה מבלי שתיתן לה את האמצעים ההכרחיים לביצועה? איזו מדינה חפצת חיים נכנעת כך לטרור?

השגיאה הירדנית

היחס של ישראל לירדן רצוף טעויות כבר משנת 1994, עת נחתם עם הממלכה הסכם השלום, כתוצאה מ”המעמד המיוחד” שישראל העניקה לירדן בהר הבית. ניתן היה להגיע לשלום עם הממלכה גם בלי המתנה השערורייתית הזו, שכן חוסיין היה זקוק לשלום איתנו יותר משאנחנו היינו זקוקים לשלום איתו. זאת ועוד, איזו מדינה נורמלית מעניקה למדינה אחרת מעמד מיוחד בבירתה ובמקום המקודש ביותר לעמה? המעמד המיוחד שהעניק לירדן סמכות על הר הבית הוא החטא הקדמון.

אבל החטא הגדול יותר שעושה ישראל בעניין ירדן הוא “תעודת הביטוח” שהיא מעניקה לבית המלוכה ההאשמי כבר 23 שנים, תחת ההנחה הבלתי מבוססת שקיומו מבטיח שירדן תישאר לעולם אזור חיץ שיגן על ישראל מסכנות העלולות לבוא מהמזרח: עיראק המשוסעת, איראן של האייתוללות, אל-קאעדה ודאעש. כתוצאה מכך ממשיך בית המלוכה שמקורו בסעודיה להסתמך על מיעוט בדווי כדי לשלוט ברוב פלסטיני, וכך נמנע תהליך נכון וראוי של הפיכת ירדן למדינת הרוב הפלסטיני, או חלוקת ירדן למדינה בדווית ומדינה פלסטינית.

כתוצאה מהמשך שליטתו של בית המלוכה ההאשמי בירדן ואי-הקמת מדינה פלסטינית בה, נדרשת ישראל להקים מדינה פלסטינית שתשתרע על הרי יהודה ושומרון, ערש לידתו של עם ישראל. מדינה כזו תשלוט בתצפית ובאש, במרגמות ובטילים, על כל המרחב – מבית שאן ועפולה בצפון עד באר שבע ודימונה בדרום, דרך כל מישור החוף מחיפה ועד אשקלון. כלומר, כדי להשיג הישג טקטי לא ודאי מחוץ למדינת ישראל, נדרשת ישראל להקים על עצמה איום אסטרטגי בתוך ארצה. האם יש שטות גדולה מזו?

במקום להיכנע לדרישות המלך בעניין אמצעי האבטחה בירושלים, הייתה ישראל צריכה לומר לו דברים ברורים: “הפיגוע הרצחני ב-14 ביולי הוכיח שאתה לא מקיים את חובתך בהר הבית, ולכן הפרת את הסעיף הזה בחוזה השלום וביטלת את המעמד המיוחד שישראל ברוב טיפשותה נתנה לאביך בשנת 1994. לגבי המאבטח שהגן על עצמו בעמאן, יש לך שעה להעביר אותו בריא ושלם לישראל, ועד שתעשה כך ישראל מעכבת את העברת עשרות מיליוני המטרים המעוקבים של מים שישראל התחייבה לאביך בהסכם השלום”. בסגנון כזה על ישראל לדבר עם מלך ירדן, בעיקר לאחר שהוא הוביל את ההחלטה האנטי-יהודית של אונסק”ו בעניין ירושלים. כך מתנהג מישהו שיש לו הסכם שלום עמנו?

כאשר הציבה ישראל את אמצעי הביטחון בהר הבית לפני כעשרה ימים, פנה מלך ירדן, עבדאללה השני, לממשל האמריקני ולמדינות אירופה באזהרה שצעדי ישראל עלולים להעלות נגדו את זעם המוסלמים בירדן ומחוצה לה, בשל המעמד המיוחד שיש לו בירושלים, ולסכן את יציבות שלטונו. לכן, כדי לשמור על כיסאו המעורער, הוא דרש שישראל תסיר את אמצעי הביטחון שהציבה. האם יש דרישה שערורייתית יותר מזו? האם על ישראל לוותר על ביטחון אזרחיה ושוטריה כדי לשמור על הג’וב שירש המלך מאבי סבו, עבדאללה הראשון, שקיבל אותו מהבריטים באופן לא לגיטימי?

האיוולת הישראלית ניכרת גם בעניין ירדן. ישראל מעדיפה את האינטרס הטקטי, המיידי, צר האופק וקצר המועד, על פני האינטרס האסטרטגי, הגדול וארוך הטווח, שהוא הפלת בית המלוכה ההאשמי והפיכת ירדן למדינה פלסטינית. הימים האחרונים הוכיחו שהסכם השלום עם ירדן רק מטיל על ישראל מגבלות, ומהווה פתח להפעלת לחצים מכיוונו של בית מלוכה לא לגיטימי, החי על זמן שאול ועלול גם הוא להתמוטט כמו משטרים ערביים אחרים באזורנו שהיו יציבים וחזקים יותר ממנו.

בית המלוכה ההאשמי בירדן חב לישראל את חייו, ולכן אל לה לישראל להעניק לו שום ויתור, כי אין כלל צורך בכך. אלא שקשה לצפות מממשלה הנכנעת לטרור שתדע לכלכל נכוחה את צעדיה בשבילים הנפתלים של המזרח התיכון. מדינת ישראל תצטרך להשקיע מאמצים מרובים כדי לשקם את תדמיתה שנפגעה קשות בעקבות החלטת הממשלה. אולי באמת הגיע הזמן שעם ישראל ישאל את עצמו, האם לא הגיעה העת להציב בראש המדינה אישיות נחושה עם כוח העמידה הנדרש כדי לחיות בביטחון באזור מוכה טרור, כמו זה שבקרבו ישראל מנסה לשרוד.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

76 תגובות למאמר

 1. אי-אפשר לדעת מהם רחשי ליבו של הציבור, אלא ביום הבחירות.

  אבל אם יש רבים כמוני בעם אז הליכוד ישלם מחיר יקר על ההססנות והשחיטות של מי שחברי המפלגה בחרו שיעמדו בראש תנועתם וייצגו אותה.

  בבחירות הבאות אני מצביע למפלגה הכי ימנית-שמרנית שיהיה לה סיכוי סביר לעבור את אחוז החסימה.
  כפי שהדברים נראים, זה יהיה הבית היהודי.

  ואת הדברים הללו אני אומר כמי שהיה, בעבר, חבר במפלגת העבודה.
  לפני שהמציאות תפחה לי על הפנים.

  1. אצלי זה ההפך, פעם הייתי מצביע לימין הכי שמרני לאומני משיחי (קראתי לזה דתי בזמנו) שהייתה לה סיכוי סביר לעבור את אחוז החסימה, עד שהמציאות תפחה לי בפנים והתפכחתי מההזיה של הדת, מה שהביא בתגובות שרשרת להתפכחות בנושאים נוספים, שהרי אצל אדם דתי ההשקפות בכל תחום יונקות מהדת באופן כזה או אחר. אבל לא זנחתי את דעותיי הימניות בתחום הכלכלי והביטחוני, אלא חיזקתי וביססתי אותם, ומאז אני מחכה לתקומתה של מפלגת ימין מרכזית ליברלית המתנגדת להמשך פיתוח ההתנחלויות מחד ולנסיגה מיהודה שומרון מאידך, שמחויבת לשוק החופשי מחד ולרווחת הכלל והפרט מאידך, שתלחם ביד קשה בטרור מחד ותושיט יד לשלום מאידך, ושהעומד בראשה סיים בגרות. הייתה פעם מפלגה כזאת אבל שחיתות, היעדר אחדות וצפי לבני הרסו אותה ובכך שינו את נתיב ההיסטוריה. באותה הזמן אני בעצמי עוד הצבעתי לאיחוד הלאומי. אבל ראוי להאמין שהכל לטובה, אחרת נתייאש והכל בטוח ידרדר מדחי אל דחי. אם ביבי לא היה עולה לשלטון עוד הייתי נשאר בקפאוני.

  2. 1) עד הבחירות, כמו רוב הציבור, אתה תשכח…
   2) אם אתה רוצה להעלות אלטרנטיבה שלטונית אז הבית היהודי הוא לא הכתובת כי הם לא רוצים לשלוט, מנדט יותר או פחות אצלם לא משמעותי. אלטרנטיבה שלטונית זו מפלגה שחותרת להנהגה ומתיימרת להחליף את מפלגת השלטון. כיום היחידה בימין שמתאימה להגדרה הזו זו מפלגת זהות בראשות משה פייגלין

  3. מה ההגיון בלהתנגד להתיישבות בחבלי מולדת ביו”ש, אם אתה בעצמך מבין (ברוך השם) שזאת תהיה התאבדות למסור אותם?

   מלחמה נחושה בטרור ביחד עם “יד לשלום” ?! כאדם מציאותי עדיין לא הבנת ש “היד לשלום” הזאת מגואלת בדם נרצחי הטרור ושבידה השניה היא אוחזת כבר 100 שנה בחרב המלחמה? והיא מצהירה שכך היא גם תמשיך ומטיפה זאת לדורות הבאים?

   המציאות מוכיחה שכל התפכחות אמיתית צריכה להוביל בהכרח להליכה נוספת ימינה, ושכל סממן סמולני הוא לא יותר מהונאה שקרית והרת אסון

  1. נתניהו לקח מדינה קטנה של עולם שלישי והפך אותה לאימפריה: עלייה גדולה; גילוי מחצבים (בקישון), גז (בים) ונפט (ברמת הגולן); הכפלת התל”ג בקצב אדיר; הקטנה משמעותית של החוב הלאומי; הפרטת השוק; השקעה עצומה בתשתיות; הפיכת ישראל למקור ידע הייטקי המושך התעניינות עולמית והשקעות בינלאומיות;
   הגנה על משאבי הטבע הימיים לקראת הכנסות עתק בעתיד (הצוללות גם מעניקות לישראל את יכולת “המכה השנייה” ומונעות אפשרות של מלחמת בזק גרעינית על ישראל מצד אירן). אויבי ישראל מאוד לא אוהבים את זה ומוכנים לשלם לרודפי בצע בישראל (ביניהם גם טוקבקיסטים) הרבה כסף כדי שיעזרו להם לשטוף את המוח ליהודי ישראל ולהפיל את נתניהו.

 2. לא רק מים, גם מאות אלפי תיירים ערבים ישראלים מדי שנה, מאות אלפי ישראלים שטסים למזרח אסיה דרך עמאן, אלפי סטודנטים ערבים ישראלים שמפרנסים את הכלכלה הירדנית, אלפי ירדנים העובדים באילת.

  ישראל לא תיפגע כהוא זה מסגירת מעברי הגבול.
  להיפך –

  מובטלים ישראלים יזכו לעבודה במקום הירדנים.
  ערבים ישראלים ינפשו בארץ במקום בירדן.
  ישראלים יטוסו למזרח עם חברות ישראליות או שיטוסו דרך מדינות ידידותיות יותר.
  מפלס הכנרת יעלה.

 3. אתם יודעים אנחנו במצב של LOOSE-LOOSE מה שלא נעשה, רק מרוויחים זמן. אולי פצצת אטום אחת קטנה תשנה את המפה של המזרח התיכון.

 4. מסוג הפרשנות שאתה קורא, מסכים בכאב עם כל מילה ולא מסוגל לסיים לקרוא בגלל המבוכה וההשפלה שבנכונות הדברים.

 5. כל מילה זהב. סוף סוף מאמר שתופס את השור בקרניו, כמו שאומרים. זה בדיוק העניין: לישראל יש אינטרס להפיל את המלך ההאשמי ובכך להדוף את כל ה”בעיה הפלסטינית” המפוברקת מזרחה בהקמת מדינה לפלסטינים בשטח בו הם מהווים רוב של 70%. הסכנות ממזרח כבר מתעממות לנוכח הנזקים האיומים והכרסום השיטתי במעמדה של ישראל בעולם שנגרמים בידי השקר ה”פלסטיני”, שקיים רק בזכות המסכה המזוייפת של ה”מלך” בעבר הירדן. לא מיותר לציין שהממלכה ההאשמית תיפול בכל מקרה, ומה שמומלץ כאן לעשות זה רק להקדים את התהליך. לצורך ההסבר ההומני בעולם אפשר לקרוא לזה אפילו המתת חסד.

 6. אם לממשלה בישראל קיימת אידיאולוגיה או שזה אצלה קודם מעשה ואחכ מחשבה??
  היו פה חכים שצעקו שאין סיכוי להורדת המגנומטרים
  יש עדין חכים שמברברים על ריבונות בירושלים
  האם יש לממשלההתוכנית מסודרת לגבי כלכלה ביטחון חברה וכו… או שהיא תמשיך לעבוד עלינו בעיניים ופשוט תגיב באינסטינקט לכל מצב?!?!?
  כשאין אידיאולוגיה-אין מנהיגות, כשאין מנהיגות- אין ריבונות, וכשאין ריבונות יש רפובליקת בננות

 7. פעם ראשונה שאני קוראת מאמר חד משמעי כזה של ד”ר קידר נגד הסכם השלום עם ירדן (כפי שהוא). נגד מדינה פלשתינית ביו”ש ונגד הממשלה.

  כי הפעם ביבי עבר יותר מדי קוים פוליטים ובטחונים אדומים.

  יש למדינת ישראל הכלים הצבאיים והמדיניים לטפל בכל הבעיות שנוצרו, אלא שהיא לא השתמשה באף אחד מהם. בסוף גם גורשה מהעיר… סליחה מההר, וגם אכלה את הדגים המסריחים. מדינה כזו לא יכולה להחזיק מעמד זמן רב במזרח התיכון הפרוע. (ולא חשוב כמה הייטק יש לה.

 8. גם הימין מסרב בתוקף להגדיר נכון את המצב.
  ״הם לא טרוריסטים הם לוזרים״. הצהיר טראמפ.
  אבל אף אחד לא מתייחס לדבריו ברצינות.
  שום מומחה למזרח התיכון לא יעז לסכן את המודלים המורכבים מהאקדמיה, במילה ״סתם לוזרים״.
  מה עם הסיכסוך? – לוזרים
  סונים ושיעים? – לוזרים
  דעש? – לוזרים
  כן. סתם לוזרים. פשוט. עמוק. וכואב.
  בדומה לספרו של יזי קושינסקי להיות שם, מנסים בכוח לצקת רציונליזציה להתנהגות אינפנטילית בעליל.
  אינפנטיליות ורצחנות יצרית בכל צעד ושעל.
  כל רעיון מופרך ישנע בנקל עובד חנות רהיטים לרצח.
  מחבל? טרוריסט? לא ולא. סתם ירדני בן 17.
  כולם עד האחרון שבהם, מלוחמי דעש ופנטסיות החליפות ועד אנשי חמס ופנטסיית חיסול ישראל – מונעים מרגשי נחיתות עזים אל מול המערב.
  כישלון אחרי כישלון.
  במדע, בטכנולוגיה, בקדמה.
  הכישלון מהדהד.
  תופעת ההגירה. אין סמל גדול מזה לנחשלות החברה הערבית.
  לאחר שהחריבו כל חלקה טובה במדינותיהם נוהרים לאדמות זרים.
  יאוש טוטלי מהניסיון להקים מדינות מודרניות, יצרניות, בעלות כושר שרידות בעולם גלובלי.
  יאוש משילטון עצמי בר קיימה, מהפרחת ארצות הלאום.
  המושג ״מדינה פלסטינית״ שווה במהותו ״לחליפות איסלמית״ שתיהן דמיונות חסרות כל ביסוס מציאותי.
  ״עזה״ היא סמל מימוש הפנטסיה זהות מוחלטת ל״א-רקה״ הדעשית. שלטון כנופיה של רצח וביזה – ערי גיהינום.
  כך תראה בדיוק, אחד לאחד, ״המדינה הפלסטינית״ אם יתממש חלילה חזון השמאל.
  המנגומטרים הם סמל לקדמה. הטכנולוגיה המערבית שמהווה איום קיומי.
  ״הזעם״ הפלסטיני, עמוק מהנראה לעין. מקורו בתבוסת דעש, חורבן ״החליפות״. החלומות ושברם.
  זה אולי נראה סטירה בעיני המומחים, אבל בעיני הצופים הערבים – הטכנולוגיה המערבית מחקה את דעש
  בנקל.
  ככל שחולף הזמן ישראל והמערב מתעצמים. ללא פרופורציה.
  העולם הערבי נשאר הרחק מאחור, נתון לשבט או חסד המערב.
  האין אונות, אוזלת היד, והעתיד שלא מבטיח גדולה, כבוד, וסיפורי אלף לילה ולילה – הם המנעים את הדינמיקה הרגרסיבית של כל אחד מבניה של האומה הערבית.
  נער בן 17 לוקח מברג.

  1. זה הרבה יותר מורכב מזה. המערב לא כל כך חכם בלשון המעטה מול האיום הג’יהדיסטי דמוגרפי של האסלאם. האסלאם הרבה יותר מאורגן ועקשן מהקרדיט שנתת לו. תקרא את הספר Catastrophic Failure כדי להבין עד כמה המערב טיפש ועיוור מול האיום האסלאמי. ההתנהלות של ישראל במשבר הזה ממחישה עד כמה צריך ללמוד את דפוס הפעולה שלהם החוזר על עצמו. בתחבולות תעשה לך מלחמה. כאשר אינך מבין את מהלכיו של האוייב, לא תוכל לגבש אסטרטגיה מול האיומים שלו.

  2. catastrophic failure נראה כספר מאוד מעניין לפי תקצירים. הייתי שמח עם תתן קצת פירוט. הוא מדבר על הבנת האויב המוסלמי. יש פן לא פחות חשוב שביבי לוקח אותו בחשבון: הבנת עצמנו ופעולה תוך קונסנזוס.
   ברור שלרצח שוטרים ובלגן של ערבים יש מפקדה אחת ובלגן היה עם מגנומטרים או בלי מגנומטרים , אלה מתירוץ אחר. בעיה בנו: לחלק גדול מישראלים (שמאל ומרכז) אין שום זיקה ליהדות, ירושלים והר הבית.
   יהודים אמריקאים קוראים לכאלה JINOS. אבל זה האזרחים שלנו וממשלה חייבת לפעול כדי לשכנע גם אותם.
   מגנומטר זה משהו לאפשר לוותר אליו. יש סימני ריבונות חשובים יותר להתעקש. עכשיו שמת מגנומטרים , יש מהומת (כאילו בגללם). הורדת מגנומטרים עדיין יש מהומות. אבל אין תירוץ.
   אם לא היו מציבים מגנומטרים , עדיין היינו מקבלים מהומות ודורשים היו משהו שהרבה יותר קשה לתת אותו.

  3. לאויב אין שום מהלכים.
   הוא פשוט מנסה לשרוד, כמיטב יכולתו וכישוריו.
   אין שום סכסוך סיבתי בין שתי הציביליזציות.
   המערב נע בדרכו מבלי לגלות עניין מיוחד בציביליזציה האחרת.
   לעומת זאת, העולם הערבי, הבלתי מפותח, מביט בתסכול הולך וגובר בהישגים הפנומנליים של המערב, מבלי יכולת לשחק ולהתמודד באותו מגרש. כאשר הציביליזציה שלך סוחרת במחצבים והמערב מייצר חמקנים, שולח גישושית למאדים ומשחק בצופן הגנטי – אתה בבעיה קיומית.
   תתפלא, זהו גם שורש הסכסוך ישראלי ערבי.
   דוגמה קטנה: עמק יזרעל נקרא עמק המוות בפי הפלסטינים, והתרחקו ממנו, היהודים קראו לו נהלל, והפריחו אותו.
   אף אחד לא מעז לשאול את השאלה המתבקשת, מדוע הפלסטינים לא הפריחו את עמק המוות?
   לא שואלים בשל פחד התקינות הפוליטית, פאר היצירה והעיוורון המערבי.
   לא שואלים מדוע עזה היא גיהינום אנושי.
   לא שואלים מדוע ״המדינות הערביות״ הן כלל לא מדינות, אנכרוניסטיות לתקופתנו, מדובר בממלכות מקטע זמן אחר בהיסטוריה האנושית.
   האיסלם, הטרור, שנאת ישראל והמערב, הם ביטוי לאין אונות תרבותית קריטית.
   בלי הון אנושי, ובהיחלש כוח הנפט, ממלכות ימי הביניים הערביות צונחות מעבר לנקודת הסף ומתפוררות.
   המערב אכן לוקה בעיוורון התקינות הפוליטית, סבור שחינוך וסביבה הן חזות הכול, ומעודד הגירה.
   חינוך מעולם לא ברא כישורים חסרים.
   סביבה, כדוגמת נהלל, היא פרי יכולת ומאמץ. אדם יוצר סביבה ראויה ולא ההפך.
   כן. זו סיבת הסכסוך הישראלי ערבי ולא כל תרוץ אחר, שמיישר קו עם התקינות הפוליטית.
   לא הכיבוש, ולא האפליה, ולא הדיכוי.
   זו הסיבה לטרור לפחד.
   האביב הערבי סימל קו שבר היסטורי, בחברה הערבית שממנו החלה ההתפוררות של עולם ישן, שלא מוצא את מקומו.
   לא הייתה מאה, בכול ההיסטוריה האנושית שפערי התרבות, הקידמה והידע היו קיצוניים כלכך.
   אייך שלא יסתכלו על זה דעש הוא החלום של האומה הערבית הקורסת. חזרת עטרה ליושנה, לימי הזוהר של החליפות.
   תבוסת הרעיון של דעש, מחדדת את השאלה: העולם הערבי לאן?

  4. רומן,
   אני אענה לך על שני הסעיפים.
   ביננו לבין המוסלמים יש התנגשות ציביליזציות. צריך להכיר שזהו שורש הסכסוך. לכן אתה כל כך צודק שעלינו קודם כל לחזק את עצמינו. את ההבנה שלנו של התרבות שלנו, ההיסטוריה, הדת, המורשת, הייעוד והחזון. עלינו להיות נטועים עמוק באדמה הזאת, ועם ההבנות האלה להאמין בעקשנות בצדקת דרכינו, ובחזון המדינה היהודית.
   מולינו יש איום של ציביליזציה אחרת. ציביליזציה שבטית, דתית, תרבותית, היסטורית אחרת לגמרי.

   לגבי דת האסלאם. זה דת שמבטלת דתות אחרות. זה דת שאומרת שהיהדות בטלה ברגע שהאסלאם הגיע. לכן הסכסוך בהר הבית שהמוסלמים אומרים שלא היה בית מקדש ומאוד חוששים מתגליות ארכיאולוגיות שסותרות את הנרטיב שהם המציאו.

   לגבי הספר. קודם כל זה ספר עבה מאוד. צריך סבלנות. אבל זה גם ספר ממש מדהים בעומק הידע והנתונים שהוא יציג בפניך.
   הוא מתחיל עם הסבר על מושגי האסלאם, חוקי האסלאם, וכיצד הם משחקים תפקיד חשוב בתנועות הטרור האסאלמי. מה המטרות שלהם? מהי הדרך להשיג את מטרתם? מהי תורת השלבים שלהם? מהי הדוועה? וכו’

   לאחר מכן הוא מראה כיצד למעשה האסלאם משתלט על מדינות המערב. משתלט על החוקים שלו. דפוסי הפעולה להשלטת החוקים האסלמיים על הכופרים.
   כעת אני בחלק שמראה כיצד קהיליית המודיעין בארצות הברית פועלת על פי התכתיבים של האחים המוסלמים. משתפת פעולה עם האחים המוסלמים. מדכאת מידע חשוב מאוד בניתוח האיומים. מכניסה גורמים מוסלמים ל- FBI.
   באמת ספר מדהים. לעיתים אתה פשוט לא מאמין למראה עיניך. המצב עגום. כשטראמפ אמר שצריך לייבש את הביצה, זה היה UNDERSTATEMENT.
   לצערי, אני מפחדת שגם השב”כ שלנו נגוע ואיננו פועל מתוך תחושת הייעוד והחזון שהזכרתי קודם. הוא לא מספיק נחוש ללמוד את דפוס הפעולה של האוייב. ללמוד כיצד הם מייצרים משברים, וכיצד הם נותנים רוח גבית להם.
   אם היה יודע, היה יכול למנוע את המשברים על ידי לוחמה בלתי מתפשרת בתנועות האחים המוסלמים על גווניהם השונים.

 9. רהוט, מדויק, בהיר,שכל ישר. הלוואי ומישהו יתעשת שם למעלה. חותם על כל מילה.

 10. עוד סיבה מצויינת לשים את כל המבערים על מקסימום ולהכניס את מפלגת “זהות” של משה פייגלין לכנסת – ובמספרים גדולים!

  1. שמענו עליכם, נביאי הזעם המתחפשים ל”ימין אמיתי”, המציגים את נתניהו כאויב ישראל ואת המדיניות המחושבת שלו כאסון – כדי לדחוף אותנו לתמוך במשה פייגלין, ברוך מרזל, איתמר בן-גביר ושאר תואמי אבישי רביב, וכך לתת את השלטון לשמאל.

 11. הגיע הזמן להרוס את ה(עאלק) “אל-אקצה” ולהעיף מהר הבית את ירדן ואת שאר השקרנים המוסלמים!
  אין כל קשר בין סיפור האיסלם להר הבית. הדבר היחידי שמביא את הסונים (בדלבד) למקום הזה, זו מצוות ההיג’רה ומצוות הג’יהאד המחורבנות האלה!

  ביבי – צא מהגלות !!!

 12. נדמה לי שזו הפעם הראשונה מאז הקמתו שאתר מידה תוקף באופן חזיתי את ביבי.

  ועל כך יש לומר: כל הכבוד, מבחינתי היום האתר הזה הפך לאתר רציני סוף סוף, בהנחה כמובן שמדובר בשינוי אמיתי וקבוע ולא בהבלחה חד פעמית המעידה על הכלל.

  1. מהנחיות הקרן החדשה לישראל לטוקבקיסטים מטעמה: הכו בנתניהו והחלישו את מדינת היהודים. לא משנה על מה כותבים – תמיד תאשימו את ביבי. והכי טוב – תתחזו לאנשי ימין כשאתם עושים את זה (כדי שהימנים הטיפשים לא יבינו שאתם אנשי הקרן).

 13. מייאש.
  מה יהיה אם הם יבקשו להסיר את הבטונדות מהטרמפיאדות? גם את זה נעשה?
  הם כבר לא מתלוננים על שאנו נכנסים להם לכפרים או משהו כזה, הם מתלוננים שאנו מעזים להגן על עצמנו באופן פסיבי! הזוי. ממשלה פשוט בושה, כאב גדול. השפלה.
  דרך אגב אשמח אם מישהו יסביר לי את טיבו של ה”סטטוס קוו” ה”קדוש” בהר הבית-מה עם חופש פולחן? איפה עוד בעולם אסור לאדם כלשהו לפתוח את הפה ולומר כמה מילים?!

 14. נתניהו- ראש ממשלה חלש וכושל.
  שר חוץ ושר אוצר מעולה. ראש ממשלה חלש, הססן ורופס.

  1. כפי שכתבת, מר נתניהו היה שר חוץ ושר אוצר מעולה, אך כראש ממשלה הגיע לדרג חוסר הכישרון שלו(לפי העיקרון הפיטרי). כך הוא נראה בהססנותו בחולשתו וברפיסותו.

 15. היהודונים
  תמיד היו סמרטוטונים
  תמיד יהיו סמרטוטונים

  השלום עם ירדן ומצרים לא מועיל במאומה.
  שום ישראלי לא יסתובב שם, לאור ההסתה הפרועה של השלטונות.
  אין קשרים מסחריים ולא סחר חופשי בין המדינות, אנשי עסקים לא עוברים את הגבול.
  צריך לומר זאת בכל רם;

  אין כזה דבר שלום קר, אין כזה דבר קורבנות השלום, אלו פתגמים של עורכי דין אשכנזים.
  לא ייתכן הסכמי שלום במזרח התיכון שהוא איזור נבער ודתי.

  הסכמי השלום עם מצרים כישלון מוחלט
  הסכמי השלום עם ירדן כשלון מוחלט
  הסכמי אוסלו כשלון מוחלט.

  במקום למוטט את השלטונות האלו ולהחלישם אנו נותנים להם הכרה בינלאומית.

  גנבו לעם את המדינה ,

 16. באמת אתה רוצה לתת לכמה מוחמד גברינים לבטל את סייקס פיקו ולשרטט מחדש את מפת המזרח התיכון?

  ואולי לבטל את השלום עם ירדן ואחר כך לפרק את ירדן עצמה שנשענת על השלום בגלל פיגוע של כמה אפסים מאוםאלפחם זו הכניעה האמיתית לטרור?

  לפעמים כשאתה מוצא את עצמך בתוך זרם עומק שסוחף אותך לתוך הים צריך לזוז הצידה ולצאת ממנו ולא לנסות לשחות נגדו עד שייגמר הכח.

  בשביל החברה הישראלית האובייקטיבית המגנומטרים הם אמצעי טקטי משני, בשביל החברה הערבית והמוסלמית מדובר על עצב חשוף שמאפשר לקיצוניים לבצע מוניפולציה לפרק את המשטרים ולהנהיג את החברה שלהם לאן שהם רוצים.
  לא נראה לי שזאת מטרה וסמל שאפשר ללכד סביבו את החברה הישראלית.

  המדינה הירדנית תתמוטט אם וכאשר יגיע הזמן שלה ובלי “עזרה” ישראלית

  1. ואם יקרה בירדן מה שקרה וקורה בסוריה זה רע כל כך?
   תחשוב על זה לעומק ותגלה תובנות חדשות…

 17. לא הבנתי את ההגיון.
  מדינה פלסטינית בירדן לא תחליף את זו שביו”ש או את זו שבעזה. היא תתמוך בהן נגד ישראל. זו תהיה ח’ליפות דאעש או מדינת חמאס, עם פיגועים וירי ארטילרי מחמת גדר עד אילת וסיוע למחבלים בגדה. כיצד זה טוב לישראל? תמהני.

  1. מכיוון שסיכסוכי דמים אינם מתפוגגים גם כאן אצלנו זה לא יקרה. המסקנה שמלחמה כוללת היא בלתי נמנעת. מי שחושב שהיא לא תגיע חי באשליות. כשבירדן יקום שלטון אחר וכנראה עויין ותוקפני ניתן יהיה לטפל בו כמו שצבא יודע לעשות . לא מבצע קטנטן אלא כיבוש שטחים ובאותה הזדמנות העברת תושבים. זו תהיה הנכבה השניה שמטרתה תיקון הטעויות שנעשו ב48 וה67. חושב שזה קיצוני? אולי. אבל בא יבוא.

 18. אם מתקינים מגנומטרים בהר הבית חייבים להתקין גם בכניסות לעיר העתיקה. בכל מעבר ובכל עיר ובכל רחוב… עד לאן נגיע. בשער שכם היו תקיפות סכינים כמעט כל שבוע ולא התקינו מגנומטרים. בהר הבית כבר 20 שנה לא היה פיגוע. אז למה שם כן?

 19. העניין איננו שחור או לבן.
  והיה אם נניח למלך ירדן ליפול והפלסטינאים יתפסו את מקומו ויקימו מדינה שם. ראשית תתפתח מלחמת אזרחים. 20% בדואים עם צבא נגד 80% פלסטינאים לא חמושים. יערך שם טבח. כך שאין לפלסטינאים שום סיכוי.
  והיה אם נניח שהפלסטינאים יצליחו ויקימו מדינה. ברור שהשלום יעלם. מובן גם שהם לא יסתפקו בירדן וילחצו להרחיב את מדינתם לגדה. יזרמו לירדן דאעש האחים המוסלמים ותיפתח חזית חדשה נגד ישראל. נחזור לשכב מארבים בבקעה נקים שם מוצבים ונקים שם גדר חדשה אלקטרונית.

  1. אופיר- קודם כל זה רק עניין של זמן עד שירדן תיפול, וזה ברור לכל

   דבר שני- כשהיא תיפול יקרה שם בערך מה שקורה עכשיו בסוריה, בתימן, ובלוב, ומה רע בכך? אני לא רואה שסוריה מאיימת עלינו כתוצאה מההתפרקות שלה, להיפך. אלא שכאן תהיה הזדמנות לגרום לפלשטינים לחבור לאחיהם שבירדן, גם כדי לעזור להם במלחמת האזרחים שתפרוץ שם וגם כתוצאה מעידוד הגירה ע”י ישראל, כך שזאת בהחלט תהיה הזדמנות משמעותית לפתור במידה ניכרת את השקר הזה שנקרא “הבעיה הפלשטינית”.

   אוסיף ואדגיש את המובן מאליו: בשום מקרה בתולדות המדינה ובשום חזית, לא השלום הוא זה שהביא שקט (במקומות בהם שורר שקט יחסי), אלא אך ורק ההרתעה הישראלית והשליטה הבטחונית והאסטרטגית של ישראל בשטח, הא ותו לא, והמציאות מוכיחה זאת שחור על גבי לבן.

   גם בחזית המצרית, מצבנו מול מצריים היה בדיוק כמו מצבינו מול סוריה, גם ללא הסכם השלום, והגבול הסורי הוא הגבול השקט ביותר ב 44 השנים האחרונות.

   כלומר- מול סוריה קיבלנו יותר ממה שקיבלנו מול מצרים, וכל זאת- מבלי למסור אפילו שעל אחד.

 20. ביבי והממשלה עירערו את מעט הריבונות של עם ישראל על הר הבית, במקום לחזק יצאנו מוחלשים,ההחלטה המבזה הזו נותנת רוח גבית לטרור ומסכנת את השוטרים.
  הבזיון הזה יגרור עוד החלטות מבזות.
  מי עכשיו יכול להגיד משהו על הקשר היהודי להר הבית, ירושלים והארץ כאשר היהודים מותרים בעצמם?
  כימני אני מאוכזב מהרפיסות וחוסר הראיה הכוללת של רוה”מ והממשלה וכפי שמציג קידר בבהירות במאמר. החלטתי בבחירות הבאות הכי ימינה למי שיש סיכוי ודאי להכנס לכנסת.

  1. הנה הוא הימין ה”אמיתי” – זה שמפיל ממשלות ימין ומעניק את השלטון לשמאל. אותו ימין שהביא עלינו את אהוד ברק אחרי שהפיל את בנימין נתניהו, ושהביא עלינו את ממשלת יצחק רבין אחרי שהפיל את יצחק שמיר. כי בשביל הימין ה”אמיתי” הזה – הימין הרציונלי הוא כמו הפלישתים של שמשון: “תמות נפשי עם פלישתים”. הוא מוכן להביא להרג יהודים ולהרס המדינה היהודית – העיקר שהימין הרציונלי לא יוכל לשלוט. בגלל הימין הזה איבדנו את ממשלת שמיר וקיבלנו את ערפאת ואת מלחמת אוסלו והאינתיפאדה. בגלל הימין הזה איבדנו את נתניהו בקדנציה הראשונה שלו וקיבלנו את ברק שביסס בתודעת העולם את רעיון החזרה לקווי 1949. זה הימין של משה פייגלין, שיכול ללמד את פרס וביילין פרק בחתרנות. זה הימין שזורק לפתאים סיסמאות מנצנצות ואוטופיסטיות, וכך מחליש את המחנה הלאומי באיבוד קולות ובפיזור קולות.

 21. מדינת ישראל כבר צברה מספיק וותק עם הערבים כדי להפסיק לפול בפח שהם טומנים לה. דפוסי יום הזעם ידועים מראש. מה שהמדינה היתה צריכה לעשות אחרי הפיגוע הוא לסגור את המסגד. לחזור זוב ושוב על המסר שמדינת ישראל לא תאפשר למסגד להיות מצבור של כלי נשק. ולהתחיל לפעול. אם כולנו יודעים מי ניהל בשנים האחרונות את קמפיין אל אקצה בסכנה אז המשטרה והצבא היו מזמן צריכים לעצור ולזרוק את הפעילים והמסיתים לכלא לשנים רבות. צריך לרדוף את המסיתים. במקום שאנחנו כל הזמן נתנצל, אנחנו צריכים בכל זירה עולמית לדרוש את הגינוי לפיגוע ואת ההתנצלות שלהם על ההסתה. להמשיך עוד ועוד לעצור את פעילי חמאס והתנועה האסלאמית ולא לפתוח את המסגד עד לניקוי כל הפעילים. שיתחילו לפחד שהמסגג יישאר סגור.

  1. לא מעניין את ערבים ירושלים והר הבית. לא משנה להם משגד סגור. הם יכולים להתפלל גם בתוך שירותים.
   מעניין אותם שלנו לא יהיה. ולנו צריך להיות חשוב שלנו כן יהיה. יש הרבה מאוד דברים שעושים ושגם אזרח פרטי יכול לעשות כדי שלנו יהיה. לדוגמה אני רואה עולים באים לכאן וחוזרים אחרי שנה ככל כך קשה פה בלי פרוטקציה. זה רחובות מלוכלכים ברוב ערי ישראל, מסטיקים , קקי של כלבים, קירות תומכים בדירות שמסירים כדי להעביר קבל חשמל. אנו באמת רוצים מדינה או רוצים לגמור כמו בית השני? מאותם סיבות

 22. אובמה צדק ביבי הוא פחדן שבכל מערכה מול הפלסטינים, הטורקים ומי לא התקפל. אותי מפתיע שבוחריו ובעיקר עיתונאים שתומכים בו לא רואים את זה. סוף סוף עיתונאים ימנים מבינים שביבי לא שונה כהוא זה מהרצוג, לפיד וגבאי.
  לכל מצביעי ביבי-מה הייתם אומרים אם הרצוג היה עושה בכל השנים האחרונות את מה שביבי עושה? הגיע הזמן לעשות חשבון נפש…ואל תגידו במי נבחר כל אחד אחר יעשה יותר ממנו ולו רק להראות שהוא חזק ולא חלש כמו ביבי הרופס (מזכיר לכם שהוא שילם מיליונים למחבלים טורקים שניסו לרצוח חיילים, בעיני באקט הזה הוא התיר את דמם של חיילי צהל ועשיו עם המגנומטרים הוא התיר גם את דמם של השוטרים…).

 23. אמש, מישיבת לשכת הליכוד.
  יואב צארום, מזכיר סניף הליכוד בר”ג:

  אני רוצה לדבר על המגנומטרים, כי הם סימבול של הריבונות בעת הזו. הסרתם ע”פ תכתיב של הטרוריסטים היא ויתור על הריבונות.
  את המצלמות ניתן היה להתקין אח”כ, בלי קשר להצבת המגנומטרים.
  המצלמות הן רעיון אווילי כדי לרדת מהעץ.
  המצלמות הן גם תחליף גרוע, כי כולם נכנסים במסה ומסתירים את המחבל ואת כלי הפיגוע.

  אני מנצל את ההזדמנות הזו כדי לקרוא להנהגה שלנו להחיל ולממש את הריבונות הישראלית בהר הבית וביו”ש.

  אני מתגעגע לפוליטיקה הישירה והפשוטה לא מתחכמת. בלי הפוך על הפוך. בלי פוליטיקלי קורקט.
  אני רוצה שיאמרו שאת המגנומטרים לא מסירים, ולא מטעמי בטחון אלא מטעמי ריבונות נטו. אף אחד לא יקבע לנו. לא ירדן ולא ארה”ב. אני רוצה פוליטיקאים עם זקיפות קומה לאומית, שאף אינם חוששים לצאת למלחמה כדי להשיג את השקט והביטחון.

  אני קורא לחברי המרכז לסרב לבדיקה במגנומטרים בכנס עם ראש הממשלה.

  בקורת מימין, זה לחזק את ראש הממשלה, ואם אין לנו ולאידיאולוגיה של הליכוד ערך, אז צריך לדאוג להנהגה חלופית.

  1. חכה, ההתרפסות וההתבזות עוד לא הסתיימה. ארדואן החליט לעשות עוד פעם שופוני על נתניהו, שלפי בדפוס הידוע בגלל העדר עמוד שדרה הולך להתקפל ולהשפיל את עצמו ואותנו כמו בפרשת המרמרה.

 24. בושה!!!!
  הפסד בהר הבית ובמערכה בסוריה מצביע לכך שמערכת בטחון שלנו, חוץ, פנים – לא רלוונטים. לא מתאימים לרמת היכולת הדרושה עבור לפתור בעיות.
  אם הם לא מסוגלים לפתור בעיה הם בעצמם בעיה וקודם כל צריך להעיף קיבני מאט את כולם מלמלה. כל האלה שלא מסוגלים כלום ורק עושים אמותות שטוענות שהפסד זה הפתרון.
  שיבוא אנשים חדשים. האלו שיכולים לפתור.
  על שתיי קשלונות האלו משהוא ולא אחד אלא קבוצה גדולה צריך לשלם ב”ראשים” שלהם.
  יש תקדימים בעולם ובהיסטוריה שמלמדים שבעיה “פאלסטינים” היה אפשר לפתור ומזמן.
  למה זה לא נעשה?
  לא בגלל פוליטיקיםת לא בגלל לחץ חוץ מדומה אלא בגלל “חחמים” לוזרים במערכות שהיו אמורים לטפל בזה.
  דיי!!! לא לפנסיה אלא לפטר אותם ללא תמורה כספית ולהביא צעירים חסרי פחד עם “רצח” בעיינים.

 25. נכון, המוסלמים יותר חזקים מהיהודים בהר הבית, וחבל שמראש ניתנה החלטה להציב גלאים. משום מה, קידר המומחה הדגול לערבים לא מציין זאת. ומעת שניתנה ההחלטה המטומטמת, הסוף היה די ברור. מה שמתמיה הוא שכל מי שעיני בראשו היה יכול להבין שאסור להציב את השערים, אבל קידר לא מציין זאת. כדאי בהזדמנות זו לציין את הרעיון המזהיר של קידר לאיים על נשות מחבלים באונס, וחבל שלא ניסינו גם את זה. אפשר אולי לשמוע דברי שטות כאלה ואחרים מהפה של ימנים מוסתים, אבל כשאומר את זה “מומחה” מותר לתהות על מידת שפיות דעתו/
  כדאי גם לציין שכאשר הוחלט לפני שנתיים להוציא את התנועה האיסלאמית מחוץ לחוק העריכו שהדבר יגרום לאלימות משום שאי אפשר להוציא מחוץ לחוק תנועה של עשרות אלפי אנשים. אני בטוח שקידר לא חשב כך.

  1. הצבת המגנומטרים הייתה מונעת את הפיגוע הרצחני האחרון שהיה בהר הבית, והייתה מונעת מההר להפוך למחסן של נשק שישמש לביצוע פיגועי רצח נוספים על המקום הנפיץ ביותר בעולם.
   את המגנומטרים היה צריך להציב כבר לפני 10 שנים

   הטימטום והתבוסתנות המופקרת הייתה בהחלטה הפחדנית להסיר אותם, ובכך לסלול את הדרך לכנופיות המרצחים הג’יהאדיסטיים להמשיך לפגע ולרצוח

   אבל בשביל שמאלנים הזויים מהסוג שלך, הכניעה והתבוסתנות הם ערך מקודש, גם ובעיקר אם הן באות על חשבון דם יהודי

  2. הר הבית הוא סמל, אין בו שנאה ולא אלימות.
   לא ההר ולא הדת, מורידים משמים סכינים לרצח.

   האסלם כיום הוא תירוץ לעליבות אנושית.
   שום אדם, שיד האופל לא נגעה בו, לא ישפוך דם, בשל מזוזה או חילול שבת.
   את הסיבות לרצחנות הערבית יש לחפש עמוק בהווייתם.
   כל ניסיון לתלות את זה, בהר הבית או באסלם או בכיבוש, זו תקינות פוליטית.

   בסיפורי האלף לילה ולילה על מגנומטרים ופגיעה באסלם, אתם מתרחקים מהאמת.

   מקום קדוש, מסמל, את הטוב והחסד. תפקידו להיות מצפן אנושי.
   הטוב לעולם לא יפגע בזולת ולא ניתן לפגוע בו.
   כל מי שסבור ש״פגיעה בקודש״, ישר או בעקיפין, הוא סיבה לאלימות ורצח, שיעשה חשבון נפש עמוק.

   פרויד יצר שבר במוסריות האנושית.
   הוא ״דילג״ על חובות האדם המצווים בעשרת הדיברות, ותירץ את החטאים באופן כזה ואחר ש״ניקה״ את האדם מהאחריות האישית.
   אחרים הגדילו לעשות והעניקו והטילו את האחריות לעשיית הרע על ״הסביבה״.
   אחרי מלחמת העולם השנייה, צמחה התקינות הפוליטית שפועלת בשני ראשים.
   ״אשמת הסביבה״ הערטילאית הפכה ל – ״אני אשם״ ואתה קורבן.
   במקביל פתרו את ה״קורבן״ מאחריות מוסרית והוא נושא רק בתוצאה משפטית.
   נכלא על רצח אבל לא אשם ברצח.
   ״אנחנו אשמים״, בשל האפליה, הגזענות, הקיפוח, הכיבוש……..

   פתרו את העולם הערבי מחשבון נפש פנימי עמוק. (בלעדיו לא יהיה תיקון).
   פתרו את האדם מחובת האחריות וקידשו כל מיני ״זכויות״ רופסות.
   הכניסו את עצמם למלכודת, שכל מי שמשחק במוסר האלוהי נבלע בתוכה.

 26. אתה ליצן. כל כך קל להפיל משטרים ומדינות עם דף ועט. כשיש אחריות וחיי אדם על הכף – זה לא פשוט כל כך.

  מאיפה אתה יודע איך יגיבו הירדנים? אולי עימות עם ישראל דווקא מתאים להם? מה היו עושים לדיפלומטים שלנו? האם לישראל אין אינטרסים בירדן? מה היתה התגובה הבינלאומית לתגובה שאתה מציע?

  ואם המלך היה מוותר, מנין שלא היו מפילים אותו? ומה הייתה תגובת שאר מדינות ערב?

  ההחלטה של הממשלה היתה לסיים את הסיפור עם ויתור טקטי. זה מאוד מכעיס ומעליב גם אותי. אבל ככה מתנהגות דמוקרטיות.

  1. קראת בכלל את המאמר? מומחה מספר 1 לעולם הערבי ולמה שקורה שם, מסביר מדוע ממלכת ירדן נמצאת גם כך על כרעי תרנגולת ושסופה קרוב, שהיא צריכה אותנו הרבה יותר משאנחנו צריכים אותה, ומדוע זה יהיה אינטרס ישראלי לזרז את נפילתה

   הוא לא נקב באמצעים צבאיים כדי לבצע זאת, יש מספיק אמצעים עקיפים אחרים

  2. המומחה מס׳ 1 לעולם הערבי לא טרח להסביר לנו כיצד מדינה פלסטינית שתקום בירדן תהווה תחליף למדינה פלסטינית ביו״ש. האם הוא חושב שמיליוני ערביי הגדה יקומו באותו יום ויהגרו מרצונם לירדן כעכברים הנוהים אחרי החלילן מהמלין? או שמא הוא מדבר על טרנספר אך בוחר משום מה שלא להזכיר את המילה המפורשת?

   כך או כך, חלומות באספמיה. השתמש בהתנהלות המבישה של ישראל מול ירדן ובכלל בפרשת המגנומטרים כדי לשטוח את משנתו הפוליטית ההזויה לפתרון הסכסוך האמיתי מאוד.

 27. מסכימה עם עיקרי המאמר. אך עדיין אני מאמינה שראש הממשלה לקח בחשבון את כלל השיקולים לפני שקיבל החלטה. בעיקר נוכח תקשורת התומכת באופן חד משמעי בצד של האוייב.
  ולכל אלה שמגדפים ומלעיגים את ראש הממשלה, נראה את בנט , לפיד או כל אחד אחר היכול להתמודד עם אירועים מורכבים ורגישים
  מספר החלטות טובות קיבל נתניהו בתקופה האחרונה, החלטות המעידות על שיקול דעת וכושר מנהיגות טובים. אם לוקחים בחשבון את העובדה שהוא נתון תחת מתקפות תקשורתיות בלתי-פוסקות, ותחת ניסיונות של יריבים פוליטיים להביא לנפילתו בעזרת: שקרים, מניפולציות, סיפורי-בדים, השחרה מכוונת הגובלת “ברצח אופי” ויצירת אוירה של כאוס במדינה, יכולתו להתנהל בתנופה ובשיקול דעת, מרשימה עוד יותר.
  כדאי להפנים זאת גם ושלב אף את זה במאמר

 28. מסכימה עם עיקרי המאמר. אך עדיין אני מאמינה שראש הממשלה לקח בחשבון את כלל השיקולים לפני שקיבל החלטה. בעיקר נוכח תקשורת התומכת באופן חד משמעי בצד של האוייב.
  ולכל אלה שמגדפים ומלעיגים את ראש הממשלה, נראה את בנט , לפיד או כל אחד אחר היכול להתמודד עם אירועים מורכבים ורגישים
  מספר החלטות טובות קיבל נתניהו בתקופה האחרונה, החלטות המעידות על שיקול דעת וכושר מנהיגות טובים. אם לוקחים בחשבון את העובדה שהוא נתון תחת מתקפות תקשורתיות בלתי-פוסקות, ותחת ניסיונות של יריבים פוליטיים להביא לנפילתו בעזרת: שקרים, מניפולציות, סיפורי-בדים, השחרה מכוונת הגובלת “ברצח אופי” ויצירת אוירה של כאוס במדינה, יכולתו להתנהל בתנופה ובשיקול דעת, מרשימה עוד יותר.
  כדאי להפנים זאת גם ושלב אף את זה במאמר

  1. רוב התקשורת דווקא הייתה ידידותית מאוד לצעדו האחרון של ראש-ממשלת ישראל ותמכה בהסרת הגלאים. אם התקשורת ,שבמילותיך, תומכת חד צדדית באויב הייתה בעד הסרת הגלאים סימן שגם פעולתו האחרונה של ראש ממשלתנו הייתה בצד של האויב והעניקה רוח גבית לטרור.

  2. כל מה שרע לנתניהו טוב לתקשורת. הרי ברגע שהציב את המגנומטרים , חבורת האפסים של התקשורת לא הפסיקה ללעוג עליו ונתנו פרשנויות משלהם כמו:” מזרח תיכון בוער” והעצימה את האירוע 24 שעות ע”מ לייצר בלגן בקרב השמאל והערבים בארץ ובעולם (מה שנקרא להיות לצד האוייב) . ברגע שנתניהו הנחה להסיר אותם בגלל מכלול שיקולים פתאום הם מעלים את כל הדוברים, הפרשנים מהשמאל , ויותר נציגים מהימין ובראשם איך לא בנט , כדי לספר לנו שנתניהו פחדן וכמה הכבוד הלאומי שלנו לנפגע. וכמה אנו חלשים אז אתה מבין מה שלא ישעה נתניהו תמיד זה לא טוב.
   אבל בר”ה אני ורבים כמוני חושבים שהוא מנהיג מצויין ומאמינים שהוא קיבל את ההחטה הטובה ביותר למדינת ישראל , גם במחיר של להיראות “חלש” או במהלך של “התקפלות”

 29. מרדכי קידר מכיר היטב את האיסלאם ודעותיו חשובות ומענינות.
  אך במקרה זה אין לי בטחון בדבריו.
  נניח שהמלך עבדאללה יפול (כדברי קידר) אין זה אומר שיקומו שתי מדינות בדואית ופלשתינית או רק מדינה פלשתינית.
  תהליכים כאלו יודעים כיצד זה מתחיל אך אין כל מידע כיצד זה ממשיך. נסיון “האביב” (עלאק) רק מראה מה קורה אצל המוסלמים כשהשלטון נופל.
  מבחינה זו יש לי קושי גדול עם הניתוח המענין והנכון של קידר.

 30. הפחדנות וחוסר האונים מחלחלת עד למטה.
  לפני שבועיים זיהיתי באזור ירושלים 5 מציתים ערבים שהבעירו אש והחלו במנוסה. צילמתי אותם והתקשרתי למשטרה.
  השוטרים למען הדיוק שוטר ושוטרת לא יצאו מהרכב. השוטר שאל אותי אם ראיתי אותם מדליקים את האש. מכיוון שלא ראיתי אותם מחזקים גפרורים הוא לא טרח לקחת פרטים או את התמונות או לדווח כדי לחקור אותם.
  בקיצור כולם מעדיפים שקט עכשיו. אחרי יומיים היו עוד שתי הצתות באותו מקום.

 31. “הלחצים הופעלו על ממשלת ישראל ממספר כיוונים: ערביי ישראל, תושבי השטחים, מדינות ערביות ומוסלמיות, מדינות אירופה וארה”ב” – חסר כאן מרכיב חשוב בלחצים: לחצים מבית מהשמאל הישראלי שאיבד את האמונה בצדקת הדרך ואת הזהות הישראלית.

 32. לכולם יש הצעות מהצעות שונות.
  כל אחד ודעתו.
  מדוע כאשר הצעות הפוליטעקאים לא מיושמות וראויות הם ממשיכים לכהן בתפקידם?!
  כאשר המצביעים בקלפי מפחדים לשנות הצבעתם בקלפי, כמעט, אין פלא שהלא ראויים
  ממשיכים להמשיך ולכהן בתפקידם עוד זמן רב למרות כשלונותיהם
  עובדה שהמפה הפוליטית משתנה רק אחרי עשרות שנים.
  לו הציבור היה משנה הצבעתו בקלפי לעיתים תכופות ומעניש פוליטיקאים בגין אי יכולותיהם
  הפוליטיקאים היו עושים הרבה למען שרידותם הפוליטית.
  אך כשאין עונש -אין כל צורך להשתפר
  את התוצאות רואים עכשיו
  האם זה ישתנה בעתיד? תלוי איך הציבור יתנהג בקלפי
  אם אנו לא נשתנה -לא נוכל לצפות ולדרוש שאחרים ישתנו
  הא בהא תליה.

  1. במילים אחרות: תצביעו לכל אחד, רק לא לנתניהו. מה השמאל לא יעשה בשביל לשטוף את המוח לאזרחים – האתר הזה, כמו אתרים אחרים שהם לכאורה ציוניים ופטריוטיים, מלא במגיבים מטעם השמאל שלא מפסיקים את הניסיונות לשטוף את המוח לקוראים. סטלין היה גאה בהם.

 33. במילים פשוטות, ביבי הרס את הריבונות הישראלית בירושלים בירת ישראל, לא עמד על החוקים הדיפלומטיים, הרס את ההרתעה שלנו, גרם לסחיטות נוספות ושקט, לא יהיה.
  אך חסידיו השוטים והעיוורים של ביבי מנסים לרמות בעיקר את עצמם ולתקוף בגסות רוח את מבקריו.
  הם הפכו לתמוננ הראי של אספסוף השמאל.

 34. אויבי ישראל מנסים להחליש אותה והם עושים את זה גם בעזרת עורכי דין משוחדים, עיתונאים קנויים בכסף וגם בעזרת טוקבקיסטים בשכר. חבל שיש כל כך הרבה עיתונאים וטוקבקיסטים שתמורת בצע כסף מוכנים למכור את בני עמם לאינטרסים של אויביהם. בנימין נתניהו – היהודים אוהבי ישראל יודעים בדיוק מי מנסה להפיל אותך ואיך הם מתנגחים בכל צעד שלך – גם אם תעשה צעד הפוך לאותו צעד.

 35. טועה דר’ קידר שרואה בהחלטת ישראל טעות. בטווח הארוך ההחלטה נכונה. ההחלטה מאפשרת לבחון בקטן את האפקטיביות של וויתורים ושל הסכמים, מבחינת כוחם לקדם רגיעה, שלום ושלווה.
  אם הוויתורים והנסיגה מהצבת המצלמות יישאו פרי, אשרנו.
  אם הוויתורים והנסיגה לא יביאו את הרגיעה המיוחלת, שכר הלימוד הגבוה יאפשר ללמוד על מידת האפקטיביות של גישה זו, למידה שאולי תמנע יישום הגישה בגדול, תוך וויתורים במקומות משמעותיים יותר, תוך תשלום מחיר גבוה כפי שנתן ללמוד מהנעשה במדינות סביבנו.

 36. טועה דר’ קיידר. עדיף לבחון אפקטיביות וויתורים בהשגת רגיעה ושלום בקטן (וויתור על מצלמות) מאשר נעשה זאת בגדול (ויתורים משמעותיים שאת חיינו מסכנים).
  במידה והשטח ירגע, אשרנו.
  במידה ולא ירגע, גם אשרנו, שהבנו את הגישה הנכונה לסביבה הנתונה.

 37. ללא אבטחה מי ימנע פיגועי שיעי נגד סונים באחד המקומות הקדושים לאסלם? ומי יישא באחריות חלילה?

 38. כיצד בדיוק ישראל מעניקה “תעודת ביטוח” לממלכה ההאשמית? – אתה לא מסביר את האמירה הזו.
  הפלסטינים הירדנים עצמם, במדיניות מוקפדת וברורה, אינם בוחשים במאום במגזר הציבורי הירדני ובוודאי שלא חושבים על הפיכה (על אף היותם רוב מוחלט במדינה). זאת משום שאןם יעשו כןם יאבדו את המנדט במאבקם על ‘פלסטין’. ישראל עצמה לא עושה ולא יכולה לעשות כמעט שום דבר כדי להניע מהלכים בתוך הציבוריות הירדנית.

  1. אסביר לך בקצרה מדוע אתה טועה. ישראל חזקה מאד מבחינה צבאית, ומבחינה צבאית נטו היא מסוגלת להתגבר על כל איום בלי הרבה בעיות. לעומת זאת בדיפלומטיה הבינלאומית היא מוכה וחבולה, חוטפת כאפות שוב ושוב ומופלת לקרשים בלי הרף. הטענה לטובת הפלת ירדן היא, שהשינוי הקיצוני במצבנו בדיפלומטיה הבינלאומית כתוצאת מנפילת המשטר ההאשמי יגברו לאין ערוך על סכנת האיומים הצבאיים. לדוגמה – במקרה שלא תוקם מדינה פלסטינית, מישהו יעז לדרוש מאתנו לסגת מיו”ש כאשר דאע”ש יושב או מאיים לשבת בעבר הירדן? בהנחה שתקום מדינה פלסטינית זה כמובן יוציא את כל האויר מבלון השקר הפלסטיני, ושוב זה יהיה אבסורד לדרוש מישראל להקים מדינה פלסטינית נוספת כאשר לפלסטינים יש מדינה גדולה פי 4 מישראל. בשני המקרים השקר הפלסטיני ייחשף. אם העולם לא דורש לתת את זכות ההגדרה העצמית לרוב הפלסטיני בירדן, מדוע הוא דורש זאת לגבי שליש העם הפלסטיני שחי ביו”ש? אפשר לנתח יותר לעומק, אבל העקרון ברור.

  2. ועוד משהו. חשיפת העובדה שמה שנקרא “הממלכה ההאשמית” היא למעשה פלסטין, חשובה ולו מסיבה אחת: זוהי האמת. ובעולם של שקר ופייק ניוז וכזבים של פוליטיקלי קורקט, עצם העובדה שמישהו חושף אמת היא בעלת ערך שלא יסולא בפז.

 39. רק בוגי יעלון יכול לעשות סדר עם האויב הפלסטיני ועם “האוהב” הירדני… הוא היה עושה את הדברים בקשיחות ובחוכמה שבדיעבד… הטעויות האסטרטגיות של ביבי עוד יעלו לנו בחיי אדם.

  1. רק בוגי יעלון יכול, אבל בתנאי שיאיר לפיד וציפי לבני מייעצים לו.