הסוף לפרוטקציוניזם בחקלאות: “מועצת הצמחים מתעמרת בחקלאים, אנחנו נחושים לסגור אותה”

מנכ”ל משרד החקלאות: “לא צפויות רפורמות נוספות בענף ללא תמיכת החקלאים”. ישראל בין המדינות המפגרות ביותר בתחום ב-OECD

הקרטל הפסיד הפעם. חקלאי מפגין | יונתן זינדל/פלאש90

משרד החקלאות צפוי לסגור את מועצת הצמחים בשנת 2018, ובמקומה יפעלו מועצות וולונטריות. הצעד, עליו הודיע מנכ”ל משרד החקלאות בשבוע שעבר, יחסוך לצרכן הישראלי כמיליארד שקלים וחצי, לפי הערכות משרד האוצר. ואולם, מאז פרסום ההחלטה מפעילה התאחדות החקלאים מכבש לחצים לביטולה. בין היתר הודיעה ההתאחדות כי תפעיל לוביסטים בכנסת כדי להביא לשינוי ההחלטה.

בראיון ל’מידה’ מדגיש מנכ”ל משרד החקלאות בן-אליהו כי משרדו לא נרתע מהלחצים, וכי הוא נחוש להוציא את המהלך לפועל. “מועצת הצמחים תיסגר במהלך שנת 2018”, מבהיר בן-אליהו. “לא תהיה נסיגה מעמדה זו, ובניגוד לראשי התאחדות החקלאים – שתמכו בנו לכל אורך הדרך ועכשיו פתאום מפנים לנו גב – לא נעשה פליק פלאק לאחור. המועצה לא רק שאיננה ממלאת את תפקידה בהגנה על החקלאים, היא מתעמרת בהם. במתכונתה הנוכחית אין לה זכות קיום. הנחיתי את ראשי מועצת הצמחים להגיש לי לוח זמנים מסודר כדי לבצע את תהליך הסגירה באופן היעיל ביותר”.

אתה צופה התנגדות חריפה מצד התאחדות החקלאים?

“לא. העסקוּנה החקלאית תנסה לייצר כותרות, יהיה דיון בכנסת, קצת צעקות ובזה ייגמר הסיפור”.

מדוע לדעתך התאחדות החקלאים ביצעה פניית פרסה ומתנגדת לסגירת המועצה?

“העסקוּנה החקלאית מרוויחה מהמועצה. הרבה בעלי תפקידים שם מקבלים משכורות יפות. מצד שני, חלק גדול מהחקלאים בשטח נפגעים מהמועצה, ועבורם קיבלנו את ההחלטה. יו”ר התאחדות החקלאים, מאיר צור, היה אצלי במשרד שלוש פעמים וביקש לסגור את המועצה. עכשיו הוא פתאום מתנגד”.

יצוין כי לטענת צור הוא לא ביקש לסגור את מועצת הצמחים, אלא ביקש להזמין סקר שיבחן את האפשרות לסגירתה.

בהתאחדות החקלאים טוענים כי אתם אלה שמפגינים חוסר עקביות. בעבר התנגדתם להמלצת האוצר לסגור את המועצה, ועכשיו הפכתם את עמדתכם.

“זה נכון שבהתחלה התנגדנו, ולכן הוקמה ועדה שתבחן את הנושא. יצאנו לשטח, נפגשנו עם חקלאים, ורבים מהם התלוננו שהמועצה פוגעת להם בכיס במקום לסייע להם”.

לא נכנע לחקלאים; מנכ”ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו. פלאש 90

הקביעה האחרונה של בן אליהו מתיישבת עם פעולות החקלאים בשטח. בינואר האחרון, לדוגמה, עתרו חקלאים לבג”ץ נגד ההיטלים שמועצת הצמחים גובה מהם. לטענת העותרים, המועצה אינה מוסמכת לגבות את ההיטלים שהיא גובה מהם. בנוסף, אופן חישוב הסכומים גם הוא אינו שקוף, ולטענתם הפגיעה בחקלאים מגולגלת פעמים רבות לצרכן. ב’גלובס’ נחשף בעבר למשל כי קיומה של מועצת הצמחים מנפח את מחירי הירקות ב-25 אחוזים.

במקביל, מנכ”ל משרד החקלאות מציין כי ניסיונות של המועצה לחתוך בעלויות התוצרת החקלאית באים לעתים על חשבון בריאות הציבור. “הייתה למשל מחלה שהלכה להרוס את כל מטעי הבננות”, מספר בן-אליהו. “הבנו שהמקור למחלה הוא בירדן, ולכן צריך שגלגלי משאיות שמגיעות מירדן יעברו חיטוי. המשמעות היא שצריך להתקין מתקן חיטוי בכניסה לכל חממת בננות. מדובר בעלות של מיליוני שקלים. מגדלי הבננות הרוויחו יפה מאוד בשנים האחרונות (בעקבות חסימת יבוא בננות מחו”ל, ג”צ), וחשבתי לתומי שמועצת הצמחים תשתתף במימון של מתקני החיטוי. התבדיתי. הם סירבו להשתתף, ובסוף אני שמתי את הכסף. אז תגיד שבננות זה משק קטן ועד שהם יאספו את הכסף היבול ייהרס, אבל לא רק בננות חשופות למחלות. בכל פעם הכסף יוצא מהמשרד כדי לחסן את הפירות ולהגן על הגידולים. בשביל מה קיימת מועצת צמחים, אם בסופו של דבר אזרחי ישראל הם אלו שצריכים לממן את ההוצאות של מגדלי הבננות או של כל פרי אחר?”

“הממשלה לא צריכה להיות מעורבת בהתאגדויות של חקלאים”

מועצת הצמחים היא גוף סטטוטורי שהוקם בשנת 2004, במהלך שאיחד ארבע מועצות שהיו קיימות עד אז: הירקות, הפירות, פרי ההדר והפרחים. לימים הוצא ענף הפרחים מהמועצה, ולאחרונה צורף אליה בחקיקה ענף הזית. החברוּת במועצת הצמחים היא חובה המוטלת על כל החקלאים, מה שהופך את ישראל למדינה היחידה בעולם שכופה על חקלאיה להיות חלק ממועצה סטטוטורית ולשלם לה דמי חבר.

אחד הקולות הבולטים למען סגירת המועצה הוא נשיא התאחדות האיכרים דובי אמיתי. במכתב ששלח לאחרונה למשרד החקלאות כתב אמיתי כי בניגוד למנדט המקורי של המועצה, שהוא לדאוג להבטחת  מחיר הוגן למגדלים ולציבור, בפועל “מאז שהוקמה המועצה, המחירים לחקלאים פחתו עד כדי סגירת משקים, והמחירים לצרכן האמירו במאות אחוזים”. לדברי נשיא התאחדות האיכרים, עיקר המימון של המועצה איננו מגיע מהמגדלים אלא דווקא מהסיטונאים, האחראים במידה רבה למחירם היקר של הפירות והירקות הנמכרים בשווקים. “המועצה שאמורה להגן על החקלאי מעושק ועל הצרכן מיוקר המחיה, מקבלת את מימונה דרך הגורמים לכך”, טוען אמיתי.

יצוין כי בשנת 2016 הגיעו הכנסות מועצת הצמחים ל-84 מיליון שקלים. עיקר פעילות המועצה מתרכז במחקר ופיתוח, הדברה, ביטוח למגדלים וקידום מכירות. בינואר 2016 פירסם ‘פורום קהלת’ מזכר המנתח את תחומי הפעילות השונים של המועצה, וקבע כי “אין הצדקה לקיומה של המועצה כגוף שחובה על החקלאים לממן”. בקהלת המליצו לסגור את המועצה, ובמקומה “לאפשר למגדלים להתאגד כרצונם באגודות וולונטריות לצרכי ייצוג, שיווק וקנייה”. הצעד הנוכחי של משרד החקלאות מיישם את המלצות ‘קהלת’. הוא נועד להעניק לחקלאים את הבחירה האם והיכן להתאגד. במצב של שוק פתוח, המועצות השונות שיקומו יידרשו להתחרות על לבם של החקלאים ולהגביר את האטרקטיביות שלהן באמצעות הוזלת דמי חבר ופעילות יעילה יותר, לרווחת החקלאים והצרכנים.

“הממשלה לא צריכה להיות מעורבת בהתאגדויות של חקלאים”, אומר מנכ”ל משרד החקלאות. “לא צריך גם את המועצה בשביל לדעת מה היה ממוצע העסקאות של כל ירק ופרי ביום מסוים. אנחנו בעידן שבו המידע נגיש לכולם, ולא צריך לשלם דמי תיווך כדי להשיג אותו”.

“החקלאים הלכו איתנו, ובסוף חזרו בהם”

רבים מקווים כי סגירת מועצת הצמחים תהווה סנונית ראשונה בדרך לפתיחה מוחלטת של ענף החקלאות, ולסגירתן של מועצות ייצור ארכאיות נוספות כמו מועצת הדבש, הלול, החלב, הפרחים ועוד. מנכ”ל משרד החקלאות שופך מים קרים על התקוות הללו, ומבהיר ש”כרגע אין כוונה לסגור מועצות אחרות”.

זוהי בשורה רעה לאזרחי ישראל, הנחשבת לאחת המדינות הפחות תחרותיות בענף החקלאות מבין המדינות המפותחות. ה-OECD הציב את ישראל ב-2016 בצמרת הדירוג המפוקפק של מדינות המנהלות “משטר תמיכות מעוותות” בתחומי ייצור וסחר. הדו”ח מבקר בחריפות שורה של פעולות הרסניות ונוגדות-תחרות בענף החקלאות הישראלי, ובהן סבסוד תשומות, מחיר מובטח, משטר מכסות-ייצור, ובמיוחד רמת מכסי-מגן גבוהה. כל אלה מצטברים למחירי מזון גבוהים ולהיעדר תחרות מספקת בשוק חיוני זה. בעקבות היעדר התחרות, נאלץ הצרכן הישראלי לשלם יותר על מוצרים חקלאיים, בסכומים המצטברים למיליארדי שקלים.

בשנה שעברה הייתה ישראל קרובה ליישור קו בנושא זה עם העולם המפותח, כאשר משרד החקלאות פירסם הודעה דרמטית על רפורמה כוללת בענף. להערכת בן-אליהו, “הרפורמה הייתה חוסכת לצרכן 4.2 מיליארד שקלים בשנה”. במסגרת הרפורמה, שהתבססה על המלצות ה-OECD, ענף החקלאות היה אמור להיפתח לייבוא, הפיקוח על חלב וביצים היה מתבטל ומועצות הייצור השונות נועדו להיסגר. במקביל, הסיוע של המדינה לחקלאים היה עובר מסבסוד עקיף לתמיכה ישירה, דוגמת מים במחיר מופחת או מימון-ביטוח חקלאי, כפי שמקובל במדינות העולם המערבי.

בסופו של דבר, הרפורמה המיוחלת נגנזה בשל התנגדות החקלאים. “הם הלכו איתנו עד הקצה, ובסוף חזרו בהם”, אומר בן-אליהו. “לא רצינו ללכת למהלך מקיף שכזה ללא תמיכת החקלאים”.

נראה שלמדתם את הלקח, והפעם החלטתם לסגור את מועצת הצמחים למרות התנגדות התאחדות החקלאים. מדוע שלא תרחיבו את המהלך ותלכו שוב על הרפורמה הכוללת, בהבנה שבסופו של דבר החקלאים יישרו אתכם קו?

“סגירת מועצת הצמחים זה מהלך חשוב, אבל לא אסטרטגי כמו המעבר לתמיכה ישירה. אנחנו עדיין רוצים לחולל רפורמה ולפתוח את השוק, אבל לא נעשה את זה לבד. אנחנו צריכים את החקלאים איתנו. הם חושבים שייפגעו מהמעבר לתמיכה ישירה, אבל לדעתי הם טועים. אני קורא לחקלאים לשתף איתנו פעולה ולתת כתף למהלך כולל, למען הוזלת יוקר המחיה בישראל”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

9 תגובות למאמר

 1. חקלאות זה לא רק הוזלת יוקר המחיה, חקלאות היא נכס אסטרטגי למדינה וההתייחסות אליה צריכה להיות ככזו.
  לא ייתכן שמדינת ישראל שמוקפת מכל גבולותיה במדינות בלתי ידידותיות, ושדה התעופה שלה היה נתון לחסדי חמאס במלחמה האחרונה, והנמלים שלה מוחזקים בגרון ע”י וועדי עובדים- לא ייתכן שמדינה כזו תתבסס על יבוא חקלאי!!!
  המדינה חייבת לדאוג שיהיו פה מספיק חקלאים בתחומי התזונה הבסיסיים: דגנים, ירקות, בשר, חלב, קטניות וביצים.
  בעת צרה- המדינה חייבת להיות מסוגלת לספק לעצמה את התצרוכת למשך פרק זמן ארוך!!!
  זה שווה, גם אם ביום יום נשלם עוד כמה אגורות על כל פרי שאנחנו אוכלים.

  המדינה חייבת להסיר את ידה מהכיס של החקלאים, להכיר בתרומה שלהם לחוסן הביטחוני שלה, ולתת להם את כל מה שנדרש כדי לגדל בלי דאגות את המזון שנאכל ביום צרה.

  1. חקלאות היא ענף כמו כל ענף, וממילא תשומות רבות לחקלאות מיובאות.
   מספיק עם המשק הקומוניסטי.
   החקלאים חייבים להסיר את ידם מהכיס של האזרחים ולעשות את מה שנדרש ליצור ענף תחרותי והוגן.
   נמאס כבר משריפת סחורה שמטרתה העלאת המחיר, ונמאס מהשקרים של תועמלני הענף!

  2. זה בסדר (או לא)כמה ימים בלי יבוא של דלק וכל התצרוכת החקלאית תישאר בשדות. כמה שבועות כאלו וגם לא יהיה איך לקטוף. כמה חודשים גם לא איך לזרוע…

  3. למשתמש האנונימי.
   א.
   אף אחד לא ביקש משק קומוניסטי וכולם יודעים כמה מזון מגיע לפה של האזרחים במדינות קומוניסטיות לעומת מדינות קפיטליסטיות.
   החקלאים לא צריכים להסיר את ידם מהכיס של האזרחים. מי שצריך לעשות זאת- ומהר ככל האפשר- הם הסוחרים והגורמים המתווכים, הגורמים לכך שקילו עגבניות נקנה מהחקלאי בשקל ונמכר לצרכן בשבע שקל.
   האם אתה מכיר חקלאי שישרוף בעצמו סחורה שעבד עליה עונה שלמה?????????? הוא יעדיף לחלק אותה בחינם ולא להשמיד אותה!!!
   האם אתה מכיר חקלאי עשיר????????? מי יכול להתעשר היום מחקלאות????? בנים למשפחות חקלאיות פונים היום למגוון עיסוקים שאינם חקלאיים העיקר לא להמשיך עם כאב הראש הזה!!!

   את המצב הזה חייבים לשנות ולגרום לכך שחקלאות תהיה מגזר שאינו חסום ע”י רגולציות ובירוקרטיות, וההתערבויות הממשלתיות היחידות יהיו לטובת החקלאים ולא נגדם!!! מועצת הצמחים היא מיותרת ואינה מועילה לחקלאים- והגיע זמנה ללכת הביתה. המדינה צריכה לבטח את החקלאים באופן מלא על נזקי טבע, לממן מים להשקיה במידה זו או אחרת, להקל עליהם בהעסקת עובדים, לתת להם הטבות מס מפליגות לצורך חידוש המיכון והציוד, ולמגר לחלוטין את תופעת הגניבות החקלאיות. ובוודאי שרבים וטובים ממני יכולים להציע רעיונות יעילים יותר- אך שינוי המצב ייעשה מתוך ההבנה שהחקלאות היא אסטרטגית למדינה.

   ב.
   אתה צודק בדבריך על הדלק- וזה לא סותר. המדינה צריכה להחזיק בתוכניות לשעת חירום עבור משק האנרגיה, כפי שכל מדינה מתוקנת אמורה לעשות. המדינה גם צריכה לדאוג לכך שאם יווצר מצב (לא כ”כ רחוק מהמציאות) שבו היא לא מסוגלת לייבא מזון, היא תהיה מסוגלת לייצרו בעצמה. הדברים הללו לא סותרים. ובכל מקרה- כולנו נעדיף מחסור בדלק מאשר מחסור במזון. כשיש לך משאית מלאה דלק, אך השדה ריק, מול מצב שיש לך שדה מלא, וזוג רגליים בריאות או אופניים תקינים- תעשה את החשבון מה עדיף.

 2. 70 שנה (ברית) המועצות החקלאיות מתעמרים החזירים הסוציאליסטים במיליוני אזרחים ורק כשפגעו בכמה אלפי חקלאים עושים להן סוף

 3. חקלאות ללא מועצה זו כוורת ללא מלכה
  יש 2000 עובדי משרד החקלאות ופיתוח 5000חקלאים זה אומר על על 2.5חקלאים יש עובד מדינה
  לדעתי חייבים לסגור את משרד החקלאות ולחסוך למשק 15מעלייארד ש”ח בשנה

 4. המועצה חייבת להסדר
  צודק מנכ’ל משרד החקלאות בכל דבריו.
  המשרד רחוק מלתמוך בחקלאים. סגירת המועצה תהיה צעד ראשון של צדק.

  הלוואי ותצליח שלמה

 5. קיומה של מועצת הצמחים אינו רק נטל כספי על החקלאי אלא גם ובעיקר עלבון ועול מחפיר.
  חקלאי ישראל אינם זקוקים ל”גן יועצים” שאינם מבינים דבר בחקלאות וכך במלאכתם גורמים נזק לחקלאי.
  המעצה מפרסמת מצג שוא שהיא ובזכותה מפותחים זני פירות וירקות חדשים, אילוו שטיות ושקרים גסים ורק להזכר בכתבה מלפני שנה בעתון הארץ על פתוח זני מנגו במרכז החקלאי שכל כולו משרד החקלאות.
  המועצה מתהדרת בטיפול מרוכז בזבוב הפירות, אין שקר גס מזה.

  כחקלאים אנו תומכים ומברכים את השר ומנכ”ל משרד החקלאות בהחלטתם.
  ומחזקים ידיהם לא להתרכך אל מול שלל העסקנים המתהדרים כנציגי החקלאים למרות שהחקלאים מעולם לא בחרו בהם.

 6. מי שקורא את המאזן של 2016 מבין הכנסות מועצת הצמחים הם 75 מליון שח !!!!!!!!!!!