“אתה השתנית” – תשובה לקלמן ליבסקינד

קלמן ליבסקינד שאל לפני כשבוע ב’מעריב’: “איך הגיע המחנה הלאומי למצב שבו אסור לשאול שאלות על נתניהו?” רן ברץ לוקח את האתגר, ומראה שהבעיה נמצאת במקום אחר לגמרי

קלמן ליבסקינד שאל לפני כשבוע ב’מעריב’: “איך הגיע המחנה הלאומי למצב שבו אסור לשאול שאלות על נתניהו?”.

אני מכיר את קלמן מזה שנים ורואה בו ידיד. אני גם חושב שזכותו “לשאול שאלות על נתניהו” כמה שהוא רק רוצה. אבל המאמר שהוא כתב מטריד אותי, משום שאני סבור שבחלקו הוא לא ראוי לאדם כמו קלמן. אז חיכיתי קצת שהרוחות יתקררו, והנה אני מגיב.

מהי התלונה העיקרית של קלמן? זו פסקת המפתח במאמר:

“באגף הימני של העיתונות, בכמה אתרי אינטרנט וברשתות החברתיות … צמח לו בתקופה האחרונה זרם שכוחו רב לו ביצירת רעש רחב היקף, ואשר רוחש בוז עמוק לכל מה שהמילה “עיתונות” מסמלת. זה זרם שאין לו עניין בנתונים ובעובדות. זרם שחשיפת האמת במקרה הטוב משעממת אותו, ובמקרה הפחות טוב כלל אינה רלוונטית מבחינתו. יש להם, לאנשי הזרם הזה, שאלה אחת שמעסיקה אותם. “מה טוב לביבי”. זהו. מכאן נגזר הכל. מכאן מחולקים כולם לטובים ורעים. ל”שלנו” ול”צרינו”. לנאמנים ולבוגדים”.

הסגנון כאן נראה לי לא “קלמני” ולא ראוי, משתי סיבות. האחת, אלו הכללות גסות, שמרדדות את בני הפלוגתא שלו לאפס. קלמן מצייר את מתנגדיו כאנשים רעשנים, חד-ממדיים, חסרי יושר, עניין ומוסר, שלא מעניין אותם כלום חוץ מ”ביבי”. האם זה באמת מתאר מישהו? והאם כל מי שמשתייך ל”זרם”, הוא כזה? וזה הרי אותו קלמן שכותב באותו מאמר “חייבת להיות אפשרות לראות דברים באופן מורכב”. אז החיים מורכבים, חוץ מאותו “זרם” שתומך בביבי?

שנית, “זרם” זה סימון ריק. מי הם אותם פוחזים? אילו הם האתרים הרעשנים? מי האנשים שמחלקים את כולם לנאמנים ובוגדים? ללא ציון הכתובת, הטענה לא ניתנת לבדיקה. קלמן נשמע פה קצת כמו שלי יחימוביץ’: “רוחש לצידנו זרם עכור ומסוכן של שנאה, גזענות ואלימות. הזרם הזה בוקע עכשיו כמו גייזר מורעל”. זו הכפשה בעלמא, ומכיוון שקלמן הוא בדרך-כלל לא רק אמיץ אלא גם דקדקן, אני סבור שהיא לא מתאימה לו.

 שלוש טענות נגד נתניהו

אכזבה נוספת ציפתה לי בהמשך המאמר, כשקלמן פירט את הסיבות שלו לביקורת על נתניהו. יש לו בעצם שלוש טענות, והגיע הזמן לדון בהן.

טענה ראשונה:

“מפריעה לי ההתעמרות באנשים הקטנים שמקיפים את בני הזוג, כפי שבאה לידי ביטוי בכמה פסקי דין בבית הדין לעבודה”.

תשובתי: נניח, למען הוויכוח, שהתלונות נגד שרה נתניהו נכונות. הנקודה היא ששרה איננה בנימין, ולכן זה טיעון לא רלוונטי כביקורת עליו. בתקופתי בלשכת ראש הממשלה שמעתי הרבה סיפורים מסמרי שיער על נשות ראשי ממשלה אחרים. לעולם לא אשתמש בהם נגד ראשי הממשלה ההם, למרות שהם בצד הפוליטי המנוגד לי. הסיבה היא שאני דבק בכלל האתי שנהג כאן עד שהגיע לשלטון בנימין נתניהו: המשפחה מחוץ לתחום. אנחנו לא אומרים “הזוג אולמרט”, ולא “הזוג ברק”. אפילו איננו אומרים “הזוג רבין”, ואנו מספרים שיצחק התפטר בשל מעשי לאה, כלומר, אנו מבחינים בין מעשי בני הזוג אפילו במקרה שבו את הכסף הוא הרוויח והיא רק הפקידה. בעיניי זה עניין מוסרי וראוי, וחבל שקלמן נכשל בו.

טענה שניה:

“הפריע לי מאוד שעובד שכיר בלשכת נתניהו נאלץ לגהץ מכרטיס האשראי שלו כמעט 3,000 דולר לצורך מימון טיסת ילדיו של נתניהו לחו”ל, גם אם נתניהו טוען שאחר כך הכסף הוחזר לו”

תשובתי: פסקה מצערת. קלמן זונח כאן אתיקה מקצועית בסיסית. אותו מלווה מעולם לא טען ש”נאלץ” לשלם, הוא לא התלונן על כך, ובחקירתו הוא העיד שהכסף הוחזר לו. הדברים ידועים ומפורסמים. לכן כשקלמן כותב “גם אם נתניהו טוען” זו לשון מגמתית ומטעה, סטייל דרוקר-כספית-קדמון, בדיוק מהסוג ש”אין לו עניין בנתונים ובעובדות”. עובדתית זה לא ש”נתניהו טוען”, אלא שהכסף הוחזר, ומי שטוען זאת הוא המלווה.

טענה שלישית של קלמן:

“וכן, מפריעים לי מאוד הסיפורים שיוצאים מתוך חקירת פרשת 1000 על טובות הנאה בהיקפים גדולים שקיבלה המשפחה ממי שמוגדרים כחבריה, ומפריעים לי הסיפורים שאני שומע על מקורבי המשפחה שנדרשו להעניק לה מתנות”

הטענה הזו מתקשרת לדברים נוספים שאומר פה קלמן:

“הפריעו לי החומרים שעלו בתחקיר ‘ביביטורס’ של דרוקר ואחריו בדוח מבקר המדינה. הפריעו לי הנסיעות ברחבי העולם על חשבונם של אנשים עשירים, והלינות במלונות פאר בסכומי עתק, שלא יצאו מחשבון הבנק של המשפחה”

תשובתי: למרות שפרשת תיק 1000 עדיין לא התבררה, אשלב הכל לטענה אחת, מפני שברור שגם אם אין פה שום דבר פלילי (כמו ב’ביביטורס’) זה עדיין מפריע לקלמן.

הייתי בבלפור די שעות, והרבה יותר מזה בחדר ראש הממשלה בלשכתו. אני יכול להעיד ממקור ראשון, שבשגרת עבודתו – שהיא רוב מוחלט ועצום של זמנו – נתניהו רחוק מאוד מלהיות נהנתן. הוא אוכל ארוחות רגילות, עובד שעות ארוכות מאוד, משתמש בריהוט שגרתי. בהשוואה עולמית, אין כמעט ראש ממשלה בעולם שלשכתו וביתו הממלכתי כל כך לא יוקרתיים (וזו לשון המעטה).

בהשוואה, אני מבטיח לקלמן שהוא בעצמו מרוויח יותר כסף בחודש מנתניהו, ואני גם מבטיח לו שהוא יוצא להרבה יותר חופשות. וזאת בזמן שבו קלמן ממקסם את הכנסותיו, אבל נתניהו מוותר על בית הרבה יותר יוקרתי ונוח בקיסריה ועל הכנסות גבוהות בהרבה ממה שקלמן יכול לחלום עליו. כך שכל דיון בהתנהלות האישית של נתניהו, כל ביקורת של קלמן (שגם את בחירותיו האישיות אפשר כמובן לשפוט) צריכה למען היושר וההגינות לפתוח בוויתור של נתניהו על חיי נוחות ועל הממון הרב שהיה יכול לעשות לביתו.

כל עיתונאי שבאמת סיקר אותו, יודע שמגוחך לייחס לנתניהו נהנתנות, משום שהוא מכור לעבודה ועשיה ולא לרמת חיים. אז נכון, לא הייתי בארועים פרטיים של נתניהו עם חבריו העשירים. אני מניח שבאירועים האלה, שאינם שכיחים, האוכל והשתיה ברמה גבוהה מאוד. אבל מכיוון שזה במימונם, זה ממש לא אכפת לי. אגב, אם מישהו רוצה להזמין אותי לארוע יוקרתי שכזה, אני בהחלט פנוי בסופי שבוע, ולדעתי אני יודע ליהנות מארוחה איכותית ויין משובח הרבה יותר מביבי, אז חבל לבזבז אותם עליו.

בכל אופן, כאדם ליברלי אני סבור שהביקורת המוסרית של קלמן היא עצמה מופרכת ולא מוסרית. קודם כל, כי כל אדם, כולל ראש ממשלה, זכאי לפרטיות בחייו, והחיטוט בחיים הפרטיים הוא מציצנות ראויה לגנאי. אם אין פגיעה ישירה וברורה באינטרס הציבורי, זה לא עניינו של אף אחד. שנית, ההכרעה הציבורית והחוקית התקבלה מזמן: מותר לטוס ולהתארח גם במלונות יוקרה תמורת פגישות והרצאות (ושוב: אשמח וכו’), ובתנאי שהדברים שקופים. זו סתם הצקה קנטרנית.

בכל אופן, זכותו של קלמן לחשוב אחרת וזכותו להחיל סטנדרט כפול ולדרוש מנתניהו מה שלא דורשים מאף אחד אחר – ואף אחד מאיתנו, כולל קלמן, לא דורש מעצמו. אבל אני בהחלט מצפה ממנו שייתן את התמונה השלמה וה”מורכבת” יותר, כמו שניסיתי לעשות פה. כי המילה ‘עיתונות’ אמורה לסמל משהו, והאמת צריכה להיות רלוונטית.

מורכבות הדברים

השאלה המעניינת יותר שעולה כאן לדעתי היא מדוע קלמן מעורר היום כעס בקרב קוראיו, למרות שהוא השמיע על נתניהו ביקורת מאוד דומה בעבר, ולא זכה לתגובה חריפה מה”זרם”. ובכן, הנה התחלה של תשובה:

“קשה מאוד להתנהל בהגינות בשיח שבו אתה מבין שחלק גדול מההתקפה על נתניהו לא קשורה לממצאים של הדוח או של בית הדין לעבודה, אלא לעובדה שרובה הגדול של העיתונות פשוט רוצה לזרוק אותו לכל הרוחות, ולא משנה למה ולא משנה באילו אמצעים, ולא משנה כמה צריך לנפח ולהעצים גם זוטי דברים לצורך המטרה האסטרטגית הזו”

והנה המשך של תשובה:

“זה מחזיר אותנו להבנה שנוכח היחס הזה לראש הממשלה, כמעט שאי-אפשר להתייחס כאן ברצינות לשום ידיעה ששמו מתנוסס עליה. הכל מוקצן. הכל חסר פרופורציות. הכל מונע מאמוציות. אמת היא שקר. שקר הוא אמת. כדי לחסל את נתניהו השנוא מותר הכל”.

אני די בטוח שהדברים האלה נכונים, כי כתב אותם ב-2014 עיתונאי ישר ומוערך בשם קלמן ליבסקינד. ולכן מוזר לי שאותו עיתונאי – שיודע מתחקיריו שלו עד כמה עליו לפקפק בדוחות ובדיווחים עיתונאיים ש”מנפחים ומעצימים זוטי דברים” ועבורם “שקר הוא אמת” – לא מהסס היום לחזור על הדברים האלה כאמת ולהציגם ללא הקשר ותיווך הוגן.

כאשר קלמן כתב את הדברים שציטטתי, הוא הוסיף עליהם גם ביקורת על נתניהו. אבל בגלל שהוא עצמו היה מורכב וזהיר יותר, בגלל שקוראיו לא הרגישו שהוא הצטרף ל”עליהום” על נתניהו, ה”זרם” העלום לא תקף אותו.

אז קלמן צודק: בינתיים משהו השתנה. אבל הוא גם טועה: השינוי אינו בציבור, אלא אצלו. כי הזהירות העיתונאית שלו נזרקה לאחרונה לפח בכל מה שקשור לנתניהו. הוא התחיל להתייחס לפרשנות השלילית שלו, שנשענת על מקורות שהוא יודע היטב שהם מפוקפקים, כאל דיווח מהימן. הוא מיתן את הביקורת שלו על האובססיה של התקשורת ושל גורמים שונים נגד נתניהו, ועבר בעצמו מביקורת עניינית לשפה מזלזלת ומעליבה נגד נתניהו.

כך למשל הוא כותב היום: “אליבא דנתניהו ‘חייב כל איש ימין לראות את עצמו כאילו הוא נחקר על קבלת סיגרים לעצמו ושמפניה לרעייתו’.” קלמן כנראה חושב שנתניהו כל כך נוראי, עד שהוא מתקיף בחריפות את אורי אריאל ובצלאל סמוטריץ’, אנשים “הגונים” ו”יראי שמיים” לדבריו, שחוטאים בכך שהם מסכימים לקיים את החוק הישראלי שקובע שראש-ממשלה לא צריך להתפטר גם אם מוגש נגדו כתב אישום. “מה שני אלה מספרים לילדים שלהם” הוא זועק, כאילו הישיבה בממשלת נתניהו בזמן שהוא נלחם על חפותו היא בגדר חטא בממדים אפיים.

עוד יותר מזעזע לקרוא את קלמן כותב בפסקנות על נתניהו כי “מטופש גם לטעון שרודפים אחריו”. הבנתם? לא סתם שאין רדיפה, אלא מי שטוען כך טיפש. ולמה? כי המפכ”ל והיועמ”ש מונו כמועמדים של נתניהו. באמת? איפה המורכבות, איפה ההשפעה והלחץ של קמפיין תקשורתי מתמשך, איפה מוסדות מדינה מסועפים עם פקידות כוחנית, איפה “שקר הוא אמת”? התפוגגו. נשארנו עם טיעון חלש ופשטני.

 הכל התחיל בתאגיד

אפשר לבודד את הנקודה בזמן שבה קלמן הפסיק להישמע כמו מבקר ענייני והתחיל להישמע כמי שהצטרף למקהלת רק-לא-ביבי: מרץ 2017, אחרי שהתחיל לעבוד בתאגיד. קלמן פרסם אז טור שכולו הכפשה נגד נתניהו, תחת הכותרת: “מעשיות נתניהו: האם יש מישהו בליכוד שמאמין לראש הממשלה?”.

“איפה הבעיה הכי גדולה עם ראש הממשלה? בדרך. בצורה. בהתנהלות הקפריזית … בדרום מטפטפות שוב הרקטות, בצפון אנחנו על סף הסתבכות, לא רק עם הסורים אלא גם עם הרוסים, והאיש שאחראי על המדינה הכי מסובכת בעולם עסוק בתאגיד. עסוק? או-טו-טו מפיל ממשלה והולך לבחירות בגללו”

מכיוון שהייתי אז בלשכה, אני יכול להעיד שמדובר בשטויות על סף הגיחוך. זו התמונה שמציירים שונאי נתניהו מובהקים, כביכול נתניהו מפקיר את הדברים החשובים לטובת זוטות קפריזיות. אין להצגה הזו שום קשר ל”אמת”, ל”נתונים ולעובדות”. התאגיד לעולם לא בא על חשבון התחממות בדרום או ההתפתחויות בצפון. שום עניין ביטחוני לא מופקר לטובת שום דבר בסדר היום של נתניהו. ההפך הגמור. הלו”ז תמיד ישתנה לטובת אירועים בטחוניים. זו פשוט הכפשה מכוערת.

קלמן עוד מוסיף ומטיח באותו מאמר שלל האשמות. אסכם אותן.

“השקרים, הו השקרים, עם זה כבר קשה לחיות. עם הידיעה שככל שזה קשור בחלקים חשובים בממשלה, למילה אין עוד שום ערך”. ועוד: “די בכך שבסביבת ראש הממשלה יגידו שהשניים לא באים לליכודניקים טוב כדי שאפשר יהיה לדרוש את החלפתם”. ועוד, “כל זה עוד לפני שהזכרנו את ההתנתקות, שנתניהו הצביע בעדה לכל אורך הדרך, אבל עושה הכל כדי לשכנע אותנו שהוא בכלל היה מגדולי הנלחמים נגדה”. ולסיום הטענה המקורית לפיה “גדולתו” של נתניהו היא “להטמיע במחנה הלאומי את התובנה שבסופו של דבר, אחרי הכל, הוא הכי טוב שיש. לא הכי טוב שיש, היחיד שיש”.

בקיצור, אליבא דקלמן, יש לנו ראש ממשלה שקרן, שמזניח אינטרסים לאומיים באופן קפריזי, שהיה בכלל בעד ההתנתקות, שהוא נגוע בשחיתות (אם לא פלילית אז מוסרית), ושההישג הגדול ביותר שלו, בכמעט עשר שנות ראשות ממשלה, הוא עיצוב תודעת תומכיו.

תגידו, זה נשמע לכם מוכר? האם זה מצלצל כמו עיתונות שזוכרת ש”יש למילה הזו משמעות”, שמתעניינת ב”נתונים ובעובדות”, שעסוקה ב”אמת”, או שזה מזכיר יותר תעמולה שגרתית לגמרי נגד נתניהו, מהסוג של “שקר הוא אמת”? האם זו תמונה “מורכבת” או תעמולה אידיאולוגית? אז הנה כיוון לתשובה:

“שלא תתבלבלו. לא מדובר בביקורת, כי ככל שמדובר בה אין לי ולו הערה קטנה. גם לי יש הרבה ביקורת על ראש הממשלה. כאן מדובר בשנאה. במשטמה. בתיעוב. במשהו שמגיע ממקום עמוק שמקורו בתחום הנפש … יש כאן משהו חולני … משהו פתולוגי”

כן, גם אלו דברים שכתב קלמן בעצמו, ימים ספורים לפני שהצטרף לתאגיד באופן רשמי.

אז משהו בקלמן השתנה. פעם הוא היה ער מאוד לכך שהבעייתיות של התקשורת ושל חלק ממוסדות המדינה ביחס לנתניהו צריכה להשפיע על תוכן הביקורת שלו. פעם הוא היה באמת מורכב. היום קלמן הרבה יותר פשטני וחד-מימדי בביקורת שלו. הוא חושב שהוא יכול להגיד בהתחלה “התקשורת צבועה ורודפת את נתניהו” ואז לחזור על כל המסרים שלה, תוך אימוץ לא רק של הטענות, אלא גם של השפה והזלזול.

קלמן אדם פיקח, עיתונאי חשוב, איש אמיץ. אני מוכן להגן עליו מול השמאל בכל יום בשבוע. אבל אני ממש לא אוהב את השינוי הזה שחל בו, ושלא יזרוק את זה על שינוי באחרים.

 מביקורת נתניהו לביקורת חברתית

לא הייתי טורח להגיב לקלמן, אם כל מה שהיה מתחולל בגזרתו היא הצטרפותו למקהלת “נתניהו מושחת, שקרן, נהנתן” עם הטוויסט המגוחך של “תמך בהתנתקות”. אבל משהו אחר מטריד אותי הרבה יותר בקלמן של הזמן האחרון.

העניין הוא שקלמן לא מסתפק יותר בביקורת נתניהו. הוא הפך ממבקר חריף של נתניהו למבקר תומכיו. אני מתכוון למשפטים כמו “בוחריו ואוהדיו לא טרחו מעולם להניח על השולחן את קרן ההשתלמות הזו [קרי, נתניהו] … ומעולם לא חשבו לבדוק את הביצועים שלה”. או “אחת הרעות החולות בחברה הישראלית היא שאין יותר שום דבר אפור … או שאתה אנטי-ביבי או שאתה היידה ביבי”. או “זרם עכור לא מאפשר עוד לצאת מתוך המחנה הזה, להגיד מילה רעה על ראש הממשלה, ולהישאר במתחם הלגיטימיות”. ועוד: “בזרם הזה התפתחה פרקטיקה של בטלה. של עיסוק שמתחיל וגם נגמר בביקורת על אחרים”. וכמובן הציטוט השלם בפתיחה, שבו ביטויים כמו “זרם … אשר רוחש בוז עמוק לכל מה שהמילה “עיתונות” מסמלת. זרם שאין לו עניין בנתונים ובעובדות … זרם שחשיפת האמת … כלל אינה רלוונטית מבחינתו … “מה טוב לביבי”. זהו. מכאן נגזר הכל”.

כאן לדעתי נעוץ הבדל  גדול, עקרוני וחד. כי קלמן לא מבקר כאן את נתניהו, כפי שעשה בעבר הרבה, אלא מצייר קריקטורה מכוערת ומשפילה של תומכיו. הם, ה”זרם”, לא ביקורתיים, לא “מורכבים”, לא אכפת להם מהאמת, הם לא מכירים נתונים ועובדות, הם מוציאים מי שאינו כמותם מ”מתחם הלגיטימיות”, הם בטלנים שרק מבקרים אחרים. נתניהו “מטמיע” בהם מסרים, והם פשוט חוזרים עליהם. זו “רעה חולה של החברה הישראלית”.

אם זה נשמע לכם מוכר, זה בגלל אינספור הנאומים ששמעתם והמאמרים שקראתם משמאל, בדיוק באותו סגנון מזלזל, מתנשא ויהיר, על מצביעי ליכוד. וזה אותו קלמן שלפני שנתיים הסביר לנו ש”העיתונות קנתה ביושר את ביקורת נתניהו ואת שנאת ההמון”, ושהוא עומד להצביע ליכוד, כי נמאס לו מזה שעבור התקשורת “נתניהו הפך לדמון ולסמל הרוע, ואותם 20 ומשהו המנדטים שמתכוונים להצביע לו, להמון נבער. דוברי הליכוד מותקפים בגסות רוח בכלי תקשורת מרכזיים”.

אז בסוף הצביעו לליכוד 30 מנדטים שקלמן גינה את ההתייחסות אליהם כ”נבערים”, אבל בינתיים הוא עבר לזהות אנשים בציבור הזה במונחים דומים, ולבטל את טענותיהם באותו זלזול משפיל.

וזה מה שאני רוצה להגיד לקלמן. האנשים שאתה תוקף כאן, שאתה מייחס להם רק תכונות שליליות ומזלזל בהם – גם הם מורכבים. מי שמגן על נתניהו, גם אם הוא עושה את זה בכעס ולא תמיד ב”מורכבות”, לא הופך בכך לסתום או בור או מזלזל באמת.

לא קשה לפרש את האנשים הללו גם בלי היוהרה הזו. למשל, אולי להם קצת פחות חשובה ההקפאה ביו”ש (במיוחד תחת אובמה), המגנומטרים, או אופי ההתנגדות של נתניהו להתנתקות, והרבה יותר חשובים להם הצמיחה הכלכלית, האבטלה הנמוכה, הפריפריה המתפתחת, ההייטק והסייבר שהפכו את ישראל למעצמה מתקדמת. אולי חשובה להם יותר העובדה שמבחינה ביטחונית זה היה העשור הטוב בתולדות המדינה, התחבורה, היחסים הבינלאומיים חסרי-התקדים, ועוד שלל נושאים, מלאי “עובדות ונתונים” ו”אמת”?

ואל תשכח קלמן, גם כאשר ה”זרם” מתקיף אותך ברשתות החברתיות, שהכוחות ביניכם לא באמת שווים. לא רק שלך יש מיקרופון הרבה יותר חזק ומשפיע, אתה גם מצטרף בזלזול הזה – שמרדד אותם לטיפשים, תומכי שחיתות ובטלנים – לעשרות שנות הכפשה ועלבונות שהטיחו בציבור הזה המתנשאים הנאורים שלנו.

לדעתי, קלמן, נקלעת כאן לצד הלא נכון. אז אם אתה קורא, אני מפציר בך: אל תיפול לבור האנטי-ליכודי אנטי-תומכי-נתניהו הזה. זה בור של התנשאות וניתוק מהחברה הישראלית, זה בור של ניכור וזלזול בהרבה אנשים טובים. זה יעשה לך רק רע, כמו שאתה אומר, בתחום הנפש.

היות שאתה לא כזה, שאתה לא שייך לשם, השאלה שנשארה לי איננה “איך הגיע המחנה הלאומי למצב הזה”, אלא “איך הגיע קלמן ליבסקינד למצב הזה”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

129 תגובות למאמר

  1. מאמר חד וענייני המעמיד את ליבסקינד, שנכנע תודעתית לזרמי הלבה הבוערים השוטפים אותנו מהתקשורת השמאלנית,במקומו

  2. ולא נשכח את מאמרו של ליבסקינד לאחר הבחירות :” כן, לשבור. יא בראכען”, שקרא לימין הנבחר לשבור את שוק התקשורת, ותוך שנה החל במו”מ עם תאגיד השידור החדש. ומיד החל להגן על הברנזה התקשורתית. ללמדכם כי כוחו של הכסף הוא עצום ורב

  3. מה לא מובן :
   קלמן שהיה שדרן ב גלי ישראל
   “עובד” כשדרן ב- כאן 11 תרבות תרבות תרבות תרבות ..קלמן עבר חינוך מחדש ב—-כאן 11 התאגיד התרבותי

 1. אני יודע איך הוא הגיע למצב הזה:
  זה ענין רפואי פשוט. כבר כמה חודשים שהוא יושב כל בוקר שעתיים ליד אסף ליברמן. שניהם מדברים בתוך אולפן שידור קטן וצפוף, וקלמן פשוט נדבק מליברמן.
  אם תצליח להביא אותו לקליניקה שלי אני אומר לו לפתוח את הפה גדול, ואז אני אציץ פנימה ואני בטוח שאראה שהוא בלע לאחרונה הרבה יותר מדי עיתון הארץ.

  1. “יא נאצי! יא פשיסט! גם הגרמנים אמרו ככה על יהודים!”
   תאמינו לי! אני ימני! באמת!”

   מכירים את הטריק הזה כבר, יצא לנו מכל החורים, “אביעד”.

  2. אביעד , אני אוהב את חוש ההומור שלך. חריף ומהיר. תענוג.

 2. דברי שלום ואמת. מאמר חשוב מקצועי וענייני. אני מקווה שהחבר החשוב והאהוב ליבסקינד יהיה מספיק ישר עם עצמו לקבל את הביקורת ולהתעורר.

  1. תודה על המאמר המאלף, אני אומר שאם אנשי התקשורת חושבים שאנחנו עד כדי כך שאנחנו מטומטמים הם צריכים פסיכולוג , הם מצליחים לעבוד רק על אלה שניזונים מהם בלבד איך אמר לי חבר שהוכחתי לו ,מה אני יכול לעשות לתחושות הבטן כלומר לא השכל

 3. רן, אני לא מבין אותך. באמת. ממתי ליבסקינד נחשב ימני? אז נכון הוא מגן על מתנחלים כשצריך ומאוד מאוד אוהב להראות את צביעות השמאל (לא עושה לי את זה) ובעד התנחלויות וכו, אבל בתפיסה החברתית שלו הוא שמאלני לכל דבר. מי שמראיין בהתלהבות את עליזה לביא על השיווין המגדרי שמנסה לעשות ועוד שואל אותה למה היא לא עושה את זה בועדה למינוי שופטים, ואחר כך רואה במוסר המיני של חברות הכנסת של מרץ כמודל לחיקוי- הוא לא ימני. לפחות לא ימני חברתי ומוסרי

  1. אין הבדל בין תורה ועבודה לקלמן ליביסקינד. שניהם דתיים עם תפיסת עולם חברתית שמאלנית קיצונית. זה לא משהו רע. אבל צריך לקרוא לילד בשמו

  2. ימין חברתי ומוסרי חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

 4. לי יש חשבון פתוח עם קלמן שהצטרף לעדת הנבלות מהשמאל שמנעו את מנויו של גלנט לרמטכ״ל בגלל שהיה לו איתו חשבון אישי. אני מצפה עדיין לשמוע ממנו התנצלות!

  1. מישהו הכריח את גלנט לפלוש לקרקע ציבורית, להימנע מפינויה במשך ארבע שנים ולחתום על תצהירים כוזבים ?
   גלנט יכול להאשים רק את עצמו.

 5. לא יכולתי להתעלם מהטענה הזו של ברץ – ״אבל נתניהו מוותר על בית הרבה יותר יוקרתי ונוח בקיסריה״ משום שנתניהו עצמו הגדיר את אותו בית הרבה יותר יוקרתי ונוח בקיסריה כדירה.
  זה אופייני לנתניהו ולתומכיו לעוות את המציאות וליצור מצג שווא, חלופי וכוזב.
  לדוגמא בעניין המצב הביטחוני ״זה היה העשור הטוב בתולדות המדינה״.
  נתניהו ירש מציאות ביטחונית נוחה משרון (ללא נוכחות ישראלית, צבאית ואזרחית, ברצועת עזה) ומאולמרט (חיזבאללה מורתע כתוצאה מלבנון 2 שהיתה מלחמה כושלת ברמה הטקטית והאופרטיבית אבל מוצלחת, בדיעבד, מבחינה אסטרטגית).
  נתניהו מכריז שוב ושוב על צוק איתן (מלחמת חמישים הימים ברצועת עזה) כעל הצלחה (על פי מבחן השקט) אך לא תשמעו ממנו אמירה דומה על לבנון 2 (מוצלחת הרבה יותר במבחן השקט המתמשך).
  כאשר מנתחים את הזירות השונות ואת האיומים החמורים שנשקפים מהן לישראל מבינים עד כמה שנות נתניהו בשלטון לא שיפרו במאומה את מצבה הביטחוני של ישראל ועד כמה הטענה אודות העשור הטוב בתולדות ישראל משקפת את יכולות ההכחשה וההדחקה של כולנו.
  כל כך הרבה אנשים ישרים והגונים שעבדו עם נתניהו מעידים על חולשותיו וכשליו.
  כל כך הרבה אנשים לא ישרים ולא הגונים עבדו תחתיו וגם הם עדות לחולשותיו וכשליו.
  הערה אחרונה על ״היחסים הבינלאומיים חסרי התקדים״.
  אוהדי נתניהו, חלקם עיתונאים מהימין, מרבים לטעון את הטענה הזו תוך הבעת לגלוג על טענת הנגד לבידוד בינלאומי.
  וזה העניין : כל המסעות של נתניהו ברחבי העולם וכל ביקורי המנהיגים בישראל לא שינו את דרך ההצבעה של אותן מדינות במוסדות הבינלאומיים.
  הבידוד הבינלאומי לא נבחן באותם מסעות וביקורים אלא בהצבעות. ושם, נתניהו נוחל תבוסה אחר תבוסה וכישלון אחרי כישלון.
  כי העולם, כולל מנהיגים ידידים שנתניהו נוסע אליהם או שהם באים לבקרו כאן, סולד מהכיבוש ומההתנחלויות ותומך בהקמת מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל.
  זו האמת ואי אפשר לטשטש אותה.

  1. איתמר, חבל שאתה לא מקשיב לפעמים לגלי צה”ל. כן, התחנה השמאלנית הזאת מעלה באופן קבוע את הטיעונים שכתבת למעלה, ואז הם מעלים על הקו מומחה לאומי/עולמי על מנת שייכנס בנתניהו וממשלתו חדלת האישים, וראה זה פלא: המומחים האלה לא רק שלא מספקים את הסחורה אלא דווקא מגבים את נתניהו! רוצה דוגמה? תקשיב לראיון מיום ראשון של רזי ברקאי עם מתן וילנאי, שם רזי טען בדיוק מה שאתה כתבת בנושא “הבידוד הבינלאומי”. תקשיב בבקשה לתשובה של וילנאי: בידוד לא נמדד בהצבעות באו”ם. סין, שקונה 70% מהדלק שלה מהערבים, לעולם תצביע נגד ישראל – יקרה מה שיקרה. אבל נתניהו הוביל לפריחה כלכלית ותיאום ביטחוני בין ישראל לבין סין (וילנאי! ממפלגת העבודה!): מה מחליש את ישראל, הצבעות באו”ם או חרם כלכלי? תתעורר: כל מדינות העולם יודעות היכן מרוחה החמאה. מה שחשוב זה לא מה שהן מצביעות, אלא מה שהן עושות. וזה גם בדיוק מה שרן כתב למעלה: אותי, כליברל ימני, לא מעניין מה ביבי מעשן או על מי שרה זרקה נעל. אותי מעניין ביזנס עם סין. אותי מעניין תיאום בטחוני עם הודו, סעודיה ומצרים. זה מה שישאיר אותי בחיים ובחיים טובים.

  2. איתמר, לעניין הווילה או הדירה. מה זה משנה את הטענה הבסיסית ש נתניהו יכול היה באופן אישי לחיות טוב יותר וברווחה כלכלית (וגם בנוחות) גדולה יותר אם לא היה רוה”מ. אתה לוקח את הטיעון ובמקום לבחון אותו אתה עובר לבחינת טיעון אחר, כגון האם הוא צבוע האם הוא דובר אמת וכו’. למה זה דומה? למי שטוען שהשולחן יציב ולראיה רגליו יציבות, עבות ןחזקות ובא מי שתוקף” אבל הן מכוערות”!. אולי, אבל למה לברוח מהתמודדות עם הטיעון הזה שבמאמר שהוא נדבך במבנה סדור

  3. איתמר, לעניין הווילה או הדירה. מה זה משנה את הטענה הבסיסית ש נתניהו יכול היה באופן אישי לחיות טוב יותר וברווחה כלכלית (וגם בנוחות) גדולה יותר אם לא היה רוה”מ. אתה לוקח את הטיעון ובמקום לבחון אותו אתה עובר לבחינת טיעון אחר, כגון האם הוא צבוע האם הוא דובר אמת וכו’. למה זה דומה? למי שטוען שהשולחן יציב ולראיה רגליו יציבות, עבות ןחזקות ובא מי שתוקף” אבל הן מכוערות”!. אולי, אבל למה לברוח מהתמודדות עם הטיעון הזה שבמאמר שהוא נדבך במבנה סדור

  4. החיזבאללה לא מורתע,ישראל מורתעת.
   ספגנו מפלה קשה מהחיזבאללה.

   מדינות מצביעות לפי אינטרסים.
   המונח כיבוש קיים רק במוח שלך
   אפילו במוח של הגרמנים שמממנים אותך
   הוא לא קיים.סתם מכשיר לחסל את ישראל
   בעזרת חבורת בוגדים מקומית שגרמניה
   קנתה בכסף ממש לא גדול

 6. הד רישה לשם וכתובת דוא”ל היא חדשה ומתמיהה מפני שלמיטב הבנתי המערכת יודעת לזהות כל אחד גם נגד רצונו.האם זה נוהל חדש או שאני חלק מררשימת עבריינים?

 7. לצערי, קלמן הפך להיות “אידיוט שימושי”. והמבין יבין

  1. קלמן אינו אידיוט שימושי. אידיוט שימושי זה האדם הפועל בתום לב למען רעיון ואינו מבין את מה הוא משרת. ניתן לשכ ע אדם להרתם למניעת החזרת אפריקאים לארצם אולם הוא אינו מבין שהמטרה האמיתית הנה חיסול מדינת ישראל כמדינת העם היהודי.
   אצל קלמן הפרנסה קובעת את התודעה.

 8. הרגשתי שקלמן חצה את הקווים כבר תקופה, בפעם האחרונה אפילו כיביתי את הרדיו כאשר דיבר עם אסף ליברמן, אך לא יכולתי לשים את האצבע בדיוק.

  תודה רן על ראיה צלולה וחדה.

  1. לא צריך לא קלמן ולא בטיח. יש חלופות ראויות. ושכחתי להזכיר כמובן את הגדול מכולם שפטל כל יום חמישי בין 12-14 ב103 fm וגם בערוץ 20 הרבה מאד הגיב:

   לשאול החקלאי: אין צורך לכבות את הרדיו כשהצבוע קלמן והשמאלן המתלהם והצווחן והשתלטן והדוחה – אסף ליברמן – משדרים ( ליברמן צווח ומשתלט וקלמן משחיל פה ושם נהמה עלובה) שעתיים בבוקר ברשב ב׳. כל שעליך לעשות על מנת לא להתרגז ולקבל תקשורת לאומית הוא להעביר תחנה ל- גלי ישראל.

   אני התנתקתי כמעט לחלוטין מהתקשורת שמרגיזה אותי אבל לא כיביתי את הרדיו או הטלביזיה.

   בשש בבוקר ב- 103 fm – יש את פנינה בת צבי שמקריאה מהעיתונים ומעדכנת. כייף לשמוע אותה. אין לה גרון מנופח של שמאלנים מגעילים. היא קוראת בטבעיות וגם מצחיקה ומהנה לעיתים קרובות. עד השעה 7. ב- 7 עוברים לרשת ב׳ לשעה קלה ונסבלת של ראיונות קצרים עי שמאלני התחנה. בשעה – 8 עוברים לגלי ישראל לשרון גל ונשארים שם עד השעה אחת. יש שרון גל ואחריו פתחי וזימרי ובשעה 12 עולה לשידור ארז תדמור המופלא והנהדר.

   בערב יש ערוץ 20 ויש בו תוכניות מהממות. לפני כולם והפטריוטים ואמיר איבגי המדהים ששפתיים יישקו להקשיב ולצפות בהגשתו הנהדרת והחזקה – המסיים עם חדשות וראיונות.

   יש את רוטר סקופים וגילוי מסמכים לקריאת חדשות, יש את אתר מידה, יש את אתר ג׳יפלנט של ד״ר גיא בכור, יש אנרג׳י, יש מקור ראשון.

   מי צריך את השמאל? כי כידוע שמו של השטן ומלאך המוות בתלמוד הוא – סמאל – ולא בכדי.

   קלמן לא מעניין יותר את המחנה הלאומי. קלמן מקומם כי הוא מלקק לשמאל – סמול – סמאל.

 9. זה מוכיח שלכל אמצעי תקשורת בישראל יש אג’נדה. הם לא שופטים לפי המעשים אלא לפי האדם. ההישגים האדירים של נתניהו לא זוכים לסיקור. כל שטות כמו בקבוקים וגלידות זוכה לחשיפה אדירה. כאילו פרצה מלחמת עולם שלישית. שקרים סביב נתניהו הולכים ומתנפחים. בעוד נתניהו הפך במשך שמונה שנים את ישראל לישראל אחרת חזקה יותר כלכלתה משגשגת ויחסי החוץ שלה הטובים שהיו אי פעם, אנו מתעסקים במזון ובשתיה של בני משפחת נתניהו. האמינו לי: אף אחד מאיתנו לא היה רוצה לאכול את המזון שהוא אוכל ולחיות בחורבה בלפור. התנאים שבהם הוא חי הם מחפירים. המזון הוא לא “רגיל” אלא מזון שפחות או יותר דומה למזון בבית החולים. נתניהו עובד 24/7 למען בטחוננו. המדינה מעולם לא היתה במצב כל כך טוב בזכותו. אף אחד לא כותב על זה. זו עיתונות?

  1. עצוב כמה אמת יש בדבריך ,לראות אדם,בשר ודם שם את נפשו בכפו ויוצא מול כל תקשורת השמאל על שקריה והכפשותיה ,עושה רע בנשמה. אך דווקא בגלל עוללות השמאל אנו מוצאים עצמנו מזדהים עם נתניהו,מצופפים שורות ומרעיפים עליו ועל בני ביתו טונות של אהבה

 10. קלמן מתגלה בתאגיד כאיש מגעיל וקטן המשמש אסקופה נדרסת למתלהם אסף ליברמן עם הקול הצווחני והגרון המנופח שלו עימו הוא משתלט על כל תוכנית הבוקר כשקלמן בסך הכל מספיק להשחיל מדי פעם משפט פה משפט שם. תודה על המאמר המצויין והמדוייק שמתאר את העיתונאי קלמן בשנה האחרונה. כל פעם ששמעתי אותו התקוממתי וחשתי שהוא מלקק לשמאל ושדעתו לא מזיזה לי ולהיפך ממש מעוררת סלידה לעיתים קרובות ביותר כי הוא משדר התחסדות צבועה וליקוק סמוי שאינו סמוי כלל לאנשי המחנה הלאומי. קלמן נמאסת. צא לנו מהוריד. לך תלקק לאסף ליברמן. מתאים לך. ורד מביבי. הוא היה יכול לעשות חיים משוגעים ולהרוויח בית חרושת לסיגרים אלמלא הקדיש את חייו וכוחו וכישרונותיו לעם ישראל. מי אתה בכלל קלמן? עוד קשקשן עיתונות שמתגלה כרדוד צבוע ושמאלני.

  1. רן כתב פה תגובה מנומקת ומכובדת, ואתה לוקח אותה והופך אותה למשהו נחות ומזלזל עם קללות ושפה, איך לנסח את זה, מגעילה.

   לא חבל?

 11. “זה זרם שאין לו עניין בנתונים ובעובדות”, אומר קלמן easy man על הימין…
  ועל זה יש לי לומר רק
  חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח
  חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח
  הי קלמן, והרי זה המשפט שהימין מטיח בפני השמאל… רעבק תסתכלו למציאות בעיניים, תתמודדו עם עובדות ונתונים ותפסיקו לדבר מדימיונכם וההזיות המוליכים אתכם שולל בתקווה לסחוף אחריכם את כולללם…

  1. הבעיה עם קלמן זה לא דעותיו- שיחשוב יכתוב מה רוצה.
   הבעיה היא שהוא נתפס כימיני ולו רק בגלל שהוא מדבר על צביעות של השמאל ומגן על התנחלויות.
   זהו? זה על הסיפור של שמאל וימין? כאילו המחלוקת בין השמאל וימין החלה ב- 67 כאילו לא הייתה מהפכה צרפתית. קלמן הוא שמאלני מובהק בתפיסתיו החברתיות. צריך להפסיק לקרוא לכל אחד שתומך בהתנחלויות ימני. ימין ושמאלי זה עניין של שמרנות מול ליברליות, חירות הפרט מול כניסה לחים הפרטים שח אזרחים . ליבסקינד- בין השאר כאחד שעובד בתאגיד ממש לא בימין

 12. ראשית, תודה לך רן עבור המאמר המדוייק, המפורט, המגובה והשנון.
  דעתי, קלמן חזר למקורות המפד”לניקים שלו והברית ההיסטורית עם צאצאי מפא”י.
  הברית הזו חיה, בועטת, נושמת ונושפת בעורפם של אלה המזוהים עם צאצאי הרוויזיוניסטים.
  רעיון ה”סוציליזם”, הקיבוץ והקבוצה הוא חלק בלתי נפרד מקלמן וצאצאי המפד”ל עם צאצאי המפא”יניקים.
  קלמן חזר אל קיאו!!!

 13. הבעיה עם קלמן זה לא דעותיו- שיחשוב יכתוב מה רוצה.
  הבעיה היא שהוא נתפס כימיני ולו רק בגלל שהוא מדבר על צביעות של השמאל ומגן על התנחלויות.
  זהו? זה על הסיפור של שמאל וימין? כאילו המחלוקת בין השמאל וימין החלה ב- 67 כאילו לא הייתה מהפכה צרפתית. קלמן הוא שמאלני מובהק בתפיסתיו החברתיות. צריך להפסיק לקרוא לכל אחד שתומך בהתנחלויות ימני. ימין ושמאלי זה עניין של שמרנות מול ליברליות, חירות הפרט מול כניסה לחים הפרטים שח אזרחים . ליבסקינד- בין השאר כאחד שעובד בתאגיד ממש לא בימין

 14. כאחת מן העדר הנבער אני מסכימה עם כל מילה בעיקר מפריע לי הבוז ההתנשאות חבל שגם בארזים נפלה שלהבת דבר המעיד על כוחה של שטיפת המוח התקשורתית

 15. צודק מאמר מדוייק כל עוד ינהגו בחוסר הגינות לנתניהו העם שלדעתם של השמאלנים אנחנו האספסוף נתניהו יקבל תמיכה גדולה ונרחבת אף יותר מהבחירות הקודמות נתניהו בעני גיבור שעומד בפרץ ללא חשש יודע שאין כלום הם כבר ימצאו סעיף טיפשי כדי להמשיך לרדת לחייו

 16. מקווה בכל לבי שקלמן יקרא את המאמר ויחשוב עליו לעומק, עם כל הקושי האישי שבוודאי יהא כרוך בכך.

  לתובענות האישית והציבורית של תוכנית יומית במיינסטרים מדיה (בנוסף לעיסוקים מהותיים וחשובים אחרים) בוודאי יש מחיר ולענ”ד עם כל הכבוד לליבסקינד, הוא בחר בדרך הקיצור להתמודד עמה, כנ”ל במאמר – בניגוד לעמדתו המורכבת בנושא זה שנים:

  עלייה על עגלת הדמוניזציה לביבי ולמצביעיו, היא לא יותר מדרך קיצור המסייעת לעובדה שאין צורך להתמודד לעומק עם מורכבותם של הדברים. יש שחור ברור ולבן זוהר, ישנה קורבנות המונית נצחית ודמון נורא שאחראי לה. כשמסביב, שוב עם כל הכבוד, יש הרבה מחיאות כפיים מהזרם “הצלול” של הברנז’ה + משכורת חודשית ממערכת תקשורתית שחלק ניכר מהצלחתה בא לה מדרכי קיצור אל רגשות הקהל (ולא אל מחשבתו…)

  אפשר רק לקוות ולבקש שתפקח שוב הדרך לאורך ויחזור הניגון שנזנח

 17. מאמר מעולה! כל מילה אמת. רן תודה רבה!
  מזה זמן שאני רואה את קלמן בפטריוטים ומשתהה על הזלזול שהוא מפגין כלפי ראש הממשלה (הוא אמר על נתניהו בפרשת המגנומטרים שהוא רופס ולחיץ ואינו עומד אף פעם בהחלטותיו” מוכר לכם) וכלפי חבריו לפאנל (סגל וריקלין) ולצערי שיא הזלזול שלו נשמע ברדיו לצד חברו אסף ליברמן ונקרא בטוריו במעריב. תחושתי שהוא מנסה לרצות את השמאל והצדקנות שלו כל כך מכוערת ומזויפת.
  ואתה צודק זה החל עם המעבר לתאגיד, וכך הצטרף למקהלת “רק לא ביבי” 99% מהתקשורת היא שמאלנים, באמת הם היו צריכים אותך קלמן אבל באמת צריכים את האדיוט השימושי התורן

  1. רן ברץ- כאחד שמכיר את הלשכה מקרוב- יודע את מה שהציבור הרחב רק מקבל מכלי התקשורת ולא מגלה לנו שמה שמפורסם ונחשף לאט מדי ומעט מדי ומאוחר מדי הוא קמצוץ ממה שנעשה שם באמת. אני לא יודע לגבי רן ברץ אבל לגבי הרבה מאד ממצביעי ליכוד אני בטוח שכשהם יחשפו למה שנעשה שם ובעיקר להיקפים גם הם ירגישו בושה. יש בימין ובליכוד מספיק אנשים ראויים מלבד נתניהו. לא צריך להאמין לאדם שהיה פעם רציני כמו אראל סגל שרואה את נתניהו כמחסום האחרון לפני שואה שניה. שצריך למען הדורות הבאים לשמור על נתניהו מכל משמר. ובכלל הוא עושה לנו טובה שהוא מסכים להיות ראש ממשלה שלנו.

 18. לצערי קלמן צודק ב 100% והתשובות שלך טרחניות ומפותלות, ויחד עם זאת לא טרחנות לשם דקדוק בעובדות אלא לצורך ריבוע המעגל. אתחיל מהסוף. ביבי נהנתן בדיוק כפי שברק נהנתן, ואף כי לברק יותר שעות “מארבים” בחולות בעורף האויב. אין קשר בין הנהנתנות של ביבי (שאתה מסכים כי היא קיימת אך לא בשעות העבודה) לבין עבודת הקודש שלו בדיוק כפי שאין קשר בין שעות השינה בשק”ש של ברק לבין שעות השינה שלו במגדלי תל אביב. שניהם דרים בכפיפה אחת – וזה רע לנו מאוד. זה רע פעמיים. קודם כל, הישראלים לא אוהבים מנהיג נהנתן, וזו גדולתנו. ושנית, הנהנתנות של ביבי היא מפתח ללחצים, אשר הגיעו עלינו כעת (פאקר, מילצ’ין, אדלסון, לאודר ושות’). לגבי הטענה השנייה, המילה “נאלץ” היא במקומה מכיוון שיש כאן יחסי עובד מעביד, ויחסי ראש ממשלה – אזרח. ולכן גם אם היתה הסכמה, היה כאן אילוץ, בדיוק כפי שבתחום הרומנטי ישנה בעייתיות קשה ביחסי בוס-מזכירה. לגבי היחס לשרה – זה נושא מורכב רק אומר ששרה לא עושה שום מאמץ להקל על בעלה. בסופו של דבר – מדובר כאן על נפחים. לו היתה פרשייה אחת שלה – דיינו. אבל כשחדשות לבקרים היא יוצרת מהומות, התקשורת לא תשב בשקט. בחייך, אפילו אנשי ליכוד מודים בחדרי חדרים שהיא עקב אכילס שלו אז ההיתממות שלך לא במקומה. לבסוף, קלמן הוא עיתונאי מוערך, וכשהוא כותב על “עדת מעריצים רועשת המשקיטה כל ביקורת על ביבי”, כולם יודעים על מי מדובר, ואם לא יודעים, מדובר על מילה של אדם הגון וימני, ולכן סומך עליו מי שסומך עליו. הוא לא חייב דין וחשבון מפורט.

  1. על זה בדיוק טוענים הימין. כאשר תיקח כל פרשיה (סך הכול כרגע שניים) בפני עצמו תראה שמדובר בפרשיות שהן מקסימום חשד קטן לבעיה קטנה. כל התקשורת בשעתו אמרו (אז עוד לא התפרסם תיק 2000 ) שתיק אלף זה חלש אבל תיק 2000 שם מדובר בתיק לא פשוט. יום לאחר הגילוי טענו הפוך. ויש כמובן את האווירה שאין סיכוי (העדר השמאלני) שהוא זכאי כי יש כל כך הרבה תיקים חמורים שלא יכול להיות שהוא זכאי אלא אם היועץ המשפטי הוא חבר של ביבי והוא יתחמן את החוק. יש הפגנה נגד היועץ המשפטי איך יכול להיות שהשמאל מפגין נגד קודש הקודשים “היועץ המשפטי” רק המילה משפטי בתוספת הפגנה זה הרי דבר מצמרר זה הרי פגיעה בשלטון החוק !!!! למשטרה במקרה שמגיע תלונה היא אמורה לברר ולכן קל מאוד לתקשורת בכלליות ואני מאמין שהם עובדים על כך, למשל ראש הממשלה נסע לסין וקידם עסקים ישראלים מה נראה לך שרביב דרוקר לא מחפש שם איזשהו עסק שהבעל הבית קשור לליכוד? למרות שהוא קידם עסקים של אנשי שמאל מבוהקים ושל קיבוצים, ובמקרה כזה המשטרה צריכה להתחיל בתהליך בדיקה כי היא צריכה לברר ואז יש פרשית 5000. השמאל שמפגין נגד היועץ המשפטי מוכיח שאפשר להשפיע מבחוץ, ואם כך ייתכן שהשפעה תהפוך לנטיית דין , ולפי אותו משקל מותר לימין להפגין בלי להיקרא עדר כי גם השמאל הם עדר “רק לא ביבי” .

  2. זכותך לחשוב שקלמן צודק, והגדרתך את המאמר של רן כ-“תשובות טרחניות ומפותלות…” בדיוק מדגימה את השחצנות הסמולנית טיפוסית מהסגנון אליו הדרדר קלמן…
   אישית אני מרחם עליך…

 19. מאמר מעניין אבל לא הסברת את העניין המהותי של התמיכה בהתנתקות ולקיחת בקרדיט על התנגדות לה.

  1. ממש לא רלוונטי !!
   המאמר הוא על קלמן ולא על ראש הממשלה נתניהו…

  2. ברור שרלוונטי!
   אם זו דוגמה שהובאה נגד הביקורת של קלמן, אז נא להסביר…
   לא סתם להעלות טענות ללא נימוק

 20. תודה על המאמר , באמת שחסר קולות כמו שלך ביום יום , מוצא את עצמי מאזין לקלמן ופשוט מעביר את התחנה … לא סובל את הצביעות וההתחסדות הזאת … אין ספק שאם היה באולימפיאדה היה מקבל זהב על התעמלות אומנותית (פליקלק וכו’) …

 21. רן התעמולן. עוד שופר של ביבי.
  תגיד לי רן – נראה לך הגיוני שעובד במשרד ראש הממשלה ילווה, ישלוף כרטיס אשראי לטובת ביבי או מישהו מבני משפחתו? מה זה משנה אם הכסף הוחזר לא היו בכלל צריכים ללוות מהעובד.
  האם גם לקלמן יש וילה בקיסריה? מה הפכת את ביבי למסכן? עובד קשה, אוכל ארוחות רגילות…הוא ראש ממשלה, שכחת?
  והוא ראש ממשלת ישראל שיכול ורצוי שישמור על צניעות. אין מה להשוות את לשכתו ללשכות אחרות בעולם. תשווה אותה לצריף של בן גוריון בשדה בוקר. נכון, לא צריך להשאר ברמת הצניעות הזו, אבל היא הרפרנס ולא העולם הגדול והחדר הסגלגל.
  מאמר ארוך, מנומק ומצומק ביושרה שלו. ממשיך להנציח את “רק ביבי”. חלק מתעשיית האדרתו של המסית והמדיח הגדול במדינה.
  מעתה אמור ” רק לא ביבי”. גם לימין מגיע מנהיג אחר!!

  1. הצריף של בן גוריון שלא שימש אותו כשהיה ראש ממשלה. אולי תשווה את זה לאוהל של משה רבינו ???
   כמו שביקר בלשכות ומעונות של מספר ראשי מדינות בעולם, אוכל לומר לך באופן חד משמעי שלשכתו ומעונו של ראש הממשלה נתניהו בירושליים נראים כמו צריף לעומתן…
   מעבר לזה, דבריך הם רק השמתה מוכללת ותו לא…

  2. אפרופוו הצניעות.
   משום מה כולם ובראשם התקשורת שכחו את העובדה שאולמרט בסוף הקדנציה שלו קידם פרוייקט מגלומני להקמת מישכן חדש לראש הממשלה. מדובר היה במבנה מפלצתי בממדיו מין ארמון ורסאי בגירסה מודרנית ובעלות מפלצתית לא פחות של מילארדים.
   הכל כמובן מהכיס של כולנו.
   התוכנית אגב, זכתה לאישור הממשלה ולחשיפה בתקשורת שאיך להגיד את זה בעדינות לא יצאה מגדרה בביקורת. המילה ‘נהנתנות’ לא עלתה כלל לאוויר לא בתקשורת הכתובה ולא בזו המשודרת.
   דמיינו לעצמכם שנתניהו היה מעלה תוכנית דומה מה היה קורה.
   מה שהכי מעניין שהיה זה נתניהו שביטל את תוכנית קודמו.
   האם הוא עשה זאת משום שהוא נהנתן… או…להפך?
   אבל כל הצדקנים בשם עצמם התעלמו מכך והדביקו לו דווקא את כינוי הגנאי ‘נהנתן’.
   במקביל הם העדיפו להתעלם מכך שאהוד ברק הקיבוצניק הצנוע מהקיבוץ ‘משמר השרון’ בתפקיד שר הביטחון דרש וקיבל לעצמו ולזוגתו סוויטות הכי יקרות במיטב בתי המלון המפוארים באירופה ובארה”ב על חשבון של כולנו מממני תקציב משרד הביטחון.
   במקביל לא היה יותר מדי רעש בתקשורת כאשר אשתו של אהוד ברק הקימה חברת תיווך שנועדה לפתוח דלתות בפני אנשי העסקים אל לישכות שרי הממשלה זאת בשעה שבעלה משמש במקביל כשר הביטחון.
   וגם,איש לא שואל לא כאן בקרב המגיבים ולא בתקשורת איך קרה שאהוד ברק האחראי המרכזי לאסון שהתרחש בקרב סולטן יעקב במלח’ לבנון הראשונה הפך ל”חייל המעוטר ביותר בצה”ל”? איך קרה שאהוד ברק כראש הממשלה העביר לעראפת שדות גז שנתגלו מול חופי עזה ככה ללא דיון אחד בממשלה כאילו מדובר ברכוש של אבא שלו?
   ואיך קרה שאהוד ברק הקיבוצניק הצנוע הפך למילארדר כבד שבנה וילה בכפר שמריהו אח”כ עבר לפנטהאוז מפואר במגדלי אקירוב רק כדי לעבור לפנטהאוז אחר במיגדל הבא…? כנראה שהמונחים ”שחיתות” ו”נהנתנות” הם מיצרך כל כך יקר ונדיר שאין לבזבז אותם אלא רק בהקשר של צרכים פוליטיים…נחוצים ממש.
   באשר לטענה המבישה של ליבסקינד שנתניהו תמך בהתנתקות די לעיין בוויקיפדיה בערך נתניהו כדי להזכר בעובדות. נתניהו ‘תמך’ בתנאי מפורש שתוכנית ההתנתקות תעבור במשאל עם או למצער תאושר במשאל מצביעי/חברי ליכוד. כאמור אריק שרון אכן העמיד את התוכנית למשאל בקרב חברי הליכוד שדחו אותה מכל וכל. שרון התעלם ונתניהו בתגובה התפטר.

  3. למה להשוות לצריף בשדה בוקר (אותו פקד רק בערוב ימיו) ולא לבית המפואר בשדרות בן גוריון ליד הים, שהיו אז יוקרתיות כמו קיסריה של היום? וכך כתוב על בית בן-גוריון בויקיפדיה: “הבית בן שתי הקומות היה גדול מכל הבתים בשכונה, והוסיף לעול החובות שבן-גוריון כבר היה שקוע בו, שהגיעו אז לסך 1,000 לירות מנדטוריות.”

 22. כל הכבוד לכותב המאמר החשוב הזה, אכן כן משהו רע קרה לליבסקינד קינד היקר והחשוב מאד שהצטרף לתאגיד, ואם הוא לא חש בכך – זה חמור יותר.
  חבל.

 23. ישראל עומדת בפני קטסטרופה ביטחונית חמורה ונתניהו אחראי לה
  החיזבאללה מתעצם בעשרות אלפי לוחמים וטילים, חמאס מתעצם באמצעי לחימה ומנהרות , ערביי ישראל הפכו ברובם לאויבי ושונאי המדינה והם יושבים בקרבינו עם עשרות אלפי כלי נשק וערביי יו”ש מצוידים בצבא קטן של עשרות אלפי לוחמים שבתוך חצי שעה יכולים להגיע לכל עיר בארץ , גם הבדואים לא טומנים ידם בצלחת ואנחנו בגטו קטן ומסוכן מאד עם מאות אלפי טרוריסטים מסוכנים היושבים על גבולנו ובקרבנו.
  האם נתניהו מטפל בבעיה? האם הוא ער לה? האם הוא עושה משהו?
  אילו הוא היה מנהיג גדול הוא היה מפרק את חמאס בעזה לגמרי ומפרז אותה עד רמת הסכין (ברור לכם שהמחיר הבטחוני יהיה כבד הרבה יותר ככל שיעבור הזמן ק”ו ב”ב של ק”ו כשהחמאס ישתף פעולה עם חיזבאללה והרשות ) ואח”כ היה מפרז את כל ערביי ישראל ומבטל את האזרחות שלהם (ע”י חוק פשוט כדי לקבל אזרחות וזכות הצבעה לכנסת צריך לעשות צבא או לקבל פטור מטעמי לימודים תורניים בישיבה) ואח”כ היה מפרז את הרשות הפלסטינית ואח”כ ממגר את חיזבאללה ובמקביל מעודד באמצעים כלכליים ובטחוניים את הגירתם של כל הערבים גם מיו”ש וגם מישראל …
  בג”ץ יתנגד? תחליף מיד את כל השופטים !!! תפעל לשינוי בחירת השופטים !!! תעשה!!! תפעל!!!
  אבל לנתניהו בדיוק כמו כל ראשי הממשלה של ישראל למעט בן גוריון אין אומץ, אין חזון וכוחו רק בדיבורים יפים ובכתיבת ספרים ומאמרים .
  נתניהו הפך לאסון של העם היהודי ואנחנו עוד מגינים עליו…
  אסון?! כן! אסון!! מספיק להיזכר בשחרור של 1000 טרוריסטים רצחניים בעסקת שליט הבזויה והמסוכנת כדי להבין שנתניהו הוא שמאלן בתחפושת ימנית
  לא נשכח ולא נסלח

 24. קורא את השורה: “מגוחך לייחס לנתניהו נהנתנות, משום שהוא מכור לעבודה ועשיה ולא לרמת חיים”, ומבין שאו שכולנו (כולל המשטרה והפרקליטות) דמיינו את הסיגרים, השמפניות, הטיסות והריהוט לבית בקיסריה, או שברץ מעגל פינות.

  בויכוח הזה אני עם קלמן כל הדרך.

  1. צודק. ראוי וצריך ומוכרח לבקר את נתניהו וזה שהסתובבו לפניו ראשי ממשלות ונשותיהם שהיו נהנתנים בני נהנתנים לא פוטר אותו מביקורת. ועדיין קלמן ליבסקינד שהוא באמת מהטובים שבעיתנואים ולזכותו יאמר שביקר את נתניהו למרות שבחר בו, נראה ונשמע לאחרונה זחוח, פשטני ונעדר הסברים/הוכחות לדברים כוללניים ברנז’איים שהוא מרבה לומר ולכתוב לאחרונה.

 25. ההסבר לשינוי שחל ב”דיעותיו” של אדם הוא פשוט ופאטתי, אך נפוץ ביותר.
  כשמקום העבודה והפרנסה- בשפע ,לא תסכן אותו.
  זהו הסיפור הישן של מלכודת הדבש.
  (מישהו יודע פרטי השכר של הטאלנט?)
  אחרי שמבינים באיזה צד הפרוסה מרוחה, בחיקו החמים והמתגמל של הקונצנזוס ב”תאגיד”,
  מזמרים לפי מה שמשאיר אותך בפנים ובמסלול קידום שם. כנראה.
  זהו תהליך בסיסי של למידה. אפילו תת-הכרתי. הישרדותי. כולל להיראות כ”אחד מהחבר’ה “.
  מעטים הם העומדים בפיתויי החומריות .
  כמובן, שיתרצו זאת בפני עצמם שהאשמה לא בהם,כדי לשמר דימוי עצמי חיובי ולבלוע את התיעוב העצמי הכרוך בכך.
  מישהו האשים מישהו ב”נהנתנות”?…

 26. נראה שמישהו מהתאגיד חייב את קלמן לפרסם מאמר הכפשה שנוצר על ידי אנשי התאגיד תחת שמו.
  אולי אפילו איימו עליו בפיטורין אם לא יעשה זאת.

 27. אדון אידר היקר
  מותר לבקר את נתניהו הוא לא קדוש
  מה שקרה הוא שהרבה אנשי ימין
  נחרדים המביקורת הנבזית על ביבי
  ומגינים עליו באופן אוטומטי וזה חבל.
  אפשר לבקר את ביבי על השמפניות ועדיין להצביע עבורו

 28. גם אותי קלמן מאכזב. איני ליכודניקית-יש לי ביקורת על התנהגות נתניהו הן בשטח הנהנתנות ובעיקר בשטח המדיניות שלו בשומרון-והתנהלותו השקרית (מבטיח וסומך על קסמו-ולא מקיים: עמונה,בית אל,בניה בישובים ועוד)
  ועם זאת כל-כך שקוף שנוצר כאן לחץ מתוזמן, מאד מתוכנן-ליצור מעטפת רעש תקשורתית בלתי פוסקת במטרה להביא להפללתו או לפחות לכתב אישום. למשל ניפוח תיק מוזס-כאשר שקוף שחוק ישראל היום עלה בהשפעת מוזס-ואין דרישה לחקור את טיב קשריהם של ציפי לבני, הרצוג ואחרים -איתו.
  מינויי מנדלבליט ואלשיך אינם מקזזים את השפעת הדרגים הנמוכים יותר שאכולים בשנאה תהומית לנתניהו.
  במצב כזה אני מצופפת שורות-ולא בגלל נתניהו-לא למען הדמוקרטיה. מזעזעת אותי המציאות הזו-כשמערכות התקשורת והחוק מתגייסות למטרות פוליטיות-וכואב עד מאד שקלמן אינו שומר על יושרתו. אי היושרה שגם באה לידי ביטוי בביקורתו של ברץ- בולטת בגלל הכללות וזלזול ,ללא ביקורת על האפליה הברורה בין הטיפול בנתניהו לאחרים

 29. בתור מישהי שמאוד מעריכה גם את קלמן ליבסקינד אבל גם את רן ברץ, פה אני מסכימה מאוד עם רן.
  אני צופה אדוקה של הפטריוטים וקוראת כבר שנים את הטורים של קלמן ואין לי הסבר אחר ל”אנטי ביביות” הזאת שפרצה ממנו חוץ מזה שהוא מנסה למצוא חן בעיניי כמה בוסים בתאגיד כנראה. אני קראתי את הטור שלו במעריב וכל משפט שם היה נראה כמו משפט שבן כספית או דרוקר כתבו. ובתור מצביעת ליכוד גם אני מאוד לא אוהבת את הדרך של ביבי בזמן האחרון אבל היחידם שסטו פה מהדרך, מהיושרה, מלהיות בני אדם הגונים זאת התקושרת ותומכיה.

 30. אני מעוניין לתת שתי דוגמאות מניסיון אישי לאופן בו התקשורת מנסה להציג את תומכי הימין . וההתנשאות של אנשי שמאל.
  כאשר אני כותב תגובה לפרסומים וכתבות באתרים כגון – וואלה , ו וואי נט . התגובות שלי לעולם לא מפורסמות והפסקתי כבר לנסות. אבל תגובות שיש בהן תוכן מעליב , קללות , חוסר מענה ספציפי לכתבה מצד תומכי ימין כן מפורסמות. באופן הזה הם מנסים “לצייר” את תומכי הימין כנבערים. וזה מגמתי.
  וניסיון שהתרחש לפני כחודש בבואי להכיר בחורה. השאלה שלה הייתה – מה הדעה הפוליטית שלך ? לפני שעניתי . שאלתי מדוע השאלה ? . התשובה הייתה – אני רוצה לדעת האם אתה אדם מוסרי או לא. ועניתי בשאלה – האם את משתייכת לשמאל ? . וכמובן כן . הם רואים את עצמם כאנשי המוסר והצדק.

  1. מדהים! חוויתי את אותה אכזבה. תמימה הייתי. ניסיתי בווי-נט, מאקו והארץ להגיב תגובות מורכבות, מנומקות ובעיקר מסבירות עמדה בשפה מכבדת מאד, והן סוננו!!!! לעומ”ז תגובות ימניות או פרו חרדיות-דתיות שנכתבו בצורה עילגת ופסיכית פורסמו, וכמובן שתגובות כמו: “יא סתום, קודם תלמד עברית תקינה” וכד’ לא בוששו לבוא ופורסמו גם פורסמו. תגובות מן הצד השמאלי שנכתבו בשפה מהוקצעת פורסמו, הגם שהעמדה אותה ייצגו הייתה אנטישמית וגזענית לא מעט פעמים.
   זו מגמה ברורה ומבישה של אתרי התקשורת המרכזיים ליצור תמונה של הצד הימני (או החרדי-פרו חרדי דתי) כנבער וחסר השכלה ואת הצד השמאלי כשקול, משכיל ושפוי.
   כמו כן, קללות מצד ימין פורסמו גם פורסמו. מעניין, עוד לא ניסיתי, לכתוב ביוב מהצד השמאלי. זה ככל הנראה יסונן…..
   הכי מדהים זה לקרוא את המנטרה המיותרת: “מאקו לא מאפשר תגובות גזעניות או מסיתות וכו'”…. מוות למתנחלים ולחרדים כנראה לא כלול בהגדרה הזו. כל כך עצוב.

 31. חייבים אבל חייבים לשבור את המשוואה השקרית , התנחלויות = ימין.
  הפרצוף המכוער והדוחה של הציונית הדתית התגלה במלוא כיעורו בפרשת אזריה וההתקפה נגד נתניהו.

  לגןפו של עניין:

  לכבוד קלמן – עיתונאי קטן , אריק איינשטיין :

  הם כותבים בעיתונים
  מה שהם רוצים
  מסרסים מלכלכים
  בלי שום רחמים
  נכנסים אל המיטות
  מציצים מהחורים
  ואין מה לעשות
  אין פה רחמים

  מלבינים את הפנים
  פוגעים במשפחה
  אם היום היה תורי
  אז מחר יהיה תורך
  המלך הוא עירום
  וכולנו ילדים
  שרואים לו את הטוסיק
  שותקים ולא קמים

  אז איך אתה ישן בלילה
  עיתונאי קטן שלי
  איך אתה נרדם
  על מה אתה חולם בלילה
  אחרי שפיכת הדם
  איך אתה נרדם
  בן אדם, איך אתה נרדם

  הם הורגים עם המילים
  משחקים בנשמה
  לאן אני שואל
  הלכה האהבה
  שברו לו את הלב
  שברו את הילדה
  אז בטח שתהיה פה
  תהיה פה מלחמה

 32. מה לדבר על קלמן ליבסקינד? אני לא מתכוון להגיד שהוא זקוק בכלל להגנה. אין לקחת ממנו שהוא עיתונאי ישר והגון.
  אני כאדם ימני פרטי ולא “ליברלי פרוגרסיבי” (בולשוביקי) מתפלץ מהתנהגות של ביבי. האם לא צריך להתבייש להזמין אספקה שוטפת של “מתנות” מכל מיליארדר שנדבק עליך? אני בכלל בטוח שזה לא שוחד, אבל זה מביש לכל אדם ועד כמה לראש מדינה.
  ומה השיחות האלה עם נ. מוזס? לא נראה פלילי, אבל מסריח ביותר!
  ואיך הוא מתנהג בענייני ביטחון? כאן אני די בטוח שכשבא לו להיכנע לרשע מכל סוג שהוא (עסקת שליטת/ מגנומטרים/ החרבת עמונה (מה לא בעצם?), הוא מחפש “חוות דעת” מה”גורמים” ותמיד ימצא אותה מהסוג המבוקש.
  ולמה שלא ימצא? הוא יודע למנות אנשים טובים ונכונים? אולי לעיתים רחוקות יוצא לא, אבל בטעות.

 33. איפה חל שינוי? קלמן ליבסקינד הוא עיתונאי תחקירן וככזה הוא יורד לעומקם של נתונים ופרטים ובכך גם המוניטין שלו. כל עוד עוסק בזאת, הוא עושה עבודה מקצועית ומלוטשת. כאחד שעושה תחקירים מצד ימין שתחקירנים משמאל לא מטפלים בהם הוא הצטייר כימני אבל אותו מעניינת האמת יותר מאשר ימין ושמאל. עד כאן זה בסדר. אממה? ליבסקינד התחיל להגיש תוכניות אקטואליה וגם נדרש לחוות דעות ולפרשן. באלה הוא בהחלט פחות טוב. זה לא מרחב המחיה הטבעי שלו.

  1. כן כן, אבל קלמן בכתבותיו האחרונות ובאופן שהוא מדבר נשמע כמו בן כספית או סימה קדמון הכללות, התנשאות ואפס נימוקים. נכסיו המעולים של קלמן היו לעולם נימוקים והם אינם יותר…

 34. נכתב
  אני גם מבטיח לו שהוא יוצא להרבה יותר חופשות. וזאת בזמן שבו קלמן ממקסם את הכנסותיו, אבל נתניהו מוותר על בית הרבה יותר יוקרתי ונוח בקיסריה ועל הכנסות גבוהות בהרבה ממה שקלמן יכול לחלום עליו

  שוב הטיעון הלא רציני הזה, אני לא מכיר ראש ממשלה שהטיעון הזה לא נכון
  להיות ראש ממשלה לא הולכים בשביל הכסף הולכים כדי לעשות משהו יותר גדול מאשר לעשות כסף , ואני לא מדבר על האפשרות שעומדות לפניו לעשות הרבה יותר כסף רק לאחר התפקיד.

 35. סליחה, בכל הכבוד לקלמן ליבסקינד ולכל עם ישראל, במה משקלו הסגולי גבוה יותר מסתם עמך ישראל?
  מדוע צריך להתייחס לדבריו?
  עמך ישראל היה מעדיף שקלמן ליבסקינד יקשיב וילמד ממנו ולא להיפך.

 36. רק דבר אחד הפריע לי במאמר, הוא אכן תמך בגירוש מגוש קטיף, גם אם לא מהסיבות “הנכונות”.
  למען הסר ספק, אני חבר ליכוד (ואפילו חבר מרכז ליכוד, שומו שמים).

 37. אהבתי מאד תתקשר אליי צביקה שומר מעריב לשעבר 0558827082

 38. צר לי, למרות שקלמן ליבסקינד עיתונאי ראוי , הוא לא ימני אובייקטיבי!

 39. מספר הערות נתניהו לפני ההתנתקות התפטר פעמיים כראה בפעם הראשונה שהוא מתפטר לבד ואף שר מהליכוד לא הצטרף אליו חזר לממשלה להמשך העשייה במשרד האוצר בפעם הגיה כשהישלים את חוק בכר התפטר סופית וההצבעה שלו בעד ההתנתקות זה כדי ששרון לא יטרפד את המהלכים שלו במשרד האוצר ושהקול שלו לא ימנע את ההתנתקות .אני רוצה להוסיף לגבי גלנט דבר ראשון אם גלנט כראש המטה הכללי בצוק איתן היה מחפה על החולשות של יעלון ובני גנץ במהלך המבצע והיו פחות ארונות מתים במהלך המבצע שנבעו ממחדלים של הדרג הבכיר ביותר יעלון גנץ את הפתרון של הקרקעות היה אפשר לפתור שגלנט לא יכנס לתפקיד הרמטכ”ל לפני שיפנה את הקרקעות בישוב שהוא גר בו וכך הייתה נפתרת הבעיה ושוב פחות חללים לחיילי צה”ל אלה אם נגזר משמיים שהם צריכים להיהרג ויש עוד הערות אבל מספיק כרגע

 40. חלף פחות מיום וראו אלו דיונים מעניינים ומנומקים. כנראה שהסוגיה הזאת ובהירות הטיעונים (כהרגלו) של איפרגן נגעו בנקודה רגישה. קלמן, אנשים מריחים מרחוק כנות ועקביות, וזה הפער המרכזי שמשתמע מעבודתך העיתונאית לאחרונה. לעיתים נדמה מצפייה או האזנה לך שאינך מתייחס בשיווין לבר השיח שלך ולעיתים נדמה שאתה מציג טיעונים חלשים שבעבר היית בועט אותם חזרה אל עבר מי שהיה טוען כך.
  תחקר עם עצמך, ולא בהקשר של דעותיך כמובן, איך נסדק הדימוי שלך והאם פשוט התעייפת מהעבודה העיתונאית? נראה כי בחרת בקל בעבודתך העיתונאית ושוב לא מפאת עמדתך אלא מפאת חוזק טיעונייך…”בראשונה הייתה להם ארץ ישראל תכלית כל תכלית, משראו שהתכלית רחוקה וקשה והאמצעים קרובים וקלים, החליפו את הרחוק והקשה בקרוב הקל.”

 41. אכן נפילה גדולה ומאכזבת של קלמן. אולי אחרי קריאת תגובה נפלאה זו, הוא “יחזור בתשובה”

 42. אני אצביע נתניהו – רק בגלל התקשורת והשמאל..ויש רבבות כמוני שמאסו בשמאל ובתקושרת שלא מפסיקה ללעוס ולמחזר ערב ערב שעב שעה את ” נושא נתניהו ” הפעם הליכדוד יגיע ל 50 מנדטים רק בגללכם .

 43. הערה למערכת: מאוד מודה לכם על ההסבר:
  “משתמש אנונימי (לא מזוהה)”
  עד היום חייתי באשליה שאנונימי זה משהו שקשור לזכויות בעלי חיים.

 44. קלמן אחינו היקר!
  האמת, שאני צופה בשינוי “הזה” (בפטריוטים) שחל בך כבר זמן רכ.
  היות ואיני יכול להצביע בוודאות על התאריכים שעליהם הצביע רן ברץ, לא אוכל לציין “לפני החתימה” או, “אחרי החתימה” לתאגיד. לא כל רלוונטי או, אולי כן! אבל, להגיד דברים והיפוכם זה יותר מתאים לאלה מהצד השני של המפה הפוליטית… בואו ניצמד לאמת – כי, שם טמון כוחנו!
  תזכור רק דבר אחד, שהעובדה שקולנו/גם קולך, סג”ל, יועז הנדל, ואחרים (שאינם “נבערים”, פחות איטלקטואלים וניחנו ביכולת ביטוי לא פחות טובה מ”אחינו השמאלנים” (כן הם אחינו והם צועדים איתנו בשורות גם אם חצי אמת במקרה הטוב ושקר במקרה הרע בפיהם) נשמע זה בעיקר תודות ללחץ שהפעיל נתניהו וגם אורי אורבך זצ”ל (כן! בעיני, הוא היה כזה!) בעד ריווח השורות בתקשורת והכנסת שדרנים ומגישים עם דעות שדומות יותר לדעות “שלך ושלי” במקומך, הייתי יושב לחשוב…

  ובסטייה מוחלטת מהעניין, מספר מילים לאחיי אראל סג”ל והפנליסטים מהתוכנית בגל”צ באחת עשרה בבוקר, אני מגדיר עצמי כמסורתי ורחוק מלהיות דתי אבל, הולך מידי שבת לביה”כ. אני רוצה לברך אתכם על התוכניות השבוע (פצצות לגבות) שיתקיימו בכם כל הברכות מפרשת “עקב” וכל הברכות שבתורה אמן!
  לאחרונה אני מוצא את עצמי מאזין קצת לגל”צ ולא מבין למה? הצילללללו !

 45. קדימה חברים בואו נקנה דחפור והיידה על הכתב הסורר. הבעיה היא שכעת כשנפגע לא ימצא לטהרנים ראש דלעת להטפל עליו, ואז העורך בחוכמתו כפה על הנדרס הפצוע ריפוי מהיר- טיבעונות בחווה חברונית- הומיאופטיה שומרונית-ויפסנה נוסח יצהר-טבילת לילה בצפת-תהילים כמו בעדה הג’ורג’ית–העקר שיחלים והוא החלים במהירות ופתאום נגלה לו עם איזה חבורה נלעגת הוא הסתודד ועד כמה לעורך מידה תפישה צרה כאשר כל דעה מבריקה ומקורית מכתימה את דף השמן הזך שהוא מפרסם. אפילו בעמוד ימני תחשב שמאלנית

 46. קלמן כופף את כל ערכיו תמורת כסף רב , הבטיחו לו בתאגיד השמאלני רדיקאלי שאם יתקוף את נתניהו כאיש ימין מובהק המשכורת תוכפל ותשולש , אני בזה לך קלמן ליבסקינד , אתה איש בוגד לא הייתי רוצה לראות אותך בתפקידים שמעצבים את מדינתי כי תמורת כסף שיעוור את עניך תמכור את המדינה מה שנתניהו עמד באומץ רב מול אובמה ולא התפתה לפרס נובל לשלום והכסף שבנ בעקבותיו והוא ואישתו ויתרו על שטיחים אדומים שהיו נפרשים להם בכל העולם ,

 47. קלמן כתב על המפגש שלו בסופר עם אדם שטען נגדו שאם הוא מבקר את ביבי הוא לא ימין. וזו בעיה משום שעל אף ההסתייגות שלי מאמירותיו המתנשאות של קלמן כלפי תומכי ביבי, דבר שלצערי הוא חוטא בהם לאחרונה יותר. אני מסכימה עם כך שהימין מורכב. גם אני ימנית ויש לי בקורת כלפי נתניהו אני בשום אופן לא אבחר שמאל כי אני לא מאמינה בהם מדינית וחברתית אבל אני עדיין ימנית גם אם אני לא תומכת בו במפגן תמיכה אני לא יכולה מצפונית כי הוא רה”מ, שבו בחרתי, אכזב אותי אישית בהתקפלות שלו במגנומטרים, בהקפאות, בחוסר הרצון שלו להלחם מספיק בנושא הדיור יחד עם כחלון (שגם הוא מאכזב אבל לדיון אחר). האמירה של קלמן, להבנתי, היתה אני רוצה רה”מ שלא תהיה לי בכלל הבעיה להגן על מידותיו. שלא אגיע למצב שבו סמוטריץ, שאני מכבדת, אומר שאפשר לוותר על שחיתות מוסרית אחת לטובת “THE GEART GOOD” כמו במקרה של גלנט. לא רוצה שיהיו הדילמות האלה בכלל. אני רוצה לבחור באדם שיודע להתמודד עם לחצים קשים ביותר ולהתמיד בדרכו, שחי חיים לא מנקרי עיניים, שתמיד תמיד יבחר באינטרס הציבורי על פני לוביסטים וענקי ממון. יכול להיות שאין אחד כזה אז שיהיה הכי קרוב לזה. פעם היו לנו ראשי ממשלות כאלה בימין בגין, שמיר איפה ישנם עוד אנשים כמו … אנחנו לא מקשה אחת ועדיין לא אבדנו את דרכנו הימנית ומותר לחלקנו להיות ימין מדינית וחברתית-כלכלית שמאל כי גם זה משקף את הפלורליזם שקיים בימין ואני גאה להיות חלק ממנו

 48. הדברים הנכוחים כאן כבר אינם רלבנטים לגבי קלמן ליבסקינד משום שהוא כבר חצה את הקווים. זה אבוד לגביו. אין זה סוד כמוס שהשיח הציבורי נשלט ע”י צד אחד של המפה הפוליטית ונוח מאוד להשתייך למחנה הזה. קלמן ליבסקינד הוא אדם חכם שהגיע למסקנה כדאית מאוד לעצמו – לעלות לבמה הגדולה גם אם צריך להדהד ממנה דברים בהתאמה לדרישות הבמה הזו. הדבר מחייב שינוי רדיקלי וקלמן רק בתחילתה של הדרך. עכשיו כשיש לו במה וקתדרה, מיקרופון ומצלמה – נכונו לו עלילות רבות ומסועפות. אה, כן, מרוויחים גם הרבה יותר כסף.

 49. מאמר חד ונוקב
  בקיצור קלמן לא ימין ולא שמאל הוא צלופח צבוע ופחדן מנסה למצוא חן בעיני שאר הצלופחים …רחמים

 50. למעשה, לא צריך לעשות סיפור מהאופורטוניזם של קלמן כי הוא אינו יוצא דופן. אדרבא, קלמן מצטרף לעדר גדול של אופורטוניסטים שמעדיפים להתכחש לעמדות האותנטיות שלהם ולזרום עם הזרם העכור – תמורת כסף, מעמד, תפקיד בכיר וכיוצא באלה. אבל דווקא משום שקלמן אינו היוצא מן הכלל, אפשר רק להעריך את היוצא מן הכלל הבולט ביותר: בנימין נתניהו, שיכול היה להיות “קיסר העדר” אילו רק נטש את האידיאולוגיה של בית אבא והצטרף לחובבי מורשת אוסלו.

  1. צא ולמד מה גדול הוא הלחץ המופעל על כל איש המחנה הלאומי המתפקד במערכות הנשלטות על ידי שלוחי מדינות זרות וכמה ראוי להעריך ולהוקיר את אלה העומדים בלחץ כמו בנימין נתניהו או מירי רגב, גם אם מדי פעם עליהם לסגת אחורה צעד אחד כדי להתקדם שני צעדים. שים לב איך כל המגיבים במימון זר מתחפשים לחסידי פייגלין, מיכאל בן-ארי או איתמר בן-גביר כדי לתקוף את נתניהו ואת רגב על כל “התקפלות” שלהם: הם רוצים לשכנע אותנו שהנציגים הכי נאמנים שלנו בהנהגה אינם ראויים לאמוננו. גם זהו אחד מסוגי הלחצים שבהם מתמחים המשת”פים.

  2. איך שקלמן נמס כל כולו מול התוקפן השמאלן ליברמן. זה לא נסבל. קלמן הופך בטיפולו של אסף ליברמן לנופת צופים שמאלני. גועל. צא בחוץ קלמן!!! הגיב:

   יפה אמרת זלמן. כל מילה שלך אמת צרופה. ביבי הוא אידיאולוג אמיתי ולוחם אמיתי למען העם היהודי ומדינת היהודים. אין מי שמסוגל לתמרן בין כל כך הרבה נחשי צפע ארסיים ועדיין לנצחם. אין עליו בכלכלה. גאון אמיתי ששיחרר את ישראל מהמפלצת הבולשביקית עם כלכלת ההרס שלה ונתן לישראל לנשום אוויר הרים צח וליזמות היהודית הנודעת לפרוח – עד שבא המטומטם כחלון הקומוניסט ושם מקלות בגלגלי הכלכלה החופשית. אין כביבי מי שיכול היה להרוויח מיליונים על גבי מיליונים בהרצאות ודברים אחרים ובמקום נהנתנות בוחר לאכול קצת גלידה פיסטוק, לעשן סיגר מדי פעם תוך שהוא מקדיש יומם וליל לחיזוק ישראל. כולם רמאים פתולוגים וקנאים פתולוגיים כאשר הם נטפלים אליו בגלל בקבוקים וחמגשיות. האיחול הוא שהם כולם יפלו עמוק לבור שהם כורים לעם היהודי ולביבי. אמן – כן יהי רצון!!! וקלמן – סתם התגלה כעלוב נפש וחסר חוט שידרה. אותי הוא כבר איבד.

 51. חח
  בשמאל מזייפים IQ , דרגות אלוף, תארי פרופסורים ופסיכומטרי ועוד.
  ההוכחה – ראיונות עם ראשי משהב”ט במ”לים מהקיבוצים שאומרים כלום ולאחרונה גם מתביישים להופיע להצגה בטלביזיה.

  סא”ל מיל’ חנן וייס
  דרגות כתף ותואר אמיתיים
  נתונים מהגבוהים בצה”ל עבר הוה עתיד
  משכל 180+

 52. ליבסקינד מוכיח שאין לו עמוד שדרה כמו הרבה עיתונאים “ימנים” שהגיעו למעוזי השמאל (עמית סגל , יועז הנדל ועוד ), עוד כתב שמתחנף לברנז’ה וצריך לרדת על הליכודניקים בשביל להרגיש טוב עם עצמו

 53. רן ברץ – הידד ! הבאת לידי ביטוי את מה שרבים חושבים על הדרך הנלוזה שקלמן עושה “כנציג הימין ” בתאגיד .מאזין בקביעות לתוכניתם “קלמן – ליברמן ” ופשוט “מתפוצץ ” . נשרך אחר אסף ליברמן עם הדעות הנוטות שמאלה .לפתע מתחבר הפאזל , חבל על המוניטין קלמן : איבדת המון ממנו בתוכניתך ובכתבותיך. קלמן ,שמעתי את תגובותיך בתוכנית של אר’אל סגל בגל”צ ואני בטוח שאינך מסוגל להבין שאתה טועה .

 54. רן ברץ, תודה לך על הכתיבה המדוקדקת מרשימה מבחינה אנלסטית והצגת עובדות אחת לאחת, אם עבדת כה קרוב לנתניהו אז ברור שהיכולות שלך גבהות ביותר, אבל….. אני ממש פוחד, כל מי שמתקרב ומתחיל לעבוד באיזה ארגון ששולט בו השמאל?, מתהפך ונהפך לאחד מהם, כמו בסרטים הבידוניים שחייזרים משתלטים על בני אדם ומעבירים אותם לצידם על ידי שתילת מוח אחר בהם, בתהליך מתוחכם, כלפי חוץ עדיין הם נראים כאנשים רגילים אבל הבפנוכו זה כבר משהוא אחר לגמרי, וקלמן, ראיתי את בא כבר אליך עוד ממקודם, תהנה משטיפת המוח? של אסף. אני אישית, לא מסוגל להקשיב לתוכנית שלכם….

 55. אני רוצה להתייחס רק לפסקה הקטנה והאגבית אחת של ברץ: “הטוויסט המגוחך של “תמך בהתנתקות”. אתה מתכוון לומר שביבי לא תמך בהתנתקות? במו עיני ראיתי איך הצביע בעד אז למה מגוחך לומר שנתניהו תמך בהתנתקות? ומדוע תמך בהתנתקות במרכאות?

  עד שאתה מאשים את ליבסקינד באנטי בה אתה נראה בעד ביבי ללא סיבה.

  גילוי נאות: אני בד”כ מעריכה מאד גם את ברץ וגם את ליבסקינד

 56. אני לא בקי בכל העניינים כאן אבל פסקה אחת של ברץ מעידה כאלף עדים שהאיש בחר להגן על ביבי בכל מחיר. ברץ כותב כי מעולם לא נדחה דיון בטחוני מפני דיון על התאגיד ולהפך, בסדר, אף אחד לא טוען אחרת ואם זה היה אחרת ביבי היה צריך לשבת בכלא.. אבל השאלה היא מה האיש מנסה לפתח במה מושקעות האנרגיות הנוספות שלו, על מה הוא חושב כשאין אירוע ביטחוני מתגלגל. וכאן העניין של התאגיד לא הוסיף כבוד לאיש וגם ברץ בחר להתעלם.. חבל

 57. לכל המטומטמים שהגיבו-קלמן הצהיר שבבחירות האחרונות הוא הצביע נתניהו, העובדה הזאת ורק זאת בלבד מבטלת לחלוטין את כל הטיעונים במאמר של מלחך הפנכה וציבור מאמיני הקיסר מקיסריה. קלמן הוא העיתונאי היחידי בארץ מימין שיכול להגיד שנתניהו הוא ראש הממשלה שלו ובאותה נשימה למנות את המחדלים של האיש שמקבל אספקה קבועה של סיגרים ושמפניות ממיליארדר. אני לא יודע איך אנשים אינטילגנטים מחשיבים את ביבי לימין: הוא התחנן להפסקת אש מהחמאס ואחרי ששלח חיילים למותם בעזה נשארנו באותו מצב, הוא שילם מיליונים למשפחות מחבלים טורקים שבאו לרצוח חיילים !!!!! ובאותה נשימה חיזק את הטיעון הגזעני שכל מה שמעניין את היהודים זה כסף, מה עם הכבוד שלכם ימנים יקרים ומטומטמים.

  1. אז הנה אני מצהיר שבבחירות האחרונות לעמותת הטוקבקיסטים הצבעתי למרדכי היהודי ואני הטוקבקיסט היחיד בארץ מהצד של קלמן שיכול להגיד שמרדכי היהודי הוא הטוקבקיסט שלי ובאותה נשימה לציין את אחת מהשיטות של הטוקבקיסטים מטעם יריבי נתניהו: לא משנה על מה כותבים – תמיד תאשימו את ביבי. והכי טוב – תתחזו לאנשי ימין כשאתם עושים את זה (כדי שהימנים המטומטמים לא יבינו שאתם פועלים מטעם יריבי נתניהו). תתחפשו ל”ימין אמיתי”, כדי להציג את נתניהו כאויב ישראל ואת המדיניות המחושבת שלו כאסון וכך תסייעו לממשלת אוסלו ב’ להחליף אותו בשלטון.

 58. זו לא פעם ראשונה שאתה יוצא מנקודת הנחה שהימין הוא בעיקר כלכלי ופחות לאומי.
  אני רואה גם.בכיוון הלאומי את ראש הממשלה כבחירה העדיפה מבין המתמודדים.
  ולו משום שכולם מדברים על היחס בינינו לבין אמריקה, וראש הממשלה שלנו כיום יודע לדבר גם עם רוסיה, עם הודו, ועוד מדינות אחרות שהן עולם אחר שונה וחשוב
  וראש ממשלה שמתמודד עם כל זה, בהחלט מרים את עם ישראל מול כל העולם.
  זה לא רק שיקול כלכלי, זו אישיות

 59. שוב נתניהו ושוב נתניהו.
  עשור הולך ועשור בא, ונתניהו ? כאילו ממציא את עצמו ואת אוהביו (ומתנגדיו) מחדש.
  מה שמדהים הוא שאף אחד מקרב תומכיו לא חושב שצריך לשנות.
  כן : לשנות ! להחליף ! לתת לאחרים ! לעשות אחרת !
  מאד מוזר, אפילו מדהים. אנחנו דמוקרטיה?
  ונתניהו ? התפקיד המרכזי שלו הוא להראות לעשרים אחוז מהמצביעים (זה מספיק כדי להיות ראש ממשלה) שהוא חייב להמשיך להיות ראש ממשלה, בלי תאריך תפוגה. איך הוא אומר? עוד לשנים רבות (כאילו הוא לא בתפקיד שנים רבות מאד).
  לכן הוא מעלים כל מי שעלול להגיע להיות ראש ממשלה, אפילו אם זה עשר שנים קדימה. לכן הוא מוביל את שיטת ההפרדה (אנחנו והם).
  מדהים לראות שכל עשור מגיע ממש דור חדש של אנשים שבטוחים שאין תחליף לנתניהו. פשוט אין. לא יאומן כי יסופר ממש.
  וכל מי שפותח פה על נתניהו ? וואוו ! מה שיעשו לו !
  קלמן לא איבד את זה. אתם, תומכי נתניהו בעשור זה (ומי שיחליף אתכם בעשור הרביעי לשלטונו), אתם שאיבדתם את זה.
  אתם פשוט פוחדים. ומשפחת נתניהו זיהתה את הפחד, ואת החולשה.
  איך אמר טראמפ? אני יכול לעמוד בשדירה החמישית ולירות במישהו בפרצוף וזה לא יוריד את כמות התומכים בי. בדיוק כמוכם.
  מורכבים ? בודאי, כל אחד מורכב, אבל תכלס ? עם החלטות והצבעות פשוטות מאד.

  1. ביבי חייב להתפטר. למה? כי לא הלך לנו בבחירות. עכשיו יש לנו עוד עשר שנים כדי למצוא עילות לפיטורין שלו: הוא נבחר יותר מדי פעמים, התארים האקדמיים שלו הם באדריכלות ובמינהל עסקים ולא במזרחנות ובניהול סכסוכים, הבית שלו ברחביה מצריך אבטחה כבדה מדי, אשתו ממחזרת יותר מדי בקבוקים, הכלבה שלו לא אוכלת מספיק פיסטוקים, הבנים שלו לא יוצאים עם קיבוצניקיות, והתומכים שלו הם פחדנים, חלשים, חד-מימדיים, רדודים, בקיצור – כאלה שצריכים לוותר על זכות ההצבעה שלהם בבחירות הכלליות.

  2. האם אתה מבין שכל דבריך הם מהירהורי ליבך? תאור של מה שרץ לך בראש שוב ושוב ןשוב עד שאתה משוכנע שזה תורת ה’ למשה, הרי אין דבר אחד שאתה יכול להוכיח בכל דבריך מלבד שנתניהו ראש ממשלה שנים רבות, אבל זה מפני שהוא מוכשר שאין אף אחד בכל המפלגות האחרות שמגיע לקצה הציפורן שלו ביכולת ההנהגה שלו, ההבנה שלו, האינטלגנצייה שלו, הכוח הנפשי שלו, ושיכול להחליף אותו, אבל אם בלהחליף אנו דנים אזי מה שצריך להחליף זה את שיטת הממשל ואת שיטת בחירת השופטים לעליון. אתה מבין שאתה נמצא במצב של היפנוט עצמי רציני וכמוך ישנם עוד רבים…

 60. אני מכיר מישהו שאפשר לביבי, כשביבי היה בשירות המדינה אבל לא היה לו כרטיס אשראי, להשתמש בכרטיס אשראי האישי שלו על מנת לבצע שיחת טלפון יקר מאד לחול. כל הפניות ללשכתו על מנת לקבל כסף בחזרה לא נענתה.
  שנים רבות אחר כך אותו בן אדם פגש ביבי באיזה אירוע והזכיר לו את המקרה. ביבי הוציא מהכיס שטר של 20 שח וזרק אותו אל בן האדם יחד עם אמירה סרקסטית. 20 שח לא כיסה אפילו עשר אחוז של עלות השיחה שהוא ניצל.
  הבעיה לא נהנתנות. הבעיה היא עצם העובדה שהוא מסתובב בלי כסף או כרטיסי אשראי – כאילו שהוא מורם מהעם – ומשתמש האלו של העוזרים אן של אנשים מזדמנים.
  היו למשפחות קנדי ובוש אותו בעיה. אבל הזמנים השתנו.

  1. אני מכיר מישהו שהסיע את שחר העמים במכונית שלו אבל שחר העמים כל הזמן חפר לו איך הכי טוב לנסוע ומה צריך לעשות בזמן הנהיגה. שנים רבות אחר כך אותו בן אדם פגש את שחר העמים באיזה אירוע והזכיר לו את המקרה. אני מכיר גם מישהו שפעם ויתר לי על התור בסופרמרקט ואני שכחתי להגיד לו תודה. שנים רבות אחר כך אותו בן אדם פגש אותי באיזה אירוע והזכיר לי את המקרה. הבעיה היא לא החפרנות ולא השכחנות. הבעיה היא עצם העובדה שטוקבקיסטים מבלבלים במוח כאילו שזה מעניין מישהו הבלבולים האלה. למשפחות פלוני ואלמוני היתה אותה בעיה. אבל הבלבולים השתנו.

  2. אני מכיר מישהו שמכיר מישהו! ומכיר מישהי ש”מכירה מישהי שראתה שביבי לא שילם במסעדה” כשהצעתי לה שתקשר למקור שניינו ונאמת את הסיפור היא נסוגה בבהלה. אז אם יש לך עדות ממקור שאפשר לאמת אותו. כתוב שמות. ולא יזיק אם גם את שימך.

 61. איזה כיף לקרוא את הימין יורה בתוך הנגמ”ש. ומה שהכי יפה זה שהם לא יודעים מה לעשות. עם קואליציה חנוקה, ממשלה מגמגמת וראש ממשלה טובע – השורות מתפרקות ואפשר לשמוע את הסכינים מתחדדות.

  1. חלפו שלושה חודשים. השורות מתפרקות? הסכינים מתחדדות? יריות בנגמ”ש? אתה יודע מה הבעיה שלכם שם בשמאל הדקדנטי? אתם מלאים בעצמכם, מאוהבים בעצמכם עד כלות. אבל ה’עצמכם’ הזה אין בו יותר מכלום וחצי.

 62. אלה שתוקפים את מצביעי הלכוד זה אך ורק מתוך השינאה לנתניהו ולא אחרת ומתוך זה שהם לא מצליחים לאתר מועמד טוב יותר מנתניהו לתפקיד,התוצאה תיסכול.

 63. לפני עשרים שנה: נבחר רק ביבי, כי שונאים את ביבי, כי מישהו אמר בבונים, כי מישהו שונא מזרחים, כי את ביבי לא מחליפים, כי ביבי הוא מלך, כי אתם שמאלנים, כי שתחנקו, כי אתם ממורמרים…
  לפני חמש עשרה שנה: נבחר רק ביבי, כי שונאים את ביבי, כי מישהו אמר בבונים, כי מישהו שונא מזרחים, כי את ביבי לא מחליפים, כי ביבי הוא מלך, כי אתם שמאלנים, כי שתחנקו, כי אתם ממורמרים…
  לפני עשור: נבחר רק ביבי, כי שונאים את ביבי, כי מישהו אמר בבונים, כי מישהו שונא מזרחים, כי את ביבי לא מחליפים, כי ביבי הוא מלך, כי אתם שמאלנים, כי שתחנקו, כי אתם ממורמרים…
  לפני חמש שנים: נבחר רק ביבי, כי שונאים את ביבי, כי מישהו אמר בבונים, כי מישהו שונא מזרחים, כי את ביבי לא מחליפים, כי ביבי הוא מלך, כי אתם שמאלנים, כי שתחנקו, כי אתם ממורמרים…
  עכשיו: נבחר רק ביבי, כי שונאים את ביבי, כי מישהו אמר בבונים, כי מישהו שונא מזרחים, כי את ביבי לא מחליפים, כי ביבי הוא מלך, כי אתם שמאלנים, כי שתחנקו, כי אתם ממורמרים…
  עוד חמש שנים:נבחר רק ביבי, כי שונאים את ביבי, כי מישהו אמר בבונים, כי מישהו שונא מזרחים, כי את ביבי לא מחליפים, כי ביבי הוא מלך, כי אתם שמאלנים, כי שתחנקו, כי אתם ממורמרים…
  עוד עשר שנים: נבחר רק ביבי, כי שונאים את ביבי, כי מישהו אמר בבונים, כי מישהו שונא מזרחים, כי את ביבי לא מחליפים, כי ביבי הוא מלך, כי אתם שמאלנים, כי שתחנקו, כי אתם ממורמרים…
  זאת דמוקרטיה נוסח הליכוד. אין תאריך תפוגה, אפשר לשלוט גם חמישים שנה. כל זמן שתרצה אתה ראש ממשלת ישראל.
  מתי יתקנו את החוק כמו בארצות הברית? אי אפשר לדעת. כרגע זה נראה כמו באג בתוכנת הדמוקרטיה שגורם למערכת להיכנס ללופ אינסופי.

  1. אמנם שנאת נתניהו מידבקת אבל לא ברור לי מדוע קלמן צריך להתאוורר? האם זה בעטיה של הצחנה הבוקעת מהחוגים עימם מבלה הוא בעיתות אלו, אלו עליהם מטיח ברץ במאמרו זה קיתונות של ביקורת?

 64. אחרי המאמר הזה גוברת תמיהתי – מדוע תקופת שירותך, ד”ר רן ברץ, לצד ראש הממשלה היתה קצרה כל כך?

 65. להיות יהודון החצר של הגולאג האירופי זה ג’וב מאד משתלם.
  להיות ימני החצר של כנופיית השיימינג או הקגב,זה מאד משתלם.

  האם יש לקלמן נקיפות מצפון בגין הבחירה שעשה,להיות עלה תאנה של עריצות טרור
  בולשביקית ?

  הכנופיה שקלמן חבר בה,כמו הכנופיה השניה,הקגב הסמולני,הן הרבה יותר גרועות
  ממה שקורה בצפון קוריאה.

  אבל העיקר שמטומטמים כמו קלמן מדברים
  על “עיתונות” ו”דמוקרטיה”.

 66. קרא את התגובות ותבין שאתה טועה. “חצה את הקווים” “לא ימני” “למד מאסף ליברמן” וכו. בימין יש נטיה לשפוט כל שאלה לפי טוב לביבי או לא. ואין דיון רציני בשאלות רציניות גם לא אצלך. כדאי לנו לשלוט בשטחים? אילו זכויות מגיעות לפלסטינאים? האם פלסטינאים הם בני אדם? מה ילד בן 18 לומד כשהוא נכנס לבית ב2 בלילה? שאלות פתוחות כבר 50 שנה שהימין מסרב לדבר עליהן ולקלמן קצת נמאס מזה. אתם
  (הימין) כבר 40 שנה בשלטון, תחליטו מה טוב לכם ותגידו לנו בבקשה

  1. לאחר 10 שנות כהונה כראש ממשלת ישראל, מדינת ישראל בהנהגת נתניהו היא מעצמה ביטחונית, כלכלית, טכנולוגית ומדעית. נתניהו התקבל כמנהיג מרכזי בכנס ברית מדינות אפריקה המזרחית, בכנס ברית מדינות אפריקה המערבית, בכנס ברית ארבע מדינות מזרח אירופה (פולין, הונגריה, סלובקיה, צ’כיה) ובייסוד הברית הים תיכונית יוון-קפריסין-ישראל. ביקוריו באוסטרליה, בסין, בסינגפור, באוזבקיסטן, באזרבייג’ן ובהונגריה – מחזקים את מעמדה של מדינת ישראל בעולם. הוא העמיק את שיתוף הפעולה הביטחוני, הכלכלי והמדעי עם הודו, וחידש את הקשרים הדיפלומטיים עם טורקיה. גם קשריו הטובים עם הנשיא פוטין ועם הנשיא טראמפ מחזקים את מעמדה הבינלאומי של ישראל. ישראל יציבה וחזקה כלכלית: עודפים במטבע חוץ, עלייה ברמת החיים וגידול בתיירות. השקל הישראלי הוא אחד המטבעות החזקים בעולם. כל יום עולות על כבישי ישראל 1,000 מכוניות חדשות. נפתחו קווי רכבת חדשים ונבנו קילומטרים של כבישים וגשרים חדשים. מה יעשו אויבי ישראל? ישחדו אנשי משפט ותקשורת (ולפעמים גם טוקבקיסטים) כדי שיפעלו להדחת נתניהו מהשלטון.

 67. שןחד כספי יעור עיני צדיקים
  והכי גרוע באויבי העם היהודי תמיד זה הקאפו הרטמנים
  שנראים כיהודים כמו הליבסקינדים
  שהתמחו בלהכניס יהודים אחרים למשרפות
  ובכל דור ודור יש להם נציגות עמלקית פעילה
  אל תבליגו יותר יהודים
  רן ברץ עדין מדי לנאלחים הללו