מיהם הישראלים שמטלטלים את אוסטריה?

מעצרם של בני שטיינמץ וטל זילברשטיין כמעט לא מסוקר בישראל, אך באוסטריה השניים כובשים כותרות ונראה שהביאו להחלפת השלטון

הפרשה שהפילה ממשלה. שטיינמץ וזילברשטיין | פלאש90

מפלגות הימין באוסטריה, הנערכות לבחירות המקדימות לפרלמנט בעוד כחודשיים, קיבלו מתנה משמיים. כלומר, כמעט משמיים – מארץ הקודש: מעצרם בישראל של אנשי העסקים טל זילברשטיין ובני שטיינמץ, במסגרת החקירה המשטרתית המתנהלת נגדם בחשד למעורבות בפרשת שחיתות בינלאומית. החקירה הזו הפכה תוך זמן קצר לפרשה העומדת במוקד מערכת הבחירות, בשל הקשרים ההדוקים בין זילברשטיין ושטיינמץ עם בכירי מפלגת השלטון הסוציאל-דמוקרטית. זו עלולה כעת לאבד את אחיזתה בשלטון, בגלל החשדות נגד שני הישראלים.

מיד לאחר היוודע דבר מעצרו של טל זילברשטיין בישראל הודיעה המפלגה הסוציאל-דמוקרטית על הפסקה מיידית של העסקתו כיועץ בחירות של המפלגה. זילברשטיין, שהעניק את שירותיו למפלגה במערכות בחירות קודמות, נחשב מקורב לקנצלר אוסטריה הנוכחי, כריסטיאן קרן, שנאבק על הישרדותו בתפקיד. למרות פיטוריו של זילברשטיין, יריבותיה של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית פתחו בהתקפה חזיתית על קשריה של מפלגת השלטון הראשית עם ״גורמים מפוקפקים״. המפלגה השמרנית, ״מפלגת העם החדשה״, המובילה כעת בסקרים, הביעה “זעזוע” לנוכח הפרסומים על מעצרו של היועץ הישראלי של הסוציאל-דמוקרטים. מזכ״לית המפלגה, אליזבת קסטינגר, יצאה בביקורת על שיטות העבודה שזילברשטיין ואחרים הביאו לדבריה לאוסטריה, בכלל זה ״הלבנות כספים, אגודות מפוקפקות למימון מערכת הבחירות, ותורמים אנונימיים לסוציאל-דמוקרטים״.

״מההתחלה הבענו ביקורת על כך שהסוציאל-דמוקרטים עובדים עם אנשים כאלה, שייבאו שיטות עבודה שלא אמורות להיות באוסטריה. החששות שלנו הצדיקו את עצמם״, כתבה קסטינגר. שר האוצר האוסטרי, גם הוא חבר ״מפלגת העם החדשה״, קרא לפתוח בחקירה כדי לוודא ששיטות העבודה של זילברשטיין לא גרמו להפרת חוק מימון המפלגות האוסטרי. ״צריך להפסיק מיד עם השיטות הללו״, אמר.

״מפלגת החופש״ הימנית-לאומית בראשות היינץ-כריסטיאן שטראכה תקפה במילים חריפות יותר את ״רשתות הקשרים״ הפוליטיות-כלכליות של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית עם אנשי העסקים הישראלים, והיא דורשת את התפטרותו של הקנצלר קרן. בהודעה מטעם המפלגה נאמר ש״זילברשטיין הוא המצאה של הקנצלר״, וכי אף שהיה ידוע שנגד זילברשטיין הוצא צו מעצר ברומניה, בשל חשדות לתשלום שוחד בעסקאות נדל״ן, החליטה צמרת המפלגה הסוציאל-דמוקרטית להביא אותו לאוסטריה כ״איש מקצוע״. מזכ״ל ״מפלגת החופש״, הרברט קיקל, קרא לקרן להתפטר אם החשדות שהועלו בישראל נגד זילברשטיין יתאמתו. שטראכה עצמו פרסם בדף הפייסבוק שלו איור שהופיע באחד מעיתוני אוסטריה, ובו פירוט רשת הקשרים בין זילברשטיין ושטיינמץ לראשי המפלגה הסוציאל-דמוקרטית.

הבחירות הכלליות באוסטריה ייערכו אמנם בעוד כחודשיים, אך סקר אינטרנט שערך אחד מהעיתונים היומיים העלה שכ-82% מכלל האוסטרים סבורים שהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית לא תצליח להתאושש מהשלכות פרשת זילברשטיין. לפי סקר אחר, 40% מהאוסטרים תומכים בהתפטרותו של קרן – איש עסקים ומנהלה לשעבר של חברת הרכבות האוסטרית. קרן מונה לקנצלר רק לפני מעט יותר משנה, לאחר ש”מפלגת החופש” כמעט זכתה בבחירות לנשיאות.

המפלגה הסוציאל-דמוקרטית טוענת מצדה שמתנהלת נגדה מערכת השמצות חסרת בסיס. “[מנהיג המפלגה השמרנית] אינו רוצה לדבר על תכנים, ולכן הוא עושה מהעניין הזה שערורייה”, טוענים שם, ומבהירים שלזילברשטיין לא היה חלק משמעותי בניהול מערכת הבחירות. לדבריהם, הוא רק ניתח תוצאות של סקרים ומגמות הצבעה.

קנצלר בתחפושת שליח פיצה

בעקבות הפרשה, הקנצלר קרן מוצא עצמו בפני מלכוד רציני. בדצמבר האחרון התפרסמו ידיעות על כך שהרשויות ברומניה פתחו בחקירה נגד זילברשטיין בגין חשדות לתשלום שוחד. זילברשטיין כיהן אז כבר כיועץ של קרן והמפלגה הסוציאל-דמוקרטית. האסטרטג הישראלי הרשים מאוד את הסוציאליסטים כשחזה בדיוק רב את בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה”ב, ואת בחירתו של מנהיג “מפלגת הירוקים” האוסטרית לנשיאות המדינה מול מועמד “מפלגת החופש”. כאשר קרן נשאל בראיון טלוויזיוני על הידיעות מרומניה בדבר החשדות נגד זילברשטיין, הוא הגיב: “אלה שטויות מוחלטות, תשאלו את זילברשטיין על זה, זה מסוג הדברים שנמאס לאוסטרים לשמוע עליהם”.

מסתבר שהקנצלר האוסטרי טעה בגדול. מאז פרסום הידיעות הטריות על החקירה בישראל נגד זילברשטיין ומעצרו לפני שבועיים נחלש מעמדה של מפלגתו, והיא ניצבת כעת במקום השלישי בסקרי דעת הקהל עם כ-24% אחוזי תמיכה בלבד. קרן, שיובא מעולם העסקים כדי להעניק לסוציאל-דמוקרטים תדמית מרעננת, הפך לנטל בגלל קשריו עם זילברשטיין. גם העובדה שהיועץ הישראלי הביא עמו יועץ אחר, משה קלוגהופט, שמוצג בתקשורת האוסטרית כאיש ימין מהזן הקיצוני יותר בגלל עבודתו עם נפתלי בנט, גורמת לסוציאל-דמוקרטים נזקים. המפלגה אמנם הבהירה רשמית שקלוגהפט לא הועסק ישירות על ידה אלא על ידי זילברשטיין, אך חתימתו מתנוססת כנראה על סרטון שהפך ללהיט: הקנצלר קרן התחפש לשליח פיצה, והגיע לבתיהם של אזרחים פשוטים כדי לשמוע מהם על ציפיותיהם מהפוליטיקאים.

“פרשת זילברשטיין” עשויה להשפיע על הבחירות ולהביא להקמתה של ממשלת ימין-לאומית, שבה יהיו חברות “מפלגת העם החדשה”, המפלגה השמרנית בראשותו של שר החוץ הצעיר סבסטיאן קורץ, ו”מפלגת החופש” הלאומית בראשותו של שטראכה. אם תחזית זו תתממש, זו תהיה הפעם הראשונה ששטראכה יהיה שר בממשלה אוסטרית. ממשלת ישראל נמנעה עד כה ממגעים עם שטראכה למרות עמדותיו הפרו-ישראליות המוצהרות ומאבקו באנטישמיות בשורות מפלגתו. כעת תצטרך ישראל לקבל החלטה באשר לעתיד יחסיה עם שטראכה ואוסטריה.

פעמיים בעבר הקפיאה ישראל את יחסיה הדיפלומטיים עם אוסטריה: ב-1986, לאחר בחירתו של מזכ”ל האו”ם לשעבר קורט ולדהיים כנשיא אוסטריה, למרות החשיפות על עברו בצבא הנאצי; ופעם נוספת בשנת 2000 לאחר צירופה בפעם הראשונה של “מפלגת החופש” לשורות הממשלה בווינה. אז הנהיג את המפלגה ירג היידר, שלא הסתיר את הערצתו לגרמניה הנאצית. בשני המקרים החזירה ישראל הביתה את שגרירה באוסטריה. במקרה הראשון נורמלו היחסים מחדש עם תום כהונתו של ולדהיים. במקרה השני הנרמול התרחש בעוד “מפלגת החופש” מכהנת בממשלה. עם זאת, עד היום נמנעים נציגים ישראלים רשמיים, למעט חברי כנסת בודדים, מכל מגע ישיר עם “מפלגת החופש” בשל עברה ושורשיה הרעיוניים הבעייתיים. מה יקרה כעת, אחרי הבחירות ב-18 באוקטובר, אם “מפלגת החופש” תצורף שוב לממשלה ושטראכה יקבל בה מינוי בכיר?

פרשת המטפלת הלא חוקית

קשריו של זילברשטיין עם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית האוסטרית החלו בשנת 2001. הוא היה אז ממקורביו של אהוד ברק, ונרתם גם לסייע למפגלת השמאל הסוציאל-דמוקרטית בבחירות לראשות עיריית וינה. האסטרטגיה שיעץ זילברשטיין הניבה הצלחה מסחררת, שהביאה את הסוציאל-דמוקרטים לשכור את שירותיו של זילברשטיין בשתי מערכות בחירות ארציות: ב-2002 הוא נכשל, אך ב-2006 ניצחה המפלגה, לאחר שבעצתו של זילברשטיין התקיפה את הקנצלר שכיהן מטעם השמרנים על כך שהעסיק מטפלת לא חוקית. ההאשמות שבדו זילברשטיין ולקוחותיו הוכחו כשקריות במהלך תביעת דיבה, אך הנזק כבר נגרם.

בחירות 2006 הותירו אפוא משקעים כבדים בין השמרנים לבין זילברשטיין, ולכן מעצרו כובש כותרות ומקודם על ידי הימין האוסטרי. אלא שמתברר שזילברשטיין הותיר את חותמו המביך גם אצל השמרנים: סגנית המפלגה השמרנית כיהנה בעבר בחברה שהיתה בסכסוך עסקי עם זילברשטיין, ונאלצה לפצות אותו. ולא רק זילברשטיין, גם אם גם שמו של בני שטיינמץ השתרבב למערכת הבחירות האוסטרית: איל נדל”ן מקומי המקורב לשמרנים היה בעבר שותף עסקי שלו.

המפלגה היחידה שאיננה לכודה ברשת העסקית-פוליטית שזילברשטיין ושטיינמץ פיתחו באוסטריה, והמפלגה היחידה שיוצאת נקייה מהסיפור, היא “מפלגת החופש”. זו מציגה עצמה מזה שנים כ”מפלגת טוהר המידות הציבורי” מול שחיתותן של המפלגות הסוציאל-דמוקרטית והשמרנית, שחילקו ביניהן את השלטון כמעט בכל השנים מאז תום מלחמת העולם השנייה.

ריח של אנטישמיות

היינץ-כריסטיאן שטראכה עשוי להיות המרוויח העיקרי מהפרשה, והוא כבר עושה ממנה הון פוליטי. בשבוע שעבר הוא היה מנהיג המפלגה הגדולה הראשון שהופיע בסדרת ראיונות שמארגנת הטלוויזיה הציבורית האוסטרית, ORF, לקראת הבחירות. פעמיים במהלך הראיון הזכיר שטראכה את שמו של זילברשטיין כיועץ של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית ובהקשר ל”קמפיינים מלוכלכים”.

בראיון תקף שטראכה את גופי האסלאם הקיצוני הפעילים באוסטריה וקוראים לחיסולה של מדינת ישראל. הוא הצהיר כי “אנטישמיות היא בעיה בחברה שלנו”, אך העדיף להפנות את הזרקורים לעבר האנטישמיות האסלאמית ולא לעבר האנטישמיות האוסטרית המסורתית. מבקריו בקהילה היהודית, הפועלים ללא לאות למניעת מגעים ישירים בין שטראכה ומפלגתו למדינת ישראל (בין היתר בגלל קרבתם למפלגה הסוציאל-דמוקרטית), טוענים כעת שמהקשר ששטראכה ומפלגתו יוצרים בין זילברשטיין הישראלי ל”מערכת בחירות מלוכלכת” עולה ריח של אנטישמיות ישנה. אך גם משורותיה של המפלגה השמרנית – שמנהיגה יהיה קרוב לוודאי הקנצלר הבא – נשמעו דברים ברוח זו, שהיו אף אולי חמורים יותר. האם בשל כך ישראל מתכוונת לנתק את קשריה עם “מפלגת העם החדשה” ועם הממשלה שהיא תרכיב?

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

4 תגובות למאמר

  1. שמו של טל זילברשטיין, ממייסדי “דור שלם דורש שלום”, נקשר בכ”כ בכמה וכמה פרשות שחיתות, שהבולטת בהם היא פרשת “עמותות ברק”. אז כמובן לא הוגשו כתבי אישום.
    גם ייעץ לנתניהו בתקופה מסוימת.

  2. אם השמאל בישראל היה בשלטון, היה נטען שהסיקור הוא בעל נינוח אנטישמי!!!!

  3. נפגשתי לפני מספר שנים עם היינס קריסטיאן שטראכה, הן בוינה והן בביקורו בהתנחלויות בארץ ישראל. האיש הוא תומך מובהק של ישראל ומתנגד חריף לאנטישמיות מכל סוג, גם זאת שהייתה במפלגתו מפלגת החופש האוסטרית. אבל ממשלת ישראל באיוולתה ממשיכה להחרימו, למרות שהוא הידיד הטוב ביותר של ישראל באוסטריה. למה, לאלוהים ולביבי הפיתרונים, ואולי הדבר נעוץ בקשרי היהודים באוסטריה עם השמאל – שהוא באופן מסורתי יותר שונא ישראל מהימין האוסטרי. כך יוצא שישראל מעדיפה את שוטמיה על פני תומכיה.