מודל לחיקוי? צ’ה גווארה היה רוצח המונים צמא דם

הוא פיקד על פלוגות סער אימתניות, הקים מחנות כפייה, ביצע בעצמו הוצאות להורג רבות והיה אחראי למותם של אלפי גברים, נשים וילדים. הגיע הזמן להכיר את צ’ה

רוצח ההמונים, צ'ה גווארה | ויקיפדיה

במלאת 50 שנה למותו של צ’ה גווארה, שיבח חבר הכנסת לשעבר מטעם “מרצ” והעיתונאי דהיום, ניצן הורוביץ, את זכרו של המהפכן ואת האידאולוגיה והתפישה שהביא עמו. ברשת החברתית טוויטר, כתב הורוביץ כי “במאזן הכללי, 50 שנה למותו, צ׳ה גווארה בחייו הקצרים הביא לעולם הרבה יותר טוב מרע”.

הורוביץ הוסיף אמנם מידת ביקורת – “לא הביא דמוקרטיה לקובה ובמהפיכה היו גם עוולות” ­ אך הניסיון לכבס ולמזער את פעולותיו של צ’ה גווארה לכדי “עוולות” לא משכנע בעליל. זו גם לא הפעם הראשונה שהורוביץ מעיד על קירבתו הרוחנית לרוצחי המונים ודיקטטורים משוגעים שהפרו זכויות אדם.

הורוביץ גם לא לבד. במרץ 2015, בקמפיין הבחירות, הציבה תנועת המחנה הציוני דוכן הנושא את דיוקנו של גווארה ועליו הסיסמה המרקסיסטית: ״אנחנו המהפך״. בנוסף, בספטמבר השנה נתלתה כרזת ענק בבית הספר ‘אליאנס’, בצפון תל־אביב – מוסד המזוהה עם מחנה השמאל – שבה מוצג דיוקנו המפורסם של גווארה.

צ’ה גווארה הפך לסוג של אייקון ולדמות חיובית ונערצת המסמלת הירואיות. פרצופו מרוח על דגלים וכרזות בהפגנות שמאל, שכנראה נמשכים לכוחנות ולעריצות המהפכנית שלו, ועל חולצות רבות של בני-נוער שאינם מודעים למעשיו או לתפישותיו. “חגיגות ה-50” למותו של צ’ה גווארה הן הזדמנות מצוינת לשבור את מחסום הבורות ולהזכיר מי היה האיש.

צ’ה גווארה – מפלצת בדמות אדם

לצד פידל קסטרו וצבא המורדים הנאמן לו, התיישב צ’ה גווארה בהרי סיירה מאסטרה בדרום קובה, משם תכנן להפיל את ממשלתו הפרו-מערבית של פולחנסיו בטיסטה בקובה. במהלך תקופה זו, היה גווארה אחראי למספר הוצאות להורג, שרבות מהן נעשו מתוך חשדות לסיוע לממשל בקובה או בשל עזיבת תנועת המהפכה. גווארה לא היה זקוק למשפט כדי להוציא להורג; חשדות בלבד הספיקו בהחלט.

כך למשל, ביומנו של גווארה מתוארת הוצאה להורג – שנעשתה בידי גווארה עצמו ­ – של אריסטידיו, איכר שפשעו היה לומר שברצונו להפסיק להיות בצבא המורדים. מספר שנים לאחר מכן, סיפר גווארה בנאום, שבסיירה מאסטרה “הוצאנו להורג המון אנשים על-ידי פלוגות סער, ללא ידיעה האם הם באמת אשמים. באותו זמן, המהפכה לא יכלה לעצור ולבצע חקירות”.

אחד הסיפורים המזעזעים על גווארה קשור לאירוע בו חקר נער בן 17 שהיה חלק מצבא בטיסטה. הנער התחנן על חייו: “לא הרגתי אף אחד. הרגע הגעתי לכאן. אמא שלי היא אלמנה ואני בנה היחיד. הצטרפתי לצבא כדי לקבל משכורת ולשלוח לה כל חודש. אל תהרוג אותי, אל תהרוג אותי”. צ’ה ענה בפשטות: “למה לא?”, הוביל את הנער לקבר חפור, וירה בו למוות בראשו.

לאחר שקסטרו השתלט על קובה ב-1959, מונה צ’ה גווארה למפקד המשטרה של ‘לה-קאבאנה’, מצודה שהפכה לכלא. בין האסירים שהובאו למצודת המאסר היו אנשים שכיהנו תחת בטיסטה בצבא ובמשטרה, עיתונאים, אנשי עסקים וסוחרים. גורמים רשמיים שעבדו במצודה סיפרו כי גווארה נהג לדחוק בהם לא לערוך חקירות והליכים משפטיים: “אל תדחו את ההליכים. זוהי מהפכה. אל תשתמשו בכלים חוקיים בורגניים. ממצאים הם משניים. עלינו להמשיך להרשיע”.

בנוסף לתפקידו כמפקד המצודה, מונה גווארה לשופט הראשי של “בית-הדין של המהפכה”, לראש בית-המשפט לערעורים, ולפסיכולוג עינויים. חלק מהעינויים, כך סיפרו אסירים מ’לה-קאבנה’, כללו הוצאה של אסירים מתַאם באמצע הלילה על-מנת להעביר אותם הוצאות להורג מזויפות.

למרות העובדה שגווארה היה ראש בית-הדין לערעורים, הוא לא מנע מעצמו את “התענוג” שבהוצאה להורג. גווארה היה נוהג להוציא להורג בלילות, ולעתים עשה זאת באופן פומבי תוך שהוא מזמין את ההמונים לצפות. בפעמים אחרות הוא שידר את ההוצאות להורג בטלוויזיה או הקליט אותן לצורך סרטי קולנוע. ההערכה היא כי מספר ההוצאות להורג במבצר בשנת 1959 היה בין 200 ל-700. שלא במפתיע, גווארה זכה בכינוי “הקצב מלה­-קאבנה”.

ב-1960, בייבוא מתקדם מברית-המועצות, יזם גווארה הקמת מחנה כפייה במערב קובה. למחנה זה נשלחו כל אותם אנשים שהעזו לא לאמץ את האידאולוגיה המרקסיסטית של המשטר. בין הפשעים של “המתנגדים” שנשלחו למחנה: שתיית אלכוהול, שוטטות, זלזול ברשויות, עצלות והשמעת מוסיקה רועשת. מאוחר יותר הפך המחנה למושבת עונשין שאליה נשלחו הומוסקסואלים – אותה קבוצה שעל קהילתה נמנה ניצן הורוביץ – מתנגדי משטר וקתולים. על-פי חלק מן העדויות, ההומוסקסואלים זכו במחנות של צ’ה ליחס הגרוע ביותר. בהמשך הוקם מחנה כפייה נוסף.

לאחר משבר הטילים בקובה, ב-1962, הצהיר גווארה כי “אם הטילים הגרעיניים היו נשארים, היינו משתמשים בהם נגד לב לבּה של אמריקה, כולל העיר ניו-יורק […] אנו נצעד בדרך הניצחון גם אם זה יעלה במיליון קורבנות גרעין […] עלינו לשמור את השנאה חיה”.

תחת שליטתו בקובה, הלכה המדינה והתדרדרה. היא חוותה צמצום חמור בתפוקת ייצור הסוכר, והממשל החל להקציב מזון בסיסי. המשטר הקומוניסטי בקובה הבריח משקיעים ואנשי עסקים, שנאשמו כאוייבי העם, מתנגדי המהפכה ושורש הקפיטליזם. רפורמות אדמות בוצעו, במסגרתם נלקחו אדמות מעשירים, והועברו לפקידי ממשלה.

אבל גווארה לא הסתפק בנעשה בקובה. יֵצֶר ההרס המהפכני שלו וצימאון הדם, גרמו לו לנסות ולבצע הפיכות גם בפנמה, ניקרגואה, הרפובליקה הדומניקנית, האיטי, ארגנטינה, קונגו ובוליביה – בכולן הוא חווה כישלונות ומפלות, עד שנהרג לבסוף בבוליביה.

 

פעולות טרור רצחניות ממניעים מרקסיסטיים

מעשיו של צ’ה גווארה לא היו מעשי טירוף אקראיים, אלא נבעו מתפישה מרקסיסטית מושרשת, אדוקה ומוצקה. עדות לכך ניתן לקבל מכּתביו השונים לאורך השנים, מהם עולה דמות של רודן אכזרי וקר רוח.

תפישתו של גווארה התבססה על “המדע הקולקטיבי” שבעצמו מבוסס על “האמיתות הוודאיות” שבבסיס הקומוניזם. תכליתו אינה רק תיאורטית אלא גם מעשית, ומטרתו היא “בריאת האדם החדש”. גווארה, רופא בהכשרתו, לא היסס להשתמש במומחיות שלו כדי להתאימו לאידאולוגיה האכזרית הזו. הוא השתמש במונח “רפואה חברתית”, שמשמעותה אי-הפרדה בין בריאותם הפיזית של בני האדם ובין בריאותם האידיאולוגית – כלומר, נאמנותם לאידאולוגיה הקומוניסטית ולמהפכה.

בכתביו הרבים של גווארה ניתן להבחין בצימאון הדם ובמשיכתו להרג אנשים ושליטה על בני-אדם. במכתב לדודתו בעת שהייתו בקוסטה-ריקה ב-1953, כתב: “אני נשבע בפני תמונתו של מפקדנו הוותיק סטאלין שלא אנוח עד שאראה את התמנונים הקפיטליסטיים האלה מושמדים”. ב-1957 כתב ביומנו: “אני חייב להתוודות, אבא, על הרגע שבו גיליתי שאני ממש אוהב להרוג”.

ב-1964 אמר גווארה במהלך דיון בעצרת האו”ם, כנציגה של קובה: “לירות באנשים? כן, אנו יורים באנשים ונמשיך לעשות זאת כל עוד נצטרך. מאבקנו הוא מאבק עד המוות”. באפריל 1967 כתב: “שנאה היא המרכיב המרכזי של מאבקינו. שנאה כה אלימה עד כי היא מניעה אדם מעבר לגבולותיו הטבעיות, וכך הופכת אותו למכונת הרג אלימה וקרה”. הוא המשיך: “אנחנו דוחים כל גישה שלווה. אלימות היא בלתי-נמנעת. כדי להקים את הסוציאליזם, נהרות הדם חייבים לזרום”.

גווארה גם דאג להבהיר שהוא נגד כל סוג של חופש ביטוי ועיתונות – המקצוע של הורוביץ, אותו מעריץ נלהב. ב־1959 טען כי “מהפכה עם חופש העיתונות לא יכולה להתבצע. העיתונות היא כלי של האליגרכיה”. כל הדברים הללו מסבירים היטב את נוהגו הפסיכוטי לרצוח ולענות אנשים שכל חטאם היה לא להסכים איתו.

לזכור את קורבנותיו של צ’ה והקומוניזם

הלהט האידאולוגי של צ’ה, שטען שהוא מוכן למות בעד מטרתו בזמן ששלח אנשים אחרים למותם ‎– נעלם כשעמד בפני הסוף. לאחר שנתפס בבוליביה ונורה ברגלו, הוא פנה לשוביו בתחינה: “אל תירו. אני צ’ה. אני שווה לכם בחיי יותר מאשר במותי”. את המשפט הזה אמר בעוד אקדחו נמצא ברשותו כשהוא מלא בכדורים. הגיבור הגדול, מודל החיקוי של השמאל, השתפן ברגע האמת.

כתביו, מעשיו ומהות חייו של צ’ה גווארה, המתועדים היטב בדפי ההיסטוריה, מעידים כאלף עדים שאת מותו יש אמנם לציין. אבל לא כפי שעושה השמאל, אלא ההפך הגמור: עלינו, כאנשים חפצי חירות, מוסר וצדק, לחגוג את כליונו של רוצח מרושע ואכזרי, שחולל פשעים נגד האנושות וקידם השקפה רצחנית, שהובילה להרס וחורבן של מדינות וקהילות אנושיות רבות ברחבי העולם.

הגיעה העת לחדול מפולחן האישיות שאופף את דמותו ומורשתו של צ’ה גווארה, ולהכיר בפשעיו ומורשתו המטורפת, העקובה מדם חפים מפשע.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

44 תגובות למאמר

 1. ניצן הורוביץ הוא חובב דיקטטורים ידוע. ביו האנשים החביבים עליו ניתן גם למנות את הוגו צ’אבז שלקח מדינה עשירה ומשגשגת והביא אותה לפת לחם.
  להתחלחל מהעובדה שהאדם הזה ישב בכנסת ודיבר גבוהה גבוהה על זכויות אדם.

 2. ניצן הורוביץ הוא מודל קלאסי של הפשיזם השמאלני הנקרופילי, שמדבר גבוהה גבוהה על מוסר, דמוקרטיה וזכויות אדם, אך מוצא עצמו בכל פעם מחדש במיטה עם דיקטטור רוצח מפלצתי זה או אחר. כך זה היה עם סטאלין, מאו, פול פוט, קסטרו, סדאם חוסיין, יאסר ערפאת ועוד רבים ו”טובים”. על פי הודאתו של הורוביץ עצמו, אפשר להוסיף את רוצח ההמונים צ’ה גווארה לחבורת הפסיכופתים שנערצים על ידו ועל ידי חבריו יפיופי הנפש בעיני עצמם.

  1. זו תגובה נוראית על אדם טוב שלא פגע באף אחד. אמת על כל אחד צריכה להאמר וגם על צה גאוורה (אם כי אגב, יש אי דיוקים בתאור למעלה, אחד קטן מהם הוא שלצה לא היו כדורים ברובהו כשנתפס). אבל לטעון שניצן הורוביץ מעריץ רוצחים מפלצתיים זה עיוות ממדרגה ראשונה. גם ניצן הורוביץ, אם הוא יכיר את כל עלילותיו של צה, ירצה להגדיר במה הוא תומך ומה הוא פוסל לחלוטין. ורק למען הדיוק, אלימות דיקטטורית, תיאוקרטית ופשיסטית אפשר למצוא מימין ומשמאל. זה לא אומר שכל אנשי הימין מעריצים את היטלר ומוסליני וכל אנשי השמאל מעריצים את סטלין.

 3. עוד לא נולד השמאלן שלא מתבסם מניחוח העריצות. בסתר ליבם הם כולם רוצים דיקטטור “נאור”, בצלמם ובדמותם, ולעזאזל הדמוקרטיה.

  1. גווארה אכן בפועל היה רוצח
   אך הפך לסמל עוד מוקדם יותר
   הורביץ לא הגן עליו ולא הגן על אף דיקטטור . הפוך. !!

   אבל מה זה משנה
   אם יש הזדמנות להסית אז מסיתים.
   ועוד באתר המכנה את עצמו “מידה”

  2. לנהנתניהו, האציל באדם –
   אכן. והכי חשוב הוא שצ’ה היקר ועדין הנפש לא התעלל בחמגשיות חפות מפשע, כפי שעשו ביבי ושרה האיומים והנוראים. הוא רק עינה קצת כמה בני אדם מעצבנים. מה יש, אסור לו?

  3. וואו זה הדבר הכי מטומטם ששמעתי בחיים שלי ואני בן 20 מתל אביב.. עוד לא פגשתי שמאלן שמתבסם מניחוח העריצות בחייאת ראבק חחחחח בינתיים כל השמלאנים הצעירים שפגשתי מתים לברוח מפה כי הם קולטים שהכל רקוב מהיסוד והימין פה הזוי לחלוטין איזה סיפורים אתם מספרים לעצמכם וממשיכים לבחור בממשלה שמשלשלת עליכם לפחות תנסו להחליף לחור תחת אחר זה לא מביש כבר? טפי על ישראל יא שרמוטות

 4. האתר הזה מתדרדר . ולעובד מה אתה מערב מין שאינו במינו . פאשיזם וקומוניזם לא הולכים ביחד. ולשיטתך גם הימין מצא את עצמו עם דיקטטורים נפלאים כפינושה, החונטות בארגנטינה הקונטרס בארגנטינה . שלא לדבר על התלהבות של ניקסון ממאו.

  1. לאסף.
   פאשיזם וקומוניזם לא הולכים ביחד??? אתה דווקא דוגמה קלאסית איך הנדסת השפה (או במילים אחרות – שפה אורווליאנית) הורסת את המוח של מרקסיסטים. קומוניזם הוא התגלמות הפאשיזם עד לפרט האחרון, אבל ברגע שהגדרת את עצמך “אנטי-פאשיסט” תמו כל קשייך בחיים, והמציאות פשוטה מאד: כל מי שלא מסכים איתך הוא פאשיסט, וכל מי שאתה תומך בו ומעריץ אותו (עד שאתה מוצא נבל תורן אחר) הוא חלק מכוחות הקידמה והשלום (המונח האורווליאני האולטימטיבי שנוצר מאז ומעולם). איזה לוקסוס. אפשר ממש לקנא בנוחות של החיים האינטלקטואליים שלך.

  2. אגב, האם תוכל לנקוב בשם של איש אחד במה שאתה קורא לו הימין הישראלי שתמך אי פעם בפינושה או במשטר החונטות בארגנטינה? שם אחד יספיק.

  3. יש קצין של פינושה שמסתובב בארץ חופשי ולא מקבל פקודת הסגרה.
   היו תחקירים ועשו עליו אמבושים בתוכניות תחקיר אבל הוא עדיין כאן.

  4. פאשיזם וקומוניזם לא הולכים ביחד? המתנגד הגדול ביותר לנאציזם היה שמרן אנגלי בשם ווינסטון צ’רצ’יל, וזאת בעוד שהשמאל העולמי כולל זה שבישראל תמך בסטאלין גם אחרי הסכם מולוטוב-ריבנטרופ. אל תבלבל בין תמיכה מורלית בדיקטטורים, כמו פינושה והחונטה בארגנטינה, לבין עשיית עסקים עמם. שני הדברים פסולים מוסרית, אבל בעוד שהראשון מביע הזדהות עם דרכם של הדיקטטורים, השני לא בהכרח מביע תמיכה, ולכן פחות פסול. הראייה היא שכל מדינות מערב אירופה, ובראשן גרמניה וצרפת, עושים עסקים עם המשטר באיראן – ובתמיכה או שתיקה של השמאל.

 5. לפי זכרונות הקצין הבוליביאני שלכד את צ’ה, לא היתה עליו תחמושת כשנתפס, ומצבו היה ירוד מאד. (בניגוד לאמור כאן). אכן היה רוצח נתעב, אבל לא חסר לו אומץ לב אישי.

  גם “הרפואה החברתית” המתוארת פה כמשהו דמוני היתה בבסיסה גישה הגיונית, שגם הביאה תוצאות חיוביות. הכוונה לרפואה שאיננה עוסקת רק בריפוי חולים אלא גם במניעה, ע”י חיסונים ושיפור ההיגיינה למשל.

  1. יפה מאוד. רפואה היגיינית, חיסון, סיוע לחולים. אבל גם קצת רצח ועינויים, בשביל הכיף.

  1. טוב, אז בעצם הוא לא היה רוצח צמא דם. כי לא היו לו מחסניות.

 6. רואים שלא יודע כלום האיש.
  בטיסטה היהרוצח. ופידל לא חשב על להפיל אותו במוסגים של מערב מזרח.
  רק מי שלא מכיר את ד. אמריקה והעשייה האמריקאית שם כותב סוג שכתבות מגזין על צה.

  1. נכון בטיסטה היה רוצח. אבל רק מי שבאמת לא יודע כלום, או מי שמעדיף לא לדעת, לא יודה בכך שצ’ה גווארה היה רוצח גדול לא פחות ואולי אפילו יותר מאשר בטיסטה.

 7. כתבה חובבנית ובעלת אג’נדה פוליטית ברורה.
  בניגוד לכל עובדה היסטורית הכותב מפרסם טור דיעה בהסוואה של קביעה עובדתית.
  גווארה אכן היה חייל ומפקד ולבטח הרג וגרם למותם של אנשים. כך גם מנחם בגין, ורוב גיבורי ישראל.
  ההיסטוריה שומרת מקום למעט מאוד לוחמי חופש אך גוואאה נערץ בכל העולם למעט אולי ארה”ב וישראל גווארה הוא לוחם חופש שהקריב את חייו למען אידיאלים ואהבת חירות האדם ודמותו לא סתם מפורסמת בכל העולם ופניו הפכו לסמל החופש. היו לוחמי חופש גדולים ממנו בהיסטוריה שלא קיבלו הכרה ואפילו לא 15 דקות של תהילה. גווארה בן למשפחה מיוחסת, סטודנט לרפואה, בעל מחלת אסטמה קשה התגייס לשחרר את העם הקובני מרודן אכזר למרות שאין לו כל קשר לקובה, קיפח את חייו בניסיון לשחרר את העם הבוליביאני מגורל דומה.
  עומר ד. תעשה שיעורי בית לפני שאתה עושה מעצמך צחוק רק כדי לנגח את הורוביץ.

  1. התגייס לשחרור העם הקובני מרודנות – רק כדי להטיל עליו רודנות נוראה עוד יותר.
   כל מפקד הרג אנשים – אבל רק מפקד שהוא גם סדיסט שפל, מענה ורוצח המוני חפים מפשע, ללא שמץ של סיבה.
   המונים מעריצים אותו בכל העולם – נשאלת השאלה, כמה מן הקובנים באמת מעריצים אותו כיום, נוכח מצבם העלוב. ולא, אני לא מתכוון להערצה מתוזמרת על ידי אנשי הממשל בסרטי תעמולה בסגנון צפון קוראה, אלא לרגשותיהם האמיתיים של תושבי קובה הפשוטים.
   לסיכום – צח המגיב הנכבד, לפני שאתה טוען שמישהו אחר עושה מעצמו צחוק, בדוק את עצמך, כי כנראה הבדיחה היא על חשבונך. צ’ה היקר ממקומו הנוכחי בתחתית הגיהנום, בטח מתפוצץ מצחוק כשהוא רואה איך אידיוטים שימושיים כמוך מגינים עליו בכזה חירוף נפש.

 8. חבר מלומד נכבד
  יצאתי עם בחורה (רוסייה),שבזמנה יצאה עם קצין בצבא קובה. היא סיפרה על על מצגת שחברי המפלגה הקומונסטית מציגים לצבא (כדי להראות על מה הם נלחמו),המצגת כוללת מכשירי עינויים תקניים בתקופה טרום פידל שכללה אונס ברוטאלי והכנסת חולדות ופחיות לתוך מפשעתם של נשים שנחשדו לתומכות של פידל וצ’ה שכמובן היה חייל.
  כשמדברים על האלימות שהמשטר הפעיל (שאותו כמובן יש לגנות) ,צריכים לראות מה ואיך ובאילו נסיבות התקיימה המלחמה ומה היא באה להחליף.
  מסתבר ששלטון הבועות שלסי אי אי יצר בקובה ובאזור דרום אמריקה כולו (חיסולים של נבחרים בבוליביה והפעלת קומנדו שהתקיים משוד,סמים שהוברחו לארצות הברית וחטיפות) הועף ולא חזר עד היום אז אין להם את מי להאשים. ובלי ספק חלום הגלובליזציה של ברית המועצות,ארצות הברית וקובה נבלמו כול אחד בדרכו.
  שטן? הוא לא היה הגרוע ביותר…
  ויש הרבה דוגמאות חיוביות שאפשר ללמוד ממנו.
  הקרבה,נאמנות ,דוגמא עצמית של אדם שיכל להרוויח כרופא ובחר להלחם למען האינדיאנים שקופחו על ידי האדם הלבן והמשטר גם במשטרים בדרום אמריקה.

  1. האיש היה כשלון מהדהד בכל מה שנגע בו (חפש את הפרק בביוגרפיה שלו שעוסק בניסיונות לתעד את קובה), מלבד היותו רוצח צמא דם ומופרע לחלוטין. מה יש ללמוד ממנו?

  2. הבן לאדן של הסוציאליסטים.
   גם בן לאדן הגיע ממשפחה עשירה,גם בן לאדן
   חוסל,גם בן לאדן נערץ כמו גווארה.
   סוציאליזם ואיסלם הם שני צדדים של אותו מטבע.
   העולם יהיה הרבה יותר טוב בלעדיהם.
   רפואה חברתית היא אסון.ליצור התפוצצות
   אוכלוסין ועיוותים גנטיים קשים זה ממש
   לא דבר חיובי.
   גם את מוחמד מעריצים כאל והוא היה זבל
   מהסוג של השניים לעיל.

 9. הוא פרא אדם בגלל שהוא לוחם חירות ואתם נכבדים שונאים כל מי שרומז או שמייצג חירות ושלום כי אתם גנבים פושעים נכי פראי אדם מבני אדם

  1. זאת תגובה אמיתית, או קריקטורה של תגובה? בבקשה תגיד שלא היית רציני כששירבטת את הקישקוש הזה.

 10. יש במאמר טעות בסיסית. כל הרציחות והעינויים לא בוצעו בשם המרקסיזם אלא בשם הסדיזם. היצור הזה בעצמו התוודה שהוא פשוט נהנה להרוג. המהפכה הגדולה והמיוחלת, שתיצור “עולם חדש” הייתה עבורו רק תירוץ לאלימות. וכנראה שלא רק עבורו. גם בימינו יש תפלצות דומות. עיין ערך הוגו צ’אבס.

 11. לרוב ראשי הממשלה/שרי הביטחון/רמטכ״לים בישראל יש הרבה הרבה הרבה יותר דם על הידיים מאשר לצ׳ה.
  חוסר המודעות העצמית של דוסטורי ונטייתו להתכחש להיסטוריה הישראלית כלל לא מפתיעה.
  בהשוואה לפשעי המלחמה של צה״ל ולזוועות שישראלים ביצעו לפני הקמת המדינה ולאחריה קשה להגדיר את צ׳ה כרוצח המונים צמא דם.

  1. לאיתמר, זו דמגוגיה מרקיעת שחקים. הדם על ידיהם של ראשי ממשלה, שרי ביטחון וכו’ לא עולה על הדם ששפכו צ’רצ’יל, רוזבלט וראשי צבאותיהם לאזרחים חפים מפשע בגרמניה הנאצית. צ’ה רצח את בני עמה של קובה – אזרחים שהתנגדו לאידאולוגיה המרקסיסטית שלו, ועוד ידו הייתה נטוייה לכיוון כל דרום אמריקה.
   אתה מבין את ההבדל?

  2. מה שבטוח שהאיתמר הזה כאן, הוא בולשוויק מטורף, צמא דם ומעריץ רוצחי המונים וגם אנטישמי קיצוני שונא עמו וצבאו. שיכה אותך הברק, אמן.

  3. ממש לא קשה. אולי בהשוואה לגיבוריך מן האויב הערבי, שמתמחים בפשעי מלחמה וברצח אזרחים ב”עיתות שקט”.אגב, מה יש לך לחפש מחוץ למחילת דה-באזר?

 12. גם סטליו שמש העמים של השמאל היה רוצח המונים, אומרים שהוא גרם למותם של יותר אנשים מאשר היטלר

  1. הרבה הרבה יותר
   גם מאו רצח הרבה יותר.
   אבל אף אחד לא רצח כמו הליברלים.
   70-80 מליון תינוקות זה שיא שקשה מאד להתמודד איתו.
   אבל הכל בשם ה”זכויות” וה”שוויון”.

 13. היומרה של אנשי שמאל להציב דיכוטומיה בין קומוניסטים וסוציאל דמוקרטים, היא מיתממת משהו. אלה בישראל, שהגדירו עצמם כסוציאל דמוקרטים, כמו בעבר מנהיגי מפ”ם, היו למעשה בלתי דמוקרטים בעליל, ולא רק בגלל תמיכתם בסטאלין, אלא בגלל עמדתם הנחרצת להיות בעלי ברית של בריה”מ ושל הקומוניזם, גם בגלל הבעת העמדה הנחרצת שימנעו בכוח ממשלה ימנית אם זו תעלה לשלטון בדרכים דמוקרטיות.
  בהווה אלה חלק ממנהיגי השמאל שאהדו את הדיקטטור צ’אבז, שלשיטתם היה שליט נאור שדאג לעמו, ובפועל הביא לקריסה טוטלית של כלכלת המדינה. נפלא מבינתי להבין, איך אנשים כאלה, שמגדירים עצמם כדמוקרטים, תומכים בדיקטטורות חשוכות רק בזכות העובדה שמנהיגיהן מביאים לעמיהם את גן העדן הסוציאליסטי.
  ומה אמר צ’רצ’יל על הסוציאליזם:
  Socialism is a philosophy of failure, the creed of ignorance, and the gospel of envy, its inherent virtue is the equal sharing of misery.

 14. צ’ה גווארה היה אכן אדם אכזר וידיו דמים מלאו. אבל להציג את מעשיו ללא הקשר זו חצי אמת, וחצי אמת גרועה משקר. גווארה היה מרקסיסט, והרבה אנשים הגונים בדרום אמריקה הפכו מרקסיסטים לאור האלימות הקשה, הניצול האכזרי והשוד השיטתי של המוני בני אדם פשוטים על ידי אליטות עשירות קטנות ואכזריות, שנתמכו, כמה לא מפתיע, על ידי הקפיטליזם האמריקאי. קובה היתה החצר האחורית של ארצות הברית- זונות בזול, אלכוהול בזול, עובדי מטעי סוכר בזול, הכל לטובת עשירי ארה”ב. והאלימות של המנצלים הולידה את האלימות של המהפכנים, שכמו שאמרתי קודם, אין שום דרך להצדיק אותה אבל אפשר להבין אותה. והדיקטטורה של קסטרו וגווארה בקובה דמתה לדיקטטורות קומוניסטיות אחרות- דיכוי פוליטי קשה, בצד מתן חינוך, בריאות ודיור לכל, ברמה נמוכה אבל עדיפה בהרבה מבחינת העניים על מה שהיה קודם. טוב היה לאתר “מידה” אילו כותביו היו מבינים שהחיים הם ענין מורכב ולא חד ממדי.

  1. אם את מתעקשת שברירת המחדל של קומוניזם היא רצח המונים סדיסטי, מדוע להפריע לך?

 15. ניצן הורביץ מודל של זבל אנטישמי נגד מדינה יהודית.
  צריך לשלוח את הורביץ לעזה

 16. על כל אדם אפשר לעשות כתבה הכי שלילית או הכי חיובית, תלוי מי הכותב ומה היחס שלו כלפי ה’אובייקט’ המיוצג בכתבה ..

  צ’ה גווארה היה (ולנצח יישאר) סמל לחופש ומלחמה נגד דיכוי ושלטונות מושחתים.
  על כל אדם (כמו כותב הכתבה הזאת) ששונא את צ’ה -יש מיליון אנשים שמעריצים את האדמה עליה דרך.

  מעבר לזה הייתי ממליצה לכותב לבדוק עובדות קצת יותר לעומק לפני שהוא מורח אותן כאן על הדף. או שבעצם אין צורך להעיר על בדיקת עובדות מפני שהמגמה מלכתחילה היא שלילית ומטרתה לנבל ולהשמיץ,, אז שיהיה !!

  .. אז הנה לנו עוד כתבה מקושקשת ומגמתית.. האינטרנט מלא בכאילה !! .. ✋😐😐😐

  1. נכון מאוד. ידוע שכשאתה מחסל שלטון דיכוי (כדי להקים שלטון דיכוי משל עצמך) אתה חייב, פשוט חייב, לא רק לרצוח אלא גם לענות אינספור אנשים, כולל חפים מפשע. כל ילד יודע את זה.

 17. הידע שמובא במאמר הזה כל כך מוטה שכנראה לא ניתן להחזיר את כותבו לדרך הישר, הידע של ישראלים מוטה באופן חסר תקנה בקשר לקומוניזם כבר הרבה מאוד עשרות שנים בדרום אמריקה כנראה כי כולם שם היו חברים של ערפאת.