מפגן הערצה לרוצח המונים: כרזה ענקית של צ’ה גווארה נתלתה בתיכון אליאנס

העירייה: ננקטים צעדי משמעת. הכרזה הוסרה לאחר מחאות תושבים

"מרד נעורים וחופש ביטוי"

כוכב חדש-ישן מפציע בשמי צפון תל אביב: המהפכן ורוצח ההמונים צ’ה גווארה. ביום רביעי שעבר תלו תלמידי בית הספר אליאנס שברמת אביב כרזת ענק עליה הוטבע דיוקנו של גווארה, לצד כיתוב עם אחד הציטוטים המפורסמים ביותר שנאמרו מפיו: “עד הניצחון – תמיד” (בספרדית). הכרזה נתלתה בכניסה לבית הספר, במסגרת פעילות של תלמידי שכבת הגילאים 16-15 לגיוס תלמידי כיתות ז’ לשבט הצופים “אביב” הפעיל בשכונה. על הכרזה גם הוטבע הלוגו של שבט הצופים השכונתי.

הכרזה צולמה על ידי אחת מתושבות השכונה המתגוררת בסמוך לבית הספר. לדבריה, התמונה צולמה בסביבות 8.30 בבוקר – כרבע שעה לאחר שהחלו הלימודים ושסגל המורים וההנהלה כבר נכנס בשערי בית הספר. “אף אחד מסגל בית הספר לא ראה לנכון להסיר את הכרזה”, אומרת ל’מידה’ אחת מתושבות השכונה. “אנחנו מדברים על כרזת ענק שנפרשה לאורך 2-3 קומות, בגודל דומה לשלט חוצות באיילון. אי אפשר בשום אופן לפספס שלט כזה, במיוחד כשהוא נתלה בכניסה לבית הספר. אני בטוחה שאם היה רשום שם ‘תג מחיר’ או משהו בסגנון תוך שניה השלט היה יורד, ובצדק כמובן. עצם זה שהכרזה לא הוסרה באופן מידי מהווה הסכמה שבשתיקה עם תוכן השלט”.

זמן קצר לאחר שנתלתה הכרזה פנו כמה מתושבי השכונה להנהלת בית הספר בדרישה להסירה. במקביל, הנושא עורר דיון בקבוצות פנימיות של השכונה ברשתות החברתיות ובעקבות הלחצים השלט הוסר. בבית הספר סירבו להגיב לטענות. מעיריית תל אביב נמסר כי “השלט הוסר ומנהלת בית הספר מטפלת משמעתית בתלמידים”.

הוסרה רק לאחר מחאה. הכרזה בתיכון אליאנס

זהר שריג, ראש שבט צופי “אביב” אשר חניכיו תלו את השלט, טוען כי לא היה מודע לפעילות. “לא ידעתי על זה עד שדיברת איתי”, אמר ל’מידה’. “זה לא מייצג את תנועת הצופים וברור שאנחנו לא מלמדים את החניכים שלנו להעריץ את צ’ה גווארה”.

על השלט הוטבע הלוגו של שבט הצופים. אתה יכול להבין מה הניע את הנערים לתלות אותו?

“אני מניח שהם לא באמת יודעים מי היה צ’ה גווארה. הם כנראה התאהבו באייקון שלו עם הבנדנה בלי להבין מי הוא היה ומה המשמעות של המעשים שלו”.

חלק מתושבי השכונה ניסו גם הם לתרץ את פולחן האישיות לגווארה בהסברים רומנטיים על רוח נעורים מרדנית. “כנראה שהם רצו לעודד חופש ביטוי ומרד, שזה לגיטימי וחשוב לנוער”, הגיב אחד התושבים במסגרת דיון בנושא ברשתות החברתיות. “אני מניח שאף אחד מהילדים שעשו את זה וגם אלו שאפשרו את זה לא חשב לרגע על פשעי הרצח שצ’ה גווארה עשה”.

צ’ה גווארה אכן היה אדם רצחני, שנהג להשתמש דרך קבע באלימות מילולית ופיסית כאחד כדי להשיג מטרותיו. גווארה היה עוזרו של פידל קסטרו בעת המהפכה הקומוניסטית בקובה ב-1959, ולאחר מכן שימש ראש השרות החשאי של קסטרו. ה”קומנדנטה”, כפי שכונה גווארה, פיקד על כיתות היורים והפעיל מחנות עבודה בכפיה ברחבי המדינה על פי המודל של הגולאגים ברוסיה הסובייטית. באמצעות אותם מחנות עבודה הוליך גווארה מאות ואלפי קובנים חסרי ישע אל מותם, בתוכם נשים וילדים בני 14 בלבד. הוא הוציא להורג באופן אישי לפחות 180 בני אדם. במחנות שלו אף הייתה מחלקה מיוחדת שנועדה לטפל ב”בעיית ההומוסקסואליות”.

גווארה שימש כשופט, חבר מושבעים ומוציא להורג – מעמד ממנו שאב גאווה רבה במיוחד. “כדי לשלוח גברים לכיתת היורים אין צורך בצידוק משפטי”, כתב, “אלו הם ההליכים של הבורגנים. זוהי מהפיכה! ומהפיכה חייבת להפוך למכונת הרג קרה המוזנת על טהרת השנאה”. גווארה זכור ככישלון חרוץ, כשהרפורמות הכלכליות שהנהיג בקובה הניבו תוצאות קטסטרופליות ודנו את הרפובליקה הסוציאליסטית לנחשלות ולתלות כלכלית מתמשכת בברית המועצות. במקביל, ניסיונותיו לייצא את ה”מהפכה” לקונגו ולבוליביה הסתיימו במפח נפש. באוקטובר 1967 הוצא גווארה להורג בבוליביה.

“בית ספר אמור להקנות ידע לתלמידים, לא לעודד בורות מצדם”, אומרת אחת מתושבות רמת אביב. “נערים בני 15-16 צריכים לדעת שרוצחי המונים אינם דמויות מעוררות הערצה. בדיוק כמו שלא מתקבל על הדעת שתלמידים יתלו כרזות עם דיוקנים של מוסוליני, סטאלין או היטלר – כך לא יכול להיות שנבטל הערצה לפסיכופת כמו צ’ה גווארה בהסבר של מרד נעורים”.

תגובת עיריית תל אביב-יפו: “השלט נתלה באישון לילה על ידי חניכים משבט הצופים “אביב” ללא אישור ולא במסגרת פעילות בית ספרית. השלטים הורדו ומנהלת בית הספר מטפלת משמעתית בתלמידים”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

25 תגובות למאמר

 1. לא צריך להתרגש מכל דבר
  ולהראות “הנה הצד השני אוהב רוצחים”
  סך הכל מדובר בסמל של מהפכה למען הצדק
  וטוב שנערים צעירים רואים עצמם כרודפי צדק.

  1. גם גרמנים צעירים שתלו כרזות אחרות באירופה בתקופות אחרות ראו את עצמם כרודפי צדק.
   גם זה טוב?
   אני בטוח שלא מעט תומכי חמאס רואים עצמם כרודפי צדק, וכולי וכולי.

   תגובה רדודה וילדותית מאוד.

   מדובר בסמל של מהפכה למען הקומוניזם הקיצוני, לא למען הצדק. מהפכה שגבתה חיים רבים, הולידה אלימות קשה ורבה, ודנה אנשים רבים לעוני, אותו קיבלו בירושה ובו הם מתבוססים עד היום.

   התגובה שלך לא רק ילדותית, היא מעידה על בורות קשה וחוסר ידע בסיסי בהיסטוריה.

  2. ידידי היקר –
   אז מה אתה אומר ? שאותם אלו שתלו את הכרזות
   הם בעד רצח אלפי קובנים ?
   הם ישמחו להקים גולאגים למי שלא חושב כמותם ?
   אולי מספיק עם ההזדעזעות הצדקנית הזאת !!!
   יש לנו מספיק צרות גם בלעדי זה.

  3. אם עינויים ורצח המונים נחשבים בעיניך לצדק, אז כן, זו בהחלט הייתה מהפכה למען ה”צדק”.

  4. צ’ה גווארה למען הצדק? אין לך מושג . תעשה גוגל. צ’ה גווארה היה פסיכופת שבשם הצדק רצח ושחט אלפים. כל עוד יש מוות של בני אדם זה בטוח לא חופש.

  5. הזדעזעות צדקנית?
   כתבה כתובה בסגנון מאופק וענייני.
   ישר ולעניין.
   אין פה הזדעזעות כלל, בטח שלא צדקנית.

   טוב שהורידו את הכרזה, וטוב יעשו אם יטפלו משמעתית בנערים שחושבים שלתלות פוסטר של רוצח המונים אלים קשור במשהו ל’צדק’. ואני לא מדבר אפילו על ענישה, אלא קודם כל על חינוך וידע בהיסטוריה.
   אני בטוח שממש כמוך, אם אותם נערים היו יודעים קצת היסטוריה ויודעים מי באמת היה האיש ומה עשה לבני אדם אחרים, הם לא היו תולים את הפוסטר המטופש מלכתחילה.

   שיהיה לך יום טוב ורגוע, ושלא תתרגש בצורה צדקנית היום!

  6. במקום לעשות הר מעכבר צריך שניה לעצור ולהבין שכל הארוע הזה נובע מהאופן שבו מוצגת דמותו של האיש כיום.
   בני נוער רואים בו לוחם חופש על אף שזה רחוק מאוד מהמציאות ולכן נתלה השלט.
   בית ספר הוא מוסד חינוכי וחלק מתפקידו הוא להקנות יידע במגוון תחומים. טוב תעשה המנהלת אם תרכז את כלל התלמידים ותנחה את התלמידים שתלו את השלט לתת הרצאה על דמותו של צ’ה גווארה.

 2. ראוי לציין שבזמן משבר הטילים בקובה, צ’ה גווארה תמך בהפעלת נשק גרעיני נגד ארה”ב.
  הוא וקסטרו ניסו לשכנע את הרוסים לתקוף את ניו יורק בטילים גרעיניים.
  כלומר – אותו גיבור המונים מתועב תמך בהרג מיליוני אזרחים בארה”ב ובהשמדתה של קובה, והכל בשם ה”מהפכה”.

 3. מריפרוף בויקיפדיה:
  1. הציטוט על שינאה לאויבי המהפיכה נאמר בעת לחימה בבוליביה, לא בקובה שלאחר המהפיכה.
  2. אירוני להאשים את צ׳ה בהוצאה להורג ללא משפט ולא להזכיר שהוא עצמו נורה לאחר שנישבה ונחקר, בהוראת נשיא בוליביה, ללא משפט.

  1. לנתנייתי
   התרשמותי מקריאת הערך בויקי על גווארה היא, שהעורכים חונכו להעריץ את ה”צ’ה”.
   ואפילו הם נאלצו לספר במקצת גנותו.
   לכן אין להסיק מסקנות מרפרוף בויקיפדיה.
   ועל הערה 2. שלך נאמר; “כאשר עשה כן יעשה לו גמולו יש בראשו” .

  2. ממתי ויקיפדיה היא מקור מהימן? בויקיפדיה מגדירים כל ישוב שמעבר לקו הירוק בשם “התנחלות” כולל העיר אריאל ואילו חיזבאללה מוגדר שם לא כארגון טרור אלא כ”מיליציה שיעית אסלאמיסטית פוליטית בלבנון”.

 4. טיפול משמעתי?! צריך טיפול חינוכי!
  ואיזה מזל שסטאלין לא היה חתיך שרמנטי עם אופנוע. או פול פוט. היו נהפכים גם הם לגיבורי תרבות וקולנוע.

  מה יש לשמאל עם הערצת הדיקטטורים הזו? גם אם נקבל את השגיאה הנפוצה שהיטלר היה ימין, לא רואים הערצה המונית שכזו כלפיו.

 5. אני לא רואה בזה בעיה. סה”כ מותר לנו למתוח את גבולות הדמוקרטיה עד קרוב לקצה. זה לא איזה בית ספר דתי ששוטף תמוח לאלימות והסתה. זה צפונים נעימים ופלורליסטים. אין בזה סכנה. הם חושבים ולא מושפעים מאחרים…

  1. אני יודע שאתה מצפה להתנפלות בתגובות זועמות בגלל ההתגרות שלך.

   ממני לא תקבל תגובה כזאת.

   רק רחמים, ואיחולי רפואה שלמה מהגזענות המזעזעת שלך, שמן הסתם, פוגעת קודם כל בך 🙂

   רפואה שלמה!

  2. גם אני לא רואה כל בעייה…
   מצד שני, מה היינו חושבים אם היתה ניתלית תמונה של היטלר?

 6. יש את אלדד יניב שמעריץ אותו, ומצד שני דורון צברי שעובד בתאגיד המקולל ומהלל אותו, הרקבון והאלימות כבר פושים עמוק עמוק בתוך מחנה השמאל האנרכיסטי-קומוניסטי, החברה האלה כשהם לא בשלטון הם מייצרים אנרכיה,כשהם בשלטון הם יוצרים דיקטטורת מקורבים, תורת הקומוניזם על רגל אחת.

 7. אכן, צ’ה היה רוצח המונים אכזרי. אבל תליית תמונתו אינה סימן לרצחנותם או אכזריותם של החבר’ה הצעירים שתלו את הכרזה. זה פשוט ביטוי למנטליות העכשווית, שבה הצהרות פוליטיות וחברתיות נובעות מעומק מחשבה של.. ננו-מילימטר בערך. הכול נשען על תמונות, דימויים, וסלוגנים קליטים.
  האנושות החושבת הגיעה כנראה לשיא במאה ה-19 וראשית המאה ה-20. ואז התחילה התדרדרות נוראה.
  לא הוגן להאשים את בני ה-15 שתלו את התמונה, הם רק תוצר סופי של ההתדרדרות הזאת.

 8. אני זוכר שבמשחקים של הפועל ירושלים בכדורסל האוהדים השרופים של הקבוצה המזוהה עם הציונות הדתית גם נהגו להציג כרזות ענק של צ’ה גווארה ביציע. גם בתרבות הפופולרית בצפון אמריקה צ’ה גווארה לא נחשב דמות מוקצה לחלוטין כמו שמעיד הסרט ההוליוודי ‘דרום אמריקה באופנוע’. צ’ה גווארה הוא היוסף טרומפלדור של המהפכה הקומוניסטית בקובה, מהפכה אגב שעברה ארכאיזציה מוחלטת.
  מה שמטריד אותי שבמקום לטפל בנושאים מהותיים אנחנו נטפלים מזדעזעים ומטפלים בשטויות.

 9. כלל לא מפתיע. קחו מורה מצוי ותשאלו מהי דעתו לגבי צ’ה גווארה ואוגוסטו פינושה, בהתאמה. ניחוש לא פרוע במיוחד: הראשון יזכה בסופרלטיבים כגון “אביר הצדק”, השני יכונה פשיסט, רוצח המונים ועוד.

 10. שלום גלעד
  אני מתייחס לכתבה שפירסמת בידיעות ירושליים על הפועל והצעירים ורוצה למחות על כך שלא היזכרות את מיכאל מושקוביץ בן ה19 שגם הוא היה בסגל נבחרת העתודה ואף נסע אתמול עם הקבוצה לספרד!!!

 11. סחתיין לשכב״ג של שבט אביב, כל אחד יכול לצייר ״נ נחמן מאומן״ אבל פורטרט כזה גדול ויפה של צה׳ זה לא פשוט בכלל. תמשיכו בעבודה הטובה שאתם עושים בשביל הקהילה, חזק ואמץ

 12. צ’ה גווארה היה הבן לאדן של הסוציאליסטים.
  פסיכופט רצחני שלא עשה דבר בחייו מלבד
  רצח ואונס.
  החלום הסוציאליסטי זהה לחלוטין לחלום המוסלמי : שעבוד כל האנושות והפיכתה
  למשהו הומוגני לחלוטין כמו קן נמלים.

 13. למה קשה להבין שיש נערים קומוניסטיים?
  נערים, כבר מגיל 13-14, הם בעלי דעה מוצקה והם יודעים מה הם – שמאל ימין, סוציאליזם קפיטליזם.

 14. אני לא ממעריציו של צה’ גאוורה אבל בהחלט ממעריציו של זוהר שריג!!! אחד שיודע בוודאות להחזיר את כולם לפרופורציות ולמציאות.