השגריר בגרמניה מגבה את שוברים שתיקה. חוטובלי: “שגריר מוערך”

ג’רמי יששכרוף הוא שגריר ישראל בברלין ואביו של דובר שוברים שתיקה. השגריר שיתף בטוויטר כתבה המאשימה את שרי הממשלה בהסתה

למה היא מגבה אותו? חוטובלי ויששכרוף | פלאש90, פייסבוק

ג’רמי יששכרוף, שגריר ישראל בגרמניה, מעביר ביקורת בלתי חוקית על הממשלה ומביע תמיכה בארגון השמאל הקיצוני שוברים שתיקה. יששכרוף הוא אביו של דובר שוברים שתיקה דין יששכרוף, אשר חקירה בעניינו הוכיחה בשבוע שעבר כי שיקר כשסיפר שתקף פלסטיני במהלך פעילות מבצעית. בתגובה לפרשה פרסם יששכרוף האב ציוץ בדף הטוויטר הרשמי שלו, שבו הוא מצטט טענה לפיה שרי הממשלה מסיתים נגד בנו. בעקבות פניית ‘מידה’ למשרד החוץ בעניין, התברר שהמשרד בוחר לגבות את השגריר, וכך גם סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי.

הציוץ של יששכרוף הופך לבעייתי אף יותר אם לוקחים בחשבון כי בימים האחרונים הנחה משרד החוץ את השגריר בגרמניה ושגרירים ישראלים במדינות נוספות באירופה לפעול נגד ‘שוברים שתיקה’. השגרירים התבקשו להבליט את הקביעה של פרקליטות המדינה כי דובר שוברים שתיקה שיקר כשטען כי היכה פלסטיני עד זוב דם. המברק מטעם משרד החוץ נשלח לנציגויות הדיפלומטית בישויות זרות התורמות באופן ישיר לשוברים שתיקה: גרמניה, הולנד, שבדיה, שוויץ, דנמרק והאיחוד האירופי. סגנית השר חוטובלי הדגישה בפני השגרירים הישראלים כי עליהם “להעלות את הנושא מול גורם בכיר במשרד החוץ המקומי ולהצביע על העובדה שממשלתם תורמת כספים לארגון שמפיץ שקרים נגד מדינת ישראל כדי לקדם אג’נדה פוליטית”. לנוכח הציוץ של השגריר בגרמניה נותר לתהות האם יששכרוף אכן מתכוון לתדרך בכירים בממשל הגרמני נגד שוברים שתיקה, בהתאם למשימה הדיפלומטית שהוטלה עליו.

חוק שירות המדינה (סיוג פעילות מפלגתית) אוסר על עובדי מדינה “לבקר את המדיניות של משרדיהם, של משרדים אחרים או של הממשלה, במסיבת עתונאים, בראיון עתונאי, בנאום במקום פומבי, בשידור, בעתון או בספר”. קביעתו של יששכרוף לפיה שרי הממשלה מסיתים נגד בנו, מהווה הפרה ברורה של הסעיף הזה. ההתבטאות הופכת חמורה שבעתיים אם מביאים בחשבון שמתוקף תפקידו כשגריר אמור יששכרוף לייצג את עמדת ממשלת ישראל. שוברים שתיקה, כידוע, פועל מזה שנים בשירות התעמולה האנטי ישראלית ומפיץ עדויות מפוקפקות על פשעים שמבצעים, לטענת הארגון, חיילי צה”ל. העובדה שאביו של דובר הארגון משמש כשגריר במדינה מרכזית, שההתמודדות עם תנועת ה-BDS נמצאת בה על סדר היום, נראית כניגוד עניינים שלא אמור היה לחמוק מעיניהם של בכירי משרד החוץ. כעת, בחירתו של יששכרוף לממש אותו חשש, ולתקוף את הממשלה על רקע הפעילות של בנו היא ביטוי להתנהלות הבעייתית.

בציוץ שיתף יששכרוף כתבה שבה מצוטטת אשתו, ואמו של דין יששכרוף, לורה קם. הכתבה מתבססת על סטטוס שפירסמה קם בחשבון הפייסבוק שלה, שבו היא קוראת לשרי הממשלה “לחדול משימוש בשפה מסיתה ומלאת שנאה”.

משרד החוץ תומך

בתגובה להתנהלות של יששכרוף פנתה מידה הן לסגנית שר החוץ והן למשרד החוץ, והתגובות מטרידות לא פחות מהתבטאויות השגריר: “השגריר ג’רמי יששכרוף הוא דיפלומט מוערך. אין קשר בין פעילות בנו לעבודתו הדיפלומטית של השגריר”, כתבה סגנית השר חוטובלי, תוך שהיא מתעלמת מהקשר הברור שמתבטא בציוץ שפרסם יששכרוף. דוברות משרד החוץ מסרה ל’מידה’ כי המשרד “איננו מתייחס” לפרשה. הן לחוטובלי והן למשרד שבראשו היא עומדת היתה האפשרות להגיב ולומר כי העניין מצוי בבדיקה. תוכן התגובות שנמסרו מהווה גיבוי מוחלט לשגריר המזדהה עם השמאל הקיצוני.

במידה ויששכרוף ייפגש בכל זאת עם אנגלה מרקל ושר החוץ הגרמני בנוגע לשוברים שתיקה, יהיו לו נושאי שיחה רבים עם ראשי הממשל בברלין. לפי מכון המחקר NGO מוניטור, גרמניה היא שיאנית המדינות התורמות לשוברים שתיקה, כשהעבירה לארגון השמאל הקיצוני 5.5 מיליון שקלים בארבע השנים האחרונות, דרך ארגונים כנסייתיים. הגרמנים תרמו לאורך אותו פרק זמן גם 1.7 מיליון ל’בצלם’. במאזן הכולל, מאז שנת 2012 העבירה ממשלת גרמניה, באופן ישיר ועקיף, לא פחות מ-42 מיליון שקלים לארגוני שמאל קיצוני בישראל ולארגונים פלסטינים הקשורים לסכסוך.

כאמור, גרמניה היא אחת הזירות הפעילות ביותר בחזית המלחמה ב-BDS ובתעמולה האנטישמית: לפי NGO מוניטור, חלק נכבד מהארגונים שזכו לתרומות מגרמניה “פעילים בקמפיין ה-BDS, מצדיקים טרור ואלימות, ומשתמשים ברטוריקה ובדימויים אנטישמיים בוטים”. בברלין אף תומכים במספר ארגונים פלסטינים בעלי קשרים לארגון הטרור ‘החזית העממית לשחרור פלסטין’. במאי האחרון יצרה ממשלת גרמניה משבר דיפלומטי חריף עם ישראל על רקע תמיכתם בשוברים שתיקה. במסגרת ביקורו הרשמי בישראל, נפגש שר החוץ הגרמני זיגמר גבריאל עם נציגי ארגון השמאל הקיצוני. בתגובה לצעד הפרובוקטיבי, ביטל ראש הממשלה את פגישתו עם גבריאל, שזכה לתמיכה גם מצד הקנצלרית אנגלה מרקל. בתנאים אלה, לא ברור כיצד אירע ששגריר ישראל בגרמניה לא רק תומך פומבית בארגוני שמאל רדיקלי, אלא אף מצוי בקשר משפחתי קרוב עם דובר ארגון תעמולה אנטי ישראלי.

מה קורה במשרד החוץ?

יצוין כי אין זו הפעם הראשונה שבה השגריר יששכרוף בוחר להביע תמיכה פומבית בארגונים מהשוליים של השמאל הרדיקלי בישראל: באוקטובר האחרון פרסם השגריר בגרמניה ציוץ שבו הביע תמיכה בארגון השמאל ‘נשים עושות שלום’. “מחמם את הלב לראות ישראלים ופלסטינים מתאספים למען השלום”, כתב יששכרוף, ששיתף כתבה המסקרת פעילות של הארגון. כפי שדיווחנו בעבר ב’מידה’, ‘נשים עושות שלום’, שהוקמה מיד לאחר מבצע ‘צוק איתן’, מייצרת איזון מוחלט בין פעולות צה”ל לטרור של חמאס, ונמנעת מלנקוב בשמו של חמאס או להגדיר את מעשיו כטרור. בנוסף, אחת ממנסחות ‘מסמך היסוד’ של הארגון העידה כי היא “חולמת” על מימוש זכות השיבה וכינתה את מדינת ישראל “פשיסטית”.

התנהלותו של יששכרוף מצטברת לחששות שמשהו רע מאוד עובר על משרד החוץ: באוגוסט האחרון חשפנו ב’מידה’ כי הדיפלומט אסמעיל ח’לדי קרא להעמיד את ישראל לדין בהאג בעקבות הריסת מבנים לא חוקיים שבוצע בכפר שלו. בעקבות ההתבטאות נמסר כי משרד החוץ פתח ב”בדיקה מעמיקה”, וח’לדי התנצל על דבריו זמן קצר לאחר פרסום הכתבה. ואולם, הגישה הננקטת ביחס ליששכרוף נראית הפוכה בתכלית: השגריר זוכה לגיבוי משרד החוץ למרות תמיכתו בארגוני שוליים ותקיפתו את הממשלה.

 

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

30 תגובות למאמר

 1. אוי לנו עם שגרגר כזה שאמור ליצג את מדיניות ממשלת ישראל, איך מינו אדם כזה, מה, חסרים אנשים מוכשרים למלא את התפקיד הזה ???

 2. הגיע הזמן לגל פיטורין רבתי במשרד החוץ. כל הג’ובניקים של שמעון פרס חייבים לעוף בגלל ניגוד אינטרסים.

  1. נא לא לשכוח מיהו שר החוץ. הלא הוא ראש הממשלה שמתפקד מכעט בלעדית כשר החוץ וענייני הפנים והמשילות במדינה אינם מעניינים אותו. ובכן זהו תפקודו!

 3. הבעיה אינה במשרד החוץ. הבעיה היא עם שר החוץ.
  כשאין בעל בית, כל ממזר הופך למלך.

 4. “אלא אף מצוי בקשר משפחתי קרוב עם דובר ארגון תעמולה אנטי ישראלי”.
  אתם לא אמיתיים.

  1. ליותם,
   זה נכון שהמשפט הזה איננו ראוי.
   אבל אילו השגריר היה שותק בקשר לתעמולה אנטי ישראלית שבה עוסק בנו מילא. איש לא היה מזכיר את שמו בכלל. אין לו אחריות למעשי ילדיו הבוגרים.
   אלא שהוא בחר לתמוך פומבית בבנו השקרן ובעצם תמיכתו זו לחשוף את עמדתו הפוליטית ולא רק זאת אלא גם יצא נגד שרי הממשלה הנבחרת. בכך הוא עובר על חוק שמחייב אותו כעובד מדינה.
   זאת אכן בעיה וזה בהחלט מצדיק את פיטוריו.

 5. אבא של שקרים שתיקה אסף כסף אצל הגרמנים בשביל הבן הכלומניק שלו. יפה מאד-אנחנו ממשיכים לקרא לו שגריר ולממן אותו.

 6. משהו רע עובר על שגרירים של ישראל בגרמניה. אני עוד זוכר את ההתבטאויות של פרימור. שגריר צריך לשמור את מחשבותיו האשיות לעצמו.

 7. דווקא נשמע שהוא בדיוק האישיות המתאימה לתפקיד הכלאים המאוס, המיותר והבזוי הזה, במילים אחרות ‘היודנראט’ המודרני.

  בדיוק מתאים לשרת במדינת הצוררים הזאת, המדינה שלא רואה לנכון להעמיד את עשרות אלפי הנאצים שעוד חיים בקרבה, אך מתעללת באמצעות היודו-קאפוס-שוברים שתיקה בחיילים בסכנת חיים.

 8. התגובה של חוטובלי מטרוללת לא פחות מזו של השגריר. מתי הימין העלוב הזה ילמד לשלוט ולייצג את שולחיו?

 9. משרד החוץ משמש מזמן כ”גיס חמישי” של הסמול ותומכיו מחו”ל נגד מדינת ישראל.
  הרי במשך שנים שימש אלון ליאל הסמולני קיצוני בתפקידים בכירים במשרד החוץ והיה אחראי על הכשרת רבים מעובדי המשרד…
  להזכירכם, אשתו של ליאל עמדה בראש ה”קרן לישראל חדשה” – זה אומר לכם משהו… ?
  אפשר להוסיף לכך, שבתו משמשת ככתבת הכנסת של ערוץ 2…
  וכל הנ”ל זה רק קצה הקרחון…

 10. מה שקורה כשפקידים נהנתנים ומשימה לאומית נפגשים.
  העבודה של המשרד נעשית היום בידי מספר עמותות או יחידים במימון תרומות. אנשים שעושים הסברה ישראלית איכותית. כזו שמשרד החוץ לא מסוגל, משום מה, לממש.
  כספי משלם המיסים נשפכים על אוכלי חינם, המיישרים קו עם מאמיני דת השמאל. אף אחד לא יוכל לעצור זאת. חוץ ממנחם בגין שלפני 77.

  1. אור, פה בדיוק היתה הטעות של בגין ב 77. הוא השאיר את כל שדרת הפקידות בכל המשרדים ולא החליף אותם באנשי ימין.
   בשל זאת אנחנו סובלים עד היום מהפער בין ממשלות ימין לפקידות שמאל. הם למעשה השולטים האמיתיים.

 11. אני חושב שבפרשת דין יששכרוף עדיין לא נאמרה המילה האחרונה. עם כל המשאבים שעומדים לרשות שוברים שתיקה, לא יהיה להם קשה למצוא בסוף פלסטיני שיעיד שקיבל מכות ממנו.

 12. משרד החוץ כולו נגוע עוד מימי אלון ליאל המנכ”ל ואשתו מנכ”לית הקרן לישראל חדשה. כיום מפחד וועדי העובדים ציפי חוטבלי וביבי לא מסוגלים לפטר אף אחד. מדינה בהתאבדות, חיילים מקריבים את חייהם כדי ששירות החוץ יצא נגד ישראל וממשלתה.

 13. כל הסיפור בעצם פשוט להפליא.
  ג’רמי יששכרוף הוא שגריר ישראל בגרמניה.
  בנו של כבוד השגריר הוא הדובר של ‘שוברים שתיקה’.
  ‘שוברים שתיקה היא תנועה אנטי-ישראלית מובהקת.
  מכאן שכבוד השגריר חייב לפעול כנגד התנועה שמיוצגת על ידי בנו. למעשה, הוא חייב לפעול כנגד בנו.
  איך ניתן לצפות מאדם שיפעל נגד בנו? התשובה ברורה – אי אפשר לצפות לדבר כזה.
  אם כך, איך יוכל ג’רמי יששכרוף הנכבד למלא את תפקיד השגריר כהלכה? התשובה, שוב, ברורה מאוד – הוא לא יוכל.
  מכאן, שאין כל ברירה, אלא לפטר אותו לאלתר.

  מ .ש . ל

 14. דווקא הוא מתאים לשבת בגרמניה. יש בזה מן האירוניה. המקום בו האדמה רוויה בדם יהודים והאויר מלא בזעקות היהודים הנרצחים והמעונים. באתר פה נתפרסם מאמר המגנה את ההליכה לטבח של היהודים. מאמר מטופש וזה המינימום שאפשר להגיד עליו. אבל בא נראה את רן ברץ ושאר הגברים מעיזים להכות ערבי המטריד נערה יהודית עוברת

 15. אם הורים מנסים להגן על בנם מפני מה שהם רואים כהסתה זה לא אומר שהם נגד ישראל.
  גברת קם היא בכירה בADL ופעילה ב ISRAEL PROJECT.

  1. נחמד מאוד. רק שהמדינה לא מסיתה נגד הבן הנכבד. המדינה מגינה על עצמה מפני ההסתה והשקרים של הבן ושל תנועת התועבה שהוא מייצג.
   בקשר להורים, ובייחוד לאבא, מותר להם לעשות הכול למען בנם. אבל לא כשהאב עדיין מועסק בשירות הציבורי של המדינה שבנו פועל נגדה. ברור שזה מאוד קשה לאב החביב. לכן חובה על המדינה להקל עליו ולשחרר אותו מיד ממשרתו.

 16. השגריר צודק לגמרי. כל מי שהיה בשטחים יודע שחיילים מפעילים שם כח כנגד אוכלוסייה אזרחית. מבחינתי מדינות לא צריכות לשלוט בכח בשטחים מלאים באנשים שהם לא אזרחים שלהם ולא מעוניינים בנוכחות שלהם שם. זה עניין כללי לא קשור ספציפית לישראל. לכן במקרה של ישראל זה בכלל לא משנה אם נתנו ברכיות לערבי או רק אזקו אותו בכח. החיילים לא היו צריכים להיות שם בכלל. קשה מאוד להסביר למה התנהגות כזאת מצד ישראל סבירה לאנשים שלא מאמינים שיצור דימיוני הבטיח לעם ישראל את השטחים.
  בתוך הקו הירוק, יש אזרחים והם קובעים את גורלם בבחירות דמוקרטיות. השלטון הצבאי שנכפה על הערבים בשטחים לא ניתן להסבר ללא אמונה בכוחות על טבעיים.

  1. ברור שאי אפשר להסביר את השליטה בתושבי השטחים החביבים והחפים מכל פשע, ללא אמונה בעל טיבעי. הלוא זה מכבר ידוע, שהרצון המוזר שהם לא ירצחו אותנו, הוא בגדר אמונה בעל טיבעי וב”יצור דימיוני”.

  2. י. תמיר היקר, כדי לצמצם את הסכנות הביטחוניות ישראל צריכה גבול, שמצדו האחד חיים אזרחים ישראלים, מהצד השני אזרחים לא ישראלים ובאמצע צה”ל, כמו שעושים בכל מקום בעולם. המציאות של אזרחים ישראלים שחיים באותו שטח עם ערבים לא ישראלים אשר בחלקם עוינים ופועלים לפגיעה פיזית בישראלים לא תורמת לביטחון בלשון המעטה.

 17. מה תעשו כששי ניצן יתקע את ביבי על אחת הפרשות? דיסוננס קוגניטיבי?

 18. אני ממליץ לשאול את שר חוצינו שהוא במקרה ראש ממשלתינו מה גורם לו להחזיק שגריר כזה. וגם מעניין שהוא מונה כשהיה ידוע עליו הכל.

 19. רבים מעובדי משרד החוץ יגידו שהשגריר ישכרוב אדם מוזר וכוחני ונהנתן שדורש לטוס רק במחלקת עסקים במאות אלפי דולרים בשנה על חשבוו משלם המיסים תבדקו ותמצאו הכל נמצא בהנהלת החשבונות של משרד החוץ

  1. סופו של דבר לא הבין מעיד על אביו, אלא האבא עוד יעיד על הבן. אם אבא כזה איך אפשר למצוא שמץ של הגינות ויהודיות בבן?

 20. השגריר בגרמניה = עוד אליטיסט מנותק, ערב רב שנמצא בסביבתו הטבעית
  השאלה היחידה היא : את מי הוא מייצג – למה הוא מכהן כשגריר של מדינת ישראל
  ועוד בגרמניה

  אגב, תגובה 18 – שאלה טובה שמחייבת מענה