אוניברסיטת תל אביב מעניקה מלגות לסטודנטים עבור סיוע למסתננים

פעילת השכונות שפי פז: “זוהי תוכנית נוספת שהוקמה למען ילדים ישראלים במצוקה, ונשדדה לטובת ילדי המסתננים”. משרד החינוך: “לא קשור אלינו”

תושבי דרום ת"א מפגינים נגד החלטת בג"ץ בעניין המסתננים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מלגות סטודנטים המיועדות לסייע לילדים ישראלים נזקקים, מנותבות בחלקן לפעילות עבור המסתננים בדרום תל אביב: כך עולה ממודעה שפורסמה מטעם אוניברסיטת תל אביב, המזמינה את הסטודנטים לזכות במלגת לימודים בתמורה לפעילות עם ילדי מסתננים. הפרויקט, הנושא את הכותרת “מזרוּת לשייכות” ושילדי המסתננים מוצגים בו כ”פליטים”, מתקיים במסגרת ‘תכנית פרח’ המתוקצבת ברובה על ידי משרד החינוך והות”ת. בשנה שעברה חולקו קרוב ל-21 אלף מלגות לסטודנטים ברחבי המדינה, בעלות של 130 מיליון שקלים.

באתר פרח נכתב אמנם כי “חונכי וחניכי פרח מגיעים מכל זרמי החברה הישראלית“, אך הפעם חרגו בפרח מהמחויבות לאזרחים ישראלים ובחרו ליצור תוכנית המיועדת לאוכלוסיית המסתננים השוהים בארץ באופן בלתי חוקי. הפרויקט מתבצע בשיתוף פעולה עם עמותת השמאל הקיצוני ‘אליפלט’, שלאחרונה אסר צה”ל על חייליו להתנדב בשורותיה בשל פעילותה לטובת המסתננים. כלומר, תוכנית המלגות של פרח ואוניברסיטת תל אביב אינה הומניטרית גרידא, אלא מהווה חלק מאג’נדה רדיקלית הסותרת באופן מוחלט את האינטרסים של תושבי דרום תל אביב הישראלים.

בפרח לא הגיבו לפנייתנו, וגם במשרד החינוך, המממן העיקרי של התוכנית, סירבו להגיב באופן רשמי. עם זאת, בשיחה עם גורם במערך הדוברות של המשרד נאמר לנו כי הפרויקט, הממומן כאמור על ידי משרד החינוך, “לא קשור אלינו”. בעיריית תל אביב, המסייעת לכל הפרויקטים של פרח ברחבי העיר, בחרו למחוק לחלוטין את האבחנה בין ישראלים וזרים, והתגאו בכך שהם מסייעים לכל מי ששוהה בעיר “ללא הבדל דת, גזע ומין”. באוניברסיטה טענו כי מדובר בפרויקט בודד “מתוך עשרות”, אך בפועל לא קיים פרויקט מלגות מקביל עם ילדים ישראלים בדרום תל אביב. התגובות המלאות יובאו בסוף הכתבה.

“לב רחב” רק עבור המסתננים. מודעת הפרסום למלגה

תוכנית ההתנדבות המדוברת מקיפה 120 שעות שנתיות, שבתמורתן זוכה הסטודנט למלגה בסך 5,200 שקלים. התוכנית מוגדרת כ”פעילות חינוכית עם ילדי פליטים במרכזי למידה ובבייביסיטרים בדרום תל-אביב”. כאמור, באוניברסיטה בחרו להגדיר את המסתננים “פליטים”,  אף שאינם מוכרים כך על ידי המדינה. במסגרת הפרויקט נדרשים הסטודנטים לפעילות שבועית עם 3-1 ילדי מסתננים, והיא כוללת “קריאת סיפורים, משחק חופשי מותאם לגיל המשתתפים, יצירת קשר אישי עם הילדים”. לפי אתר האוניברסיטה, התוכנית מיועדת לסטודנטים “בעלי לב רחב, סבלנות, הקשבה, גמישות ופתיחות לתהליכים, אחריות, מחויבות ואהבה לילדים”.

תושבי דרום תל אביב הוותיקים זועמים על קיומה של התוכנית, וטוענים כי היו שמחים לחזות בסטודנטים “בעלי לב רחב” שיביעו “מחויבות ואהבה” גם לילדים ישראלים ההולכים ומתמעטים בשכונות. “פרויקט ההתנדבות של אוניברסיטת תל-אביב מהווה דוגמה נוספת לתוכנית שהוקמה למען ילדים ישראלים, ונשדדה לטובת ילדיהם של מסתננים”, אומרת שפי פז, ממובילות מאבק תושבי השכונות. “תוכנית אחר תוכנית, משאב אחר משאב, ילדי המסתננים – שמהווים כבר 12% מילדי תל אביב ויותר מ-50% מילדי דרום תל אביב – גוזלים מילדי השכונות את המעט שהיה להם”.

העיסוק בילדים רגיש מטבעו, אך בשורה התחתונה המשאבים המנותבים לטובת ילדי המסתננים באים בהכרח על חשבון הילדים הישראלים. כפי שדיווחנו בעבר ב’מידה’, בכירים בעיריית תל אביב אישרו כי כמעט כל מבני הציבור באזור דרום העיר מוקצים לטובת הקמת גנים לילדי המסתננים, על חשבון הילדים הישראלים. מעבר לכך, ילדי המסתננים תועדו לא אחת מתבטאים באופן אלים ובוטה נגד התושבים הוותיקים, כולל איחולי מוות מחרידים והבעת תמיכה במשטר הנאצי.

פותחים את הכיס עבור תושבי דרום תל אביב

פז ותושבי דרום תל אביב אינם מתכוונים לעבור על הנושא לסדר היום, אך כדי להילחם בתופעות אלו הם זקוקים לחמצן כלכלי. בימים אלו מצויים פז וחבריה בישורת הסיום של קמפיין גיוס המונים למימון פעילותם השוטפת. הפעילים רשמו כבר הצלחה מרשימה כשעמדו ביעד הגיוס הראשוני – 420 אלף שקלים. כעת, שלושה ימים לפני סוף הקמפיין, הם מבקשים מהציבור הרחב לסייע להם לעמוד ביעד המלא, העומד על חצי מיליון שקלים.

“פרויקט פרח עם ילדי המסתננים מסמל את הצורך האקוטי שלנו בתקציב”, מדגישה פז. “בזמן שלרשות המסתננים גנבי הגבול עומדת סוללה של עורכי דין במיליוני דולרים, במימון הקרן החדשה  וכסף זר – אנחנו מתקשים לשכור עורכי דין כדי להילחם בעוול המטורף הזה שמתקיים באין מפריע מול העיניים שלנו. כל שקל שנגייס יוקדש לעזרה משפטית לאזרחים ישראלים שנפלו קורבן למסתננים. אני קוראת לציבור הפטריוטי בישראל לסייע לנו במאבק על הצביון הציוני של דרום תל אביב, ואזורים נוספים שנכבשים על ידי המסתננים”.

לתרומה: otef-tm.com

תגובות

מאוניברסיטת תל אביב נמסר: “מדובר בפרויקט אחד מתוך עשרות פרויקטים לקידום מעורבות ואחריות חברתית של סטודנטים מאוניברסיטת תל-אביב. הפרויקט מתבצע בשיתוף פעולה בין האוניברסיטה, פרח וארגון אליפלט ומטרתו לענות על צרכים אקוטיים של ילדים בגיל הרך. המלגות מוענקות על ידי פרח, כאשר הפרויקט מלווה על ידי צוות בית הספר לחינוך ובתמיכתו”.

מעיריית תל אביב נמסר: “עיריית תל אביב-יפו מסייעת, בין היתר גם באמצעות התנדבות בפרויקט פר”ח, לכל מי שנזקק לכך ללא הבדל דת גזע ומין”.

מארגון פרח נמסר:  “פרח הוא גוף א-פוליטי אשר פועל במעל 200 ישובים ברחבי הארץ, ממטולה ועד אילת בשיתוף פעולה עם המוסדות להשכלה גבוהה והרשויות המקומיות. פרח פועל בבתי-ספר ופרויקטים רבים ומגוונים בשכונות דרום תל-אביב. שיתוף הפעולה עם יוזמת אונ’ ת”א בפרויקט “מזרות לשייכות” הינו בנוסף לפעילותנו זו ולא על-חשבון ילדי דרום תל-אביב, כפי שנטען בשוגג.”

 

 

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

2 תגובות למאמר

  1. את אלו צריך להביא להפגנה לביתה של “כבוד” השופטת נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות