המשטרה חקרה באזהרה את המתיישבים שמנעו לינץ’ בשומרון

משטרת מחוז ש”י סירבה בתחילה לקבל תלונת הורי הילדים המותקפים נגד הפורעים הערבים. עורך דינם: “חיי היהודים הפכו לזולים. זו רפיסות מערכתית”

המהומות אתמול בעקבות התקרית. צילום: נאסר אישתאיה, פלאש 90

משטרת ישראל שברה אמש (חמישי) שיא חדש של אבסורד, כשחקרה באזהרה שניים מהורי הילדים שחוו אתמול ניסיון לינץ’ בשומרון. במהלך האירוע התגודדו עשרות פלסטינים סביב עשרות ילדים יהודים והוריהם בסמוך ליישוב מגדלים שבשומרון, ויידו אבנים לעברם. בשלב מסוים חטף אחד הפלסטינים את נשקו של אחד ההורים המלווים. כעבור זמן קצר הוא נורה למוות. שניים מההורים נפצעו, והובהלו לטיפול בבית החולים בילינסון.

בעוד ההורים נחקרו במשטרת מחוז ש”י על ה’פשע’ של נטרול מחבל תוך הגנה על ילדיהם, הפורעים הפלסטינים שביקשו לרצוח עשרות יהודים ממשיכים להתהלך בחופשיות. “הפיכת הקורבן לחשוד היא אבסורד מסוכן וחסר אחריות”, אומר ל’מידה’ ח”כ בצלאל סמוטריץ’. “עד כה אף אחד מהפורעים הערבים לא נעצר ולא נחקר. איך יכול להיות שרק היהודים נחקרים? זו בושה וחרפה”.

שני ההורים שנפצעו בתקרית נחקרו אמש בתחנת המשטרה של מחוז ש”י באריאל. בתחילה דרשה המשטרה כי ההורים יובלו מבילינסון לתחנת המשטרה בניידת, כאחרוני העבריינים. רק בתום דין ודברים ארוך סוכם כי ההורים יעשו את דרכם לתחנת מחוז ש”י ברכביהם הפרטיים. החשדות שבגינם נחקרו ההורים: גרימת מוות ברשלנות בעקבות מותו של המחבל, ושימוש רשלני בנשק בגין גניבת הנשק על ידי הפלסטיני.

“חיי היהודים הפכו זולים”, אומר ל’מידה’ עורך הדין משה פולסקי המייצג את ההורים מטעם ארגון ‘חננו’. “שאלתי את החוקרים אם עדיף היה שההורים היו מחכים שהמחבל יהרוג חלילה ילד, ורק אז היה מותר להורים לירות. השוטרים אמרו לי ‘אלה ההוראות שקיבלנו’. זו רפיסות מערכתית”.

במהלך החקירה נשאל ההורה שנטען כי הרג את המחבל לאן כיוון את נשקו בזמן שירה. לדבריו, לכל אורך האירוע הוא ירה באוויר. “היה שם לינץ’ פר אקסלנס, עם אבנים ומוטות ובסוף גם נשק חם”, אומר עו”ד פולסקי. “ההורים פחדו שיגמרו את הילדים שלהם, ובכל זאת התנהגו בצורה מידתית. הירי היה באוויר ולא על מנת להרוג. אחרת היו הרבה יותר הרוגים בצד הפלסטיני”.

אם הירי היה באוויר, איך הערבי נהרג?

“אין לנו מושג. הוא ירה אך ורק באוויר”.

ומה בנוגע להורה שנחטף ממנו הנשק?

“הקיפו אותו ואיימו עליו בלינץ’ אם לא יביא את הנשק. הוא שאל את החוקרים אם הם היו מעדיפים שיהרוג חמישה ערבים”.

החוקרים גם שאלו את ההורים אם קיבלו היתר מהצבא להסתובב באזור שבו אירעה התקרית. לדברי המתיישבים, הטיול תואם מראש והמפות נמסרו לצה”ל, אך עצם השאלה מבטאת רצון להטיל את האשמה על הקורבנות. “הטיול תואם עם הצבא, אבל נניח שהוא לא היה מתואם – אז מגיע להם ולילדים למות? לא ברור איך השאלה הזו קשורה לחקירה”, תוהה פולסקי.

בתחילה סירבו במשטרה לקבל את תלונת ההורים נגד המחבלים הפלסטינים באשמת ניסיון לרצח. התלונה התקבלה רק לאחר שההורים נחקרו באזהרה. ההורים גם הודיעו לחוקרים כי הם יכולים לזהות את הפורעים הפלסטינים. “התהליך היה צריך להיות הפוך”, אומר ח”כ סמוטריץ’. “קודם כול לגבות מההורים עדות במסגרת התלונה שלהם נגד הערבים, ורק אם תוך כדי הגרסה שלהם היה מתעורר חשד, אז לחקור באזהרה. אני מקווה מאוד שהמשטרה תעזוב לנפשם את ההורים שהגנו על ילדיהם, ותתמקד בלעצור את המחבלים שניסו לבצע לינץ’ בילדים יהודים ובהוריהם”.

ממשטרת מחוז ש”י נמסר: “אנו בתחילתה של החקירה ובשלב ראשוני זה מדובר בחשד. החקירה נמשכת ונעשים ויעשו כל הפעולות הנדרשות לברור נסיבות האירוע”.

 

 

 

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

15 תגובות למאמר

 1. האם אני היחיד שחושב שמטה המשטרה מורכבת מקצינים סמולנים עוייני מתיישבים ומטיילים ביהודה ובשומרון?

  1. מי שלא התנסה בהגשת תלונה למשטרה ובצורת הטיפול של המשטרה בתלונה אינו יודע מה באמת מתרחש. איני יודע אם מדובר בבעיה מובנית שכן המדובר בגוף ממשלתי או שניתן לשפר ולשנות. אבל כרגע המצב הוא כללית בכי רע. הדרך הקפיטליסטית לשפר הינה דרך תגמולים האמורים לרדת עד הדרגים הנמוכים. נניח תקציב המשטרה יגדל בכך וכך מול הקטנת פשיעה זו או אחרת. וכאמור התגמול אמר לרדת עד למטה

 2. משטרה פושעת נגד האוכלוסיה1
  חונכנו להאמין שהמשטרה אחראית נגד פשיעה ויש למשטרה ענין בהפחתת עברינות ופשיעה. אכן תפקידה הרשמי של המשטרה הוא לדאוג לבטחון הציבור, לטפל בפשיעה ולעשות הכל כדי למנוע אותה ולהציל אנשים מפני פושעים ולמצא את החשודים בפשעים שנעשו להפחתת הפשיעה. אלא שהמשטרה איננה ישות כי אם אירגון המורכב מפרטים ועניינם שונה מהמטרות שהוצבו למשטרה כאירגון. ענינם העיקרי הוא להראות כמתפקדים כדי להחזיק במשרות בפרנסה, בטובות ההנאה ובתנאים הסוציאליים. ארגון המשטרה גם אינו מפוקח. כאשר התוצאות האמיתיות אינן מעניינות, יש לכך השלכות על אופן התנהלותם. כאשר שלום הציבור אינו מענין ואילו קיומו של האירגון והמשרות הוא הענין, המשטרה מציגה מראית עין שהיא עושה את תפקידה. היעד הקל ביותר להצגה הוא כמות ההרשעות בתחומים שונים. לראשי המשטרה החשוב מכל הוא הסטטיסטיקות כדי להראות תפקוד. במשטרה מלכתחילה נקבעים יעדים סטטיסטים ובהתאם לכך הפעילות. אוי למי שיצא נגד שגרה זו של ראשי המשטרה מלעסוק כמעט בלעדית בסטטיסטיקות. חבר הכנסת והרמט”ל לשעבר רפאל איתן המנוח עמד להיות שר המשטרה. הוא התכון להנהיג רפורמות מרחיקות לכת במשטרה. אלא שראשיה לא אהבו זאת כלל, בשליטתם שאינה יודעת גבולות תוך שיתוף פעולה עם הפרקליטות אשר גם היא עובדת לפי תוצאות רצויות שנקבעות מראש “סידרו” כתב אישום נגדו. לא נותר לו אלא לותר על משרה זו.

  כאשר הפעילות איננה מכונת מטרות אלא רק מראית עין של תפקוד יש לכך השלכות על כל הבט של התפקידים. על כן פעולות אחרות נדחקות הצידה למשל מניעת עברינות ופשיעה וגם הצלה. לדוגמא ברוב המדינות הדמוקרטיות, כאשר שוטר רואה אדם שיכור שהולך אל רכבו, הוא מזהירו ועושה כדי למנוע ממנו לנהוג. בישראל שוטר רואה אדם שתוי, הוא ממתין שיתחיל לנהוג ואחר כך דולק אחריו, כך הוא תופס אותו בשעת מעשה. לגבי עברות ופשעים שכבר נעשו, המשטרה טופלת חשדות על מי שנוח לה. כל שקר וכל זיוף כשרים כדי להביא לכך שיוגש כתב אישום וכדי שתיהיה הרשעה. לגבי תלונות במיוחד עם המוסר בדה מספיק אודות אנשים מסוימים, המשטרה נוהגת באותה הדרך. בכל המקרים הללו הנחקר יכול להסביר בכל דרך שלא קימת אפשרות שעשה את המיוחס לו. דבריו יכולים להיות הגיונים ואמיתיים אך את המשטרה זה אינו מעניין כלל. הוא יכול להמשיך להסביר כדי שיאמינו לו, אך מצד המשטרה זה איננו הענין. “חוקרים” עושים הכל כדי לטפול אשמה ולא משום שאינם מאמינים לנחקר אלא משום שמפקדיהם רוצים תוצאות של אשמה והם גם למדו שיטות להשיג זאת. כל אזרח הינו בכח מי שבהזדמנות יטפלו עליו אשמה כלשהי עלפי הנסיבות.

  תלונות מעלילים יכולות להיות מופרכות ביותר, “חוקרים” כלל אינם מתיחסים לחוסר ההגיון, וגם אינם טורחים לאמתן כדי שלא יצטרכו להפריכן. במקום זאת טורחים לבנות תרחיש לא הגיוני ולהדביקו לנחקר. כך המשטרה מעודדת עברינות באמצעותה. לדוגמא ביום תאונות דרכים שלא קרו הפכו מזמן למכת מדינה. העברינים הכבדים יותר נעזרים באלימות או באיום באלימות כלפי קורבנם. לקורבנות אלו אין כל סיכוי שהמשטרה תחוש לעזרתם. לפעמים אותם עברינים אף ממשיכים להתנכל והם מחבלים ברכבי הקורבנות. עברינים אף הורסים כלי רכב מבלי שהמשטרה תנקוט כל פעולה. בכל מקרה וודאי שלא עוזרים למואשמים בגרימת תאונה גם כשזו לא היתה כלל. זו רק דוגמא אחת מני רבות לאי העזרה מצד המשטרה לפונים אליה במצוקתם. אם כפי שהמשטרה מתימרת לתת שרות לאזרח שומר החוק, היא אינה טורחת כלל לברר מיהו שומר החוק ומיהו העבריין.

 3. משטרה פושעת נגד האוכלוסיה2.
  מה עוד שאין זה מתפקידה של המשטרה להעניש. המשטרה אחראית לשלומם ושלמותם של שומרי חוק ופוראי חוק או החשודים בכך כאחד. אלא שבמשטרה החליטו לעסוק בענישה.אפילו של חשודים בלבד. כך למשל עוצרים במפתיע אדם “לצורך חקירה” כי במשטרת ישראל מעט מאוד יודעים על חקירות ללא מעצר, מסיעים את החשוד למקום מרוחק עשרות או יותר קילומטרים ממקום מגוריו, ושם משאירים אותו. הוא יכול להיות ללא כסף לחזור, ללא אדם שיבא להחזירו וגם אם, יש לא מאפשרים להתקשר אם אין למשתחרר טלפון עובד משלו. אך את המשטרה אין זה מענין. גם במעצר רגיל המשטרה לעולם אינה דואגת להחזיר אדם לסביבתו. בתי מעצר נמצאים במקומות שכוחים מחוץ לכל ישוב על כן ראוי לצפות שבאותה מידה שלוקחים לשם שיחזירו.

  לא רק לעצורים משוחררים המשטרה אינה עושה שרות זה. גם למותקפים שסובלים מחבלות ואינם יכולים בכוחות עצמם להגיע לביתם. על אלו להסתמך על טוב לבם של העוברים ושבים כי המשטרה כ”כח הצלה” אינה מצילה. כאשר סיירי המשטרה פוגשים נפגעי עברינות וחבולי גוף הם אינם מסוגלים לקחת בו במקום תלונה. במקום זאת פוקדים להגיש בדחיפות תלונה בתחנת המשטרה. כמה הכשרה נדרשת כדי לדעת לרשום עדות נפגע? אם אינם יודעים לשאול שאלות הבהרה כיצד יכולים הם להענות לנזקקים לעזרה? אין זה מספיק להחליט שהמשטרה הינה חלק מ”כוחות ההצלה” על השוטרים להיות קשובים וערנים ומעל הכל בעלי הכשרה מתאימה כזו שבשעת פקודה יוציאו לפועל את סיבת קיומם. המאישים את מוקד המשטרה המיועד להענות לקריאות מצוקה של הציבור נשארים אדישים וחסרי מעש. אדם הפונה אל המוקד, ככל שמצוקתו והדחיפות גדולים יותר, ככל שקשה יותר לפונה לדבר כך ההענות פחותה. המתקשרום בקריאת מצוקה נענים בהסטת תשומת הלב מהשיחה ודיבור עם אחרים גם אם מוקדנים חוזרים אל הפונים, גם אז בחוסר ריכוז תוך המשך בדיבור עם אחרים, הם אינם מקפידים לרשום את המיקום ואחר כך השוטרים “אינם מוצאים” אין זו תופעה חד פעמית.

  באשר למניעת פשעים לכך צריך הרבה שיטור וזהו תפקידה העקרי של המשטרה. אלא שלא רואים כמעט שוטרים ברחובות. רוב השוטרים מרוכזים בתחנות ואם רואים שוטרים בשטח, הרי הם בתוך ניידות החולפות ביעף. בדרך זו הם יכולים לראות מעט מאוד מהנעשה וגם אינם מכירים את השטח היטב. נוכח הטפלותם לאנשים בחוסר כל גישה והכרה בתפקידים, ובאין כוח אדם מתאים כיון שלא מכשירים אותם כנדרש, מוטב כך מאשר שהאוכלוסיה תהיה מאוימת מהקלגסים כל עוד אינם יודעים שרות לאזרח מהו. כבר היה במרשתת שוטר אשר הגיב בכעס למגיבים וטען שאם המשטרה תהיה יעילה יותר, אנשים יפחדו לצאת לרחוב. על כל אלו כמובן שמהמשטרה יכולים לטעון שאין מספיק כח אדם עי אין מספיק תקציב, אך לתביעה המשטרתית הענקית הגדלה ללא הרף יש ויש. כמו כן גם לאנשי יחסי ציבור ולצביעה מחודשת של כלי הרכב המשטרתיים כל כמה חודשים שכך מקוים לשיפור התדמית.

  השרדות הארגון וכוחנות הפכו למרכיבים המרכזיים. הציבור חדל להיות מי שיש להעניק לו שרות אלא להפך, הצבור הינו נתין של המשטרה מי שהמשטרה כארגון משתמשת בו כדי להפעיל עליו את כוחה ואלימותה. לאזרחים אין כל בטחון, לא מפני העבריינות הקיימת ומהמשטרה שאינה מושיטה עזרה, ולא מפני המשטרה התופרת תיקים והאלימה. לעיתים אלו משולבים יחד באותם המקרים. הנפגע מעבריינות הופך לקורבן של המשטרה ובעקבותיה של שאר “רשויות החוק”.

 4. מתנחלים ונדליסטים ברברים עשו פרעות בכפר הזה לא פעם ולא פעמיים

  1. רצח הילדים היה מספק את התאווה שלך לדם יהודי שפוך?

  2. ברור. גם הילדים של המתנחלים הם ממש ונדליסטים וברברים. פשוט מתבקש שהפלסטינים החביבים והתמימים ירצחו אותם. זה הגיוני לחלוטין. אם ילד יוצא לטיול בלתי מורשה, מה צריך לעשות לו? לרצוח אותו כמובן! מזל שעדיין יש בארץ אנשים שקולים ושפויים כמוך, שיורו לכולנו מהי הדרך הנכונה.

 5. כרגיל, הזעם צריך להיות מופנה לשר לבטחון פנים ארדן ולשרת המשפטים שקד אשר אינם עושים כמעט דבר כדי לנקות את הזוהמה שדבקה במשטרה ובמערכת המשפט.

  1. כך לא מתנהגת אומה חפצת חיים. ברור שרפיסות הממשל גורמת לפורעים להרים ראש. כל השאר הוא פועל יוצא של רפיסות זאת.

  2. למה? אפשר (וצריך) להפנות ״זעם״ גם כלפי כל האופרטוניסטים/נפוטיסטים/סתם חסרי עמוד שדרה שנותנים או מבצעים את הפקודות הנ״ל, כולל כל המערכות שמגבות אותם. לא הכל זה הממשלה.

 6. אין כזה דבר חטיפת נשק, אם צריך כן שיהרוג 5 ערבים מה עובר לו בראש?
  לתת נשק לערבי בזמן לינץ????

 7. אכן ההורים לא התנהגו בצורה מידתית, מפחד החקירה הם התנהלו לא נכון. היה עליהם להזהיר את הפורעים שאם לא יתרחקו הם יורידו אותם אחד אחד. כנראה שהאירוע היה נגמר עם שנים שלושה הרוגים מהתוקפים, אבל מה עדיף, שנים שלושה תוקפים מנוטרלים או טבח מחריד במטיילים??
  רק בנס גדול האירוע נגמר בצורה כזאת.