משבר ההגירה של אירופה: “אקסודוס אפריקני בממדים תנ”כיים”

על פי דו”ח מסווג של ממשלת גרמניה, יותר משישה מיליון מהגרים ממתינים במדינות שונות סביב הים התיכון כדי לחדור לאירופה

פליטים מסוריה ומעיראק יורדים מסירה ליד האי היווני לסבוס | Ggia, CC BY-SA 4.0, ויקיפדיה

ועידת הפסגה בין האיחוד האירופי לאיחוד האפריקני (AU-EU) שנערכה באבידג’אן שבחוף השנהב בסוף נובמבר הסתיימה בכישלון מחפיר, לאחר שהמנהיגים שהשתתפו באירוע – 55 מאפריקה ו-28 מאירופה – לא הצליחו להגיע להסכמה על הצעדים הבסיסיים שיש לנקוט כדי למנוע מעשרות מיליוני מהגרים אפריקנים להציף את אירופה.

למרות הציפיות וההצהרות הגדולות, ההחלטה המעשית היחידה שהתקבלה בוועידה הייתה הבטחה לפנות 3,800 מהגרים אפריקנים שנתקעו בלוב.

על פי דו”ח מסווג של ממשלת גרמניה שדלף לעיתון ‘בילד’, יותר משישה מיליון מהגרים ממתינים במדינות שונות סביב הים התיכון כדי לחדור לאירופה. בדו”ח נכתב כי מיליון איש ממתינים בלוב; עוד מיליון במצרים, 720 אלף בירדן, 430 אלף באלג’יריה, 160 אלף בתוניסיה ו-50 אלף במרוקו. כל זאת בנוסף ליותר משלושה מיליון איש הממתינים בטורקיה, וכניסתם לאירופה נמנעת כתוצאה מעסקת ההגירה שחתם האיחוד האירופי עם נשיא טורקיה רג’פ טייפ ארדואן.

ראש השגרירות הבריטית בבנגזי, ג’ו ווקר-קוזינס, הזהיר כי כמיליון מהגרים מארצות אפריקה כבר נמצאים בדרכם ללוב ולאירופה, והמאמץ של האיחוד האירופי להכשיר את משמר החופים הלובי להתמודד עם התופעה הוא “מעט מדי ומאוחר מדי; מקורות המידע שלי באזור מוסרים על פוטנציאל של מיליון מהגרים, אם לא למעלה מכך, שכבר מגיעים מאפריקה המרכזית ומקרן אפריקה”.

נשיא הפרלמנט האירופי, אנטוניו טג’אני, אמר כי אירופה ממעיטה בהערכת קנה המידה של משבר ההגירה וחומרתו, וכי מיליוני אפריקנים יציפו את היבשת בשנים הקרובות אם לא יינקטו פעולות דחופות למנוע זאת.

בראיון לעיתון האיטלקי ‘איל מסג’רו’ אמר טג’אני כי צפוי “אקסודוס אפריקני בממדים תנ”כיים שלא ניתן לעצור”, אם אירופה לא תתמודד עם הבעיה כבר בשלב זה. “ישנם גורמים רבים הדוחפים אנשים לעזוב: גידול אוכלוסין, שינויי אקלים, מִדבור, מלחמות, רעב בסומליה ובסודאן – וכשאנשים מאבדים תקווה, הם מסתכנים ומנסים לחצות את הסהרה ואת הים התיכון. החלופה הגרועה יותר היא להישאר בבית, שם הם חשופים לסיכונים עצומים. אם לא נתמודד עם זה בקרוב, נמצא עצמנו עם מיליוני אנשים על סף ביתנו בתוך חמש שנים. היום אנחנו מנסים לפתור בעיה של כמה אלפי אנשים, אבל אנו זקוקים לאסטרטגיה שתטפל במיליונים”.

רק ימים ספורים לפני הפסגה בין שני האיחודים קרא טג’אני לכינונה של “תוכנית מרשל לאפריקה” – תוכנית השקעות לטווח ארוך בהיקף 40 מיליארד אירו (48 מיליארד דולר) כדי לקדם את החינוך ואת אפשרויות התעסוקה ביבשת ולהניא תושבים מלעזוב. הוא הזהיר כי הגידול התלול באוכלוסיית אפריקה יהווה פצצה דמוגרפית שתדחף מיליוני אפריקנים לצאת לאירופה. “ללא אסטרטגיה נקבל טרור, הגירה בלתי חוקית וחוסר יציבות”, התריע.

לפי דו”ח חדש ומעודכן ל-2017 של האו”ם, יותר ממחצית הגידול באוכלוסיית בעולם עד שנת 2050 תהיה באפריקה, שמספר תושביה עשוי לקפוץ ב-1.3 מיליארד ולעמוד עד אז על 2.5 מיליארד. על פי אומדן המקל ביותר, עד שנת 2050 צפויה אוכלוסייתן של 26 מדינות אפריקניות להכפיל את עצמה.

רוב הגידול באוכלוסייה באפריקה יתרחש בניגריה, שהיא כיום המדינה הצפופה בעולם לפי דו”ח האו”ם. בשנת 2050 תעקוף ניגריה את ארה”ב ותהיה למדינה השלישית בגודלה בעולם מבחינת מספר תושבים, אחרי הודו וסין (ב-2024 צפויים להיות יותר הודים מסינים).

אחרי שנת 2050, אפריקה צפויה להיות האזור היחיד בעולם שעדיין חווה “גידול אוכלוסין משמעותי”; על פי הדו”ח, חלקה של היבשת באוכלוסייה העולמית צפוי לעלות מ-17% כיום ל-40% ב-2100.

אפריקה היא כיום היבשת הצעירה ביותר בעולם: 60% מתושביה הם מתחת לגיל 25, לעומת 32% בצפון אמריקה ו-27% באירופה. האיחוד האירופי, שבו חברות 28 מדינות, אחראי לתוצר מקומי גולמי בגובה 18 טריליון דולר, פי תשעה מזה של אפריקה.

מגיעים בעקבות הסמרטפונים

מנהל משרד האו”ם בג’נבה, הדֶּנִי מייקל מולר, הזהיר כי אירופה חייבת להיערך לקראת בואם של מיליוני מהגרים נוספים מאפריקה, אסיה והמזרח התיכון. בראיון ל’טיימס’ הלונדוני אמר מולר: “מה שאנו עדים לו הוא אחד מגלי ההגירה הגדולים בהיסטוריה, וזה רק ילך ויתגבר. לכל הצעירים יש כיום טלפונים חכמים, והם יכולים לראות מה קורה בחלקים אחרים של העולם. הדבר הזה פועל כמגנט”.

שר הפיתוח הגרמני, גרד מוּלר, השמיע גם הוא אזהרה דומה: “תנועות ההגירה הגדולות עוד לפנינו. אוכלוסיית אפריקה תוכפל בעשורים הבאים. מדינה כמו מצרים תמנה 100 מיליון בני אדם, וניגריה תצמח ל-400 מיליון. בעידן הדיגיטלי שאנו חיים בו, עם האינטרנט והטלפונים החכמים, כולם יודעים כבר על השגשוג שלנו ונחשפו לאורח חיינו”.

מולר הוסיף כי רק עשרה אחוזים מהמהגרים שכבר נמצאים בתנועה הגיעו לאירופה, ובין שמונה לעשרה מיליון איש עדיין בדרך.

גדעון רחמן הסביר בעיתון הלונדוני ‘פייננשל טיימס’ את מצבה הביש של אירופה: “תגובה אפשרית אחת מבחינת אירופה היא לקבל את העובדה שהגירה משאר העולם היא בלתי נמנעת – ולאמץ אותה בכל לב. הכלכלות האירופיות השקועות בחובות זקוקות להזרמה של נעורים ודינמיות לעורקיהן. מי יאייש את בתי האבות ואתרי הבנייה שלהם אם לא מהגרים מהעולם השלישי? אבל אפילו האירופים התומכים בהגירה נוטים לטעון שהמהגרים החדשים ליבשת חייבים כמובן לקבל על עצמם את ‘הערכים האירופיים’, אלא שלא בטוח שזה מציאותי… מהגרים רבים מהמזרח התיכון ומאפריקה מביאים איתם עמדות הרבה יותר שמרניות וסקסיסטיות, ויידרשו יותר מכמה שיעורי אזרחות כדי לשנות זאת…

“ייתכן שמדינות כמו יפן או אוסטרליה, השוכנות על איים המוקפים באוקיינוס השקט, יצליחו להחזיק את ההגירה תחת פיקוח הדוק, אך זה בלתי אפשרי עבור האיחוד האירופי, שהוא חלק מהשטח היבשתי הענק של אירופה ואסיה, המופרד אך בקושי מאפריקה על ידי הים התיכון”.

______________

המאמר פורסם באתר ‘מכון גייטסטון’. תרגום: שאול לילוב

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

16 תגובות למאמר

 1. מסקנה – בעוד מספר שנים לא רב, אירופה נכבשת ע”י אפריקה…
  גם על מדינת ישראל להתחיל לתכננן את עתידה בסביבה המתקדמת ליעד זה…

 2. כדי להפסיק את הזרם על האירופאים לחדול מלנהוג בעריצים מן היבשת השחורה כשליטים לגיטימיים. את העריצים הללו יש להעמיד לקיר בהאג, ולמנות ועדה קרואה לכל “מדינה” כזו. זה לא בדיוק קולוניאליזם, אך גם לא בדיוק שלטון “עצמי”. מבטיחכם שבתוך מספר שנים ה”מדינות” הללו יהפכו לנסבלות הרבה יותר והכושים ישארו שם. אה כן, בהזדמנות הזו יהיה צריך לשרטט גבולות חדשים שמתאימים לחלוקה השבטית שם.
  ברור שזה לא יקרה, כי ה”פוליטיקלי קורקט” ששולט אצלי מנהיגי אירופה המנותקים מן המציאות מונע מהם לפעול בכוון המוצע כאן. התושב המצוי באירופה משלם וישלם את מחיר האיוולת של “מנהיגיו”. כך היה וכך יהיה. (גם בארץ).

 3. זאת באמת בעיה עולמית
  הצרה עם כל ההגירה הזאת שהם בעצם יורידו את רמת החיים באירופה או בכל מקום שהם יגיעו אליו. הם יהיו מוכנים לעשות הרבה דברים שהמקומיים לא מוכנים לעשות ואז כמובן להוריד את רמת החיים לכולם כי בסוף המקומיים יצטרכו להתרגל לזה ולעבוד בסטנדרטים של המהגרים. גם בארץ זה קורה עם המסתננים אם כי הם עדיין לא בכמות כל כך גדולה. לכן נראה לי שצריך משהו דרסטי אחרת תרבות אירופה כפי שהיא כיום לא תתקיים. יתכן מאד שהמקומיים יתחילו להגיב בפראות כי בסופו של דבר אפשר לומר שזה כיבוש אדמתם אמנם בצורה שונה ממלחמה מקובלת אבל בכל זאת מלחמה על התרבות הקיימת. הרעין כאילו אפשר להקים להם תעשיה לא נראה הגיוני כי בסופו של דבר רוב הכספים יכנסו לכיסם של כמה מנהיגים והשאר לא יראו דבר, בערך כמו כל הכספים שהועברו לפלסטינים שניכנסו לכיסם של כמה מנהיגים.

  1. יום אחד האירופים יתעוררו למדינות מוסלמיות שחיות על פי חוקי השריעה.לדעתי,כבר מאוחר מדי.בינתיים תתחיל שפיכות דמים אכזרית בין הילידים לבין המהגרים.כדאי לקרוא את ספרו המונומנטלי של אבן ח’לדון שמדבר על כך כבר לפני מאות שנים.

  2. אירופה אבודה והיא תטבע במרחצאות דמים עד שתהפוך ליבשת מוסלמית.

 4. אכיפה אינטנסיבית וענישה נוקשה של מעסיקים לא חוקיים של מסתננים – בישראל ואירופה גם יחד.

 5. מה הבעיה פשוט להחזיר את הסירות חזרה לחופים שלהם? הם נותנים להם להכנס בעיה שלהם

  1. אי אפשר. זה מצטלם מאוד לא יפה בטלוויזיה. ככה זה, כשמפלצת אחת (התקשורת) מסייעת למפלצת השנייה (הפליטים המדומים) התוצאה היא חורבן והרס של יבשת שלמה. עקב כך, אירופה הפורחת הופכת בימים אלה מגן-עדן לגיהינום.

 6. “משבר ההגירה” = תירוץ הומניטרי להמשך הג’יהאד
  המשך השתלטות מוסלמית על העולם – בדרכי שלום

 7. אירופה חייבת לפעול ביבשת אפריקה
  מדינית.צבאית כלכלית.
  ביחד עם רוסיה.סין.הודו.ארהב.ברזיל.קנדה.
  אוסטרליה.יפן.וכל מדינה בעלת יכולת.
  לצורך כך היא תצטרך לסייע צבאית.מדינית.וכלכלית.
  במקביל עליה לקלוט מליוני נוצרים מאיזורים בסיכון.
  וכך היא תשמור על הרוב הנוצרי ביבשת.
  יותר קל לשלב נוצרים בתכנון ראוי.מאשר מוסלמים.
  אפריקה הינה יבשת עשירה אשר בתנאים נורמלים
  ניתן לחיות בה בכבוד.אבל זה חייב להיות עם
  סיוע מבחוץ שיסייע לאפריקאים לעמוד על הרגליים.
  וזה אפשרי.מה גם שלא כל המדינות באפריקה
  מתפרקות ומתמוטטות.אלא חלק מסוים מהן.

 8. מסתבר שיש מה שקרוי “צדק היסטורי”. מדינות אירופה הולכות לשלם , בגדול, על היחס ליהודים ב-1,500 השנים האחרונות בכלל ובמלחמת העולם השניה בפרט.

 9. מה עם אמצעי מניעה ? הגבלת הילודה ?
  אם בסין עשו את זה , למה לא לעשות את זה באפריקה . לא אמרתי לפגוע באנשים חיים ,
  אמרתי למנוע התרבות חסרת רסן שעלולה להרוס א כל העולם

 10. מדוע אירופה הלבנה לא תהיה צבעונית?
  אם יבואו מליוני שחורים.והודים.וסינים.ולטינים.
  ואסיאתים.אז הגזע הלבן יהיה צבעוני
  נו.אין בזה רע כלל.

  1. השמדת הגזע הלבן למען אידאולוגיה מרקסיסטית היא דבר טוב ?
   לא יותר טוב להשמיד בגז 30-40 מליון ליברלים ויהודים שגורמים לכל הבעיות האלה ?
   יחסוך את חייהם של 800 מליון לבנים שכוננו
   תרבות מאד מתקדמת.

  2. אירופה זקוקה לידיים עובדות
   צוארון כחול.ולעבודות שחורות.
   האירופאים במערב אירופה
   לא רוצים לעבוד בעבודות שחורות.
   הם מעדיפים ללמוד באונברסיטה ובצדק.
   מצד שני יש בעיה של דמוגרפיה בכל אירופה
   גם במזרחה ובמערבה.האוכלוסיה לא גדלה.
   לעומת אוכלוסיית המהגרים שכן גדלה.
   מה שאני מציע זה להביא מהגרים שניתן
   לקלוט אותם ולמזג אותם.אוכלוסיה לא לעומתית.והיא צריכה להיות לא מוסלמית.
   ומהיכן? לטינים.הודים.סינים.קמבודים.ויטנאמים.וכדומה למענך ויתרתי על שחורים מאפריקה.
   עובדתית בארהב האסיאתים.מסין.יפן.וכדומה.
   מצליחים יותר מכולם.
   אז יש מליונים בסין והודו ומזרח אסיה
   שמחכים להגר.קדימה לאירופה.

 11. בשביל מה יש לאירופאים צבא אם לא כדי להגן על
  הגבולות ?
  אירופה לא זקוקה להגירה.
  כמה פצצות מימן על מצרים ולוב ואף אחד אפילו
  לא יחשוב על הגירה.
  התפוצצות האוכלוסין נגרמת בגלל טיפשות האקדמיה.
  אין בטבע חיה שלא נלחמת עם כל מה שיש לה כדי
  להגן על הטריטוריה.הסיבה לפלישה היא אחת ויחידה :
  האחרון,החולשה והניוון של מדינות התיאוקרטיה הליברלית.