“החלטה אנטישמית”: ניו אורלינס מעניקה רוח גבית ל-BDS

ראש העיר הנכנסת תומכת בהצעה להחרים חברות שמקיימות קשרים עם ישראל. הקהילה היהודית: “מודאגים מאוד מההשלכות”

"שיקולים קהילתיים". מיצג התומך בתנועת החרם על ישראל | פלאש90

מועצת העיר ניו אורלינס אישרה ביום חמישי האחרון החלטה אנטי-ישראלית הנתמכת על ידי גורמים הפעילים בתנועת החרם האנטישמית (BDS). ההצעה, שעברה ברוב של חמישה מבין שבעה חברי המועצה וזכתה לתמיכה מצד ראש העיר הנכנסת, קובעת כי ניו אורלינס לא תקיים קשרים עסקיים עם חברות הקשורות ל”הפרת זכויות אדם”.

בהצעה לא מוזכרות במפורש המילים “ישראל” או “פלסטינים”, אך היא אושרה בתום שנה של הפגנות, החתמת עצומות ומחאה ציבורית ענפה מצד ארגון השמאל הקיצוני ‘ועדת הסולידריות ניו אורלינס-פלסטין’ שחבריו גם ניסחו את ההצעה האנטי-ישראלית.

מדובר בתקדים בעייתי מבחינת ישראל, שכן זו הפעם הראשונה שעיר חשובה בדרום ארצות הברית מאמצת הצעה של ה-BDS. פורטלנד הייתה העיר האמריקנית הראשונה שהעניקה לגיטימציה לתנועת החרם, כשהעבירה הצעה דומה באוקטובר 2016.

בניו אורלינס ממוקמות נציגויות של שתי חברות ענק המקיימות קשרים ענפים עם ישראל: קטרפילר, המוכרת דחפורים שבין היתר נעשה בהם שימוש להרס בתים של מחבלים פלסטינים; וחברת המחשבים HP, המושקעת עמוקות בתעשייה הביטחונית של ישראל.

גורמים רשמיים בישראל סירבו להתייחס לפניית ‘מידה’ בנושא. במשרד החוץ הפנו אותנו למשרד לעניינים אסטרטגיים והשר הממונה על המשרד, גלעד ארדן, בחר שלא להגיב.

מתנגדים לטראמפ, תומכים בחרם

ההצעה האנטי-ישראלית אמנם לא זוכה בינתיים למעמד חוקי, אך לנוכח חילופי השלטון הקרובים בניו אורלינס קיים חשש סביר כי ההצעה תהפוך לחוק כתוב בעיר הדרומית. ראש העיר המכהן של ניו אורלינס, מיטש לנדרו, הביע אמנם התנגדות נחרצת להצעה אך במאי הקרוב הוא צפוי לפנות את כסאו לטובת חברת המועצה לה-טויה קאנטרל, שנבחרה לאחרונה לתפקיד ראש העיר והצביעה בעד ההצעה של ה-BDS. קאנטרל תהייה האישה הראשונה שתכהן במשרה, ולדבריה ההצעה האנטי-ישראלית מהווה “חלק ממהלך כולל להכליל שיקולים של ‘ערכים קהילתיים’ בהחלטות עסקיות של העיר”.

ההצעה מהווה חלק ממגמה עירונית למתג את ניו אורלינס כעיר “מכילה ופתוחה”, כמשקל נגד לצו ההגירה של הנשיא טראמפ האוסר על אזרחים משש מדינות בעלות רוב מוסלמי (איראן, סוריה, תימן, לוב, סומליה וצ’אד) להיכנס לארה”ב. לדברי ג’ייסון וויליאמס, נשיא מועצת העיר, ההחלטה מכירה ב”חובות החברתיים והמוסריים של ניו אורלינס לתושביה”.

אחד מיוזמי ההצעה: יהודי שפעיל בארגונים אנטישמיים

פעילי ה-BDS בניו אורלינס הביעו שביעות רצון רבה מההחלטה האנטי-ישראלית של מועצת העיר. “אישור ההצעה מוכיח שניו אורלינס מכירה במה שקורה בישראל”, אמרה אחת מיוזמי ההצעה תאביטה מוסטפה והוסיפה כי לאישור ההצעה בניו אורלינס “יש גם השלכות לאומיות ובינלאומיות נגד ישראל”.

מקס גלר | צילום מסך

פעיל נוסף ב’ועדת הסולידריות ניו אורלינס–פלסטין’ הוא מקס גלר, יהודי אנטי-ציוני שתועד במהלך ביקור בשטחי יו”ש משתתף בהפגנה של הג’יהאד האסלאמי ואף חובש לראשו מצנפת של ארגון הטרור הפלסטיני. גלר גם צולם לצד קלצ’ניקוב ואוחז בשרשירי תחמושת של כלי הנשק בו עושים שימוש ארגוני הטרור הפלסטינים. היהודי האנטי-ציוני שימש גם כדובר של “סטודנטים למען פלסטין” – ארגון שאחד ממייסדיו קרא ל”אינתיפאדה” נגד ישראל ושהוגדר בתקשורת האמריקנית כנציג “חמאס בקמפוס”.

לדברי גלר, ההצעה שהעבירו חברי מועצת ניו אורלינס נועדה להרתיע חברות לקיים קשרים עם ישראל. “מאז הוריקן קתרינה אנשים בניו אורלינס מאוד רגישים לחוויית הרס בתים”, אמר גלר ביחס לשימוש של צה”ל בדחפורים להרס בתי פלסטינים שהיו מעורבים בטרור. “ניו אורלינס מעוניינת להעביר מסר שלפיו ‘אנשים צריכים להישאר בבתיהם ועקירתם זה דבר רע'”.

“החלטה מטורפת”

בעוד שתומכי תנועת החרם מרוצים, ארגונים יהודים בניו אורלינס וגורמים פרו-ישראלים בארה”ב מחו בתוקף נגד ההחלטה. “תנועת ה-BDS  כוללת מרכיבים אנטישמיים ושוללת זכותה של ישראל להתקיים”, הגיבו בפדרציית הקהילות היהודיות. “אנחנו תומכים כמובן בערכים של זכויות אדם כפי שהם מופיעים בהצעה, אבל מודאגים מאוד מההשלכות שעלולות להיות להצעה בנוגע לישראל וברוח הגבית שההצעה מעניקה לתנועת ה-BDS”.

הסנטור הפרו-ישראלי ביל קאסידי תקף גם הוא בחריפות את חברי המועצה בניו אורלינס. “זו החלטה מטורפת שנגועה באנטישמיות ובשנאה למדינת ישראל”, הבהיר הסנטור הרפובליקני שהיה אחד מיוזמי הצעת חוק נגד תנועת ה-BDS בבית הנבחרים האמריקאי.

על אף ההחלטה שהתקבלה בניו אורלינס, לפחות 21 מדינות בארה”ב מצויות כיום בתהליכים שונים של אישור חוקים פרו-ישראלים נגד תנועת החרם. מושל מדינת ניו יורק, אנדרו קומו, חתם לאחרונה על צו האוסר על עסקים הפועלים בתחומי המדינה להחרים את ישראל.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

10 תגובות למאמר

 1. א. איך קובעים שחברה קשורה בהפרת זכויות אדם?
  ב. נאה דורש נאה מקיים. עיריית תל-אביב החליטה לאסור שימוש בעץ מברזיל בפרוייקטים עירוניים. זו עוד דוגמה לחרם מיותר.

 2. המסרים המצוטטים שנאמרו ע”י מרק גלר מעידים על אדם משכמו ומעלה ,חכם ועמוק שמבין דקויות ומורכבויות ומהצילום המצורף ניתן ללמוד בעיקר שהאיש בעל טעם משובח והקפדה יתרה בבחירת מלבושיו.

 3. אז הם מפסיקים לקנות מוצרים מהמזרח הרחוק שמעסיקים פועלים בדולר ליום?
  אין יותר יהלומים בניו אורלינס?
  אם היתה תעשיה בעזה גם אותה היו יכולים להחרים…

 4. ומה ציפיתם ממקס גלר עלוב,
  יהודון של ביבים נאלח ונבוב,

  תולע אשפתות מוגלתי ומצחין,
  עכבר מבוהל אכול דבר ושחין,

  נודד מתוסבך חסר ארץ מולדת,
  כלבלב רחובות הנגוע כלבת,

  צלופח מחוסר חוליות ושרירים,
  עורב העוקר עפעפי ישרים,

  נחש צפע ארסי שיקיש לב אימו,
  איכה לא יהיה זה בוגד בעמו.

  1. מצד אחד הוא קרוב של רוס גלר
   ואני בהחלט יכול להבין איזה עונש זה
   מצד שני הוא קרוב של מוניקה – וזה …..

 5. תכל’ס, אי אפשר שאיזה תומך ישראל יטריל אותם בשאילתות/בג’צים לגבי עסקים עם סין וכיו’ב?

 6. Max Geller is a little Jew Boy. The day his mother spawned him was a most regrettable day.
  !!He must be exterminated immediately