ביקור סגן נשיא ארה”ב ותעשיית הפייק ניוז הישראלית

כלי התקשורת המרכזיים בישראל יצאו מגדרם כדי להמעיט בחשיבות ביקורו של מייק פנס בארץ. בעולם דווקא ראו את זה אחרת

ביקור בעל משמעות היסטורית. נתניהו ופנס בירושלים | פלאש90

כמה מדינות בעולם זכו שגם נשיא ארצות הברית וגם סגנו יערכו בהן ביקור רשמי בשנה הראשונה לכהונתם בתפקיד? לביקוריהם בישראל של הנשיא טראמפ בחודש מאי שעבר וסגנו פנס השבוע הייתה גם משמעות היסטורית – אלו היו הפעמים הראשונות שנשיא אמריקאי וסגנו ביקרו בכותל המערבי, וכמו כן הפעם הראשונה בה סגן הנשיא נאם בכנסת. ביקורו של סגן הנשיא הגיע כמובן גם סמוך להכרזה האמריקאית על ההכרה האמריקאית בירושלים כבירת ישראל, וההתחייבות להעביר את שגרירות ארצות הברית לעיר.

ולמרות כל זאת, מי שעקב בשבוע האחרון אחרי התקשורת הישראלית עלול היה לחשוב שלא אירע כל אירוע מיוחד בימים האחרונים, כאילו לא היה כאן אחד מתומכי ישראל החזקים ביותר. במקום לדבר על תוכנו של הביקור החשוב, התקשורת הישראלית בחרה להתרכז בכל דבר אחר ולעוות כהרגלה כל הישג או התפתחות חיובית עבור ישראל. מי שהפסיד מכל זה הוא האזרח הפשוט שרק מעוניין לדעת מה קורה באמת.

התקשורת הישראלית לא אוהבת את מייק פנס וגם לא את דונלד טראמפ, אבל סגן הנשיא דווקא אוהב מאוד את מדינת ישראל ומעריץ את העם היהודי. סגן הנשיא פנס, כאיש אדוק באמונתו, בא ומזכיר לעם היהודי שזכויותיו על ארץ ישראל אינן ניתנות לערעור, ושהמדינה עצמה היא התגשמות הנבואות מכתבי הקודש. נאומו בכנסת, כמו גם נאומים דומים של הנשיא טראמפ, היה שזורים בפסוקים מהתנ”ך ובהפניות מהיהדות ובהבטחה חד משמעית לעמידה איתנה של הממשל לצד ישראל.

פנס גם התחייב לכבד את ישראל בכל החלטה שהיא תקבל בקשר למשא ומתן עם הפלסטינים ובאופן כללי הפגין אהבה גדולה למורשת ישראל וכבוד עצום להישגיה של המדינה.

עבור חלק מהגורמים בתקשורת הישראלית לא יכול להיות ממשל גרוע יותר מזה, במיוחד כל עוד בנימין נתניהו עומד בראשות ממשלת ישראל. עבור התקשורת הישראלית המנהיג האמריקאי האידיאלי יהיה אחד שיגיע לישראל ולא ירעיף עליה שבחים כמו פנס וטראמפ, אלא יבקר אותה בחריפות ויוקיע אותה על חוסר נכונותה להושיט יד לשלום לפרטנר דימיוני כלשהוא.

לכן זה לא מפתיע שכאשר סגן הנשיא פנס עמד מעל דוכן הכנסת והדגיש שוב שוב את מחויבותה של ארצות הברית לישראל, זעקה הכותרת באתר ynet על “התחייבויות בסימן שאלה”. היכולת לנסח כותרת כל כך מגוחכת מתוך הנאום של פנס דורשת בהחלט כישרון רב, אך המחבר רון בן ישי הרחיק לכת כל כך עד שהציע כי אחת הסיבות לביקור היתה כדי להכשיר את פנס לטפל בענייני חוץ במידה וטראמפ יורשע ויודח מתפקידו כנשיא.

סערה בכוס תה

למחרת, בעוד פנס עורך ביקור בעיר העתיקה, הכותרת הראשית שבחר אתר מאקו להציג הבליטה דווקא את הטענה שישנו “נתק בין הבית הלבן לרשות הפלסטינית”, כאילו זה הסיפור העיקרי במהלך ביקורו ההיסטורי של סגן הנשיא בכותל המערבי.

מיד לאחר מכן, סערו כותרות כל האתרים עם הסיפור המרעיש לפיו עיתונאיות הופרדו בכותל מן הכתבים הגברים, כאילו זה דבר חדש שיש בכותל רחבה נפרדת לנשים וגברים. גם אם אכן היה צריך להיות אחרת, מדוע עניין זה הפך לכותרת הראשית?  עיתון ‘הארץ’ הרחיק לכת עוד יותר, כשהכתיר את הביקור ההיסטורי בכותרת: “פנס ערך ביקור פרטי בכותל; עיתונאיות הופרדו מעיתונאים ונשלחו למתחם אחורי ומרוחק”.

‘הארץ’ וכותביו שפעו כמובן בוז לכל צעד ומילה של פנס בארץ. חמי שלו במאמר ארסי במיוחד כינה את נאומו בכנסת “ניצחון לימין המשיחי” וטען שפנס “הציג משנה ציונית סדורה על זכויות היהודים בישראל”, כאילו מדובר באסון לאומי.

גם כתבים אחרים דאגו כל העת להציג את הביקור באור נלעג ולקדם ללא הפסקה את הנרטיב הערבי. כאשר חברי הערבים הוצאו ממליאת הכנסת לאחר שהפריעו לנאום סגן הנשיא, צייץ בעצב ברק רביד מערוץ 10 את טורה של רוית הכט מ’הארץ’ שטענה כי מדובר באחת “התמונות הדוחות ביותר שישראל הפיקה”.

רביד לא פירט מה לדעתו היה אמור יו”ר הכנסת לעשות והאם הוא חושב שזה בסדר להרשות לחברי כנסת להביך כך את המדינה, אך כותרת נוספת של ‘הארץ’ באנגלית לפיה “מחוקקים ערבים ישראלים הוצאו בכח לאחר שמחאו על נאום פנס”,  מעלה את הרושם שאלמלא היו הסדרנים מוציאים  את הח”כים הערבים הם היו יוצאים בעצמם או חוזרים להיות בשקט כמו ילדים טובים.

איש חדשות 2 ערד ניר הצטרף גם הוא לחגיגה כאשר ציטט כתבת של NBC אנדראה מיטשל שכתבה: “האם אתם מתארים לעצמכם שוטרים אמריקאיים גוררים בכוח חברי קונגרס שחורים?”. ציוץ זה מראה כיצד לעיתונאים אין שום מושג על המערכת הפוליטית של האחר. מיטשל רואה את הערבים הישראלים כמיעוט, בדומה לשחורים באמריקה, אבל היא בורה לחלוטין לגבי ההיסטוריה של ישראל והמזרח התיכון וההשוואה שהיא עורכת ביניהם מופרכת.

גם מיטשל עצמה יודעת שאין מחאות מהסוג שראינו בכנסת בקונגרס, שם אורחים שמוזמנים לנאום עושים זאת ללא הפרעה. המחזה של חברי הכנסת הערבים בכנסת לעולם לא יתרחש בקונגרס, אבל לערד ניר, שאין לו מושג על מה שקורה בקונגרס, אין בעיה להביא את ציוצה של מיטשל ועוד להחמיא על ההשוואה המקוממת שלה.

ואולם, עוד לפני שחברי הכנסת הערבים מחו בפועל, פעולותיהם המתוכננות כבר זכו לכותרות שוות לצד נאומו של פנס. כך למשל דאגו עורכי Ynet דאגו להכניס לסיקור הביקור של פנס בכנסת דיווח לפיו הערבים מתכוונים להחרים אותו, כאילו שיש לכך משמעות רבה.

 

 

 

 

עיתון ‘הארץ’ כאמור הוביל את מתקפת הזלזול והניסיונות להמעיט מחשיבות ביקורו של פנס, במיוחד מעל דפי המהדורה האנגלית שלו. “המטיף פנס”, כינתה אותו נועה לנדאו וגם כתב העיתון חמי שלו לא הצליח לעצור את סלידתו מהצלחת הביקור ובמיוחד מהידידות הקרובה בין פנס לנתניהו. הגדילה לעשות אליסון קפלן, שבטור דעה הזוי הטילה ספק במידת ידידותו של פנס לישראל לעומת מנהיגים אמריקאים קודמים.

אחד הדברים המצערים ביותר בעיתון ‘הארץ’ הוא שאנשים שקוראים אותם בעולם חושבים שמדובר בעיתון רציני ולגיטימי. למרבה הצער, אפילו ערוצים שמרניים רבים באמריקה אינם מודעים לחוסר הדיוק בחדשות בעיתון הזה ולעמדות הרדיקליות של כותביו.

חוסר הבנה והטעייה מכוונת

אחרי כל חגיגת הפייק ניוז הזאת, התפנו ב’וואלה!’ לסכם את הביקור והבחרו להתמקד דווקא לא במה שסגן הנשיא עשה ואמר בישראל, אלא בכביכול בתמיכה שביקורו מהווה לנתניהו, כאילו מדובר בביקור פוליטי בלבד שנותן לנתניהו אוויר לנשימה לכמה ימים. “אחרי החיבוקים, הליטופים ופסוקי התנ”ך – נתניהו יאלץ לשוב לחיים עצמם”, כתבה טל שלו.

עקיבא נוביק מערוץ 10 בחר להפגין את בורותו כשצייץ כי מדובר ב”אחד הביקורים המשעממים ביותר שידענו” והראה שוב עד כמה הוא נכשל בהבנת משמעות הביקור וחשיבותו לישראל. נוביק גם מודה לטל שניידר, כתבת ‘גלובס’ שחשפה את הסקופ המדהים על התקרית בכותל וגם בעצמה פצחה בסדרת ציוצים תמוהים, שלא ברור אם הם נבעו מחוסר הבנה או מהטעייה מכוונת.

בציוץ הזה למשל חושפת שניידר חושפת שניידר בורות בכל הנוגע לפוליטיקה האמריקאית ולהבנת חשיבתו של סגן הנשיא כמי שמעורב כמעט בכל החלטה חשובה. מי שמשמיע טענה כפי שהעלתה שניידר מעיד על עצמו שהוא אינו מבין דבר וחצי דבר בפוליטיקה האמריקאית.

בציוץ השני שלה, שניידר בזה להתנהגות של פנס, שהוא איש ישר, מנומס ומכבד לכל הדעות. לעומת הראייה הצרה של שניידר, פנס דווקא מצא מכנה משותף לא רק עם הרבנים והדתיים, אלא גם עם כל מי שחשובים לו ביטחונה של ישראל, שגשוגה הכלכלי ויחסיה עם ארצות הברית. וכן, גם עם מי שחושב שנכון וראוי לכבד נשים.

היות ולא ניתן לקבל תמונה נורמלית מהתקשורת המרכזית בישראל, לפעמים יש צורך לקרוא כיצד אחרים בעולם רואים את התמונה כדי להבין אותה לאשורה. למשל ארון מילר, עוזר לשישה מזכירי מדינה אמריקאים ולא ימני בכלל, כתב באתר ‘פוליטיקו’ כי אותה אינטראקציה בין ארצות הברית לישראל שראה בביקור לא הייתה דומה ל”שום דבר שראיתי מעולם במהלך ארבעים שנה”.

מילר הוסיף כי הנסיעה של מייק פנס היתה פחות חשובה מבחינת ההישגים שלה ויותר מבחינת מה שהיא משקפת ומייצגת. לפי מילר, תחת ממשל טראמפ היחסים בין ארצות הברית לישראל הפכו מדבר מיוחד ובעל ערך למשהו בלעדי. אם היחסים בין ארצות הברית לישראל היה פעם נקודת דיבור של תומכים פרו-ישראלים מובהקים נגד נשיאים דמוקרטיים ורפובליקאים כאחד, טראמפ הפך אותה למדיניות רשמית.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

19 תגובות למאמר

  1. הבעיה, המונופול בחסות הממשלה לערוץ 10 ו2. הם לא צריכים את הצופים. הם התקיימו גם בלעדיהם ובכל מקרה. היחיד המסכן את המונופול הוא נתניהו אז כולם מתגייסים להפילו ובכל הדרכים. למאמר הזה היה ערך של ממש, לו קיום הערוצים היה תלוי במספר הצופים. כשם שלבקורת על הבג”צ היה ערך רק אם היתה אפשרות של ממש להשפיע על הרכבו. עד אז נמשיך להתלונן

 1. כל מה שצריך לומר לחברה הללו הוא –
  ננה בננה בת.. של אילנה

 2. המבקרים אנשים שעדיין לא התבגרו
  ומגיבים כמו ילדים קטנים לראות מה המבוגרים יגידו להם. ברור ללא ספק שמדינות אחרות באיזור תגובות כמו שנתנו על ידי העיתונים היו נחשבות לבגידה ואפילו סיבה להרג. לכן אותם ליצנים שקוראים לעצמם עיתונאים מנצלים את חופש הביטוי בישראל כדי לשקר ולהציג מצג שוא וכל זאת כי הם עדיין לא התבגרו ומותר להם. כנ”ל גם אפשר היה לשמוע את זה מגידי גוב שהתגובה שלו בעניין המבטא הרוסי לא רק חמורה אלא גם ילדותית וזה אדם די מבוגר אבל עדיין לא נראה התבגר. העניין הוא שהרבה אנשים עדיין קוראים את אותם עיתונים במקום פשוט להפסיק לקרוא את זה ולתת להם לקרוס כלכלית. כנ”ל צריך לעשות גם לתכניות טלויזיה או רדיו. גם זה חופש ביטוי.

  1. כל מי שראה את סרטון ההפגנה של מוצ”ש האחרון בפתח תקוה, מבין מיד מה קורה.
   עומדים מספר שמאלנים זקנים וצועקים “גנבתם לנו את המדינה”. כך הם מרגישים והם פועלים בהתאם. הכל כשר כדי להחזיר את “ההגמוניה הפועלית”. שימוש בכספים ממקורות חיצוניים (לפעמים גם ממקורות עוינים), איום על היועץ המשפטי לממשלה שהם ימררו את חייו אם לא יעמיד את נתניהו לדין. באיזו עילה ? לא משנה בכלל. העיקר שיעמוד לדין ויאלץ להתפטר. שימוש בתקשורת מוטה כדי למרר את חיי בני משפחתו של נתניהו וגם של חבריו. ניסיון לסגור ערוצי תקשורת ש”לא הולכים בתלם”. לפעמים זה מצליח להם (ערוץ 7), לפעמים זה כמעט מצליח להם (ערוץ 20) ולפעמים הם נכשלים בגדול (ישראל היום). התחפשות ל”מרכז” (יאיר לפיד), רמאות בבחירות ב-1999 (לא סתם בוז’י שתק בחקירתו), ניסיון לרמאות בבחירות 2015 ( V15 , במימון משרד החוץ האמריקאי). וכשזה לא עובד להם מגיעות התבטאויות של תסכול כמו אלו של יהונתן גפן, גידי גוב , עודד קוטלר ויאיר גרבוז.

 3. הבטיחו צונאמי קטלני והגיעו גשמי ברכה.
  אכזבתם גדולה והצלחת ישראל היא צנינים בעיניהם ורעל בדמם.
  שימותו הקנאים.
  כן יהי רצון.
  אמן ואמן.

 4. השמאל כבר מגעיל באופן נדוש. בא להקיא מהם ומכל הקולות והפרצופים המקוממים ולכן מחליפים תחנה או ערוץ במיידי. הגיב:

  אי אפשר כבר לצפות בפרצופים המרושעים של שמאלני הפייק ניוז והתקשורת המצחינה מתוצרת השמאל בישראל. מדובר בכנופיה מגעילה ממש שלציבור יש כבר אלרגיה כל כך טוטאלית שאיך שהפרצופים מתחילים לדבר ולעוות את פרצופי האיכה המגעילים שלהם דוגמת יונית לוי וחבריה בכל הערוצים האלה – היד נשלחת אוטומטית לשלט והפס – ערוץ 20 על המסך.

  מי שרוצה לשמוע חדשות ותחקירים וראיונות של הופכים לו את המעיים יעשה כך:

  בבוקר גלי ישראל בין שמונה לעשר.

  באחת עשרה – גלי צה”ל כשאראל סגל שם.

  בשתים עשרה גלי ישראל – ארז תדמור הנפלא.

  בימי חמישי בין שתים עשרה לשתיים הגדול מכולם שפטל במאה ושלוש אפ אמ.

  בערב ערוץ 20 בו יש מורשת וחדשות.

  השמאל הוא זה שבתלמוד מכונה הסמאל.

  בתלמוד שמו של השטן הוא:

  סמאל.

  כמה ברור היום ההקשר והדיוק.

  השמאל הפך לסמול ועכשיו הוא

  סמאל במשמעות התלמודית המושלמת.

  טפו

  1. כל יום שישי בבוקר בין שמונה לעשר בגלי ישראל ארז תדמור ומיכאל דבורין בשעתיים מאלפות הגיב:

   שימו לב.

   ומשעה אחת עשרה ביום שישי ועד שתים עשרה בגלי ישראל מיכאל בן ארי ובן דביר הנהדרים.

 5. הם פשוט מחבלים תקשורתיים שהחליפו את סטאלין בפלסטינים

 6. נראה לי שכדאי להפסיק לכנות כל מי שדעתו אינה נראית לך בורים או שמגלים בורות או כל הטיה אחרת. לטעמי זה מחליש את הטיעונים. חוצמזה עיתון הארץ הוא עיתון לגיטימי ולמרות שאני מתעב חלק גדול מהכתוב שם כמו את הכותבים ,שלילת הלגיטימיות מיותרת ואינה מעשית. זו דעתם. מעוותת ע”פי רוב מבחינתי אבל דעתם. ולמה אני טורח לכתוב את זה? כי לאורך כל המאמר הרגשתי אי נוחות מסוימת מההתרגשות של הכותב. ממה ש”ההם” אמרו כתבו וחשבו. ח א ל ס. אנחנו מכירים ויודעים עם מי יש עסק. המטוטלת החלה תנועת לפני זמן לכיוון השני. בהתחלה זה היה פחות מורגש והיום כולם רואים ויודעים. מספיק להתבכיין על פייק ניוז. לא כל דעה שטותית היא ניוז ובטח אינה פייק ניוז. כתבו על העוצמה על ההצלחה על הרוח החדשה ולא על שוטים שיושבים בחדרי חדשות ואוכלים את ליבם. נשתה את דמעותייהם לרוויה. מתישהו ויש לקוות שבעתיד הקרוב יחליפו את רובם אנשים מפוקחים. עד אז אין טעם להתרגש יתר על המידה. בהצלחה.

 7. יש תוכנית לחסל את המדינה. לא הצליחו במלחמות עד עכשיו. השלב הבא זה לגרום למלחמות פנימיות ולחסל את המדינה מבפנים. זאת תוכנית גלובלית למחוק גבולות בין מדינות, לשלוט על כל הכספים המדע החקלאות התרופות מזג האויר והאינטרנט והתקשורת בעולם וליצור ממשלה גלובלית אחת ודת אחת. הגלובליסטים מחוברים בשיתוף פעולה עם מדינות האיסלאם . תראו מה שקורה באירופה ! וזה קורה בכל העולם המערבי. התשקורת לא תספר לכם. תחקרו ותלמדו! או, כן … ואיך אפשר לשכוח את מוסדות החינוך ?! אילוף לאג׳נדה גלובליסתית בכל העולם.
  אם השמאלנים היו יודעים כמה נזק הם עושים למדינה, היו מבינים שהם מחריבים לעצמם ולכולם את המקום הכי טוב שיהיה להם אי פעם לחיות בו.

 8. גלותו של עם ישראל כל כך התארכה והתפרסה בכל מדינות העולם,המגבלות שהוטלו בזכויות אזרחיות על היהודים הביאה אותם כמעוטים להתפתח ולבעלי כושר, השליטים הסתייעו במוכשרים .מכאן התחילה האיבה והשנאה שגררו גירושים הגליות וענויים . המן במגלת אסתר קנה את הזכות מהמלך אחשורוש להרוג ולאבד את כל היהודים בכל מאה עשרים ושבע מלכותו .באירופה הארורה כמעט חסלה את היהודים בדורנו.

  סוף סוף בא לנו שליט עולם בעל יכולת עצומה ופרס את כנפיו עלינו על פי חזון הנביאים.
  והמכשילים באו מתוכנו, די לכם סבלנו די והותר , עם ישראל חי .

 9. יש לכותב המאמר ולמרבית המגיבים פה אי הבנה חמורה. התקשורת החביבה שלנו לא מתנגדת לביקורו של סגן הנשיא פנס בישראל ובזה לו למרות שהוא אוהד את ישראל. התקשורת מגיבה כך בגלל שהוא אוהד את ישראל. זה אותו סיפור ישן נושן של שנאה עזה ממוות. ולא מדובר כאן בשנאה עצמית. להפך, את עצמם אנשי התקשורת שלנו דווקא מאוד מאוד אוהבים. למעשה הם כל כך אוהבים את עצמם, עד שהם מוכנים לבגוד בעמם ובארצם, כדי לטהר את עצמם בעיני חלאות כמו אובמה, קרי, אבו-מאזן, ארדואן ושות’.