יוסי קופרווסר על האירועים בצפון: “הצלחה ישראלית, בטהרן מתוסכלים”

ראש חטיבת המחקר באמ”ן לשעבר אומר כי איראן מנסה לייצר דרכים חלופיות להילחם בישראל. “החדרת המל”ט הייתה הימור תוקפני שנחל כישלון”

מסר ברור לאיראנים ולסורים. מטוס קרב של חיל האוויר | פלאש90

אירועי השבת בגבול הצפון שיפרו את מצבה האסטרטגי של ישראל, כך קובע תא”ל במיל’ יוסי קופרווסר, ראש חטיבת המחקר באמ”ן לשעבר וכיום חוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. בשיחה עם ‘מידה’ אומר קופרווסר כי בסיכום האירועים מדובר בהצלחה של ישראל: “הייתה פה הפגנת כוח ישראלית מרשימה והצלחנו להעביר מסר ברור גם לאיראנים וגם לסורים ולחיזבאללה. יצרנו נזקים אדירים למערך ההגנה האווירית של סוריה ותקפנו לפחות ארבע מטרות איראניות. הבהרנו לאיראן שיש לנו מספיק יכולות לפעול בנחישות נגד הניסיונות שלהם לקבוע כללי משחק חדשים באזור”, אומר תא”ל קופרווסר.

העימות החל בעקבות פעולה התקפית של איראן אבל הנפגעת העיקרית הייתה סוריה

תא”ל במיל’ יוסי קופרווסר | המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה

“לאיראנים לא אכפת להילחם בישראל עד הסורי האחרון. איראן מתוסכלת כי ישראל מונעת ממנה להשיג את שלוש המטרות שהציבה לעצמה: להעביר נשק שובר שוויון לחיזבאללה, להקים מערך נרחב של בסיסים צבאיים בסוריה ולחולל עימות מתמשך עם ישראל ברמת הגולן. במשימה הראשונה והשנייה הם מצליחים הרבה פחות מהציפיות שלהם, ובמשימה השלישית הם נוחלים כישלון חרוץ”.

על פי קופרווסר, התקרית החמורה שאירעה הבוקר היא ניסיון איראני לחפות על הכישלונות בהשגת יעדיהם המקוריים וליצור דרכים חלופיות להילחם בישראל. “במקום שימוש בצד שלישי כמו חיזבאללה הם הימרו על מהלך תוקפני נגד ישראל בכוחות עצמם. מדובר על מהלך מרחיק לכת שלפחות בינתיים נחל כישלון”.

איך הפלת מטוס חיל האוויר תתקבל אצל האיראנים?

“לצערנו שילמנו מחיר של שני טייסים פצועים ונפילת מטוס אבל אין לכך משמעות אסטרטגית. כשנלחמים אז גם נפגעים. אף אחד לא בודק כמה איראנים או סורים נפגעו בתקיפות שלנו. התרגלנו לאכול ארוחות חינם כשאנחנו מתקיפים ולא מותקפים בחזרה, אז עכשיו כשמבקשים מאתנו לשלם זה פתאום נראה לנו מוזר”.

אתה יכול להבין מה היה היעד של האיראנים בהחדרת המל”ט?

“אף אחד לא יודע מה היה היעד אבל ללא ספק הם נערכו לאפשרות שהמהלך הזה יוביל להסלמה. יעיד על כך ירי הטילים נגד מטוסים שאחד מהם גם פגע במטוס שלנו. אני לא חושב שהם החדירו את המל”ט רק כאקט הצהרתי כי חיזבאללה כבר עשה זאת בעבר. לשמחתנו המל”ט שלהם לא ביצע משימתו”.

נשיא איראן רוחאני יצטרך לספק כעת הסברים לפוטין

“בהחלט. אין ספק שאירוע כזה לא תוּאם מראש עם הרוסים ולא היה בידיעתם, וזה חמור מאוד מבחינת רוסיה. פוטין סמך על זה שיש שקט בסוריה ושרוסיה תוכל לשלוט שם בעניינים לטובת האינטרסים שלה. עכשיו רוסיה מקבלת אישור לאזהרות של ישראל שאיראן מסוכנת ומתן חופש פעולה לאיראנים לא יעזור לרוסיה אלא רק יתסיס את השטח ויפר את השקט”.

האיראנים לא מתחשבים ברצונות של רוסיה?

“הם לא ממש סופרים את הרוסים. טהרן חושבת שמוסקבה צריכה אותה כדי שתילחם במתנגדי אסד ולכן הם לא מתחשבים במה שמטריד את פוטין. זה כנראה ישתנה”.

יירוט המל"ט האיראני

"צדק 3 – רשאי להפיל את המטרה": כך יורט המל"ט האיראני שחצה לשטח ישראל והושמד קרון השליטה בעומק סוריה

Posted by ‎צה"ל – צבא ההגנה לישראל‎ on Saturday, February 10, 2018

איראן ניסתה להעביר מסר גם לאמריקנים?

“איראן חשבה שתצליח להוכיח לארצות הברית ובעיקר לאירופה שלא כדאי להם לשנות את הסכם הגרעין כי בטהרן לא מפחדים מאף אחד. זה לא ממש הלך להם כי הם מבינים שלא כדאי להם להסתבך עם ישראל”.

העובדה שטראמפ מכהן כנשיא שיחקה תפקיד בהחלטה של ישראל לצאת להתקפה מאסיבית?

“לא. לדעתי היינו תוקפים בכל מקרה בלי קשר לזהות הנשיא שיושב בבית הלבן”.

יש כאלו הטוענים כי בעידן של ירי תלול מסלול אין חשיבות להחזיק בשטח ולכן אפשר למסור את רמת הגולן.

“זה פשוט לא נכון. להיפך, האחזקה בגולן נתנה לנו עוד מרווח ביטחון להתארגן עם חיל האוויר. הגולן גם מאפשר לנו להרחיק את כל האירועים שמתרחשים בסוריה מטבריה, הכנרת ויתר האזורים הנשלטים על ידי הרמה. אירועים כאלו רק מחדדים את חשיבות ההחזקה בגולן”.

האם אנחנו בפתחו של עידן חדש באזור?

“השאלה היא מה יחליטו האיראנים. הם ללא ספק ניסו ליצור עידן חדש, אבל זכו למענה נחרץ מצד ישראל. הם מודאגים, אבל גם לנו אסור להיות שאננים. איראן הצליחה לחמש את חיזבאללה באופן כבד בלבנון, וגם אם התגובה שלנו תשכנע אותה להוריד את הרגל מהגז בגזרה הסורית לא מדובר בסוף פסוק מבחינתם. אנחנו בכל מקרה חייבים להישאר דרוכים ומוכנים”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

20 תגובות למאמר

 1. התיאוריה של קופרווסר על “התסכול האיראני” נשמעת קצת כמו “קול הרעם מקהיר”, ולא יותק תקפה מהטענה שהכתב”מ האיראני היה מלכודת מתוחכמת שישראל נכנסה אליה ואיבדה מטוס בדיוק שהאיראנים תכננו בתיאום מבריק עם סוריה. בקיצור, אל יתהלל חוגר כמפתח.

  1. ראשית, אתה יכול לחגוג עם השמאל, אלדד יניב, אירן וחיזבאללה
   מדובר בפעולה רחבה ומרוחקת, שאין לך מושג לגביה. באם המטוס לא היה נפגע, בטח הייתה אומר: תוקפנות ישראלית.

  2. הוצאת לי את המילים מהפה. זה בדיוק מה שהם רצו. מי שישמע לאיזה תפקיד אחר ייעדו את המל”ט ז”ל?

  3. התגובה של הסוציולוג נובעת מתחושות אשמה ושנאה עצמית

  4. סוציולוג ??? ארד קצת ברמה במידה ואתה סוציולוג, אני פרופסור. אבל לצערי לא פרופסור אני, אי לכך!!!! ששמוקיולוג הבט במראה כלומניק מבין כקליפת השום …..

  5. מה אתה עושה פה בכלל? עוף לדר שטירמר הארץ כדי לשמוע כמה לדעת השמאל ישראל הגיבה בעוצמה רבה מדי והפסידה בעימות, דברים שיעשו לך טוב על הלב. קישטא, לך!!

  6. פגיעה אחת וראשונה מתוך,מאות תקיפות איכותיות ,ללא ספק הוכחה לעליונות אזורית

  7. הכל עניין של הצגת הדברים, דהיינו, מלחמה תקשורתית ופסיכולוגית. הבעיה היא שהאיראנים נלחמים בכל הכוח ואנחנו נלחמים לא רק בידיים אלא גם ברגליים קשורות. האיראנים והסורים לא מציגים כלום ושום דבר מכל הנזקים, החמורים ללא ספק, שגרמנו להם. אבל בתקשורת המדהימה והמקצועית להפליא שלנו מציגים ללא סוף את הנזק המוגבל יחסית שנגרם לנו. רק מציגים אמרתי? דשים בזה, לשים בזה, במשך שעות על גבי שעות חופרים בשכל, מברברים ומייללים על זה. והתוצאה היא בלתי נמנעת – כל העולם מרגיש כאילו זה עתה התחוללה פה לנגד עיניו מלחמה גדולה, שהסתיימה בניצחון מוחץ, מכריע ומפואר של איראן, ובתבוסה נוראה, משפילה ומדממת של ישראל. אמנם יש מי שיורד לעומקם של דברים, ורואה מעבר למסך ההגזמות וההיסטריה, אבל רוב האנשים קונים את ההצגה. הנה, גם אתה נפלת בפח התעמולה האיראנית, וכל זה כשאתה עוד מחשיב את עצמך לחכם גדול, מפני שאתה לא מאמין למה שנתפש בעיניך כניסיון תעמולה ישראלי.
   אולי כל המצב הוא בלתי נמנע בגלל הבדלי המשטר בין ישראל לאיראן, ויכול להיות שזה חלק ממחיר החיים בדמוקרטיה, אבל היי, לכל דבר יש גבול.

  8. לסוציולוג ויהושע –
   לדוברים הישראלים אתם לא רוצים להאמין, נו מילא.
   אבל לתועמלנים הסורים-איראנים אתם כן מאמינים?
   כל הכבוד לכם. רציתם לצאת חכמים גדולים ויצאתם טונה.

  9. ליהושע –
   אני לא יודע אם הייתה לאיראן מטרה אחרת לשלוח את הכתב”מ, מלבד הטמנת מארב למטוסינו. עדיין אין מספיק מידע כדי להסיק מסקנות ברורות.
   אבל מצד שני, הרי למרות התיימרותך להיות חכמולוג גדול, גם אתה בעצם לא יודע מה באמת קרה שם…

 2. הלוואי וזה היה כך
  לאירנים יש סבלנות רבה ומדיניות לטווח ארוך.
  לא הצליח עכשיו – יצליח אחר כך
  אני לא יודע בוודאות אבל אני מניח שהחיזבללא קיבל מהם המון נשק
  קשה מאוד ללמנוע את זה.
  מבחינתם הם סוגרים עלינו לאט לאט – ומנצלים כל הזדמנות.
  נקווה לטוב.

 3. פוטין והקרמלין מאחורי ההסלמה נקודה הם גם הגיבו לאמרקאים על הריגת מאה מנאמני אסד השבוע.איראן סוריה וחיסבאלה הם כלי עבודה של פוטין וה קרמלין,איראן סוריה חיסבאלה לא יעיזו לעשות כלום מבלי הרוסים נקודה.ראש הנחש זה הרוסים שזכו הם והאיראנים לקבל את האזור מאובאמה.במידה וטראמפ לא יכנס לתמונה נגד פוטין תהיה מלחמה קשה.

 4. MIG29 – בכמות של כ- שתי טייסות צריכות להיות מושמדות על הקרקע.

  לצבא הסורי, יש כשתי טייסות של MIG29 + YAK חדשים יחסית.

  יש לנצל את הלילה – מחר על מנת לפגוע בחיל האוויר הסורי על הקרקע. הכוונה לא לצוד את אחרון מטוסי ה- MIG21 שחלקם גרוטאות אלא להכות כמו במבצע מוקד בטייסות היחסית מתקדמות.

  לפגוע במל”טים, במסוקים החדישים יחסית, במטוסי המטען, ביחידות הבקרה האווירית. אמנם פגיעה במק”מ תשבית את האתר אבל תוך כמה שבועות הוא יחזור לפעילות אני מדבר על פגיעה בתשתיות שיהיה קשה מאוד לשקם. פגיעה ב_SA5 ו- SA17 – לכוון לא רק למכ”מ אלא פגיעה בקרונות הפקוד, הקשר, המשגרים, פגיעה בכח אדם, תשתיות.

  למעשה בתווך של כמה ימים לכל היותר לאור נפילת המטוס דהיום יש הזדמנות וקריצת עין של העולם שמעניין אותנו מדעתו לתקוף, לתקוף חזק, מהיר ואלגנטי. לייצר פגיעה של ממש בכלי הנשק היחסית מתקדמים של הסורים על מנת שישאר עם גרוטאות משנות ה- 70 וישתמש בהם מול מיליציות.

  הייתי משאיר את סוריה עוורת בהבט של יחידות בקרה אווירית, מטוסי מטען, מטוסי קרב יחסית מתקדמים, ללא מסוקי תקיפה, ללא מל”טים, תקיפה של אתרי אחסון לטילי קרקע – קרקע, מאגרי דלק ותחמושת.

  הייתי שוקל בהבט המורלי ולאור ההתרברבות דהיום בצהרי היום של מחר למחוק מעל פני הקרקע את ארמון הנשיאות בדמשק, משרד ההגנה, תשתיות ביוב בדמשק על מנת שהביוב יזרום ברחובות, פגיעה באתרי השנאה של מתח חשמלי לרמת מתח עירוני – לוקח שבועות לשקם ועד אז אין חשמל. הייתי תוקף משאבות מים וביוב בערים הגדולות על מנת לייצר לחץ על האוכלוסיה, הייתי תוקף סכרים על נהר הפרת על מנת לפגוע בסורים בכיס.

  כמו שאמרתי מכה בעוצמה בינונית עם מעט מטוסים יחסית של כמה גיחות עם נזק שיקח להם כמה שנים לשקם לא כולל מה שנוצר במלחמת האזרחים.

  אולי זה יגרום לאסד גוניור להחליט שהוא לא רוצה שחקנים זרים שמשחקים במגרש שלו ומוכנים להלחם עד הסורי האחרון (לא שיש כזה כי הם אוסף שבטים).

  כשהביוב יזרום ברחובות דמשק, לא יהיה מים בברזים, לא תהיה חקלאות בגלל פגיעה בסכרים על נהר הפרת, לא יהיו מים במאגרים, חיל האוויר הסורי יהיה עוור עם מטוסי MIG21 ו- MIG23, ללא סקאדים, ורק”ק יחסית מודרני – בתקווה שאסד יחליט שהוא לא נותן לחמינאי להלחם עד הסורי האחרון.

  כמו שאמרנו, תגובה פרווה בחצי כח ורק עם חיל אוויר תוך יום – יומיים לבצוע בנחת.

  1. אתה כלל לא חושב על מה שבהמשך
   1. אסד נילחם על חייו, ולחץ העל אוכלוסיה בדמשק זה הדבר האחרון שמענין אותו
   2. אם אסד יחלש וכתוצאה מכך יפסיד, מחליפיו לא יהיו טובים יותר לישראל – האינטרס הישראלי שהמלחמה בסוריה תמשך, לא שאסד יפסיד.
   3. לאסד יש מספיק טילים כבדים ומדויקים מכוונים לישראל, ויכולים “להפלט לו” כמה טילים לכיוון ישראל. ישראל תאלץ להבליג כפי שהיא מבליגה לגבה הטילים מעזה, כדי לא לחטוף את יתרת הטילים.
   4. הרוסים אם הם רוצים יכולים להחליף לו את כל המערכות שהוא יאבד תוך מספר שבועות.
   5. רוסיה אם תרצה תוכל להפסיק המתקפה הישראלית – לרוסיה יכולים “להפלט בטעות” כמה טילים שיפילו מטוסים ישראלים,

   בקיצור – עקרון יסודי של תורת המלחמה הוא להלחם בכל הכוח כדי לנצח, או לעמוד בצד, לא נלחמים בחצי כוח.

  2. לדן,

   אתה חי בשכונה שאתה לא יכול להיראות ילד כאפות – ואם נסכם את השידורים המבוהלים של התשקורת דוברת העברית – זה מה שהמודיעין ואזרחי האויב מפרשים.

   אתמול, מטוס קרב זר ניסה לחדור את גבולינו והופל – המטוס המריא משטח סוריה והם נושאים באחריות. המטוס הופל ובתגובה הופצץ בסיס האוויר ממנו יצא. אחד ממטוסינו הופל מטילי אויב לאחר שהיה עמוק בשטח ישראל. כתוצאה, הותקפה תשתית לחימה כמו סוללות טילים ומכ”מים ומתקני קשר בסוריה – עד כאן תגובה מדודה על תחום האנמית.

   כעת בוא נניח והפעולה היתה עושה את מה שאני הצעתי. הרוסים בעלי אינטרס בסוריה היו באים לאסד ואומרים לו:

   א) אמרנו לך שאירן היא משענת קנה רצוץ. אתה לא יכול לסמוך עליהם בטח לא לתת להם בסיסים ומפעלים. תראה מה הם עשו לך – הם יזמו פעילות משטחך והמיטו חורבן על ראשך.

   ב) בלי חיל האוויר הרוסי היית כבר מזמן תלוי בדמשק אתה, בניך וכל הסובבים אותך.

   ג) אנחנו לחצנו על הישראלים להפסיק את ההפצצות – מאוד לחצנו לא לשטח את העיר קרדחה מהיכן שעדצ השלטון העלואית מגיעה.

   ד) הפסדת את חיל האוויר, סוללות הטילים, בסיסי האוויר, הביוב ברחובות, האופוזיה רוצה במותך.

   ה) בשביל לנצח אתה צריך נשק ותחמושת כמו MIG23 יש לנו מאות מזה למכירה במחיר של 10M$ ליחידה בהספקה מיידית. התשלום בנפט בעתיד.

   ו) לבטחונך ובטחון העדה העלאווית, אל תכופף את האינטרסים שלך לאינטרס האיראני שלא ספר אותך והוביל למכה מאוד קשה שחטפת.

   ז) הם לא הצליחו להגן עליך מחיל האוויר הישראלי.

   ח) אנחנו מציעים לך את ההגנה שלנו. את היכולת שלנו להדיבר עם הישראלים והאמריקאים.

   ט) אתה מתחיל לשלוט ברב השטח שהיה לאביך, לנצח אתה יכול וצריך בדרך שלנו.

   שים לב, לרוסים יש אינטרסים כולל כלכלים בסוריה, רב האינטרסים שלהם מצויים מדרום לטורקיה שהיא אויבת הסטורית של הרוסים.

   האיראנים הם אויב פוטנציאלי והרוסים מבינים זאת.

   סוריה של העלאווים תחת השפעה חזקה של הרוסים הוא מתנה לאינטרס הרוסי.

   לגבי ספיגה, אני לא מקבל מכל וכל את הצורך לספוג – אתה חי במזרח התיכון והכללים כאן מחייבים נקמת דם וחורבן על פגיעה באינטרסים שלך קל וחומר על כניסה לשטח.

   שים לב, כרגע ארה”ב ורוסיה רואות בישראל בן ברית שחופף את האינטרסים שלהן הן צבאית והן כלכלית.

   בישראל כל האוכלוסיה דוברת אנגלית ואוהדת את הצד האמריקאי (אני מדבר על האוכלוסיה היהודית). בישראל קרוב ל- 2,000,000 אזרחים סוביטים לשעבר וילדיהם ונכדיהם. הטלוויזיה הרוסית נצפת במאות אלפי בתים בישראל. ישראל בעיני פוטין היא לא אויב דוגמאת הפונדמנטליזם הצצני או הדגסטני.

   ישראל סוחרת מול רוסיה בהיקף מכובד. מספקת לה תצרוכת חקלאית טריה ע”פ דרישה ולא משחקת “משחקי ברוגז וסנקציות” על פעילות רוסית. ישראל היא גם שוק לשירותים ומוצרים בעיקר לאזרחיה לשעבר.

   המצב שלנו לא רע כפי שאתה מציג זאת.

 5. הרעיון של מארב איראני, מופרך לחלוטין. אף אחד לא מקריב את הנשק הסודי והמתקדם ביותר שלו בשביל מארב שכזה.
  מבחינת ישראל, הפלת המלט בשטחנו זו הצלחה מודיעינית אדירה, מסדר דומה לגנבת המיג 23. מדובר במלט המתקדם ביותר של האירנים, וזה שהכי מטריד את האמריקאים והמערב-ההעתק שעשו לחמקן האמריקאי המתקדם שחטפו. עד רגע זה אין שום ידע לגביו מלבד המראה החיצוני הזהה, והשאלות המטרידות הן כמה פיצחו והעתיקו את האוויוניקה / הסנסורים וכו, עכשיו יש חומר לחוקרים. כשהאמריקאים יתעוררו מהוויקנד, הם יבינו איזו מתנה קיבלו שוב מישראל. הכי סביר שהאירנים באמת האמינו שהמלט יחמוק מהמערך הישראלי ויחזור אליהם, עם הוכחות לחדירות והפגיעות של ישראל. הם התבדו.

 6. כמו פראוודה בשנות ה 30.
  קיבלנו מאיראן בעיטה בביצים והנה זה הפך ל “ניצחון גדול”.
  שליחת המל”ט היתה מארב מתוכנן היטב.
  נפילת המטוס לא חשובה.שום מטוס לא יכול לחמוק מיותר מ 3 טילים בו זמנית.
  המצב האסטרטגי שלנו רע מאד.
  יש לאיראן 2 גבולות איתנו,אבל לנו אין גבול עם איראן.