האמריקנים תומכים בתקיפה בסוריה: “ישראל לא צריכה לחכות שאזרחיה ימותו”

שר ההגנה ג’יימס מאטיס גינה בחריפות את פעילות האיראנים: “נמצאים מאחורי כל אירוע שלילי במזה”ת”. הפנטגון: “נפעל להצר צעדיה של איראן”

"לישראל זכות מוחלטת להגן על עצמה. נתניהו ומאטיס | פלאש90

ארצות הברית מגבה באופן מלא את ישראל על פעולתה נגד איראן וסוריה בסוף השבוע האחרון. “לישראל זכות מוחלטת להגן על עצמה”, אמר אתמול (ראשון) שר ההגנה האמריקני ג’יימס מאטיס. בשיחה עם כתבים לפני צאתו לביקור עבודה באירופה, הדגיש מאטיס כי לישראל זכות מלאה להגן על המרחב האווירי שלה.

“הישראלים לא צריכים לחכות עד שאזרחים שלהם ימותו כדי לתת מענה לתוקפיהם”, הדגיש שר ההגנה של טראמפ, והטיל את האחריות לאירועים האלימים על הסורים: “כאשר סוריה לא ניסתה להסתיר את שיתוף הפעולה שלה עם איראן ולא סיפקה הסבר לשיתוף הפעולה הזה, כאשר הסורים מאפשרים לאיראן להעביר דרך שטחם שיירות של נשק מתוחכם לידי חיזבאללה בלבנון – לישראל זכות מלאה להגן על עצמה”.

שר ההגנה גינה בחריפות את הפעילות האיראנית בסוריה ובאופן כללי במזרח התיכון: “איראן נמצאת מאחורי כל אירוע שלילי שמתרחש במזה”ת. בין אם מדובר בתימן, בביירות, בסוריה או בעיראק, תמיד תמצא את איראן מעורבת”. לדברי מאטיס כל מי שחי במזרח התיכון מבין בדיוק מהם מניעיה של איראן.

“ידוע לכולם שהנהגת כוח ‘אל-קודס’ של משמרות המהפכה האיראניות פועלת במרץ בעיראק וסוריה. אם אתה בבחריין למשל, והמשטרה המקומית שם תופסת חומרי נפץ שמקורם ללא ספק באיראן; ואם אנחנו שומעים על סירות נפץ איראניות הנשלטות מרחוק בים האדום – הכיוון ברור. איראן מעורבת ולעתים מובילה את העימותים האלו”.

התמיכה הבלתי מסויגת של מאטיס בישראל מצטרפת לתגובות החיוביות של מחלקת המדינה והפנטגון בנוגע לפעולה הישראלית. “ארצות הברית תומכת בזכותה של ישראל להגן על עצמה ועל שטחה הריבוני”, אמרה דוברת מחלקת המדינה, הת’ר נאוארט, ביחס לאירועים בצפון.

במחלקת המדינה גם האשימו את טהרן בניסיון להצית את האזור: “ההסלמה המחושבת של איראן מציבה את כל תושבי האזור בסכנה, מתימן ועד ללבנון. אנו קוראים לאיראן ולבעלות בריתה להפסיק את הפעולות המתגרות ולפעול למען שלום אזורי”.

בפנטגון, מטה משרד ההגנה האמריקני, הדגישו כי “ישראל היא השותפה הקרובה ביותר שלנו באזור, ואנו תומכים בה באופן מלא. זכותה של ישראל להגן על עצמה מפני איום על שטחה ועל תושביה”. בתדרוך לעיתונאים אמר דובר הפנטגון כי איראן מאיימת על השלום והביטחון בעולם. “אנו נפעל כדי להצר את צעדיה של איראן באזור”, הדגישו בפנטגון, והכחישו מעורבותה של ארצות הברית בתקיפה בסוריה.

נתניהו ופוטין שוחחו

לצד התמיכה האמריקנית, זכתה ההתקפה בסוריה לביקורת מצד רוסיה. ממשל פוטין הוציא הודעה בה הוא קורא לשמור על ריבונותה של סוריה, והזהיר שלא לנקוט בצעדים שימשיכו את ההסלמה. בעקבות ההודעה שוחחו נשיא רוסיה וראש הממשלה נתניהו.

לדברי ראש הממשלה סוכם על המשך התיאום הביטחוני בין שתי המדינות. “חזרתי באוזני פוטין על זכותנו וחובתנו להגן על עצמנו מול ההתקפות עלינו משטח סוריה” אמר נתניהו. “פניה של ישראל לשלום. נמשיך להגן על עצמנו בנחישות מול כל התקפה נגדנו ומול כל ניסיון של איראן להתבסס צבאית נגדנו, בסוריה או בכל מקום אחר”.

 

יירוט המל"ט האיראני

"צדק 3 – רשאי להפיל את המטרה": כך יורט המל"ט האיראני שחצה לשטח ישראל והושמד קרון השליטה בעומק סוריה

Posted by ‎צה"ל – צבא ההגנה לישראל‎ on Saturday, February 10, 2018

 

כאמור, ביום שבת האחרון חדר מל”ט איראני לשטח ישראלי והופל על ידי חיל האוויר. בעקבות האירוע תקפו מטוסי חיל האוויר בעוצמה בסוריה, והסבו לנזק משמעותי למטרות איראנית וסוריות, ובייחוד למערך ההגנה האווירית של משטר אסד.

דובר צה”ל הוסיף כי המטוסים פגעו במפקדת שליטה מרכזית של הסורים. במסגרת הפעולה ירו הסורים טילי נ”מ מתוצרת רוסיה לעבר מטוסי חיל האוויר. מטוס אחד הופל בשטח ישראל, לראשונה מזה שלושה עשורים. טייס אחד נפצע באורח קל ביותר וטייס נוסף נפצע קשה אך חל שיפור ניכר במצבו.

ראש חטיבת המחקר באמ”ן לשעבר, תא”ל במיל’ יוסי קופרווסר, אמר בשיחה עם ‘מידה’ כי “הייתה פה הפגנת כוח ישראלית מרשימה והצלחנו להעביר מסר ברור גם לאיראנים וגם לסורים ולחיזבאללה. הבהרנו לאיראן שיש לנו מספיק יכולות לפעול בנחישות נגד הניסיונות שלהם לקבוע כללי משחק חדשים באזור”. לדברי קופרווסר, הרוסים הופתעו מהתקיפה, וכי נשיא איראן רוחאני יצטרך לספק הסברים לפוטין.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

6 תגובות למאמר

 1. לא ניתן למצוא את הידיעה על תמיכת שר ההגנה האמריקאי באף כלי תקשורת אחר !!!
  מה עוד לא נאמר על התקשורת……

 2. זה מסוג הדיווחים שגורמים לשמאלני להתקף צרבת. כדי להשתיק את ההתקף, השמאלן יעבור לעיתון הארץ ויקרא איך ישראל הזדונית מחרחרת מלחמה מובסת ומושפלת על ידי איראן. לא רק שהצרבת נעלמה לשמאלן, אלא שכעת הוא שבע רצון ומגרגר בהנאה.

  1. קשה להאמין עד כמה מוסת יכול אדם להיות. השמאלן רוצה בטובת עמו ומדינתו. בשונה מהימני, הוא לא אינפנטיל. הוא מבין שהפעלת כוח במידה היא נכונה, והפעלת כוח במידה קטנה מדי או גדולה מדי עשויה להזיק. הוא מבין לא רק כמה הצד השני רע אלא גם את הטעויות של הצד שלנו, את הפגמים שלנו, את המידה בה אנחנו חיזקנו את אויבינו המרים ביותר- חמאס, חזבאללה, איראן. והוא מבין שהסדר עם הפלסטינים היה מוציא חלק ניכר מהרוח ממפרשי חזבאללה ואיראן. הבעיה בימני היא התקיעות בתוך סינדרום הכוחנות-קורבנות, שאינו מאפשר לראות ולהבין ששליטה על גבעות השומרון היא לא מה שיתן לישראל בטחון ושגשוג.

  2. אין שום קשר בין שלום עם ערביי יוש
   בהנהגת אבו מאזן לחמאס או חיזבאללה או
   איראן זה לא קשור זה לזה
   השמאל אינו רוצה בטובת עמו
   אלא בטובת עצמו וקידום מטרותיו
   בכל מחיר יהא אשר יהא
   חלק מהשמאל והוא חלק גדול הגדל
   כבר חבר לאויבי עם ישראל.
   שמאלני מצוי אינו מרגיש שום חלק למי שאינו כמוהו
   אז את סיפורי הסבתא תשמרי אצלך ואצל חברייך.

 3. ישראל ביחד עם ארהב או לבד
  צריכה לתקוף באיראן.עזה.לבנון.סוריה.
  ולהכביד את היד על יוש.
  אין ברירה אלא לפתוח במלחמה כללית
  תוך הכנת העורף לחודש חודשיים לחימה קשה.
  ממילא זה יתפוצץ לנו בפנים
  אז צריך להקדים תרופה למכה.