ישראל צריכה להוביל מהלך עולמי לפירוק איראן מבפנים

רק על ידי מאמץ בינלאומי משולב של תמיכה במיעוטים ובמתנגדים לשלטון האייתוללות, נוכל לגאול את המזרח התיכון מזרועות התמנון האיראני

משתוקקים לחירות. מפגינים בטהרן | ויקיפדיה

ישראל חוותה בסוף השבוע האחרון עלייה בדרגה בעימות בינה ובין הנוכחות הצבאית הסדירה של איראן בסוריה כאשר הכוח האיראני בכבודו בעצמו – לא חיזבאללה ולא מיליציה שיעית אחרת – שיגר מל”ט אל מעל לשטח וישראל. כלי הטיס שיכול לשמש הן לריגול והן לתקיפה יורט על מסוק צה”לי ובתגובה יצא חיל האוויר למתקפה נגד מטרות איראניות וסוריות במהלכה הופל מטוס קרב ישראלי.

מי שמבין את האופן בו חושבים האיראנים יודע שהם משתוקקים להסלים את המאבק בישראל, וזאת כדי לפגוע בכוח ההרתעה הישראלי, בכלכלה ובתיירות, במורל הציבורי ובלכידות הפנימית. גם חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן ממפלגת חד”ש כבר התגייסה לצד התעמולה האיראנית כאשר הפגינה בשערי לשכת הגיוס וקראה לצעירים לסרב לשרת בצה”ל בשל מה שהיא מכנה “פגיעה ישראלית בריבונות של סוריה”.

האיראנים מנסים בכל כוחם לגרור את ישראל אל אותה הביצה המדממת שהם יצרו בעיראק, בתימן ולבנון, באמצעות חימוש ומימון הקבוצות השיעיות במדינות אלה. כך מנסה טהרן  ללכוד את ישראל, ירדן וסעודיה, בין זרועות התמנון ששלחה מצפון (עיראק, סוריה ולבנון) ומדרום (תימן). את אמירויות המפרץ כמו קטאר שנמצאת כבר עמוק בכיסם, האיראנים לא מחשיבים כי הן יפלו לידיהם ללא קרב.

סעודיה נכשלה בעימות שלה ארוך השנים מול איראן, בעיקר בגלל תמיכת הנשיא ברק חוסיין אובמה בשאיפות האייתוללות, ומיליארדי הדולרים שהעביר להם. גם הסכם הגרעין הנדיב העניק להם אורך נשימה כלכלי בעקבות הסרת הסנקציות שאיימו על יציבות משטרם העריץ. הגב הקר שאובמה הפנה לסעודיה ותמיכתו באיראנים התישו את הכלכלה הסעודית, והממלכה נאלצה לצמצם באופן חד את התמיכה בחבריה במזרח התיכון. כעת איראן מנסה להתקדם בהצלחותיה לכיוון ישראל.

לחשוב מחוץ לקופסה

השאלה איך להתמודד עם האתגר האיראני ההולך וגובר עומדת כיום בפתחה של ממשלת ישראל, ואין מנוס מלתכנן את הצעדים המעשיים נגד איראן. דרך אחת להתמודד עם איראן היא המשך אותו דפוס שסעודיה נכשלה בו, והוא לחימה נגד כוחות המשלוח האיראנים והמיליציות השיעיות שאיראן מחמשת ומממנת.

מדובר בסדרה ארוכת שנים של תקריות שבהן האיראנים יפגעו בנו ואנחנו נפגע בהם. הם יירו עלינו ואנחנו נחזיר, בסבבי אלימות הולכים וגוברים שימתחו את עצבי החברה בישראל ויפגעו בכלכלה. התקשורת תברבר בלי סוף “על המצב” ואף אחד לא ידע איך לפתור את הבעיה באמת.

לכן, לפני שאנחנו מתדרדרים לתוך הבור החלקלק שאיראן רוצה לגרור אותנו לתוכו, אנחנו חייבים לחשוב מחוץ לקופסה. עלינו ללמוד מהכישלונות של סעודיה ושל מיליוני סונים אחרים במזרח התיכון, שלא השכילו לעשות את הדבר היחיד שיפתור את הבעיה האיראנית אחת ולתמיד והוא לפטור את העולם מסכנת האייתוללות על ידי ריסוק איראן ליחידותיה האתניות.

כל מי שמתעניין בסוציולוגיה האיראנית יודע את האמת: איראן היא מדינה הכוללת עשרות יחידות אתניות: הפרסים הם קצת יותר ממחצית האוכלוסייה והשאר הם אזרים, בלוצ’ים, כורדים, ערבים, טורקמנים, קשקאים, לורים ועוד.

הבלוצ’ים, הכורדים וחלק מהערבים הם סונים, ושלושת הקבוצות הללו נמצאות במצב קבוע של מרד בשלטון המרכזי. ארגוני ההתנגדות השייכים להם מבצעים פעולות חבלה נגד מוסדות השלטון, כמו גם פגיעה בקציני צבא ומשטרה. בני המיעוט הערבי באיראן, שמאגרי הנפט והגז האיראנים נמצאים תחת רגליהם, טוענים כל העת שהם “שטח כבוש” מאז 1925, ודורשים עצמאות מאיראן.

השלטון האיראני עושה ככל יכולתו להסתיר את פעולות ההתנגדות ולא מאפשר לעיתונאים זרים להיכנס לאזורי המרידה כדי שלא יחשפו את הבטן הרכה של השלטון האיראני. מעת לעת צפים דיווחים על כך ברשתות החברתיות, אך הם לרוב לא מושכים תשומת לב בינלאומית.

בנוסף לכך, מבעבעת בקרב מגזרים גדולים באיראן איבה עמוקה כלפי האייתוללות, אשר פרצה לרחובות בסדרת ההפגנות הגדולה שהחלה בחודש נובמבר האחרון ולא שככה לחלוטין עד היום. הקריאה “מוות לדיקטטור” נישאה בפי רבים, ונשים רבות עמדו לעיני הציבור, פשטו את כיסוי הראש ותלו אותו על מקל לאות ביזיון לחוקי האסלאם הנכפים עליהן בכוח.

וידה מוואחד, האישה שהחלה את מחאת החג’אב | ויקיפדיה

מחאת הנשים הביאה אחד מהאייתוללות להכריז שכיסוי הראש איננו חובה אסלאמית לנשים, והכרזה זו – יחד עם עוד הכרזות בזכות הפגנות הזעם נגד השחיתות שפשתה במסדרונות השלטון – מעידה כאלף עדים על החשש המקנן בלב אנשי הדת מפני ההמון הזועם.

זוהי הבטן הרכה הכפולה שכל מי שחושש מאיראן חייב לכוון אליה את מאמציו ואת חיציו: הקבוצות האתניות הנאבקות לעצמאות והצעירים חסרי המנוח הנאבקים לחירות. ישראל יכולה ליצור קשרים עם מתנגדי האייתוללות, צעד שיהיה מוצדק לחלוטין שכן כך בדיוק פועלת איראן כדי לזעזע מדינות אחרות במזרח התיכון.

מלבד זאת, התמיכה ארוכת השנים של איראן בארגוני הטרור הפלסטינים בראשם הג’יהאד האסלאמי וחמאס, ובמלחמתם הטרוריסטית נגד ישראל, מצדיקה כל פעולה נגד שלטון האייתוללות. מדובר בהגנה עצמית, עניין המוכר בחוק הבינלאומי ומותר בתנאי מלחמה. כאשר איראן התומכת בארגוני הטרור בשטחי ישראל ומשגרת מטוסים מעל ישראל, היא שמה את עצמה במצב מלחמה נגד ישראל. מצב זה מצדיק בהחלט פעולת נגד ישראלית בכל המישורים.

שריפה בחצר האחורית

אין ספק שהאיראנים יקראו מאמר זה ויאמרו: “ראו את הישראלים הללו שכל מה שהם רוצים זה לרסק אותנו”. להם אני כבר עונה: “מה אתם עושים מזה שנים בסוריה, בעיראק, בתימן ובלבנון? האם אינכם מרסקים את החברה והממשל במדינות אלה אחרי שריסקתם מאות אלפים מאזרחיהן?”.

אלא שהמלאכה אינה מוטלת רק על ישראל. מדינות נוספות, במזרח התיכון ומעבר לו, סובלות משאיפות ההתפשטות של איראן וחוששות מהפרויקט הגרעיני העלול להציב איום ממשי על בטחון העולם.

המאמץ לערער את היציבות באיראן חייב להיות בינלאומי, מוצהר, גלוי וידוע. מדינות העולם החופשי חייבות לתמוך בכל דרך אפשרית במיעוטים תאבי החרות הנאנקים תחת העול הפרסי, כמו שעל הדמוקרטיות בעולם להיות נאמנות לעקרונותיהן ולתמוך באופן פעיל בצעירים הליברלים, המודרניים והמשתוקקים לחיות חיי חירות ולא על פי תכתיבי האייתוללות.

שוטרים בטהרן | ויקיפדיה

העולם חייב לבחון בדקדקנות את ההתנהגות האיראנים ולהענישם על כל הפרה של זכויות אדם, זכויות נשים וזכויות מיעוטים. כך יקבל כל אזרח איראן את התחושה שיש מי שעומד מאחוריו ותומך בדרישותיו. הרגשה זו תחזק אותו אל מול המשטר החשוך השולט באיראן ותביא אותו לפעול בנחישות רבה יותר למען חרותו.

זו הדרך היחידה להציל את אזרחי איראן מגסיסה מתמשכת תחת המשטר האסלאמיסטי, ובכך לשחרר את גם שאר המזרח התיכון והעולם מאימתם של החשוכים באדם. העולם חייב להבעיר שריפה גדולה בחצר האחורית של האייתוללות, כדי להעיפם לכל רוח.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

24 תגובות למאמר

  1. למגיב “אוי לחכמי המקלדת” –
   טוב קשקשן מקלדת רדוד מאימפוטנט חסר ישע כמוך, שעוד חושב את עצמו לחכם גדול.

  2. לא צריך בשביל זה גרעין. חיל האוויר האיראני, הנו טראנטה משנות ה70, תעשיית הנפט האיראנית- ענקית, נפיצה, בלתי ניתנת להגנה, ומספיק להשמיד כמה צמתים בה, כדי להשביתה לשנים וזה גם ללא השמדה מלאה. אם ביבי רוצה, היום בלילה חיל האוויר יכול לעשות את זה , ולאיראנים אין דרך להתגונן. השמדת תעשיית הנפט, ואפילו השבתה שלה לכמה חודשים, תרסק את הענק האיראני, שכל כלכלתו באה משם (95% מהתל”ג), מה שאומר, שלא יהיה להם כסף להחזיק מלחמת התשה ארוכה איתנו, או לתמוך כלכלית בציר המופרע שלהם.

  3. מי שקונה את הנפט האירני זה לא רק אירופה, אלא גם סין, הודו, דרום קוריאה, ויפן.
   לדעתי סין – וגם הודו והאחרות – די יתעצבנו אם לכלכלות שלהן, שתלויות בנפט, פתאום יחסר נפט, בגללנו.
   נקודה למחשבה.

 1. והעולם שתק

  קצת מזכיר לי את האמרה שהיתה רווחת בקיבוצים “מישהו חייב לעשות משהו”. הבעיה תמיד הייתה שמישהו כבר עזב את הקיבוץ…

 2. העולם המערבי עשה הכל הפוך.כרגע יש נשיא חדש בארהב והוא חושב אחרת מקודמו.אז יש סיכוי שמצד ארהב יהיה מהלך בכיוון הנכון נגד איראן.משאר העולם אין סיכוי לכלום.ישראל בעבר חימשה את הכורדים בעיראק וחדלה מכך.ואף סיעה לטורקיה נגדם.גם מישראל אין מה לצפות בנושא.נתניהו רצה לתקוף באיראן וגורמים משלנו הכשילו את זה.אז אני לא חושב שישראל היא מעצמת על.היא טובה בגבולותיה.וגם זה הולך בקשיים רבים.אז מה שימשיך להיות זה סידרה של מהלומות לאורך פרקי זמן.וזה המצב.הפלסטינים לא יהיו חברינו.והערבים מסביב לא יהיו ידידנו.זה הכל מסחרא.

 3. נשמע נחמד אבל לא ניתן לביצוע
  בגלל שהמדינות לא יגיעו להסכמה על הביצועים ולבסוף נראה שיהיו כאלה עם יחסי מסחר שפתאום מסיבה אחת או אחרת לא יסכימו למהלך מסוים או יעכבו אותו. בכלל כל דבר שהוא מהלך בין לאומי חבל על הזמן. אפילו בתאוריה זה לא עובד אלא אם שואלים את יוסי ביילין.

  מה שכן אפשר הוא להסביר לסוריה ולכל העולם שאם נותקף משם נצא להגנתנו ולא נעזוב על השטח לעולם או לחילופין עד שישלמו לנו את הוצאות הפעולה. בעיקרון לא צריך לגרש את האוכלוסיה האזרחית אלא לתת להם מעמד של פליטים. לא לתת להם בשום אופן אזרחות ישראלית ולא לאפשר איחוד משפחות ערבי. אם רוצים איחוד משפחות שילכו לגור במדינה ערבית.

  כנ”ל גם לגבי סיפוח הגדה. מדברים מתן אזרחות ישראלית לתושבי הגדה וזאת בעיה גדולה. צריך לתת להם מעמד של פליטים כי סך הכל השטח הזה היה שלנו ורק בגלל שהירדנים כבשו אותו הם שם וזה מזכה אותם באזרחות ישראלית.

  צריך להתחיל להסביר את העניין בצורה הזאת ולהפסיק לחשוב מה יגידו כולם. בסופו של דבר רוב העולם הוא נגדינו ולכן לא נקבל עזרה כלשהי ולכן אנחנו צריכים לעשות את העבודה לבד.

  1. עוד לא התפטרנו מהמסתננים ואתה מוסיף לנו סורים.ופלסטינים.
   אתה ימין במצע מרץ!
   המדינה שלך לא הצליחה להוציא פיליפינים ותיאלנדים שהם היו עובדים זרים עם ויזה שנשארו מעבר לויזה.והשמאל חייב אותנו להשאיר אותם פה ונתקענו איתם לנצח.
   אז אם אותם לא הצליחו להוציא.
   איך נוציא פליטים סורים ופלסטינים.ומה עם הסיכון העצום מאותם פליטים ליהודי הארץ.
   יש קו מקביל בין ימין מטורלל לשמאל ההזוי
   שניהם חושבים בחשיבה מסוכנת והזויה.

  2. “עוד לא התפטרנו מהמסתננים ואתה מוסיף לנו סורים.ופלסטינים.
   אתה ימין במצע מרץ!”

   הוא לא ימין בכלל. יש לימין משנה סדורה. הוא לא שם.

  3. חברה, תלמדו לקרוא
   אמרתי לא לתת להם אזרחות ישראלית
   אם ירצו לצאת יפה אם לא שיהיו פליטים וישארו במקומם

 4. חלומות בהקיץ! אין על האיראנים בתחבולות ודיפלומטיה ומוטב שנבין זאת.

  1. אז מה אתה מציע לנו לעשות? פשוט להיכנע ולמות? מפני שלהשלים איתם אי אפשר. הם לא ממש מעוניינים בזה. הדברה היחיד שהם מתכננים לנו הוא ג’נוסייד, ומוטב שנפנים זאת ונפעל בהתאם.

 5. דוקטור קידר היקר
  השאלה שלי היא איזה מצב יווצר באיראן אחרי שהאייטולות ילכו?
  מי ישלוט? מי יחליף אותן וישלוט על כל המיעוטים שהזכרת? מה יקרה ביום שאחרי?
  האם אתה לא חושש שיווצר כאוס?

  1. אצל אויבנו המושבעים ללא ספק עדיף כאוס מאשר סדר והגמוניה

  2. ואיך בדיוק מצב של כאוס באיראן יהיה גרוע יותר מנשק גרעיני בידי האייתולות? איך משהו בכלל יכול להיות יותר גרוע מנשק גרעיני בידי האייתולות?

 6. האיסלם נכפה על איראן ע”י הכובשים הערבים והטורקיים שהפרסים רואים אותם כפראים ונחותים. חלק גדול מההנהגה השיעית ברפוליקה בשיעית של אירן אינו ממוצא אירני אלא מהמיעוטים. השריעה של השיעים מבוססת על המנהגים של מוחמד ושנים עשר האימאמים צאצאיו, שלתפיסת הרבה אירנים אלה מנהגים של בדואים פרימיטיבים. הכתב הערבי לא מתאים לפרסית, שהיא שפה הודו-אירופית, אבל השלטון השיעי כופה את הכתב הערבי ומעודד את לימוד הערבית. כשיש התנגשות בין השיעה לאירנים השלטון השיעי יתמוך תמיד בשיעה. לכן צריך לתמוך בכל דרך אפשרית בפרסים הנאנקים תחת העול השיעי.

 7. חס וחלילה לנו מלהתערב (תרתי משמע). תנו לערבים להתבשל במיץ החומצי של עצמם. שתורכיה תילחם באירן והסונים בשיעים. לנו אין יד ורגל בכל האנדרלמוסיה הזו וכך ראוי היה שימשך.

  1. יש אפשרות לפגוע באיראנים בצורה מתוחכמת – כלכלית, בלי טיפת דם אחת…
   נקודת החולשה היא שהם “על הקשקש” באספקת מזון לאזרחים. כלומר, צריך רק ‘דחיפה קלה’ ופשוט לא יהיה אוכל והשאר יהיה היסטוריה.
   מה עושים בדיוק – זה לא לכאן. אבל בהחלט בר ביצוע.

  2. חס וחלילה להתערב באיראן?
   אבל מה נעשה בקשר לכך שהאיראנים מתערבים ללא הרף במה שקורה כאן?

 8. מדויק להפליא. בדיוק מה שרציתי לכתוב במשך החודשים האחרונים.

  השר בנט ביטא זאת בצודה מדויקת כשדיבר על דוקטרינת ראש התמנון: פגיעה בבטן הרכה של התמנון (או הראש) – היציבות האיראנית. כיצד עושים זאת?

  1) הופכים את סוריה ל”וייטנאם” (או עיראק) של איראן. מחמשים את המורדים הסונים, נותנים להם נשק ותחמושת וטיפולים רפואיים (ואף חיפוי אווירי כדאי לבחון). מגדילים את מספר ארונות הקבורה שחוזרים הבייתה לאיראן עטופים בדגל האיראני, מסבכים אותם במלחמה אינסופית שתתיש אותם ואת המשאבים שלהם. זוהי מלחמה נגד הזמן – שכן ככל שאיראן משתלטת על יותר משאבים כלכליים וחומריים בסוריה, כך היא תרוויח יותר כסף מההשקעות שלה, ותוכל לפצות על כך, ולממן את מסעות הפרוקסי שלה.

  2) לתמוך בכך מתנגדי המשטר של איראן בפומבי: מתנגדי המשטר, הכורדים, הבלוצ’ים, הסעודים – כל מי שרק אפשר. קבוצות ומיליציות שמתנגדות לאיראן באופן מיליטנטי צריך לחמש בהקדם וליצור מעיין פרוקסיים משלנו, כדי לאזן את המשוואה שנוצרה. חיזבאללה יורה טילים על תל אביב – הכורדים והבלוצ’ים יירו טילים על טהרן. ככה פשוט.

  3) לבטל את הסכם הגרעין ולבודד את איראן פיננסית, תרבותית ופוליטית. התהליך יתחיל באפריל הקרוב עם פרישתה של ארה”ב מהסכם הגרעין. עם דיפלומטיה נכונה נוכל לשכנע גם את מדינות אירופה ואף מדינות נוספות בעולם להפסיק לסחור עם איראן. התהליך ייצור כדור שלג ענקי אותו המשטר לא יוכל לעצור: ההחרפה במצב הכלכלי תוביל להפגנות ולמהומות נוספות, ואז המשטר ייאלץ להשקיע עוד משאבים ולהחזיר חיילים מסוריה כדי לדכא, ואז המצב בסוריה יהיה גרוע יותר והמשטר ייאלץ להשקיע עוד כסף כדי לשמור על המצב ואז שוב יתדרדר המצב הכלכלי.

  אנחנו צריכים להכניס את איראן לתוך המלכודת הזאת – ובהקדם.

  3) ליצור קואליציה בינלאומית של מתנגדים לאיראן הכוללות גם מדינות: סעודיה, ירדן, מצרים, בהובלת ארה”ב. עכשיו עם ממשל טראמפ, נוצרה הזדמנות פז להוביל מהלך כזה. אמנם קיים שיתוף פעולה ביטחוני (ויש שיאמרו כי הוא הדוק), אבל זה לא מספיק. הברית הזאת צריכה להיות פומבית, צריכה להיות לה אסטרטגיה ארוכת טווח. צריכים להיווצר מנגנונים של קבלת החלטות וביצועם כשמטרת העל שלהם תהיה קריסתה הפנימית של איראן ומשטר האייתולות.

  אנחנו הישראלים אולי הטקטיקנים הטובים בעולם. החיסרון הגדול שלנו כמדינה, כתרבות, כאנשים הוא שאנחנו לא יודעים לחשב את צעדינו לטווח הרחוק, כפי שהאיראנים עושים. אנחנו משחקים שש-בש, והם משחקים שח-מט. אם ישראל לא רוצה למצוא את עצמה נגררת שוב ושוב לסבבים אינסופיים של מלחמות שיתישו את כוחה הכלכלי (וישראל היא מדינה מאוד פגיעה) – ישראל חייבת ללמוד לעבוד עם האויבות של אתמול כדי להביס את האויבת הגדולה של היום ושל מחר.

  1. לגבי (1): אם נחמש את המורדים הסוריים, זה יסבך אותנו חזיתית מול פוטין. בעיה.

   לגבי (3) (הראשון, כי יש שתי נקודות “3”… 😉 ): אמרת “עם דיפלומטיה נכונה נוכל לשכנע גם את מדינות אירופה ואף מדינות נוספות בעולם להפסיק לסחור עם איראן”. זה מאוד מאוד אופטימי, וכנראה שלא סביר.

 9. הצרה היא שאנשים רבים, גם אצלנו, שכנעו את עצמם שהמשטר האיראני הוא שקול, רציונלי ובר שיח. והם נאחזים באשליה הזו בעקשנות מחרידה, מבלי להתייחס בכלל למציאות בשטח.
  למשל, אילן ברוך, השגריר בדימוס סתום העין, הצהיר פעם במלוא הרצינות, שאיראן לא תעשה שימוש בנשק גרעיני, משום ש”מדובר בתרבות גבוהה ומתקדמת, שהוציאה מתוכה הרבה משוררים רגישים ונהדרים.”
  לא, אני לא ממציא את זה. הוא באמת פלט את דברי האיוולת המדהימים הללו. אין טעם לנסות ולדבר או לשכנע איש כזה, מפני שכמו שאומר הפתגם: “אי אפשר להתווכח עם טיפשות.”
  עם טיפוסים כאלה שתוקעים לנו מקלות בגלגלים, קשה מאוד לעשות משהו. אך למרות זאת, ברור שאנחנו חייבים לנסות ולפעול כמיטב יכולתנו, כי בנפשנו הדבר.