תכנית השלבים: כך סולל אולמרט את דרכו חזרה לפוליטיקה

מתקפת יח”צ מחושבת, ספר חדש ומדובר וליווי צמוד מהחברים בתקשורת. צעד אחרי צעד, ראש הממשלה לשעבר לא מוותר על החלום לשוב ללשכה

אדם מחושב ושאפתן. אולמרט בדיונים בבית המשפט | פלאש90

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט הגיש בשבוע שעבר בקשה לנשיא המדינה למחיקת הרישום הפלילי וביטול תקופת ההתיישנות בעניינו. על פי החוק, אדם שהורשע בעברות שיש עמן קלון אינו יכול להבחר או לשמש במשרה ממשלתית במשך שבע שנים מיום שחרורו מהכלא.

אולמרט, שנידון לעשרים ושבעה חודשי מאסר לאחר שהורשע בקבלת שוחד ובעבירות מרמה והפרת אמונים, רק השתחרר מהכלא לפני כעשרה חודשים. אם הנשיא יקבל את בקשתו, תקופת הקלון תבוטל והוא יוכל למעשה לשוב לחיים הפוליטיים.

בהתחשב בזמן הקצר יחסית שעבר מאז שחרורו, הצעד בו נקט אולמרט הוא חריג ביותר ומעיד על כך שהאסיר לשעבר לא מעוניין להמתין עד לתום תקופת שבע השנים, אז יהיה בן 79 וכנראה יאחר את הרכבת הפוליטית באופן סופי.

אולמרט ידוע כאדם מחושב ושאפתן, ומאז שהשתחרר נראה שהוא שוקד על תכנית סדורה במטרה לפלס את דרכו חזרה לחיים הציבוריים ומבצע אותה בשלבים.

מתקפת יח”צ כוללת

בשלב הראשון ועוד בטרם שחרורו החלו חבריו בתקשורת, ואחריהם גם מספר פוליטיקאים ואנשי ציבור, להפיץ את הנרטיב לפניו אהוד אולמרט הוא בכלל הקורבן בסיפור, אדם שסבל מרדיפה פוליטית אשר גבתה ממנו מחיר נפשי ובריאותי כבד.

תרמה לכך התמונה הספונטנית כביכול של אולמרט בארוחת הצהריים בכלא בה הוא נראה חיוור ורזה, אשר הפכה להיות ויראלית מספר ימים בלבד לפני הדיון המכריע בוועדת השחרורים על ניכוי שליש מעונשו, ב-29 ביוני שעבר .

רה"מ לשעבר אהוד אולמרט נענש וריצה שני שליש מעונשו. מידת הרחמים מחייבת לשלוח אותו הביתה.

Posted by ‎ישראל כץ‎ on Friday, June 23, 2017

בשלב הבא, לאחר שחרורו ולאחר שהחלים באורח פלא מתחלואי המעצר, החל אולמרט לגשש לאיטו את דרכו חזרה לעיני הציבור. שעות אחדות לאחר שיצא בפעם האחרונה מכותלי בית הכלא ביום ה-2 ביולי, הוא כבר תועד ממש במקרה כאשר הוא עורך קניות בחנות בגדים כאחד האדם, תמונות אשר נשלחו למערכות התקשורת בצירוף הודעת יח”צ של הקניון אשר נמצא בבעלות ידידו. באותו הבוקר הוא עוד הספיק להגיש בקשה לנשיא להסרת המגבלות המוטלות עליו כמו איסור יציאה מהארץ וחובה להתייצב בתחנת משטרה.

אולמרט בשחרורו מהכלא | פלאש90

אחר כך הגיעו כמה חודשים בהם אולמרט הוריד מעט פרופיל, עד לראשית חודש פברואר האחרון, בו החל השלב השני בתוכנית – שלב ההכפשה – שמציג את כל שותפיו לדרך בעבר כלא יוצלחים ומושחתים.

אולמרט השתתף בכנס בבית התפוצות בהנחיית איש ‘ידיעות אחרונות’ יועז הנדל, ולא בדיוק הקפיד על ממלכתיות בהופעתו הפומבית הראשונה מזה זמן רב. נאמן לתכנית ההכפשה, ראש הממשלה לשעבר תקף את ראש הממשלה הנוכחי כשאמר בין השאר שהוא “מאחל לנתניהו שיסיים את תפקידו במהרה”.

זריקת הבוץ על נתניהו הגיעה כאמור במקביל להפיכתו של אולמרט אט אט לאורח לגיטימי באירועים שונים, והצגתו כמי ששילם על פשעיו וראוי כעת למקום בחיים הציבוריים.

לפני כחודש התעוררה סערה זוטא כאשר נודע כי אולמרט אמור להשתתף בכנס לשכת עורכי הדין שיערך במאי הקרוב באילת, ובו יקיים שיחה עם כתב חדשות 2 מנחם הורוביץ. יו”ר הלשכה עו”ד אפי נווה הגן על ההחלטה להזמין את האסיר לשעבר לכנס בו ישתתפו שופטים ומשפטנים רבים ואמר כי אולמרט “שילם את חובו לחברה”.

אגב, כשנה קודם לכן היה זה אותו עו”ד נווה שהזדרז לעתור לבית המשפט העליון נגד רשות בתי הסוהר, לאחר שזו הטילה מגבלות על ביקור עורכי דין בכלא בעקבות השרשרת של עשרות עורכי דין שהגיעו לבקר את האסיר אולמרט במעשיהו. בסוף השבוע התבשרנו גם שאולמרט ישמש כאחד האורחים המרכזיים בכנס ‘ג’רוזלם פוסט‘ בניו-יורק בסוף החודש לצד מספר שרים מהממשלה. בפעם האחרונה שאולמרט ניסה לצאת לחו”ל נרשמה מבוכה בשדה התעופה כאשר התברר כי עדיין עמד נגדו צו איסור יציאה מהארץ משנת 2014 בשל פרשת הולילנד.

השלב המשמעותי ביותר בתכנית הגיע רק לפני מספר שבועות, אז עבר אולמרט למתקפת יח”צ כוללת של האדרה עצמית וקידום מכירות. בתזמון מדהים החליטו גורמי הביטחון להסיר את האיפול מעל פרטי הפצצת הכור בסוריה בזמן כהונתו של אולמרט כראש ממשלה, בדיוק בשבוע שבו הגיע לחנויות הספר אותו חיבר בכלא. כל חשיפת הסיפור נעשתה לאחר רמזים מקדימים שהופצו בתקשורת והציתו גל של שמועות וציפייה לקראת הפרסום.

אולמרט העניק שני ראיונות נרחבים לערוץ 12 ול’ידיעות אחרונות‘ בהם התפאר בהחלטה הנועזת אותה קיבל על הפצצת הכור, ותיאר את עצמו שוב ושוב כראש ממשלה שקול ומוצלח, פחות משנה לאחר שביקש  להצטייר בתקשורת כאדם חולה ומסכן. בין השאר טען אולמרט כי “קיבלתי את ההחלטה להרוס את הכור מיד עם קבלת המידע…אסור לתת לפחדים להסיט אותך מהמטרה המרכזית”. הוא גם לא שכח שוב לתקוף את נתניהו, אותו האשים כמי שביקש להפילו מהשלטון.

ספרו של אולמרט – שעמוס אגב בתיאוריות קונספירציה והשמצות כלפי בכירי מערכת המשפט – ראה אור כמובן בהוצאת ‘ידיעות אחרונות’, העיתון אשר ליווה את כל המהלך בסיקור אוהד ומפרגן.

במהלך כתיבת הספר בבית הכלא עלו חשדות כי הוא עלול לפגוע בביטחון המדינה, והמשטרה אף פשטה על משרדי הוצאת ‘ידיעות’ בחודש יוני של השנה שעברה, בעקבות חשד שאולמרט הדליף חומרים מסווגים. ועדת השחרורים ציינה בהחלטתה כי מדובר ב”עברת משמעת שאין לזלזל בה”.

“להציל את המדינה”

לאחר שעד כה התבצעו כל שלבי התכנית בדייקנות ראויה לציון, התבשרנו כאמור בשבוע שעבר על שלב חדש כאשר אולמרט הגיש לחברו הוותיק הנשיא ריבלין בקשה לביטול תקופת ההתיישנות ומחיקת הרישום הפלילי. באם בקשתו של אולמרט תתקבל, משמעות הדבר כי הוא יוכל לחזור לחיים הפוליטיים בקרוב ואולי אף להציב את עצמו כמועמד מטעם מפלגה כלשהיא.

זהו השלב המסובך ביותר בתכנית מבחינתו של אולמרט. הפוליטיקה הישראלית היא בלתי צפויה ומפתיעה, אך באווירה הציבורית הנוכחית של חקירות אישי ציבור ומחאות נגד השחיתות ועל אף מאמציו לנקות את הכתם שדבק בתמידתו, אני מעריך שיהיה לו קשה מאוד להציג את עצמו כבר כעת כמועמד לראשות הממשלה מול נתניהו.

למרות זאת, התנהלותו של אולמרט מאז שחרורו מהכלא מעידה על כך שהוא עדיין לא ויתר לגמרי על החלום לשוב ללשכת ראש הממשלה, ובונה על הזיכרון הקצר של המצביעים והגיבוי של ‘ידיעות’, שהרבה פחות משמעותי מאז פריצת הרשתות החברתיות לחיינו.

יתכן כי בשלב ראשוני וכדי לבדוק את המים ינסה אולמרט לחבור למפלגה שתתחרה בליכוד, לאו דווקא כראש הסיעה, ויעטוף את המהלך בציטוטים רבים על “מחויבות ותחושת שליחות”. אלה ינסו לרכך את הציבור לקראת מועמדות עתידית אליה הוא כבר יגיע כמושיע שבא “להציל את המדינה”.

יש לציין כי אין מניעה חוקית מאדם שריצה את עונשו ועמד בכל תנאי השחרור לשוב ולעסוק בפוליטיקה, ויש כאלה שכבר עשו זאת בעבר בהצלחה. עם זאת, כדאי לשים לב לקמפיין הציני והמתוכנן של אולמרט ויועציו, ולא ללכת שבי אחרי כל כותרת מפוצצת בעיתון שמטרתה לטהר את שמו של פוליטיקאי כושל ועבריין מורשע ולהכשיר את דרכו חזרה אל זירת הפשע. כעת ההחלטה היא בידי הנשיא.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

8 תגובות למאמר

 1. כל מלה בסלע! תודה.

  מר אולמרט, תעמוד בתור אחרי מר אהוד ברק ושאר הכשלונות המהלכים על שתיים.

 2. לא מבין מה הבעיה שהוא תוקף את בכירי המערכת המשפט?

 3. אהוד ברק ואהוד אולמרט.
  אהרון ברק ואהוד ברק
  אולי די כבר?
  מתי ניפטר מכל הטפילים האלו? אין להם נכדים לגדל או עציצים להשקות?
  שיניחו לנו כבר!

 4. מה לגבי מחלת הסרטן שלו?? האם חס ושלום הבריא ממנה? אם כן המצב גרוע, מוטב שיהיה חולה מאוד ואולי ילך לעולמו כדי שסוף סוף נשתחרר ממנו.

 5. האיש עבריין ונוכל סידרתי שגילוי הראשון היה למי שאינו בגיל שטרם נחשף להסיפור בקשר עם בנק צפון אמריקה. המקום הכי ראוי לו הוא בית הכלא.
  אני סקרן לדעת אם עליזה ממשיכה באומנות הציור ומכירתם?

 6. גם אם ינקו אותו והוא יסתובב בכל הארץ עם ההרצאות המטופשות שלו,עדיין הוא לא בעדיפות הבוחר.

 7. בעלי הון האינטרסים שמנסים בכוח להריץ איש משלומם לעמדות מפתח ויקדם את האינטרסים הצרים שלהם לצבור נכסי ציבור בעלי חשיבות כלכלית על חשבון עם ישראל כמובן!