קרב המוחות המודיעיני בין ישראל לחמאס

ארגון הטרור הקים בעזה מערכת תקשורת מאובטחת שמהווה יעד חשוב עבור המודיעין הישראלי, ומנסה להפעיל לוחמה פסיכולוגית נגד לוחמי צה"ל

מתוך סרטון תעמולה של חמאס

הפעולה הכושלת של צה"ל באזור ח'אן יונס בנובמבר 2018 ממשיכה להעסיק את ארגון חמאס, אשר מנסה לסחוט את הלימון עד הטיפה האחרונה במסגרת הלוחמה הפסיכולוגית נגד ישראל, ובניסיון ליצור דה-מורליזציה בקרב יחידות צה"ל המובחרות.

אחרי שידור תחקיר מיוחד בערוץ 'אל-ג'זירה' על פעולת הכוח המיוחד (סיירת מטכ"ל לטענת הערוץ) וחשיפת פרטים חדשים על הפעולה, ולאחר התחקיר בן שני הפרקים ששודר בישראל בתכנית 'עובדה', העמיד ארגון חמאס את סיכול הפעולה שקיבל את הכינוי "חוד החרב" (חד א-סיף-בערבית) בראש האירועים של החגיגות בחא'ן יונס ובמחנה הפליטים ג'באליה, בסוף השבוע בו ציונו 32 שנים להקמת הארגון.

בנאום שנשא בכיר חמאס פתחי חמאד במחנה הפליטים ג'באליה הוא הודיע כי הזרוע הצבאית 'עז א-דין אלקסאם' תפרסם בימים הקרובים פרטים נוספים על פעולת צה"ל בח'אן יונס. הוא ציין כי מבצע "חוד החרב" הוא פרק נוסף במלחמה נגד האויב וכי ההתנגדות הצליחה לבלבל את האויב והכניסה את (צה"ל) למעגל של התפטרויות: "אנו נתנהל מול האויב רק דרך לוע הרובה, חמאס תקטע כל יד שתנסה לפגוע בביטחון של רצועת עזה וביציבותו, נכה ביד של ברזל כי מי שיזעזע את הביטחון" הבטיח חמאד.

גם אבו עוביידה, דובר הזרוע הצבאית של חמאס, מסר ב-13 בדצמבר כי בימים הקרובים יחשוף ארגונו "הישג מודיעיני שהביא לסיכול תוכניות של האויב הציוני". לא מן הנמנע שבאמצעות פרסום פרטים חדשים על הפעולה, מנסה חמאס לעורר שוב סערה בישראל כדי לנסות וללמוד מהתגובות פרטים נוספים, שאינם ידועים לאור הצנזורה הקפדנית בישראל על כל פרסום בנושא.

עד היום אוסרת הצנזורה הצבאית לפרסם את תמונות החיילים שהשתתפו במבצע ופרטים מזהים אודותיהם, למרות שארגון חמאס דאג לפרסם אותם בכל העולם באמצעות ערוץ 'אל-ג'זירה' ובאתרי האינטרנט שלו. חמאס גם עוקב באדיקות אחרי הפרסומים בישראל ואחרי הרשתות החברתיות כדי ללמוד כל פרט חדש על הפעולה מההתבטאויות והתגובות בהן. יש לציין כי בדרך כלל אמצעי התקשורת בישראל מבינים את חשיבות הנושא ומקפידים על הנחיות הצנזורה, דבר שמקשה על חמאס.

היעד המודיעיני של ישראל

על פי התחקיר של ערוץ 'אל-ג'זירה' בסיוע הזרוע הצבאית של חמאס עולה כי ישראל מנסה, מאז מבצע 'צוק איתן' ב-2014 ועד היום, לחדור למערכת התקשורת המיוחדת של הזרוע הצבאית של חמאס ופעולת סיירת מטכ"ל ברצועה הייתה שלב נוסף בניסיונות לחדור למערכת הזו ולהתקין עליה האזנה מיוחדת שתשדר את המידע לישראל.

בתחקיר דווח כי במאי 2018 איתרו מהנדסי חיל הקשר של חמאס פריצה למערכת התקשורת של חמאס באזור זאווידה ברצועה. כאשר ניסו מהנדסי חמאס לפרק את מתקן ההאזנה הישראלי הגדול שהוטמן עמוק באדמה, אירע פיצוץ שכתוצאה ממנו נהרגו המהנדס מחמוד אלאוסתאז ועוד חמישה פעילים של הזרוע הצבאית של חמאס. לטענת חמאס, מתקן ההאזנה היה ממולכד כדי שלא ניתן יהיה לגלות את שיטת ההאזנה, אך מהנדסי חמאס הצליחו ללמוד משרידי המתקן כי המידע שנקלט שודר מתוך הרצועה לבסיס האזנה בישראל.

פרשן החמאס מחמוד אלמרדאווי אמר בתוכנית "ארבעים דקות" של ערוץ 'אל-ג'זירה', כי הקמת מערכת התקשורת המיוחדת של חמאס היא נקודת מפנה אסטרטגית בפעילות של הזרוע הצבאית, והוסיף כי מאז מבצע 'צוק איתן' ועד היום ישראל מופתעת מהפעילות של הזרוע הצבאית "ואיננה יכולה לראות או לשמוע מה קורה".

בתחקיר 'אל-ג'זירה' הוצגו צילומים בלעדיים של חדרי בקרה תת-קרקעיים המפקחים על מערכת התקשורת המיוחדת ונמצאים באחריות חיל הקשר של חמאס, אחת היחידות הסודיות של הזרוע הצבאית. "אבו סלמאן", אחד מקציני הקשר של חמאס, אמר כי הזרוע הצבאית בנתה מערכת הגנה אוטומטית על מערכת התקשורת של חמאס.

לטענת התחקיר, במהלך מבצע 'צוק איתן' ישראל ניסתה לפגוע פיזית במערכת התקשורת המיוחדת כדי לשתק את פעילות הזרוע הצבאית של חמאס, אך נכשלה בכך. עוד נטען בתחקיר כי קציני הקשר של חמאס סייעו ללוחמי הזרוע הצבאית בפעולות חדירה לשטח ישראל ובמבצעי חטיפת חיילי צה"ל אורון שאול והדר גולדין ז"ל.

הפרשן מחמוד אלמרדאווי הסביר כי מערכת התקשורת המיוחדת שולחת הנחיות מהדרג הצבאי הבכיר ביותר ועד לחיל הפשוט בכל הקשור למבצעים, אימונים, לוגיסטיקה והצטיידות בנשק. לטענתו, לישראל יש בעיה להשיג מודיעין על חמאס, לאחר שניסתה ללא הצלחה להאזין למערכת באמצעות מטוסים ומל"טים, וגם משתפי הפעולה ברצועה לא הצליחו להביא לה את המודיעין הנדרש ולכן היא ניסתה לפרוץ למערכת. לדבריו, בעבר הסתייעה ישראל בהאזנה למערכות הקשר של חמאס כדי לחסל בכירים בארגון.

לאן פני הדברים?

צה"ל הפיק את הלקחים הנדרשים מהכישלון של פעולת הכוח המיוחד בח'אן יונס ועוסק בצמצום הנזקים שנגרמו בעקבותיו. חטיבת המ"מ ממשיכה בפעולותיה המיוחדות גם מעבר לקוי האויב אחרי הטלטלה הקשה ביחידה. החיסול המוצלח האחרון של בכיר הג'יהאד האסלאמי בהאא' אבו אלעטא ברצועת עזה מוכיח כי למודיעין הישראלי יש יכולות אדירות ברצועת עזה, למרות כישלון הפעולה בח'אן יונס. חשוב לזכור כי חשיפת הכוח המיוחד בח'אן יונס הייתה צירוף של טעויות וחוסר מזל ולא כתוצאה מכך שלחמאס היה מידע מודיעיני מוקדם על הפעולה.

אין לזלזל בחיל הקשר של הזרוע הצבאית של חמאס שהקים מערכת תקשורת מיוחדת ומאובטחת בנסיון להתחמק ממאמצי המודיעין הישראלי להאזין לו. מאידך גיסא, אין לזלזל ביכולות הטכנולוגיות הגבוהות והמתוחכמות של המודיעין הישראלי, המנהל קרב מוחות מודיעיני וטכנולוגי מול חמאס.

ניסיון העבר מוכיח כי זרועות המודיעין של ישראל ידעו להפיק את הלקחים הדרושים מכישלונם של מבצעים מיוחדים בשטחים ובחו"ל ולא לחזור על שגיאות. לכן סביר להניח כי המודיעין הישראלי יתעשת גם הפעם וימצא את הדרך הנכונה להשגת עליונות מודיעינית על הזרוע הצבאית של חמאס.


יוני בן מנחם הוא מזרחן וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. הטור התפרסם לראשונה באתר המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *