תנועת ׳אם תרצו׳ באיום תביעה נגד ועדת הבחירות המרכזית

ביקורת על פעילות ועדת הבחירות המרכזית מצד פעילי שמאל? דבר מבורך. ביקורת על פעילותה מצד תנועת אם תרצו? תעמולה ו״פייק ניוז״. אם תרצו: “אמון הציבור בוועדה ממשיך לרדת”

ועדת הבחירות נ׳ אם תרצו? | מנכ״לית ועדת הבחירות המרכזית עו״ד אורלי עדס (צילום מסך)

כפי שפורסם אתמול (24/03) ב׳ערוץ 20׳, תנועת ׳אם תרצו׳ פנתה לוועדת הבחירות המרכזית במכתב התראה לפני תביעת דיבה, זאת בעקבות שתי הודעות לתקשורת שהפיצה נגדה ועדת הבחירות בשבועות האחרונים.

המקרה הראשון התרחש בחודש שעבר, לאחר שתנועת ׳אם תרצו׳ פרסמה את קישור ההרשמה לעבודה בספירת קולות בקלפיות בין פעיליה במטרה לקדם את השקיפות והפיקוח על תהליך ספירת הקולות. משגילו אנשי ועדת הבחירות המרכזית כי הקישור הודלף והגיע לתנועת ׳אם תרצו׳, הוחלט לעצור את הליך הרישום ולא לאפשר את העסקתם של אלו שנרשמו דרכו. ב-21 לפברואר פרסמה ועדת הבחירות הודעה לתקשורת ממנה השתמע כי תנועת ׳אם תרצו׳ ניסתה לחבל בטוהר הבחירות בכך שהפיצה את קישור ההרשמה לעבודה בוועדה. עוד באותו היום פנתה ׳אם תרצו׳ לוועדה בדרישה לפרסום התנצלות ולתקן את לשון הרע שפרסמה, אך הללו טרם התבצעו.

המקרה שני התרחש שלשום (23/03), לאחר שעוד בשעות הבוקר המוקדמות של יום הבחירות, דיווחה תנועת ׳אם תרצו׳ לתקשורת כי קיימות תקלות המשביתות את היישומון של מפקחי טוהר הבחירות שמונעות מהללו לדווח על בעיות שעולות בהליך הבחירות באופן ישיר ומהיר לחמ״ל ועדת הבחירות בכנסת, וכתוצאה מכך מאלצות אותם להסתמך רק על דיווח ראשי הצוותים שלהם. ב׳אם תרצו׳ אף דיווחו כי לחלק מהמפקחים נאמר על ידי ראשי הצוות שלהם כי היישומון אכן תקול. “ועדת הבחירות פישלה בתפקידה לתת כלים למפקחי טוהר הבחירות”, נמסר אז מ׳אם תרצו׳, שהוסיפה כי חששותיה לגבי תפקוד הוועדה והסתרת בעיות מהציבור אוששו.

בתגובה להודעת ׳אם תרצו׳, פרסמה ועדת הבחירות המרכזית, בראשה עומדת עו״ד אורלי עדס, מכתב בו הסבירה כי היישומון עובד באופן תקין וכינתה את התנועה “חרושת הפייק ניוז”. לדבריה: “חרושת הפייק ניוז החלה, כפי הנראה, על ידי תנועת ׳אם תרצו׳, ידיעה לפיה כביכול יש תקלה ביישומון שבאמצעותו על מפקחי טוהר הבחירות לדווח על אירועי טוהר הבחירות, ולא יוכלו לדווח על אירועים חריגים”. גם בחשבון הטוויטר הרשמי של ועדת הבחירות המרכזית התייחסו להודעת ׳אם תרצו׳ בדבר היישומון בתור “פייק ניוז”.

כאמור, בתגובה לדברים החריפים נגדה מצד מנכ״לית ועדת הבחירות, פנתה תנועת ׳אם תרצו׳ באמצעות יועציה המשפטיים, עו״ד זיו מאור ועו״ד ערן בן ארי, במכתב התראה לפני תביעת דיבה.

במכתב מציינים מאור ובן ארי כי לא רק שוועדת הבחירות לא התנצלה או תיקנה את פרסומיה, אלא אף “הוסיפה מנכ״לית ועדת הבחירות להתראיין בתקשורת והוציאה את דיבתה של ׳אם תרצו׳ רעה ולהאשימה בהפצת פייק ניוז במספר הזדמנויות”.

עוד הודגש במכתב כי “מנכ״לית הוועדה הגדילה לעשות ובחרה להתראיין על אף שבידי תנועת ׳אם תרצו׳ וגורמים אחרים הצטברו ראיות לא רק לקיומה של התקלה אלא גם לכך שאורגנים של ועדת הבחירות ערים לתקלה ופועלים לתיקונה, ובנוסף על כך, דבר התקלה פורסם במספר כלי תקשורת תוך הבאת דעות של מומחים בתחום”. כמו כן צוין כי מנכ״לית הוועדה הובילה “שיח שלא יעלה על הדעת מצד גוף ממשלתי”, וכי בכך היא פגעה באמון הציבור בנייטרליות של גוף זה. אם לא יינקטו אמצעים לתיקון צעדים אלה נגד ׳אם תרצו׳, סיכמו מאור ובן ארי, ההליכים יאלצו להתברר בבית המשפט.

בשיחה עם ׳מידה׳ מסביר אלון שוורצר מתנועת ׳אם תרצו׳, כי לא ידוע לו על תקדים דומה שבו ועדת הבחירות או גוף ממלכתי אחר מכנה ארגון או תנועה בתור ״מפיצי פייק ניוז״ או אמירה בסגנון זה. “בתקופה האחרונה ועדת הבחירות נתונה תחת ביקורת לגיטימית”, מסביר שוורצר. “כך בין השאר נשמעה ביקורת גדולה בעקבות הפרסום כי ועדת הבחירות התנגדה לפרסום דו״ח מבקר המדינה שנגע לעבודת ועדת הבחירות, ביקורת על ההליך המשפטי הנמשך בנוגע למנדט ממערכת הבחירות של 2019 וכן שורה ביקורת ציבורית על תקלות ביום הבחירות עצמו ולפניו”. לדברי שוורצר “ככל הנראה במקום להתייחס לביקורת ברצינות ולחשוף בפני הציבור את הכשלים בפעילות הוועדה, העדיפו בועדה להפנות את השיח נגד ׳אם תרצו׳”.

“אין ספק שעצם העובדה שועדת הבחירות בחרה לתקוף אך ורק את ׳אם תרצו׳ וזאת בשעה שגורמים אחרים, כמו פעילת השמאל אורלי בר-לב, רן בר זיק, מתכנת בכיר בוורייזון מדיה ואחרים, שביקרו באותו הזמן בדיוק את אותה התקלה, לא זכו ליחס זהה ל׳אם תרצו׳, מעידה על בעייתיות בתפקוד הועדה ועשויה לגרום להמשך ירידת אמון הציבור בועדה”.


עקבו אחר ׳מידה׳ גם ברשתות החברתיות:

 

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

13 תגובות למאמר

 1. לשמאל בעולם (כלומר בארצות דמוקרטיות לפחות לכאורה, שזה למעשה ארצות עם רוב ממוצא ארופאי) אצה הדרך, אלפי תומכים גם ללא הכוונה אבל בעמדות מפתח “שמים את האגודל” על מאזני הבחירות ולפעמים גם פשוט מרמים (למשל בארה”ב).

  לא קלה דרכנו, ויש לפנינו מלחמה קשה עם האויב הכי מסוכן – האויב שבתוך המחנה והאויב שעושה את מה שהוא עושה לא בעד בצע כסף (אם כי ללא ספק האיחוד וסורוס עוזרים הרבה) אלא מטעמים אידיאולוגיים כ”כ חזקים שהאוייב מוכן להקריב את חייו וחיי משפחתו (אם כי בטווח הארוך, לא מייד).

 2. דיקטטורה בולשביקית שיפוטית אנטישמית לא מחליפים בקלפי……….
  רק בהתקוממות עממית אזרחית אלימה (כמו בכל ההיסטוריה)!
  אין דיקטטורה אחד שויתרה על הכוח שלה ביפה.
  הגיע הזמן למחוק את הדיקטטורה!

  “כשהממשלה חוששת מהעם, יש חירות. כשהעם חושש מהממשלה, יש עריצות.”
  “כאשר עוול הופך לחוק, ההתנגדות הופכת לחובה.”
  -הנשיא תומאס ג’פרסון

 3. אם תרצו היא ארגון פשיסטי, לפי קביעת בית המישפט. מההתחלה, הם גויסו עוד לפני הבחירות, להטיל ספק בהגינות הבחירות, אפילו לוין , זה שאמור להיות יו”ר הכנסת, הידהד את האשמות אם תרצו, שלא הביאו כל אסמכתא ליץחשדות שהם מפריחים לאויר. מה לעשות, אצל טראמפ אהובם זה נכשל, עכשיו ביבי נכשל בבחירות בפעם הרביעית, והם, מה יש להם לעשות? לתבוע את כל העולם ואישתו.אנשים חשוכים.

  1. פשיסטים = בגצ, התקשורת, מרצ, עבודה, ושאר הפוסט-ציונים האחים שלך.

  2. ראשית, מקור הספק באמינות הועדה לפני הבחירות מגיע מדו”ח שאינו קשור לאם תרצו ומהתנהלותו החשודה של ח”כ שטרן(יש עתיד!!!).
   שנית, הם אמרו במפורש שיש להם ראיות שמצורפות לתביעה וכן, כפי שמופיע בסיום המאמר ישנן תלונות על הישומון גם ממקורות אחרים.
   שלישית, כרגע מסתמן שנתניהו ניצח דווקא בבחירות הללו(ואגב יש ספקות גדולים לגבי הפסד טראמפ שמשום מה הFBI מסרב לחקור…).

  3. עוד שמאלן עם בעיות בהבנת הנקרא.
   בכתבה: “הצטברו ראיות לא רק לקיומה של התקלה אלא גם לכך שאורגנים של ועדת הבחירות ערים לתקלה ופועלים לתיקונה”.
   אבל השמאלן שמתקשה בקריאה כותב: “שלא הביאו כל אסמכתא”.
   השיטה לחזור על שקר שוב ושוב – וכך להפוך אותו לאמת, היא השיטה הקומוניסטית הישנה מבית ר’ שאול אולינסקי.
   זה לא יעבוד.
   שקרנים צבועים נמאסתם.
   לכו.

 4. השמאל מתמחה מאז ומתמיד במרמה בהונאה בהולכת שולל בנוכלות ובמעשי נבלה .

 5. השמאל מאמין שיש לו את כל ההצדקה המוסרית לרמות לגנוב וגם לחסל..גניבת קולות זה בקטנה בשבילהם יחסית לזוועות שחוללו בוורסיה כזאת או אחרת שלהם בעבר..רק התערבות של הצבא תביא פיתרון! ניקוי כל גורמי הממשל והפקידות והצבא מהגורמים העוינים והקיצוניים הללו

 6. הימין שאנן מידי עד שלא יראה בעיניים את המדינה נהרסת לא יבין שצריך להצביע.

 7. רק שוכחים מי אחראי על הסייבר בארצנו. הונאת ימין מובהקת ואז רצים להאשים את הצד השני.

  1. חשיבה לוגית. מאחר והשב”כ אחראי על הסייבר. 3 ראשי שב”כ יוצאים באופן גלוי נגד נתניהו.
   גילון,דיסקין ואיילון השאר בחשאי. האם לא יתכן שיש להם יד ורגל בכל המהלכים בתחום הסייבר נגד שלטון הימין ובמיוחד בחירת נתניהו ? .
   יהיה קשה לשכנע אותי שלא.