יום כיפור של "ישראל הליברלית"

בשמאל הישראלי חשבו שדגמון ערכים גלובליים יגייס את השמאל העולמי לצדם. קריאת ההשכמה היום אכזרית מתמיד

צילום מסך מתוך instagram

אחד הדברים שקרסו ברעש גדול מאז ה-7.10 הוא הקונספט של "ישראל הליברלית", המותג שאימץ לעצמו השמאל בשנים האחרונות.

המותג הזה מבצע שתי פעולות במקביל. ראשית, הוא מתאר מי אנחנו לא: לא שאר חלקיה של ישראל ה"לא-ליברלית". אנחנו לא ימנים, לא מתנחלים, לא דתיים ולא "המוניים". בקיצור ישראל הראשונה.

אבל חשוב יותר, הוא מצביע מה אנחנו חושבים שאנחנו כן: חלק מתנועה עולמית רחבה לה בעלי ברית במקומות שונים. "ישראל הליברלית" גם חוצה את העם בקו שבר חדש סביב הערכים הפרוגרסיביים, וגם הופכת את הסכסוך הפנימי לגלובלי, בכך שהיא קוראת ל"כוחות ליברליים" בכל העולם לסייע במאבק נגד האויב המשותף.

ראינו את הקונספט בפעולה במהלך השנה האחרונה. לצד המחאה ל"הצלת הדמוקרטיה" נערכה גם פעולה ענפה בחו"ל: חרם השקעות, חתרנות מדינית, לחצים על תורמים וקריאות בנוסח "ביידן תציל אותנו". השיא היה בספטמבר, במה שנראה לפני עידן ועידנים, במחאה חסרת מעצורים נגד ראש הממשלה בזמן ביקורו באו"ם. ישראל הליברלית חברה לארה"ב הליברלית במטרה להפיל את ישראל ה"רגילה".

ספרו של נדב איל 'איך הדמוקרטיה תנצח' נועד להיות מעין מניפסט לתנועה הזו. ישראלי-שמאלני מתאר את מאבקו המקומי כחלק מתנועה עולמית של מאבקים דומים עם שותפים וחברים. אין ביטוי טוב מזה למה שד"ר גדי טאוב מכנה "ניידים" – אנשים על-לאומיים המאוחדים במאבק נגד בני עמם.

כל זה התמוטט לחלוטין עם מתקפת הטרור הרצחנית לפני חודשיים, והתגובות אליה ברחבי העולם ה"ליברלי".

ישראל הליברלית, שרבים מבניה נפלו קורבנות באותה שבת, גילתה לפתע כי תקוותיה נתלו על פנטזיה חסרת בסיס. ה"עולם הליברלי" הפנה עורף; האוניברסיטאות המובילות הפכו למבועי שטנה אנטישמיים, עד כדי כך שאפילו ראשי המוסדות מסרבים להצהיר כי קריאות להשמדת יהודים הם הפרה של הקוד האתי. הרחובות במערב נשטפים בהפגנות שנאה בוטות וחלק ממובילי דעת הקהל נשטפו בזרם.

אחד המופעים הפתטיים ביותר של התנועה הזו היה סרטון שהפיק רן הר נבו, דמות בולטת במחאה נגד הרפורמה המשפטית, שפרסם בשבוע שאחרי הטבח קריאה לשמאל העולמי להתגייס לטובת ישראל.

"בשבעת החודשים האחרונים הצטרפנו למאבק על הדמוקרטיה הישראלית", הוא פותח ומוסיף: "צעדנו ברחובות, נאבקנו על זכויות אדם, זכויות להט"ב, זכויות מיעוטים. אנחנו לא פחות ליברליים מגרטה או אלכסנדרה אוקסיו קורטז". לסיכום אומר הר נבו: "ליברליזם? הוא עוסק בערכים… אתה לא נאבק למען החופש אם אתה תומך בג'נוסייד".

זו קריאה של מצוקה. 'אחים לנשק' וחבריהם למחאה חשבו שהפעולות שלהם בחו"ל יקנו להם נקודות בקהילה הפרוגרסיבית. הם חשבו שיראו אותם כ"אמיצים", כמי ש"נלחמים על ערכים" ו"משלמים מחיר מול בני עמם".

בפועל הם נתפסו כבוגדים חסרי עקרונות, שמוכנים לטנף על המדינה שלהם באמריקה תמורת רווח פוליטי. ישראל הליברלית בגדה בישראל הרגילה, רק כדי לגלות שהמאהב שלה, העולם הליברלי, בוגד בה בעצמו. האחים לנשק נשארו בלי אחים ובלי נשק. לליברלים מחו"ל, כך מסתבר, יש אחים אחרים, "אחים מוסלמים".

אבל מה שברור לכל צופה הגיוני לא ברור לשמאלנים שלנו, והמגמה ממשיכה גם כעת. זה הבסיס לקמפיין המתמשך על "אלימות המתנחלים" ואשמת ההתנחלויות. "אנחנו לא הם" מאותתים בשמאל. פליז תבינו אותנו! "ישראל הליברלית" לא רוצה להגן על התנחלויות, לא רוצה לממן חרדים ומתנערת מבן גביר, נתניהו וכל שאר ה"ישראל הרגילה". אנחנו לא הם, אנחנו משהו אחר. אנחנו קליפורניה הליברלית, אומת ההייטק, שרק בשל תאונה היסטורית נתקעה עם היהודים האחרים.

דוגמא נוספת הייתה בראיון שהעניק אהוד אולמרט לרשת טלוויזיה טורקית, ובו כינה חלקים בממשלת ישראל "הורגים, רוצחים, מחבלים". הוא חושב שזה מקנה לו נקודות. "אני אומר את זה על האנשים שלי, על השרים שלי", מצהיר אולמרט בתחנונים. אבל זה לא מעניין איש.

וזו הנקודה: לאף אחד לא אכפת מהוויכוחים הפנימיים של היהודים. מטהרן ומברקלי לא רואים הבדל בין יהודי ליברלי ליהודי מתנחל. שניהם וריאנטים שונים של הסטריאוטיפ הישן.

וכאשר הליברלים שלנו הולכים לטנף על אחיהם בחו"ל, כל מה שרואים בצד השני זה את היהודים רבים, את ישראל נחלשת ואת הפוטנציאל למתקפה. המחשבה של השמאל פה כאילו למישהו בחוץ אכפת מה יהיה אופי המדינה ומה טיב ההסדרים הדמוקרטיים שלה, מאז ומתמיד הייתה ילדותית ומרוכזת בעצמה, ובשנה האחרונה הפכה לסכנה.

אף אחד לא הולך בקמפוסים וצועק "פלסטין תהיה חופשית מהנהר ועד-לקו-הסגול שנחתם-בהסכמי-רודוס (למעט הסדרים מסוימים בירושלים ובנגב המערבי)". אלו ניואנסים שוליים. הם רוצים להשמיד אותנו, את כולנו: על ההייטק, הלהט"בים, האקדמיה והקולנוע ההו-כה-ביקורתי ומיוסר.

השמאל הליברלי העולמי כבר מזמן לא ליברלי, והוא בקושי שמאל. בתהליכים ארוכים שבתקשורת המרכזית בישראל מנסים להסתיר מהציבור, השמאל האמריקני גולש במהירות למחוזות הפשיזם והאנטישמיות.

אני זוכר ימים בהם ביקורת על תנועת Black Lives Matter ועל הנטיות האנטישמיות שלה, דברים שכתבנו עליהם ב'מידה' בזמן אמת, גררו בישראל זלזול וגיחוך. איך אוהבים להגיד? היה לזה מודיעין, אבל התקשורת של "ישראל הליברלית" לא רצתה לקלקל את החגיגה. "זה רק תרגיל", הם אמרו על כל גילוי פשיזם, השתקה ואנטישמיות.

בדיחה ישנה מספרת על חייל שגויס לצבא האוסטרו-הונגרי ומגיע לרחבת הגיוס בה מתחלקים לפי דת. כולם מתמיינים ונשאר רק אחרון. "מה אתה?", הוא נשאל על ידי קצין הגיוס. "אני אתיאיסט קוסמופוליטי!", הוא משיב בגאווה. הקצין מחטיף לו סטירה ונוזף: "שתוק ותעמוד כבר עם כל שאר היהודים".

אין דבר כזה אתיאיסטים קוסמופוליטיים, כמו שאין דבר כזה "שמאל ליברלי גלובלי". הכל פנטזיות של שמאלנים שחיים בתוך מערכון של 'ארץ נהדרת'. ואם למישהו עוד היה ספק, נשיאות שלוש מהמוסדות האקדמאים המובילים בעולם אמרו אתמול בקונגרס האמריקני שקריאה לרצח עם של יהודים היא "תלוית הקשר". זה יום כיפור של ישראל הליברלית.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

17 תגובות למאמר

 1. להבנה יותר מעמיקה מדוע זה נכשל לישראל הליברלית אני מציע לקרוא את המכתב הזה:
  https://mida.org.il/2023/12/05/%d7%94%d7%a8%d7%95%d7%95%d7%90%d7%a8%d7%93-%d7%a9%d7%90%d7%94%d7%91%d7%aa%d7%99-%d7%90%d7%99%d7%91%d7%93%d7%94-%d7%90%d7%aa-%d7%93%d7%a8%d7%9b%d7%94/
  השמאל מסתכל על העולם בהכללות מבוססות זהות מולדת שבוחנת רק מי נראה חזק יותר במאבק(ואין לנו סיכוי להראות כחלשים מול הפלסטינים). השמאל לא מסתכל על כל אדם באשר הוא אדם ובטח שלא שופט אנשים לפי מעשיהם.
  השמאל שלנו לא השכיל להסתכל למציאות בעיניים בזמן. נקווה שקריאות ההשכמה הנוכחיות יעוררו אותו להבין מה האינטרס של כל אחד ואחת מאיתנו.

  1. ארה"ב מכתיבה לישראל תנאי כניעה. עכשיו חזרת העזתים לבתיהם. אין טעם בהמשך הלחימה ובנפילת חיילים נוספים. מוטב עכשיו לסיים את המלחמה . הכניעה והאסון החלו באספקה ההומניטרית ובהפוגה. צריך להודות כשלנו ולהשיב את הכוחות הבייתה

 2. בתחילת המלחמה התראיין באחד הערוצים האמריקאים סבא מאחד הקיבוצים שאיבד את ילדיו ונכדיו נצלו. גם אחרי הטבח הנורא הזה מה שהפריע לו היה שהעזתים תקפו דווקא אותם קהילה חקלאית, דוברי ערבית ורודפי שלום. התפללתי שהמראיינת לא תבין לאן הוא מוביל את השיחה. אח״כ שמענו את יוכבד ליפשיץ מתגאה שהיא נזפה בסינואר שיתבייש שדוקא את רודפי השלום הוא תקף. לאנשים הללו לעולם לא ייפול האסימון. שירתתי באזור לפני יותר מארבעים שנה ועד היום אני זוכרת את תחושת האני ואפסי עוד ואת הגזענות שלהם כלפי המזרחיים ואני זוכרת שגם כילדה בת 18 אשכנזית ושמאלנית זה הטריד אותי. עכשיו הם מנסים לנער מאנשיהם את האשמה ולזרוק אותה על המתנחלים.
  שמונים שנה אחרי שיהדות גרמניה ניסתה ככל יכולתה להשתלב וקיבלה בתמורה השמדה, והאנשים הללו עדיין לא הבינו איך העולם עובד, מי בעדם ומי לעולם לא יקבל אותם גם אם הם יפלטו את כל המשפטים המושלמים במסיבות הקוקטייל בכינוסים, יהיו בעד האקלים, נגד טראמפ, נגד לאומיות אבל פרו מדינה פלסטינית, נגד גבולות, בעד הגירה, נגד גזענות אבל בעד אפליה מתקנת… בסופו של דבר כל הדברים הללו הפכו לחרב פיפיות נגדנו. למה? ככה!

  1. הם היו צריכים ללמוד מהקומיקאי גרוצ'ו מרקס שאמר : "אני לא מוכן להיות חבר במועדון שמסכים לקבל אותי"

 3. הקיבוצניקיות בעוטף חלמו על דו-קיום וקיבלו חילופי זוגות. הן סייעו לעזתים החולים להבריא ושינעו אותם לבתי-חולים בארץ, החדשות הטובות בשבילן ב-7.10, שזה הצליח להן. הנוחבות נראו בריאים. כשאדם מייחל למשהו והוא זוכה לראות אותו מתגשם למי הוא יכול לבוא בטענות אם התוצאות אינן עפ"י הציפיות של מסוממים, אלא עפ"י האזהרות של אנשים מפוקחים?

 4. לכל מי שליבו נמצא במקום הנכון [במרכז עם נטייה קטנה שמאלה 🙂 …] והגיע מסיבה כלשהי לקרוא את הכתוב כאן, מציעה לקרוא את מאמרו של אבי גרפינקל ולקבל תמונה מדויקת המנתחת באזמל דק את הפרוגרס ואת ה־Woke בלי הנחות לחברי מועדון.

  https://www.haaretz.co.il/magazine/the-edge/2023-11-29/ty-article/.highlight/0000018c-1b02-d9ef-abcd-1f2363580001

  אסור לזרוק את התינוק (הכישלון המוסרי של השמאל הרדיקלי בעולם) עם יחד עם מי האמבט (אמת עמוקה והפיכת העולם לטוב יותר).
  ממש כפי שאין טעם להשליך את מתנת האלים לבני האדם – האש – רק משום שתינוקות עלולים לשחק בגפרורים.

  אסור שהתגובה המבחילה של רבים מן המרצים והסטודנטים הפרוגרסיביים ל־7 באוקטובר תשכיח את המניעים הנאצלים, את הכוונות הנעלות ואת הרגישות של השמאל לעוולות אמיתיות ואת הרצון הכן שלו לתקנן ואת ההתקדמות האדירה מאז שנות ה-60, זמן עלייתן של התיאוריות האלה, במעמדם של נשים, שחורים, מזרחים, תושבי פריפריה, להט"בים ועוד קבוצות מוחלשות ומודרות בחברה.
  השאיפה לצדק חברתי ולשוויון, הרגישות לעוול, ההנחה שיש להתחשב בחלש ולעזור לו היכן שניתן, האמונה שניתן לפעול לתיקון עולם בלי לאבד צלם אנוש – אדנים אלה של השמאל יעמדו לעד.

  הדברים הוצאו מהקשרם, עוותו, הוגזמו ונוצלו בצורה צינית על ידי אנטישמים או טרוריסטים, אבל אסור להיכנע ולהפקיר את הזירה המקומית לכוחות הראקציה, שהמענה היחיד שלהם לאפליה שממנה סובלים יהודים וישראלים אינה שוויון, אלא רק עוד ועוד עליונות יהודית. וזו איננה התרופה היחידה שהם מציעים – אותו חיוך אפל ומבהיל של "אמרנו לכם!" עלול לבשר את ניצחונן המסוכן – ודאי בישראל – של גישות שוביניסטיות, הומופוביות, גזעניות, דתיות ולאומניות, שאת טעמן המר חווינו מאז עלתה לשלטון הממשלה הנוראה הזו שאת פרי הבאושים של כשליה אכלנו כולנו ב־7 באוקטובר.

  1. אתה מוזמן לספר לעצמך סיפורים על ליברליזם (שהוא נכס שלנו) בתקשורת המגעילה שלכם. אין סיכוי ואין טעם שאפילו אתווכח איתך, אבל: א. אינך מבין שהשמאל העולמי התדרדר מוסרית וחזר לימי האלילות?? ב. השמרן תומך בהחלט בזכויות המוקנות לכל אחד מהיותו אדם. הוא בהחלט מתנגד לנסיון לטשטש לאום בניגוד לרצונו והוא מתנגד לניסיון להשליך מעוולות היסטוריות על התנהגותו בהווה. מה לא ברור…

  2. אמר וצדק צ'רציל : "מי שלא היה בגיל 18 בשמאל אין לו לב, מי שנשאר בשמאל אחרי הגיל הזה אין לו שכל"

  3. צ'רצ'יל לא אמר את השטוח הזו. לשמאל אין לא לב ולא שכל בכל נקודת זמן

 5. "וזו הנקודה: לאף אחד לא אכפת מהוויכוחים הפנימיים של היהודים. מטהרן ומברקלי לא רואים הבדל בין יהודי ליברלי ליהודי מתנחל. שניהם וריאנטים שונים של הסטריאוטיפ הישן."

  כל מילה בסלע. הטענות לפיהן תמיכת המערביים במדינה תלויה ברפורמה/מהפכה משפטית ובכהונת שקרניהו כראש ממשלה מגוחכת בעיני. אין הבדל בין "פעיל שלום" קווירי שמלאני לבין שאר היהודים בעיני הזרים. הם אינם מעורים כלל הפוליטיקה הפנימית של המדינה בכל מקרה ומגוון דעות והשקפות בקרב יהודים לא מזיזה להם.

  הם חוגגים למראה התפרקות והיחלשות המדינה מבפנים. הפרד ומשול, סכסוכים פנימיים. לזה הם מייחלים. מבחינתם כל היהודים כאן פולשים וכובשים ומתנחלים וחיילים ואשמים ב"אפרטהייד".

 6. היה צריך לשאול את נציגת הארוורד , זאת שאמרה שקריאה לרצח יהודים היא ״תלוית הקשר״:
  גבירתי, האם גם קריאה לרצח להטבים היא תלוית הקשר?
  האם גם קריאה לרצח שחורים היא תלוית הקשר?

 7. אני מזכיר לכל האחים שלי בצד השמאלי של המפה- גם היטלר לא אבחנה בין יהודים שהתבוללו ונראו ודברו כמו גרמנים או כמו צרפתים וכדומה לבין יהודים שנראו כמו יהודים.
  הם לא רוצים אותנו- לא בתל אביגב, לא בעזה ולא בירושליים..
  ההבדל היחידי הוא שהיום יש לנו צבא.
  זו מלחמה על החיים ולא מלחמה על שטח. כולנו אותו דבר מבחינתם ובהם הוכיחו את זה. דוגמא מצערת ניתן היה לראות בגופתה של תושבת בארי , פעילת שלום שהובילה ילדים עזתים לבית החולים והטינופות הללו הרגו אותה כך שלקח חודש לזהות את הגופה.

 8. השמאל העולמי פשוט אומר ומאותת ל"שמאל" הישראלי שהוא לא באמת שמאל, אלא שמרני. איך היית קורא לאנשים שמפגינים עם דגלי המדינה, תומכים בשימור המוסדות והסדר הקיים (בית משפט, אקדמיה, תקשורת וכו') ומיליטריסטיים מאוד? שמרנים. אגב זה מצוין וזו גישה בריאה ונכונה לניהול של מדינה, פשוט צריך שה"שמאל" הישראלי יכיר בזה בעצמו.

 9. נתונים סטטיסטים בנושא "אלימות המתנחלים"…טרפו לשמאל את השקר…האתר הזה הוא אתר ימני וקם כנגד התקשורת השמאלית וכולם מבינים זאת….אך השיח הוא פנימי אנו לא מגיעים לציבור התמים…..לפי עניות דעתי חייבים להתחיל במעקב סטטיסטי של הצגת שקר התקשורת "האובייקטיבית"…בנושאי דת ומדינה בהצגת העובדות בצורה יבשה של נתונים שאין אפשרות להתגונן…..לדוגמא…היכן ומה עשתה התקשורת בזמן ההתנתקות…בזמן הבריחה מלבנון ולפניה…בזמן עסקת שליט…בזמן ה"רפורמה המשפטית"….ולהביא נתונים סטטיסטים והצגתם..