אל תתבלבלו, לשוברים שתיקה לא אכפת

בקול רועד ושברירי, נשאה יולי נובק נאום הגנה על ‘שוברים שתיקה’. היא רק לא שמה לב שהנאום הוא בעצם כתב אשמה חריף כנגד פעיליה. ארז תדמור על הארגון שמצפצף על החברה הישראלית

לא סופרים את החברה הישראלית; שוברים שתיקה. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

ישנן שתי סיבות לכך שהדברים הבאים, שנאמרו לאחרונה בנאום שנישא בקול רועד, הם טקסט פוליטי מדהים. אל הסיבות נתייחס בהמשך, אבל ראשית לדברים עצמם:

הרגע הקשה מכל עבורנו, היה הגילוי כי זה למעלה משלוש שנים פועל ארגון שמטרתו החדרת סוכני חרש על מנת לעקוב ולרגל אחרינו… חשוב להבין, מדובר באנשים שבילו איתנו מאות שעות, בפעילויות, בבתים פרטיים של אנשים. לפי המידע שפורסם הם אומנו על ידי אנשים עם ניסיון בכוחות הביטחון, והיו מצוידים בציוד הקלטה חדיש ומשוכלל, במשך חודשים ארוכים קיבלו המתחזים האלו משכורות… מדובר באקט אלים של חדירה לפרטיות ובגידה אישית שטלטל את פעילי הארגון ופעילים בארגונים אחרים…

מתודת הפעולה הזו מיועדת לייצר פחד, חרדה וחשדנות בין הפעילים. המטרה בפעולות האלו היא לא רק להפחיד אלא לפורר את הארגון מבפנים. כל אחד וכל אחת פה יכולים לתאר לעצמם את עוצמת הפגיעה, תחושת החדירה לפרטיות ואובדן הביטחון במרחב האישי כאשר מישהו שחשבת שהוא חבר, שפתחת בפניו את הלב ואת הבית, מתגלה כמי שהמתין לרגע שתמעד בלשונך על מנת להעביר את החומרים לגופים שרק משחרים לטרף.

הסיבה הראשונה לכך שדבריה של מנכ”לית ‘שוברים שתיקה’ יולי נובק ב’מכון ון-ליר’ הם מדהימים, היא שטרם נתקלתי בתיאור מדויק יותר של מהותו ונבזותו של ארגון ‘שוברים שתיקה’. חבריו לצוות של אבנר גבריהו למשל, שסיפרו לאחרונה על מסכת השקרים שמפיץ עליהם גבריהו ברחבי העולם, לא הצליחו להתקרב לרמת הדיוק שבדברי נובק ביחס לאדם עמו שירתו מאות ימים ולצדו סיכנו את חייהם כאחים לנשק.

“מתודת הפעולה הזו מיועדת לייצר פחד, חרדה וחשדנות בין הפעילים”, אמרה נובק על ארגון שהחדיר שני צעירים לפעילויות ‘שוברים שתיקה’. “המטרה בפעולות אלו היא לא רק להפחיד אלא לפורר את הארגון מבפנים”. אם זהו האפקט של השתלת שני פעילים, הרי שאין דרך טובה יותר לתאר את השפעת ‘שוברים שתיקה’ על לוחמי צה”ל לאחר שהארגון גבה עד היום עדויות מלמעלה מ-900 חיילים. כיצד אמורים להרגיש חבריו של אבנר גבריהו, כלפי אדם שהפקידו בידיו את חייהם, וכעת מתברר שהוא וחבריו רק המתינו לרגע שבו ימעדו בלשונם או במעשיהם, “על מנת להעביר את החומרים לגופים שרק משחרים לטרף”. לגבריהו אגב, כפי שמעידים חבריו ליחידה, לא היה שום צורך לחכות למעידה. מבחינתו אין בעיה פשוט לשקר ולהעליל.

הסיבה השנייה לכך שמדובר בטקסט מדהים היא רמת חוסר המודעות העצמית שמפגינה הגברת נובק השברירית. הרעד בקולה, ההתרגשות, הגמגומים והטעויות הקטנות בניסוח, מעידים על סערה פנימית של אדם שלא מצליח להבין שאת מה שעשו פעילי ‘עד כאן’ לאנשי ‘שוברים שתיקה’ בקטנה, מעוללים נובק וחבריה לחיילי צה”ל ולמדינת ישראל בגדול. מזה למעלה מעשור.

נובק, ואפשר היה לראות זאת גם בראיון שהעניקה לחדשות 2 לאחר שידור התחקיר בסוף השבוע שעבר, מחזיקה ברמות חריגות של חוסר מודעות עצמית. תחושת הרדיפה שלה היא אותנטית. היא משוכנעת שהיא עומדת מול כוחות גדולים ואפלים, חסרי מעצורים, ושזו לא רק זכותה, כי אם חובתה, לעשות כל דבר אפשרי כדי להיאבק בחשיכה המתעצמת. זו בדיוק הסיבה שלא הייתי שולל על הסף את האפשרות שאנשי ‘שוברים שתיקה’ העבירו את המידע המסווג והסודי שאספו מזה שנים לידי ממשלות או גורמים זרים.

יולי נובק, יהודה שאול ואבנר גבריהו רואים עצמם כלוחמים ברזיסטנס הנאבקים כנגד משטר אפל. בשנים האחרונות עורכים עיתון ‘הארץ’, עשרות ארגוני שמאל ומאות אנשי אקדמיה, קמפיין אוטוסוגסטיה שמפרק ומרכיב מחדש את אופן ההסתכלות של אנשי השמאל הרדיקלי על מדינתם. כשאדם עובר שטיפת מוח יומיומית המציגה את ממשלתו ומדינתו ככוחות פשיסטיים, גזעניים ואלימים, זו תמימות לחשוב שהמאבק שהם מנהלים ייעצר בהענקת ראיונות לטלוויזיה, ושאין סיבה לאיסוף המידע המבצעי.

ביקשנו לדבר בכנס ון ליר כדי שנוכל להביא את העובדות האמיתיות,לא נתנו לנו. ליולי נובק נתנו כמובן והיא במשך 20 דק’ סיפרה לקהל ששוברים שתיקה הם קורבן. יולי, אנחנו הקורבן, החיילים והמפקדים. אתם עושים בנו שימוש לקידום האג’נדה הפוליטית שלכם.סילופים ושקרים,מימון מפוקפק עבור מכסת עדויות שליליות- זה רק חלק קטן מההתנהלות המחפירה שלכם. בקטע האחרון של דבריה היא אמרה בדיוק את מה שמרבית הציבור בישראל חושב על התנהלות שוברים שתיקה.

‎Posted by ‎מילואימניקים בחזית‎ on‎ יום שני 8 פברואר 2016

שוברים שתיקה לא סופרים את דעת הקהל

וכאן אנו מגיעים לנקודה קריטית להמשך המאבק ב’שוברים שתיקה’ ודומיהם. בימים האחרונים קראתי מספר תגובות שהביעו שביעות רצון מחשיפות ‘עד כאן’, אשר ריסקו את שאריות הלגיטימציה של ‘שוברים שתיקה’ בחברה הישראלית.

אכן, בימים האחרונים שמענו ביקורת חריפה על נובק וחבריה מצד אנשי שמאל דוגמת איציק שמולי, איתן כבל וכמובן יאיר לפיד. כבר לפני מספר חודשים, עוד בטרם נחשפו התחקירים, נערכו סקרים שהעידו כי רובו המכריע של הציבור הישראלי מתעב את ‘שוברים שתיקה’. בכל הקשור לדעת הקהל בישראל, החשיפות האחרונות הן אכן נוק-אאוט. אבל כפי שניתן היה לראות כבר בראיון עם יולי נובק בחדשות 2, החשיפה הזו, והתיעוב שהציבור הישראלי חש כלפי ‘שוברים שתיקה’, מעניינים את אנשי הארגון כקליפת השום.

הסיבה לכך פשוטה: נובק, גבריהו ושותפיהם לא פועלים כדי לשכנע את דעת הקהל בישראל או מתוך איזושהי התחשבות בהליך הדמוקרטי שלנו. מטרתם פשוטה: להכניע את ישראל באמצעות יצירת, עידוד וליבוי של לחץ בינלאומי. זה לא מקרי שאנשי ‘שוברים’ סירבו להגיב לתחקיר קודם ששודר בחדשות 2. מבחינתם, הם אינם מגיבים ל”שטאזי”. החברה הישראלית, כולל חדשות 2, הם עבורם בגדר אויב. זירת המאבק שלהם איננה הדמוקרטיה הישראלית כי אם דעת הקהל והדיפלומטיה הבינלאומית. ישראל, ואת זה הם קוראים כל יום בעיתון ‘הארץ’ וב’גרדיאן’, היא אימפריית רוע שחייבים להכריע, והמטרה מקדשת את האמצעים.

לעומת המטרות הבינלאומיות של הארגון, הפעילות שהוא עורך בעברית ובישראל נועדה לשלוש מטרות: הראשונה, כפי שאמרנו, היא לפורר את צה”ל מבפנים וליטול את האמון והערבות ההדדית של חיילים המשרתים יחד. השנייה היא גיוס פעילים חדשים, כפי שהעידה נובק על עצמה שגויסה בסיור שערכה בבילעין, לאחר שירותה הצבאי.

השלישית היא הטעייה. חברי ‘שוברים שתיקה’ טוענים שוב ושוב כי רובה המכריע של פעילות הארגון נעשית בישראל במטרה להשפיע מבפנים. מדובר בשקר בוטה. כמות הפרסומים האדירה שמפיק הארגון בשלל שפות, מסעות ההסברה של אנשי הארגון בקמפוסים בחו”ל ואינספור הראיונות שהם מעניקים לרשתות טלוויזיה זרות, לצד התיעוב והבוז שהם מפגינים כלפי החברה הישראלית – לא מותירים מקום לספק.

כשאנו מתמקדים בלגיטימציה הפנימית של ‘שוברים שתיקה’ אנחנו משחקים לידי הארגון ומפספסים את המערכה האמיתית שהוא מנהל בחו”ל. בזירה הזו אין שום משמעות לחוסר הלגיטימציה של נובק וחבריה בישראל. להיפך, הדבר רק מקל עליהם להציג עצמם כדיסידנטים הנרדפים על-ידי משטר וחברה כוחניים. הדרך היחידה להיאבק בנזקים הכבדים שהארגון גורם לישראל היא אחת: להגביל את יכולותיו הכספיות.

מקורם של 68 אחוזים מתקציב ‘שוברים שתיקה’ בשנים 2012 עד 2014 הוא בישויות מדיניות זרות. התחקיר ששודר בחדשות 2 חשף כי מדובר בסוג של ארגון מודיעין שאוסף מידע מבצעי סודי מחיילים. שני הנתונים הללו מובילים למסקנה אחת: ישראל צריכה חוק עמותות רציני ואפקטיבי שיאסור על ארגונים פוליטיים לקבל מימון מממשלות זרות.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

16 תגובות למאמר

 1. אילולא ידעתי שמדובר בתאור של ״עד כאן״ . הייתי חושבת שיולי נובאק מתארת בדיוק את מהותו של ארגון ״ שוברים שתיקה״…. פשוט הזוי

  1. לחלוטין. במשפטים הראשונים חשבתי שהבנת הנקרא שלי לוקה בחסר וקראתי שוב כדי לבדוק אם פיספסתי את הדובר שמתאר כך את שוברים שתיקה…

 2. – – – שוברים שתיקה כמשל. הם לא לבד. כל מנגנון החושך השמאלני איתם- – –
  מאמר ראוי ואינפורמטיבי של ארז תדמור אודות קצה הגידול השמאלני שנחשף באחרונה.
  .
  … “חברי ‘שוברים שתיקה’ טוענים שוב ושוב כי רובה המכריע של פעילות הארגון נעשית בישראל במטרה להשפיע מבפנים. מדובר בשקר בוטה. כמות הפרסומים האדירה שמפיק הארגון בשלל שפות, מסעות ההסברה של אנשי הארגון בקמפוסים בחו”ל ואינספור הראיונות שהם מעניקים לרשתות טלוויזיה זרות, לצד התיעוב והבוז שהם מפגינים כלפי החברה הישראלית – לא מותירים מקום לספק.

  כשאנו מתמקדים בלגיטימציה הפנימית של ‘שוברים שתיקה’ אנחנו משחקים לידי הארגון ומפספסים את המערכה האמיתית שהוא מנהל בחו”ל. בזירה הזו אין שום משמעות לחוסר הלגיטימציה של נובק וחבריה בישראל. להיפך, הדבר רק מקל עליהם להציג עצמם כדיסידנטים הנרדפים על-ידי משטר וחברה כוחניים. הדרך היחידה להיאבק בנזקים הכבדים שהארגון גורם לישראל היא אחת: להגביל את יכולותיו הכספיות.”

  בל נטעה, השמאל בכללותו וביסוד מהותו במיוחד כיום אינו ואסור שיחשב כ”דעה אחרת” ובמיוחד לא לגיטימית.
  השמאל לוחם בישראל. לוחם נגד כל אחד ואחת מאיתנו תוך מאמץ אדיר רב שנים של שטיפת מח מקעקעת שורשים כדי שנשכח מי אנחנו מה הקשר וההקשר שלנו לארצנו שלנו ישראל, וכשמאמציו אינם מעלים פרי כפי שהם ציפו, הם פשוט חברו גם לאויב בנפש וגם לעולם עיוור אנטישמי ואובדני (כפי שבמיוחד היום נגלה ברורות) כדי לצרפו למאבק בנו במטרה להכחיד את ישראל. כן. לא פחות.

  עיוורונם המטורלל אינו מניח להם עצמם לראות ולהבין כי לו תיצלח דרכם, גם הם יאבדו עם כולם…
  אם נחבר את כלל דברי השמאל במיוחד בעיתות האחרונות ונביט בפרופיל המצטייר,
  טיעוניהם הופכים יותר ויותר ילדותיים ממש (בוז’ון אינו לבד), אינפנטיליים ממש, והכל – נגדנו עם וארץ ישראל.

  מזמין אתכם לקרוא את דבריו של ארז תדמור שבמאמר כדי לראות באמת את התמונה המפחידה הזו

  (התפרסם על קירי בפייסבוק)
  עמי שחר

 3. צריכה חוק עמותות רציני ואפקטיבי שיאסור על ארגונים פוליטיים לקבל מימון מממשלות זרות.? ומה עם אירגונים זרים? או מה אם ארגון שוברים שתיקה ממומן גם מאנשים פרטים או מארגונים? למה שהחוק לא יכלול את כולם כאשר מדובר בארגונים פוליטים ואני מדגיש פוליטים ? אההההה בגלל שזה יפגע גם בעמותות הימין אהה?

  1. סליחה נראה שהתבלבלת במאמר. הנושא כאן זה לא מימון

  2. למה ??? כי ארגוני ימין פועלים למען המדינה ולמען העם , אתה הבנת את זה ? ברוך ?

  1. אני, באופן אישי לא מצאתי זלזול שניתן להגדירו כסקסיזם, אבל היה סמוך ובטוח: כל זלזול ולא שהיה במאמר כוון באופן אישי ליולי נובק ולחברי “שוברים” ולא לחברי מגדר כזה או אחר

 4. “ישויות מדיניות זרות”, אני מעדיף לקבל כסף מממשלות הולנד ונורבגיה מאשר מכל מיני טייקונים מפוקפקים ומסתוריים שכל כך פופולריים בעמותות הימין.

  1. וג׳ורג׳ סורוס הוא מה בדיוק ? טול קורה שמאלני קטן….

 5. את אשר יגורנו: האם מסתמנת חסינות לשוברים שתיקה?
  מרדכי ליפמן

  מאז פרצה, בסערה, לתודעתנו, פרשת “שוברים שתיקה”, כאשר ערוץ 22, העלה כתבה המציגה את דרכי עבודתו, ובמיוחד את האופנים בהם אוסף הארגון, חומרים שלדעתו מפלילים את צה”ל בתחום הערכי. מאז עלה מאד מפלס הביקורת כלפי הארגון בציבור הרחב. בחומרים שהוצגו התגלתה במלואה ערוות הארגון. הסתבר שאין לו ולא כלום עם עניינים של מוסר. התברר כי זולת מידע טקטי חשוב מאד כשלעצמו לאינטרסים הביטחוניים של ישראל, הארגון איננו אוסף מידע העוסק ב”מנדט” הבסיסי למענו הוא קיים (לטענתו הוא), כזה האמור להצביע על חריגות חמורות למענן יש לשבור שתיקה, ובכלל לא קיימת כל שתיקה האופפת כביכול את צה”ל והטענה הינה בבחינת עלילת דם, שבייסודה רק הרצון לנגח את הצבא הן בארץ אבל בעיקר בחו”ל.
  באותו זמן ממש, הממשלה השמיעה קול ענות חלושה בלבד. ציוץ. ראש הממשלה אמר משהו על כך “שהארגון חצה קו אדום”. נו, באמת. שוב ביטוי הזכור לנו מאיומים אחרים, אך ללא תוכן מעשי. אמר משהו על העברת החקירה לצה”ל (מה פתאום לצה”ל?), ורק אחרי שהבין כי ההודעה “הרזה” הזו רק מגבירה את תחושת הכעס בציבור על הרפיון בו לקתה הממשלה, הוסיף: “גופי החקירה הרשמיים בודקים את הנושא”… אלא שכמובן לא ציין את גופי החקירה הרשמיים. מי הם אותם גופים נעלמים ומדוע לא צויין שמם?
  יש להבין מתוך ההודעה הזו את מה שאין בה. אין בה הודעה על חקירת השב”כ המצוי תחת אחריותו הישירה של רוה”מ, ואין בה הודעה על חקירת המוסד, המצוי אף הוא באחריותו הישירה של, כן, ניחשתם נכון, רוה”מ.
  ובעוד ראש הממשלה מהסס, הגדיר השר יריב לוין את מעשי הארגון “כריגול וכבגידה במימון זר”, שרת המשפטים אמרה כי “חמור ביותר שהארגון נוטל לעצמו סמכויות איסוף מודיעין טקטי על פעילות מבצעית של יחידות צה”ל השונות… ברור לכל רואה ושומע כי מי שאוסף מידע מסוג זה מנסה לפגוע במדינתו באמצעים לא כשרים, באופן שיכול אפילו להזכיר פעולות ריגול”.
  תנועת “אם תרצו”, יוזמת עצומה הקוראת ליועמ”ש, אביחי מנדלבליט, לפתוח בחקירה פלילית מיידית נגד שוברים שתיקה. להודעת הארגון נתווסף מידע מטריד במיוחד. מתברר כי “אחד מהתורמים של הארגון היא קרן פלשתינית ‘המזכירות לזכויות האדם והמשפט הבינלאומי’, הפועלת מרמאללה. “הקרן הזו העבירה לשוברים שתיקה עד היום מיליוני שקלים”
  הרבה שאלות קשות צפות ועולות ככל שחולפים הימים מאז הכתבה האמורה. הארגון טוען שהוא מתואם עם הצנזורה. זו טענה מגוחכת. מה קורה עם החומרים שהצנזורה אסרה על פרסומם? היכן הם מוחזקים? בידי מי? אולי ברמאללה?
  הוריו של רב-סרן צפריר בר אור ז”ל, שנפל בצוק איתן, פנו לראש הממשלה אחרי התחקיר החמור בחדשות2. המשפחה אף פנתה לציבור ולמשפחות נוספות שבניהן נפלו בפעילות מבצעית ומבקשת מהן להצטרף אליה.
  בפניה לרוה”מ צוינה סערת הרגשות שמציפה אותם מאז שידור הכתבה. “בתחקיר, נראה כי ארגון שוברים שתיקה, הכווין צעירים לפני גיוס להתגייס ליחידה ספציפית בצבא, על מנת שאלו ישמשו כ”אנשי קשר” ויעבירו מידע בחזרה לארגון. בנוסף, נראית גביית עדות מלוחם לשעבר על ידי עובדי שוברים שתיקה. הלוחם הגיע לדבר על דילמה מוסרית, אך השאלות אותן הוא נשאל כוללות שאלות על סדרי כוחות, תנועות מבצעיות, סוגי נשקים ומידע מבצעי.
  התחקיר העלה בנו שאלות קשות מנשוא בדבר כוונותיו הכנות של הארגון, אשר אסף בין היתר מידע סודי ומסווג, כולל מיוצאי יחידות מובחרות ובעלי תפקידים רגישים. ניתן להניח, שאלפי ההקלטות שבידיהם, לא אובטחו ולא הוצפנו כראוי, ואין לנו יכולת לדעת האם המידע הגיע למקורות שעלולים לנצל אותו לרעה.
  אדוני ראש הממשלה, כאבנו משקף את החשש שחוסר אחריותו של ארגון שוברים שתיקה וגישתו המזלזלת כלפי פעילותם של לוחמי צה”ל עלולים לגרום, ואולי אף גרמו, לסיכון הלוחמים ולפגיעה בחיי אדם. ארגון שהקנה לעצמו דימוי של כזה האוסף עדויות בעלות בעיתיות אתית, התגלה בתחקיר כארגון שאוסף מידע רגיש ומסווג, כזה שעלול לפגוע בחיילי צה”ל ברגעים אלו ממש, ומי יודע, אולי כבר פגע בעבר”.
  וכך בעוד הציבור רוגש והבעיה הקשה של שוברים שתיקה ואולי של ארגונים דומים נוספים (כולל עובדת העדר השקיפות ממנה הם נהנים), מסרבת לגווע, גם השתיקה של זרועות הביטחון והרפיון הנשקף ממנה, מוסיפים מצידם דלק על המדורה. מדוע הם שותקים? האם גם רוה”מ נותן ידו לתהליך של השתקה? העובדה שהחקירה נמסרה לידי שר הביטחון כבר מעוררת דאגה. זה איננו תפקידו ולא תפקידם של הכפופים לו (מצ”ח). אלא תפקידם הברור של השב”כ והמוסד. באופן מיוחד השב”כ חייב להיות מעורב בסיפור הזה משום שחלק מהכסף משולם להם ממשרדם ברמאללה. שימו לב שהפרשה וריח הרקבון הנודף ממנה לא הועברו גם לטיפול המשטרה… מדוע? כי המשטרה חוקרת מטבע תפקידה עם “כלים כבדים”, ביד קשה. מעצרים לצורך חקירה, לילות ללא שינה וכו’ ובסיום התהליך העברה, כמעט אוטומטית, ליועמ”ש. אני חושש שמזה בדיוק רצה רוה”מ להמנע. וכבר מסתמן שרוה”מ לא רוצה להכביד עליהם יותר מדי…
  הממשלה חייבת להתעשת ומיד. העובדה שהארגון מרושת עם גורמים שונים בחו”ל, איננה אמורה לספק לו הגנה כלשהי. על מערכת עשיית הצדק במדינת ישראל, זו שפעלה באופן נחרץ כלפי גורמי ימין שונים כ”תג מחיר” הקיקיונית, ופחית הצבע שבידם, אמורה לחייב את אותה הממשלה, לנקוט הפעם ביד קשה, כנגד ארגון שמעשיו חמורים בהרבה.
  [email protected]

 6. לדעתי שיא השיאים של צביעות (שלא לומר חוסר מודעות עצמית) הוא בתשובתה של יולי נובק לשאלה בראיון ל”מעריב” לפי איזה קנה מידה שוברים שתיקה קובעים שפעולות צה”ל הם פשעי מלחמה. תשובתה: “אני לא חושבת שאנחנו צריכים להתנהג לפי הערכים של הגויים (כך בפירוש). …לי יש ערכים משלי.”

  אם כן הגברת, שמקבלת כסף מה”גויים” לפי ראש תמורת הלשנות על רמת המוסר של ישראל, חושבת שאנחנו לא צריכים להתנהג לפי הערכים של אותם גויים. הכסף של אותם גויים הוא בסדר מצדה כדי להכפיש את המוסר שלנו, רק שלא יבלבלו אותה עם הערכים שלהם כי “יש לה ערכים משלה”.

  מבחינת הגילוי הנאות, מעניין אם הגברת, שמתלוננת אצל ה”גויים” על הערכים של צה”ל, טרחה לספר להם מה היא חושבת על הערכים שלהם.

 7. ראש הממשלה חייב היה להורות על מעצרם המיידי של ראשי הארגון המחתרתי המחבל במדינה, ואלה היו צריכים להכיר את חדרי החקירות מבפנים, והיום הם באמת היו שוברים שתיקה ומזמרים עם מנגינה בחדרי חקירות, כמו שהשבכ יודע להוציא ממחבלים ערבים את כל המידע על כל פעולותיהם ועל כל הפעילים שעסקו ועוסקים באיסוף מידע צבאי ופרטים מלאים כיצד ולאילו גופים זרים העבירו מידעים כאלה. ואין לי ספק כי היו מגיעים לממצאים שהיו מספקים את כל הראיות כדי להאשימם ולהעמיד אותם לדין על בגידה.

 8. טענותיה של נובק דומה לטענות מי שרצח את הוריו ואחר כך דורש התחשבות בו כי הוא יתום.

 9. אין מילים אחרות לתאר את מה שעשו החיילים שהעידו /שוברים שתיקה חוץ מאשר בוגדים עלובים אשר בוגדים בעם ישראל ויש לגנותם ולנדותם מקרבנו . יהודונים עלובים העושים נגד עמם בכדי להראות לעולם ש”הם בסדר ” כאשר אני רואה את הפנים שלהם אני מקבל קבס עד שבא לי להקיא עליהם . אנשים עלובים שאין להם מקום בשום תפקיד בטחוני או תפקיד בו הם יכולים להוציא מידע כמו מרגלים בתוכנו . לרוב עם ישראל אין טיפת כבוד למעשי הבגידה של השמאלנים הללו.