אוהבים את סג”ל, סוגרים את גל”צ

הצטרפותו של אראל סג”ל לצוות המגישים של גל”צ היא מרעננת, מאזנת וראויה. דווקא משום כך יש לחזור ולזכור שאין הצדקה לקיום התחנה. זה לא עניין של פוליטיקה, זה עניין של עקרונות

סוף סוף מגיש ימני, אפשר כבר לסגור? צילומסך

האזנתי הבוקר לתכניתו החדשה של אראל סג”ל בגלי צה”ל והרושם הכללי הוא טוב מאוד. סג”ל הוא מגיש רהוט ונחוש, מראיין מנוסה והעמדות שהוא משמיע הן מרעננות כטיפת טל בתוך סופת אבק אביבית. העובדה שגלי האתר נושאים בפריים-טיים הארצי גם שאלות קשות המופנות כלפי אושיות שמאל היא כמעט תקדים היסטורי ויש לקוות שנכונו לנו עוד תקדימים יפים ונעימים כמו זה.

כניסתו של סג”ל כמגיש ימני מורידה חלק מהלחץ הציבורי והפוליטי נגד התחנה, והקריאות לסגירתה התמוססו אל תוך הליינאפ. אך דווקא משום כך חשוב לשוב ולחזור ליסודות: גלי צה”ל היא מיזם מיותר, מיושן ואנכרוניסטי, שמיצה את עצמו אי שם במפנה שנות ה-80. אין, פשוט אין שום הצדקה להמשך קיומו. ולא משנה אם התחנה תהיה מאוזנת, ימנית מאוד או אפילו תיפול בדרך נס לידיה של הגמוניה ז’בוטינסקאית בואכה מועצת יש”ע. את גלי צה”ל צריך לסגור, ויפה עשור אחד קודם.

“איני רואה סיבה שהצבא יחזיק במערכת שאין לה שום תרומה ביטחונית, אפילו לא בעקיפין”, אמר על גל”צ הרמטכ”ל משה לוי עוד בשנת 1985. עשור אחריו הרמטכ”ל אהוד ברק רצה גם הוא לסגור את התחנה (“מה שלא יורה – יקוצץ”). והרמטכ”ל הנוכחי חזר על כך גם השנה: “יש שם תקנים כמו לשתי טייסות קרב וחצי. זה לא יכול להימשך”, אמר אייזנקוט בוועדת חוץ ובטחון של הכנסת, והוסיף: “אמרתי את דעתי לשר הביטחון אבל לצערי הוא לא קיבל אותה”. 30 שנה, דבר לא השתנה.

רמטכ”לי צה”ל לדורותיו יודעים על מה הם מדברים. מחקר שערך איל צור מ’פורום קהלת’ ריכז את המידע החשוב. תקציב גל”צ ומספר העובדים בתחנה מוכמנים היטב בתקציב הביטחון, אך ב-2010 חשף מפקד התחנה דאז, יצחק טוניק, כי הוא עומד על כ-40 מיליון שקלים. בדיון בוועדה לביקורת המדינה ב-2007 עלה כי מצבת כוח האדם בתחנה באותה תקופה עמדה על 206 חיילים בסדיר, 295 אנשי מילואים ו-100 אזרחים עובדי צה”ל, ביניהם שדרי התחנה המובילים, כמו רזי ברקאי, יעל דן, אילנה דיין, רינו צרור ומהשבוע גם אראל סג”ל. בלי ספק מדובר בהשקעה עצומה, בוודאי כשמדובר בצבא המצוי בקיצוצים מתמידים.

באופן היסטורי נועדו לתחנה שני תפקידים, כפי שקבע בן-גוריון. הראשון מבצעי: “לשמש מכשיר ביטחון והתגוננות, אמצעי קשר יעיל ומהיר לגיוס ולאימון, לזירוז ולהפעלה של כוחות הצבא הסדיר וצבא המילואים”. השני חינוכי-לאומי, ברוח כור ההיתוך: “מכשיר לחינוך הנוער והעם, אמצעי עזר תרבותי לקליטת עולים, להנחלת הלשון, להקניית ידיעת הארץ ותולדות האומה…”.

אך מה לגלי צה”ל של ימינו ולתחנה שחזה בן-גוריון? בשנת 2011 התברר כי מבין 168 שעות שידור שבועיות של התחנה, רק שש מתוכן, 3.5 אחוז, הוקדשו לנושאים צבאיים – וגם הן נדחקו לשעות הערב או לסופי שבוע ששיעור ההאזנה בהם קטן. 37 אחוז מהתכנים בגל”צ עוסקים באקטואליה, הכרוכה באורח בלתי-נמנע בסוגיות פוליטיות נפיצות, בניגוד מוחלט (לכאורה) לפקודות הצבא.

לשערורייה בסיסית זו נוספה בשנים האחרונות שערורייה נוספת עם הקמתה של “מחלקת תחקירים” בתחנה, העוסקת בעיתונות חוקרת, חשיפות ומעקבים אחר גופי שלטון וחברות ציבוריות. גוף צבאי מובהק העוסק באיסוף מידע וחקירות סמי-מודיעיניות על גופים בחברה האזרחית הוא דבר שאין לו אח ורע בשום חברה דמוקרטית. מדובר בחריגה מובהקת מתפקידו של הצבא שאמור לשמור על גבולות המדינה כלפי חוץ, ולא לעסוק כהוא זה במה שקורה בתוכה פנימה. כשכל זה נעשה באמצעות חיילים במדים ותקציבי ביטחון חסויים, המצב חמור פי כמה.

זה מריח כמו שטאזי, נראה כמו נ.ק.וו.ד. ומדגדג כמו מוחבראת, אבל בדמוקרטיה הישראלית הכל עובר מתחת לרדאר בלי שאיש אפילו שם לב. אולי זה כי כל התקשורת מלאה בגל”צניקים? אולי זה כי התחנה משדרת את הדברים ה”נכונים” בעיני הברנז’ה? בכל אופן, נדמה לי שלא לזה התכוונו בסלוגן “עם בונה צבא בונה עם”.

מפקד התחנה ירון דקל פתר כעת בחכמתו את הבעיה הפוליטית של גל”צ, לפחות באופן חלקי, והצליח להכיל ולהדוף חלק ניכר מהמוטיבציה של הביקורת הציבורית כלפי התחנה. אבל עלינו זה לא יעבוד. ההתנגדות לקיומה של התחנה אינה פוליטית, היא עקרונית: אין שום צידוק לקיומה של התחנה כיום.

אין לגל”צ זכות קיום מבחינה תקציבית, מבחינה פרקטית ובוודאי שאין לתחנה שום הצדקה רעיונית שאיננה כוללת חריגה גמורה מכללי הדמוקרטיה. הסיבה היחידה שגלי צה”ל שורדת למרות רצון עקבי ועיקש של רמטכ”לים לסגור אותה היא הכוח הפוליטי הרב שהיא צברה. וזו כשלעצמה היא סיבה טובה במיוחד לסגור אותה בבהילות.

אראל סג”ל הוא שדרן מוכשר וגם שרידי ‘המילה האחרונה’ שעוד משדרים בתחנה הם תענוג לאוזניים. אבל יהיה כיף שבעתיים לשמוע אותם בתחנת רדיו בבעלות פרטית הממומנת מכספי יזמות מסחרית. כך יאה וכך נאה לחברה דמוקרטית, ליברלית ולאומית גאה.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

13 תגובות למאמר

 1. מסכים עם כל מילה.
  צריך לסגור את גל”צ שלשום, ולכל המאוחר אתמול.
  נחכה ונראה מי יהיה גיבור אמיתי ויצליח לעשות זאת.
  בינתיים לא רואים גיבור כזה באופק. חבל.

 2. לגלי צה”ל השפעה משחיתה, מונופוליסטית ואנטי-פלורלסיטית על התקשורת בישראל מכיוון שמדובר במוסד העיקרי שמכשיר כתבים (שנהנים מיתרון בלתי הוגן על מי שלא שירת בתחנה) לכמעט כל כלי התקשורת. זו הסיבה העיקרית שיש לסגור את התחנה הזו.

 3. למה תמיד אתם חייבים להיסחף לדמגוגיה? אתה באמת חושב שמחלקת התחקירים של גל”צ היא גוף שאוסף באופן שיטתי מידע על גופים אזרחיים ומעביר אותו לרשויות הצבא והמדינה?

  1. יש לך כינוי אחר לתחקירים “עיתונאיים” של גוף צבאי?

  2. עקיבא – אלו תחקירים עיתונאיים, לא “עיתונאיים”.
   התקציב הוא צבאי, אבל האמצעים אזרחיים – מתקשרים, שואלים, מחפשים באינטרנט (ואולי גם סתם ממציאים).
   האם הם יכולים לעצור לחקירה? לצותת לטלפונים? להחרים מסמכים?
   בין גל”צ לשטאזי יש, ברוך ה’, מרחק גדול…

   (ועדיין – צריך להוציא את גל”צ מהצבא. הם מספיק גדולים כדי להסתדר בעצמם)

 4. הרמטכל מסכים לסגור את גלצ
  אז למה באמת לא סוגרים את גל”צ ?
  מי מתנגד ?

 5. כמו שרשמת, מדובר בעניין עקרוני. אבל הוא לא כל כך חשוב מבחינה מעשית.

  40 מליון מתקציב הבטחון הם לא המון, ורחוקים ממחיר של טייסת. בנוסף, גם אחרי שתפורק, העיתונאים ה”נכונים” ימצאו את דרכם אלינו בכלי תקשורת פרטיים – ידיעות והארץ וערוצי הטלוויזיה.

  כבר כתבת שגלי צהל עוסקים בביקורת חריפה על הצבא. ברור לך וגם לנו שהתחקירנים שלהם לא פועלים תחת פקודות צבאיות טוטליטריות.

  המצב הכללי בתקשורת די טוב ומאוזן. כל אחד יכול לבחור. אם כלי תקשורת מסויים (לדוגמא ynet) לא נראה בעיני מישהו, הוא יכול ברגע אחד לעבור לכלי תקשורת אחר (לדוגמא, האתר הזה).

  1. תגיד, בעז, אתה ואני חיים באותו מקום?
   אם, למשל, אני מאוכזב ממה שאני רואה בערוץ 2, לאן עלי לפנות? לערוץ 10, אולי 1? הכל אותו דבר!אותה הגברת בשנוי אדרת!
   ואם מה שאני שומע בגל”צ מעצבן אותי ואני רוצה לשמוע רדיו קצת יותר לאומי וימני, למי להקשיב? לאריה גולן ברשת ב’? אולי לקרן נויבך או למשה נגבי?
   המקום היחיד בו יש קצת יותר איזון הוא העיתונות הכתובה, וגם זה רק אחרי הופעתו של ישראל היום באזורנו בעשור האחרון. מעבר לזה אנחנו חיים במדבר תקשורתי מונוליטי משעמם ומדכא, וגל”צ הוא לא רק דוגמא לכך אלא בית יוצר לחלק גדול מהעתונאים מסוג זה, וגם דוגמא מעצבנת במיוחד בהיותו ממומן מתקציב הבטחון.

  2. זה לא אותה גברת בשנוי אדרת. אתה צריך להפריד בין פרשנות לבין חדשות למשל אתר מידה הוא אינו אתר חדשותי. בסופו של דבר אם תשים לב מבחינת רוב החדשות אין הבדל בין ישראל היום , ידיעות אחרונות ומעריב כי בסופו של יום המידע שהם מעבירים לציבור הם פחות או יותר אותו דבר . מה שאתה מחפש זה פרשנות ימנית ולא חדשות. וגם ישנם הרבה מיקרים למשל בערוץ 2 שישנם פרשנים ימניים לצד פרשנים שמאלנים לא כמו עיתונות כתובה ששם אין לך הצגת פרשנויות משני צידי המטבע.
   וזה שאנשים לא יכולים להבחין בין חדשות לפרשנויות ולצעוק “שמאל!!!” בגלל שהחדשות לא נראה להם זה בעיה שלהם.

 6. “אראל סג”ל הוא שדרן מוכשר וגם שרידי ‘המילה האחרונה’ שעוד משדרים בתחנה הם תענוג לאוזניים”-
  והרבה אנשים יודעים טוב מאוד למה אתה כלכך נגד גל”צ וזה בגלל אנשים כמו רזי ברקאי . גל”צ יהיה איתנו עוד הרבה זמן עקיבא ביגמן ומזל שכך!
  לא ראיתי אותך צועק לגבי סל הבריאות או לגבי האזרחים שנזקרים ממדרגות הביטוח לאומי , ולא ראיתי אותך צוע’ כאשר חלק מכספי האזרחים נגזל מהערייה על סמך “חוקי עזר עירוניים” מטופשים .
  לא ראיתי אותך כותב מאמרים על אנשים כמו ענבל אור בהקשר לפרשה האחרונה אבל רק כאשר השמאל נוקט עמדה אתה כמו אוטומט נוקט את העמדה ההפוכה ומחבר מאמר ומזכיר את אותו אדם באותו עניין ,דוגמא רמי לוי.

  ו”תאכלס” אם כבר הרמטכל רוצה להוציא את התחנה מחוץ לצה”ל אבל לא לסגור אותה.
  קשה מאוד לקחת את דבריך כשאשר אתה כלכך …. אתה יודע

 7. בואו נתעכב קצת על רינו צרור. נביא זעם מטעם עצמו שמאז שנתנו לו להדליק משואה ביום העצמאות התחפש לנביא ירמיהו ועף על עצמו מבלי לנחות לתדלוק מעט מהמציאות הריאלית. מתיימר להעביר ביקורת על התנהלות גופים ממשלתיים או פרטיים בעניינים כלכליים ומסחריים עם הבנת אפס בכלכלה בחוק או ברגולציה. נוהג בעליבות ושטחיות לשמה במרואיינים עם שאלות ברמת גנון יוכבד. ולאחרונה… איזה ״שוס״ מקורי תוקף כל בוקר את ביבי ואת המתנחלים על גזל גזל גזל, וואלה עוד נביא ….מציע לו לחנוט את עצמו כמו אליל פרעוני ולהציב לו אולפן שידור שקוף על גג גל״צ שישדר משם את נבואותיו המתולתלות לכל העם שיבואו וישתחוו לו אפיים ארצה …..