פוטין טובח באזרחי חלב, ואובמה שותק

ההפצצות האכזריות של הרוסים בסוריה מוציאות את הממשל האמריקני משלוותו, אבל כאשר מעצמה אחת פועלת ללא עכבות ואילו השנייה עושה הכול כדי להימנע משימוש בכוח – קשה לראות פתרון באופק

הרס עצום; חלב אחרי הפצצות משטר אסד. צילום: Freedom House CC BY 2.0 via flickr

על פי המסורת היהודית, בימים אלה נדון העולם ונקבע עתידו בשנה הנכנסת, ובשמים נפתחים ספרי החיים והמתים. נראה כי ישנן תרבויות העוסקות בהשמדה עצמית ובהשמדת אחרים יותר משהן מתעניינות בחיים ובאיכותם. אלה תרבויות שבהן הכבוד, השליט והמדינה – גם אם היא מלאכותית – חשובים יותר מחיי האוכלוסייה הפשוטה שכל רצונה הוא לחיות.

המדינה הסורית נמצאת כיום בשלבי גסיסה מתקדמים, אבל ברוסיה ובסוריה יש מי שחושבים שתושביה, ובעיקר אלו החיים בעיר חלבּ, אינם זכאים לחיות רק משום שכמה מורדים החליטו להתמקם ברבעים המזרחיים של העיר, המאוכלסים כיום ביותר מרבע מיליון נפש, אנשים נשים וטף. פוטין ואסד סבורים שחייהם של 250 אלף אזרחים חשובים פחות מחיסול כמה מאות מורדים, וחשובים הרבה פחות מהקשר השלטוני בין אסד וחלבּ.

אילו היו מעוניינים באמת בפתרון הבעיה בסוריה, היו מנהיגי רוסיה מניחים ליצור המלאכותי ששמו סוריה ליפול ולהיעלם ממפת העולם, בדיוק כפי שקרה לברית המועצות, ליוגוסלביה, לצ’כוסלובקיה וקודם לכן לאימפריות העות’מנית והאוסטרו־הונגרית, שכל אחת מהן הייתה צירוף לא טבעי של קבוצות אתניות ודתיות שמעולם לא הפכו ל”עם” מאוחד ומלוכד. זו הייתה בעיית היסוד של מדינות־עבר אלה, שביום מבחן כשלו.

אילו רצו מנהיגי רוסיה לפתור את בעיית סוריה, הם היו יושבים עם האמריקנים ועם מדינות נוספות התומכות במורדים נגד הקצב העלאווי אסד, ודנים בדרכים לחסוך בחיי תושבים תוך השארת ערי סוריה כיחידות בעלות יכולת לחיות. המסקנה שהם היו צריכים להגיע אליה היא שבמזרח התיכון לא ייתכן שעלאווי, הנחשב ככופר בעיני הרוב המוסלמי, ישלוט על מוסלמים. זו ולא אחרת היא בעיית היסוד של סוריה, ולא מהיום. בעיה זו ממש היא שעמדה ברקע מרד האחים המוסלמים נגד חאפז אל־אסד, אביו של בשאר, בין השנים 1976 ו־1982, מרד שבו נפלו כ־50 אלף איש. המרד הנוכחי, שהחל במרץ 2010, הפיל עד כה כחצי מיליון חללים, פי עשר, וסופו של קציר הדמים טרם נראה באופק.

רוסיה משקיעה את כל כוחה הצבאי הקונבנציונלי – בשלב זה – כדי להנשים את משטר אסד, שאין לו יכולת חיים עצמאית במדינה שרוב תושביה אינם מעוניינים לראותו. בשבועיים האחרונים היא העלתה הילוך, ויחד עם חיל האוויר של אסד מטוסיה מפציצים באופן שיטתי את רבעיה המזרחיים של חלבּ ובפרט את בתי החולים על פצועיהם ועל צוותי הרפואה המדולדלים שלהם, שהמורדים הפכו אותם למגינים אנושיים. האם המורדים פועלים על פי כללי המלחמה המקובלים? לא ולא, אך התגובה הנוראה של צבאות רוסיה וסוריה איננה עומדת בשום מבחן של סבירות.

מקפלים את הדגל האמריקני

המציאות שבה מאות אלפי תושבי חלבּ נמצאים בסכנת רעב, מחלות והפצצות, הוציאה אפילו את הממשל האמריקני משלוותו, אותה שלווה שאפיינה את התנהלותו מול סוריה בחמש וחצי השנים של טבח העם. ארה”ב השעתה את השיחות עם רוסיה על עתיד סוריה, שכן שיחות אלה לא רק שלא הביאו לרגיעה בסוריה (למעט בשבוע שהחל ב־9 בפטמבר, לרגל חג הקרבן) אלא אף העניקו לרוסיה מעין הכשר להסלמת פעולותיה הצבאיות נגד אזרחי חלבּ. ארה”ב גם איימה שבתגובה על הפצצת חלבּ היא תתמוך במורדים ביתר שאת.

בתגובה העבירו הרוסים לטרטוס מערכת טילי S-300 נגד מטוסים ונגד טילי שיוט, בטענה שמערכת זו איננה התקפית אלא נועדה להגן על הנמל הצבאי בטרטוס. ממי בדיוק? למורדים אין מטוסים. הטווח של טילים אלו הוא 200 קילומטר, וברור שהכוונה בהצבתם בטרטוס היא לכסות את כל שטחה האווירי של צפון מערב סוריה, כולל לטקיה וחלבּ, למקרה שמטוסים “מערביים” יפעלו באוויר נגד מפציציו של אסד או אפילו של פוטין.

צעד נוסף שנקטה רוסיה הוא הפסקת השיחות עם ארה”ב שתכליתן לצמצם את מלאי הפלוטוניום של שתי המדינות. לפלוטוניום אין כל שימוש למעט שימוש צבאי, וצמצום הדדי של הכמויות שכל מדינה מחזיקה אמור להפחית מסכנת פריצתה של מלחמה גרעינית בין שתי מעצמות העל. הפסקת השיחות היא איתות משמעותי מצד רוסיה על כוונתה לעשות שרירים אמיתיים מול ארה”ב.

מנגד, ארה”ב מעלה הילוך בעניין הסנקציות הכלכליות על רוסיה, שהחלו לפני מספר שנים בעקבות הפלישה לאוקראינה וסיפוח חצי האי קרים לרוסיה. האמריקנים גם חושדים שרוסיה מעורבת בפרויקט הגרעיני של צפון קוריאה, שלאחרונה קיימה ניסוי גרעיני בניגוד להחלטות מועצת הביטחון, וכן שהיא מעורבת גם בתעשיית הגרעין והטילים הבליסטיים של איראן שלא נכללו בהסכם הגרעין.

לכן נראה שסוגיית הפצצת חלבּ היא רק הקש ששבר את גב הגמל האמריקני, מעשה אחד יותר מדי של רוסיה, שארה”ב בשלהי כהונת אובמה אינה יכולה להכיל. אובמה איננו רוצה להגיע למצב שבו במשמרת שלו יקופל הדגל האמריקני במזרח התיכון, והאזור כולו ייפול לתחום ההשפעה הרוסי. מצב כזה עלול להציג את ארה”ב כמפסידנית שסולקה מהאזור בבושת פנים. תבוסה אמריקנית במזרח התיכון תעמיד גם את הממשל הדמוקרטי במצב גרוע מאוד מבחינת הבוחר האמריקני, ותשחק לידיו של טראמפ. למרות אי־רצונם להילחם, האמריקנים יודעים מה זו השפלה ומתנגדים לה בכל מאודם.

כבר לא; שר החוץ הרוסי לברוב וג'ון קרי. צילום: United States Mission Geneva CC BY-ND 2.0 via flickr
כבר לא; שר החוץ הרוסי לברוב וג’ון קרי. צילום: United States Mission Geneva CC BY-ND 2.0 via flickr

גם למלחמה קרה צריך שני צדדים

הדילמה שבפניה ניצב הממשל האמריקני בימים אלה היא כיצד לגרום להפסקת חיסול חלבּ ולסיום כהונתו של רוצח ההמונים בשאר אסד, מבלי להישאב למערכה הצבאית בסוריה ומבלי להיכנע לתכתיבי הקרמלין בעניין השלטון העתידי בסוריה. היחסים המתוחים בין וושינגטון למוסקבה מושפעים כאמור גם משלל זירות אחרות כמו אוקראינה, צפון קוריאה, איראן, הפלוטוניום והסנקציות הכלכליות. קשה לדבר על ריבוע המעגל המורכב הזה באמצעים דיפלומטיים, כאשר צד אחד מפעיל כוח מסיבי ללא עכבות בעוד הצד האחר עושה כל שביכולתו להימנע משימוש בכוח.

קשה למצוא בהיסטוריה של היחסים הבינלאומיים מצב דומה בין מעצמות. המלחמה הקרה בין ארה”ב וברית המועצות התבססה על איום הדדי אמין ושווה ערך בהשמדה טוטלית, כאשר נשיאי ארה”ב דיברו ופעלו – למשל במלחמות קוריאה ווייטנאם – בנחישות ובפעלתנות צבאית ברורה והחלטית. ההתמודדות הנוכחית היא בין מעצמה גלובלית המשתמשת בכוחה ללא מעצורים כדי לסייע לבעלות בריתה למען האינטרסים שלה, מול מעצמה שהחליטה לא להשתמש בכוחה ואף להפקיר חלק מבעלות בריתה.

רוסיה – בטוחה בעצמה ובצדקת דרכה – הורסת את סוריה ללא חשבון, והעיר וושינגטון נבוכה. מנהיגי ארה”ב גם רואים את ההרס בסוריה ויודעים מי יידרש לסייע בשיקום ההריסות. יש להם די דאגות כלכליות בחצר הפנימית שלהם, והם אינם רוצים להיות מי שישלמו עבור שיקום סוריה רק משום שהם תמכו במורדים.

מצב לא מאוזן זה איננו מוכר מהעבר, ולכן אינני מסכים לחלק מהניתוחים שלפיהם מדובר בשובה של המלחמה הקרה. לדעתי אנחנו נמצאים במצב שונה לחלוטין, כזה שלא ניתן להסבירו במונחים הלקוחים ממילון הפוליטיקה הבינלאומית של שנות החמישים והשישים.

מבחינת ישראל זהו מצב מדאיג. אנחנו חיים בסביבה משברית שעד עתה ניהלה את ענייניה בעצמה, אך בימים אלה היא הופכת לזירת התגוששות בין מעצמות עולמיות, שלאחת מהן יש שאיפות להגמוניה גלובלית והאחרת מחפשת כיצד לצאת מהאזור תוך מזעור הנזקים לעצמה ולאזור. קשה מאוד – אם בכלל אפשרי – לגשר בין דפוסי חשיבה והתנהגות שונים כל־כך, והיעדרו של גשר כזה עלול לדרדר את האזור למצב שכולם יפסידו ממנו.

חתימה טובה לכולנו.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

24 תגובות למאמר

 1. נפלא מבינתי מה האינטרס האמיתי של רוסיה. כיצד אי החורבות הללו יועילו לה במשהו?

  1. ל-שאול,
   האינטרס האמיתי הוא לא רק של רוסיה, אלא גם של ארה”ב ובכלל של כל הנוצרים.
   רוסיה וארה”ב אינן מתגוששות ביניהן בסוריה, אלא משתפות פעולה, באופן הרבה יותר ציני ומדמם מאשר שיתוף הפעולה בין ברה”מ וגרמניה בתחילת מלחמת העולם השניה.
   האמריקאים משכו את הרוסים למלחמת העולם השלישית בין הנצרות ובין האיסלאם. אינני יודע עד כמה הרוסים לא היו מודעים למשיכה זו או לא הבינו אותה. לדעתי הרוסים ידעו היטב מה האמריקאים זוממים ושיתפו פעולה ברצון.
   בכל זאת, רוסיה מתפרנסת היטב ממכירת נשק וכורים גרעיניים, במיוחד למדינות מוסלמיות.
   ההנחה שלי היא שהאמריקאים הבינו שהמוסלמים הגיעו לנקודת אל-חזור, וביכולתם להרוס את כל העולם (בטרור מספיק נזק קטן כדי לגרום להרס גדול), ולכן יצאו למלחמה נגד האיסלאם (תחת הסוואה ובתואנות שונות שאינן קשורות לסיבה האמיתית למלחמה). האמריקאים רצו שהרוסים ישתתפו במלחמה זו (בין משום שהרוסים גם הם נוצרים, בין כדי למנוע מצב שבו הקתולים והפרוטסטנטים יקיזו דם והאורתודוכסים יאספו את השלל, ובין כדי למנוע מצב שבו המערב יקיז דם והרוסים יאספו את השלל), ולכן הבטיחו להם עסקות ענק בנשק וכורים גרעיניים וכו’ עם מדינות שבהן ארה”ב תבגוד. אסור לשכוח שהכלכלה הרוסית קורסת וגוועת ועל כן מלחמה שכזו יכולה להשאיר את רוסיה בחיים.
   לגבי מדינת ישראל, יקח עוד זמן רב (להנחתי. אין לי מושג מתי) עד שישראל תוכנס למלחמה הזו (בכל זאת, מדינת היהודים, והמדינה ששולטת במקומות המקודשים לנוצרים). לא סתם הרוסים שותקים כאשר חיל האויר הישראלי משמיד שיירות נשק של החיזבאללה מתחת לאף של מערכות ההגנה הרוסיות. רוסיה יודעת היטב שעדיין לא הגיע הזמן להכניס את ישראל למערכה. אולם כשזה יקרה – צפו להפתעות, לא בהכרח רעות בלבד.
   רק קחו בחשבון – ישראל לבדה בעניין הזה, לא נקבל שום סיוע משום מדינה (אלא אם זה יהיה במוצרים או שרותים שנועדו לשעבד אותנו), אבל נסבול התקפות ממדינות רבות. כמו פיראנות שמרגישות בדם הקרבן, כך יתנפלו עלינו אותן מדינות שכיום מגדירות את עצמן כידידותינו הטובות ביותר (אני יכול להגדיר עצמי כמלך העולם. אז מה?!).

  2. עיי החורבות מטילים פחד ואימה ותורמים לתבוסתו של האוייב. בעזרת הפחד ומחיצת יריביהם, ישתלטו הרוסים על חלאב, אח”כ על סוריה ולבסוף על המזרח התיכון כולו. כמה אכזרי, ככה פשוט. אני לא בטוח שזה יצליח להם, אבל זה מה שהם מנסים לעשות.
   ואובמה? ששש… אובמה משחק גולף.

  3. זה יותר פשוט ממה שחושבים:

   יש ארבעה צדדים למרחב המסוכסך של סוריה וצפון עיראק :
   בדרום יש את דאע”ש ויש להם נפט (בעיקר בצד העיראקי)
   במזרח יש כורדים וגם להם יש נפט בצד העיראקי.
   במערב יש את משטר אסד ויש לו נמלי ים.
   בצפון יש את תורכיה שגם לה יש נמלי ים.

   בעבר עיראק יצאה נפט בהתאם לסנקציות שהוטלו עליה.

   באה תורכיה והתערבה והכורדים ודאע”ש שזקוקים נואשות למזומנים עברו לייצא את הנפט בזול דרך תורכיה.
   כשחנות חדשה נפתחת נוצרת תחרות והמחירים יורדים.
   זה מה שקרה כשהתורכים החלו ליצא נפט מחירי הנפט בעולם ירדו רמת החיים עלתה וארה”ב מהמיתון.

   באה רוסיה ומתערבת לטובת משטר אסד כדי ליצור רצף בין הכורדים במזרח למשטר אסד במערב. המסדרון שרוסיה בונה מנתק את דאע”ש מתורכיה ובסיום התהליך הכורדים ודאע”ש ייצאו את הנפט דרך משטר אסד.

   על הדרך היא שולחת לתורכיה פליטים כדי להחליש אותה.

   ארה”ב רק רוצה שהמלחמה תימשך ושהצדדים הנואשים ימשיכו ליצא נפט בזול.

  4. מרדכי קידר הסביר את זה שבוע שעבר לדעתי.
   רוסיה מעוניינת בנמלי הים בלטקיה כדרך למעבר סחורות וכפתח לים התיכון . מעבר לכך יש את עניין הכוחניות, איפה שאובאמה החמור יצא, נכנס בקול תרועות פוטין המרושש בכסף אך יש לו מספיק ביצים כדי לעשות שרירים ושאף אחד לא יוריד לו כאפה באותו רגע. ואף אחד בעולם כרגע לא מעוניין במלחמה. פוטין יעשה באיזור ככל העולה על רוחו ולשלוט כידוע במזרח התיכון – שליטה על משאבי אנרגיה כאשר ידוע שרוסיה ממש זקוקה לזה. אולם לא הכל ורוד, האחרונים שניסו לשנות את המזרח התיכון לפי תפיסות עולמם טבעו בחולות המדבר(בוש והאמריקאים) לכן גם לרוסים אני לא צופה הצלחה גדולה אלא אם כן יגיעו להסכמה גורפת בין מובילי מדינות ערב.

 2. מה זה הפצצות בלתי פוסקות בחלב, ורצח מאות ילדים וזרחים חפים מפשעת לעומת הפשע הנורא והאיום של בניית בתים ליהודים…

 3. למה שלארה”ב יהיה בכלל אכפת מה קורה בסוריה? היא לא מדינה חשובה בשום צורה והיא גם לא ממש מדינה אלא כמה מדינות שאוחדו על ידי רודן. ארה”ב עושה את המינימום האפשרי כדי להראות שהיא לא זונחת לחלוטין את סוריה אבל להשתדל לא לעשות באמת כלום. אם רוסיה רוצה להפוך את סוריה למגרש אימונים ואין שום אינטרס של ארה”ב שנפגע אז אהלן וסהלן, בעיקר שהנשיא המכהן הראה בכל עימות אפשרי שהוא מעדיף לא לעשות דבר שמחייב הפעלת כח.

 4. מה שלא ברור לי הוא, האינטרס של רוסיה בסוריה. הרי טוב לרוסיה, לא יצמח מסוריה. אם כך, מדוע הרוסים בוחרים להיכנס למלחמה שלא שייכת להם?

 5. למה אצלנו לא רואים את העולם הערבי בעיניו אלא בעיניים מערביות?
  מתי יפול אצלנו האסימון שהמשקפיים שלנו צריכות להיות מוסלמיות וערביות על מנת להבין טוב את המזרח התיכון?
  למה ד”ר קידר מרצה בבר אילן ולא יועץ לעניני ערבים של שר הביטחון, הקבינט, משרד החוץ והכנסת?

 6. יש נקודה אחת והכי חשובה שטוענים הרוסים ובצדק. כאשר ארצות הברית מבקשת מהצד הרוסי (צבא אסד) שקט הם יכולים לקבל אבל הצד שכנגד המורדים אף פעם לא יניחו נשקם . המורדים מחולקים לעשרות קבוצות ותתי קבוצות שרובם מוגדרים כאנשי טרור אפילו ע”י ארצות הברית ואפילו החלק המתון מעורבב עם קיצונים . לכן גם אם אסד מוותר על חלב , חלב ויתר הקבוצות לא יוותרו לאסד. לכן אין כרגע סיכוי להפסקת אש ויש אפילו עדיפות שהרוסים/סורים ימחצו את המורדים וכך ישרור שקט חלקי לאותם קובץ תושבים חפים מפשע (ועדיין דעאש ישאר ).

  1. למה רוסיה נלחמת בסוריה?

   כי פוטין לא רוצה מרד מוסלמי אצלו בבית. ברוסיה כעשרים מליון מוסלמים. הם גם גובלים במספר מדינות מוסלמיות. היה להם קשה עם הצ’צ’נים. מה יקרה אם דאעש יתחיל לחדור ולהתפזר בתוך העשרים מליון מוסלמים שם. אז הוא מעדיף להרוג אותם כשהם קטנים ורחוקים.

   חוץ מזה, המזרח התיכון היה תמיד איזור שרוסיה נסתה להשפיע בו. מגרש הרוסים וכו’. הם גם מנסים את הנשק החדש שלהם וזו תצוגת תכלית ששום מצב אחר לא יכול לספק.

   תמהני על הלא מבינים שאם סוריה תתפרק, היא תתמלא במאות חבורות רצח איסלמיות חמושות בגז עצבים וטילים ארוכי טווח. מי רוצה מציאות כזאת על הגבול שלנו. תורכיה תפלוש מצידה, עירק ואירן מצידם, חיזבאלה ילחם מצידו, מי חפץ בתוהו ובוהו כזה שעכשיו מבוקר איך שהוא על ידי אסד.

   לפני יותר מארבעים שנה, אחרי מלחמת יום כיפור, התחלתי לקלל את הסורים ולקוות שימותו באלף מיתות משונות. עכשיו כשזה קורה סוף סוף, מה אכפת לכם?? יהי רצון שזה יהיה סופם הקרוב של כל שונאינו ומבקשי רעתינו.

 7. האם מישהו שאל את עצמו מדוע רוסיה כל כך אובססיבית בקשר לסוריה? מדוע היא משקיע משאבים כה רבים כמעט מעבר ליכולתה הכלכלית. התשובה לדעתי ברורה. הנמל הצבאי בטרטוס. בדיוק מאותה סיבה שרוסיה כבשה את חצי האי קרים. לרוסיה אין מוצא לים התיכון. הנמל בטרטוס שהפך לנמל בית עבור רוסיה חשוב לה בדיוק כמו בסיסים על אדמת רוסיה. היא חוששת שעם נפילת אסד, מי שיבוא אחריו ידרוש ממנה לפנות את הנמל.אם רוסיה תקבל ערבויות בין לאומיות שהיא תמשיך לשלוט בנמל בכל מיקרה ובכל משטר. היא תפסיק לתמוך באסד. שמישהו בעולם יחשוב על זה….

 8. תודה מוטי על הכתבה היפה, ושנה טובה לך. נדמה לי שיש החמצה בהבנת מחשבתו של אובאמה, ביחוד לאחר נאומו באום. לא למעמדה של ארה’ב הוא דואג פתאום, אלא לסכנה המוחשית לאחים המוסלמים בסוריה.

 9. האם לא יהיה נכון בעת הזו לסייע לאסד דרך צד 3 (הרוסים ) לדוגמא ? אם הבנתי את המאמר עדיף לישראל שאסד ישאר

 10. השאלה האמיתית היא מדוע לאחר שש שנים של מלחמה, הרס ומוות של חצי מליון סונים וגלות של מליוני סונים אף מדינה סונית לא מתערבת צבאית?
  ירדן, מצרים, סעודיה וטורכיה, הן מדינות בעלות צבאות מודרנים יחסית אבל אף אחת מהן לא מכריזה מלחמה על משטר אסד ונכנסת לסוריה אפילו לאחר שאירן מעורבת שם עד צואר.
  הפיצול בין המורדים הסונים כל כך גדול שאף מדינה אינה יכולה לסמוך אף על הפלגים שהיא תומכת בהם.

 11. הדוב הרוסי הגדול והמפחיד שהורים במערב מפחידים בו את ילדיהם לפני השינה הגיב:

  זה מר קידר כתב? נראה יותר כמו טקסט של הילרי קלינטון או מחלקת המדינה בוושינגטון. ואיזה כותרת מלאה בסנסציות….”פוטין טובח באזרחים”…פוטין המפחיד. הפרדי קרוגר או הרוזן דרקולה המודרני שאשם בהכול. איפה קראתי כותרת דומה? אה….”נתניהו שוחט את תושבי עזה”. הרי גם כשצה”ל נלחם נגד טרור איסלמי בעזה שמשתמש בתושבים כמגן אנושי, אז מאשימים אותנו ברצח עם של תושבי עזה. אז כשהרוסים עושים את העבודה השחורה בשביל צהל וישראל ונלחמים בחורמה נגד הטרור האיסלמופשיסטי אז אתה מר קידר משתמש נגדם באותה טקטיקת תעמולתית כמו נגד צהל? כתבת שצריך לפרק את סוריה כי המוסלמים לעולם לא יקבלו עלאווי השולט עליהם….אז האם מר קידר עלינו לפרק גם את מדינת ישראל כי המוסלמים לעולם לא יקבלו אותנו כאן? מר קידר האם אתה בטוח שכשהמזוקנים הברברים של דאעש ואל נוסרה ינצחו את הממשל החילוני של אסאד וירצחו כול נוצרי, דרוזי, עלאווי, וכורדי וישבו לנו על הגדר בגבול הצפוני לא יהיה להם משעמם קצת והם לא יתחילו להפוך את הגבול הצפוני שלנו לעשר עזות עם חדירות, חטיפות, פיגועים, והפצצות ולא יהפכו את חיי תושבי הצפון לגיהנום עלי אדמות? מר קידר המזרחן החכם האם אתה באמת חושב שיהיה לנו כול כך טוב כשסוריה תתפרק לחתיכות כמו לוב ותהפוך לשטח הפקר עם מאות ארגוני טרור איסלמיים שיושבים לנו על הגדר עם כול הנשק של הצבא הסורי? ואז כמה חיילי צהל נאבד בהרוגים ופצועים כשנצטרך להיכנס בסופו של דבר לסוריה ולעשות שם סדר בעצמנו, ואולי ליצור רצועת ביטחון ולסבול מלוחמת גרילה של עשרות שנים. אתה באמת חושב מר קידר שזה חכם מצד ישראל לטפל במחבלים פצועים מהמדינה האיסלמית בבתי החולים שלנו בצפת? אלה אם כן אתה חושב שזה המחבלים “המתונים” (אלה שלא כורתים ראשים אלה כורתים לבבות). לא למדנו עדיין שכול מה שהיאנקים הארורים נוגעים בו הופך לכאוס, דם וחורבן? לא נמאס לנו מר קידר להיות הואסלים של היאנקים? ומה אובמבה המוסלמי שונא ישראל אמור לעשות? להתחיל מלחמה נגד רוסיה? להפציץ אותם בנשק גרעיני? לשלוח את ג׳ון מקיין לחמש את חבריו המחבלים האיסלמיים? לא למדנו כלום מהרומן של ארצות הברית עם בן לאדן והאיסלמופשיסטים שהפילו ממשל חילוני ושומר זכויות נשים ומיעוטים באפגניסטן? בן לאדן והטליבאן אמרו תודה לאמריקה ב11 בספטמבר. אתה מר קידר צריך להגיד תודה לטייסים הרוסים שעושים לצהל את העבודה השחורה ושומרים גם עלינו.

  1. כל מילה נכונה. אין ספק למדינת ישראל בפרט והעולם עדיף שאסד יחזור וישלוט מאשר קבוצות טרור. כל ארגוני המתונים (שחלקן מתונים לצורך השעה ) הם קבוצות שאין להם סיכוי לשלוט אלא להירמס תחת ארגוני טרור שונים לכן בין אפשרות רע ומסריח, לאפשרות לקטסטרופה עדיף יציבות. ולכן אין סיכוי להפסקת אש כי אין שום גורם בצד המורדים שיכול לאכוף כאשר חלקן אומרים שימשיכו להילחם.

 12. גבב שטויות צבוע יותר טרם ראיתי במידה. אט אט אתם הופכים לסוג של אתר תשקורת ימני.
  דבר אחד נכון כתבתם – זה לא שובה של המלחמה הקרה.

 13. באמת למה בעבר לא כתבת בוש טובח באזרחי בגדאד,
  מעניין באמת למה אולי כי חלאות הברית שטפה לך את המוח עם הפסיכולוגיה שלהם.

 14. אז מה אתה מציע לארה”ב?
  שתסתכן במלחמה גרעינית עבור אל קעידא?!
  האינטרס של העולם הוא שאסד ימשיך לשלוט ושסוריה לא תהפוך לארץ מקלט על חופי הים התיכון עבור הג’יהאד האיסלאמי כמו שנהפכה לוב לאחר ההתערבות ה”גאונית” של ארה”ב והמערב.

 15. את המשפט האחרון בפתיח צריכה ישראל ללמוד היטב היטב. התובנה הגאונית של המערב – הימנעות משמוש בכוח כדי לפתור בעיות רק סיבך את העולם בצרות גדולות יותר וסוריה כמשל. (כן, עם שימוש מכוח יש להשתמש גם בשכל)

 16. מי שטוען שאובמה שותק, גם על סוריה וגם על אוקראינה טועה בענק.
  חברים, נכון – ארה”ב לא מכניסה טנקים ומטוסים (כפי שאולי רוסיה היתה רוצה)
  אבל מתנהלת מלחמה גדולה וחזקה מאוד עם הישגים בלתי מבוטלים בזירה אחרת – הזירה הכלכלית
  בזירה הזו רוסיה מפסידה בענק
  בתוך שנים ספורות רוסיה מגיעה לפשיטת רגל (וגם ככה מצבה קטסטרופלי)

  אתם מדברים על מלחמות האתמול אך אובמה נלחם את מלחמת המחר – המלחמה שניצחה את דרום אפריקה ואיראן ללא יריה אחת !

  במקום להלל את אובמה על מלחמה מבריקה בסגנון חדשני ומוצלח מאוד אתם משמיצים אותו שהוא לא נלחם את מלחמות האתמול.