"פרשת הצוללות"

הלחץ התקשורתי הכניע את מנדלבליט

ביטחון ישראל הוא הדאגה האחרונה של מפמפמי “פרשת הצוללות”, שמזינים את הציבור במידע מניפולטיבי. גם אם היה רוצה, נתניהו לא היה יכול להכריח את צה”ל לרכוש כלי שאין בו צורך

לחץ שנמשך כבר 20 שנה; היועמ"ש מנדלבליט. צילום: אמיל סלמון, פול, פלאש90

לפי השתנות כיווני הרוח ושינוי מוקד הסיפורים, המספרים והנושאים השונים, אפשר לקבוע בבירור שמה שמכונה כל הזמן “פרשת הצוללות” הוא המשך למתקפה של 20 השנים האחרונות. לא מדובר על ביטחון ישראל, כמובן. זו הדאגה האחרונה של אלה המפמפמים את הפרשה. כרגע מה שמעניין אותם זה שהצליחו לבצע מניפולציה היקפית שמאלצת את היועץ המשפטי לממשלה להנחות את המשטרה לבצע “בדיקה”. הרעש שערוצי התקשורת, יחד עם עיתון ‘הארץ’ והתנועה לאיכות השלטון הצליחו לייצר, איגף את מנדלבליט באמצעות בג”ץ. השלטון בנושא הפללות, חקירות, הוקעות והרשעות עדיין נמצא בידי ממסד שחותר להפלת נתניהו.

הפרשה התחילה לכאורה כאשר בערוץ 10 וב’הארץ’ ניסו לייצר מצג שמגדילים לחינם את צי הצוללות ל־9, כאשר מערכת הביטחון מתנגדת לכך. עדיין מבלבלים בנושא הזה בין הספרות הדומות 6 ו־9. כאשר הצוללת השישית תיכנס בשנה הבאה לחיל הים, תצא צוללת אחרת מהשירות ונישאר עם 5 בלבד. הזמנת הצוללות הנוספות נועדה לתחזק את צי הצוללות גם בעתיד על רמה של 6 בלבד. לא התקיים דיון רציני על ידי אותם ערוצי אנטי־נתניהו האם זהו אכן המספר האופטימלי או שמא באמת דרושות לישראל עוד צוללות, שהרי הביטחון איננו הנושא. הנושא הוא האם כסף מעסקה ביטחונית יכול להגיע בעקיפין למשפחת נתניהו כדי שעורך דינו יתעשר או כדי ששרה תוכל לקנות עוד בקבוקי שמפניה, כך אמר לי מומחה ותיק בענייני ביטחון.

לא קיבלנו שום אינפורמציה כיצד מתקבלות החלטות אסטרטגיות כאלה, מי הגורם המוסמך לקבל אותן, ומי הגורם המוסמך להציע הצעות. עד לפני 20 דקות טענו בן כספית וחבריו שיעלון פוטר – הוא התפטר – בגלל אלאור אזריה. עכשיו הסיפור השתנה: הוא פוטר כי היווה מחסום נגד עסקת הצוללות. אז כנתון, צריך לדעת שאנחנו מוזנים בשקרים. כמו שאמר הנשיא היוצא אובמה, יש בעיה של “חדשות מזויפות”.

היה ניסיון לפקפק בסוגיית המספנות הגרמניות. מספנות ‘טיסנקרופ’ בנו עד היום את הצוללות של ישראל, ואין שום סיבה שלא ימשיכו לבנות גם בעתיד הנראה לעין – מדובר על עסקה עתידית לעוד 10 שנים. מה שיותר חשוב: כל אחד יודע שבבניית כלי שיט ובייחוד צוללות, הגרמנים הם מומחים והידע שלהם הוא הטוב בעולם. הידע והאיכות הזו פעלו לטובתם גם בתקופות אפלות לאנושות, והדברים ידועים. כל הדיבורים על מספנות קוריאניות, צרפתיות או אחרות –  הם לא הגיוניים. לא מדובר על מטוס אימונים איטלקי אלא בכלים מבצעיים לקרבות ימיים, ועם כל הכבוד ליצרני כלי שיט אחרים בעולם – לצרכיה של ישראל הגרמנים הם הספקים הכי טובים.

בסיפור שהתגלגל השבוע והניע את היועמ”ש להורות על בדיקה, עברו כבר מהצוללות לאותם כלי שיט שנועדו לאבטח את המרחב הימי הכלכלי. קרי, אסדות קידוחי הגז. הטענה שעלתה היא שהיה דיבור עם מספנה אמריקנית. פה נכנס גורם אינטרסנטי אמריקני. לאמריקנים יש לובי חזק בישראל. אלא שהכלים המדוברים לא נועדו למשימות האבטחה שחיל הים נדרש למלא, אלא למבצעים דומים למבצעי סטי”לים. יש עליהם תותח חדיש של 155 מ”מ עם טווחים ארוכים מאוד, והם נועדו גם לסייע למבצעים יבשתיים מהים. כך שנושא עצירת המכרז על ידי נתניהו הוא נושא שאין עליו שום ידע. מה שהציבור מקבל זה מידע מניפולטיבי שנועד ליצור מצג מסוים.

דרוקר
הצוללות הפכו לספינות; רביב דרוקר. צילום מסך

גבולות סמכותו של ראש הממשלה

מה שצריך לקחת בחשבון זה שאם ישראל הייתה רוכשת כלי שיט אמריקניים הרכש היה נכלל במסגרת הסיוע הביטחוני, ובגלל המסגרת הנוקשה של הסיוע –  כלי השיט האלה היו נרכשים על חשבון צרכים אחרים. אולי זה מרמז על האשמותיו של אהוד ברק והקליקה שלו, שטענו נגד נתניהו כי יכול היה לקבל סיוע כולל מהאמריקנים בהיקף גדול יותר ב־7 מיליארד דולר. הכלים מגרמניה נרכשים מחוץ לסיוע הביטחוני, והכסף נלקח מהתקציב שלנו. זה על חשבוננו.

למי יש סמכות להחליט על ביצוע רכישה אסטרטגית כזו ומאיזו מדינה ועל חשבון אלו הוצאות? הסמכות היא של ראש הממשלה, באישור הקבינט והממשלה. סמכותו גוברת על עמדת שר הביטחון. לא שמעתי אף אחד שטוען זאת, אבל הערכה אישית שלי: לאור המסקנה של השנים האחרונות שישראל לא יכולה לתת אמון בגב האמריקני, לראש הממשלה יכול להיות שיקול שלפחות זרוע אסטרטגית אחת כמו חיל הים תהיה מנותקת במידת האפשר מלחצים אמריקניים.

עולה השאלה: נכון שהגרמנים הם מספר אחת בצוללות, אבל האם גם בכלי שיט לצרכים מבצעיים אחרים? התשובה היא שהם לא יכולים להיות גרועים בייצור כלים כאלה, ואין שום אפשרות שהדרום־קוריאנים, הצרפתים או האיטלקים יהיו עם יתרון על הגרמנים. כל זה, בתוספת מבצע ההוזלה שבו הגרמנים משתתפים בשליש המחיר, מעניק להם יתרון. כמובן שמיד באים סוכני הדיסאינפורמציה וטוענים שזה בלוף: הגרמנים העלו את המחיר ואז הוזילו בשליש. אבל לך תתווכח עם כתבי הצבא והביטחון שנמצאים בשירות ממסדי כבר ארבעים שנה במקרים מסוימים, או עשרים שנה לפחות במקרים אחרים. אלו תמיד אותם כתבים, והם אף פעם לא טענו שבנימין נתניהו צדק במשהו או שהיה לו איזשהו שיקול נכון יותר מהחכמה המקובלת במערכת הביטחון.

מעבר לכל זה, אומר גורם המתמחה בענייני ביטחון: אין שום סיכוי לכפות על צה”ל לקבל כלי כלשהו שאין לו צורך בו, ושאינו משרת את המשימה שצה”ל נדרש על פי חוק ועל פי החלטות הממשלה למלא. במקרה של כלי השיט, זה צה”ל וחיל הים כזרוע הרלוונטית בתוכו. נניח שראש הממשלה מחליט לבצע מניפולציות כאלה ואחרות, “אתה לא יכול לצפות שחיל הים יכניס לשירות כלי שיט שאין בו צורך, ולא משנה אלו מניפולציות יבצע ראש הממשלה. חיל הים לא יקבל על עצמו משימה עם כלים שאין לו יכולת למלא באמצעותם את המשימה. נקודה”.

מה הקשר של מני יצחקי, של רביב דרוקר, של אליעד שרגא, של בן כספית ושל הנשיאה מרים נאור לכל זה? אותו הקשר כמו לפרשת הבקבוקים שנגוזה כמו בועות שמפניה ממערכת בחירות ישנה.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

10 תגובות למאמר

 1. וואו, איזה תחקיר! אילו עובדות חדשות מצאתם!! זה ממש משנה את כל התמונה!

  סיפור הצוללות נראה כמו סיפור פשוט על תאוות בצע ותו לא.
  תקראו מה אמר שייקה ברקת (תחקיר של רונן ברגמן), המתווך עם הגרמנים לפני 2009 שהוחלף על ידי אבריאל (אותו בכיר במל”ל החשוד בשוחד שביבי רצה למנות לראש המל”ל) במיקי מנור, מומחה נדל”ן, שבא לקבל 5% כמתווך (משהו כמו 100 מליון שקל).

  הנה מה שאמר מפקד חיל הים דאז:
  אלוף (מיל’) אליעזר מרום מסר בתגובה: “כמפקד חיל הים ביטחון ישראל היה השיקול היחיד שעמד לנגד עיניי, ואף התנגדתי נחרצות לרכישת צוללת שישית בעת שמיקי גנור היה נציג המספנות. אף שלחתי מכתב שמתנגד לרכש זה למקבלי ההחלטות העוסקים בנושא. במהלך כל שירותי לא קיבלתי אף החלטה לרכש מהמספנה שאותה ייצג מיקי גנור, ההפך הוא הנכון”.

  זהו. ביבי לא ידע. שמרון עורך הדין של מנור הישר באדם לא רוצה לגעת ב- 100 מליון האלה.
  חברות הגז מתחננות לממן את ההגנה על אסדות הגז במתווה הגז שכולו כוונות טובות ללא מטרות רווח
  צדקו חברות הגז כשאמרו שמתווה הגז ייתן פרנסה להרבה אנשים. עובדה: אפילו באתר הזה מרוויחים ממנו

  1. כן, גם המגיבים הממומנים של השמאל יכולים להרויח מהעסקה. הנה יש כאן אחד שכבר עשה את היומית שלו .

  2. יפה אמרת.
   דרך אגב ,בגלל בעיות נזילות (וללא קשר לקטסטרופת טראמפ, ברקזיט, ויורוספליט) , לא יועברו התרומות החודשיות למתנדבים האמיצים שמקדמים רעיונות פרוגרסיביים.
   ההפסקה היא זמנית (אם כי אה,הרבה זמן).
   עם זאת התמיכה המוראלית שלנו תימשך מול הנחשול העכור של המצביעים הנבערים.
   בהצלחה בקריירה החדשה

  3. חברה – תודה על ההתייחסות
   בהתחלה עוד נבהלתי – אולי כתבתי משהו לא נכון. חשוב לי המוניטין שלי באתר
   אבל מקריאת התגובות שלכם ראיתי שזאת אותה הסתה רגילה.
   טוב שאתם לא מכירים אותי כי אז הייתם צוחקים עלי שאני שמן או מזיע.

   זה בסדר. זה נורמלי לחוש שאולי תוכל לקבל פרור מה 100 מליון דולר האלה, נראה שיש מספיק לכולם.
   אבל מה אם לא תקבלו כלום? אם יגלו יחקרו ויגלו שחיתות?. לא תרגישו מפגרים?

  4. ממש לא הבנת או שאתה מנסה להטעות. מי שמינה את גנור היה מפקד חיל הים אז, צייני מרום שניצל את סמכותו ואנס את המספנה להחליף נציג..משם וממנו צריכה המשטרה להתחיל לבדוק
   כל מי שמכיר את האיש לא מתפלא…

 2. כמה עובדות:
  לא ניתן להתקין תותח 155 מ”מ על ספינה שהדחי שלה הוא כשל הסטי”ל הישראלי.
  יש מספנות נוספות שיכולות לבנות צוללות באיכות של המספנה הגרמנית. אחת מהן גם היא מספנה גרמנית. עיקר העבודה של המספנה היא עבודת מתכת. המנוע נרכש מיצרן אחר ומערכות הלחימה והמודיעין של הצוללת ממילא מפותחות בישראל.
  כדי להעריך את ערכה הכלכלי האמיתי של ההצעה הגרמנית (השלישי בחינם) יש לצאת למכרז בינלאומי, הן לגבי הצוללות והן לגבי הספינות. אין יצרן נשק שאינו להוט למכור לישראל. האמברגו קיים רק בדמיונם של אלו שהפיצו את תאוריית הצונאמי המדיני.

  1. הבנת הנקרא היא דבר חשוב כשאתה רוצה להגיב לכתבה… מדובר בכלים שמיועדים לבצע משימות שגם סטי”לים יכולים לבצע…

  2. אריה מכובדי,
   אין צורך באוריינות עילית כדי להבין שלורד חסר מושג בתחום שעליו הוא כותב ואפילו לא טרח להיעזר בדוקטור גוגל. הנתון הבסיסי של כל ספינת קרב הוא הדחי שלה שממנו ניתן ללמוד אילו מערכות ניתן להתקין עליה. ספינות בגודל של הסטיל הישראלי משמשות באמריקה כספינות משמר חופים ואינן נמצאות כלל בסד”כ של חיל הים האמריקאי וממילא אינן מצוידות לסייע בקרב היבשה. תותח 155 מותקן על המשחתות האמריקאיות החדשות שעלותן למעלה מ4 מיליארד דולר האחת ושום בר דעת לא חשב לנסות לרכשן. לגבי המשימות שגם הסטילים יכולים לבצע הבעיה היא קשירת הספינות למשימת ברזל שמונעת מהן לבצע משימות אחרות כך שבכל מקרה יש צורך בספינות נוספות.

  3. חייל זקן, אני מניח שאתה מבסס את דבריך על עובדות. יחד עם זאת טענותיך מפתיעות אותי:
   עד לפני כמה שנים הייתי מעורב לעומק בהיהט מסוים של רכש צוללות הדולפין מגרמניה. נכון לאותו זמן שום מדינה באירופה לא הייתה נכונה למכור לנו צוללות למעט גרמניה.
   בנוסף לכך, גרמניה, מסיבותיה שלה, הייתה נכונה גם לממן חלק מעלות הפרויקט, מה שהפך את העניין כדאי עוד יותר עבורנו. מאותה סיבה – מימון ממשלתי רחב היקף – ממשלת גרמנהי גם אילצה מספנות גרמניות יריבות לשתף פעולה בתהליך, ובכך עיקרה אותו מכל שריד של תחרות.
   בקיצור, נכון לזמן שאני מדבר עליו לישראל לא הייתה כל אפשרות אמיתית לרכוש צוללות איכותיות למעט מגרמניה.
   אם המצב כיום שונה זה מעמיד את כל העניין באור אחר, אבל אני לא לגמרי משוכנע שזה אכן כך.

 3. אמנון לורד מתעלם מלב הבעיה.
  אני (כתומך ותיק בביבי) מניח, שאכן יש צורך חיוני בכל הצוללות, ושאין צוללות טובות יותר מהצוללות הגרמניות ובטח לא במחיר המוזל שלהן. זה לא העניין(!)
  איך יתכן שמקבל החלטה במדינת ישראל יקבל החלטה שתעשיר את פרקליטו הפרטי בעשרות מיליוני יורו?
  מישהו צריך לצאת מהמשוואה. במקביל משפטי- שופט היה פוסל עצמו מלשבת בדין של מקורבו(גם אם הוא השופט הישר והזך בתבל) רק למען הנראות הציבורית. במקרה שלנו, אין ספק שאת רוה”מ לא ניתן להוציא מהמשוואה ולכן לעו”ד שמרון היה אסור לקחת חלק בכל הסיפור הזה.
  יש כאן חשש לניגוד אינטרסים קיצוני וביבי היה חייב לסלק את שמרון מטיפול בעסקה.