‘הקרן החדשה’ מנסה לעצור את מינוי פרידמן לשגריר בישראל

“דיוויד פרידמן הוא בחירה נוראית לייצג את ארה”ב בישראל”, כותבים באתר הקרן, וקוראים לאזרחים אמריקנים להפעיל לחץ על הסנטורים שלהם. מתברר שפתאום זה בסדר להתעמת עם נשיא אמריקני

בוחשים גם באמריקה? מנכ"ל הקרן החדשה, דניאל סוקאץ'; צילום: הדס פרוש, פלאש 90

‘הקרן החדשה לישראל’ הצטרפה בימים האחרונים לקמפיין שנועד לסכל את מינויו של דיוויד פרידמן לשגריר ארה”ב בישראל. כמו של כל שגריר מיועד, גם המינוי של פרידמן טעון אישור של הסנאט האמריקני. הקמפיין של הקרן, המופיע בגרסה האנגלית של אתר הארגון, קורא לאזרחים אמריקנים להפעיל לחץ על סנטורים המייצגים את מדינותיהם כדי שימנעו את מינויו של פרידמן.

“אִמרוּ לסנטורים שלכם: דחו את הבחירה של טראמפ לתפקיד שגריר בישראל”, נכתב בכותרת קריאת הפעולה של הקרן לתומכי הארגון בארה”ב. “דיוויד פרידמן מתנגד לפתרון שתי המדינות, מעוניין בבנייתן של יותר התנחלויות ומפגין בוז כלפי המיעוט הערבי בישראל”. לדברי הקרן, השגריר האמריקני המיועד גם תומך בסיפוח שטחי יהודה ושומרון למדינת ישראל. “פרידמן הוא בחירה נוראית להיות הנציג שלנו בישראל”, טוענים בקרן בשם האמריקנים, ומאשימים את פרידמן כי תיאר בעבר את הנשיא ברק אובמה כאנטישמי.

במכתב חוזרים פעילי הקרן על הספין כי השגריר האמריקני המיועד כינה את כלל היהודים הליברלים בארה”ב כ”גרועים מקאפו”. בפועל, פרידמן הפנה את ההאשמות החריפות אך ורק כלפי שדולת השמאל הקיצוני ג’יי־סטריט, המפלרטטת עם איראן ועם חמאס, ומעניקה במה לשונאי ישראל. אפרופו ג’יי־סטריט, הקמפיין של הקרן מתואם במלואו עם שדולת השמאל היהודית־אמריקנית, הקוראת גם היא לתומכיה ללחוץ על חברי סנאט למנוע את מינויו של פרידמן באמצעות שיגור מכתב, שנוסחו זהה לזה שמופיע באתר הקרן.

סיכויים קלושים

פניית הקרן החדשה לאזרחים אמריקנים במטרה שיפעלו נגד החלטה של הנשיא האמריקני המיועד עלולה להתפרש כהתערבות בוטה בענייניה הפנימיים של ארה”ב. מטה הקרן יושב אמנם בניו־יורק והארגון רשום בארה”ב, אך לאורך כל השנים מדגישים בקרן דווקא את זהותו הישראלית של הארגון. “הקרן החדשה לישראל היא גוף מוביל לקידום הדמוקרטיה, הצדק והשוויון לכל תושבי ותושבות ישראל”, נכתב באתר הקרן בעברית. “אנו מאמינים ומאמינות שישראל יכולה וצריכה להתקיים על פי חזונם של מייסדיה”. לאחרונה יצאו בקרן בקמפיין “ישראל זה אנחנו”, ובו העלו על נס את פעילותם של ארגוני השמאל הקיצוני הרבים שהקרן שותפה במימונם.

הפעילות של הקרן בתוך ארה”ב לסיכול מינויו של פרידמן לשגריר מצטרפת להשתלחותם של פוליטיקאים מהשמאל הישראלי בנשיא הנבחר, זאת לאחר שבמהלך שנות כהונתו של הנשיא אובמה הם הטיפו לשמירה על יחסים טובים עם ארה”ב ולציות לבית הלבן. יו”ר מרצ זהבה גלאון צייצה ביחס לשגריר פרידמן כי היא “אוהבת את היהודים שיושבים בארה״ב ומתנגדים לפתרון שתי המדינות כשאנחנו אלה שמשלמים את המחיר”. העובדה שרוב רובם של ארגוני השמאל הקיצוני בישראל נשענים על כסף זר, שחלקו מגופים מדינתיים כמו שגרירויות זרות או האיחוד האירופי, נעלמה לפתע מעיניה של יו”ר מרצ. בהמשך החריפה גלאון את הטון וקראה לפרידמן “לחפש את החברים שלו בהתנחלויות, לא בישראל”.

במקביל לקמפיין של הקרן החדשה ואחיותיה האמריקניות, גם התקשורת הפרוגרסיבית בישראל ובארה”ב מצופפת שורות נגד החלטת טראמפ למנות את פרידמן כשגריר בארץ. כותרת מאמר מערכת של ‘הארץ’ הכריזה כי השגריר המיועד הוא “אישיות בלתי רצויה”, ואילו ה’ניו יורק טיימס’ תיאר את מינויו של פרידמן כ”בחירה מסוכנת”.

במשרד החוץ  עוקבים אחרי הניסיון לסכל את מינויו של פרידמן לשגריר, אך משוכנעים כי סיכויי ההצלחה של המהלך קלושים ביותר. “חשוב להיות עם האצבע על הדופק בנוגע ליוזמות כאלו”, מבהיר גורם במשרד החוץ, שמעריך כי האפשרות שדיוויד פרידמן לא יכהן בסופו של דבר כשגריר ארה”ב בישראל היא “קלושה ביותר”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

10 תגובות למאמר

 1. יש לפעול לגירוש הקרן הזאת מארצנו לחסימת המימון הזר הזורם לכיסי אירגוניה ולהצגת ערוותם ברבים. מדובר ברפורמים שהמציאו דת חדשה שאינן מבקרים בישראל ואין להם שום עשייה למעט ההרס שהם מייצרים עבור העם בישראל. הגיעה העת לחוקק חוק סוכן זר במלואו ולהילחם על ארצנו ועתידנו מול המזיקים האיומים האלה שאין להם שום קשר לישראל למעט כל התעמולה הרעילה שהם מייצרים יום יום. הקרן הזו חדרה לצהל לבית המשפט למשרד החוץ למשרד החינוך ולכל פינה. חובה למגר אותה ולשלוח אותה בחזרה למקום ממנה הגיעה – ארהב.

 2. זכור לי כשהשמאל נכשל בבחירות כשאובמה נבחר בשנית, אמר אחד מח”כ מרץ (לא זכור לי מי) נכשלנו אומנם בבחירות כאן, אך בארה”ב זכינו בבחירות, יש לנו את נשיא ארה”ב. עכשו תנסו לדמיין כשהם נשארו ערום ועריה לא פה ולא שם, לא פלא שהם על הרגלים האחוריות שלהם. (יש לציין שהשמאל אף פעם לא נכנע לכן הוא חרוץ מאד, מה שלא יזיק לימין ללמוד)

 3. עד שלא יובן כי הקרן לישראל חדשה היא אויב מר ומוצהר של המדינה היהודית, ויתחילו להגיב בהתאם, הם יעשו עוד הרבה רע.
  מבחינת הקרן, ישראל כמדינה יהודית היא טעות. טעות היסטורית.
  עליה להפוך למדינת כל אזרחיה.
  הם עושים ויעשו כל מאמץ אפשרי בכיוון. דרך כל ארגון קיקיוני שהוא.

  והיא נהנית מתקציב בלתי מוגבל כמעט בסיועם ונדיבותם של שונאי ישראל ושונאי המדינה היהודית.

  גורג סורוס הוא רק אחד מהם.

  באירופה יש שונאי ישראל רבים, אנטישמים קלאסים שרואים כחובתם להשלים את חזונו של היטלר לגבי היהודים, דרך חיסול המדינה שהיא, לפי טעמם, תוצר של השואה.

  1. אכן הקרן היא אויב מר, אך לא מוצהר. בוגדים לא מצהירים בגלוי על בגידתם, נהפוך הוא, בוגדים כל הזמן משקרים כמה הם אוהבים את ארצם.

 4. טוב שהקרן מתנהגת כך. זו טעות קשה שלהם והם לא מבינים זאת.
  א. הפעילות שלהם לא תמנע את מינוי השגריר. הם התרגלו לייחס לעצמם כח שאין להם.
  ב. השגריר הוא מטובי חבריו של טראמפ. פעילות נגדו תקומם את טראמפ אישית. ואם טראמפ יתחיל “לחפש” את הקרן , הוא גם ימצא. הוא יכול לשסות בהם את ה- IRS. הוא יכול להתחיל לבדוק את פעילותם. והוא ימצא. והרבה.
  ג. ברומא העתיקה , כשערכו מסע ניצחון לאחד הגנרלים והסיעו אותו ברחובות רומא עטור בזר דפנה , ניצב מאחוריו עבד שהיה לוחש באוזניו “כך חולפת תהילת עולם”. לשמחתנו אין מי שילחש כך באזני אנשי הקרן. היוהרה , הזחיחות והחוצפה שלהם הם שיפילו אותם.

 5. יש משהו שהוא טוב לישראל שהקרן לישראל החדשה לא תנסה להרוס?

 6. ודאי שמצדם עדיף שעזמי בישארה יהיה השגריר. אדם שקול פרשן מעולה ועם רקע בישראל.
  הקרן הארורה יחד עם גיי סטריט הם מאויבי המדינה הגרועים ביותר.

 7. יש להזכיר למי ששכח .
  הנשיא טראמפ נבחר בארה’ב .
  דמוקרטית .
  ולא עיתון ‘הארץ’ או כל מי שחשוב בעיני עצמו , מחליט מי יהיה או לא יהיה שגריר בישראל ….

 8. על ידי הכינוי הנכון של הקרן המצביע על מטרותיה האמתיות, ניתן בקיצור נמרץ לחשוף את כוונותיה, יומרותיה ומזימותיה. ובכן בקיצור: הקרן החדשה להשמדת ישראל. שם זה הוא מדוייק כיוון שהוא חושף את היעדים האמתיים של הקרן הזאת, ואידך זיל גמור.

 9. מתי ימצא האיש שיאסוף את כל הדוגמאות לצביעות השמאל בארץ ובעולם ויכתוב על כך כמה כרכים. זו תהיה יצירה מפוארת. בסט סלר בכל העולם במיוחד בימינו אלה. טוב שמעתי, אך לימין רק התפלקו כמה מקרים של צביעות לא כשיטה, לא כדרך חיים).