דובר צה”ל שכח מיהו האויב

אחרי הקמפיין נגד אלאור אזריה, האויב החדש של צמרת הצבא הוא אזרח שהסתער על מחבל. תחת תא”ל מוטי אלמוז, דוברות צה”ל איננה בוחלת במניפולציות ועיוות המציאות וגורמת נזק חמור לאמינותה

הפך את דוברות צה"ל למשרד יח"צ. תא"ל מוטי אלמוז. צילום: פלאש 90

שבוע עבר מאז הפיגוע הנורא בשכונת ארמון הנציב בירושלים, שבו נרצחו קצינה ושלושה צוערים בפיגוע דריסה שביצע אזרח ישראלי, ערבי ממזרח ירושלים.

צה”ל הגיב תוך זמן קצר, ובמלוא הכוח. “גורם צבאי” הגדיר זאת הבוקר בעיתון ‘ידיעות אחרונות’ כ”מלחמה”. לא מדובר במלחמה באויב הערבי, במסיתים, בצוהלים ובמשפחת המחבל. המלחמה מתמקדת בגרסת מדריך הטיולים איתן רונד שנפצע בדריסה, התעשת ראשון, הסתער על המחבל ורוקן עליו את מחסנית אקדחו: “במשך שבוע אנחנו מנהלים מלחמה קשה נגד הרשת החברתית, בניסיון להסביר מה באמת קרה שם”.

מאז האירוע דובר צה”ל לא נח לרגע, ופועל להדוף את הביקורות על ידי פרסום עוד ועוד כתבות חיוביות על תפקוד הלוחמים. הוא הפיץ טענה שלפיה מנוסת החיילים נבעה מפקודה שקיבלו ממפק”צית כדי למנוע ירי דו”צ ולא מבהלה שאחזה בהם; שחרר ‘סינקים’ של קצינים שמעידים על ירי של חיילים; שלח את הקצינה מאיה פלד, שירתה ממדרגות האוטובוס לכיוון המשאית, להתראיין בתקשורת המרכזית; ולבסוף אף שיגר לוחמים בסדיר לספר לחדשות 2 כי בניגוד לטענותיו של רונד, הם לא חוששים לירות בעקבות הרשעת אלאור אזריה.

אך נדמה שהבוקר נשברו כל השיאים בהתנהלות דובר צה”ל. ידיעה בולטת בעיתון ‘ידיעות אחרונות’ הציגה נתון דרמטי כביכול, תחת הכותרת: “הבדיקה של המכון לרפואה משפטית קבעה: החיילים הם אלו שהרגו את המחבל”. בגוף הידיעה מסביר העיתונאי רונן ברגמן כי החיילים הם שהרגו את המחבל על ידי ירי בראשו, ולא כדורי האקדח שירו האזרחים, שפגעו בגופו של המחבל. בכך, נטען, “מגיעה ההוכחה הסופית ככל הנראה למופרכות של הטענה הזו”.

הידיעה כולה רוויה במגמתיות שלא תיאמן. איתן רונד מלכתחילה לא טען שאף אחד מהחיילים לא ירה. טענתו הייתה שחיילים בודדים ירו יחד איתו ועם המדריך השני, בעוד שעשרות חיילים ברחו במקום לירות. הוא גם במפורש לא טען שבהכרח הוא שחיסל את המחבל. להפך, בראיון לניב רסקין בגלי צה”ל למחרת הפיגוע, אמר רונד: “נגמרו לי הכדורים והוא עוד המשיך אחורה”.

הידיעה ב’ידיעות אחרונות’, 16.1.17

אובדן אמינות

דובר צה”ל והעיתונאי רונן ברגמן פעלו כאן לכאורה בחוסר אתיות משווע. הם שתלו מילים בפיו של איתן רונד שהוא מעולם לא אמר, וכך הם “מפריכים” כביכול את טענותיו. הכל כדי להזים את הטענה שהחיילים היססו לירות.

וזה לא הכל. בידיעה לא מוזכר כלל הסרטון שמתעד את מנוסת החיילים. לא מוזכר גם המדריך השני שירה במחבל ועצר את המשך הדריסה, ולמעשה ניהל את האירוע. ייתכן שבאמת כדור בראשו של המחבל גרם למותו המיידי של המחבל, לאחר ששני המדריכים נטרלו אותו. איך זה קשור בכלל לטענות שהעלה איתן רונד, כי עשרות חיילים היססו ולא חתרו למגע? איך זה קשור לשאלה אם החיילים שכן חתרו למגע הרגו את המחבל או שמא רונד וקורן?

בידיעה מצוטט “גורם צבאי”, שנחשף לתוצאות הבדיקה אומר: “במשך שבוע אנחנו מנהלים מלחמה קשה נגד הרשת החברתית, בניסיון להסביר מה באמת קרה שם. לצערי, עדיין לא הצלחנו להזים את התיאוריה הכוזבת והמרושעת הזו”. אלא שאותו “גורם” – שכלל לא מופרך להעריך כי הוא מגיע מדוברות צה”ל – שכח שמלחמה מנהלים מול האויב, לא מול אזרח גיבור שנפצע בפיגוע ומיהר לחתור למגע לפני כל החיילים. ייתכן שרונד לא דייק בעובדות, ייתכן שהקישור למשפט אזריה היה שגוי, אך הכרזת מלחמה נגד דעתו (שמגובה בסרטון) היא אמירה איומה.

“הגורם הצבאי” משתמש בביטויים פוגעניים במיוחד: “תיאוריה כוזבת ומרושעת”; אני לא יודע כיצד הוכח שהתיאוריה של רונד היא כוזבת. הרי מדובר בתחושה סובייקטיבית שאין שום דרך להכחיש או לאשש אותה. מילא, לגיטימי שדובר צה”ל יהדוף את התיאוריה של רונד, אבל מכאן ועד לכנות אותה מרושעת יש מרחק עצום. האם רונד אמר זאת מתוך רשעות ורוע, או מתוך כאב על החיילים שנהרגו ונפצעו? כיצד דובר צה”ל מרשה לעצמו לדבר כך על מדריך שנפצע בפיגוע ומיהר לחתור למגע לפני כל החיילים? במקום להכתיר אותו כגיבור ישראל, דובר צה”ל בחר לסמן אותו כאויב האומה.

יו”ר הפורום לחוסן צה”ל, אל”מ (במיל’) רז שגיא, הגדיר במדויק את הסכנה בהתנהלות הזו: “אם דובר צה”ל לא דובר אמת – זו בעיה חמורה מאוד, כי זה מזכיר משטרים אפלים, שבהם דוברי הצבאות אומרים מה הם היו רוצים שיקרה ולא מה שבאמת קרה”. התפתחות הקמפיין הנוכחי מחזקת את התחושה הקשה. אחרי הקמפיין הארוך שניהל נגד החייל אלאור אזריה מעל דפי אותו ‘ידיעות אחרונות’, דובר צה”ל ממשיך להתקרנף ומאבד את אמון אזרחיו.

קשה להמעיט בחומרת הדברים: זהו אותו דובר צה”ל שאמור לספק גרסה אמינה ומדויקת במלחמה הבאה, ולהדוף את השקרים הרבים שוודאי יוטחו ויופצו ברחבי העולם. ועוד נקודה: מה מלמד אותנו קידומו של דובר צה”ל מוטי אלמוז לתפקיד ראש אכ”א, על שיקול דעתו של הרמטכ”ל איזנקוט?

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

25 תגובות למאמר

 1. עוד דוגמא להתעסקות בתקשורת, בשקרים, ובתדמית, במקום לעסוק במהות. זה לא יעזור – עד שלא תעשו חשבון נפש ותעשו תפנית של 180 מעלות במלחמה באוייב.
  1. צה”ל חייב לנצח את הטרור – אין ברירה אחרת. לצורך כך ישונו הוראות פתיחה באש. יתקיימו מארבים על זורקי אבנים ובקבוקי תבעירה ויירו בהם על מנת להרוג.
  2. צה”ל יגרום לאוייב לשלם מחיר על הטרור. לסגור שכונות שלמות. סגר, כתר, סגירת כבישים, שלילת רשיונות עבודה.
  3. חוקים חדשים – ביתו של המחבל ייהרס תוך 48 שעות וללא משפט, ומשפחתו תגורש לירדן וישללו ממנה כל תעודותיה וחשבון הבנק שלה ייסגר. גם זה תוך 48 שעות וללא משפט
  4. חוק חדש נוסף – אסור לצה”ל לנהל חקירות מצ”ח פליליות נגד חייל בפעילות מבצעית. בשום תנאי ובשום תירוץ. אסור לצה”ל להעמיד לדין פלילי חייל בפעילות מבצעית.

  עם ישראל רוצה לראות מקסימום מלחמה בטרור, אפס הכלה, ומקסימום גיבוי לחיילים. רק גיבוי,אמון מחודש, ושינוי תפיסת הלוחמה יתנו תוצאות. אחרת נמשיך לחיות עם ג’יהאד יומיומי, ונחפש “פיתרון מדיני” לחוסר ביטחון שלנו.

 2. הבעיה שלפי דובר צהל הם ירו בו בראש אחרי שהיה מנוטרל אז קדימה לבית המשפט

 3. ג’בל מוכאבר נמצאת בישראל – ועם טיפול נכון אפשר היה שביום העצמאות היתה מוקמת שם במה עם הופעות חגיגיות וזיקוקים והתושבים היו משתתפים וצוהלים.

  הערבים מסוגלים להיות בקלות אזרחים נאמנים בדיוק כמו שיהודי ברה”מ חגגו נובי-גוד ובדיוק כמו שתושבי קובה מבכים את מותו של קאסטרו.

 4. האלוף אלמוז (איך הפכו אותך לכזה) אתה הוא אחת מהבושות היותר גדולות שפקדו את צ.ה.ל לאורך שנים. גם אם תנסו לעוות את המציאות בסיוע של כמה כתבי זבל של עיתונות מעןפשת זה לא יישנה את האמת. אתם סירסתם את צ.ה.ל ואלה התוצאות. הממשלה צריכה להתעשת ולעות חישוב מחדש אודות צמרת צ.ה.ל. לא יארך זמן עד אשר אימון הציבור בצ.ה.ל יהיה נמוך מאשר במשטרה ובבתי המשפט בארץ וזה מדיר שינה מההורים לחיילים ולחיילות. אימונם בכם הולך ומתפוגג “בזכות מעשיכם”

  1. דוד יקר. כל מילה של מדוייקת מקודמתה. אכן זה המצב המבחיל. צמרת צה״ל נוראית שמדרדרת אותנו כמו כל הסמול לתהום. ודרך אגב חשוב לדעת שצה״ל אלה ראשי תיבות של צבא הגנה לישראל ויש לכתוב זאת עם גרשיים ולא כך : צ.ה.ל – כל הכבוד לך.

 5. איזה בושה. דובר צהל שקרן. הדג מסריח מהראש. הרמטכל נלחץ מסרט של בצלם והורה לעשות לאזריה משפט דריפוס. אין קשר בין הראיות ואשמת נטילת חיים. עדותו של רסן נאמן לא שווה כלום כי היא מלאה בסתירות.

 6. עבר זמן קצר מאד ושוב נתפס דובר צה”ל בשקר גס.
  מח”ט כפיר ביקר אצל משפחת אזריה (איפה הוא היה 9 חודשים ?).
  המח”ט אל”מ גיא חזות הציע למשפחת אזריה להחליף את צוות הסנגורים ולוותר על זכות הערעור.
  מעשה זה מהווה הפרה בוטה של התהליך המשפטי.
  דובר צה”ל הזדרז להודיע כי מדובר היה בביקור חברתי של תמיכה במשפחה ובחייל.
  אבל דובר צה”ל לא ידע שהשיחה הוקלטה. ומסתבר שדובר צה”ל שיקר.
  אצל גדי אייזנקוט דובר שמשקר זכאי לקידום ולהעלאה בדרגה.
  כדאי לזכור שאצל הרמטכ”ל גדי אשכנזי נשלחו הביתה שני קציני שדה מצויינים תא”ל עימאד פארס ותא”ל צ’יקו תמיר. גם הם שיקרו. אבל השקר שלהם בטל בשישים לעומת השקר של אלמוז.

 7. מסתבר , שהסיקור התקשורתי הוא תמיד לטובת אלו שלמעשה פועלים באופן שיקרי ומגמתי. חבל! לפחות דבר טוב מתרחש בשנים האחרונות, אכן הציבור הרבה יותר מפוקח ואינו קונה את “התחקירים” ו”הפרשנויות” של מומחים מטעמם . תודה לא – ל

 8. בעוד אלופי צה”ל שכחו מיהו האויב, עלינו לזכור את הקרבת חיילנו ולוחמנו בידי מערכת הצבאית, המשפטית והתקשורתית כולה(“הטובים” מול השמאל).

 9. אשכנזי פיטר שני אלופים מצהל על אי דיווח אמת מה דינו של האלוף הזה שמשקר ומוקלט וממשיך לסלף דינו לחזור לאפסנאות או ההייתה

 10. הצבא יורה לעצמו ברגל:
  המדריך הוא זה שהסתער על המחבל במשאית תוך כדי נסיונות הדריסה הנמשכים לאחר הפגיעה הראשונית.
  יריות האקדח של המדריך הצליחו לפצוע את המחבל ולעצור אותו מלהמשיך.
  רק אז, כשהמחבל כבר פצוע, התחילו החיילים לירות וכנראה, אחד הכדורים הרג את המחבל. אבל, כבר אחרי שהיה מנוטרל!
  אז איזה אפקט אלאור עזריה זה?
  לפחד לירות על מחבל פעיל, או, לירות על מחבל פצוע ומנוטרל?
  תחליטו, אתם שם בצהל…

 11. עולה מן הכתבה שחייל ירה למוות במחבל מנוטרל. במקום צה’ל לא הייתי ממהר לעשות כותרת חיובית מפשע המלחמה הזה ,אלא מאתר את החייל ומוביל אותו אזור לחקירת מצח מתוקשרת.

 12. אכן דובר צה”ל שכבר פירסם שקרים מפורשים ממשיך. במקביל למדריך הטיולים העידה אשה צעירה שהייתה במקום ונפגעה באופן שתואם את הסרטון ואת עדות מדריך הטיולים והסרטון שלה הועלם. רונן ברגמן השחצן ממשיך בקו של דובר צה”ל. ואיפה הרמטכ”ל הצדיק שלנו ? מה עם ערכי צה”ל – האם שקר לתקשורת הוא חלק מערכי צה”ל המוסרי. והקצינה מאיה ש”הסתערה” וירתה ממדרגות האוטובוס. יפה שירתה אך כיצד מתסתערים וחותרים למגע תוך עמידה על מדרגות האוטובוס.

  1. רחל, אין לי ספק שאת, ממקום מושבך הבטוח אל מול מסך המחשב, היית מזנקת בזמן אמת אל מול המשאית הדוהרת. ממש גיבורת על.

 13. חיילי צהל היקרים. תברחו בכל מצב של התקלות עם רוצחים ומחבלים ערבים. למה לשבת בכלא כרוצחים? לברוח ולשמור על עתידכם.

 14. אז מה היה לנו?
  דובר צה״ל שהוא שקרן כוחני סידרתי-ועכשיו קודם לראש אכ״א,
  סגן רמטכ״ל שעבורו ישראל=גרמניה1933,
  מטכ״ל למופת.
  אין ספק שאני רגוע בקשר לעימות הבא-צבאנו נמצא בידיים הנכונות.

  1. לנקות את המדינה מהקרן החדשה ולחסל את בג״צ במתכונתו הנוכחית בה השופטים בוחרים את עצמם בעצמם ויושבים שם ומנהלים את פוליטיקת הסמול שלהם מכותלי בית המשפט החטוף של עם ישראל. עד לחקיקה שתקבע שאת השופטים בוחרות רק ממשלות ישראל ולא הם את עצמם אין סיכוי להעלות את מדינתנו על פסיה היהודיים והיא דוהרת לחיסולה עי גורמי הסמול.

  2. ולהוסיף יאיר גולן שאמר שיהיה גאה לבשר לאמא של חייל שבנה נהרג כי לא ירינו על מקור הירי כי היו שם אזרחים- אוי לנו!!!!

 15. הדובר לא שכח כלום. הוא פשוט החליט שהאוייב זה אנחנו. המחבלים כנראה מפריעים לו קצת פחות. ומובן שכל זה הוא חלק מרוח המפקד. אייזנקוט ויאיר גולן חושבים בדיוק כמוהו. אפשר להבין זאת גם ממה שאמר נחמיה דגן, קצין החינוך הראשי לשעבר, בתכנית ששודרה בערוץ הראשון על משפט אזריה: “מחבלים? יש מי שיקרא להם לוחמי חופש! הרי בסוף נצטרך לחיות איתם וזה תלוי רק בהחלטת הממשלה שלנו.”

 16. דובר צה”ל נהפך לחקיין עלוב של קול הרעם מקהיר. לתחנת התעמולה המצרית לפחות היה סטייל.

 17. האויב – הפופוליזם.
  דובר צה”ל הוא גיבור המערכה, נלחם בהפצת השקרים על ידי פרסום עוד ועוד אמיתות שנותנות עוד נקודות מבט על האמת.
  קשה שאי אפשר להסתכל על זה רק באופן שטוח, אה?

  1. סמאלנים לעולם לא מתפכחים משטיפות המוח של הוריהם

 18. המשפחה של אלאור אזריה צריכה להצהיר שכמו כל עם ישראל היא לא מאמינה בבית דין ובמשפט המבוים
  ומפטרת את עורכי הדין ולא משתתפת בהצגה יותר
  מבקשת לשחרר מייד את אלאור מהלינץ’ המתמשך נגדו של כל המכונה הצהלי”ת במיוחד של השקרן אלמוז
  עם ישראל צריך להתגייס כולו עכשיו ולצעוק ולפעול כדי שישחררו אותו מייד
  אל תבליגו יותר ואל תשתקו
  תשכנעו את המשפחה לא לשחק את המשחק של הנאלחים
  משפט אין כאן
  רק לינץ’ מתוכנן ונבזה
  תפיצו בכל הרשתות האפשריות כדי לעקוף את התשקורת הרקובה השקרנית והבוגדנית