מדוע התקשורת שותקת על רצח גיא כפרי?

התקשורת הצניעה רצח של יהודי בידי ערבי ישראלי, משום שהמקרה המחריד הזה מאיים על השקפת עולמה. הסתרה שיטתית של עובדות גרועה יותר מ’פייק ניוז’

רצח לאומני מושתק. זירת הרצח בחיפה בתחילת החודש. צילום: מאיר ועקנין /פלאש90

אתמול הוגש כתב אישום נגד מוחמד יוסף שינאווי, רוצחו של גיא כפרי. כתב האישום מגולל סיפור מחריד במיוחד: בתחילת ינואר יצא שינאווי, ערבי תושב חיפה, למסע ירי ורצח יהודים בשל היותם יהודים. רק בנס הסתיים המסע הזה בנרצח אחד. על פי כתב האישום, שניים מחבריו של שינאווי סייעו לו ברצח.

אמו של גיא כפרי, ברטה, סיפרה ל’ישראל היום’ כי רבים מבני משפחתה נספו בשואה והוסיפה: “אני פה, אחרי כל כך הרבה שנים, מאבדת את הבן שלי במדינה שבה בחרתי לחיות – בגלל אותה סיבה. כי אנחנו יהודים”.

אין ספק שמדובר באחד מפשעי השנאה החמורים ביותר שהתרחשו בישראל בשנים האחרונות, ואין גם ספק שלמרות חומרת האירוע, התקשורת מיעטה לעסוק בו. ומשום שהתקשורת מיעטה לעסוק בו, גם אישי ציבור מהשמאל ומהימין הניחו לסיפור לעבור בשקט מטריד. זו עוצמתה של התקשורת.

לא קשה לדמיין מה היה קורה במצב הפוך, אם יהודי היה יוצא למסע רצח דומה של ערבים. במקרה כזה, זה היה האירוע הראשי שהיינו עוסקים בו במשך ימים רבים. גינויים היו יוצאים מכל רחבי הקשת הפוליטית, האשמות בהסתה ובאחריות למעשה היו מוטחות במנהיגי הימין וברבנים, וכך הלאה.

למעשה, אין צורך לדמיין תרחיש כזה. די להיזכר בסערה שהתחוללה בעקבות ההצתה הקטלנית בכפר דומא, שבוצעה לפי החשד על ידי יהודים – זכור במיוחד הפוסט של הנשיא ריבלין עם המשפט “בני עמי בחרו בטרור” – או בעקבות רצח הנער מוחמד אבו־חדיר.

ובכל זאת, השאלה בעינה עומדת. כיצד זה חוליית טרור ערבית־ישראלית מחיפה יוצאת למסע רצח אנטישמי בעיר ואם בישראל, והאירוע איננו מחולל אפילו מקצת מהסערה שהייתה אמורה לקום? מדוע מנהיגי הציבור הערבי אינם נדרשים להסברים, ואינם מואשמים בהסתה ובאחריות לרצח? ומה עם מנהיגי הדת המוסלמית הסוכרים פיהם? ומדוע מנהיגי השמאל לא אומרים דבר? ומה פשר שתיקתו של נשיא המדינה?

אל תבלבלו אותם עם עובדות

ההתעלמות הזו קשורה לשני אירועים נוספים: תקרית אום אל־חיראן, שבה התקשורת המרכזית יצאה מגדרה כדי לשלול את הטענה שמדובר בפיגוע, ואף ניצלה אותו כדי להאשים את המדינה בהזנחת הבדואים ואת המשטרה בהפעלת כוח מוגזם; בדומה לכך, התקשורת יצאה מגדרה כדי לשלול את הטענה שרבות מהשרפות לפני חודשיים היו למעשה הצתות על רקע לאומני.

מה מסביר את דפוס הפעולה הזו של התקשורת? התשובה היא שמדובר בהשקפת עולם שעל פיה ערביי ישראל אינם גורם לאומי הנאבק נגד המדינה היהודית, אלא רק מיעוט מודר ומופלה לרעה שעל הרוב לתקן את יחסו אליו.
כל אירוע שמציף את האמת היסודית ההפוכה, שלפיה חלק לא מבוטל מערביי ישראל וכל נבחריהם הנוכחיים בכנסת מתנגדים למדינה יהודית מסיבות דתיות ולאומניות, עובר הדחקה והעלמה. בתקשורת השמאלנית המרכזית מקנן פחד קמאי מלהכיר בעובדה שלא רק הערבים ביו”ש רוצים בהכחדתה של מדינת ישראל, אלא גם חלק לא מבוטל מערביי ישראל.

אם האמת היסודית הזו, ששורש האלימות בין יהודים לערבים איננו קשור לכיבוש ביו”ש או לאפליה כלכלית־חברתית אלא לעצם קיומה של המדינה היהודית, תתפוס את המקום המרכזי המגיע לה בשיח הציבורי – השמאל בישראל והתקשורת בעקבותיו יאבדו את יסוד היסודות של השקפתם, ואולי אף יתברר שהימין צודק ומבין את המציאות טוב הרבה יותר מהאג’נדה הפרוגרסיבית הפוסט־לאומית שהשמאל שבוי בה.

כשמדברים על ‘פייק ניוז’, הכוונה היא לידיעות מפוברקות שמופצות בציבור. אבל להעלים באופן שיטתי את האמת זה הרבה יותר גרוע, וזה מה שהתקשורת בישראל עושה בעקביות לאורך שנים.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

20 תגובות למאמר

 1. האמת היא קצת יותר כואבת- היותו של כפרי אדם בודד, יתכן מוזר, אשר לא הקים משפחה- איננה הולמת סיפור טוב לכותרת ראשית.

 2. התקשורת הישראלית, בניגוד לדבריך, עסקה ברצח מיד לאחר שבוצע.
  התקשורת הישראלית עקבה אחרי המצוד שנערך על ידי המשטרה במטרה ללכוד את הרוצח.
  התקשורת הישראלית עסקה בכך אתמול כאשר הותרו לפרסום הפרטים.
  מה שהיה ייחודי במעשה הרצח הזה (לא מזעזע מכל מעשה רצח אחר שבוצע בישראל לאחרונה בידי יהודים ולא יהודים) היתה ההסתייגות המוחלטת וההתנערות מהמעשה על ידי משפחת הרוצח, שכניו ותושבי חיפה הערבים.
  כמובן שהתגובה הזו של הציבור הערבי בחיפה מציגה באור מגוחך את טענתך על כך שהרצח מבטא את הרצון של הערבים בחיסולה של מדינת ישראל.
  הלוואי שכל ההורים של יהודים (כולל מתנחלים) שרצחו ערבים היו מתבטאים באופן נחרץ וחריף כמו הוריו של הרוצח.
  רוב הערבים בישראל רוצים להיות אזרחים שווי זכויות.
  רוב היהודים בישראל מתנגדים לכך שהערבים יהיו אזרחים שווי זכויות.
  מכיוון שהדרוזים והבדואים שמשרתים בצבא אינם שווי זכויות ליהודים (כולל אלה שלא משרתים בצבא) טענת מילוי החובות כתנאי לקבלת זכויות – מתבטלת.
  מי הוא ציוני ?
  איש שמאל שרוצה שמדינת ישראל תמשיך להתקיים כמדינה דמוקרטית בעלת רוב יהודי וטוען שלצורך כך יש לסיים את הכיבוש ולהקים לצד ישראל מדינה פלסטינית בקווי 67 (עם תיקוני גבול מוסכמים) שתהיה הבית הלאומי של העם הפלסטיני
  או
  איש ימין שתובע לספח את הגדה המערבית ומימוש חזונו יוביל למציאות של מדינה אחת שלא תהיה יהודית (אם כל הפלסטינים תושבי הגדה המערבית יקבלו אזרחות ישראלית) / לא תהיה דמוקרטית (אם כל הפלסטינים תושבי הגדה המערבית לא יקבלו אזרחות ישראלית).

  1. אפרופו אירועי אום אל חיראן.
   1) מדוע ממשלת ישראל בחרה להקים ישוב יהודי דווקא על חורבות ישוב בדואי כאשר אפשר למצוא בנגב שלל מקומות חלופיים ?
   2) מדוע ממשלת ישראל מבקשת לכנס את כל הבדואים שחיים בעשרות הישובים הלא מוכרים אל תוך ערים ועיירות ואילו ליהודים היא בונה עשרות ישובים חדשים במקום לשלוח את אותם יהודים אל הישובים הקיימים בנגב על מנת לחזק אותם ?
   3) מדוע המשטרה שצילמה את האירועים באום אל חיראן במצלמות רבות שיחררה לפרסום רק את הסרטון שצולם מהמסוק ונמנעת מפרסום התיעוד שצולם על הקרקע בידי השוטרים ?
   4) מדוע המשטרה לא טיפלה בנהג שנפגע מירי השוטרים והניחה לו לדמם למוות ?

  2. אי ההבנה שלך את המציאות מרשימה.
   בחירתה של התקשורת להביא שני שכנים שאמרו “אנחנו מגנים” ולשכנע אנשים כמוך שזו עמדת “הרחוב הערבי”, נובעת מהמניעים שצוינו במאמר.
   בשורה התחתונה, איימן ואחמד וחנין ובסל וג’מאל, אפילו לא טרחו להוציא גינוי רפה, מהסיבה הפשוטה שעמדתם הבסיסית תומכת במאבק הערבי נגד קיומה של מדינת ישראל.
   וכך גם ציבור התומכים שלהם, שנוהרים לקלפיות כדי לתמוך בעמדה בסיסית זו.
   שאר הטענות בדבר קיפוח הדרוזים או אי הכרתך במיעוט הפנומנלי של מקרי רצח של ערבים בידי מתנחלים, והגינוי החד משמעי של מנהיגי המתנחלים ומנהיגי ישראל כולה למקרים המועטים שאכן קרו – באמת אינן ראויות להתייחסות

  3. מהיום לא נקרא להם עתונאים
   נקרא להם פוליטרוק.
   (פּוֹלִיטְרוּק -קצין חינוך בצבא האדום האחראי על שטיפת מח אידאולוגית)

  4. איחמר, אתה מכזב
   1.הוכרז ישוב בדואי חדש בשם אום חיראן, אולם הבתים שנהרסו הם מחוץ לשטח ישוב זה ומחוץ לאזור בו שהה השבט, ולכן בן המשפט התיר להרוס.
   2. הבדואים, כמו כל אזרח אחר במדינה, לא רשאים לפלוש לקרקעות לא להם. הבניה הבילתי חוקית לא הופכת אותם לבעלי הקרקע. גם היהודים וגם הבדואים יכולים לקנות בתים כמעט בכל אחד מהישובים היהודיים בנגב, וחלק מהבדואים אכן גרים בבאר שבע, ובעומר. אולם, נאסר על יהודים לקנות קרקע בישובים הבדואים.
   3. לגבי הקמת ישובים חדשים, ישנו ביקוש למגורים בישובים קהילתיים קטנים, והמדינה, כספסרית הקרקעות העיקרית נענית לביקוש זה במכירת הקרקעות ביוקר להקמת ישובים חדשים. הישוב היהודי החדש שיקום פתוח גם לבדואים. אין שום סיבה שהיהודים יגורו בצפיפות במגדלים ששילמו עליהם בכסף מלא, ואילו הבדואים יתפרסו על שטחים נרחבים שאינם שלהם. מילא אם היו גרים באוהל, אולם מדובר במיבנים לכל דבר.
   4. לגבי הנהג הפצוע – השוטרים גםהם בני אדם ולא מלאכי שרת, וכשנדרס אחד משלהם, אני מנחש שדמם בער בהם לנקמה. אם אתה תפגע בשוטר – יש סיכוי שגם אתה תחטוף.

  5. לגבי התגובה הראשונה- הכותב לא טען שלא התייחסו לכך לחלוטין אבל הוא טען שהנושא לא קיבל התייחסות באותו סדר גודל שקיבלו אירועים דומים אך הפוכים כמו ההצתה בדומא. לגבי הגינוי למעשה- ברור שיהיה גינוי למצלמות. למה אתה מצפה? שיעמדו מול המצלמות ויביעו תמיכה ברצח? הם יודעים שהם ייעצרו מיידית. אתה מוזמן להאמין להצהרות המזוייפות האלה. אני מאמין שהם חושבים שהוא “שהיד” ו”קדוש”.

   לגבי שיוויון זכויות-בשבילך ובשביל הערבים שוויון משמעו מדינת כל אזרחיה שהיא אינה מדינה יהודית. זה לא הולך לקרות. מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית ותישאר כזו. הערבים הם מיעוט במדינה ולכן אין להם את כל הזכויות והחובות של היהודים במדינה אבל יש להם זכויות מיעוט נרחבות ביותר, שלא קיימות באף מדינה דמוקרטית כמעט(הכרה בערבית כשפה רשמית, פטור משירות בצבא, אפליה מתקנת בתחומים רבים, מימון למוסדות דת ותרבות ועוד). יש תמיד מה לתקן, אבל לעולם לא יושג שיוויון מהסוג שאתה מתכוון אליו.

   לגבי מי הוא ציוני-אני חושב ששני סוגי האנשים שתיארת ציונים. אמנם יש ביניהם מחלוקות לגבי אופייה של המדינה וגבולותיה אבל שניהם אוהבים את המדינה ושואפים לחזק ולשמר אותה. מה שרשמת על סיפוח הוא מוטעה מכיוון שהדמוגרפיה השתנתה מאוד בשנים האחרונות וסיפוח לא בהכרח יגרום לאיבוד הרוב היהודי. מציע לך לקרוא יותר על הנושא(באתר מידה ובמקומות נוספים.

   לגבי התגובה השנייה-
   1) מה זה משנה בכלל? זאת אדמת מדינה, והמדינה יכולה לעשות בה כרצונה. כל אדם יכול לקנות בית ביישוב החדש, כולל הבדואים שחיים שם(והמדינה הציעה להם שטח בחינם שם). זהו לא ישוב יהודי בהגדרתו.
   2) רוב הכפרים הבלתי מוכרים בנויים על אדמת מדינה ללא תכנון כלשהו והם בלתי חוקיים. לכן המדינה לא מכירה בהם ולא מספקת להם שירותים. המדינה לא יכולה פשוט להכיר בהם כי זה ייצור תקדים מסוכן שבו כל אחד יכול להשתלט על קרקע ולהכריז עליה כשלו. בנוסף-מי ימנע מהכפרים האלה להתרחב באופן לא חוקי אחרי שיכירו בהם? הרי אם הכירו בפלישה שלהם כחוקית קודם למה שלא יכירו עכשיו? אני באמת לא מבין מה ההתנגדות של הבדואים ושלך למעבר ליישובים גדולים ומוכרים, באותו אזור, עם תשתיות והכרה ופיצויים מהמדינה.
   3) יש סרטון מהשטח? לא ידעתי. בכל מקרה פרסום של התיעוד הזה לא ישנה את הדעה של אף אחד על הנושא. אם יש בסרטון משהו שמעיד על התנהגות בלתי הולמת של השוטרים מח”ש תחקור את זה ותעמיד לדין.
   4) אולי בגלל שהוא בא לדרוס אותם ובמקרה כזה יורים על מנת לנטרל ולהרוג? אדם שככל הנראה מת לא זקוק לטיפול רפואי.

  6. ציטוט מן המאמר –
   “מה מסביר את דפוס הפעולה הזו של התקשורת? התשובה היא שמדובר בהשקפת עולם שעל פיה ערביי ישראל אינם גורם לאומי הנאבק נגד המדינה היהודית, אלא רק מיעוט מודר ומופלה לרעה שעל הרוב לתקן את יחסו אליו.”
   אתה הדוגמה המושלמת להשקפת העולם הזאת, או אולי מוטב לכתוב – להזייה הזאת.
   לא משנה כמה פעמים תחזור על השקר, כאילו רוב ערביי ישראל רוצים רק להיות אזרחים שווי זכויות, זה עדיין יישאר שקר. רובם המוחלט של הערבים המוסלמים ושל כל שאר עמי האסלם, בישראל כמו בכל פינה אחרת על פני הגלובוס, רוצים להיות השליטים, כשכל בני שאר הדתות מתפקדים כד’ימי, בני חסותם הכנועים והמושפלים. כל מוסלמי שאי פעם אמר לך שזה לא כך, ובוודאי היו רבים כאלה, שיקר לך לצורך “הביזנס”. המשך הקשרים הכלכליים שלהם עם פתאים כמוך, מאלץ אותם להעמיד פנים, והם אכן עושים זאת בכישרון רב. אבל כשהם מחייכים אליך, זה לא חיוך של אחוות אחים, זו רק סובלימציה של הצחוק הפרוע שהם מתאמצים שלא לצחוק ישר בפרצופך.
   ההוכחה הניצחת, אחת מיני רבות, לטענותיי, היא דפוס ההצבעה שלהם. רוב כמעט מוחלט של ערביי הארץ מצביע למפלגות הרשימה המשותפת. חברי הכנסת של הרשימה לא משקרים. אין להם צורך בזה, מפני שאנשי התקשורת מקבלים בשמחה את כל מה שיאמרו, וכל יריקה שהם סופגים מח”כ ערבי היא מבחינתם גשם. לכן, התמימים שחושבים שהח”כים הערבים לא מייצגים בנאמנות את בוחריהם, לא מבינים כלום, או פשוט מתכחשים למציאות. ערביי ישראל יודעים בדיוק למי הם מצביעים, והם חוזרים על הצבעתם שוב ושוב, ברוב מוחץ. (82% לרשימה המשותפת בבחירות של 2015 ו- 78% למפלגות הערביות שרצו בנפרד ב- 2013. הנתונים הם לפי ‘הארץ’, שאינו נחשד בדיוק כתומך ימין.) במפלגת העבודה יש המוני מתפקדים ערבים מוסלמים, אך אחוז קטן יחסית של מצביעים מן המגזר. יש להם אפשרות להצביע גם ל’מרץ’, אבל אפילו היא לא קיצונית מספיק עבורם רובם המכריע.
   זאת המציאות. היא לא נוחה, לא קלה לעיכול וממש לא נעימה, אבל זה מה יש. וגם אם תאמר אלף פעמים שהאמת המכוערת היא שקר ושהשקר היפה הוא אמת, האמת תמשיך להיות אמת והשקר, למרבה הצער, ימשיך להיות שקר.

  7. תגיד איתמר איפה אתה חי?
   כל חברי הכנסת הערביים עויינים את ישראל!
   מי בחר בהם?
   אחד מהם ברח מהארץ.
   אחת הצטרפה לשיוט עוין על המרמרה ביחד עם אירגון טרור טורקי בשם IHH
   אחד הבריח לכלא פלאפונים לרוצחים על רקע לאומני עם הרבה דם על הידיים!
   אחד משבח שאהידים בכנס של הפתח!
   ראש הרשימה קרא לערפאת (גדול אויבנו) הגדול שבגדולים!
   אני שואל שוב, איפה אתה חי?
   אגב, בהפגנה של ערבים נגד אינתיפאדת הסכינים, היו 18 אנשים בלבד. אתה שומע? 18 אנשים בלבד!
   הקריאה להפגנה תוזמנה דרך הפייסבוק, כך שאי אפשר לטעון טענות …

 3. נכון ומצער מאד להעיר שגם מנהיגי הימין ודובריו לא עושים את חלקם. ההיפך גם הימין מחזק את הנראטיב שרוב הערבים הם אזרחים מן השורה, וכי מדובר בבודדים, שהוא הבלוף הכי פוליטיקלי קורקט שיש כאן. כי אולי לא כל ערבי יוצא בבוקר להרוג אך כולם תומכים בלב שלם במחבלים למיניהם.

 4. נראה לי שגם הכותב עוסק בהדחקה. הדחקונת, אולי.
  אין כאן שום מרכיב לאומי. ערביי ארץ ישראל – זה כולל את יהודה שומרון ועזה, אינם לאום.
  הם אוסף של חמולות ממקומות שונים במזרח התיכון.
  המרכיב היחיד כאן הוא דתי.

 5. אתה יודע מה? נמאס לי להתלונן על התקשורת. נמאס לי לשמוע תלונות על התקשורת. נמאס לי לשמוע את ביבי מתלונן על התקשורת.
  במקום זאת, צריך להתלונן על כך שביבי, כשר התקשורת, לא משנה את פניה מהיסוד.

 6. את משפחת דוואבשה כל יהודי מכיר ויזכור לעוד שנים רבות. למה? כי ככה החליטו בתקשורת.

 7. כתבה אמיתית נכונה ומדויקת.
  הייתי מוסיף שלחלק מהאנשים בתקשורות, או לפחות מי שמושך בחוטים, מוזס ודומיו הם נצר לערב-רב שמאז ומתמיד גרמו נזקים לעם ישראל!
  לחלקם יש נפש עמלקית שחדרה לעם ישראל דרך הערב-רב (המעם לועז).

 8. יישר כח לכותב המאמר,
  שלא רק אומר, אלא אף עושה- לזכר הנרצח,
  ומקיים בכתבה זו את המילים “יהי זכרו ברוך” ו”ה’ יקום דמו”.

  שנזכה.

 9. בסד
  הבעיה מתחילה מזה שכל חברי הקואלציה. או לפחות החברים מהצד היותר ימני שותקים ולא מעיזים לצייץ…
  הם מחופרים טוב בבונקר מפחד השמאל ןמפחד אנשי ה”קרן”….
  למה חברי כנסת כמו אוחנה קיש ועוד רבים וטובים לא מציפים כל יום את מהדורות החדשות ומעלים סיפורים כאלה????