הפלסטינים נושאים עיניהם לבג”ץ: “נפטרנו מעמונה, נְפנה גם את עפרה”

ראש הכפר הפלסטיני סילוואד קורא למפוני עמונה “לשוב לאירופה” ומקווה כי “בית המשפט של הכיבוש יחזיר לנו את שאר אדמותינו”. ברש”פ מבקרים את טראמפ שאינו מגנה את הבנייה ביו”ש

יהודים מפונים, בקרן צוהלים; פינוי עמונה. צילום: הדס פרוש, פלאש 90.

פינוי עמונה מתקבל בקרב הפלסטינים בתגובות של צהלה, לצד תקווה להמשך המגמה של עקירת מתיישבים יהודים מיהודה ושומרון, בעזרתם האדיבה של שופטי בג”ץ. “אחרי שנפטרנו מעמונה, נדאג לפנות גם את עפרה”, הצהיר עבד רחמאן אבו־צלאח, ראש מועצת סילוואד, הכפר הסמוך לעמונה שהיה שותף להגשת שורת עתירות לבג”ץ נגד היישוב. אבוֽ־צלאח מכוון בדבריו לפסיקת בג”ץ הצפויה להינתן בקרוב בנוגע למועד שבו ייהרסו ארבעה מתוך תשעה בתים בעפרה שבית המשפט הכריע כי הם יושבים על קרקע פלסטינית פרטית.

“אנחנו מקווים שעמונה סללה את הדרך לפינוי התנחלויות נוספות”, אמר אבו־צלאח לתקשורת הערבית, “נגיש עוד בקשות דומות לבית המשפט. אנחנו חייבים להתדפק על כל דלת כדי להשיב לידינו את שאר אדמותינו, אפילו אם מדובר במוסדות רשמיים של הכיבוש”.

ראש מועצת סילוואד, שבראיון לתחנת ‘אל קודס’ המזוהה עם חמאס קרא למפוני עמונה “לשוב לאירופה, המקום שממנו באו”, חגג לא רק את פינוי היישוב אלא גם את החלטת בג”ץ לבטל את המתווה החלופי שאישרה הממשלה לתושבי עמונה. “אנחנו שמחים ונרגשים שבפעם הראשונה הצלחנו לפנות מתנחלים מהאדמה שלנו. בזבזנו עשרים שנה בבתי המשפט, סבלנו הרבה, אבל בסופו של דבר נחלנו הצלחה”, אמר.

גלעד גרוסמן, דובר ארגון השמאל הקיצוני ‘יש דין’ שהגיש את העתירות הפלסטיניות בסוגיית עמונה, אמר ל’מידה’: “אנחנו לא שמחים לראות אזרחים מתעמתים עם שוטרים, אבל היום הזה הוא יום חשוב לשלטון החוק. אנשי עמונה היו אלו שהשתלטו על קרקע לא שלהם”. יצוין כי ‘יש דין’ נתמך ברובו בידי ישויות זרות, התורמות גם לארגונים הפועלים לקדם חרם על ישראל ולבצע נגדה דה־לגיטימציה. היועץ המשפטי של ‘יש דין’, עו”ד מיכאל ספרד, העיד בעבר לטובת הרשות הפלסטינית במסגרת תביעה של נפגעי טרור נגד הרשות ואש”ף.

עריקאת מאיים לפנות להאג בסוגיית ההתנחלויות

במקביל לשביעות הרצון מפינוי עמונה, הפלסטינים מביעים דאגה מההודעה האחרונה של ממשלת ישראל על בניית 3,000 יחידות דיור ביהודה ושומרון, המצטרפת להכרזה בשבוע שעבר על 2,500 יחידות נוספות שייבנו ביו”ש. ברשות הפלסטינית מגנים בתוקף לא רק את חידוש הבנייה ביו”ש, אלא בעיקר את השקט מכיוון הבית הלבן בנושא. “אנחנו דורשים מממשל טראמפ לגנות בתוקף את מדיניות ההתנחלויות ההרסנית של ממשלת ישראל, המחסלת כל סיכוי להגיע לשלום”, אמר נביל אבו־רודיינה, דוברו של יו”ר הרשות אבו־מאזן.

חנאן עשראווי, בכירה באש”ף, טענה כי לא הופתעה מהחלטת הנשיא הטרי שלא לגנות את הבנייה הישראלית ביהודה ושומרון. “בממשל האמריקני החדש יושבים בכירים שלא רק שאינם מתנגדים להתנחלויות, אלא אף תמכו בהן בעבר מבחינה כלכלית, פוליטית ומוסרית”, אמרה עשראווי. “השקט מכיוון הבית הלבן מעודד את נתניהו להקים עוד ועוד התנחלויות”.

ראש צוות המו”מ מטעם הפלסטינים, סאיב עריקאת, איים כי בעקבות “ההרחבה המחודשת של ההתנחלויות” תפנה הרשות הפלסטינית לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. “ההתנחלויות הן פשע מלחמה, ואנחנו נרדוף את מנהיגי ישראל כל הדרך לבתי הדין הבינלאומיים”, אמר עריקאת, וציין כי בתגובה לפנייה פלסטינית בנושא, בית הדין בהאג פתח כבר לפני כשנה ב”חקירה ראשונית” של “מדיניות ההתנחלויות” של ישראל. “הגיע הזמן לפתוח בחקירה רשמית שתעמיד לדין את בכירי הממשל בישראל באשמת גנבת אדמות פלסטיניות”, אמר עריקאת.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

9 תגובות למאמר

 1. הנה הנה הטרור החדש. הם נבינו את כללי המשחק. המדינה ניצבת בפני צומת דרכים קריטי ביותר בעניין ההתיישבות. ברור לכל שחוק ההסדרה לא יעבור. מה האלטרנטיבה המדינית ללוחמה המשפטית? ימים יגידו

 2. יאללה, תפנו להאג. הגיע הזמן שהאמת הפשוטה תצא לאור. האמת היא שירדן כבשה שטח לא לה, ומלך ירדן חילק אדמות לא שלו, ואף אחד לא קנה שם אדמות בכסף. יותר מזה, מלך ירדן ביצע טיהור אתני על האדמות האלה. סילק והרג יהודים והחרים את רכושם. כך הוא ניקה את השטח. האמת היא שאף מדינה בעולם לא הכירה בזכותה של ירדן על השטח הזה. שטח זה הוא חלק מהמנדט הבריטי שהיה אמור להקים מדינה יהודית בארץ ישראל. כעת, שירדן עשתה הסכם שלום איתנו, ואינה שולטת על שטח שלא שלה, למי הוא שייך אם לא לנו? השטח הזה שלנו. מעולם לא וויתרנו עליו. הסכמי אוסלו אמרו ששטחי סי יהיו תחת שליטה אזרחית וביטחונית ישראלית. אז מה לא חוקי בלבנות על האדמה הזאת יישובים יהודיים? ולמה לעזאזל אנחנו אימצנו את הטאבו הירדני שמזמן היה צריך להיזרק לפח?
  אדמה פרטית היא אדמה שנקנתה בכסף. כל מה שלא נקנה והוא שטח ציבורי שייך למדינה והיא יכולה לבנות עליו כמה שהיא רוצה. זה החוק שצריך להסדיר ביו”ש

 3. ‘אוסלו’, טעות פטאלית. עולה ולצערי תמשיך לעלות לנו בדמים ובדם.

  1. תראה, להאשים את הסכם אוסלו עם כל האיוולת הנוראה שהייתה כרוכה בו זה פתרון קל. עברו כבר 25 שנה מאז אוסלו והגיע הזמן להתקדם הלאה. הסכם אוסלו התבסס על הנוסחא של שטחים תמורת שלום ואילו כאן מדובר על הרס למטרות הרס, בהוראת הרכב שופטים מוטה פוליטית ומושחת בבג”ץ.

   מוכרחים לרסן את המפלצת שנוצרה במערכת המשפט הישראלית. ככה זה לא יכול להימשך.

 4. מישהו רוצה את יהודה ושומרון ,”יודן ריין”.יש אירגון המכונה בג”ץ שפסק היום כי אין לפנות ערבים מבתי יהודים,כי אין להם לאן ללכת. אתמול דחה את מיתוה עמונה בשל עתירת היהודים תומכי האיסלמו פאשיסטים,המכונים “יש דין”. בגנ”ץ משרת את האוייב,בגלוי.

 5. ח”כ ישראל אייכלר. “ברגע שהערבים ידרשו את אדמות הקיבוצים – יחול חוק ההסדרה”.

 6. סילוואד זה כפר של נבלות.
  כפר שבאינתיפאדה הראשונה התכסחנו איתו קשות.
  אם הם שמחים על משהו זה רע ליהודים.

 7. בית המשפט התחתון שבנוי על אדמה ערבית גזולה, צריך להתפנות בהקדם, והשופטים האשכנזים, שנגעלים מתרבות מזרח תיכונית, גמלים חמורים וריח ביבין, צלילי חלילים ,עיזים ונחוחות נרגילה, ,יחזרו לאירופה,