איך משרד החינוך מפקיר מורה ערביה ציונית

במשרד החינוך טענו כי הם מטפלים בעניינה של המורה ז'קלין גנאים, היושבת בביתה לאחר שספגה איומים על רקע עמדות ציוניות, אך עד כה טרם נעשה דבר

ז'קלין גנאים. צילום רקע (אילוסטרציה): קורינה קרן, פלאש90

לפני שבוע ימים חשפנו כאן את סיפורה העצוב של ז'קלין גנאים. גנאים, מורה ערבייה־מוסלמית, יושבת מפוחדת בביתה לאחר התנכלויות ואיומים שספגה ממורים ערביים וממנהל בית הספר בפזורה הבדואית בנגב שבו היא מלמדת. הרקע לאיומים הללו הוא כוונתה להתמודד על מקום בסיעת נח"ל בהסתדרות המורים. ריצתה של גנאים ברשימה אחת יחד עם יהודים, הצהרותיה על שאיפתה למגר את השחיתות ב​מערכת החינוך הערבית, ובעיקר עמדותיה הציוניות והזדהותה עם מדינת ישראל, הרתיחו כמה מעמיתיה למגזר. גנאים התלוננה במשטרה נגד מנהל בית הספר והמורים שלטענתה הסיתו נגדה. במקביל היא פנתה למשרד החינוך, בתקווה לקבל ממנו סעד. המשרד לא התייחס לטענותיה ברצינות, והמליץ לה לשוב לעבודה.

כאשר פנינו לדוברות משרד החינוך, נמסר לנו שהמשרד בדק היטב את הטענות מול המפקח על בית הספר ומול המנהל וכי לא היו דברים מעולם, והמליצו שלא נפרסם את הכתבה. במשרד החינוך הגדילו לעשות וביקשו שאמסור לגנאים שהיא יכולה לשוב לבית הספר, וכי יתייחסו אליה יפה כמו שהתייחסו אליה עד כה.

אלא שלפני שבוע החליטה משטרת ישראל להגדיר את גנאים אישיות מאוימת, והורתה לה לנקוט במשנה זהירות ולא להגיע לבית הספר או לאזור הדרום בלי תיאום עם המשטרה. פנינו עם המידע החדש למשרד החינוך בשנית, ובתגובה נמסר לנו כי "המשרד עובד בשיתוף ובתיאום עם משטרת ישראל, ופועל בהתאם להנחיות רמת הסיכון שקבעה המשטרה". בעל פה נאמר לנו שהמורה יכולה להישאר בבית, והיא תמשיך לקבל משכורת על עבודתה. עוד נאמר שהמשרד יסייע לה בכל עניין, וכי בשעות הקרובות יעדכנו את גנאים בפרוצדורה.

אך דיבורים לחוד ומעשים לחוד, ואף גורם במשרד החינוך לא יצר עם המורה קשר. בעקבות הפרסום ב'מידה' פנו אל גנאים שני חברי כנסת כדי לחזק את ידה: ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) שוחח עמה ופנה אל המשרד בדרישה לטפל בעניינה; וח"כ יהודה גליק (הליכוד) התקשר אף הוא, ונאם מעל בימת הכנסת על המקרה החמור. גליק דרש משר החינוך למצוא לה מיד עבודה במקום אחר ובטוח, ולהשעות את מנהל בית הספר מתפקידו.

ביום שישי האחרון פנינו ללשכת שר החינוך, ונמסר לנו כי הנושא הועבר לטיפול. ביום ראשון השבוע, כשהתברר שהנושא טרם טופל, פנינו שנית ללשכת השר. הפעם נמסר שמנהל אגף החינוך הערבי, עבדאללה ח'טיב, יצר קשר עם ז'קלין וכי היא מעודכנת בכל הפרטים. אך שוב התברר שאף גורם לא התקשר, והמורה לא עודכנה כלל ועיקר.

גנאים חוששת עתה לפרנסתה עקב אי־התייצבותה בשבועיים האחרונים במקום עבודתה, בשל האיומים שהושמעו כלפיה. היא פנתה לאגף כוח אדם במשרד, ומשם הופנתה למחלקת המשמעת במחוז דרום. שם נאמר לה שידועה להם שמתנהלת חקירה אך משרד החינוך איננו יכול לטפל בנושא עד מיצוי חקירת המשטרה, והיא הופנתה לגזברות המחוז בנוגע לשכרה. הבוקר (חמישי) אמרה לה הגזברית: "אם את מביאה אישורי מחלה, את תקבלי משכורת לפי אישורי המחלה". גנאים תמהה: "אבל מי אני אמר שאני במחלה? אני לא מגיעה לעבודה כי אני מאוימת". אך הגזברית התעקשה: "את צריכה לכתוב מסודר להסביר מה בדיוק קרה… כדי שהם יטפלו בזה… זה אמור להיות בבדיקה… אם תביאי אישורי מחלה, תקבלי. אם לא תביאי, כרגע לא תקבלי".

"תביאי אישור מחלה". האזינו לשיחה:

 

האם זו דרכו של משרד החינוך לעודד את האוכלוסייה הערבית להזדהות עם ערכי המדינה? האם זה הפרס למורה אמיצה שמתגאה באהדתה למדינה? בפני שר החינוך ומשרדו ניצבת הזדמנות להעצים את הערבים שנאמנים למדינה, ולהעביר מסר שהם יקבלו את מלוא הגיבוי מהמשרד על אומץ לבם. עצוב לראות שמשרד החינוך לא מנצל את ההזדמנות הזו, ושולח את גנאים להסתדר בכוחות עצמה עם הביורוקרטיה המשרדית. במבחן באזרחות טובה, משרד החינוך קיבל ציון נכשל.

משרד החינוך טרם השיב לפנייתנו. תגובתו תפורסם לכשתתקבל

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

7 תגובות למאמר

 1. המשמעות של כל זה היא שלא יקומו מורים נוספים שיחזרו על הטעות של הגברת גנאים.
  מורה ערבי שלא מסכים עם הרחוב הערבי וההנהגה הערבית יישר קו בגלל הפחד.
  "מסמר בולט מקבל על הראש"

 2. משרד חנוך אטום ומטומטם עם שר מנופח שחולם את ורק להיות ראש ממשלה ומשרד החינוך מעניין אותו כקליפת השום. מורה כזאת היא נכס למדינה ומעשיה יכולים להיות מורה דרך למעוניינים בדו קיום אמיתי. אך מעשי המשרד משדרים בדיוק להיפך ומרפים את ידם של הלוחמים לאיחוד, נמאס מהפוליטיקאים האלה…

 3. כנראה שהמאבק שלה בשחיתות מפריע לממסד של משרד החינוך ולכן ימשיכו להתעלל בה

 4. אני יכול להבין את משרד החינוך.
  יש להם דברים חשובים יותר לדאוג להם. למשל: לקדם ולקבע את יעל גוראון כמפמ"רית…

 5. איפה יחימוביץ',היכן יהיר לפיד ?
  הנהגה כלומניקית.