אפקט טראמפ: צניחה של 40 אחוז במספר המהגרים ממקסיקו מאז תחילת השנה

העבודות על החומה בגבול מקסיקו טרם החלו, אך המוטיבציה של המקסיקנים להגיע לארה”ב כבר יורדת פלאים. לישראל יש מה ללמוד

צניחה בהגירה; גדר הגבול בין טקסס למקסיקו. צילום: מתוך ויקימדיה (Nofx221984)

נשיא ארה”ב דונלד טראמפ נשמע נחוש לקיים את הבטחת הבחירות שלו להקים חומה לאורך הגבול עם מקסיקו, אך עוד בטרם הונחה האבן הראשונה נראה כי להצהרותיו של טראמפ יש כבר השפעה מידית וממשית בשטח.

לפי נתוני המשרד לביטחון המולדת בארה”ב, 18,762 אזרחי מקסיקו נתפסו בדרכם לארה”ב במהלך פברואר 2017 – החודש המלא הראשון של טראמפ כנשיא. זוהי ירידה של 38 אחוזים בהשוואה למספר המקסיקנים שביקשו להיכנס לארה”ב בפברואר 2016, תחת ממשל אובמה. בנוסף, בין ינואר לפברואר 2017 חלה ירידה של 40 אחוזים במספר המקסיקנים שנתפסו בדרכם לארה”ב, בעוד שבשנים קודמות ההגירה ממקסיקו דווקא התגברה באותם חודשים, בשיעור של 20-10 אחוז. מטבע הדברים, הירידה במספר המקסיקנים שנתפסו במהלך ניסיונם להסתנן לארה”ב מעידה בהכרח גם על ירידה במספר אזרחי מקסיקו שמנסים מלכתחילה להיכנס לתחומיה של השכנה מצפון.

מהנתונים ניכר גם כי מקסיקנים רבים זיהו מבעוד מועד את הקשיים הצפויים על כניסתם של מהגרים לא חוקיים למדינה כתוצאה ממדיניותו של טראמפ, וביקשו לנצל את סוף ימי כהונתו של הנשיא אובמה כדי להסתנן לארה”ב. בתקופה שבין 1 באוקטובר 2016 ועד 20 בינואר 2017, יום השבעתו של טראמפ, נתפסו 157 אלף מקסיקנים שעשו את דרכם לארה”ב – עלייה של 35 אחוז לעומת התקופה המקבילה שנה קודם לכן.

במקביל לצניחה במספר המהגרים הלא־חוקיים שמבקשים להיכנס לארה”ב, מספר המקסיקנים שמתדפקים על דלתותיה של קנדה מצוי בנסיקה. לפי נתוני רשות הגבולות הקנדית, בחודשיים הראשונים של שנת 2017 (מ־1 בינואר ועד 8 במרץ) גורשו 444 אזרחי מקסיקו שביקשו להיכנס לקנדה – נתון הגבוה פי עשרה ממספר המקסיקנים שלא הורשו להיכנס לקנדה בתקופה המקבילה בשנת 2016. נתון מדהים נוסף שמעיד על עוצמת התופעה הוא כי בכל אחת משלוש השנים האחרונות גורשו מקנדה פחות מקסיקנים מאשר בחודשיים הראשונים של השנה הנוכחית. בכל שנת 2016, לדוגמה, גורשו מקנדה 410 מקסיקנים, ב־2015 הנתון עמד על 351, וב־2014 על 399.

הקורלציה בין הירידה במספר המקסיקנים שמבקשים להסתנן לארה”ב ובין העלייה בקרב מי שמנסים את מזלם בקנדה איננה מקרית. אזרחים מקסיקנים שביקשו להיכנס לקנדה אמרו לסוכנות הידיעות ‘רויטרס’ כי התכוונו בתחילה להגר לארה”ב, אך ויתרו על המאמץ כתוצאה ממדיניות ההגירה הנוקשה של טראמפ. אגב, מסקר של ‘רויטרס’ עולה כי אזרחי קנדה אינם נלהבים במיוחד מהאורחים החדשים ממקסיקו. על פי הסקר, 48 אחוז מהקנדים תומכים בגירוש מיידי של המהגרים המקסיקנים שהגיעו לאחרונה למדינה באופן בלתי חוקי, בעוד 36 אחוז תומכים בהישארותם. מדובר בנתונים דומים לאלו של ארה”ב, שבה מחצית מהאזרחים תומכים בגירוש מהגרים לא חוקיים.

השמאל האמריקני מנסה לטרפד את מדיניות ההגירה של טראמפ

לדברי ג’ון קלי, הממונה על המשרד לביטחון המולדת בממשל טראמפ, “הירידה במספר המהגרים הלא חוקיים שמנסים להגיע לארה”ב מצביעה על שינוי מגמה. השינוי נובע בעיקר מהצו הנשיאותי בנושא ההגירה ומהפעולות שהממשלה נוקטת כדי להצר את צעדיה של ההגירה הבלתי חוקית”.

מלבד ההוראה לבנות חומה בהשקעה שנעה בין 20 ל־25 מיליארד דולר, הורה טראמפ על שורת צעדים נוספים שנועדו לצמצם את תופעת ההגירה הבלתי חוקית מכיוון מקסיקו. בין הצעדים הללו:  תוספת של 5,000 אנשי פטרול באזור הגבול; גיוס עשרת אלפים סוכני הגירה חדשים במטרה להאיץ את תהליך גירושם של מהגרים בלתי־חוקיים; הוראה על גירוש מיידי של כל מהגר לא חוקי שביצע עבירה, ולו הקלה ביותר; פרסום חודשי של רשימת מהגרים לא חוקיים שביצעו פשעים ברחבי ארה”ב; מינוי “שופטי הגירה” שיישלחו לערים שבהן מתגוררת אוכלוסייה גדולה של מהגרים לא חוקיים (ניו יורק, מיאמי, לוס אנג’לס וכדומה) במטרה לזרז הליכי גירוש של מהגרים עבריינים.

זהו שינוי חד במדיניות הבית הלבן לעומת הממשל הקודם. בתקופת אובמה שוחררו עשרות אלפי מהגרים לא חוקיים שביצעו פשעים, חלקם חמורים ביותר. בשנת 2015, לדוגמה, “הוחזרו לקהילה” 20 אלף מהגרים לא חוקיים שישבו בבתי סוהר, 416 מהם הורשעו בחטיפה או ברצח.

בשמאל האמריקני ובמרבית כלי התקשורת בארה”ב לא אוהדים, בלשון המעטה, את מדיניותו הנוקשה של הנשיא כלפי מהגרים. בימים אלו למשל מתמודד טראמפ עם סירובן של 118 רשויות מקומיות בארה”ב לשתף פעולה עם דרישות שונות של הממשלה לעכב שחרורם של מהגרים בלתי חוקיים מבתי סוהר מקומיים או לקבל לידיה מידע על מהגרים לא חוקיים שנכלאו בבתי סוהר המצויים באחריות אותן רשויות.

מתנגדי טראמפ מבקשים לשלול את טענתו כי אוכלוסיית המהגרים הלא חוקיים מעורבת בביצוע מעשי פשע בשיעור נרחב יותר ביחס לגודלם באוכלוסייה. הנתונים הרשמיים מעידים דווקא כי הצדק עם הנשיא. ממצאי מחקר ממשלתי שהוגש לקונגרס האמריקני בשנת 2011, תחת כהונתו של אובמה, מעלים לדוגמא כי 43 אחוז ממי שהורשעו בקשירת קשר לביצוע פיגועי טרור היו זרים. בנוסף, 11.7 מיליון מהגרים לא-חוקיים בארה”ב, המהווים כ-3 אחוזים מכלל אוכלוסיית המדינה, אחראים ל-12 אחוז ממקרי הרצח בכלל ארה”ב. מבין האסירים שאינם אמריקנים, המקסיקנים מהווים רוב ברור של 70-66 אחוז, בכל אחד מסוגי בתי הסוהר.

המקסיקנים צועדים בראש טבלת האסירים הזרים; מתוך המחקר שהוגש לקונגרס. צילום מסך.

שיעור חשוב לשופטי בג”ץ

מוקדם עוד לדעת מה תהיינה ההשלכות ארוכות הטווח של החומה שמבקש טראמפ להקים, אך הנתונים החד־משמעיים שמצביעים כבר עתה על צניחה במוטיבציה של מקסיקנים להגר לארה”ב, עשויים להוות שיעור חשוב גם למקבלי ההחלטות במדינת ישראל, כמו גם לשופטי בג”ץ שיכריעו בקרוב בסוגיית גירוש המסתננים למדינה שלישית.

הגדר שהוקמה בגבול עם מצרים, שבה מתגאה ראש הממשלה, בהחלט תורמת להגברת הביטחון הלאומי, אך הצניחה במספר המסתננים שחדרו ממצרים לישראל החלה כבר במאי 2012, יותר משנה וחצי לפני השלמת הגדר. השינוי הדרמטי צריך להיזקף בעיקר לכניסתו לתוקף באותה תקופה של החוק למניעת הסתננות, שהפך את ישראל למדינת הגירה הרבה פחות נחשקת עבור מסתננים פוטנציאלים. התוצאה היא שבשנת 2016 נכנסו לישראל 18 מסתננים בלבד מכיוון מצרים, לאחר שבשנת 2011, שנת השיא של ההסתננות, עמד מספרם על 17,628.

מכשול פיזי הוא אמנם אמצעי הכרחי למניעת הגירה לא חוקית, אך בהחלט לא מספיק. ללא חוק נוקשה וגישה בלתי מתפשרת, אין בעולם גדר או חומה שתצליח לעמוד בפני המסתנן – בין אם הוא ממקסיקו, מאריתראה או מסודן.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

10 תגובות למאמר

 1. אני גר בארה”ב כבר 10 שנים, ותאמינו לי, אחרי שנה של טראמפ גם לי בא לעוף מכאן. זה לא דבר טוב…

  1. ליורד
   אני מאמין אך ורק לנתונים עובדתיים אם יש לך נתונים עובדתיים המראים שהמצב של מעמד הביניים בארצות הברית נעשה יותר גרוע נקבל את זה סיפורים על מה שבא לך לא מעוררים אמון

  2. בא תסביר לי איך טראמפ השפיע על הכלכלה לרעה בחודשיים שהוא בתפקיד? בינתיים יותר ויותר חברות משקיעות בארה”ב.. מה שאתה אומר זה לא טיעון זה קשקוש חסר מודעות עצמית. כמה שקוף אפשר להיות?

  3. לELAD ודודו- מי בכלל דיבר על “מעמד הביניים” או המצב הכלכלי?
   לא על הכל צריך להסתכל מהחריץ הצר של השקל.

  4. קודם כל, טראמפ הושבע בינואר, אז הוא בשילטון קצת יותר

 2. ארהב לא צריכה מהגרים כי היא רוויה.היא כן קולטת מהגרים לפי קריטריון של עבודה ונישואין ופליטים.
  לעומת זאת קנדה כן קולטת מהגרים.מדינות שמתכווצות כמו רוסיה.ואירופה.ויפן.צריכות לקלוט מהגרים כדי להגדיל את האוכלוסיה המתכווצת.
  עדיפות לנוצרים ומהגרים לא מוסלמים.

 3. אז מה בעצם צריך ללמוד כאן?
  לדרוש מההנהגה להתנהל בגזענות ולעודד אותה?
  לדרדר את השיח והדרישות מההנהגה לרמה של תוכנית ריאליטי ואז לבחור מנהיג שכל כישוריו הם בתחום הבידור והפרובוקציה?

 4. לא רוצה לבאס, אבל יתכן והקרדיט מגיע דווקא לאובמה. בשתי כהונותיו גורשו 2.5 מליון מסתננים, יותר מכל נשיא אחר בתקופתנו. בינתיים דווקא רפורמות ההגירה השונות של טראמפ מתעכבות או נופחות את נשמתן בגלל תכנון כושל ומאבקים משפטיים.

 5. הירידה בהקף הפלישה לישראל לא קשורה לחוק כלשהו או לגדר.אלא למה שקרה במצרים.
  הכאוס שם אפשר את הפלישה,עליית סיסי לשלטון
  סיימה אותה.

 6. הבעיה היא שאתה והיורד מסתכלים על המצב מהחריץ של הישבן.