אין גבול לבושה: ח”כ תמר זנדברג השתתפה בהפגנת תומכי BDS

חברת הכנסת ממרצ הפגינה אתמול בוושינגטון מול ועידת איפא”ק, בהפגנה שאורגנה על ידי סימונה צימרמן, יהודייה אמריקנית התומכת בחרם על ישראל ומגלה הבנה לטרור

“יהודים לעולם לא יהיו חופשיים, עד שהפלסטינים יהיו חופשיים”; “ישראל = גזענות ורצח עם”; “לעצור את המימון האמריקני לאפרטהייד הישראלי”. אלו מקצת הכרזות שהונפו במהלך ההפגנה שערכו אתמול (ראשון) בוושינגטון כאלף יהודים אמריקנים יחד עם מוסלמים ופעילי שמאל קיצוני מחוץ לוועידת השדולה הפרו־ישראלית איפא”ק, בהשתתפותה של חברת הכנסת הישראלית תמר זנדברג. מלבד שלטים שעליהם התנוססו ססמאות המצדיקות טרור ובעלות קונוטציה אנטישמית, הונפו בממהלך ההפגנה דגלי אש”ף, אל מול נוכחות אפסית, אם בכלל, של דגלי ישראל.

האופי האנטי־ישראלי של ההפגנה אינו מפתיע לנוכח זהותו של אחד ממארגניה – הארגון היהודי־אמריקני ‘אם לא עכשיו’ שנוסד זמן קצר אחרי מבצע ‘צוק איתן’, במחאה על פעולתה הצבאית של ישראל נגד חמאס. “תמר, תודה לך שאת עומדת לצד ‘אם לא עכשיו'”, הודו חברי הארגון לזנדברג על השתתפותה בהפגנה אתמול. מייסדת ‘אם לא עכשיו’ היא סימונה צימרמן, יהודייה אמריקנית אנטי־ציונית, המצדדת בתנועת החרם על ישראל. “אם אתם רוצים שתי מדינות – אתם צריכים לתמוך ב-BDS”, צייצה צימרמן בחשבון הטוויטר שלה באוקטובר 2013. במהלך ‘צוק איתן’, למשל, כאשר מאות טילי חמאס שוגרו לעברי ערי ישראל במטרה לרצוח יהודים, בחרה צימרמן להפגין בניו יורק דווקא “נגד הפעולות של הצבא הישראלי”, כפי שאמרה ל’הארץ’ במהלך אותה הפגנה. צימרמן לא הסתפקה בגינוי לישראל, אלא גם גילתה הבנה לפעולות הטרור של מחבלי חמאס. “צימרמן לא חושבת שהמשבר הנוכחי החל בגלל הרקטות שחמאס יורה על ישראל”, קבעה המראיינת מ’הארץ’, ובהמשך ציטטה את צימרמן שטענה כי “חשוב להבין את ההקשר של הכיבוש. אנו חשים כי קיים צורך דחוף שהקהילה היהודית תתנגד בפומבי למבצע בעזה”.

לפני שצידדה במחבלי חמאס, תמכה צימרמן גם במפיצי אנטישמיות בקמפוסים בארה”ב. מארגנת ההפגנה נגד איפא”ק, שטוענת כעת כי ממשל טראמפ מגביר את תופעת האנטישמיות, חתמה ביולי 2012 על מכתב שקרא לנשיא אוניברסיטת קליפורניה לגנוז דו”ח שנועד להילחם בהתגברות התקריות האנטישמיות בין כתלי המוסד האקדמי. ההטיה האנטי־ישראלית של צימרמן אף הובילה לפיטוריה מקמפיין הבחירות של ברני סנדרס במהלך הפריימריז במפלגה הדמוקרטית. צימרמן מונתה לתפקיד האחראית על הקשר עם הקהילה היהודית, אך בעקבות דעותיה על ישראל ולאחר שהשמיעה ניבולי פה כלפי ראש הממשלה נתניהו, החליטו בצוות של סנדרס לסיים את תפקידה בקמפיין.

“אם אתם רוצים שתי מדינות – תימכו ב-BDS”; מתוך הטוויטר של סימונה צימרמן. צילום מסך.

ציונות במבחן

בהפגנה אתמול הכריזו צימרמן וחבריה כי “איפא”ק לא מדברת בשמי”, אלא שלא ברור מה פשר האיבה הזו לשדולה הפרו־ישראלית, שאינה מזוהה עם מפלגה זו או אחרת ושבקווי היסוד שלה אף מופיעה תמיכה בפתרון שתי המדינות. איפא”ק נוקטת קו ניטרלי גם בסוגיית ההתנחלויות. בוועידת השדולה שנערכה בשנה שעברה, ראשיה התנצלו בפני הנשיא אובמה על הביקורת החריפה שהטיח בו במהלך הוועידה דונלד טראמפ, אז מועמד בפריימריז הרפובליקניים, על יחסו העוין של הממשל הקודם כלפי ישראל.

אחד הארגונים שהעניקו רוח גבית להפגנה אתמול הוא ‘קול יהודי לשלום’ – ארגון יהודי־אמריקני שדורג בין עשרת הארגונים העוינים ביותר את ישראל, ושטוען כי ישראל מבצעת “טיהור אתני” בפלסטינים. בשבוע הבא, למשל, יארח הארגון את המחבלת הפלסטינית המורשעת רסמיה עודה, שרצחה שני אזרחים ישראלים בפיגוע בירושלים בשנת 1969. ב’קול יהודי לשלום’ תומכים במחבלים גם מהדור הנוכחי: במהלך טרור הדקירות האחרון חתמו בארגון על מכתב של תנועת ה־BDS המהלל את “ההתנגדות הפלסטינית ההמונית”. אליס רוטשילד, בכירה ב’קול יהודי לשלום’, אף האיצה בעוקביה בטוויטר להפיץ את תעמולת חמאס כי יש “להגן על אל־אקצה” – סיסמה שהניעה פלסטינים רבים לצאת ולדקור ישראלים רבים. רוטישלד הביעה בימים האחרונים תמיכה נלהבת בהפגנה נגד איפא”ק. למרות האיבה העזה שאנשי ‘קול יהודי לשלום’ רוחשים למדינת ישראל, הגנה צימרמן בחירוף נפש על ‘קול יהודי לשלום’. במאמר שפרסמה ב’הארץ’ אף היללה מארגנת ההפגנה בה השתתפה זנדברג את התגייסותו של הארגון תומך הטרור לטובת קידום תנועת ה־BDS.

הפיטורין מהקמפיין של סנדרס לא מיתנו את דעותיה האנטי־ישראליות של צימרמן. בימים האחרונים היא צידדה בפעילה האנטי־ישראלית לינדה סרסור, שכתבנו עליה בהרחבה ב’מידה’, ושטענה כי נשים המגדירות עצמן ציוניות אינן יכולות במקביל להיות פמיניסטיות, מכיוון שבעצם תמיכתן בישראל הן מתעלמות מהפרת זכויותיהן של הנשים הפלסטיניות המצויות תחת “הכיבוש הישראלי”. צימרמן, שיש להניח כי דיכוי נשים פלסטיניות תחת שלטון חמאס ברצועת עזה מציק לה פחות, הביעה הסכמה עם סרסור וטענה כי “נשים ציוניות המתעלמות מהפרת זכויות האדם של ישראל צריכות להיות מאותגרות בתוך התנועה הפמיניסטית”.

למעשה צימרמן טוענת כי נשים דוגמת זנדברג, המדגישה כי היא “ציונית אמתית”, אינן ראויות לתואר “פמיניסטית”. לנוכח השתתפותה של הח”כית ממרצ בהפגנה נגד שדולה פרו־ישראלית שאורגנה על ידי פעילה אנטי־ציונית, נותר רק לתהות האם לזנדברג יש סיבה להיעלב.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

25 תגובות למאמר

  1. טובי – קרא שוב את התגובה שלי בבקשה. או שלא הבנת אותה או שלא הבנת את ההבדל בין “ישראלי”, “ציוני” ו”יהודי”. כמו גם להבין את ההבדל בין להשתתף בהפגנה שאירגנה מישהי שמכירה מישהי שלוקחת חלק בקמפיין BDS וכל זה, לבין להזמין לארץ אנטישמיים מוצהרים שמדינת ישראל עצמה מחרימה אותה.
   ואני דווקא סבבה עם עצמי ועם הזהות שלי אז אל תדאג לי.

  2. איך שגלגל מסתובב לו… מפלגות אירופאיות לאומניות עברו בעשורים האחרונים תמורות שכללו בין היתר שינוי אידיאולוגי והקאת גורמים אנטישמיים מוצהרים מתוכן. למרות התגית שהמיינסטרים השמאלני מלביש על ה”ימין הקיצוני” החדש באירופה, הקיצוניות הינה יותר פועל יוצא של הקצנת המיינסטרים שמאלה שלעומתו אפילו ימין שפוי הופך ל”קיצוני”. אין זה מפתיע, אפוא, שעיתון שמאל קיצוני (במקרה הזה השם תואר מדוייק) כמו “הארץ” מתרעם עם הפגישה של אקוניס.
   אני נוטה לא להסכים עם מפלגות ה”גל החדש” של הימין הפופוליסטי באירופה על מירב הנושאים (יורו-סקפטיות, התקרבות לרוסיה, שמרנות סוציאלית), אך הן היחידות שלפחות מדברות על האיום של הגירת עולם שלישי לא מרוסנת ולכן זוכים לאהדה רבה, גם אם הפתרונות שלהם לעיתים קרובות לא מועילים אוו ישימים בכלל.

   הנה ציטוט על האינטרס הפלמי המואשמת ע”י “הארץ” באנטישמיות (מתוך http://sikurmemukad.com/euright2014/)

   בבלגיה, מפלגת הבלוק הפלמי שהייתה פאשיסטית והואשמה באנטישמיות ובקסנופוביה, אולצה על ידי בית המשפט העליון להתפרק ב-2004 וכשהוקמה מחדש כ”אינטרס הפלמי”, החלה להתבטא בצורה פרו-ישראלית. מנהיג המפלגה החדשה, פיליפ דה וינטר העניק ב-2005 ראיון למגזין “השבוע היהודי” שמופץ בקרב הקהילה היהודית של ניו יורק. בראיון זה פרס דה וינטר את השקפת העולם של מפלגתו ביחס לישראל, ליהודים, להיסטוריה ולהגירה ממדינות האסלאם. לדברי דה וינטר, מעולם לא פרסמה המפלגה פרסומים אנטישמיים, כולל קודמתה, הבלוק הפלמי, דברים שזכו לאישוש על ידי המדען הפוליטי ההולנדי קאס מוד, בספר שכתב ב-2003, עוד קודם להקמת האינטרס הפלמי.

   עוד אמר דה וינטר כי מפלגתו רואה ביהודים בני ברית במאבק באסלאם ושותפים בתרבות יודאו-נוצרית. הוא גם הגדיר את מפלגתו כפרו-ישראלית מבין המפלגות הבלגיות. דה וינטר הביא דוגמאות למקרים שבהם התבטאו גורמים מתוך המפלגה בצורה אנטישמית והודחו ממנה. בנוסף ציין דה וינטר כי בקרב חוגים ניאו-נאציים בבלגיה, נחשבת מפלגתו כבוגדת וכמשרתת אינטרסים יהודיים.

   המבחן האולטימטיבי של המפלגה הגיע בדמות שני מקרים שונים שבהם פוליטיקאים ותיקים של המפלגה התבטאו בצורה אנטישמית והודחו בהליך מהיר משורות המפלגה. המפלגה גם לא הסכימה לפעול במשותף עם מפלגות אנטישמיות מוצהרות מסוגן של השחר הזהוב היווני ויוביק ההונגרית, וראשיה ביקרו בישראל.

  3. “לפני שצידדה במחבלי חמאס, תמכה צימרמן גם במפיצי אנטישמיות בקמפוסים בארה”ב. מארגנת ההפגנה נגד איפא”ק, שטוענת כעת כי ממשל טראמפ מגביר את תופעת האנטישמיות, חתמה ביולי 2012 על מכתב שקרא לנשיא אוניברסיטת קליפורניה לגנוז דו”ח שנועד להילחם בהתגברות התקריות האנטישמיות בין כתלי המוסד האקדמי.”
   זה אומר הרבה בקשר להבדל המדומיין, שכל כך חשוב לך, בין אנטי ישראלים לאנטי יהודים.

  4. תודה סרגיי על התגובה המחכימה והעניינית (בניגוד לחלק מהתגובות האחרות).
   אבל חשוב לדייק – דה וינטר, שעוד נחשב למתון (בניגוד לחבריו הניאו-נאציים והאנטישמיים המוצהרים – וכשאני אומר בחריו אני מתכוון חבריו) השתתף ב2001 במפגש של משת”פי SS ופתח את נאומו בשבועת הSS.

   https://en.wikipedia.org/wiki/Filip_Dewinter#Flemish_nationalism_and_Nazi_collaboration

   קאס מוד, אגב, טען שהמפלגות הבלגיות האמורות (האינטרס והבלוק) היו “לעתים רחוקות” אנטישמיות ולא “לעולם לא”. כאן למשל רולנד רייס מהבלוק הפלמי מכחיש שואה:
   https://www.youtube.com/watch?v=7-GbzJKc5-A

   כך שיש דברים בגו’ ולא הכל תעמולה שמאלנית.
   לענייננו, אנחנו כיהודים נמצאים בין הפטיש לסדן, בין השמאל הקיצוני האנטישמי בחלקו, לבין הימין הקיצוני האנטישמי בחלקו. אל לנו לקבל על עצמנו את תפקיד האידיוטיים השימושיים באף צד. אבל נדמה לי שהמעשה של זנדברג היה חמור פחות משל אקוניס.

  5. רמי כהן היקר –
   נתחיל בזה שההבדל הזה לא כל כך חשוב לי, אלא פשוט קיים. יהודי וישראלי זה לא אותו דבר. אבל לענייננו – אם נכנסת ללינק בציטוט שהבאת וודאי קראת שהטענות לגניזת הדו”ח הן בין השאר ש:

   it misrepresents support for Palestinian rights and inquiry into Israeli policy as anti-Israel and anti-Semitic acts;

   כלומר, לטענתם תמיכה בזכויות פלסטינים והתנגדות ל*מדיניות* הישראלית לא יכולות להיות מסווגות כאנטישמיות ואף אנטי-ישראליות (יחד עם עוד בעיות במתודולוגיה, שיקוף מוטה של החוויה של יהודים בקמפוס וכו’). עם העמדה הבסיסית הזאת אני לחלוטין מסכים – התנגדות למדיניות של ממשלה מסויימת אינה שקולה לשלילת קיומה של המדינה שבראשה ממשלה זו עומדת ווודאי שלא לשלילת קיומם של אזרחיה.
   האם הדו”ח אכן מוטה? אין לי מושג, לא קראתי.
   האם היה ראוי לגנוז אותו? חד משמעית לא – בגלל זה אין לי איך לקרוא אותו. אני בפירוש נגד.
   אבל האם זה הופך את צימרמן לאנטישמית? שוב, בלי לקרוא את הדו”ח אין לי מושג, וגם לך אין. אבל ראוי להדגיש שהקריאה לגניזת הדו”ח טענה:

   “Rather than offering a genuine exploration of a range of Jewish student life issues—which we would support

   בקיצור, שוב הטענה שכל התנגדות למדיניות ישראלית היא אנטי-ישראלית ואנטישמית. די עם זה.

 1. מתפלא על הכותב ועל מה שהוא כותב
  על איזה בושה הוא מדבר?
  שמאלננו “היקרים” מזמן כבר לא מתביישים להשמיץ לשקר ולתמוך בכל השונאים של מדינת ישראל מבחינתם המדינה היהודית צריכה להיעלם מהעולם
  ועד שהם לא יעלימו אותה מעל פני האדמה הם ימשיכו להיתהפך בקיברם.

 2. לגבי השאלה בכותרת ״אין גבול לבושה״ התשובה הנכונה היא שיש גבול והוא נפרץ כבר מזמן על ידי שימון שמעון פרס. הוא האיש אשר יזם, הגה המציא והנחיל את הבוגדנות החתרנית בתור נורמה לגיטימית. הוא האיש אשר העמיד את עצמו, גופו ונשמתו, לשמש ביודעין ובידיעה גמורה בתור סוכן-חפרפרת פעיל של הוגי ומנווטי דרכה של האיחוד האירופי בעלי החזון של מיזוג עם המרחב הערבי-מוסלמי ואשר עצמאותה המדינית של מדינת ישראל היוותה אבן נגף למימוש חזונם, חזונן אשר בעיקרה היתה מסחרי-כלכלי ונועדה לתת לאיחוד ולצרפת בראשם שהגתה את הרעיון, יתרון על ארה״ב. כל בחישתו המדינית של האיחוד האירופי היתה מכוונת למטרה של גימוד ומיסוס את עצמאותה וייחודה של מדינת ישראל כדי שהיא לא תהיה יותר מכשול לרומן הנבנה בין האיחוד לבין הערבים-מוסלמים ורע מעללים זה שימון שמעון פרס שימש תליין מרצון ועשה מה שעשה מסיבות אופורטוניסטיות אגואיסטיות נטו ומה לנו כי נלין על מי שפועלת מתוך אמונה בדרכה אחרי שגבול הנאמנות הטבעית הבסיסית נפרץ על ידי רע מעללים זה?

  1. חזק וברוך, אכן הבנת נכון. שימעל’ה פרסקי היה בזקנותו כאחרון היודענראטים: יהודון רפוס ומתרפס שבשפה גבוהה ובגינוני שררה בגד בעמו.

 3. מדינת ישראל חייבת להזמין את אליס רוטשילד וסימונה צימרמן ולהטיסן על חשבונה במחלת עסקים. לשכנםן בבית מלון מפואר לערוך להן סיור מודרך בגדה בירושלים ובכלל ישראל בליווי צמוד של מדריך. לספק להן מידע עדכני על הנעשה בארץ וההיסטוריה שלנו. תראו אייך הן משנות עמדה……

 4. רבותיי, הסירו דאגה מלבכם.
  השמאל הישראלי הוא זן בתהליך של היכחדות מואץ כי הוא אוחז בפילוסופיה המכלה את אוחזיה.
  השמאל הישראלי אינו מרבה להתחתן כפי שהימין מרבה.
  ואם הוא מתחתן, אינו מוליד ילדים כפי שהימין מוליד.
  ואם הוא מוליד, בניו יורדים מהארץ יותר משבניו של הימין יורדים.
  ואם הם יורדים, אינם שבים למולדת כפי שבניו היורדים של הימין שבים.
  ותואמיהם השמאלנים היהודים מחו”ל אינם עולים לארץ כפי שתואמיהם הימניים היהודים מחו”ל עולים.
  אז מה הסיפור, רבותיי? מה הלחץ? להחזיק מעמד עד שייעלמו? זה הכול?
  זה כבר מעבר לפינה. עוד שתי מערכות בחירות, ואין מר”ץ בכנסת. וזה, לעולמי עד.
  אז בחייכם, עם הנצח מפחד משמונה שנים? כולו שמונה?
  יאללה…, הצחקתם אותי!

  1. אתה זוכר את בית הלל ובית שמאי? אתה מבית שמאי והוא נעלם. בית הלל עלה לארץ והקים אותה ובית שמאי יחריב אותה שוב.

  2. ההשוואה לבית הלל וכו מצחיקה ומבזה. אפשר להשוות את השמאל הקיצוני למשהו יהודי?
   ולעניין.
   גישת בית שמאי היתה להסתכל על התחלית ולפיה לקבוע הלכה.
   גישת בית הלל היתה להתסכל על המצב העכשוי ואם אפשר לעמוד בזה ולפיה לקבוע הלכה.

   שניהם דברי אלקים חיים. ההלכה אומנם לפי בית הלל. אבל גישת בית שמאי קיימת גם קיימת.

 5. לצערי השמאל לא יעלם.יש 20 אחוז שמאל.והם חשים עצמם כעליונים.ולא משלימים עם איבוד השלטון.והם מקצינים שמאלה ושמאלה.מרוב תסכול.לצערי הימין גם לא מהווה רוב מוחץ.
  יש את העבודה.יש עתיד.מרץ.שהם שמאל.וכולנו שהם יצור כלאיים.והערבים כמובן.וגם השמאל נמצא בכל מקום ויחד עם בגץ והעמותות.שלטון הימין רעוע מאוד.כך שיש עוד דרך ארוכה.

 6. איפק עושה ככל יכולתה להדיר את היהודים הרפורמים מקשר עם המדינה ובכך מחלישה מאד את הקשר עם ארה”ב. פעולה זו יחד עם התמיכה של איפק בטראמפ ובחוסר הכבוד שלו לשונה מצדיקה את ההפגנה מול הכינוס. אין שום בושה בלהגיד למה אתה מתנגד ולעמוד על כך. יש בושה בלקרוא לאדם בוגר קיצוני כי אתה לא מסכים לדעותיו. מרחב הדעות רחב ואתה לא מחליט מה קיצוני ומה לא זה תמצית ההבדל בינך לבין תמר זנדברג

 7. אפשר להפריך בנקל, עובדתית וכחוק את העלילות האנטישמיות-סלקטיבית: ‘אכיבוש’ ו’האפטרהייד’ – מדוע ישראל לא עושה זאת?
  ומדוע מותר לח”כים משמאל להתיר את דמו של העם היהודי בעולם מבלי להיענש על כך –
  כפי שנהגה הלוחשת לאויבים והמשתטחת על קברו של ערפאת תמר זנדברג?

 8. השמאל אף פעם לא מתבייש הוא עושה הכל ותמיד מעל המקפצה בלי בושה.

 9. אולי תמר זנדברג וכל תומכי bds לא יודעים, אבל מדינת פלסטין קיימת, דה פקטו, בעזה. זה שההנהגה שם מגלמונית ומליטנטית זו בעיה שלהם. יכלו להוכיח שהם רוצים להצטרף למערב ל”בוני” העולם ולא ל”הורסים”. חבל! זה עדיין לא אומר שהקיצונים בישראל אמורים לבנות ביו”ש…

  1. למה הגברת זנדברג חוזרת לארץ. ייטב לכולם אם תישאר שם בקרב חבריה שונאי ישראל. לא תחסר פה לאף אחד.

 10. עד מתי הימין ימשיך לתת לעבריינים בוגדים ונגד בטחון המדינה להלך חופשי. אם זו דמוקרטיה אז אני אנרכיסט

 11. אני מבקשת לדעת מי מימן את הנסיעה של גב. זנדברג לארצות הברית. ולדרוש לפתוח בחקירה פלילית כנגד כב. זנדברג עם שובה לארץ . אסור לוותר