התקשורת לא מתנצלת על עלילת “טראמפ האנטישמי”

גם לאחר שהתברר כי החשוד באיומים הטלפוניים על קהילות יהודיות בארה”ב הוא צעיר מאשקלון, התקשורת לא מיהרה לסגת מהנרטיב השקרי שבנתה. הכל כדי לחפות על האנטישמיות האמיתית: הצגת מדינת היהודים כתמצית הרוע

לא שאל בתום לב. מואב ורדי. צילום מסך

סיפור מעצרו של הצעיר בן ה־19 מאשקלון, החשוד כי הוא זה ששיגר את האיומים הטלפוניים למרכזים יהודיים בארצות הברית, ירד מהר מדי מהכותרות. נרטיב שלם נבנה סביב האיומים הטלפוניים, ומי שאחראי לבהלת האנטישמיות זו התקשורת של הזרם המרכזי. למעשה, כל מרכיבי ה’אקו צ’יימבר’ של הנשיא הקודם אובמה נכנסו לפעולה כדי להציג דימוי שקרי, כאילו עלייתו של טראמפ פרצה את הסכרים ועוררה גל של אנטישמיות. זהו מקרה קלאסי שבו יוצרים נרטיב שקרי, ואז כמה תקריות טלפוניות, ובית קברות אחד או שניים מחוללים, מאפשרים לפרשנים מלומדים להציג את התמונה הכוזבת.

יש אומרים שמישהו צריך להתנצל בפני טראמפ. האמת היא שהסוגיה הזו פחות מדאיגה. טראמפ יחזיק מעמד גם מול חומה של “מפסיקים להתנצל”. מה שמטריד זה ההשתתפות של ארגוניים יהודיים, כמו הליגה למניעת השמצה, וכן כתבים ישראלים, בבניית קמפיין האנטישמיות. זה מתחיל בזה שעוד לפני הבחירות היו דיווחים ספורדיים על גילויי אנטישמיות. העובדה שבשולי מחנהו של טראמפ הסתפחו יסודות של ימין קיצוני אנטישמי וארגונים של עליונות לבנה גרמה לרבים להמציא סיפור על כך שגם אם טראמפ עצמו איננו אנטישמי, הרי שבסביבתו ממוקמים גורמים אנטישמיים, כשהחשוד העיקרי הוא סטיב באנון.

כאשר ממציאים נרטיב קטלני, כל מה שדרוש בשלב הבא זה לשבץ כל תקרית אנטישמית בהמשך אל תוך הסיפור הקיים. ישראל מכירה את הטכניקה הזאת היטב. מי שמיהר, עוד לפני פרשת הטלפונים והמצבות, להאשים את באנון וחבריו באנטישמיות, אלה ארגונים יהודיים והפרשנים שהדהדו את חרדותיהם בעיתונים החשובים. כשראש הממשלה נתניהו ביקר בארצות הברית ונערכה אותה מסיבת עיתונאים זכורה, קם הכתב המדיני של אחד הערוצים הישראלים והציג בפני טראמפ שאלה שהייתה מבוססת על הנחת היסוד שיש בארצות הברית גל של אנטישמיות, ומה הנשיא מתכוון לעשות נגד זה. צריך קצת ניסיון וידע כדי לזהות שהשאלה שהציג מואב ורדי נועדה לייצר נרטיב מסוים על אנטישמיות, ולטעון שלטראמפ יש אחריות כבדה בנושא. זו לא הייתה שאלה בתום לב. כמובן שגם תשובתו של נתניהו גררה התקפות על כך שהוא מכסה על הכתם של טראמפ.

כשמנפץ המצבות מסנט־לואיס נעצר, זאת לא הייתה הפתעה גדולה. קיים דפוס מזה שנים רבות, שאפשר לכנותו פעולות ראווה אנטישמיות. במרכזן קודם כול חילול בתי קברות יהודיים וציור צלבי קרס. אני לא אומר שאין אנטישמים מסוגים וצבעים שונים שעושים זאת מתוך רגש אנטישמי אותנטי; אבל מאז סוף שנות החמישים של המאה הקודמת זוהי טכניקה שבאמצעותה ארגונים חשאיים עוינים, כמו הקג”ב, נהגו לייצר תעמולה פוגענית נגד מדינת היעד. בסוף שנות החמישים היעד היה מערב גרמניה. הסובייטים רצו להציג את המדינה הגרמנית כמדינה נאצית, ואגף המבצעים המיוחדים של הקג”ב הפעיל סוכנים שחיללו את בית הקברות היהודי בקלן וציירו צלבי קרס על בית הכנסת המקומי. אחר כך זה התפשט לערים אחרות, ונוצרה באמת מגפה של אנטישמיות. ממערב גרמניה זה עבר לארצות אחרות. מאז שלמדתי על כך לפני לא מעט שנים, בכל פעם שאני שומע על אירוע דומה אני חשדן. הגבר שנעצר בסנט־לואיס התגלה כפעיל של מסע הבחירות של סנדרס. לא ידוע מי הפעיל אותו. אני די בטוח שהוא לא אנטישמי בעצמו, אלא הוא ושולחיו רצו להשיג את אותו אפקט שיפליל את טראמפ בגל אנטישמיות.

אפקט סיר הלחץ

חשד כזה עולה גם לגבי הצעיר האשקלוני, אך במקרה שלו יש הסבר אפשרי נוסף. מאז ניצחונו של טראמפ בבחירות הפך האקו-צ’יימבר המשולב של השמאל האמריקני, התקשורת, השמאל הישראלי וגורמים בינלאומיים רבים לסיר לחץ היסטרי. אפקט של סיר לחץ תודעתי־נפשי עלול להיווצר גם בגלי הפגנות. מי שעקב למשל אחרי המדיה החברתית בתקופת ההפגנות ההמוניות של “מחאת” רוטשילד בקיץ 2011, ראה תופעה מטרידה: אנשים מוכרים – רציניים ביותר – החלו להתבטא בקיצוניות אלימה. היו דיבורים על הצורך במהפכה, אלימות והרג כדי להשיג את השינוי המיוחל והצדק החברתי. כך גם מי שנעול בתוך תיבת התהודה האנטי־טראמפית במשך תקופה ארוכה, עלול בתנאים מסוימים לרדת מהפסים.

ידוע שבכל קבוצת אוכלוסייה יש אחוז קטן אבל משמעותי של מקרים גבוליים. אנשים שבתנאים רגילים מתפקדים היטב ובאופן נורמלי לחלוטין, אבל כשמתחולל אירוע דרמטי מתמשך והם נכנסים למעין סיר לחץ נפשי, הם עלולים להפוך לאלימים. מחוללי מהומות מקצועיים עושים שימוש מכוון בטכניקה הזאת, בציפייה שמתוך ההמון יגיח המטורף שירצח או יתאבד. זוכרים את משה סילמן שהצית את עצמו? אינני מפקפק בעוול שנעשה לו, אבל הוא לא היה מבצע מעשה קיצוני כל כך בלי הרקע של מהומות הצדק החברתי.

כך יכול להיות מצב שהצעיר מאשקלון בעל האזרחות הכפולה, יגיע לפעילות עבריינית שאיננה אפילו אלימה פיזית. מדוע בחר דווקא בערוץ הפעולה האנטישמי? ייתכן שאפקט התהודה הגדול עודד אותו לפעול בחזית שבה הוא תורם למאבק נגד טראמפ.

מי שיש לו קשר עם אמריקנים שונאי טראמפ יודע שיש שם תופעות של היסטריה, כולל פחדים היסטריים מהעלמת אנשים וחטיפה. טראמפ וממשלו הם הרי פשיסטים, הם ממיטים חורבן על המשטר הדמוקרטי. לאופוזיציה עכשיו קוראים באמריקה “רזיסטאנס”, “התנגדות”, כמקובל נגד משטרי דיכוי וכיבוש. בישראל אנחנו נאלצים להסתפק בטיפוס גבולי כמו יגאל סרנה.

העובדה שתקשורת הזרם המרכזי נפלה בנושא האנטישמיות מעלה סימני שאלה לגבי בועות אחרות שהכניסו את המערכת האמריקנית – והישראלית – לסחרור. מה שצריך לזכור זה שקמפיין האנטישמיות שניסו לייחס לתומכי טראמפ ולימין האמריקני, מכסה בעצם על האנטישמיות הרלוונטית הרוחשת בלא מעט מוקדים. גם בישראל. האנטישמיות החדשה היא רעש רקע בקמפוסים רבים בארצות הברית, כאשר אירועים אנטי־ישראליים בלתי פוסקים מדכאים את היהודים וגוררים אלימות נגד כל מי שמזוהה כתומך ישראל, בייחוד אם הוא יהודי. ישראל מוצגת כתמצית הרוע על ידי עיתון ‘הארץ’ ועל ידי ארגונים רדיקליים שהפכו ב־20 השנים האחרונות למנועי השנאה באירופה, באנגליה ובאמריקה.

אירופה ועכשיו אמריקה, באמצעות הקרן החדשה, מייבאת אליה אנטישמיות בשתי צורות: הגירה של מוסלמים, ומימון מנועי השנאה של ארגונים כמו ‘שוברים שתיקה’, ‘בצלם’, ‘יש דין’ וכל השאר. העמדה השוללת את קיומה של מדינת ישראל הפכה לאחד היסודות בתנועות השמאל הבינלאומיות. נוצר אינטרנציונל שנאה אנטי־ישראלי, שמקבל רוח גבית ממוסדות האו”ם, מאיראן, מאש”ף ועוד. פרופ’ רוברט ויסטריך המנוח כתב על כך שני ספרים גדולים, ‘אובססיה קטלנית – האנטישמיות מימי קדם ועד הג’יהאד הבינלאומי’ ו’מאמביוולנטיות לבגידה – השמאל, היהודים וישראל’.

נגד האנטישמיות הזו טראמפ הופך לבעל ברית משמעותי של ישראל, בעיקר במאבק שהממשל שלו מנהל באו”ם. עד כה נראה שהמינוי המוצלח ביותר שלו זו השגרירה ניקי היילי, שהיא ככל הנראה הכוכבת האמיתית של כינוס איפא”ק השנה.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

17 תגובות למאמר

 1. מאמר מצוין!! אך מה כבר אפשר לעשות נגד התקשורת שעושה את המוות לנתניהו ולטראמפ. הנה , נתניהו מנסה לבצע מהלכים נגד התקשורת וראו מי תומך בהם: בנט (שהיה נגד סגירת התאגיד עוד מההתחלה) , שקד (שמערימה קשיים משפטיים בחוק התקשורת במשרד המשפטים וכחלון אוי כחלון , האדיוט הפך לכלי ניגוח של התקשורת בנתניהו.

  כך שהסיפורים על אנטישמיות ועוד ועוד סיפורים ימשכו.

  1. כחלון מגן שלטון בגצ שאינו אלא שלטון השמאל שאיבד כוחו בכנסת והעתיק פעילותו לבגצ הגיב:

   צודק. כחלון הוא תמצית הטמטום והדו פרצופיות המאתרג עצמו באמצעות ליקוק לסמול ובגללו לא מסלקים את המסתננים ולא מטפלים בבגצ שפוסק ללא הרף נגד ההתיישבות ביהודה ושומרון. לסלק את כחלון מחיינו בבחירות הבאות.

 2. “צריך קצת ניסיון וידע כדי לזהות שהשאלה שהציג מואב ורדי נועדה לייצר נרטיב מסוים על אנטישמיות”
  אני חולק עליך מכל אלא אם אתה מחשיב אותנו טיפשים לא צריך ניסיון ולא שום ידע בפרט בשאלה כזאת ברורה. מואב לא ביקש גינוי אלא התחיל בטענה שמאז הקמפיין שלו האנטישמיות עולה, ואם חלילה תחשבו שזה מקרי ועדיין לא ברור שאני מתכוון שאתה אחראי לכך, ולכן המשיך בעולם חושבים שהממשל שלך גזעני וכו’. ולכך טראמפ הדף את האשמה שלו שהוא ניצח ברוב גדול כך שלטעון שהעם אמריקאי גזען זה לא נכון וזה היה כאשר הוא מתאפק וימים אחר כך כאשר חשב שהאשמה חוזרת על ידי כתב חרדי הוא קיבל על הראש וגם אז הזכיר את תשובתו של ביבי, חבל שמואב ורדי לא קיבל את המנה שהוא היה צריך לקבל מצד שני הוא היה נהפך לגיבור השמאל שהצליח להרגיז את הפאשיסט.
  טראמפ אינו אנטישמי כמו שהוא לא קירח נקודה.
  “הגזען” טראמפ אינו נגד מוסלמים רק 7 מדינות (לא בדקתי נניח שזה 20% מהמוסלמים עדיין המתנגדים מהשמאל הקיצוני לישראל שנובע גם מאנטישמיות הם נגד 60% מהיהודים בעולם ) ועדיין אתה קורה לו גזען נגד מוסלמים (השמאל לא מבחין בין מלמחמה עם טרור/אויב לבין גזענות) . אובמה קיבל בבית הלבן את תנועת “בלאק לייבס מאטר ” שהם מדברים ממש אנטישמיות ואף עיתון לא חשף זאת ולא רק זאת הם נוכחים בקדמת הבמה. טראמפ לא יגנה מהסיבה הפשוטה בגלל ה-FAKE NEWS כי הם מאשימים אותו כאנטישמי ומנסים להדביק מקרים של אנטישמיות במחנה שלו ועוד שלפי טענתו מדובר במחנה השני שמשתולל. מחר שכתב ישאל את זהבלה גלאון עקב התמיכה הישירה במסתננים ועקב התמיכה שלך ואי רצון לפתור את הבעיה וכמו שנטען שאת נותנת רוח גבית לאנוס ישראליות האם את מוכנה לגנות את האונס בא נראה את התגובה שלה. האם אובמה דיבר פעם נגד אנטישמיות במחנה השמאל קיצוני שישנו באוניברסיטאות ? אלן דרשוביץ הסביר וחשף בדיוק שהתקשורת שטוענת על סטיב באנון והסביר כל כך טוב בראיון ב-MBC שלא מוכח כלל שהוא אנטישמי. כאשר אתה כותב שרבים מתומכיו הם אנטישמים זה שקר גמור יש קיצונים שהם אנטישמים שתומכים בטראמפ כי זה המעומד שלטעמם למשל יעצור את ההגירה , אבל במחנה השמאל יש אנטישמים שתמכו בהילרי ולא רק שהם לא גונו אלא הם נמצאים בקדמת הבמה (שכחתי זה אנטי ישראלי זה לא אנטישמי). ונסיים בקינוח של אנטי-ישראלי ולא אנטישמיות סמנתה פאוור שגרירה באו”ם של אובאמה,במאמר 2002 נגד ישראל: “מה שנצטרך זה כוח הגנה גדול של נוכחות צבאית רצינית. כיוון שנדמה לי בשלב הזה – וזה נכון במקרים של רצח עם ושל הפרות זכויות אדם רציניות שאנו רואים שם – שאתה צריך להיכנס פנימה ולהראות שאתה רציני”. מה שעצוב שהיא הייתה שגרירה כאשר סוריה עיראק בוערות .

  1. אחד מכל אלף אמריקאים הוא איש KKK. זה משאיר אותנו עם 300K כאלו. כך זה היה בתקופתו של אובמה וכך זה יהיה גם עם טראמפ. אז ניפצו מצוות בדיוק כמו היום אלא שאז אף אחד לא עשה מזה אישו. למרבה הצער אז גם אף אחד לא חשב לעצור את האום בטירופו. זה מעיד על כך שהמשטר של אובמה היה מוכן להכיל את האנישמיות. היום יש רוחות חדשות והן האוד מעודדות.

 3. התקשורת הפכה את ההתעלמות מעובדות לאומנות.

  במשך שנות כהונתו של אובמה השיח האנטי ישראלי, ועוד יותר השיח האנטישמי הפך לנפוץ מאוד בארה”ב. בהרבה קמפוסים, להלן מעוזי השמאל האמריקאי, כבר איבדו את הבושה. השתוללות, סתימת פיות וגידופים בלי לדפוק חשבון. כל זה כשאובמה בבית הלבן.

  ואז סימנו את טראמפ, שהקיף עצמו ביהודים, כמחולל גל אנטישמיות.
  מה יש לצפות מאנשים שהאידיאולוגיה וההסטוריה הקולקטיבית שלהם היא אומנות סילוף המציאות.

 4. בדרך כלל אני מסכים עם כל מה שאתה כותב, אבל הפעם החמצת קצת.
  גם אנחנו בימין צריכים לעשות חשבון נפש : כולנו חשבנו שמדובר באנטישמים מהשמאל הקיצוני(BLM או מצביעי ברני).
  מי יכל להאמין שזה יהיה ישראלי טיפש מאשקלון?

 5. ושיתוף פעולה עם מדינה עויינת? (רוסיה)
  והבולשיט על “ההאקרים הרוסים” ?
  אסאנג’ הוכיח קבל עם וכתוב שהילארי עברה עבירות חמורות מאד של ביטחון שדה, אשר אזרח רגיל היה מקבל על זה קלבוש
  אבל ברשת מסתובבים ממים של פוטין מתגופף עם טראמפ אז זה בטח נכון ואין עשן בלי אש ושאר נבובות מסוג זה.

  ובנימה אישית אני צריך להפסיק לקרוא את האתר הזה ולחזור לקלקליסט. חסרה לי הג’ננה מלקרוא את הקיא האינפנטילי שם.

  1. רוסיה איננה מדינה עויינת לארה״ב, זהו שקר גלובליסטי.

 6. אשקלוני שמאלן בן של משפחה שמאלנית. התנצלות לא רק לטראמפ אלא גם לימין

 7. אינספור ארועים אנטישמיים בתקופת אובמה עברו בשקט. לפתע עכשיו השמאל טורח לעדכן על כל כתובת ומצבה, כאילו זה דבר חדש , כי זה מאפשר לתקוף את טראמפ.

 8. “בישראל אנחנו נאלצים להסתפק בטיפוס גבולי כמו יגאל סרנה.” – הדוגמא המובנת-מאליה ל”טיפוס-גבולי” מהסוג שהגדרת הוא יגאל עמיר.
  במובן מסוים, גם בריוני תג-מחיר ורוצחי הנער אל-חדיר מתאימים לפרופיל שציירת.
  יגאל סרנה הוא במקרה הקיצוני אחד המסיתים שמקווה שמישהו יפעל באלימות לטובת האידיאולוגיה שלו.

 9. תודה על המאמר המצוין.

  השמאל תפש את הפטנציאל ההרסני הכמוס במלה “אנטישמיות”, והוא משתמש בו בתדירות.

  השמוש המופרז במושג הופך אותו לחסר ערך ופוגע אנושות ביהודים.

  “אנטישמיות” הפכה לנשק הסודי, ה”פצצה” שתפיל לדעת השמאל את טראמפ.

  זהו בומרנג החושף את כוונות הזדון והזלזול הציני של השמאל ביהודים.

 10. המוסלמים התקנאו ביהודים והמציאו את המושג “איסלמופוביה” – בעזרתו הם נלחמים בביקורת המוצדקת נגדם (ובעולם המערבי).

 11. הבעיה עם העיתונאים היא שכל ממזר מלך. אחד לומד עיתונאות באוניברסיטה. מפקידים בידו טור פרשנות והוא הולך לפרשן מה שבא לו ללא אחריות ללא דין וחשבון. הצליח? זכה. טעה? למי אכפת. העיקר שמילא עוד טור. במה הוא טוב מכל אזרח אחר? מדוע שאני לא אוכל לפרשן אולי טוב ממנו? אם פר שש ן היה נותן את הדין על טעותו. אולי היינו זוכים לרמה ואמת טובים יותר.