לא רק פוטין: התקיפה בסוריה משגעת את מנהיגי הימין באירופה

מנהיגי הימין האירופי שראו עד עתה בנשיא ארה”ב בן ברית ושותף, גילו בסוף השבוע טראמפ שונה לחלוטין מזה שציפו לו. מרין לה־פן הזדרזה למתוח ביקורת על ההפצצה האמריקנית: “יש לכבד את ריבונותן של מדינות”

טראמפ מרגיז את הימין האירופי; התקיפה בסוריה. צילום מסך.

פחות משלושה שבועות לפני סיבוב ההצבעה הראשון בבחירות הדרמטיות לנשיאות צרפת, שייערך ב־23 באפריל, המזרח התיכון שוב  כופה את עצמו על סדר היום הפוליטי האירופי. בעוד שמתקפת טרור הדריסות של האסלאם הקיצוני, אשר גבתה את חייהם של ארבעה בני אדם בלב שטוקהולם, מחזקת את עמדות נציגי הימין החדש נגד האסלאם וההגירה, עוררה ההפצצה האמריקנית על בסיס חיל האוויר הסורי – בעקבות השימוש המחודש שעשה משטר אסד בנשק כימי נגד יריביו – תגובה לא צפויה מצד בעלי בריתו ותומכיו של הנשיא האמריקני ב”יבשת הישנה”.

שינוי העמדה הפתאומי של דונלד טראמפ ביחס לסוגיית המעורבות הצבאית בסוריה העמיד חלק ממנהיגי הימין החדש באירופה בפני דילמה קשה, בעיקר את אלה מהם שקרובים לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין. עם בחירתו של טראמפ נראה היה שהבעות ההערכה הפומביות שהחליפו בעלי הבית במוסקבה ובוושינגטון יקלו על רוב מפלגות הימין החדש האירופיות להדק את הקשרים עם הקרמלין מבלי לעורר את זעמו של הבית הלבן. יתרה מזאת, נדמה היה שטראמפ מעניק לפוטין יד חופשית בסוריה ועומד לצמצם את פעילותה הצבאית של ארה”ב במזרח התיכון. במהלך מערכת הבחירות לנשיאות דרש טראמפ מקודמו, ברק אובמה, שלא להתערב בסוריה, והשמיע טונים פייסניים מאוד ביחס לתמיכתה הצבאית המסיבית של רוסיה במשטר בדמשק. טראמפ, כמנהיגי הימין החדש באירופה, ראה בבשאר אל־אסד שותף הכרחי למאבק הגורלי נגד ארגון ‘המדינה האסלאמית’.

כל זה השתנה עם מתקפת הנשק הכימי בעיירה ח’אן שייח’ון ביום רביעי שעבר. ממשל טראמפ החליט לא להמשיך ולשבת בחיבוק ידיים לנוכח הפשע נגד האנושות החדש של משטר אסד, שעלה בחייהם של עשרות בני אדם, ואל מול השיתוק המדיני שמוסקבה אכפה על מועצת הביטחון של האו”ם. וושינגטון החליטה לשגר מסר ברור שלפיו חוקי המשחק משתנים מעתה, וכי “הקו האדום” שקבע אובמה ביחס לשימוש בנשק להשמדה המונית בסוריה, ושהוא עצמו נמנע מלכבדו, נכנס עתה לתוקף. הממשל האמריקני אמנם יידע מראש מנהיגי מדינות ידידותיות, וכן את נשיאי רוסיה וסין, על הכוונה לתקוף בסיס של חיל האוויר הסורי ב־59 טילי טומהוק. ההתרעה לרוסים אפשרה להם להיערך למתקפה, ומן הסתם גם ליידע את בעלי בריתם הסורים, אך המחווה האמריקנית הזו לא מנעה ממוסקבה לגנות את הפעולה הצבאית האמריקנית ולהגדיר אותה “תוקפנות נגד מדינה ריבונית”.

השוטר של העולם חזר

בין המנהיגים שיודעו מראש על כוונות התקיפה האמריקניות היו קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ונשיא צרפת פרנסואה הולנד. השניים, שלא הסתירו בעבר את רתיעתם מהנשיא האמריקני הטרי והלא צפוי, התייצבו במפתיע באופן מוחלט לצדו של טראמפ, ופרסמו הודעה משותפת שבה נאמר כי הנשיא אסד נושא באחריות מלאה לתקיפה האמריקנית. “השימוש הנמשך מצדו בנשק כימי, וביצוע פשעים המוניים, לא יכולים להישאר ללא ענישה”, נאמר בהודעה. “צרפת ביקשה זאת בקיץ 2013 לאחר התקיפה הכימית על ע’וטה (באזור דמשק, שבה נרצחו מאות בני אדם; א”ב). צרפת וגרמניה ימשיכו במאמציהן להטיל את הסנקציות ההולמות ביותר על מעשי הפשע הקשורים לשימוש בנשק כימי, האסור בכל האמנות הבינלאומיות”.

נשיא צרפת, הולנד, הוסיף בהצהרה נפרדת לאחר מכן: “הפעולה הזו (התקיפה האמריקנית) הייתה תגובה. כעת יש להמשיך אותה במישור הבינלאומי במסגרת האו”ם, אם הדבר יהיה ניתן, באופן שיאפשר לנו למצות את כל הסקנציות האפשריות נגד בשאר אל־אסד, ולמנוע ממנו לשוב ולהשתמש בנשק כימי נגד בני עמו”. להערכת הולנד, “יש היום, בגלל הדרמה הזו, אפשרות לפתוח במשא ומתן ולאפשר שינוי פוליטי בסוריה”.

בעוד הולנד, הפורש מתפקידו, מביע תמיכה ללא עוררין ביוזמה הצבאית של טראמפ, נגרמה מבוכה רבה למנהיגת ‘החזית הלאומית’, מארין לה־פן, התומכת בקולי קולות בסדר עולמי פטריוטי חדש ובדחיית כל סוג של התערבות חיצונית בענייניה הפנימיים של מדינה כלשהי. בהסתמך על הבטחות הבחירות של טראמפ בדבר צמצום מעורבות אמריקנית בזירה הבינלאומית, הודיעה לה־פן כי תנהג כמותו  אם תיבחר לנשיאות ארצה בחודש הבא. ולפתע, שינה טראמפ כיוון.

“אני מעט מופתעת”, הודתה לה־פן בראיונות שהעניקה לאחר התקיפה האמריקנית, “טראמפ ציין מספר פעמים שאין בכוונתו להפוך את ארה”ב לשוטר של העולם, וזה בדיוק מה שהוא עשה אמש. מה שקרה בסוריה מחריד, ואני מגנה זאת באופן הברור ביותר, אבל האם לא ניתן לחכות לתוצאות חקירה בינלאומית?”, תהתה מנהיגת ‘החזית הלאומית’, שלמרות גינוייה לפשעי המשטר הסורי לא דרשה את סילוקו של אסד מהשלטון . “כל עוד אין אדם אחר, אמין, שיוכל לקבל לידיו את הנהגת המדינה, הדבר היחיד שניתן לעשותו הוא לארגן בחירות. יש לכבד את ריבונותן של מדינות”.

במהלך ביקור בביירות שקיימה לה־פן בפברואר האחרון – שבמהלכו, אגב, סירבה לכסות את ראשה בפני המופתי של לבנון וביטלה בשל כך, לפני מצלמות טלוויזיה, את הפגישה עם איש הדת הבכיר – השמיעה מנהיגת ‘החזית הלאומית’ דברים ברורים יותר, והצהירה כי בשאר אל־אסד הוא “הפתרון החיוני היחיד” למנוע מארגון דאעש להשתלט על השלטון בסוריה. “במסגרת המדיניות של הרע במיעוטו, שהיא המדיניות המציאותית, נראה לי שבשאר אל־אסד הוא היום בוודאות פתרון הרבה יותר מרגיע עבור צרפת מאשר ‘המדינה האסלאמית’, אם ארגון זה יכבוש את השלטון בסוריה, כשם שעשה באופן חלקי בלוב לאחר הפלת קדאפי”, אמרה.

במסגרת נסיעותיה אל מחוץ לגבולות צרפת, שנועדו לייצר לה תדמית של מדינאית, ביקרה לה־פן בסוף מרץ בקרמלין.  לה־פן, שבעבר הביעה תמיכה בסיפוח חצי האי קרים לרוסיה ובביטול הסקנציות האירופיות על רוסיה, הצהירה בתום פגישתה עם פוטין: “עולם חדש נוצר בשנים האחרונות – עולמם של ולדימיר פוטין, של דונלד טראמפ בארה”ב ושל נרנדנה מודי בהודו. אני חושבת שאני חולקת עם כל האומות הגדולות הללו חזון של שיתוף פעולה ולא של שעבוד – תפיסת עולם נצית שבאה לידי ביטוי לעתים קרובות מדי מצד האיחוד האירופי”.

התקיפה האמריקנית בסוריה הרסה ללה־פן את “חזון העולם הפטריוטי החדש”. עוד לפני התקיפה האמריקנית יצאה לה־פן באמירה חד משמעית בנושא: “אני אומרת זאת ברורות – אין להיכנס לפעולה צבאית בסוריה. שמעתי דברים של מר טראמפ שדיבר על התערבות כזו. אני חושבת שהוא טועה. אם יעשה זאת, הוא ייכנס למעגל הפעולה של הממשלים האמריקניים הקודמים – אם זו ההתערבות בעיראק או בלוב. ההתערבויות הללו לא היו הצלחות, וזה המעט שאפשר לומר. צריך להיות זהירים עם סוג כזה של איומים. זו כבר לא התקופה שבה אומות גדולות שמו מנהיגים בראש מדינה כזו או אחרת, מאחר שאותם מנהיגים התאימו להן. על העם הסורי לבחור במנהיגו העתידי”.

אחייניתה של מנהיגת “החזית הלאומית”, מריון מרשל לה־פן – המכהנת כצירה בפרלמנט הצרפתי – טענה מצדה שלא ניתן להטיל על אסד את האחריות לתקיפה האווירית בח’אן שייח’ון, שגרמה למותם של עשרות בני אדם, בהם 27 ילדים. “סוריה נהנית כעת מפריצת דרך דיפלומטית, מדוע שאסד יבחר לבצע תקיפה בדיוק בנקודת זמן כזו?”, תהתה  לה־פן הצעירה, בהתייחסה להתחזקות מעמדו הצבאי והמדיני של המשטר הסורי בשבועות האחרונים, בתמיכתה הפעילה ביותר של רוסיה.

“הולנד ומרקל נושאים באחריות”

לה־פן ו’החזית הלאומית’ אינם תומכיו היחידים של פוטין בזירת הימין הצרפתי. גם למועמד המפלגה הרפובליקנית השמרנית, פרנסואה פיון, הידוע כמקורב לפוטין ולקרמלין, יצרו ההתפתחויות האחרונות בסוריה התלבטות עקרונית גדולה. לפיון עמדה בעייתית ביותר ביחס לסוריה: בספטמבר 2015, כשנתיים לאחר שהגיעו הראיות הראשונות על שימוש בנשק כימי מצד המשטר הסורי נגד מתנגדיו והאוכלוסייה האזרחית, דיבר פיון על הצורך לעזור לממשלה הסורית במאבקה נגד דאעש ודחה על הסף כל רעיון להילחם בה.

בינואר השנה מיתן מעט המועמד השמרני לנשיאות את עמדותיו, ודיבר על הצורך “לדבר עם מקורביו” של אסד: “אנחנו חייבים לדבר עם המשטר שלו, עם האנשים סביבו. אסד נהנה מתמיכה של חלק מעמו, ובכך שהדיפלומטיה הצרפתית והדיפלומטיה המערבית מסרבות לרעיון לדבר איתו, הן מוציאות את עצמן מהסכסוך. אנחנו מוצאים את עצמנו מאחורי הגדר, צופים איך הרוסים, האיראנים והטורקים פותרים את הבעיה הסורית בלעדינו. זה אסון”, אמר פיון, שסקרי דעת הקהל מציבים אותו כעת במקום השלישי במרוץ לנשיאות, כלומר חסר סיכוי לעלות לסיבוב ההצבעה השני, המכריע, שיתקיים ב־7 במאי.

רק לאחר שנודע על המתקפה הכימית האחרונה בח’אן שייח’ון, אמר פיון לראשונה שמועצת הביטחון של האו”ם צריכה להטיל סנקציות על אסד, והציע לדבר עם הרוסים, האיראנים והטורקים כדי “לנסות לחסל” את הנשיא הסורי ולארגן העברת שלטון. פיון סירב לגנות את המתקפות האמריקניות על סוריה, וגילה הבנה לגישתו של דונלד טראמפ לנוכח זוועת המתקפות הכימיות. אבל, הוא הדגיש, הגישה הזו לא צריכה להביא לעימות ישיר בין הכוחות המערביים לצבאות רוסיה ואיראן. “זו תהיה סכנה נוראה לשלום”, אמר, והבהיר שעל מועצת הביטחון לעשות הכל כדי למצוא דרכים להשיג הסדר, שימנע “סכנות של הסלמה מסוכנת לשלום העולמי”.

מועמד השמאל הפופוליסטי לנשיאות צרפת, ז’ן לוק מלונשון – בעבר חבר המפלגה הסוציאליסטית, מייסד מפלגת השמאל “Parti de Gauche” והעומד כיום בראש מפלגת “צרפת המתמרדת” – מכחיש מצדו כל קשר לנשיא רוסיה פוטין. דובר מטעמו גינה במלים תקיפות ביותר את התקיפה האמריקנית בסוריה. “ההחלטה החד־צדדית של טראמפ היא בלתי אחראית”, אמר הדובר, והוסיף כי “התמיכה הצרפתית בה היא טעות נוספת שמבצע פרנסואה הולנד בתקופת כהונתו”. מאוחר יותר פרסם ציוץ שהאשים את פריז ואת ברלין בהענקת גיבוי מעשי למהלך האמריקני: “הולנד ומרקל נושאים באחריות המלאה, בכך שנתנו לטראמפ את הכוח הבלעדי להכות צבאית במי שהוא רוצה, מתי שהוא רוצה”. מלונשון אמנם תקף בחריפות את השימוש בנשק כימי על ידי משטר אסד, ואמר שמי שביצע את הפשע הזה “חייב להיענש”, אך מקורביו הבהירו כי כל פעולת ענישה צריכה להתבצע לאחר סיום חקירה בינלאומית ובמסגרת החלטה של האו”ם, מחשש שגישה אחרת תגרום להחרפת הסכנות במזרח התיכון.

עמנואל מקרון – המועמד העצמאי לנשיאות, המקורב לשמאל, שלמרות היחלשות כוחו בסקרים האחרונים יתמודד ככל הנראה מול לה־פן בסיבוב ההצבעה השני – הביע מצדו תמיכה מוחלטת ב”פעולת עונשין בינלאומית מתואמת” למשטר אסד. “לעם הסורי יש אויב אחד, בשאר אל־אסד”, אמר מקרון, שבהזדמנויות אחרות תמך גם בפעולה צבאית נגד דאעש. גם מועמדה לנשיאות של המפלגה הסוציאליסטית, בנואה המון, שמעמדו בסקרים נמוך ביותר, הצהיר שאסד הוא האחראי הישיר לתגובת ארה”ב. המון תקף את המועמדים לנשיאות התומכים בהישארות אסד בארמון הנשיאות בדמשק, וקרא לפתרון הסכסוך בסוריה ללא אסד. “המעשה הנורא של אסד דורש פתרון מדיני מיידי למען שלום ארוך טווח בסוריה”.

“מי האויב, דאעש או אסד?”

גם בקרב תומכיו של טראמפ בבריטניה עוררה הפעולה הצבאית האמריקנית בסוריה אי־נחת ברור. נייג’ל פאראג’, מייסד “מפלגת העצמאות” (UKIP), וממנהיגי המערכה למען ה”ברקסיט”, שנחשב אחד מיועצי הסתרים במערכת הבחירות של הנשיא האמריקני, הביע הפתעה מוחלטת מהמהלך. “אני תומך וחבר של טראמפ”, אמר פאראג’, “ואחד הדברים שלדעתי עזרו לו לזכות היה הרעיון שאנחנו לא צריכים להתערב צבאית ללא סוף במזרח התיכון מבלי לחשוב תחילה על התוצאות. אני חושב הרבה על מצביעי טראמפ שהתעוררו הבוקר וגירדו את ראשם באומרם: ‘היכן כל זה ייגמר?'”.

“היינו זקוקים לראיות ברורות, אם זה אכן היה אסד שעשה שימוש בחומרים הכימיים הנוראיים הללו”, המשיך פאראג’. “שנית, אחד הנושאים העיקריים היה לנסות לשפר ולהגיע ליתר הבנה ביחסים עם רוסיה של פוטין. בעיקר משום שאנחנו רואים בדאעש את האיום הנוראי יותר עבורנו. אני חושש שהתקיפה מסכנת את היחסים עם רוסיה. מי הוא האויב האמיתי כאן? האם זה דאעש? האם זה אסד? או שמא שניהם? אני מעט מבולבל כאן”, הודה פאראג’, שהוביל את בריטניה לעזוב את שורות האיחוד האירופי, ולאחר שניצח החליט לפרוש מהנהגת מפלגתו ומכל אחריות פוליטית.

מנהיגה הנוכחי של “מפלגת העצמאות” הבריטית ויורשו של פאראג’, פול נאטאל, קבע שהתקיפה האמריקנית הייתה פזיזה ולא תשיג דבר. הוא הדגיש כי קיווה מטראמפ “לדברים טובים יותר”: “העולם כולו מגנה שימוש בנשק כימי על ידי סוריה, אבל התקיפה האמריקנית על משטר אסד לא תנמיך את המתחים ולא תאיץ השגת שלום במדינה. לעתים קרובות מדי, תגובות מהירות למצבים נוראיים קשורות למצפונו של התוקף יותר מאשר לתגובה קרה למעשה איום”.

לביקורת של לה־פן ופאראג’ כלפי המתקפה האמריקנית יש להוסיף גם את עמדת מפלגת “האלטרנטיבה לגרמניה”. אחד מראשי המפלגה, ירג מויטן, פרסם הודעה רשמית הנותנת ביטוי לעמדותיה האנטי־אמריקניות של “האלטרנטיבה”, המשקפות הלך רוח נרחב בקרב דעת הקהל הגרמנית. “המתקפה האמריקנית היא סימן רע”, קבע מויטן, “נראה שארה”ב נופלת שוב בשבי של אופי התנהלות חסר־חשיבה במדיניות החוץ והביטחון שלה. כמו בימי ממשל בוש, ארה”ב עוקפת החלטות של מועצת הביטחון ומבססת את החלטותיה על ספקות וראיות שלא ניתן לבססן. גם זה מזכיר התנהגויות קודמות של ארה”ב. טראמפ צריך לעמוד בהבטחות מערכת הבחירות שלו, ולא לחזור על טעויות קודמיו. יש למנוע בכל מחיר הסלמה נוספת בסוריה”.

מתרחקים מזיהוי עם טראמפ

מנהיג “המפלגה לחופש” ההולנדית, חירט וילדרס, בעל העמדות הפרו־ישראליות ואחד היחידים במנהיגי מפלגות הימין החדש האירופיות שמבין היטב את המצב במזרח התיכון, לא ביקר את התקיפה האמריקנית. הוא מיקד את תגובותיו בימים האחרונים במתקפת הטרור בשטוקהולם, ויצא באמירה נחרצת בחשבון הטוויטר שלו: “יותר אסלאם משמעו יותר טרור. אני אומר זאת יותר מעשר שנים. התעלמות מהמציאות היא קטלנית. הגנו על החופש שלנו, פעלו לדה־אסלאמיזציה של המערב”.

נראה שלצד הביקורת על שינוי עמדתו של טראמפ, התבוסה לכאורה של וילדרס בבחירות הכלליות האחרונות בהולנד הביאה להתרחקות־מה של הימין החדש באירופה מנשיא ארה”ב החדש. מפלגות אלו בנו על “אפקט טראמפ” כמנוע לניצחון של וילדרס בבחירות לפלרלמנט ההולנדי, ולניצחון של לה־פן בבחירות לנשיאות צרפת. אך משהתחזית המוגזמת והלא מציאותית לא מימשה את עצמה בהולנד, הפך “אפקט טראמפ” ממקדם מכירות חיובי לשלילי, לנוכח הקשיים הרבים שליוו את כניסתו של הנשיא החדש לבית הלבן, השערוריות הבלתי נגמרות, חוסר היכולת לנהל את מדיניות השינוי שהבטיח והמחאה העממית הנרחבת שסתרה את טענת טראמפ שהוא “קול העם”. לפי סקרים שנערכו בהולנד, 60% ממי שתמכו בוילדרס לפני שטראמפ נכנס לבית הלבן שינו את דעתם לאחר מכן ואמרו שהם מאוד לא מסכימים עם מדיניותו של נשיא ארה”ב.

עוד לפני התקיפה האמריקנית, חדלה מרין לה־פן כמעט לחלוטין מלהתייחס לטראמפ בכנסי הבחירות שלה. היא לא הזכירה אותו ולו במילה בשני העימותים הטלוויזיוניים שנערכו עם שאר המועמדים לנשיאות. בסביבתה של לה־פן מעריכים כעת שגיוסו של טראמפ למערכת הבחירות עלול לפגוע בסיכוייה של מועמדת ‘החזית הלאומית’ – בעיקר לנוכח העובדה שלה־פן דוגלת בהתרחקות של צרפת מתלות כלשהי בארה”ב. טראמפ מאוד לא פופולרי בקרב המצביעים הצרפתים, כולל מצביעיה של לה־פן. סקר שבוצע יומיים לאחר זכייתו בבחירות הראה ש־75% מהצרפתים הם בעלי דעה שלילית כלפיו. 47% ממצביעי החזית הלאומית אמרו שהם סולדים ממנו. טראמפ מעורר אנטגוניזם רב בעיקר בקרב הנשים המצביעות. ל־79% מהן יש דעה שלילית עד שלילית ביותר כלפי הנשיא האמריקני. הצרפתים, כמו ההולנדים, מחפשים שינוי משלהם – שלא יהיה קשור לטראמפ.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

12 תגובות למאמר

  1. תקיפה עדינה וממוקדת מאוד.הפנטגון הודיע מראש על ההפצצה לרוסים ונהרגו בה בסך הכל 3 חיילים סורים. אסד יצא בזול. הרבה מהומה על שום דבר.

  2. אבגדה אני מסכים איתך אבל עדיין יש כאן מסר לא נכון ודבר שיקשה את שיתוף הפעולה עם רוסיה במלחמה נגד הטרור האיסלאמי

  3. כי גם אתה כמו לה פן מכיר ב”ריבונותו” של אסד על עמו?

  4. זו הפגנת שרירים ורצינות.
   וככזו, היא נכונה ואף הכרחית.
   אם אתה מכבד את הקווים האדומים שלך עצמך, יש לזה רווחים משניים רבים.
   אם אתה לא מכבד את הקווים האדומים שלך עצמך (אובמה), יזלזלו בכל מה שתגיד.

  5. אם רוסיה לא הייתה מתערבת בסוריה, אז מילא, אבל כשרוסיה מפרה את מאזן הכוחות, חובתה של ארה”ב להתערב. ויש גם את העניין המוסרי, שאסור לשכוח.

 1. התקיפה הייתה בעיקרה כלפי אמריקה, ראשית טראמפ רצה להראות שהוא לא אובמה ושנית שארה”ב מוסגלת להכות ובכך להחזיר את מעמדה המרתיע.

 2. It doesn’t matter who was hit.
  The importent thing is that America is back.

  Trump is not against Assad.
  He is against the use of chemical weapons.

  I guess that Trump is going to offer assad a deal:
  (cease fire with the moderate rebels (which are supported by Turkey and Israel.
  Free hand to attack Daesh.

  If Assad refuse trump is going to bomb his ass.
  with all the “Himush pag tokef” he has in his bunkers.

  I think that Assad is going to agree to that deal.

 3. טיפשות להגן על אסאד בשם הימין.
  האיסלם תמיד אשם!

  ״מנהיג “המפלגה לחופש” ההולנדית, חירט וילדרס, בעל העמדות הפרו־ישראליות ואחד היחידים במנהיגי מפלגות הימין החדש האירופיות שמבין היטב את המצב במזרח התיכון, לא ביקר את התקיפה האמריקנית. הוא מיקד את תגובותיו בימים האחרונים במתקפת הטרור בשטוקהולם, ויצא באמירה נחרצת בחשבון הטוויטר שלו: “יותר אסלאם משמעו יותר טרור. אני אומר זאת יותר מעשר שנים. התעלמות מהמציאות היא קטלנית. הגנו על החופש שלנו, פעלו לדה־אסלאמיזציה של המערב.״

 4. הימין באירופה צודק.
  לא שוטר ולא נעליים.
  טראמפ הופך לבובה של כנופית הFAKE NEWS.
  שוב הצבא האמריקאי הופך לחבורת שכירי החרב של העולם הסוני.
  במקום להלחם למען המטרות של ארה”ב,הצבא האמריקאי נלחם למען המטרות של סעודיה.

 5. טראמפ צריך להיתעסק בבית .מה לו ולסוריה ואוקראינה. יש מלא בעיות באמריקה. הוא צריך לקיים מה שהיבטיח. סגירת גבולות הבאת מקומות עבודה. החזרת החברות שברחו להודו לסין, לארצות הברית וכו. והכי חשוב זה הביון האמריקאי. שיקום הביון והחזרת המוסר. מה שעושה הביון זה הכרזת מילחמה על הבורא ישתבח שמו. איבד כל פרור מוסרי. לכו תיקראו ביוטיוב-דיאן קור, שזה קציר איברים לא חוקי. שליטה על נתיבי סחר סמים בעולם. ניסויים נוראים בבני אדם-אמריקאים וגם עמים אחרים. שליטה על סחר בבני אדם וילדים. אורגיות עם עם ילדים גברים ונשים. לראות את המידע המטורף הזה ביוטיוב ולהיות בהלם ובעתה. ארגוני הביון ובעיקר האמריקאי, ולמרבה הצער כניראה גם הישראלי מנצלים כוחם לרעה. הפכו דרקנטיות סנאפיות מזוויעות. נחצו כל הקווים האדומים. קונצנזוסים שנישמרו במשך אלפי שנים על ידי הציוויליזציה האנושית, נחצו לגמרי.נישברו. אמריקה פתחה במילחמה נגד אלוהים. כמו בסיפור מיגדל בבל שקם לתחיה. וזו התראה גם לישראל שאינה שונה ממנה.