הציר החדש: אובמה ומרקל ייפגשו כדי לשוחח “על דמוקרטיה”

במקביל לסיור המתוכנן של טראמפ באירופה בסוף מאי, יגיע לברלין אורח נוסף: נשיא ארה”ב הקודם. בביקורו האחרון בגרמניה שידר אובמה שמבחינתו מרקל היא מנהיגת העולם החופשי, אחרי שהוא נאלץ לעזוב

מתואמים. אובמה ומרקל. צילום: הבית הלבן

אפרופו היטלר והשיבה הבלתי צפויה שלו לכותרות – יש בגרמניה כמה אנשים שחושבים שאם הצורר היה חוזר לרגע הוא היה מרוצה מהמצב: האישה החזקה בעולם והגבר החזק בעולם, שניהם גרמנים. אבל שניהם יריבים מרים ומתעבים זה את זו. אנגלה מרקל ודונלד טראמפ. לעומתם, השותפות בין הנשיא לשעבר אובמה לקנצלרית שתעמוד השנה שוב לבחירה – נשארה.

אובמה אמנם ארז את החפצים מהבית הלבן, אבל כפי שהיה ברור מהמפגש האחרון בינו לבין מרקל ב־17 בנובמבר 2016, הצמד הזה שם את טראמפ על הכוונת וימשיך להיאבק נגדו ונגד בעלי בריתו. לקראת סוף מאי השנה ייפגשו אובמה ומרקל שוב. העיתוי הוא פאנל שייערך בגרמניה על דמוקרטיה, במסגרת ציון 500 שנה לרפורמציה הפרוטסטנטית, תחת הכותרת: “להיות מעורב בדמוקרטיה: על אחריות מקומית וגלובלית”.

בפרסומים על המפגש המחודש בין מרקל לאובמה מציינים שהוא יתקיים ממש במקביל לתחילת סיורו המתוכנן של הנשיא טראמפ באירופה, ששיאו פסגת מנהיגי נאט”ו בבריסל ב־25 במאי. זו תהיה כנראה הופעתו הפומבית הפוליטית הראשונה של אובמה לאחר סיום תפקידו. שוב, בגרמניה. סביר שינסה לחזק את מרקל במסע הבחירות שלה. בפגישה שלהם, שנערכה כעשרה ימים לאחר הלם ניצחונו של טראמפ, אובמה אמר שאם היה יכול היה מצביע למרקל. “היא הייתה שותפה יוצאת מגדר הרגיל”, החמיא לה.

למעשה, במסיבת העיתונאים המשותפת שקיימו, בראיונות לכלי תקשורת בגרמניה במסגרת ביקורו האחרון, ובמאמר משותף שפרסם יחד עם מרקל בעיתונות הגרמנית – אובמה שידר שהוא רואה בה את מנהיגת העולם החופשי אחרי שהוא נאלץ לעזוב. זה היה מסר מדהים, שנחשף בימים אלה כריק מתוכן משום שגרמניה אינה יכולה לעשות דבר נגד ההשתוללות של בשאר אסד והנשיא פוטין, מלבד לנופף מולם באצבע.

אבל היה כאן תקדים: נשיא אמריקני לפני פרישתו, מעביר מסר נגד הנשיא שנבחר במקומו. הוא יצא גם בקריאה לאזרחים להיות משתתפים פעילים בדמוקרטיה בכל ימות השנה, ולא רק ביום הבחירות. אי אפשר היה שלא להבין את ההתבטאות הזו כתמיכה ועידוד למהומות האנטי־טראמפ שפרצו בכל רחבי ארצות הברית כמחאה נגד הנשיא הנבחר.

באותה מסיבת עיתונאים ב־17 בנובמבר הייתה לאובמה אמירה אנטי־רוסית מודגשת: “זהו אינטרס חיוני לעבוד עם רוסיה, אבל אני מקווה שהנשיא הבא ידע לעמוד כנגד הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין במידה שיחרוג מערכיה של ארצות הברית ומהנורמות הבינלאומיות”. עד עכשיו לא שמענו מאובמה תמיכה במהלך התקיפה של טראמפ בסוריה. אובמה רק הזכיר בתקשורת האמריקנית שארצות הברית ידעה כל העת שאסד שמר על מקצת מהנשק הכימי שלו.

המסר הכפול בעניין ישראל

בשנים האחרונות הייתה תהייה שאפשר לנסח אותה כך: האם אובמה הוא שר החוץ של מרקל, או שמרקל היא שרת החוץ של אובמה?המדיניות שלהם הייתה מתואמת בכמה נושאים, כולל הניסיון לבודד את ישראל בהנהגת נתניהו. שניהם שידרו מסר כפול – חשיבות ביטחונה של ישראל אבל דה־לגיטימציה לממשלת ישראל, מה שהעניק רוח גבית לתעמולה אנטי־ישראלית.

אובמה הגשים בהסכם הגרעין האיראני את המתווה האסטרטגי של ממסד החוץ והביטחון הגרמני. כבר ב־2008 כתב המומחה ליחסי גרמניה־איראן מתיאס קונצל ב’וול סטריט ג’ורנל’, שמומחים בסביבתו הקרובה של שר החוץ הגרמני פרנק וולטר־שטיינמאייר לא רואים שום בעיה בהגמוניה איראנית במפרץ הפרסי. היו ביניהם כאלה שהתבטאו אפילו שאיראן גרעינית תהווה איזון נכון לאמריקה במזרח התיכון. האינטרסים המסחריים והתעשייתיים הכתיבו התקרבות בין גרמניה לאיראן. יש כאלה המציינים את האינטרס הכלכלי בשימור הסכמי הסחר הגלובליים שלהן שותפות ארצות הברית וגרמניה. היקף הסחר בין שתי המעצמות עומד על 185 מיליארד דולר. טראמפ חושב שארצות הברית היא הצד המפסיד בהסכמים, והוא מבקש לשנות אותם.

הידידות המופגנת של אובמה כלפי גרמניה היא נושא עמוק שלא לגמרי הובהר, ואפשר רק להעלות השערות. הידידות הגרמנית הזו לוותה בהתרחקות מבריטניה וישראל. בביקורו האחרון של אובמה בבריטניה לפני שנה, שהתקיים בעיצומו של הקמפיין לקראת משאל העם על הברקזיט, ניסה נייג’ל פראג’ להסביר את עוינות אובמה לבריטניה: “קניה, קולוניאליזם, יש משהו מאחורי זה. קורה שאנשים יוצאים מהקולוניאליזם עם השקפות שונות על הבריטים”. עוד בתחילת דרכו הוא סילק את פסל ראשו של צ’רצ’יל מהחדר הסגלגל.

גם ישראל והציונות, בתפיסתו של אובמה, הם שרידים רעילים של העידן הקולוניאלי (המנדט הבריטי). הלגיטימציה היחידה לישראל היא השואה. באותו ביקור באפריל 2016, פגע אובמה בבריטים כשאמר שאם תהיה הצבעה לטובת הברקזיט, “בריטניה תידחק לסוף התור בניהול משאים ומתנים על הסכמי סחר בארצות הברית”. יש אומרים שהוא השיג תוצאה הפוכה בהתבטאות הזו, והגביר את התמיכה בעזיבת האחוד האירופי.

הוויכוח על ההגירה

ההשערה היא שאובמה ומרקל שומרים על הברית ביניהם במטרה לבודד את טראמפ ואולי אפילו להפילו. ואם לא אותו, אז את אחד משותפיו בזירה הבינלאומית, ראש הממשלה נתניהו. אובמה וכל המכונה התקשורתית־פוליטית שלו עבדו קשה מאז בחירת טראמפ, ועוד יותר מכך לאחר שהושבע לנשיאות ב־20 בינואר. הגילויים האחרונים בתקשורת ובוועדת המודיעין של הקונגרס מדברים על כך שממשל אובמה עסק במעקב אחר הנשיא טראמפ ואנשיו במהלך מסע הבחירות. פרשת סוזן רייס היא ההוכחה. זה לא רק המעקב, אלא בעיקר היוזמה להדליף את חומרי ההאזנה לתקשורת אחרי השבעתו של טראמפ.

הפגישה האחרונה שלו עם מרקל התקיימה כחודש לפני החלטת מועצת הביטחון בנושא אי־חוקיות ההתנחלויות. זה היה אחד הצעדים הבוטים של אובמה במסע הטמנת המוקשים לפני ממשל טראמפ, בתקופת הברווז הצולע שלו. הוא גם הכניס את יחסי ארה”ב־רוסיה למשבר כאשר גירש יותר מ־30 דיפלומטים בעקבות הגילויים על התערבות רוסית בבחירות.

היום, בלי קשר לצדקת מתקפת הטומהוק על הבסיס האווירי הסורי, נראה שטראמפ תועל למדיניות רחוקה ממה שהבטיח לבוחריו בנושא רוסיה. במקום הבנות בנושא המזרח התיכון ואוקראינה ובידודה של איראן, ארצות הברית ורוסיה נמצאות במסלול התנגשות. בין הדברים החיוביים שהתקיפה השיגה אפשר לציין גם שחיקה במעמדו של הנשיא לשעבר אובמה, האיש שלמרות הרטוריקה שלו פתח את הדרך לרוסיה ואיראן.

הערכים המשותפים של מרקל ואובמה השתקפו במאורע ההיסטורי של קליטת גל ההגירה המסיבי של יותר ממיליון מוסלמים לגרמניה. טראמפ הוא האנטי־מרקל והאנטי־אובמה המושלם. הוא תקף אותה שוב ושוב על המהלך האסוני הזה, להשקפתו, והיא מצדה התנגדה לצו איסור הכניסה הזמני שהטיל טראמפ על אזרחי שבע מדינות מוסלמיות. כפי שההגירה המסיבית הזו כבר משנה את החברה הגרמנית, כך ניסה קודמו של טראמפ להשתמש בהגירה כדי לשנות את המרקם החברתי של ארצות הברית, ואולי גם להבטיח בכך רוב דמוקרטי לדורות.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

5 תגובות למאמר

  1. מתברר שקם יורש לחתרן הבלתי נלאה שלנו: הוא אינו מפסיק להזיק כל עוד הוא יכול להזיק.

  2. חתרן בלתי נלאה בדיוק כמו שימון אותו הגדיר כך בדייקנות רבין. אובמה=שימון הגיב:

    אובמה צורר ישראל כהגדרתו המדוייקת של שפטל הוא גם נציג השמאל ההרסני שמחסל את הדמוקרטיות המערביות.

  3. אני לא יכול שלא להזכר בספרה של ההיסטוריונית בת יאור “אירוערביה”. הספר עושה רושם תחילה של תיאוריית קונספירציה מטורפת, אבל זה בדיוק מה שהתרחש מולנו בתקופת אובמה ומרקל. קשה לי להסביר זאת אחרת.

  4. הן באירופה והן בארה”ב יושבים יועצים שאינם מבינים באיסלאם כהוא זה. המאבק הרב שנים בין הסונה לשיעה לא הסתיים וכנראה גם לעולם לא יסתיים. השיעים מהווים כ 18% מהאיסלם בעולם ולאחר השתלטותם של האייטולות הפנאטים על איראן הם פיתחו אסטראטגיה של הפצת השיעה בעולם מתוך אמונה שהמשיח שלהם – המהאדי – יגיע בקרוב. לכן הם עושים כל מאמץ לפתח את מדיניות הגרעין. לתמוך בטרור וכל זאת כדי להפעיל השפעה ופחד אצל הסונים ולאחר מכן כלפי הנצרות ומדינת ישראל. אם ישיגו את שאיפותיהם הנוכחיים שהם השתלטות על עיראק תימן סוריה ולבנון והם בדרך להשתלטות שכזאת. הם ימשיכו בחתרנותם הלאה.ומרקל ואובמה בסיכלותם אינם מבינים זאת.

    1. מרקל התגלתה כאשה מטופשת שלא מבינה מה היא עושה ואובמה הוא אידיאולוג מוסלמי התומך במהלך הרס המדינה היהודית ורצון להשליט את הדת השיעית והטרור המוסלמי