ההיסטוריון שהשווה בין צה”ל לנאצים: “‘תפיסות דומות לאלו של נתניהו הוליכו לשואה”

בשיחה עם ‘מידה’ מוצא פרופ’ משה צימרמן הקבלה בין נתניהו להיטלר: “לאמירה של נתניהו יש פוטנציאל גזעני, היטלר האמין שהעם החלש נידון לכליה ולכן הגרמנים צריכים להיות חזקים”

מתגעגע לגולה; פרופ' צימרמן. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90.

כרגיל ביום השואה, יימצא מי שיחליט לערוך השוואה בין ישראל 2017 לרקע שהביא לעליית גרמניה הנאצית. הפעם אלה גורמים בשמאל המגיבים לנאום ראש הממשלה בטקס יום השואה, שבו חזר נתניהו  על המסר הציוני הוותיק שלפיו הלקח מהשואה הוא חשיבות הכוח היהודי המגולם בקיומם של מדינת ישראל וצה”ל.

אחד ממובילי הטרנד האינטלקטואלי הזה הוא פרופ’ משה צימרמן מהאוניברסיטה העברית, שהתראיין הבוקר בגלי צה”ל כדי להזהיר את נתניהו שלא לדמות לאדולף היטלר. “אנשים אינם שמים לב עד כמה הדברים שהיטלר אמר בספרו ‘מיין קאמפף’, או אנשים כמוהו אמרו, יכולים להיהפך להיות מקובלים על אחרים”, אמר. “היטלר האמין שהאדם החלש, העם החלש, הוא נידון לכליה, ולכן הגרמנים צריכים להיות חזקים, וכך כל המשנה שלו הייתה על הפיכת הגרמנים לחזקים”.

לדברי צימרמן, בנאומו ב’יד ושם’ השמיע נתניהו “משפט דומה, לא בכוונה, אבל מתוך חוסר תשומת לב לסכנות שיש באורח החשיבה הגזעני, הכוחני, הדרוויניסטי שמוביל למקומות מסוכנים”.

צימרמן, היסטוריון בעל מומחיות לגרמניה, ערך בעבר מספר השוואות בין גורמים מסוימים בימין הישראלי לתנועה הנאצית. אמירותיו החריפות התגלגלו לעתים לתביעות דיבה בבתי משפט. במסגרת אחת מאותן תביעות כתבה שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב ענת ברון (היום בעליון), כי צימרמן “עשה לו מנהג לערוך השוואות של מבקריו ומתנגדיו לגורמים ולגופים שפעלו באירופה בשנות השלושים של המאה העשרים, השוואות אשר מהן הוא מנסה להתנער בשלבים מאוחרים יותר באמצעות פרשנות מקילה ומתפלפלת”.

בתיק דיבה נוסף שנגע לצימרמן ציינה שופטת בית משפט השלום בתל אביב, יהודית שבח (מכהנת כיום כסגנית נשיא בית המשפט המחוזי תל אביב), כי צימרמן השווה בהזדמנויות שונות בין גופים ישראליים ונאציים, ואף הביאה כמה דוגמאות לכך: “בין נוער חברון ל’היטלר יוגנד’, בין המוטיבציה ותנאי השירות של חיילים ישראלים בכמה יחידות מובחרות בצה”ל לאלה של הוואפן אס-אס, בין אוהדי כדורגל ישראלים ואלה של הרייך השלישי ובין התנ”ך ו’מיין קאמפף'”.

צימרמן הוא אפוא מומחה בקונוטציות ובהשוואות לנאציזם. כה רחבה התמחותו בתחום עד שהוא גויס גם למאבקם של מתנגדי מתווה הגז, ובחוות דעת שפרסם קבע כי אחד מהגורמים לעליית הנאציזם היו “בעלי תעשייה” גדולים שהרוויחו תחת המשטר הנאצי, ו”הפכו לשותפים מובהקים של משטר גזעני ומדכא מאין כמוהו”.

בשיחה עמו ניסינו להבין איך ההשוואות הללו עובדות. “המסקנה של נתניהו, שכוח בלבד הוא ערובה לקיום, היא מסקנה מסוכנת שבין היתר גם הוליכה לשואה”, אמר לנו צימרמן.

אתה מוצא הקבלה בין התפיסה של נתניהו לתפיסה של היטלר?

“אני רואה במה שנתניהו אמר תפיסה של דרוויניזם, וכן, דרוויניזם חל על הרבה מאוד שיטות”.

נתניהו לא אמר שזה טוב שהחלש לא שורד, אלא שזו המציאות אם רוצים לשרוד.

“זה מה שהדרוויניסטים אומרים. הם לא אומרים בהכרח להכות בחלש, אלא אומרים אמירה פשוטה שמי שחלש במאבק המינים לא מחזיק מעמד והוא ייכחד, ולכן יש לעשות הכל כדי להיות חזק. זו אמירה מסוכנת ומאוד לא יהודית. אני חסיד גדול של הפסוק ‘לא בחיל ולא בכוח כי אם ברוחי'”.

מה כוונתך בכך שהאמירה של נתניהו “מסוכנת”?

“אם ראש ממשלת ישראל אומר שהדבר המכריע הוא הכוח ולא הרוח, זה דבר מסוכן. נתניהו סובל מתחושה של רדיפה בשם העם היהודי. הוא תמיד רואה את האיומים והסכנות, ומחפש פתרון בתחום הכוח. הוא מדבר על ‘מדינה חזקה’. כאשר הוא אומר דברים כאלו בערב יום השואה, יש בזה צרימה”.

דבריו נשאבו לדעתך מתוך תפיסה גזענית?

“יש בזה נקודת מוצא לגזענות. האמירה לגבי כוח, כאשר היא מדברת על קיבוץ (של אנשים), יש לה פוטנציאל גזעני. הדרוויניזם מסוכן מבחינת נקודת המוצא שלו. הוא יכול להוביל להרבה דברים רעים, כמו מה שקרה במלחמת העולם השנייה. זה יכול גם להוביל לדברים פחות קיצוניים”.

אתה רואה קווי דמיון בין מה שנתניהו אמר לשואה?

“הפוטנציאל קיים, ולכן אני מתרה”.

יש הקבלה לדעתך בין החברה הישראלית לחברה הגרמנית שלפני השואה?

“בכל מה שנוגע להערצה לכוח צבאי, יש דמיון בין ישראל של היום לתקופות בעייתיות כמו למשל גרמניה הקיסרית וצרפת הנפוליאונית. יש תקדימים, ולכן עומדים על המשמר”.

אתה רואה אפשרות שצה”ל יידרדר להיות כמו הצבא הנאצי?

“אני זוכר ביום השואה הקודם את סגן הרמטכ”ל אומר דברים ברוח הזו מתוך דאגה לצבא בישראל. החשש קיים. אף אחד לא אומר שהדברים הגיעו לכלל החמרה. בתור אזהרה תמיד צריך לחשוב איך משהו שיכול להיות תמים מתגלגל למשהו מסוכן”.

אתה שולל כל שימוש בכוח?

“הפתרון לשרידות אינו בהפעלת הכוח. זה לא אומר שבכלל לא זקוקים לכוח. אם אתה משחק כדורגל למשל בלי להיות פיסי, הסיכויים שלך לנצח קטנים. החברה הישראלית טיפחה במהלך השנים, מתוך פרשנות מסוימת של הציונות, תפיסה שכוח הוא המפתח לביטחון. ויתרנו על חלק גדול מהנחות היסוד של היהדות במשך אלפיים שנים שהמפתח להישרדות אינו הכוח”.

הדבר היחיד שהיה חסר ליהודים בשואה זה כוח. רוח דווקא הייתה להם בשפע.

“זו האשליה. לאמונה שצבא הוא הפתרון אין בסיס. קח את המדינה הפולנית. הייתה מדינה פולנית, היה צבא פולני, היה כוח, ופולין בכל זאת הפסידה ואיבדה מיליוני אנשים מול גרמניה”.

השיחה הסתיימה בתחושה קצת מוזרה. אחרי הכול, צבא פולין של 1939, שהוביל חיל פרשים מול עוצבות השריון הנאציות, משמש בדרך כלל ללמד לקח אחר: שאכן החזק יותר הוא ששורד, ושאולי בעולם של מיכון וטנקים, כדאי לא לסמוך על הרוח האצילה של האבירים הפרשים. לא פחות מטרידה היא העובדה שפרופסור ישראלי בעל שם עולמי מביע ביום השואה של שנת 2017 געגועים עזים למנטליות הגלותית של תחילת המאה שעברה.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

63 תגובות למאמר

 1. שיש לך פטיש, כל בעייה ניראת כמסמר….. .
  שאתה היסטוריון טיפש של גרמניה בשנות השלושים אז בכל אמירה בישראל כיום אתה רואים סימנים למשטר הנאצי.
  הוא לא חכם בעיני, הוא לא מרגיז אותי או מפחיד אותי, הוא לא גורם לי לחשוב, הוא סתם אדיוט שמשעמם אותי

 2. כל ההקבלות בין ישראל של היום לגרמניה הנאצית הן פסולות מיסודן. אין בינהן שום קווי דמיון, לא באידאולוגיה, לא בסיטואציה, לא ברקע ולא בהתנהגות של החברה.
  מה שחמור במיוחד כאן, זה שהפרופסור (ושאר מזהי התהליכים) יודעים טוב מאוד שאין שום הקבלה
  כזאת, אבל בגלל האג’נדה הקיצונית שלהם הם מסלפים את ההיסטוריה כדי למצוא הקבלות,
  וזה הרבה יותר גרוע ממי שעושה את ההשוואה הזו מתוך בורות וחוסר ידע בהיסטוריה כי זה נעשה
  בכוונה.

 3. שאלה לפרופסור צימרמן: נניח כי שכן שלך מכוון אליך נשק במטרה לפגוע בך, ונניח כי יש בידך נשק, האם אתה יורה בו כדי להגן על עצמך? או שנותן לו לירות בך כ “כח זה לא פתרון”

 4. צימרמן צודק ללא ספק, וזה עוד לא הכל.
  נתניהו עושה כמה דברים שגם אדולף היטלר וחבריו עשו, וממש באותו האופן: הוא אוכל, שותה ,ישן וכן הלאה.
  אין ספק שיש כאן סכנה מובהקת של נאציזם.
  לא יודע מה איתכם, אבל אותי זה ממש ממש מדאיג וזה מזכיר לי תקופות אפלות.

  1. רק כשקראתי את כל התוכן של התגובה שלך הבנתי שהיית ציני – אבל הבדיחה המטומטמת הזאת שגם היטלר אכל , שתה וישן כמו כל בן אנוש – היא ממש לא במקום: היטלר הרי לא היה בן אנוש בכלל – אז להבא בבקשה תביא תגובה צינית קצת יותר הגיונית.

 5. הוא צודק – אנחנו ממש דומים לנאצים להם היו שתי עניים וגם לנו , שתי אוזניים לנו, ולפי מחקר מעמיק שנעשה באוניבסיטת חארטה בארטה גם לנאצים היו , שתי רגליים, שתי ידייים יש פה זיהוי של תהליך מסוכן, וברצינות עד מתי יתנו לאידיט הזה במה

 6. יותר מכל דבר הריאיון הזה ממחיש את הפער שבין עניות המחשבה והפשטנות הרעיונית של המראיין לבין המורכבות שמציע הפרופסור. המראיין מחפש תשובות פשוטות של כן ולא, והפרופסור מנסה להסביר שהדברים מורכבים יותר.

  1. כן כן אנחנו יודעים שהדברים מורכבים אבל אנחנו גם לא מסכימים עם ההשוואה המופרכת בכסות של עמידה על המשמר. סלח לי שאני לא מנמק את האבחון לגבי הפרופסור אבל הוא טמבל גמור. פוץ כמו שנהוג לומר בדויטשלנד הישנה.

  2. סלח לי אבל מה שהראיון הזה ממחיש הוא שיש איוולת קיצונית ומסוכנת במיוחד שרק פרופסורים מלומדים מסוגלים להגיע אליה

 7. כידוע לכל, ישראל רצחה הרבה פחות ילדים מגרמניה הנאצית, והיא עדיין רוצחת ילדים במספרים קטנים בהרבה.

  1. אתה מעדיף שהילדים שלך ירצחו בדם קר ?
   המרחם על אכזרים סופו שיתאכזר אליו. וככה הערבים פועלים בדיוק.

   תגיד תודה ששומרים עליך במקום לשבת בבית קפה בתל אביב ולבלבל את המוח. שיפול לך טיל על הבית , נראה מה תחשוב על הצד השני.

  2. ישראל מעולם לא רצחה ולא רוצחת ילדים בכלל ותתבייש לך ואני מקווה שהעורך יצנזר אותך

  3. אנשים כמוך מזכירים לי ילדים מפונקים להורים עשירים או לא עשירים שקיבלו הכל מכל הבחינות , חינוך גבוה,חוגים,בגדים יפים ,כסף ,אהבה והם שונאים את הוריהם !!!????למה????

  4. היחידים בסכסוך הזה שרוצחים ילדים הם,כמובן,הפלסטינאים. ולא רק שהם רוצחים ילדים (ונשים,וזקנים ומכל הבא לסכין), ראשי ההנהגה שלהם גם מתגאים בזה,בונים כיכרות ורחובות על שמם של הרוצחים,משלמים להם פר רציחות וגם מלמדים את הדור הבא שלא רק שהרציחות האלה לגיטימיות אלא גם שהיטלר היה דמות מופת ושיום הדין לא יגיע עד שכל היהודים ימותו,כולל הפראיירים שלא ברחו אלא התחבאו מאחורי עצים ואבנים .
   וואלה צודק הפרופסור.אי-אפשר להימנע מההשוואות…

  5. היחידים שרוצחים ילדים (וזקנים,ונשים,ומכל הבא לסכין) הם,כמובן,הפלסטינאים. ולא רק שהם רוצחים ילדים,ההנהגה שלהם גם מתגאה בזה,קוראת על שמם של הרוצחים כיכרות ורחובות,משלמת לרוצחים ולבני משפחותיהם קצבאות פר רציחה וגם מחנכת את הדור הבא לראות באותם מחבלים גיבורים,ללכת בעקבותיהם ושבניגוד לנאצים הלא יעילים – לא לגמור את העבודה עד אשר כל היהודים ימותו,כולל הפראיירים שמתחבאים מאחורי עצים ואבנים.רק אז יגיע יום הדין.

   וואלה צודק הפרופסור – באמת שאי אפשר להימנע מהשוואות…

 8. וכמו שפרופ’ תומס סול אמר: אנחנו יכולים להיות מצויינים בתחום הצר של ההתמחות שלנו אבל מספר צעדים החוצה מהתחום הזה ואנחנו אבודים לחלוטין.
  זה תופס לכולם, החל משחקני כדורגל ועד לגדולי הפרופסורים. זאת הסיבה שדעתו של פרופ’ משה צימרמן על החברה הישראלית אינה בהכרח נכונה יותר או מדיוקת יותר מאשר דעתם של אנשים אחרים החיים בישראל (ללא קשר להשכלה שלהם). לאומת זאת, אם נרצה לשמוע משהו על ההיסטוריה הגרמנית, זה היה די חכם להקשיב לפרופ’ צימרמן.
  את הציטוט של פרופ’ תומס סול הבאתי מהסרטון הבא: https://www.youtube.com/watch?v=Wln6lNTxVpY
  זה ראיון אם פרופ’ תומס סול על אחד הספרים שלו. קצת ארוך ובאנגלית אבל מעולה. היה טוב אם פרופסורים בעולם (וגם לא פרופסורים) ילמדו קצת צניעות מפרופ’ תומס סול.

 9. עזות המצח של מר פרופסור היא פשוט הזוייה.

  כנראה הוא חיי בבועה שהצד השני רוצה שלום,
  הא נכון לא מחנכים דורות על דורות לשנוא יהודים, כן יהודים לא ישראלים .
  לא יהיה שלום לעולם כל עוד החינוך לא ישתנה,
  כמו כן, בכלל ביום הזה להשוות בין אמירותיו של ביבי לבין הנאצים, זו חוצפה שאין שני לה. אישית הייתי תובע אותו תביעת דיבה על הדברים שאמר.

  מה גם , שאת ההיסטוריה של המדינה הוא כנראה שכח או לא קרא , שיבדוק שוב את הספרים , אם לא היה לנו צבא לא היינו פה בכלל וכנראה גם אדון פרופסור היה מסולק במקרה הטוב מכאן , במקרה הפחות היה מוצא להורג.

  השמאל איבד את הראש , מעניין שכל העולם שעכשיו אוכל קש מה איסלם פתאום הימין עולה ומבינים שהדת הזו לא בנוייה לעולם החופשי ולא יכירו בה לעולם ולכן יש לעשות חושבים טוב טוב עם מי רוצים לחיות ובאילו תנאים.

  ההגירה שאירופה סופגת תביא לקץ הדמוקרטיה ולאיסלום כל אירופה. אבל מה…. הם מתעוררים עכשיו בדקה ה90 , מקווה בשבילם שהם ידעו לבלום הכל.

  אנחנו שכחנו את מה שהם רק עכשיו מתחילים להבין.

  בוקר טוב פרופסור , תבדוק קצת עובדות . לך לעזה ותחזור עם תובנות , אם בכלל תצליח לחזור בחתיכה אחת.

  גדול בדיבורים , לך תעשה במקום לדבר , תראה כמה באמת זה חשוב לך במקום להטיף את משנתך הדגולה.

  1. מה אתה רוצה מפרופסור צימרמן. הוא מומחה לגרמניה של המאה הקודמת, בפרט בתקופת הנאצים. הוא אינו מומחה לישראל של המאה ה- 21. לכן ניסיונו להשוות בין שתי תקופות של שתי ישויות מדיניות שונות יש פגם מהותי, כי אין לו די ידע. כל העושה השוואה כזו, כולל האלוף הידוע משנה שעברה, יחשב לאומר שטויות.

 10. לאוברשטרומפירר צימרמן יש משימה אחת חשובה מאין כמוה: הגנה בכל מחיר על מולדתו גרמניה. והרי אין הגנה טובה יותר עליה מאשר ההשוואה של היהודים לנאצים. כך, באבחה אחת, חוזרים היהודים לייצג את הרוע המוחלט וגרמניה יוצאת צחה ונקיה מרבב.

 11. מכישי שואה לפי דעתי מכישי השואה הגדולים ביותר באים מהשמאל היהודי קיצוני .שמשווים את צה”ל וראש הממשלה לשואה .
  ומה אנו למדים שהשואה לא הייתה נוראה בכלל .ואולי לא הייתה כלל .

 12. כ”כ טפשי. הרי כל אדם נורמלי סובר שתנאי להישרדות הוא החזק (ובדוגמה הפשוטה ביותר: חולה שהמערכת החיסונית שלו חלשה – פגיע יותר). אלא מה? הנאצים סברו, כלשונו של הפרופסור, “שמי שחלש במאבק המינים לא מחזיק מעמד והוא ייכחד, ולכן יש לעשות הכל כדי להיות חזק”, בעוד כל אדם מוסרי – כמו נתניהו – סובר שההישרדות, התלויה בכוח, לא מכשירה הכל. המטרה לא מקדשת את האמצעים, ולהשתלט על אירופה לא מוצדקת.
  אבל העיקר, שאיפת הכוח של הנאצים הניעה אותם לפעולות מסויימות, אבל לא להשמדת היהודים – זו ניזונה משנאה אנטישמית גרידא.

 13. צודק בהחלט,
  בישראל של היום יש הכרה בזכות מימוש שאיפות מדיניות של תנועה לאומית שאחד ממיסדיה היה קצין בss והוכרז פושע מלחמה נאצי,
  עד היום אבי התנועה הלאומית הפלסטינית נמצא ברשימת פושעי המלחמה של האומות המאוחדות,
  יש בישראל של היום גם אקדמאים, וביניהם כמה פרופסורים, הדוגלים במתן מדינה לתנועה לאומית שבראשה עומד מכחיש שואה. ממש כמו שהאקדמיה בגרמניה של אז הייתה לצד ואף קידמה את האידיאולוגיה הרצחנית הנאצית.
  ההכלה של מדינה גזענית ונקיה מיהודים, כזו שהקימה מדינת ישראל בעזה, היא כתם שחור על המוסריות של מדינת ישראל.

  1. שמאל = ביילניזם
   ביילניזם = אוסלו
   אוסלו = 1600 ילדים נשים ואזרחים (‘קרבנות השלום’)

 14. צימרמן חולה במחלה יהודית מוכרת של שינאה עצמית ,מוסרניות מעוותת,כמו כל פוסט ציוני טוב
  “משליח” את כל זוועות וסטיות העולם האירופי ה”נאור” על מנהיגי ישראל הציונים.
  צימרמן -של נעליך מעל רגליך כשאתה מדבר על רוה”מ מר בנימין נתניהו.רוה”מ הטוב ביותר שהיה בישראל
  ושלמגינת ליבך ושל חבריך השמאלנים,מוביל את ישראל להישגים שלא היו כמוהם לעם היהודי מעולם.
  כלכלית,ביטחונית,טכנולוגית וסוציאלית ישראל נמצאת במקום שרק לפני שנים ספורות אף לא העזנו לחלום עליו.

 15. פרופ’ צימרמן השווה פעם בין ילדי חברון לנוער היטלר.
  בכל מאמר מדעי ישנו פרק העוסק בחומרים ושיטות. כיצד נבדקה אמיתות הטענה.

  איך בדק צימרמן את המאפיינים של נוער היטלר?
  הוא חקר. בדק ואסף עדויות לפי כללים אקדמאים.

  איך בדק צימרמן את המאפיינים של ילדי חברון?
  לא ברור. הוא לא הביא ראיות מדעיות לביסוס דבריו.

  בהשוואה למדעני תורת הגזע הנאצים , פרופ’ צימרמן היה פחות מבוסס מבחינה מדעית.

 16. צימרמן ובלטמן הם שמאל קיצוני עם קומץ של חסידים. המזל הגדול הוא שמדובר בקומץ שלעולם לא יאחז בהגה השלטון. אמנם מצב השמאל הוא בכי רע, אך יש לעמוד על המשמר לכל מקרה ולקוות שהשמאל הקיצוני ירעיל את השמאל המתון כמה שיותר ובמיוחד נוגע הדבר לכל מיני גרבוזים לפני הבחירות.

 17. סתם אידיוט משועמם.
  אף אחד לא מקשיב לשטויות שהוא מוציא מהפה.
  סתם שמאלני הזוי חובב גרמנים.

 18. אפילו ביום הזה הוא לא מסוגל להשטלת על השנאה עצמית וכלפי עמנו , מעריץ של גרמניה וגרמנים באשר היא והם.

 19. אין איזה הקבלות בין פרופסורים אמריטוסים מסויימים לבין היטלר? אם מישהו יחפור, בוודאי ימצא.

 20. מסכן, בסוף השנאה העצמית לתרסם את כל כולו. פשוט מסכן והזוי.

 21. לצימרמן מטרה אחת – להתנגח בנתניהו. עבור זה הוא מוכן תייצר עיוותים היסטוריים ללא הפסקה.
  מוזר אפילו מגוחך להתייחס לטיעונים שלו. לא הגיוני אפילו. האיש מלומד בתקופה ההיא. האמירות שלו לא תואמות לכלום. לא היסטורית לא באג’נדה לא בכלום.
  יש כאן ניסיון ניגוח. ניגוח ותו לא. ניגוח שנשען על המוניטין שלו כאיש אקדמיה.
  מביך. מרגיז. מדכא. עצוב.

 22. אוי לבושה, אוי לחרפה. אין לי כבר שום ציפיות מאנשי אקדמיה. האגו שלהם מעביר אותם על דעתם.

 23. לנתניהו אסור להגיד “מלחמתי בטרור” מלחמתי- מיין קמפ עוד פעם מזכיר לצימרמן את הנאצים.

 24. זה השבוע של השמאל הרדיקלי – בין יום השואה ליום הנכבה. הם פורחים בשבוע הזה

 25. “לשקר אין רגלים” אבל לשקר יש תמיד נקודה קטנה שבה הוא קרוב לאמת. כח הוא דבר חשוב אבל חשוב יותר הוא מי מפעיל אותו – בשם איזו רוח הוא מופעל. המסקנה מהשואה היא לא רק צבא חזק אלא גם יכולת הבנת עוצמת השנאה האנטישמית הנובעת מהתנגדות לרוח הישראלית ועל זה נתניהו לא מדבר…

 26. טוב עושה פרפ’ צימרמן בכך שמזהיר נפני הגררות ונטייה לפשיזם/נאצים. טוב שר’ הממשלה יבין ולא יפנה ויפעל רק בדרך כוחנית.
  יחד עם זאת צימרמן מטעה. התפיסה הנאצית שבגללה הועמדו בכיריה לדין וניתלו גרסה שהעם הגרמני עליון/חזק ועליו לשלוט ולשעבד עמיד ומשאבים של מדיניות אחרות לטובת הגזע העליון -הארים.
  בשכונה שלנו להיות חזק משמעותו לשרוד. גם בסוונה האריות לא מתעסקים עם פיל בוגר או קרנף. יחד עם זאת הפיל /קרנף אינם רודפים אחרי אריות.
  אם מדינת ישראל לא תציג עוצמה ונכונות להשתמש בה הסביבה תשמיד אותנו. אכן בטבע החזק ומותאם ביותר שורד.
  היו חיות בעבר שלא שרדו. דוגמאות – נמר שן חרבי, עצלן גדול, ממותה ועוד.
  ההתנהלות המדינתית הינה אומנות האפשר וניצול הזדמנויות.
  פרפ’ צימרמן בקי בגרמניה אך לא כל העולם סובב סביב הנאציזם ובנושאים הללו דעתו כדעת האחרים.

  1. ציטוט: “היו חיות בעבר שלא שרדו. דוגמאות – נמר שן חרבי, עצלן גדול, ממותה ועוד.”

   ראית הרבה “עידן הקרח” הא??

   בכל מקרה, אתה מבין עניין בהחלט

 27. רחמנות עליהם, אחים שלנו.
  אנשים ששונאים את עצמם, את עמם ואת מולדתם והכל כתוצאה מ”ולמלשינים אל תהי תקווה”.
  איזה רוח הקודש הייתה לחכמינו, שלפני אלפי שנים הוסיפו לתפילת 18 את הברכה ה- 19.
  שאפילו תקווה לא תהיה להם.
  וזאת הבעיה, הציונות היא בעצם בגידה בעם ישראל ובתורת ישראל, הם לא התכוונו שהיהדות תפרח בארץ ישראל ושהם יהפכו למיעוט בתוך המדינה שהם בעצמם הקימו, ועכשיו כשהכל מתמוטט להם מול העיניים, הם לא מסוגלים להכיל את זה.
  וזאת הסיבה להתנהגות שלהם בבחינת “תמות נפשי עם פלישתים”, יעני, אם הם לא הצליחו בזממם, אזי גם לי גם לך לא יהיה.

 28. אין היום בעולם עם מושלם בכל מדינה עם צבא יש תקריות של אלימות שלא לצורך בכל מדינה קיצוניים בצד השמאל ובצד הימין לכן לבוא לטעון שיש דמיון לנאצים זה מתאים לכל עם ולכל מדינה אז שיפסיק לחפש בציציות אצלנו במדינה והעולם האידיאלי שלו לא קיים ולא יהיה.

 29. הגרמנים משלמים למחקרים אז צריך לתת תמורה. אם כך מדבר הסטוריון הוא כנראה ברמה של טוקבקיסט מצוי.

 30. אם הנאציזם היא תוצאה של דרווניזם, איך השמאל אימץ את הדרווניזם ???
  הרי הימין בארץ ובעולם הרבה יותר אנשים מאמינים והשמאל הם האתאיסטים,
  הסוציאליזם והקומוניזם הובילו מרידה ורדיפה עצומה נגד הכנסייה וכל דת בכלל.
  הנאצים אגב חלקם היו קתולים אדוקים ולא פגעו בכנסיות ( חוץ אם אלה הפעילו התנגדות למשטר הנאצי ) על היטלר ובכירים נאצים אחרים יש דעות לכאן ולכאן.
  נתניהו אישית הוא לא דתי אבל גם לא אתאיסט.
  זה כמובן חוץ מההשוואה המקוממת והפתלוגית בין ישראל לנאציזם. קשקשן טיפש מוחלט.

 31. המסקנה גם פרופסור יכול להיות אוויל-רק חבל שהודות למעמדו הוא גורם נדבריו נזק
  עצום למדינה

 32. מראיין נכבד !
  אני מציע לך ללכת ללמוד לראיין מאנשי עיתונות שמאלנים, בעיקר מעיתון הארץ, ערוץ 10 ו- 2.
  אחד הדברים החשובים שמראיינים שמאלנים עושים הוא להגחיך את המרואיין מהצד השני.
  הייתה לך הזדמנות פז לעשות את זה, לאחר כל שאלה להציג את פרופסור צימרמן כאחד שדעתו משובשת עליו ואין לסמוך על מוצא פיו ושהמומחיות שלו, גרמניה של המאה הקודמת, לא הופכת אותו לידען גדול בנושאים אחרים, ובכלל לצחוק עליו תוך שהוא מדבר.

 33. מבצבצת לו שן רקובה משפתו העליונה. הוא נראה דמוני ודוחה. פניו הם כמו של נאצי קשיש עם גולגולת פחוסה.

 34. פרופ’ צימרמן עד כדי כך מאוהב בהשוואות עם הנאצים, שהוא לא הצליח להתאפק ופעם אחת ציטי מתוך הסכמה את המשפט: “הפאציפיזם הוליך לאושוויץ”.

  במאמר בעיתון ”הארץ”, 07/02/1991, (“פאציפיזם קטלני”) הוא האשים את הפאציפיסטים מאוניברסיטת אוקספורד ואת פייסנות המדינות הדמוקרטיות בשנות השלושים בהתמדת היטלר לשלטון ובהפיכת מלחמת העולם השניה לאכזרית שבמלחמות, בעוד שהיה אפשר למנוע אותה באמצעות איום אפקטיבי במלחמה (ניתוח שגם אריה סתיו שותף לו) או לצמצם אותה למינימום אם היו מגלות נחישות ותקיפות מול היטלר ימ”ש.

 35. הוא צודק, ואומר את שרבים (אמנם לא 30 מנדטים שחלקם הושגו בזיוף) חשים כבר מזמן.

  1. הוא לא צודק בכלל – והוא אפילו לא טועה: הוא סתם משקר ומסית – כמו כמה טיפוסים ששמעתי עליהם – והמבין יבין.

 36. אדון צימרמן מרקד כבר זמן רב לפני הפריץ. בתור יהודי ישראלי לא צריך לקחת אותו ברצינות. חבל רק שיש עוד כמה שמושפעים ממנו.

 37. תקשורת שנותנת במה להזויים שבהזויים של השמאל, שותפה להסתה של אותם הזויים שמקומם בכלא וללא שכר ופנסיה תקציבית שממומנים ע”י כספי הציבור. הפכנו למדינת כל אנרכיה…

  1. הוא הכל ח ו ץ מטיפש , אוויל וכסיל – להפך: הוא מאוד ערמומי ומחושב – אף פעם אל תזלזלו באינטליגנציה של האויב – הוא מאוד מאוד חלקלק – ועל זה באמת שאין וויכוח.

 38. לקרוא ולא להאמין אדון צימרמן ירדת לגמרי מהפסים אין בך טיפת בושה? מילא שכל אין אבל קצת בושה

 39. ואני חושב שדוקא להר צימרמן יש תפיסת עולם וחשיבה נאציים.

  כמו הנאצים, גם הר צימרמן מייחס למי שהוא מתנגד להם חשיבה ותכונות דמוניות שאין בהם.

  זאת על מנת ליצור יחס שלילי כלפיהם, על מנת שיהיה קל יותר להסית נגדם את המון הנבערים (הר צימרמן הרי הוא “אינטלקטואל איסטניס” שלא יפגע בזבוב).

 40. איך כתב פעם מישהו בכיכר השבת:” זקני עם הארץ – ככל שמזדקנים יותר – דעתם נטרפת עליהם – רק השאלה למה הם מ ו כ י ח י ם לנו את זה” – ואין מה להוסיף.