“קהלים חדשים”: הגזענות של מפלגת העבודה 2017

במפלגת העבודה חוגגים את הפוטנציאל הפוליטי של “הקהלים החדשים”. משה איפרגן מסביר מדוע מדובר בפסטיבל של גזענות כלפי מזרחים

גזענות סמויה בעבודה; פרץ וגבאי. צילומים: מרים אלסטר; אמיל סלמן, פלאש 90

היו ימים שבהם המילה “חברתי” הייתה המילה המכובסת ל”מזרחי”, ופוליטיקאי שביקש את הצבעת יוצאי עדות המזרח הרבה להשתמש בביטוי הזה. בפריימריז האחרונים שנערכו במפלגת העבודה נכנס מושג חדש כתחליף ל”מזרחים” – “קהלים חדשים”.

לפריימריז הסופיים שיתקיימו ביום שני הגיעו שני מועמדים, עמיר פרץ ואבי גבאי, יוצאי עדות “קהלים חדשים”, ומיד פצחו בהבטחה חגיגית להביא למפלגה את אותם “קהלים חדשים”. זהו הנושא הבוער היום ב’עבודה’: מי המועמד האותנטי עבור “הקהלים החדשים”.

כך, אבי גבאי קרא “לקהלים חדשים להצטרף”, ועמיר פרץ בישר מיד גם הוא על פעולתו “להביא קהלים חדשים”. עמרם מצנע טרח להסביר למתקשים כי דווקא לפרץ “בין כל המועמדים… יש סיכוי להביא למפלגת העבודה קהלים חדשים”, אבל לדעת שלי יחימוביץ’ דווקא גבאי “יוכל להביא קהלים חדשים, ואני מדברת גם על הפריפריה וגם על עדות המזרח”.

אם-כן, שני מועמדים מרוקאים עלו לסיבוב השני. ואני הרי “קהל חדש” בעצמי. כמרוקאי, כנראה ב’עבודה’ מצפים ממני לצאת בפרץ מתמשך של צהלולים (כאילו זה לא קרה כבר ב-2001 עם פואד בן-אליעזר, וב-2006 כשעמיר פרץ ניצח את שמעון פרס). אלא שמרוקאי נרגן אנוכי, ובמקום אירוע משמח, אני רואה לפניי את ההפך הגמור.

מדובר באחד ממפגני הגזענות החמורים ביותר כלפי יוצאי עדות המזרח.

לנשק את הבהמות המלחכות

מדוע הטענה שמועמד מזרחי יביא עמו הצבעה של מזרחים היא גזענות בתפארתה?

כדי לענות לשאלה הזו, צריך להבין את ההיגיון ותפיסת העולם שעומדים מאחורי הטענה. שימו לב. יש הרבה “קהלים חדשים” שה’עבודה’ יכולה לחשוב עליהם. מדוע שמועמד אשכנזי לא ימשוך מצביעים של יאיר לפיד? מדוע שמועמד אשכנזי עם כיפה סרוגה לא ימשוך גם מלפיד וגם מהבית היהודי? “קהלים חדשים”! עשרות מנדטים!

אבל לא, טענת ה”קהלים החדשים” רלוונטית רק לקבוצה אחת: מזרחים ימנים. בבסיס ההנחה הזו עומדת ההשקפה שזאת קבוצת מצביעים שאיננה מסוגלת לחשיבה אידאולוגית. הרי אף דתי לא יצביע לאדם אחר רק כי הוא דתי, מבלי שיזדהה עם האידיאולוגיה שלו, ולאשכנזים החילונים כמובן שחשובה האידיאולוגיה. אבל מזרחים? רק תנופף להם במוצא, ו”הקהלים החדשים” יתייצבו בסך.

כשעודד קוטלר תקף את מירי רגב הוא אמר כך:

תארי לך גברת רגב את עולמך שוקט ללא ספר, ללא מוזיקה, ללא פואמה, עולם שאין מפריע בו אין מפריע ללאום לחגוג 30 מנדטים שאחריהם צועד עדר של בהמות מלחכות קש וגבב.

זה מה שחושבים בשמאל על “הקהלים החדשים”. ואל תגידו שזו דוגמה של אדם לא מייצג. כי הנה לכם אראל מרגלית, שהיה מועמד לראשות המפלגה. מרגלית אמר בסרטון ה”קיבינימט” שלו כך: “פישלנו כי תקפנו את מנשקי המזוזות, במקום פשוט לנשק אותם”.

קוטלר ומרגלית חולקים את השקפת העולם שנמצאת ביסוד רעיון “הקהלים החדשים”. לדעתם מדובר בקבוצת מצביעים שאיננה מסוגלת לתרבות גבוהה, שהפרטים שלה אינם סובייקטים נושאי אידאולוגיה או השקפת עולם. זהו “עדר”. תנופף להם בגזר של מועמד מזרחי, והעדר יבוא בצייתנות. אין כל צורך לשכנע אותם אידאולוגית; כל שעליך לעשות הוא לנשק אותם – והם שלך.

גזענות מכל עבר

היחס למזרחים מצביעי הליכוד כמי שאין להם יכולת להיות אידיאולוגיים מציף ומקיף אותנו מכל עבר, במיוחד מאז הבחירות האחרונות ב-2015. קשה להאמין עד כמה הגזענות הזו רווחת במעגלי השמאל בשנת 2017.

קחו לדוגמא את “מדורת השבט”, התוכנית “ארץ נהדרת”. הדמויות המזרחיות המוצגות בה, בעיקר מהליכוד, אינן מוצגות כפשיסטים (כלומר, בעלי אידיאולוגיה) כמו שאר הדמויות מהימין האשכנזי. לא, אין להן יסוד מושכל או מכוון אף פעם. הפוליטיקאים המזרחים בליכוד מייצגים עבור ה”סאטיריקנים” שלנו משהו אחר לגמרי: טיפשות ונלעגות. העובדה שלדוד ביטן יש תואר במשפטים מאוניברסיטת תל-אביב או שמיקי זוהר הוא בעל תואר שני במשפטים, לא תועיל להם בדבר. הם מזרחים והם בליכוד, ועל כן דינם נחרץ.

דוגמה נוספת: בתאגיד השידור הציבורי, שהוקם רק לאחרונה, המזרחים מודרים באופן כל כך שיטתי, שקשה להאמין שזהו גוף שהוקם ב-2017. האם חסרים שדרנים מזרחים מצוינים ברדיו המקומי שהיה אפשר לגייס? ברור שלא. אבל מזרחים הם כנראה לא מספיק “ברמה” בשביל “כאן”. 

אוטו-גזענות

השאלה האחרונה שצריך לשאול חוזרת לפרץ וגבאי. הרי הם מזרחים בעצמם, וגם הם משתמשים במונח החדש של “קהלים חדשים”. האם אפשר לייחס להם גזענות נגד עצמם?

ובכן, התשובה היא “כן” בכ’ רבתי.

צריך להבחין בין שני סוגים של גזענות. יש גזענות רגשית, שמקורה בזרות. זוהי רתיעה וסלידה מעצם מראהו או קיומו של משהו, שאיננה צריכה כל הצדקה. אבל יש גם גזענות שכלית, גזענות של תפיסת עולם. ובגזענות מסוג זה יכולה להיות “אוטו-גזענות”. אנו מכירים תופעה כזו למשל בקרב יהודים שמאמצים טענות אנטישמיות, והיא מכונה “אוטו-אנטישמיות”.

פרץ וגבאי אינם לוקים ברגש שלילי הנלווה לגזענות. אין להם כמובן שום סלידה או רתיעה ממזרחים. אבל הם בהחלט לוקחים חלק בתפיסה הגזענית של המילייה הפוליטי שלהם, בכל מה שקשור לתיאוריה הגזענית של הצבעת מזרחים.

תשאלו את עמיר פרץ ואבי גבאי: האם אי פעם הצבעת למפלגה רק כי בראשה עומד מזרחי? התשובה תהיה: ברור שלא. להם, כמו למצביעים העכשוויים של המפלגה שהם מתמודדים בה, יש השקפת עולם שאותה הם מקדמים.

אבל מה לגבי מצביעי הליכוד המזרחים? כלפיהם אין להם בעיה לטעון שהם יבואו רק כי פרץ או גבאי הם מזרחים. זאת גזענות של תפיסה, לא של רגש. וזהו מופע בוטה ומשפיל של גזענות שהפך למובן מאליו.

מפלגת העבודה 2017: בושה!

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

36 תגובות למאמר

 1. נא לא לסנן את תגובתי.

  מר’ איבגי, אין ספק ש”קהלים חדשים” מקורו בגזענות של התנשאות אשכנזית.

  אני אשכנזי ומצביע ימין (ליכוד לסירוגין), ומכיר גם אשכנזים וגם מזרחיים מצביעי ליכוד (גדלתי והתחנכתי בעיר שרובה מרוקאים).

  יש לי כמה מסקנות:

  – כולם גזענים. גם המורוקאים גזענים. לדוגמה, הרבה מרוקאים מתנשאים על תימנים ואתיופים. פשוט המרוקאים הרבה יותר בכיינים מרוב העדות, ומרבים להאשים את כל האחרים, ובמיוחד את האשכנזים. “חברתי” זה בעצם רוצה קצבאות. הייתי מוקף בכאלו שראו בחיים על קיצבאות משהו לגיטימי, ואף רצוי.

  – בהכללה גסה, אשכנזים לא יפעילו קריוקי בקולי קולות באמצע הלילה, ולא יזרקו אריזות חטיפים ברחוב. מצד שני, לא מכיר הרבה אשכנזים שיילחמו במחבל בידיים חשופות.

  – תראה מושב שרובו אשכנזים ומושב שרובו מזרחיים ותראה את הפער. שניהם התחילו בשנות החמישים. ולא, זה לא רק השילומים.

  – תמצא יותר אשכנזים בעלי השכלה גבוהה, ובטח בתארים משמעותיים. מצב המזרחייים היום טוב מבעבר, אבל עדיין. האשכנזים ממזרח אירופה לא התחילו גבוה בכלל (סוחרים, עגלונים וכו’). אגב, העירקים והמצרים תמיד היו משכילים, ואותם לא שומעים בוכים הרבה.

  – ההשכלה של האשכנזים לא מבטיחה שהם צודקים. רבים חיים בעולם אידיאולוגי אוטופי, ולא מבינים בכלל את הסביבה בה אנו חיים (כלומר, המזה”ת). אין ספק שבעשורים האחרונים, כל מזרחי ממוצע ידע לקרוא את המפה טוב יותר מכל פרופסור מלומד שמדבר בקול מעודן.

  1. אבא גנוב, אתה אשכנזי כל כך גזען שזה מטפטף לך מהאוזניים בלי להרגיש.
   בתחילת התגובה שלך קראת לו מר איבגי, ובכלל קוראים לו איפרגן. איבגי, איפרגן, מה זה משנה? בקיצור מרוקאי. בשבילך כולם אותו דבר.
   זה כמו לקרוא לכל הרוסים בשם בוריס.

  2. גם אני אשכנזי (פולני לעייפה) ואני דווקא גדלתי בקיבוץ. נכון שהמרוקאים התבכיינו קצת יותר מעדות אחרות, אבל אם ראית את העימות בין פרץ לגבאי אתמול בערוץ 2, זה היה ממש תענוג.
   לראות שני מרוקאים מתנהלים כמו שני ג’נטלמנים אנגליים, מכבדים זה את זה, בלי להיכנס זה לדברי זה. מתי לאחרונה ראית דיון כזה בטלוויזיה בישראל ? אז מי כאו הבבון והקוף האמיתי ?
   היום זה “קהלים חדשים” אבל בשנות השבעים והשמונים קראו להם “המון מוסת” כי להסית אפשר רק “מרוקאים נבערים” ואף פעם לא קיבוצניקים אשכנזים שיודעים להצביע למפלגת העבודה רק כי אבא וסבא שלהם עשו זאת ואיך הם יכולים אחרת ? מזכיר לכם משהו ? כן ? אז יופי, כי כל הליברלים יפי הנפש ששונאים את ביבי יותר מנסראללה ואיסמעיל הניה, לא מבינים עשירית ממה שכל “מרוקאי סכין” מבין בשכלו הישר גם אחרי ש”הידרדר לאוניברסיטה” ולמד לתואר שני ושלישי.

  3. תגובה לאבא גנוב:
   מרוקאים בכיינים, מרוקאים בכיינים, מרוקאים בכיינים- זה כל הסיפור של קליטת יהדות צפון אפריקה במדינת ישראל?!
   לא נמאס לכם לנגן את המנטרה הזו, אולי נדבר על התנגשות תרבויות? על משהו הרבה יותר עמוק, תמיד זה קל להגיד להגיד שהמרוקאים בכיינים ובזה מסתיים כל הסיפור של עדות המזרח.
   לגבי המנהגים המגונים שציינת- אכן תמצא הרבה כאלו אצל יהודים יוצאי מדינות ערב.
   מה שאני לא מבין, אם בענייני מעשים מגונים עסקינן תמצא שבכל עדה יש מעשים מגונים שמצוייים תדיר אצלה,(תופעות כמו בצלם לדוגמה ועוד אחרות) כנראה שיש הסבר לכל דבר.

  4. לאבא גנוב 2

   התגובה שלך ממחישה בדיוק את מה שאמרתי.
   כתבתי דברים שחוויתי במשך שנים רבות עם הרבה מאד אנשים. ואפילו יותר ממר’ עמיר גלעד (ולא כתבתי את שמו נכון כי הוא אשכנזי). כתבתי דברים טובים ודברים פחות טובים.
   אבל כמובן שמצאת ממה להעלב.
   משהו ממה שכתבתי לא נכון כשמסתכלים ברמת האוכלוסייה? לא ברמה של אדם זה או אחר.

  5. חבל שתגובתי לאבא גנוב 2 לא פורסמה. אבקש לפרסם אותה, וגם את תגובה זו.

   מתנצל שקראתי למר’ איפרגן בשם אחר.

   נקודות נוספות:

   הטיעון שלי (אחד מכמה, אגב) על הבכיינות רק מקבלת משנה תוקף במאמר של מר’ איפרגן. בשבילו צל הרים כהרים. אם מתייחסים ל”קהלים חדשים”, לשיטתו של הכותב “מדובר באחד ממפגני הגזענות החמורים ביותר כלפי יוצאי עדות המזרח “. אם זו לא בכיינות, מה כן? שני המועמדים הסופיים בפריימריז היו ממוצא מרוקאי, והכותב נתפס על אינטונציות, ומפתח תורת קבלה שלמה של קיפוח. נכון שמי שמושך בחוטים מאחורי הקלעים הם אשכנזים ציניים, אבל זה בהחלט לא מפגן הגזענות החמור ביותר.
   האמת צריכה להאמר, קיפוח זו מילה במרוקאית.

   יש לציין שלא מדובר על עדות המזרח (כפי שטוען הכותב) אלא על מרוקאים.
   פואד בן אליעזר היה מזרחי עם מבטע עירקי כבד, והוא לא פנה לקהלים חדשים.

   אני מסכים עם המגיב טל, שאמר שכל עדה היא בעלת פגמים. זה ממש נכון. שוברים שתיקה והקרן החדשה הם מאפיין נפסד של האשכנזיות + חלק מהעירקים. נכון שיש את מורדכי ואנונו, אבל הוא חריג. רוב רובם של המרוקאים שורשיים, אוהבי עמם, ולא מוכנים למכור את הנשמה שלהם כדי שיעזבו אותם בשקט, ולמצוא חן בעיני שונאינו, מה שמגיע אצל אשכנזים רבים לרמה פסיכיאטרית.

   אסכם: לכל עדה יש את היתרונות והפגמים שלה. אני מציע לאשכנזים לקבל קצת עמוד שדרה לאומי ולהצביע לפי מה טוב למדינה שלהם, ולא מתוך נוסטלגיה לשירי סשה ארגוב. למרוקאים אני ממליץ להתחיל לעשות את חשבון הנפש שלהם, ולהאשים אחרים זה לא לעשות חשבון נפש.

  6. מה שבחירתו של גבאי תביא היא לכך שפחות אשכנזים יצביעו למלפגת העבודה. הקהלים הישנים ימשיכו לנטוש.

   הם יעדיפו להצביע ליש עתיד או למרצ שלהן מאפיינים אשכנזיים “שורשיים” יותר.
   מה שמנחה את האשכנזי בעיקר זו התנשאות, ולבחור אנשים שנעימים לו לעין ולאוזן. אנשים כמוהו, או שהיה רוצה להיות כמוהם.
   בגלל זה, למרות שהרבה אשכנזים מבינים שהשמאל טועה הם בכל זאת מצביעים למפלגות שמאל או מפלגות אווירה עם מנהיג “משלנו”. הם לא יצביעו לליכוד כי זו מפלגה של מרוקאים. פשוט. בגלל זה התקשורת מדגישה בליכוד את רגב וחזן.
   בגלל זה אשכנזים רבים שונאים כ”כ את נתניהו, כי בעיקרון הוא מהקבוצה שלהם, אך “בגד”, ומכר את נשמתו למרוקאים, שלראייתם של הקהלים הישנים, אותם מרוקאים לאט לאט משתלטים פה על המדינה.

  7. לאבא גנוב – אתה צודק בדבריך.

   עשרות שנים לפני קום המדינה כתבו הציונים בעירק מכתב לזאב ז’בוטינסקי ואמרו כי הם יודעים כי בבחירות לקונגרס הציוני הוא מתמודד במקום אחר. אבל הם מבקשים ממנו על מי הוא ממליץ. בפעם הראשונה שהוא נבחר לקונגרס הציוני לא היתה לו זכות דבור, כי לכך נדרשה סיעה של ארבעה צירים לפחות והוא היה ציר יחיד. הספרדים נתנו לו את זכותם לדבר. מדוע? כי הרבה ממה שרצה ז’בוטינסקי מן האשכנזים להשתנות, לנהוג בכבוד עצמי, לנהוג בהדר – כל זה היה מצוי יותר אצל הספרדים. הסבה הסטורית. במזרח ארופה שלטה שנאת ישראל המכוערת אשר השפילה את היהודים, לא רק רדפה אותם אלא תארה אותם כעלובים. כן אותם אנשים אשר בבואם לאמריקה זכו לפרסי נובל במדע ובלטו בכלכלה ובאמנות, עליהם הרימו ראש שונאי ישראל במזרח ארופה. אצל המוסלמים היו פחות רדיפות של יהודים והיה גם יחס אחר. היו מאשימים אותם שהם פקחים ומחבלי תחבולות, יהודי שהיה מתאסלם היה עולה דרגה. לכן ליהודים הספרדים יותר כבוד עצמי. ראש ממשלה ספרדי מקורי לא היה מתחנף לפושע ערפאת ומביא אותו לארץ, לא היה מתחנף לסאדאת ונותן לו את כל סיני. לכן הספרדים היו פעילים באצ”ל ובלח”י הרבה מעבר לאחוזם באוכלוסיה. לכן הצביעו עבור נתניהו, מתוך שקולים לאומיים, ומאוכזבים מן הותורים שלהם. השמאלנים האשכנזים משפילים עצמם מול הערבים וחושבים כי בדרך הזאת יפסיקו לשנוא אותם. הם רוצים לומר אנו לא קיצוניים אנו לא מתנחלים רחמו עלינו. הם רק יוצרים בוז ושנאה אצל הערבים. יש עכשו גם מרוקאים אשר קלטו את האוירה של שלטון האשכנזים וחושבים כי אם יהיו שמאלנים יקבלו אותם האשכנזים בתור שוים. טעות איומה.

 2. משה כמה שאתה צודק. תמיד. אתה שייך לקובצת אנשים כל כך מבריקה עד שהמציאות מסתדרת בדיוק על פי המחשבות שלהם. והפעם! מאמר למה בחירה ביושב ראש מזרחי היא גזענות כלפי מזרחים!!!

  1. משתמש אנונימי, הגזענות לפי משה איפרגן אינה נעוצה בכך שבחרו ביושבי ראש מזרחיים, אלא בכך שהציפייה בבחירתם היא שיביאו “קהלים חדשים”. כלומר, עצם העובדה שהם מזרחיים אמורה להביא את המזרחיים להצביע להם! כאן הגזענות. כאילו למזרחיים אין אידיאולוגיה.

 3. כמו הכותב אני לא חושב שהעובדה שבראש מפלגת העבודה יעמוד מרוקאי יגרום ליותר מזרחים להצביע לה.
  אבל, חייבים להודות שהמזרחים בפריפריה אכן אינם מצביעים אידיאולוגים. המשכילים הימנים הם אליטה קטנה והמצביעים המזרחים הם קהל גדול ובור בנושאים רבים, בטח בנושאים של אידיאולוגיה ימנית, תנסה ללכת ולשאול בפריפריה מי היה ז’בוטינסקי או מה זה בכלל ליברליזם….
  ולגבי גזענות, זו אמונה שלקבוצות אנושיות יש תכונות בלתי ניתנות לשינוי העוברות בירושה ותקפות לכלל הפרטים בקבוצה (אכן אמונה נפסדת). זה לא אומר שלא יתכנו שינויים תרבותיים בין קבוצות, ערסים בורים מהפריפריה באמת לא מתנהגים בצורה זהה לאנשים “רגילים” בארץ.

  1. אלעד, אתה טועה לדעתי ביחסך אל הפריפריה לחלוטין.
   אם תקרא את מאמרו של מר איפרגן על הימין המדומין תבין ששורשי הימין של הפריפריה ושל המרכז בכלל לא זהים והפרשנות שלהם לאידאולוגיה שלו שונה עוד יותר. הליברליזם של הימין שלך זו רק השקפה אחת. ישנן השקפות מסורתיות ושמרניות הרבה יותר שתקפות במסגרת ה”ימין” בדיוק באותה המידה.

 4. כלומר השמאל מעמיד בראשו, בפעם השלישית בתולדותיו, מועמד מזרחי לראשות הממשלה, מה שלא קרה מעולם בימין, אבל השמאל גזעני.

  הגיוני סהכ.

  1. מעולם לא קרה בימין שמזרחי עמד בראש מפלגה? אבנר שאקי ויצחק לוי עמדו בראש המפד”ל, וגאולה כהן ייסדה את “התחיה” ועמדה בראשה.

 5. וש”ס? למה מצביעים לה? בגלל אידאולוגיה..
  כל המאמר הזה הוא דמגוגיה בגרוש בגלל שחלק גדול מ’הקהלים החדשים’ פעם אחר פעם מצביעים לפי זהות שבטית
  מי שבונה על זה הוא גזען, ומי שמתעלם מזה הוא בלשון המעטה לא חכם

 6. 2-3 יו”רים בעבודה מול 0 בליכוד, ראש-ממשלה שקפץ לו הגן המזרחי, אלי אוחנה עף מהבית היהודי במהירות של טיל לחיבורים, וגם כשהגיע לשם איילת שקד פחות או יותר קראה לו מזרחי מחמד, אפליה בוטה נגד אתיופים בבתי-ספר ממלכתיים דתיים, ונגד בנות ספרדיות בבתי-ספר חרדיים, ורק איפרגן מתעקש שוב ושוב שהשמאל הוא זה שגזעני כלפי מזרחים.
  ומה עושים כשהמציאות לא תומכת בתזה שלו, ואין אף גורם רשמי בשמאל (כמו אלה שמניתי בימין) שגילה גזענות כלפי מזרחים? נטפלים להתבטאויות של אנשים פרטיים כמו עודד קוטלר ויוצרי ארץ נהדרת, תוקפים את מרגלית ובעבר את שלי יחימוביץ’ על איך שהם כן מגנים או לא מגנים את גרבוז, ואפילו את “כאן” שהליכוד יזם והקים הוא מכניסים לחגיגה, בלי בסיס עובדתי.
  לפני כמה חודשים הגישו הח”כים מיקי לוי ומרב מיכאלי הצעת חוק ששוללת תקציבים ממוסד חינוכי שינהג באפליה כלפי תלמידים. באופן לא מפתיע, ההצעה הופלה ע”י קואליציית הימין. חה”כ יגאל גואטה מש”ס אמר “אני מתבייש, אבל נגד”. מה לגבי איפרגן? האם הוא לא מתבייש להאשים דווקא את השמאל בגזענות? האם יתבייש כשהבת/נכדה שלו תמצא את עצמה בצד הלא-נכון של גדר בית-ספר? האם יתבייש כשהילדה תגדל, תחפש קצת באינטרנט, ותשאל אותו למה נלחם דווקא נגד אלו שפעלו נגד האפליה נגדה?

  1. עברת על כל ההסטוריה של מפא”י לדורותיה ולא מצאת ולו גילוי גזענות אחד?
   יש לך את זה ביותר מתממם?
   מי שלח את עולי עדות המזרח למעברות ולעיירות הפיתוח והתיישב ,מדושן עונג, בין ארלזרובה לדיזינגובה?
   מי לא איפשר לקבל לעבודה למי שאין פנקס אדום?
   מי הנהיג את שיטת הפרוטקציה והצטל’ה בכל מוסדות המדינה?
   מי מכר את ילדי תימן?
   אפילו האידיוט ברק כבר ביקש את סליחה בשם מפלגת העבודה לדורותיה,רק לך לא סיפרו?

  2. אם מפא”י היו שולחים את כל המיליון יהודים מזרחיים שהביאו לכאן לגור בין דיזינגוף לארלוזרוב אז הקשת המזרחית הייתה מאשימה אותם ששלחו את העולים להרקב בגטו במרכז במקום לפזר אותם ברחבי הארץ.

  3. מזכיר, יש איזשהו קשר בין מה שכתוב בכתבה או בתגובה שלי, לבין מה שאתה כתבת? איפרגן לא דיבר על מפא”י לדורותיה, אלא על פרץ, גבאי, מרגלית, קוטלר, “ארץ נהדרת”ת ו”כאן”. אני לא דיברתי כל ז’בוטינסקי, בגין, ובדר, אלא על נתניהו ושקד. אם אתה חושב שאני טועה, תן לי בבקשה דוגמאות לגזענות (ממסדית, לא של אנשים פרטיים) של השמאל היום, בדיוק כמו שאני הבאתי דוגמאות למכביר לגזענות של הימין היום.
   אגב, אם מדברים על התיישבות בעיירות פיתוח לעומת מדושני העונג במרכז, הרי דווקא יוסי שריד השמאלני שעזב קריירה פוליטית מבטיחה כדי לעבוד כמורה בקרית שמונה, ועמרם מצנע השמאלני עזב משפחה וקריירה כדי לעבור לירוחם. מה הסיכוי שנראה פוליטיקאי מהימין עושה אותו דבר?

 7. אז כולם מבינים – אז מה ?
  אבל גם לכולם ברור שההצבעה היא ריגשית
  וגם מזרחי עם דעות מרכז שמאלה לא יצביע להרצוג
  כי הוא מעורר בו בחילה ןזכרונות רעים
  ולכן עכשיו אולי הוא יצביע לעבודה ולא לליכוד
  כי המרוקאים שולטים בעבודה
  ( ואפילו אם הוא מרכז וקצת ימינה.).
  באופן אישי אני מאחל לשני החברה הללו
  עוד הרבה שנים בראשות האופוזיציה

 8. ולש”ס מצביעים על רקע אידאולוגי?
  ההתעלמות מההצבעה של ה’קהלים החדשים’ על רקע של שיוך ‘אתני’, לא מכבדת את כותבה גם אם הוא צודק בקשר לגזענות של העבודה..

 9. גם ב’מידה’ התחילו עם הפוליטיקלי קורקט? אין שום בעיה בזה. מזרחים באמת יצביעו יותר למזרחי, וזכותה של מפלגה לנסות להביא מצביעים מזרחיים

 10. פוסט חסר שחר, כי הנחות היסוד שלו שגויות. לא גבאי ולא פרץ לא חושבים לרגע שמצביעי הליכוד המזרחיים יצביעו לעבודה רק כי בראשה עומד מרוקאי. אמנם, לא ניתן להתעלם מכך שלאנשים רבים קל יותר להצביע למישהו שדומה להם, וראה למשל את ההצבעה של מצביעי העבודה הוותיקים, שלא לומר אשכנזים, כאשר בראשה עמד פרץ ב-2006. רבים מהם הצביעו לקדימה. שניהם מתכוונים להציג בפני הציבור, ובעיקר ציבור מצביעי הליכוד, תוכניות קונקרטיות שיעזרו להם להתגבר על הבעיות הכלכליות והחברתיות שמהן סובלים רבים בישראל, כתוצאה מהזנחה רבת שנים של הליכוד (ולא רק). זאת תהיה הסיבה להצביע עבודה, ולא מוצאו של היו”ר.

  ולגבי ביטן וזוהר, מדובר בשני כסילים אווילים, בלי קשר למוצאם או לתואר במדעי הדשא שלהם.

 11. מצעד האפסים של השמאל. גבאי הכלומניק נתמך עי עמירם לוין תומך שוברים שתיקה הגיב:

  אלה האנשים בשמאל. מפחידים אחד אחד.

 12. אתה חצי גאוו כאשר מדברים על קהלים חדשים מדברים על אנשים שלא בחרו העבודה או כאלה שיושבים על הגדר ונודדים סמפלגות אופנה כמו עתיד וכולנו הגזענים האמיתים הם הליכוד שקראו לבני עדות המזרח לרדת מהעצים ראש הממשלה שקרא לחברים בליכוד שהלכו עם דוד לוי חבורה של פושעים דבר שעד היום אורלי לוי לא סולחת ללכוד

 13. מי שמדבר על קהלים חדשים/חברתי או בשמות מכובסים אחרים, כשכוונתו היא למזרחים ,אזי לא מבין את החיים ואת האנשים. אם תבחנו את דפוסי ההצבעה של הקיבוצים וההתיישבות העובדת תגלו דפוס הצבעה שכמעט ולא משתנה. שם לא יצביעו ליכוד גם אם המציאות והעובדות הגיאופוליטיות והבטחוניות השתנו ללא הכר. שם, גם אם מועמד השמאל יהיה חמור קשור לעץ לא צביעו לליכוד. שם ההצבעה שבטית ולא רציונאלית. שם מתנהגים כעדר. אלא מה, בתקשורת ואצל מי שרואים עצמם כקובעי הטעם ומה נכון ומה לא נכון,לא יודו בכך. אז אתם באים לספר לנו שמצביעי ליכוד חסרי אידיאולוגיה? תתעוררו, בהמות מלחכי עשב. אם יש שפוס רציונאלי בהצבעה לכנסת הוא דווקא אצל מצביעי ליכוד. יש לכם אמנם רוח גבית תומכת מהתקשורת הממסדית אך לא לעוד הרבה זמן. המהפכה התקשורתית בעיצומה ועם מגוון מקורות המידע הבלתי נדלים כבר לא ניתן לשבלף את האזרחים. אפילו העוויתות בפנים של יונית לוי מלבד שהם מעוררות גיחוך הם לא מעניינות. רייטינג חדשות של ערוצים 2 ו 10 זניחים. אתם שייכים לעולם האתמול.

 14. ידידי ונכבדי משה איפרגן, אני חושב שהפעם הרחקת לכת. התיעוב והסלידה שאתה חש ממפלגת העבודה, בצרוף בוז תהומי, ייתכן שהחמירו את משפטך.

  אף אחד משני המועמדים הסופיים להנהגת מפלגת העבודה לא התייחס אל ה”קהלים החדשים” בכינויי גנאי או באופן שלילי כלשהו. כמו כן, אינני סבור שיש פסול בקריצה לקהלים חדשים.

  קח לדוגמא את איילת שקד. אין ספק שבכך שהגעתה למקום השלישי במפלגת “הבית היהודי” אותתה שגם לימנים חילוניים יש ‘בית’ בבית היהודי. ברור שמכלול השיקולים של כל המצביעים – אשכנזים ומזרחיים, חילוניים ודתיים, נשים וגברים – רחב הרבה יותר מזהות העומדים בראש מפלגה. כמו כן, קשה לי להאמין שגבאי או פרץ משלים את עצמם שהמוני המזרחיים ינועו אל עבר הקלפיות וישימו פתק “אמת”. אבל בהחלט לגיטימי וסביר להעריך שתהיה עליה מסוימת בהצבעת מזרחיים למפלגת העבודה. לגיטימי וסביר – אם כי לא יקרה, ככל הנראה.

  לסיכום, הייתי אומר שגבאי ופרץ חוטאים בתמימות או בהיתממות פוליטית, אבל מכאן ועד גזענות רבה הדרך.

  1. תגובה שמאלנית טיפוסית.
   תקיפה אישית, אד הומינם, תקיפה אישית.
   סלוגן סלוגן סלוגן.
   שינוי נושא תקיפת הימין.
   כנראה שזה כל מה שהמוח השמאלני החלול מסוגל לו.

 15. אין בפוליטיקה ישראלית שום אידיולוגיה. כל המפלגות הן קודם כל שבטיות
  בחירות במפלגת עבודה רק הוכיחו את זה.
  תלונות של מזרחי הזה מגוחחות. גזען בעצמו רק מעובדה שהוא מזרחי בעצמו כי מזרחי זה שם נרדף של גזען אטומתי מתבחיין כאילו על גזענות כלפיו כשהוא בעצמו שונא את האלא שהוא מאשים.
  יחד אם זו יש פא גם טעויות. אשקנזי מאשקנזי שונה. יש רומנים קבוצה גדולה שלא במיוחד מזדחה עם שאר אשקנזים. יש רוסים שיש סביבנו הרבה ספקוליאציות ושהם בעצמם לא משייחים את עצמם לאשקנזים במניאות ישראלית.
  גם אצל מזרחים. מרוקאי זה מרוקאי ואין שם קשר עם אירקי, טאימני או אפילו טוניסאי.
  מה משמאות בחירת מארוקאי לרשות מפלגת עבודה.
  עדר גדול של אשקנזים הזקנים יגידו שגנבו להם מפלגה והחי יותר לא יצאו לבחירות אושקרוב לבדי יצאו לאיזה תחליף.
  עבודה יעבד אפילו 2% רוסים שבקושי בעמל רב הסיגה ודרך עגב גם רומנים. כי בשבילנו מארוקאי זה הדרגה הנמוכה ביותר שיכול להיות של בן אדם.
  אבל גם מארוקאים האלו זה לא יובעיל לנצחון.
  מארוקאים זה אנשים של תכחים, צביעות וסיכסוכים. הם קודם כל יתחילו מארוקאניזאציה של מפלגה וכתבה הזו זה התחלה של מבצע הזאת כי בחיינות זה השיטה העיקרי שלהם. זה כבר יפגע במפלגה. אחר כך הם יתחילו מלחמה בין חמולות משלהם ואחר כך בין עצמם. אחר כך כמהשזה נשמע מצחיק הם במקום מזרחים ירצו להביא רוסים כי מצביעים מין השורה. זה פשות. אנחנו מתיננים בפוליטיקה אבל מתיננים להשתתף בא. זה הבינו הרבה פוליטיקאים מרוקאים שהם ראשי העיר ואילו רוסי לא רוצה הרבה קל להביא אותו.
  אבל זה יקומם סופית גרעין של אשקנזים שכל התרנות שלהם במפלגה העומללה זאת היא מכוונת נגד רוסים
  ואז גבאי יעוף רחוק ובשקת וחגיגת מרוקאית מהר מעוד תיגמר.
  מצחיק לצפות הצגת קומדיה של גמדים.

 16. מי הקיצונים בחברה החרדית? – אשכנזים (מסה קריטית)
  מי הקיצונים בשמאל האנטי ציוני? – אשכנזים (מסה קריטית)
  מי הקיצונים בימין הפוליטי? אשכנזים (כמעט מוחלט)
  מי הקיצונים בחילוניות אנטי דתית? אשכנזים (מוחלט)

  מהו קיצוני? ציבור ללא איזון נפשי…הרמב”ם טען שיש לייצב קיצוני
  פזרן למשל על ידי ללמדו להיות קמצן ואו אז יהפוך למתון באמצע
  רק שלרמב”ם לא היה ידוע שהקצוות נמצאים על מעגל, קצה צמוד לקצה שני

  אורי אבנרי כמשל היה קיצוני ימני (שועלי שמשון) הפך את עורו לקיצוני שמאלני
  כך שמעון פרס שהפך עורו משל לא למד מאומה בימי חולדו…

  מי הכי מאוזנים? אלו שעובדים קשה ולא עושים רעש, מתי ראיתם הפגנה של
  יהדות מצרית? יהדות סורית? יהדות עיראקית? יהדות פרסית?

  חומר למחשבה