הרכש החדש של שוברים שתיקה: תומכי טרור

בחלק מסיורי שוברים שתיקה באנגלית מתקיימת פגישה עם משפחת תמימי – המתגאה ב”מות הקדושים” של רבים מבניה. בשוברים שתיקה לא ממהרים לגנות | ראיון

העניק לגיטימציה לטרור? יהודה שאול מ'שוברים שתיקה' | צילום מסך.

ארגון שוברים שתיקה מעניק לגיטימציה לטרור. כך עולה מעדותו של הרב אורי פיליבוסקי, שהצטרף ביום שני שעבר לסיור בשפה האנגלית שערך ארגון השמאל הקיצוני באזור רמאללה. בשיחה עם ‘מידה’ מתאר פיליבוסקי, יליד ניו ג’רזי שעלה לישראל לפני שלוש שנים, כיצד הוביל אותם מדריך הסיור ואחד ממייסדי שוברים שתיקה, יהודה שאול, לביתה של משפחת תמימי מהכפר נבי סאלח, ולשיחה עם אב המשפחה באסם תמימי.

“בשלב מסוים של השיחה התגאה תמימי בכך שמהכפר שלו יצאו הרבה אנשים שמתו ‘מות קדושים'”, מספר פיליקובסקי. “אחד הנוכחים בסיור שאל אותו איך הוא מגדיר ‘קדוש מעונה’, והוא השיב שהכוונה היא לכל מי שנהרג במאבק נגד הכיבוש”.

איך הגבתם לאמירה זו?

“שאלנו את דעתו על התקפות טרור נגד אזרחים ישראלים, והוא השיב שלפי החוק הבינלאומי כל סוג של התנגדות מותר כדי להילחם בכיבוש. לכולם היה ברור שהוא למעשה מעניק לגיטימציה לטרור”.

כיצד הגיב לדברים יהודה שאול משוברים שתיקה?

“במקום לגנות את תמימי על תמיכתו בטרור, הוא ניסה לחפות עליו. כשחזרנו לאוטובוס יהודה ניסה להסביר שתמימי לא התכוון לתמיכה בטרור, וכשהוא אמר ‘כל סוג של התנגדות’ הוא בעצם התכוון לפעולות מחאה לא אלימות או לאלימות רק נגד חיילים. אף אחד לא האמין להסבר הזה”.

“מכיר פלסטינים רבים שהם שוחרי שלום”; הרב אורי פיליבוסקי. צילום: פרטי

יהיו שיגידו לך שתמימי השתמש במונח “התנגדות” ולא ב”טרור”.

“הוא נשאל על טרור, הייתה לו הזדמנות לגנות אבל הוא לא גינה. אני מניח שכשהוא אמר ‘כל סוג של התנגדות’ והתגאה באלה מהכפר שלו שמתו מות קדושים הוא לא דיבר על מפגינים לא אלימים. הפלסטינים גם מרבים לאחרונה להשתמש במילה ‘התנגדות’ מכיוון שזה מונח שזוכה לפופולריות גדולה בקרב השמאל האמריקני, בהקשר למלחמה בטראמפ. אמריקנים שומעים ‘התנגדות’ והם אומרים שזה דבר מבורך וטוב, ולא מקשרים זאת לרצח אזרחים חפים מפשע”.

אתה מתגורר במצפה יריחו. יכול להיות שאתה מוטה מראש נגד שוברים שתיקה ולכן מציג את הסיור שלהם באור שלילי?

“כמי שעוסק בהסברה למען ישראל ידעתי שלא אסכים עם כל מה שנאמר בסיור, אבל באתי בראש פתוח כדי לקבל זווית נוספת ואולי ללמוד על המציאות מכיוון אחר. בגלל זה לא ניהלתי עימותים ולא התווכחתי עם אף אחד במהלך הסיור. אחרים דווקא כן עשו את זה”.

תהיתם למה הפגישו אתכם דווקא עם משפחת תמימי?

“הפתיע אותי ששוברים שתיקה הציגו את תמימי כ’משפחה שוחרת שלום’. אני בקשר עם פלסטינים רבים שבאמת עונים על ההגדרה של ‘שוחרי שלום’ ושמתנגדים נחרצות לאלימות, אבל כל מי שעושה גוגל יכול לגלות מיד שלמשפחה הזו יש קשרים ענפים לטרור. אב המשפחה אמר לנו שהוא למד ממרטין לותר קינג ומגנדי איך להילחם בכיבוש ללא אלימות, אבל ממה שזכור לי לותר קינג וגנדי גינו טרור באופן מובהק.

“יכול להיות שלשוברים שתיקה אכפת יותר להציג את ישראל בצורה שלילית מאשר לקדם שיח של דו-קיום, והיחידים שיכולים ‘לספק את הסחורה’ האנטי-ישראלית הם פלסטינים קיצונים כמו משפחת תמימי”.

“פעילים אנטי-ישראלים מסתייעים בחומרים של שוברים שתיקה”

לאחרונה סופגים בשוברים שתיקה מהלומות ציבוריות רבות, הבאות לידי ביטוי בביטול סיטוני של הרצאות חברי הארגון בקיבוצים שונים ברחבי הארץ – הנחשבים למעוזי השמאל. במקביל, מנהל הארגון משפט דיבה מול פעיל הימין שי גליק.

בסיור המדובר בשבוע שעבר השתתפו כ-25 איש, רבים מהם מארגון השמאל היהודי-אמריקני ‘תרועה’. במהלך הסיור התעורר ויכוח בין חלק מהמשתתפים ובין איש ‘שוברים שתיקה’ בנוגע להכרח הביטחוני של נוכחות צה”ל בשטחי יהודה ושומרון. לדברי פיליבוסקי, יהודה שאול טען כי יש לסגת מיו”ש גם במחיר סיכון חייהם של אזרחי ישראל. “הוא אמר לנו שגם אם יש צורך ביטחוני להיות בשטחים, עדיין מדובר במעשה לא מוסרי ולכן ישראל צריכה לסגת משם”, מספר פיליבוסקי. “בעצם הוא אומר שעדיף שישראלים ימותו, העיקר שצה”ל לא יהיה ביו”ש. זה הכה בהלם הרבה אנשים, כולל אותי”.

הוא סיפר על חוויותיו מהשירות הצבאי?

“הוא סיפר איך כחייל בחברון הם נכנסו לבית של פלסטיני כדי ‘להפגין נוכחות’. אפשר להתווכח אם באמת מדובר במעשה לא מוסרי או סתם בפרקטיקה של גוף האמון על אכיפת החוק באזור מסוים. בכל מקרה, אם זה הדבר הכי רע שהוא יכל להיזכר בו, אולי המצב לא כל כך גרוע”.

אתה עוסק בפעילות הסברתית, בעיקר בקרב בני נוער וסטודנטים אמריקנים. האם הפעילות של שוברים שתיקה מקשה על העבודה שלך?

“הרבה פעילים אנטי-ישראלים בעולם משתמשים בחומרים של שוברים שתיקה כדי לעשות דה-לגיטימציה לישראל. התמיכה בשוברים שתיקה בישראל אולי קטנה יחסית, אבל ההשפעה שלהם בעולם גדולה. לפני כמה ימים הרציתי למשל בפני תלמידי קולג’ אמריקנים באוניברסיטה העברית. הם הגיעו למפגש חמושים בטיעונים של שוברים שתיקה על כך שישראל היא מדינה לא מוסרית. אחד הטיעונים המרכזיים שאני מתמודד מולם מצד פעילים אנטי-ישראלים הוא ‘חיילים ישראלים אומרים בעצמם שהם לא מוסריים, אז מי אתה שתגיד אחרת?’. אבל עובדה שרוב הישראלים ששירתו בצבא אומרים דברים אחרים לגמרי”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

10 תגובות למאמר

 1. אין לי כל כוונה להצביע לאבי גבאי אם לא יתבטא בצורה חד משמעית נגד פעולות ארגוני השמאל אם לא נעשים רק כלפי אזרחי המדינה. מילא שישקרו לישראלים, לא לאנשים ממדינות אחרות.

  1. אבי גבאי כבר גינה. את המתנחלים. אבל אתה יכול להיות בטוח שלאחר שאבי גבאי ילמד קצת יותר על הנזק הגדול ש’שוברים שתיקה’ גורמים למדינה, הוא בוודאי יגנה בתוקף ובלשון ברורה… שוב את המתנחלים, כמובן. זה מה שרוב הבוחרים שלו רוצים, והוא מיטיב להבין זאת. ומה שהוא לא מבין, סתיו שפיר וזוהיר בהלול כבר יסבירו לו.

 2. כבר שנים רבות שוברים שתיקה מביאים קבוצות לחברון לעיסא עמרו ואנשיו, אותם הם מתארים כארגון לא אלים.
  יש לי סרטון בו צילמתי את אחיינו של עיסא מסביר לקבוצה של שוברים שתיקה באנגלית, שבשנת 2015 נהרגו בחברון יותר מ50 פלסטינים, בגלל שהם דקרו וזה בגלל שאין להם תקוה והם ראו אחרים שנהרגים.
  במרכז YES של עיסא עמרו, המארח את שוברים שתיקה יותר מעשר שנים – נותנים הצדקה לדקירת יהודים!!!

 3. תארו לעצמכם שאתם משרתים בצבא וגם משתחררים. ולפתע מכות בכם העובדות:
  1. אתם מכוערים ולא מושכים הסכוי שלכם להשיג בחורה אפסי.
  2. גם מבחינה כלכלית המצב לא מזהיר.
  אם אתם אנשים הגונים חזקה עליכם שתנסו ללמוד ולהתפתח מקצועית כדי להרויח טוב יותר, ועל הדרך סביר להניח שגם הזוגיות תסתדר.
  אבל אם אתם עצלנים, קצרי רוח וממש לחוצים, יתכן שתתפתו לחפש קיצורי דרך. זה בדיוק מה שקרה לאבנר גבריהו, דין יששכרוף, יהודה שאול וחבר מרעיהם. הם גילו לפתע שקל מאד להתפרנס לא רע בכלל אם משמיצים את ישראל, ועל הדרך אפשר גם לתפוס לא מעט ז***ים עם אירופיות מטורללות.
  זה עלוב, זה ירוד אבל אם אתה ממש עלוב זה יכול להשתלם.

 4. צריך להקים עמותת “שוברים שתיקה” ללא מטרות פוליטיות, “שוברים שתיקה” עונה על צורך אמיתי, מקום לחיילים שעברו חוויות קשות טראומטיות ולא מוסריות בצבא, לספר,לשתף בשאיפה לתקן. לעם מוסרי כמו שלנו ההשפעה של לחימה או משטר כמו שיש ביו”ש ברורה כמעט לכל מי שהיה קרבי בצבא ולכן חובה להקים גוף שירכז עדויות חיילים אנונימיות, יעשה עליהן דיון מוסרי בציבור ובבתי ספר כשהמטרה היא ביקורת בונה נטו לעניין ההתנהלות מול האזרחים ביוש ובמהלך לחימה. לארגון כזה יהיה אימון ציבורי רחב, שגם מימין וגם משמאל ישמחו לקחת בו חלק והוא ירוקן מתוכן את הצורך של חיילים לפנות לשוברים שתיקה. כמובן שגוף זה לעולם לא יפנה לפירסום החוצה כי המטרה היא פנים-ישראלית. מי שירצה לשמוע דיון ולא תעמולה לא יתייחס לקיומו של ארגון התעמולה שוברים שתיקה, אבל לבנתיים אין לחיילים שיש להם כאב על הלב למי לפנות כדי לפרוק בשאיפה לתיקון ושיפור

  1. כמובן שההצעה שלך רחוקה שנות אור ממטרותיה האמיתיות של שוברים שתיקה. הבעיות שאתה מדבר עליהן – צריך להתמודד איתן בשני אופנים.
   א. צריך שירות פסיכולוגי לאנשים שעברו טראומה והם בבעיות נפשיות. זה שירות של אחד על אחד. כמובן דיסקרטי לחלוטין כמו כל טיפול פסיכולוגי.

   ב. הדיון המוסרי שאתה מדבר עליו בציבור הוא דיון שחייב לקחת בחשבון את כל ההקשר הרחב של המלחמה בין ערבים ליהודים, בין אסלאם ליהדות. ההקשר הרחב מדבר על היסטוריה, על מלחמות קודמות, על יהודים שחיו בארצות ערב. ההקשר הרחב מדבר על מטרות האוייב. מהי מטרתו , לאן הוא שואף להגיע עם האלימות שלו – אם שאיפותיו הם להחריב את מדינת היהודים ולהקים מדינה מוסלמית על חורבותיה, האם אין זה מוסרי להגן על המדינה ולמנוע מהם לעשות זאת? ההקשר הרחב צריך להבין את התרבות המוסלמית, את השקרים, את ההקשרים, את הלוחמה הפסיכולוגית שלהם בנו, את התעמולה האנטישמית הבלתי פוסקת על מנת להשמיץ אותנו בכל העולם כדי להחליש אותנו לקראת הג’יהאד שיכבוש את הכל.
   האם זה מוסרי שיש 22 מדינות ערב מוסלמיות שטיהרו את כל המיעוטים האתניים והדתות האחרות שהיו בתוך המדינות האלה? האם זה מוסרי שמדינות ערב שעסוקות כל היום בדיכוי בני אדם, יבואו בטענה על דיכוי פלשתינים?

   האם זה מוסרי לייצר סיקור חד צדדי בכלי תקשורת בעולם שבו כאשר הורגים מחבל, לא מספרים מה המחבל עשה אלא רק שהרגו פלשתיני.

   בקיצור, הדיון המוסרי, שהוא נטול הקשר, הוא דיון עקר. יש פה התקפה של האוייב באמצעות לוחמה פסיכולוגית שמטרתה להחליש אותנו. אם הם כל היום בוכים על הנכבה – זה כדי שלא נעיז לעשות להם עוד נכבה. יש מטרה לבכי ולנהי. כשהם בוכים על זכויות אדם, מטרתם להיות אלימים ללא הפרעה.

 5. הכטיחו להם קפה אחרי המקלחות. עד הרגע האחרון לא האמינו. מציאות בלתי נתפסת לקוחה מעולם אחר.
  נשאלת השאלה איזה עולם אחר בדיוק? מחוזות הדמיון של מזרח תיכון חדש?
  באותם שנים ״הקהילה הבין לאומית״ לא ראתה בפגיעה ביהודים דבר משולל הגיון והצדקה. רכים ראו בהם דעש שכוונתם ליצור חליפות יהודית ולשעבד את העולם. העולם שתק, נכון..תמונות קשות…אבל הם הביאו את זה על עצמם. יש דברים לא נעימים בחיים…בסוף זה לטובה. זו היתה אירופה זו הייתה המציאות. המציאות לעולם בלתי נתפסת. מלווה אותה שתיקה מצמררת. בלתי צפויה לחלוטין.
  כאשר בני האדם פותחים את הפה בעידן התקינות הפוליטית, מדובר בפרקליטי שטן מחופשים לנביאים.
  אז שתקו, היום אומרים בפה מלא, אתם אשמים!. אשמים בכול השנאה המופנית אליכם, אשמים במוות שלכם, אשמים ביאוש הערבי, אשמים בהגירה, אשמים בטרור וברצחנות המוסלמית. אשמים בשנאה שאתם מעוררים. אשמים היום, אשמים אז. יש אשמים ויש מוצדקים. כמה נוח. אנגלה מרקל ואחיותיה נטבלים מחדש לדת החדשה, דת התקינות הפוליטית, דת השקר הטהור. נטבלים ומטוהרים.
  הערבי הטהור, השהיד הקדוש, הסניטר החדש, של המזרח החדש. יש כופרים, יש יזידים, ויש כלבים יהודים.
  ססמאות הפרקליטים, אובמה, קרי, שוברי השתיקה – ״כיבוש, הפליה, גזענות, דיכוי, גזל״.
  למציאות יש דממה מיוחדת, אל תרדמו, אחים, אל תפלו בפח. הפרקליטים רבים, ידייהם מלאות עבודה, נוכחים בכל פינה ומסדרון. חלומה של כל אם יהודייה, ילד עורך דין.

 6. חהחה…. תגובה 3 מאוד קיצוניתאבל מצאה חן בעני, גם אני חשבתי שיהודי צריך למצוא פרנסה ולא כולם ממש מוכשרים,או יפים או חכמים, או חרוצים ….ויש ביקוש לתחום ההשמצה
  אז גם מכוערים, טפשים ועצלנים… גם מגיע להם להתפרנס בכבוד…

 7. המדינה צריכה להוציא עמותות כאלה מחוץ לחוק. להפסיק להמתין שמישהו ייבש אותם כספית. תמיד אפשר להשיג מקורות מימון. המדינה צריכה להוציא מספר עמותות מחוץ לחוק. כל אדם שימשיך לנסות להיות פעיל בכזו עמותה – ייכנס לכלא. אין מה לעשות, לא הכל זה כסף. את התנועה האיסלאמית הוציאו מאוחר מדי מחוץ לחוק, אבל טוב מאוד שעשו זאת. יש עמותות שמאל קיצוני, ויש עמותות איסלאמיות ממומנות על ידי טורקיה בירושלים. עמותות שיש עליהם ראיות שהן פוגעות בביטחון המדינה – צריכות להיסגר. יש גבול לסובלנות ולפתיחות. העמותות האלה משתפות פעולה עם האוייב לאסלם את ישראל. די לתמימות

 8. Judah, Judah,
  כל כך הרבה יהודים בוגדניים
  שמביאים שנאה פילוג ורשע על כולנו.
  יכול להיות שזה משהו גנטי??
  מה שבטוח שונאי יהודים יושבים ומחככים ידיהם בהנאה..
  כמה קל לקחת כמה צעירים ישראלים שתמורת כמה גרושים וטיולים בעולם הם מוכרים את הסבתא שלהם