העולם על פי חולדאי: “מבין לליבם” של הפורעים הערבים, תושבי השכונות “ברברים”

ראש העיר הציונית הראשונה מחבק את המתפרעים שתקפו עיתונאי ביפו ואת המסתננים שמציפים את שכונות הדרום. תושבי השכונות: “הפקירו אותנו”

הפקרה הפכה למדיניות. חולדאי | תומר נויברג/פלאש90

סוף השבוע האחרון ביפו היה אלים במיוחד: הצתת פחי אשפה, יידוי אבנים, ניפוץ שמשות של בתי עסק, תקיפת ניידת משטרה, חסימת כבישים, קריאות הסתה, ולקינוח – שליחתם של עיתונאי וצלם לאשפוז בבית החולים, בתקרית אלימה שתוארה על ידי כתב חדשות 2 שהותקף כ’לינץ”. הגפרור שהצית את המהומות היה ירי משטרתי בתושב יפו בן 22. במשטרה טוענים כי האיש לא נענה לקריאות שוטרים לעצור את רכבו, התפתח מרדף ובסיומו ירו בו השוטרים למוות.

ראש העיר רון חולדאי נקט קו מפתיע ביחס לאירועים: במקום לגנות ולהוקיע את הפגיעה בשוטרים, בעיתונאים וברכוש ציבורי, בחר חולדאי לרצות דווקא את הפורעים. “אני מבין את הכאב של הקהילה הערבית ביפו”, כתב חולדאי בדף הפייסבוק שלו. ראש העיר המשיך בקו המתנצל, תוך שהוא פונה לראשי הציבור הערבי בעיר שהצדיקו את הפורעים בבקשה: “אסור לנו לתת לקיצוניים להרוס את החיים המשותפים ביפו”.

רבים מייחסים את הטון המפייס של חולדאי למצבם הסוציו-אקונומי הנמוך של תושבי יפו הערבים. יפו היא אכן לא מקום פשוט להתגורר בו, אך הדבר נכון גם בנוגע לשכונות דרום ומזרח תל אביב, המוצפות בעשרות אלפי מסתננים. לפי דירוג שביצע מרכז המחקר הכלכלי-חברתי של עיריית תל אביב, שני האזורים – יפו ודרום העיר – הם ‘האזורים החלשים ביותר’ בעיר העשירה בישראל.

בדומה לערביי יפו, גם לתושבי הדרום יש בטן מלאה על הרשויות, בדגש על המשטרה והעירייה. אך בניגוד לפורעים ביפו, תושבי השכונות שומרים על איפוק ומנהלים את מאבקם כמעט ללא אלימות. למגינת ליבם, גם מאבקם הבלתי אלים לא מסייע להם להגיע ללבו של ראש העיר. בעוד שחולדאי “מבין ללבם” של ערביי יפו האלימים, הוא מסרב באופן עקבי להיפגש עם מובילי המאבק להוצאת המסתננים. ראש העיר אף כינה בעבר את מחאתם “התנהגות ברברית של קבוצות שוליים”. גם בתגובה לפניית “מידה” בעת הכנת כתבה זו כונו ראשי המאבק בשכונות הדרומיות “קומץ שבוחר להסית ולייצר פרובוקציות”. תגובתה המלאה של העירייה מובאת בסוף הכתבה.

“מאכזב לשמוע שראש העיר מוצא לנכון להבין ו’להכיל’ המון מוסת ואלים שכילה את זעמו בעוברי אורח תמימים, כולל בעיתונאים – רק משום שהמשטרה ביצעה את המוטל עליה”, אומרת חברת מועצת העיר סוזי כהן-צמח, המייצגת את תושבי השכונות מטעם סיעת ‘דרום העיר”. לדבריה, “תוצאות ההכלה וההבנה של האלימות משתקפות כבר שנים באלימות המסתננים בשכונות דרום העיר. בשני המקרים אין שום מקום להבין את הצד האלים”.

“מבחינת העירייה אנחנו גזענים ופרימיטיביים, והכי גרוע – ליכודניקים”

ה’הבנה’ שגילה חולדאי לאלימות של ערביי יפו מתכתבת עם אמירות מקוממות אחרות של ראש העיר, שהעניק בעבר לגיטימציה לטרור. בעקבות פיגוע הירי במתחם שרונה לפני כשנה למשל, אמר חולדאי כי “אי אפשר להמשיך להחזיק אנשים במצב שאתה כובש אותם ולחשוב שהם יגיעו למסקנה שהכול בסדר”. חולדאי אף הביע הבנה לגילויי שמחה בקרב הציבור הערבי בעקבות רצח ארבעת הישראלים בשרונה, וייחל לכך שהפיגוע יניע מחדש את התהליך המדיני. “כנראה שההוויה צריכה להשתנות לרעה כדי שהתודעה תשתנה”, אמר.

“רון חולדאי הוא איש שמאל קיצוני שמזוהה אידאולוגית עם ערביי יפו ולא עם תושבי הדרום”, אומר עובד חוגי, יליד שכונת התקווה ופעיל מרכזי בדרום העיר. “חולדאי יודע להבין ללבם רק של תושבי יפו. הוא כנראה משוכנע שלתושבי דרום ת”א אין לב. מבחינת העירייה אנחנו גזענים, פרימיטיביים, נחשלים והכי גרוע – ליכודניקים. מצד שני, הערבים ביפו שיורים וצועקים ‘אללה אכבר’ הם בסדר, הם שותפים לדרך”.

פעילים אחרים נוקטים לשון חריפה אף יותר בנוגע להתנהלותו של ראש העיר. “חולדאי גיבור על חלשים ושפן מול חזקים”, מאשימה שפי פז, ממנהיגות מאבק תושבי הדרום. “הוא מפייס את ערביי יפו שנוהגים באלימות ומחבק את המסתננים שממררים את חיינו, בזמן שהוא דורס ורומס את תושבי הדרום הוותיקים”.

איילה סינאווי, תושבת שכונת התקווה זה למעלה מ-40 שנה וחברה בוועד השכונה, מצטרפת לביקורת הנוקבת על ראש העיר שלה. “אנחנו יושבים על חבית חומר נפץ”, היא אומרת. “תושבים בשכונה תוססים וכועסים, ולצערי הרב לא ירחק היום שהזעם הזה יתפרץ ברחובות. אני רוצה לראות איך חולדאי יגיב אם ננקוט בעשירית מהאלימות שהייתה ביפו. מעניין אם גם אז הוא ‘יבין ללבנו’. המסתננים מבריחים את הישראלים מדרום תל-אביב, ומי שנשאר הם רק אלו שאין להם לאן ואיך לברוח. למרות הסיוט הזה אנחנו לא פועלים באלימות, אבל עדיין חולדאי מעליב אותנו. מצד שני, כשערביי יפו חוסמים כבישים ועושים לינץ’ בעיתונאי הוא מבקש לפייס אותם. אם המסר שלו הוא שאלימות משתלמת, מה יש לאנשים פה להפסיד?”

“בשכונה של חולדאי אין אפילו מסתנן אחד”

ההשתלטות של אוכלוסיית המסתננים על שכונות דרום תל אביב מסוקרת בהרחבה ב’מידה’ בשנים האחרונות. לפי נתוני עיריית תל אביב, המסתננים מהווים רוב מוצק בשכונות הדרום, בפער משמעותי הנע בין 10 ל-20 אלף איש. חמור מכך: נראה כי בשנים הקרובות רוב זה אף עלול לגדול בעקבות נטישה המונית של ישראלים את השכונות, במקביל לעלייה תלולה בילודה של המסתננים.

הנוכחות המסיבית של המסתננים נותנת את אותותיה בשטח. לפי נתוני המשטרה, 62 אחוז מתושבי השכונות חוששים לצאת מבתיהם עם רדת החשיכה. 64 אחוז ממקרי הטִרדה שחווים ישראלים בדרום תל אביב מקורם במסתננים ובפלסטינים. במארס האחרונה, למשל, הותקפה אישה בת 80 בשדרות הר ציון על ידי מסתנן אריתראי. “הוא הכה וניסה לאנוס אותי”, אמרה האישה. בעבר קיבלה שפי פז, מובילת המאבק נגד המסתננים, איומים מפורשים על חייה בהודעה לחשבון הפייסבוק הפרטי שלה. פז ספגה איומים על חייה גם כאשר תיעדה שוטרים מעכבים לבדיקה מסתננים באזור התחנה המרכזית הישנה. “מזל גדול שהייתה שם משטרה”, העידה פז.

לאחרונה אישר סגן ניצב צחי שרעבי, מפקד תחנת שרת האחראית על האזור, כי רמת הפשיעה בקרב הזרים גבוהה יותר מזו של יתר האוכלוסייה. “אלה לא תחושות אלא מספרים”, אמר סנ”צ שרעבי ל’גלובס’. “אלימות במשפחה יש אצלם יותר בצורה משמעותית. עבירות לא פשוטות של הזנחה, שגורמת לכך שאתה רואה הרבה מאוד ילדים נעדרים. עיקר הפשיעה של הזרים היא בינם לבינם”.

מלבד הצניחה בתחושת הביטחון האישי, לנוכחות המסתננים יש גם אפקט חברתי-כלכלי הרסני כלפי תושבי הדרום הוותיקים. לדברי חבר מועצת העיר לשעבר חיים גורן, עיריית תל אביב מסבה כמעט כל מבנה ציבורי בדרום העיר לטובת הקמת גנים לילדי המסתננים, כך שלילדי הדרום הישראלים “לא נשאר כמעט כלום”. בכירים בעירייה מודים גם הם כי ההשקעה במסתננים באה על חשבון הישראלים. אריה שוע, מנהל אגף שכונות ורבעים בעיריית תל אביב, אישר בעבר כי ההשקעה הכספית ההולכת וגדלה בקהילה הזרה (יותר מ-100 מיליון שקלים בשנה הנוכחית) מונעת מהעירייה להשקיע בשכונות דרום העיר ובתושבים הוותיקים. בדיון בכנסת בנושא אמר שוע כי “הדבר יוצר תסכול אצל תושבי העיר שבאים ואומרים: ‘אותם משאבים היו אמורים להגיע אלינו'”.

תושבי שכונות הדרום טוענים כי חולדאי נוהג בדו-פרצופיות בנוגע לטיפול העירוני באוכלוסיית המסתננים. מצד אחד הוא מתלונן על כך שהעירייה נאלצת לשאת לבדה בעול הטיפול במסתננים, ומציג אותה כקרבן. מנגד, חולדאי עצמו מתגאה לא אחת בכך שהטיפול באוכלוסיית המסתננים מהווה חלק מ”תפיסת עולם ערכית” של העירייה. בנוסף, כפי שדווח בעבר ב’מידה’, חולדאי אף מאשר הקצבות שנתיות בשיעור מצטבר של מאות אלפי שקלים ל’רופאים לזכויות אדם’ – ארגון שמאל קיצוני הפועל נמרצות כדי להותיר את אוכלוסיית המסתננים בדרום תל אביב.

העירייה עצמה אף ממצבת את העיר כידידותית למסתננים ולמהגרי העבודה, במסגרת חוברת שהפיצה לאחרונה לתושביה. “ואהבתם את הגר – נותנים יד לקהילה הזרה”, נכתב בעלון, שבו מועלה על נס פועלה של מסיל”ה (מרכז סיוע לקהילה הזרה) – הזרוע העירונית לטיפול במסתננים ומהגרי עבודה. בעירייה מציינים כי במסגרת פעילות מסיל”ה ניתנים למסתננים שירותים במגוון תחומים, ובהם “תיווך, סנגוריה, הסברה” ו”טיפול אישי וקבוצתי”. לטענת תושבי הדרום, אגף הרווחה של העירייה מממן באופן תקדימי אפילו התקנת מזגנים בדירות המסתננים. בתגובתם לכתבה בחרו בעיריית תל אביב שלא להתייחס לעניין זה.

במקרים שבהם מבקשים תושבי הדרום להגן על זכויותיהם, העירייה אינה מתייצבת לצידם. לפני כארבע שנים ביקשו מספר פעילים לעתור לבג”ץ נגד תופעת ההסתננות. לדברי פעיל השכונות עובד חוגי שהיה בין אלו שביקשו להגיש את העתירה, חולדאי והעירייה בחרו שלא להצטרף אליה, למרות הפצרות חוזרות ונשנות. “פניתי לעוזר האישי של חולדאי ואמרתי לו שיש לעירייה אינטרס מובהק לעתור”, מספר חוגי, “אבל הם פשוט התעלמו ממני עד שהנושא ירד מהפרק”.

איילה סינאווי משכונת התקווה, שנאבקת למעלה מעשור בתופעת ההסתננות, מוסיפה: “ביקשתי אינספור פעמים מחולדאי שילך איתנו יד ביד במאבק. שיחסום איתנו את רחובות תל אביב, או שיעלה איתנו עם 50 אוטובוסים לירושלים כדי להפגין נגד ההפקרות. אבל לא הייתה כל היענות מצדו. הוא השאיר אותנו לבד”. לפני כחודש נפגשו סינאווי ומספר נציגים נוספים משכונת התקווה עם חולדאי בלשכתו בעירייה. לדברי סינאווי, “הוא אמר לנו שהוא רוצה לעזור, אבל בפועל המצב בשטח הולך ומידרדר. היו לו עשר שנים לעזור לנו וזה לא קרה. אני אישית פניתי אליו עוד בתחילת המאבק שלנו, והוא זרק אותי מכל המדרגות. בינתיים שכונת התקווה מתרוקנת מישראלים ומגיעים אליה עוד ועוד מסתננים. העיקר שבתל ברוך, השכונה של חולדאי בצפון ת”א, לא מסתובב אפילו מסתנן אחד. אולי בגלל זה הוא לא רואה אותנו”.

לטענת פעילת השכונות שפי פז, לחולדאי אין אינטרס אמיתי לדחוק את המסתננים מדרום תל אביב. “יש לו הרבה תועלת מהם”, אומרת פז, “הם מניעים לו את כלכלת הארנונה, ועושים לנו פינוי מזורז משכונות הדרום כדי לפנות אותן לטייקוני הנדל”ן. הכול שאלה של כוח ואלקטורט”.

בדומה לחבריה, גם פז מזהירה מפני העתקת המהומות האלימות ביפו לשכונות הדרום. “לא רחוק היום שגם ברחובות דרום תל אביב תבער האש”, היא מבהירה. “מעניין מה יהיה לראש העיר לומר עלינו אז. האם יחבק ויכיל, כפי שעשה ביפו, או דווקא יוקיע ויגנה? האם ישב איתנו למצוא פתרונות או ישלח בנו את כוחות המשטרה?”

תגובת עיריית תל אביב:

“בניגוד לנטען, אין כל בסיס להעדפה של תושבי יפו ביחס לתושבי דרום העיר. מדובר בטענות אבסורדיות אשר מייצגות קומץ שבוחר להסית ולייצר פרובוקציות על מנת להיבנות מהן, וזאת בניגוד למרבית תושבי דרום העיר. ראש העירייה עוסק רבות ובאופן יומיומי בשיפור איכות החיים בשכונות דרום העיר, אליהן הגיעו רבבות זרים לאחר שממשלת ישראל שלחה אותם לכאן.

“אותם זרים שהממשלה מתעלמת מקיומם, נמצאים בעיר קרוב לעשר שנים, באופן המותיר את העירייה להתמודד עם המצוקות המובנות והקשות עימם מתמודדים התושבים. כבר בראשית הדרך גיבשה העירייה תוכנית לתעדוף ותגבור השירותים הניתנים באזורים אלו, ובכלל זה הקמת אגף הסיור העירוני (סל״ע) להעלאת הביטחון האישי, השקעות רבות בתשתיות, ניקיון, חינוך, רווחה ועוד. חשוב להדגיש כי מתקיים שיח נרחב עם התושבים באזורים אלו בכל הרמות והדרגים, לרבות פגישות וסיורים של ראש העירייה באזור”.

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

18 תגובות למאמר

 1. האיש שמאל קיצוני. כל התיאור במאמר מסביר לנו בפרטי פרטים איך תיראה המדינה בשליטה של שמאל קיצוני. איפה הממשלה שלנו? מי שצריך לדאוג להוציא מכאן את המסתננים זה ממשלת ישראל. היא אינה יכולה להסתתר מאחורי חולדאי. הגיע הזמן לפעול להוציא את המסתננים מישראל. את כולם. עד האחרון שבהם. וערביי יפו – אותם שהיו אלימים צריכים להיות כלואים בבית סוהר לשנים רבות – למען יראו וייראו. שידעו שלא משתלם להשתתף במהומות.

  1. הוא רוצה להשתייך ל”אליטה האינטלקטואלית”, אלה שגרים בשכונות של העשירונים העליונים (בלי מסתננים ובלי ערבים) ומטיפים מוסר לאלה שגרים בדרום העיר או ביפו.

 2. תודה גלעד על כתבה מצויינת ומאוזנת.
  חברה לא יכולה להתקיים ללא הגיון, מידתיות (שם טוב, “מידה”), מידרוג וחתירה לאובייקטיביות. ההגיון הבסיסי הוא הכלי האוניברסלי העיקרי שיכול לאחד ערכים. וכשאין היגיון, לא תהיה חברה.

  כאשר שפי מקבלת תלונה במשטרה על שריפת דף אחד שעליו קריטרטורה מצויירת של חולדאי, בשל “הסתה לאלימות” וחולדאי מנגד “מבין ללבם” של מתפרעים שבנס לא הצליחו לרצוח, לא ניתן לומר שמתקיים מיגרוג בין טוב, פחות טוב, רע ויותר רע. ללא קנה מידה זו עריצות שרירותית.

  בנוסף, מי אם לא ראש העיר הוא זה שאמור לדאוג שלא יהיה קיפוח? אם אכן קיים קיפוח, שמגיע לרמה של כמעט רצח, על ראש העיר להסיק שנכשל באופן מוחלט, ולהתפטר לאלתר.

  הערה נוספת: מרבית הזרים מגיעים ממדינות מוסלמיות ומקצתם נוצרים. מדוע לא עלה על דעת הרשויות להעביראותם ליפו שם תמהיל האוכלוסיה דומה?

  הסיבה לכך ברורה לכל בר דעת ולמצער הרשויות יודעות זאת – האוכלוסיה המקומית היתה מבצעת בהם לינץ’ כמו בכפר הערבי האחד שאליו הגיעו פעם כמה מסתננים. ואם כן, ניתן למדרג את רמת האלימות באוכלוסיה- ערבים ביפו אלימים יותר מתושבי דרום תל אביב. (שאינם אלימים כלל, למעשה). ולכן לא הגיוני, לא מידתי ולא ישר לכנות אותם “אלימים” ובד בבד “להבין את רגשותיהם” של האלימים ממש

 3. הטרגדיה הגדולה היא שמול חולדאי רץ בכלל קומוניסט כמו דב חנין. כלומר אין אף מועמד שדמוקרטית מייצג ציבור גדול של תושבי דרום תל-אביב.

 4. ברור שללא תמיכת העירייה והשרותים הרבים. שהיא מפעילה עבורם הם לא היו זורמים לתל אביב פ

 5. עוד שנה ו-3 חודשים יש בחירות לראשות העיר תל-אביב-יפו… אני מקווה שכל תושבי דרום ת”א שמתרעמים היום על רון חולדאי שהפקיר אותם יזכרו את זה וישיבו לו כגמולו בקלפי…

 6. לדעתי הוא לא “שמאל קיצוני”.
  הוא שמאלן ציוני מתון, אבל הוא פחדן:
  הוא מפחד מעמותות השמאל, העיתונאים, האמנים וכל השאר. הוא מפחד שאם הוא יגיד את האמת הם לא יבחרו בו, אולי אפילו יגדירו אותו כלאומן ימני ר”ל, והוא יסיים את תפקידו כראש העירייה.
  עצוב ואולי גם קצת מצחיק לראות אדם שהטיס פנטומים לתוך אש נ”מ רצחנית מגלה פחדנות כזו, אבל זה המצב.

 7. אז קח אותם לפסיכולוג פעם בשבוע או פעמיים לפי הצורך על חשבונך… אם באמת הייתה מבין לא הייתה מדבר כך!!!!

 8. אז קח אותם לפסיכולוג פעם בשבוע או פעמיים לפי הצורך…. אם הייתה מבין לא הייתה מדבר כך!!!!

 9. רק בצעקות ואלימות הולך פה במדינה. תושבי דרום ת”א חייבים להבעיר את הרחוב, לקחת את החוק בידים וללמד את המסתננים לקח פעם אחת ולתמיד.

 10. -חולדה-אי היה טייס נפל של דקוטה, מנהל נפל בתיכון וראש עיר נפל.בעל פה ג’ורה וחסר שכל.

 11. השמאל שמחבק את חולדאי טייס הקרב לשעבר צריך לדעת שבתפקידו הוא הפציץ אוכלוסיה מוסלמית. כלומר קלגס יודונאצי לפי עיתון הארץ.

 12. השמאל שמחבק את חולדאי צריך לדעת שהוא היה בעבר טייס מטוס קרב שהפציץ מוסלמים. כלומר קלגס יודונאצי לפי קוראי עיתון הארץ בין שמדובר בעוברי אורח ובין שמדובר במחבלים.

 13. נולדתי בעזרא (רח’ שיבלים למי שמתעניין)
  הוריי היגרו צפונה למען שיפור איכות החיים – לשבאזי (זה שבאזי צפונבונים! לא “נווה צדק” עאלק)
  כעת אני כותב מתוך איסכורית שכורה בשכונת הארגזים. חי פה כבר דקאדה.
  הייתי מאחל לחולדה אי למות (ביסורים) על שמכר את העיר שלי להומואים ואת הדולפינריום (ושאר קו החופ ה) לאיילי הנדל”ן
  או לפחות שיפול מהכיסא כבר
  אבל אז מי יבוא במקומו? אותו קקה בשינוי אדרת שימכור לי תל אופן ומיים של Woosh
  וזה נכון גם לביבי ! פתאים.
  אז אם מי מהם יבוא לי פה לארגז אני משליך עליו נעל אצבע כמו היה ג’וק. זה שווה שלוש שנים. נראה לי.