ט”ו באב: הגיע הזמן להסדיר את שוק הזוגיות הפרוץ

רווקים רבים אינם מוצאים את שאהבה נפשם, אחוז הגירושין מזנק פלאים, ומספר הנישואים האומללים גבוה במיוחד. המצב דורש: אסדרה עכשיו!

להלאים גם את הרומנטיקה | צילום: מיכאל פתאל/פלאש90

כולנו יודעים שבזכות ממשלתנו הברוכה, תחומים רבים בשוק הישראלי נתונים לרגולציה רחומה ומתקנת. כן, לפעמים יש תקלות כמו ה(כמעט)ביטול האומלל של חוק הספרים, שביקש להסדיר את שוק הספרים, או הדילול של חוק השכירות ההוגנת שהיה אמור לעשות סדר בג’ונגל של שוק השכירות. ובכל זאת, עדיין קיימים חוקים ותקנות רבים ההופכים את חיינו לטובים ויעילים יותר.

בין החוקים הללו אפשר לציין את הפיקוח על הבנקים, המונע לשמחתנו כניסת מתחרים לתחום; הפיקוח על הביטוח, המעלה את מחירי הביטוח ומעלה את הרף לכניסת מתחרים חדשים לתחום; מלחמתו של משרד הבריאות בניתוחים הפרטיים; מלחמתו של משרד החינוך בכיתות קטנות ובחינוך הפרטי; ומלחמתו של משרד האוצר במשקיעים, אויבי העם.

ובכל זאת, שוק אחד נותר כמעט בלא שום רגולציה ואסדרה מיטיבה. כוונתי כמובן לשוק הזוגיות הישראלי.

כל מי שעיניו בראשו יכול לראות שמדובר בתחום שכשלי השוק בו מרובים עד צוואר. רווקים רבים מסתובבים ואינם מוצאים את שאהבה נפשם; אחוז הגירושין מזנק פלאים, ומספר הנישואים האומללים גבוה במיוחד. אין זה פלא; כולנו יודעים שכדי ליצור חלוקת משאבים יעילה והוגנת יש צורך בתחרות משוכללת, ותחרות משוכללת מחייבת ידע מקסימלי. אבל בזוגיות, הידע של כל הצדדים לוקה בחסר; רוב האנשים אינם מכירים היטב אפילו את האנשים שהם פוגשים בהם למטרת נישואים, ומאות אלפי בני זוג פוטנציאלים אינם מגיעים בכלל לתשומת לבם.

הבעיה החריפה הזו מצריכה התערבות דחופה של המחוקק הישראלי. אין בלבי ספק שחברי הכנסת החרוצים שלנו ייענו לקריאתי לחוקק את ‘חוק אסדרת הזוגיות התשע”ז-2017’, שישים קץ לג’ונגל בשוק השידוכים הישראלי. במסגרת החוק תוקם רשות השידוכים הארצית, והאזרחים יחויבו למסור לה את פרטיהם על פי חוק. מאגר המידע שיוקם יכלול את העדפותיו המיניות של כל אזרח, פרטי משפחתו, תחביביו, ההיסטוריה התעסוקתית והלימודית שלו, מידע גנטי מלא, תמונה באיכות טובה וכן הלאה.

על המאגר יעבוד צוות פקידים, ובעזרת שיטות סטטיסטיות וכלים ממוחשבים מתקדמים הוא יצליח ללא ספק לפתור את הבעיה העמוקה שהשוק הישראלי נמצא בה. רק באמצעות חקיקה מתקדמת נוכל לשים סוף למצוקות הזוגיות שנגרמות בגלל השוק החופשי הקפיטליסטי האכזר!

למעשה, הרעיון אינו חדש בכלל. למדתי אותו מחז”ל בכבודם ובעצמם. הנה כך מספרת האגדה:

מַטְרוֹנָה אַחַת שָׁאֲלָה אֶת רַ’ יוֹסֵי בֶּן חֲלַפְתָּא, אָמְרָה לוֹ: לְכַמָּה יָמִים בָּרָא הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא אֶת עוֹלָמוֹ? אָמַר לָהּ: לְשִׁשָּׁה יָמִים. אָמְרָה לוֹ: וּמֵאוֹתָהּ שָׁעָה וְעַד עַכְשָׁו מָה הוּא עוֹשֶׂה? אָמַר לָהּ: הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא יוֹשֵׁב וּמְזַוֵּג זִוּוּגִים: בִּתּוֹ שֶׁל פְּלוֹנִי לִפְלוֹנִי.

אָמְרָה לוֹ: וְזוֹהִי אֻמָּנוּתוֹ? אַף אֲנִי יְכוֹלָה לַעֲשׂוֹת כֵּן. כַּמָּה עֲבָדִים וְכַמָּה שְׁפָחוֹת יֵשׁ לִי וּבְשָׁעָה קַלָּה אֲנִי יְכוֹלָה לְזַוְּגָם. אָמַר לָהּ: אִם קַלָּה הִיא בְּעֵינַיִךְ, קָשָׁה הִיא לִפְנֵי הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא כִּקְרִיעַת יַם סוּף. הִנִּיחָהּ רַ’ יוֹסֵי בֶּן חֲלַפְתָּא וְהָלַךְ לוֹ.

מֶה עָשְׂתָה? נָטְלָה אֶלֶף עֲבָדִים וְאֶלֶף שְׁפָחוֹת וְהֶעֱמִידָה אוֹתָם שׁוּרוֹת שׁוּרוֹת וְאָמְרָה: פְּלוֹנִי יִשָּׂא פְּלוֹנִית וּפְלוֹנִית תִּנָּשֵׂא לִפְלוֹנִי, וְזִוְּגָה אוֹתָם בְּלַיְלָה אֶחָד.

כבר אותה “מטרונה” רומית נכבדה הבינה שעם קצת תכנון ריכוזי, אפשר לפתור את בעיית הרווקות. נכון, חבלי הלידה של היוזמה לא היו פשוטים. ההתערבות נתקלה בבעיות, כפי שממשיכים חז”ל ומספרים: “לְמָחָר בָּאוּ לְפָנֶיהָ: זֶה רֹאשׁוֹ פָּצוּעַ, זֶה עֵינוֹ שְׁמוּטָה, זֶה זְרוֹעוֹ פְּרוּקָה, זֶה רַגְלוֹ שְׁבוּרָה”. העבדים החצופים לא צייתו לצו האדונית, ולא רצו זה בזה.

הניאו-ליברלים האכזרים בוודאי יטענו שזו איננה מהמורה קלה בדרך אלא בעיה מהותית, ושתכנון מגבוה וקביעת סט כללים בידי פקידים אינם פותרים בעיות אלא מעמיקים אותן. אבל אל תאמינו לאותן לשונות רעות. כולנו יודעים שחקיקה יכולה לפתור כל בעיה, ושאם המטרה של החקיקה היא טובה – היא אף פעם לא תיצור בעיות. כך למדנו מחברי הכנסת שלנו, וכך יש לפעול גם בנוגע לבעיית הזוגיות הבוערת. המצב דורש: אסדרה עכשיו!

מאמרים נוספים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

20 תגובות למאמר

 1. צודק! איך יכול להיות שאנשים נמצאים בנישואים השלישיים שלהם ועוד יש להם מישהו מהצד וברחוב מסתובבים רווקים שלא הצליחו להגיע לזוגיות אחת. כמובן שזה צריך להיות מלווה בהגדרה של “זוגיות ראויה לשימוש” ושל “זיווג בר השגה”. מי חבר הכנסת החרוץ שירים את הכפפה? סתיו? מישהו?

 2. הלל, הסוציאליסטים מחוסרי חוש ההומור וההגיון עוד יאמצו ברצינות את ההצעה הזו…

 3. הבעיה התחילה מהרעיון הפרוגרסיבי שנשים שוות לגברים ושמותר להן לפתוח את הפה ולהגיד את דעתן ואפילו להחליט מי יהיה הבן זוג שלהן ומי לא יהיה. היה ניתן לצפות שמהרגע שהפרוגרסיבים והבולשביקים יכנסו לתמונה עם הרעיונות הפופוליסטיים שלהם יהיו רק בעיות.

  צריך לחזור ולפעול לפי עקרונות השוק החופשי וההיצע והביקוש כמו בימים הטובים ההם – האשה היא רכוש האב ואז הבעל וצריכה לעשות מה שהוא אומר לה ואז כל הבעיות ייפתרו. רוצה זוגיות ? לך לשוק או לשכן ותקנה אשה לפי האפשרויות הכלכליות שלך. הבת רוצה זוגיות ? אין בעיה תמכור אותה במכרז פומבי. לא מרוצה מהאשה? תחזיר אותה לאבא שלה (למרות שבחלק מהמקומות חוזה המכירה אומר שאם אתה לא מרוצה מהאשה שקנית אתה לא יכול להחזיר אותה אבל אתה יכול לקבל עוד אחת בחצי מחיר )

 4. שאלה: אם נתעלם מרעיון הפקידים השדכנים, מה הבעיה החירותנית במאגר נתוני שידוכים ארצי?
  בשוק השידוכין והסטוצים אין יעילות פארטו. השוק עונה על כל תנאי המשפט היסודי של כלכלות רווחה, פרט לעניין מידע מלא על השוק. אם יוקם מאגר כזה שיכלול את כל אזרחי ישראל, לפי המשפט תהיה יעילות פארטו בשוק, שיישאר שוק חופשי, כי כל ההחלטות על שידוכין/מין של הפרטים עדיין תהיינה מרצונם החופשי בלבד, בהינתן המאגר. בלי מטרונה ובלי הקדוש ברוך הוא.
  הקמת המאגר עצמה לא פוגעת בחירות יותר מהמצב עכשיו (הרי למדינה כבר עכשיו יש פרטים אישיים מלאים, נתונים ביומטריים, תמונות עדכניות ותמונות היסטוריות, נתונים רפואיים עליך ועל משפחתך, נתוני השכלה, נתוני הכנסה, נתוני הוצאה על הון, חשמל, מים, טיסות לחו”ל…). הממשלה לא תכפה עליך להביא לה שום נתון שאין לה.
  לכן, שוב, מה הבעיה?

 5. הנושא אכן מחייב טיפול שורש, ותקצר היריעה מלפרט.
  אולם ניתן להכניס קצת צדק חברתי חיוני בחקיקה חברתית מהירה, בה יתמכו הן בקואליציה והן באופוזיציה:
  מס על חברה שלישית!
  כל גבר/אישה/טרנס שהיו להם שני בני זוג בעבר (גבר/אישה/טרנס ללא אפלייה), ישלמו 20 ש”ח על כל יום בהם יקיימו קשר עם בן זוג שלישי (או יותר).
  הסכום היומי יוכפל לנשואים /ידועים בציבור/ בנשואים ע”י סלבריטי פעם שלישית ומעלה.

  העם דורש צדק זיווגי!

 6. יש לי רק בעיה אחת עם החוק המוצע: למה הרווקים צריכים להיות מחויבים למסור למאגר את פרטיהם? שיעשו מסע פרסום אגרסיבי ומי שרוצה זוגיות שימסור. אני אישית לא רוצה לא להתחתן, לא לעשות ילדים ולא זוגיות. למה המדינה, עפ”י ההצעה הזאת, אמורה להתערב לי בחיים, ולכפות עלי זוגיות שאני לא מעוניין בה?

 7. והנורא מכל: זה שבחורות מבוגרות לא מקבלות יחס שוויוני בשוק הזיווגים.
  צריך מיד “צדק זיווגי”.
  אולי הבת של דוד לוי או איזו חברת הכנסת ממרץ ירימו את הכפפה?

 8. לבולשביקים אין חוש הומור-סתו שפיר כבר עובדת על הצעת חוק, בבקשה לצנזר

 9. צחוק צחוק, אבל מה זה איסור הפוליגמיה אם לא התערבות המחוקק בשוק הנישואין? מישהו אמר “מס אישה שלישית”?… (אני רץ למכור…).

 10. גרפולוגיה
  אבחון ושיחה עם גרפולוג מנוסה עשויים למקסם התאמה בין בני זוג.
  זוגות רבים מגיעים לחופה בעיקר או רק מצרכים הורמונליים ( עורמה של הטבע האלוקי לפרו ורבו)
  זוגיות מוצלחת היא תוצאה של בחירה רציונלית (כמו הרציו שהינחה את שדכני העיירה
  ועדיין נהוגה בציבור החרדי)
  להעזר באבחון גרפולוגי מוציא את ה”רומנטיקה” אך מעלה את הסיכוי לזוגיות יציבה והקמת משפחה טובה

 11. חארטה ברטה ! אני מבין שקשה לך בזוגיות או כל מה שקשור לכך. אך בעיות אלה עליך לפתור אצלך בפנים ולא בחוץ. בעיות זוגיות כמו שאר תחלואות העת החדשה הן מעובר מידע. עובר היצע. אנשים מבולבלים מעמיסים על עצמם ומעמיסים עלייהם רוצים ללמוד. לעבוד. להיות בזוגיות . לרכוש רכב/בית. לטוס לחו”ל. ומוצפים באין סוף מיידעים.. לא יודעים להחליט.
  הקולגה בעבודה היא אופציה לבגידה?. המזכירה במשרד השכן “שמה” עין עלייך?. הבוס שלך נראה טוב בחליפה?. בעלה של חברתך הוא אופציה? טסת במסגרת העבודה לחו”ל פגשת שם משהוא שעשה לך את זה והיה לך גם “קטע” איתו? חזרת לארץ מסוחררת לבעל ולילדים?

  בקיצור לצמצם. להתמקד. פוקוס. להעריך את מה שיש לנו.
  רוצים זוגיות? מניסיון רב הכי טוב משהוא/ משהיא שמכירים ו/או דרך אחד/אחת כזאת … שידוך ! הדרך הישנה והבטוחה. ומניסיון הכי טובה ! (לא מדובר כאן בהקשר של דת)

  ובהקשר למוצע לעיל. ראה מקרה דרכונים ביומטריים .מעטים הסכימו בסוף כופים את החוק על כולם.
  אף אחד לא ינדב מידע על עצמו ובטח שמידע אישי ורגיש.

  ממש לא הכיוון !!!

  1. זאת סאטירה על חקיקה מופרזת…

 12. אוי גרשוני איך פיספסת את הספר “החוק למניעת בדידות” של מיכאל שיינפלד.
  נראה כאילו המאמר הזה נכתב בהשראתו, אבל אם כך היה בטח היית מציין את זה.
  הספר באותה רוח של המאמר רק לוקח את זה עוד יותר לקיצוניות. מומלץ. אגב הוא חזה שם אדם שישרוף את עצמו בהפגנת המונים כמו שבסוף קרה באחת ההפגנות של שפיר&ליף ב2011 במחאת הקוטג’

 13. מתוך 1000 עבדים ו1000 שפחות רק 4 עבדים התלוננו, מבחינה סטטיסטית זה בהחלט עדיף על המצב כיום.
  בנוסף, הכלים שיש לנו היום בתחום הלמידה הממוחשבת והחיזוי הם הרבה יותר מתקדמים, רק צריך
  למצוא מספר דוגמאות לזוגיות טובה, למשל של ח”כ מרב מיכאלי

  אגב, שמתי לב שכמובן התלונות היו רק מצד עבדים גברים, וגם זה בהחלט שיפור לעומת המצב היום!

 14. הנקודה ברורה, האירוניה הובנה. אבל צחוק בצד, דווקא תחום הזוגיות יכול להדגים את העובדה שגישה קיצונית של אי-התערבות היא בעייתית לא פחות מהקיצוניות ההפוכה.
  כמובן שחקיקה או כל כפייה אחרת לא רלוונטיות כאן (הן רלוונטיות רק לצורך הגחכת העניין, כפי שנעשה במאמר..). לעומת זאת סיוע וולנטרי מאורגן למעוניינים בכך, בין היתר באמצעות מאגרי מידע ממוחשבים, הוא לא פסול ולא נלעג. נהפוך הוא.
  ובכלל, עם כל הכבוד לניתוח האינטלקטואלי הקר והמחושב (ויש כבוד), כיוון שמדובר בתחום הרומנטי אפשר לעבור לרגע לשפה אחרת, שפה של הלב. לחשוב על הבדידות, הדאגה וחוסר האונים של חלק מהרווקים/קות והוריהם. ואם בציטטות עסקינן, הרי ש”אין חבוש מתיר עצמו מבית האסורים”, ורבים מעוניינים וזקוקים לעזרה חיצונית.
  ואת האמור לעיל אפשר להשליך, בשינויים המתאימים, גם על מצוקות אחרות כגון עוני.

 15. נחמד לראות שיש גם קצת הומור באתר הזה, לכותב וגם למגיבים. אבל ברצינות- יש כמה ערכים שרוב הכותבים כאן מאמינים בהם ומחבלים הן בבחירת בני זוג, הן בחיים הזוגיים והן בגירושין סבירים. האחד הוא הניאו ליברליזם, המשעבד המונים לשעות עבודה ארוכות ולעתים קרובות גם לא מתגמלות, מצמצם את המעמד הבינוני ומגדיל את הפערים בין עניים לעשירים. זה גורם להעדפה של בני זוג עשירים, דבר שאינו ידוע כמנבא זוגיות מאושרת אלא אינטרסנטית בעיקרה. זה גם פוגע בזוגיות, כי השעבוד לעול הפרנסה לוקח הרבה מהאנרגיה שניתן היה להקדיש לחיי המשפחה. השלישי הוא כוחה של הרבנות, המפלה נשים לרעה ויוצרת עיוותים בהליכי גירושין.

 16. אין התערבות בשוק הזוגיות? מה לגבי מונופול הנישואין והגירושין שקובע למי מותר להתחתן עם מי?